BINNENLANDS NIEUWS UIT KAB. en C.N.V. over de Troonrede BEURSOVERZICHT AGENDA MARKTBERICHTEN Voormalige Russische spion in ons land houdt lezingen RECHTSZAKEN Sinds 800 Fantasieloos en perspectiefloos'' Geen aantasiing van het reële inkomen waakt tegen slijtage NIEUWE ESSO BENZINE N IE ESSO EX ÜJËgo xmtm 1 UDEN 0T0R OIL je hebt er met één de smaak van te pakken! De Katholieke Arbeidersbe weging- en het Christelijk Natio naal Vakverbond hebben zich beziggehouden met de inhoud van de troonrede en de advies aanvrage van de regering aan de Sociaal-Economische Raad in zake huurpolitiek, landbouwsub sidies, loonstahilisatie, kinderbij slag, weduwen- en wezenverze kering enz. Het dagelijks verbondsbestuur van de K.A.B. meent, dat zowel de troonrede als de adviesaan vrage aan de S.E.R. moeten wor den gekenschetst als perspectief loos en fantasieloos. Zonder perspectief, omdat de in de troonrede en de adviesaanvrage vervatte suggesties geen ruimte laten voor een verdere verho ging van het reële inkomen van de Nederlandse werknemers. Volgens de K.A.B. bouwt de regering ten onrechte haar so ciale politiek op de gedachte, dat praktisch onaantastbaar zijn de verwezenlijking van een aan tal sociale en andere desiderata, zoals deze in de loop van de laatste jaren naar voren zijn ge bracht, alsmede de berekeningen van het centraal planbureau in zake de gemiddelde toeneming van het nationale inkomen per hoofd van de bevolking ten ge volge van de te verwachten pro- duktiviteitsstijging. Men is er, aldus het K.A.B.- bestuur, op regeringsniveau niet in geslaagd de vicieuse cirkel van te veel wensen in verhouding tot de beperkte produktiviteits- stijging te doorbreken. Nochtans meent de K.A.B., dat er wegen zijn aan te geven, waarlangs de aanval op d:t pessimistische toe komstbeeld kan worden ingezet, o.a. door het serieus opsporen van die onderdelen van de lijst van verlangens, welke geheel of ten dele op andere wijze kunnen worden verwezenlijkt, dan door beslag te leggen op een deel van de produktiviteitsstijging. Het zou volgens het bestuur van de K.A.B. interessant zijn, van de laatste acht a negen ja ren een overzicht te maken van het verschil tussen het huurpeil van vóóroorlogse woningen en naoorlogse nieuwbouw vóór en na een bepaalde huurverhoging. Men zou dan tot de ontdekking komen, dat in meer dan één ge val het verschil in huurpeil eni ge tijd na een bepaalde huurver hoging groter was dan vóór de huurverhoging. De K.A.B. is dan ook van oor deel. dat vnet een huurverhoging zonder meer niet veel van het huui'vraagstuk wordt opgelost. In de periode 1954 tot 1957 zijn de prijzen van woningwetwonin gen opgelopen met circa 45 pro cent i de kubieke meterprijs met circa 33 procent). Herstel van het evenwicht tussen de diverse huurniveaus is voor een deel mogelijk via verlaging van de bouwkosten en verlaging van de huren voor nieuwbouwwoningen. Helaas, aldus het bestuur van «ie K.A.B., moet worden gecon stateerd, dat de bouwprijzen zich de laatste tijd opnieuw in op gaande lijn bewegen. DE MELKPRIJS Over het melkprobleem, waar bij de regering overweegt de consumenten-subsidies op melk af te schaffen, zegt het bestuur van de K.A.B., dat de regering dit doet op grond van het motief dat de prijssubsidies tot zeer gro te hoogte zijn gestegen. Een analyse van de oorzaak zou echter uitwijzen, dat deze stijging bepaald niet te wijten is aan de consumentensubsidies. Deze bedragen thans 6% cent per liter, een bedrag dat welis waar Z% cent ligt boven het ni veau van 1955 en 1956, maar slechts weinig boven het niveau van eind 1952 en begin 1953. Deze consumentensubsidies be lopen thans ongeveer 100 mil joen gulden per jaar, d.w.z. 40 miljoen meer dan in 1956, De producentensubsidies daar entegen zijn opgelopen tot 450 miljoen gulden. Öp het ogenblik legt de overheid bij elke in de vorm van boter en kaas geëx porteerde liter melk 15 cent bij, een bedrag ongeveer gelijk aan de werkelijke opbrengst. Deze enorme stijging van de producentensubsidies is. naast het ineenstorten der zuivelmark- ten, mede veroorzaakt door de drastische stijging van de Ne derlandse kostprijs gedurende de afgelopen jaren. Deze is na melijk sedDrt 1951 gestegen met 70 procent. De grote subsidie- last is daarnaast mede veroor zaakt door het volkomen ave rechts reageren in het afgelopen ,|aar van de Nederlandse melk- ■produktïe op de wereldzuivel- situatie. Wil men de subsidielast voor de overheid verminderen, dan zal het melkvraagstuk primair bij de producent dienen te wor den aangepakt, aldus de K.A.B.. Dit wil niet zeggen, dat de con sumenten ook niet iets moeten doen, maar waar het op aan komt is, dat het melksubsidie- vraagstuk kan worden opgelost zonder aantasting van het reële inkomen van de werknemers en zonder beslag te leggen op een deel van de nationale produktivi teitsstijging, Aan de regering moet volgens de K.A.B. het verwijt worden ge maakt, dat zij wel schermt met de mogelijkheden van een nieu we opgaande lijn van nieuwe welvaartsmogeiykheden, maar verzuimt nieuwe wegen aan te geven, waarlangs die welvaarts vergroting kan worden gereali seerd en hoe zij ook de werkne mers ten goede zou kunnen ko men. Daardoor is de troonrede volgens de K.A.B. geworden tot een fantasieloos staatsstuk, dat elke visie op de naaste toekomst mist en «lat geen enkele aandui ding geeft van de richting, waar in een verdere verhoging van het reële inkomen van de werk nemers moet worden gezocht. DE MENING VAN HET C.N.V. De verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakver bond heeft als zijn mening uit gesproken, dat de regering te recht aan de S.E.R. advies heeft gevraagd over de te voeren so ciaal-economische politiek. Wel is de verbondsraad van oordeel, dat men aan de late kant is met het vragen van dit advies. Betwijfeld moet worden, of de S.E.R. in staat zal zijn het advies vóór 1 december gereed te hebben. Het C.N V. is uiteraard be reid mede te werken aan de tot standkoming van een oplossing van de huidige moeilijkheden, maar acht het ongewenst nog vóór het overleg is begonnen, bindende uitspraken te doen, die de totstandkoming van overeen stemming kunnen bemoeilijken. Een oplossing van het vraagstuk der consumentensubsidies op melk en van het huurvraagstuk acht de verbondsraad ook voor de loon- en salaristrekkenden van groot belang. De subsidies blijven een onna tuurlijk element in de loon- en prijspolitiek vormen, mede om dat ook degenen die een hoog inkomen genieten, deze subsidies uit de overheidskas ontvangen. (Dat is ook bij de A.O.W. het ge val. Red.) Vooral de oplossing van het huurvraagstuk acht het C.N.V. voor de loon- en salaristrekken den van groot gewicht. Nog steeds is het Nederlandse loon peil niet afgestemd op de huren van de nieuwe woningen, als ge volg waarvan de huurders van deze woningen in voortdurende zorg verkeren. Zelfs kunnen ve len in tal van plaatsen de voor hen gebouwde woningen niet be trekken, omdat zij niet in staat zijn de huren van deze woningen te betalen. De verbondsraad acht een diepgaand overleg over deze si tuatie uiterst gewenst, maar is van oordeel, dat het vraagstuk van de consumentensubsidies op melk en het huurprobleem niet behandeld kunnen worden zon der daarbij ook het loonpeil te betrekken. De verbondsraad is van oor deel, dat de hoogste prioriteit dient te worden gegeven aan het behoud van de werkgelegenheid. Bijzondere aandacht acht zij ver eist voor de gebieden, waar de werkloosheid nog steeds een on aanvaardbare omvang heeft. Voorts is de verbondsraad van mening, dat de weduwen- en wezenpensioenverzekering als mede de invaliditeitsverzekering op korte termijn ingevoerd die nen te worden. Overigens zal de christelijke vakbeweging grote waakzaamheid betrachten bij de behandelnig van het gehele vraagstuk, opdat geen oplossin gen worden aanbevolen, die een zijdig de loon- en salaristrekken den treffen. K.A.B. GAAT MAAT REGELEN BESPREKEN De vraag, welke maatregelen er moeten v.'orden genomen om voor de werknemers de moge lijkheid open te houden van een verdere stijging van het reële in komen, zal in de op maandag 29 september te houden speciale vergadering van het volledige verbondsbestuur van de K.A.B. nader worden besproken. De K.A.B. zal dan tevens een voor lopig standpunt hebben bepaald ten aanzien van enkele concrete punten, o.m. ten opzichte van de vermindering van de consumen tensubsidies op melk, ten aan zien van een eventuele nieuwe huurverhoging en ook met be- trekknig tot de prioriteit inzake enkele maatregelen, met name de weduwen- en wezenverzeke ring eri de arbeidstijdverkorting. (Advertentie.) ONGEANIMEERDE MARKT BRACHT FRAt TIONELE KOERSVERLAGINGEN. De marktstemming van giste ren was ongeanimeerd. Er waren ook geen stimulerende factoren aan te wijzen, die het marktbeeld gunstig hadden kunnen beïnvloe den. Mogelijk was het tegendeel eerder waar. De politieke span ningen in de wereld blijven voort bestaan en in Amerika leed pre sident Eisenhower, aldus de beurs, wat prestigeverlies dooi de ontslagaanvrage van zijn be langrijkste adviseur, Sherman Adams. De slotkoersen van Wall Street vielen tegen en Amster dam was daardoor niet van de in Amsterdam voorgekochte stukken afgekomen. Een en an der leidde er gisteren toe, dat de arbitrage er niet aan dacht posi ties verder uit te breiden. Aange zien ook het publiek geen blijk gaf van grote activiteit, was de handel vrijwel over de gehele linie vrij minimaal en brokkelden de koersen af. De internationale waarden wa ren merendeels fractioneel lager. Kon. Olies schommelden rond de 170 tegen 171,50 tegen de vorige slotkoers en 171,10 pari teit New York. Het publiek had eerder een paar stukjes aan de markt en dat was reeds voldoen de om een koersdaling teweeg te brengen. Aandelen Unilever, die in de morgenuren werden verhandeld van 402405)2, deden gistermirt- dag ca. 404 en verloren een half puntje. De buitenlandse aanko pen voor aandelen Philips bleef gisteren achterwege en dat be- Bijeenkomst van vertegenwoordigers van NAVO-landen De Franse generaal Capren- tier heeft maandag op een .bij eenkomst van vertegenwoor digers van de 15 NAVO-landen te Boston verklaard dat de V. S. volgens hem geen derde wereld oorlog moet riskeren voor het behoud van de eilanden Quemoy en Matsoe later zei de Canadees Lester Pearson, dat hij het met Carpentier eens was. Hij vond het voorts nodig dat alle strijdkrachten van de NAV met kernwapens worden uitge rust. De prijsstabilisatie De datum van de bespreking tussen de minister van Econo mische Zaken en het bedrijfs leven over de prijsstabilisatie is thans vastgesteld op donderdag 2 oktober a.s. te 's-Gravenhage. De bespreking, waaraan deelne men de ministers en zijn advi seurs, de vertegenwoordigers van de werkgeversbonden, van han del, middenstand coöperaties en erkende vakverenigingen, zal des middags worden gehouden. tekende voor de aandelen een verlies van circa 2 punten. AKU's die de vorige dag 4 punten had den verloren, hadden een goede start op 213% 1 punt), doch bij het voortschrijden van de beurs kon deze koers niet ge handhaafd blijven en liep de koers terug tot 211%. K.L.M. werd een halve gulden lager ver nomen. De Scheepvaarten ondergingen over de gehele linie een verdere, zij het bescheiden koersdaling. De malaise in de vrachttarieven- markt voor zeeschepen was mede oorzaak van afbrokkelende koer sen in deze sector. Cultures wa ren vrijwel onveranderd. Staats fondsen prijshoudend. In verband met de nieuwe aandelenemissie van Berkei's Patent. Met claim recht begon gisteren de claim- handel. Deze werden geadviseerd op 50 a 55 per claim per aan deel van 500. In de aandelen Z.-Afrikaans Handelshuis kwam geen notering tot stand omdat, zoals het jaarverslag gisteren vermeldde, op de a.s. algemene jaarvergadering een nieuwe aan delenemissie met claimrecht zal worden voorgesteld. De aandelen die maandag 173% noteerden, werden geadviseerd op 177 bie den. Prolongatie 3% procent. BEURSINDICES. 19/9 22/9 23/9 Int. concerns 308.52 308.19 305.31 Industrie 159.82 159.09 158.10 Scheepvaart 142.33 141.90 139.13 Banken 128.27 129.74 130.55 Ind. fondsen 88.72 S7.80 86.60 Algemeen 216.54 216.18 214.27 NABEURSKOERSEN. Kon. Olie 170.30—171.30 ged. en laten 169.70) Unilever 403405 Philips 346—347% A.K.U. 211—212 Philips conv. 5 151—151% Gebruik daarom uitsluitend verrijkt met alle eigenschappe pen^gn DC bovensmering WOENSDAG 24 SEPTEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Canaris. de man die alles wist". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Gezworen kameraden". DONDERDAG 25 SEPT. HOEK: Woonhuis Molendijk 31, 1.30 uur: Openbare verko ping van de gehele inboedel; 3 uur in café 's Lands Welva ren: Verkoping van 2 huizen met erf aan de Molendijk 31 en 34. ONTSNAPTE GEVANGENEN TERUG Maandagmorgen heeft zich aan het politiebureau Huygens- park te 's-Gravenhage gemeld E. van R. die de vorige week uit het gebouw van de rechtbank aan de Jan van Nassaustraat had weten te ontsnappen. ZWARE BRAND TE HAAKSBERGEN Een zware brand, welke gister morgen heeft gewoed in het grondstcffenmagazijn van de Nederlandse zeiler gered De Nederlander C. Maas is in het Engelse Kanaal opgepikt door de Duitse kustvaarder „Roseneck". Hij poogde in zijn eentje met het zeventons jacht „Tenente Roberth" van Dover naar Nederland te zeilen, maar was bij de Goodwin banken in moeilijkheden geraakt. Het jacht was al half gezonken toen er hulp opdaagde. De kustvaarder heeft Maas aan boord genomen en het jacht naar Dover ge sleept. Russische atoomtrein Tussen 1960 en 1965 zal in de Sow jet-Unie de eerste spoor trein met atoomaandrijving rij den, zo meldt het Hongaarse jeugdblad „Magyar Ifjusag". De trein, bestemd voor de verbin dingen vanuit Rusland met de Stille-Oceaankust, zal tweemaal de reis door Siberië kunnen ma ken, met een snelheid van 500 km per uur, zonder nieuwe brandstof in te nemen. N.V. Textiolmaatschappij Haaks bergen te Haaksbergen heeft een schade van een hall miljoen gul den veroorzaakt. Een grote voor raad katoen en wol is in vlammen opgegaan; het gebouw zelf is vol komen verwoesi. Do brand werd gistermorgen omstreeks vier uur ontdekt door personeelsleden, die onmiddellijk de brandweer waarschuwden. Deze rie"> de assistentie in van de Enschedese brandweeiMen wachtte met het blussen tot de Enschedese brandweer arriveer de, omdat toen een voldoende con centratie van blusmiddelen aan wezig was om de sterke toene ming van het vuur, veroorzaakt door het opendoen van de deuren, zou ontstaan. Met man en macht werd ervoor gezorgd, dat een aangrenzend magazijn, alsmede de nabijgele gen spinnerij werd behouden. Aan blussing van het magazijn, waarin zich wol en katoen be vond. viel evenwel niet te den ken. Het vuur vond gretig voed sel in de aanwezige voorraden. Een enorme rookkolom steeg uit het brandende gebouw op. Na enkele uren stortten de mu ren van het gebouw in, doordat de balen katoen en wol, die ten gevolge van het bluswater waren uitgezet, druk op de muren uit oefenden. Een oppervlakte van ca 600 m2 stond in vlam. Het per soneel en vele omwonenden heb ben geholpen bij cleze brand. Het zal vermoedelijk nog geruime tijd duren, vóórdat de nablussings- werkzaamheden zijn geëindigd. De textiaimaatsehappij Haaks bergen vervaardigt vilt. Er wer ken in dit bedrijf ongeveer 170 man. (Advertentie) In de toasted Princeton komen de aromavolle Burley- tabakken geheel tot hun recht. (400%) (343% (211% 1149% VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam werden dinsdag aangevoerd 2362 stuks vee, zijnde: 370 vette koeien en ossen, 986 st. gebruiksvee, 212 vette kalveren, 402 graskalveren, 329 nuchtere kalveren, 73 var kens, 122 biggen. 80 paarden, 37 veulens, 611 schapen en lamme ren, 40 bokken en geiten. De notering was als volgt: Vette koeien ƒ2,60 tot 3,30 vette kalveren 2 tot ƒ3; slacht- paarden ƒ1,90 tot ƒ3; alles per kilogram. Graskalveren 280 tot 450; nuchtere kalveren 57 tot 77 biggen 40 tot 58; veulens 300 tot ƒ480; schapen en lammeren ƒ50 tot ƒ75; kalf- en melkkoeien 850 tot 1180; vare koeien 600 tot 820; vaarzen ƒ600 tof 975; pinken ƒ400 tot 600. Overzicht. Vette koeien: aan voer iets ruimer, handel traag, vooral niet heger in prijs. Vette kalveren; aanvoer gewoon, han del tamelijk, prijzen als vorige week, prima's boven notering. Graskalveren: aanvoer als vorige week, handel slepend, vooral niet hoger in prijs. Biggen: aanvoer groter, handel kalm, iets minder in prijs. Slachtpaarden: aanvoer als vorige week, handel kalm, goed prijshoudend. Veulens: aan voer gewoon, handel redelijk, prijzen stabiel. Schapen en lam meren: aanvoer groter, handel tamelijk, prijzen onveranderd. Kalf- en melkkoeien: aanvoer als vorige week, handel kalm. prijzen constant. Vare koeien: even meer aanvoer, handel stil, prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken: aanvoer ruimer, handel stroef en vooral niet hoger in prijs. LITTLE ROCK Gouverneur Faubus van Ar kansas heeft verklaard de mid delbare scholen van Little Rock volgende week te zullen openen volgens een plan dat mogelijk een rechterlijk optreden van de regering zal uitlokken. In antwoord op vragen van verslaggevers zei hij dat het'van de uitslag van de volksstemming zal afhangen of de scholen op particuliere of openbare basis zullen worden geopend. Deze stemming geschiedt zaterdag. De voormalige agent en kapi tein van de geheime Russische staatspolitie Nikolai Khokhlof vertoeft op het ogenblik in ons land ter gelegenheid van een in het Nederlands verschenen verta ling van z'n boek, getiteld „Recht op eigen geweten", en za] een aantal lezingen houden in onder scheidene plaatsen. „Hier en daar is mijn boek aangekondigd als de mémoires van een voormalig ge heime Sowjet-spion", zo vertelde hij dinsdagochtend op een pers conferentie te Amsterdam, „doch dat is niet inhoud van het boek. Het handelt over het conflict tus sen de Russische burger en de Sowjetstaat". Er is in Rusland naar zijn me ning een groeiend moreel besef van en drang naar vrijheid van geweten, een groei die sterker zal blijken te zijn dan de druk van het communistische regiem. Deze drang naai gewetensvrijheid is ook voor Khokhlof, naar hij ver telde, de kracht geweest zich te ontworstelen aan de geheime dienst, de M.V.D., waarvoor hij als agent was opgeleid 11a zijn partisanenarbeid achter de Duit se linies van het Oostfront in 1941. Toen hem einde 1953 werd opgedragen een der leiders van de organisatie der Russische emi- granten te lkiuideren, besloot bij deze opdracht niet uit te voeren. Hij werkt thans voor deze emi- grantenoi ganisatie mei het doel het uitdragen van zijn idealen speciaal onder zijn landgenoten. Hiertoe wordt ook zijn boek in 't Russisch dienstbaar gemaakt: er is een speciale pocketuitgave, die ter hand wordt gesteld aan Russische tcuristen, zeelieden en congressisten, die de Westerse landen bezoeken. Khokhlots vrouw en zijn zoon tje bleven in Rusland achter. Hij ziet zijn vrouw als een symbool van het groeiend verzet tegen de onderdrukking van het geweten. In overleg met haar heelt hij de stap naar het Westen gedaan. Zijn vrouw speelt dan ook een be langrijke rol in het boek. Premieregeling voor het schieten van houtduiven wordt beëindigd Met ingang van 1 oktober wordt de premieregeling voor het schieten van houtduiven be ëindigd. De premieregeling was ook dit jaar weer getrolfen om de schade, die houtduiven aan de landbouw toebrengen, te beteu gelen. Krachtens de regeling werd aan jachtaktehouders en houders van een vergunning ex artikel 53 van de jachtwet bij inlevering van de 12 grote staartveren van een geschoten houtduif 0,75 uitbetaald. Na 3 oktober kunnen staartveren van houtduiven niet meer bij de provinciale voedselcommissaris- sen worden ingeleverd. WILD WEST IN AMSTERDAM WEST Na een wilde achtervolging zijn agenten van de Amsterdam se radioautodienst er in de nacht van maandag op dinsdag in geslaagd een automobilist tot overgave Ie dwingen, die eerst een aanrijding had veroorzaakt en daarna getracht had een agent omver te rijden. Om ongeveer twee uur werd een op de Bos en Lo miner weg nabij de Haarlemmerweg gepar keerd staande autobus aangere den door een personenauto. De bestuurder hiervan reed direct na de aanrijding door. Agenten van de radioautodienst hadden de botsing gezien en achtervolg den de man. Zij reden hem voor bij waarna een der agenten uit stapte en een stopteken gaf. Hij moest half over kop opzij sprin gen, want de automobilist kwam recht op hem af en reed door, nu met gedoofde lichten. De agent loste nog een pistool schot in de richting van de vluchteling maar dat had geen succes. Hierop zetten de mannen van de R.A.D. opnieuw de ach tervolging in en slaagden erin de auto op de Admiraal de Ruy- terweg tegen de kant te dringen. De bestuurder, de 49-jarige koopman C. J. van der M. uit Amsterdam, die volgens de po litie „sterk naar drank rook", weigerde echter zijn aan de rech- tervoorkant zwaar gehavende vehikel te verlaten. Het baatte hem niet, want de agenten trok ken de man naar buiten. Tegen hem is proces verbaal opge maakt wegens poging tot dood slag. HET ONGELUK OP DE AMELANDSE REDDINGBOOT. Bij het ongeval op de Ameland se reddingboot „Dr. H. W. van Rietschoten", waarbij maandag de redder Klaas Bruin om het leven kwam, heeft de schipper van deze reddingboot, Botte Neij, een shock gekregen. Hij trachtte de verongelukte Klaas Bruin al leen uit de machinekamer naar buiten te dragen. De schrik en de inspanning zijn hem daarbij te veel geworden en hij moest be wusteloos worden weggebracht. De toestand van de schipper liet zich maandag ernstig aan zien, maar is nu redelijk. De overdracht van de redding boot aan de nieuwe schipper, Jan de Jong, zal echter in geen ge val op dedaarvoor vastgestelde datum, 25 september, kunnen geschieden. Expo onherroepelijk dicht op 19 oktober. Al ruim 33 miljoen bezoekers. Naar aanleiding van geruchten, als zou de Wereldtentoonstelling te Brussel worden verlengd, deelt het Belgische Commissariaat- Generaal mede, dat de tentoon stelling op de vastgestelde datum 19 oktober a.s. onherroepe lijk haar poorten zal sluiten. Ver lenging is niet mogelijk krachtens de bepalingen van de, in 1928 te Parijs gesloten conventie aan gaande de organisatie van inter nationale tentoonstellingen. Deze conventie beperkt namelijk de duur van deze tentoonstellingen tot zes maanden. Tot en met de 19de september, dus precies een maand vóór de sluiting, had de Wereldtentoon stelling 33.127.958 bezoekers ge boekt. In 1954 werd door de be kende Zweedse statisticus prof. Bjorkman het totale bezoekers aantal gedurende de zes maan den, da't de tentoonstelling open zal zijn, geschat op 30 tot 35 mil joen. Verwacht mag worden dat deze schatting gemakkelijk zal worden overschreden. De dage lijkse bezoekerscijfers gedurende de eerste helft van september zijn namelijk zeer constant en vertonen weinig neiging tot dalen. Het eind van het officiële vacan- tieseizoen heeft tot nu toe wei nig invloed gehad. De zomerse dagen waarop september ons heeft vergast, hebben natuurlijk een zeer gunstige invloed gehad. Bovendien worden de avonden snel korter, wat betekent dat de indrukwekkende verlichting van de tentoonstelling vroeger gaat branden, zodat in de avonduren de belangstelling stijgt. KRONIEKSCHRIJVER WEGENS BELEDIGING VEROORDEELD De 50-jarige kroniekschrijver J.G. is dinsdagmorgen door het gerechtshof te Amsterdam con form de eis van de procureur- generaal veroordeeld tot een geldboete van 100 subsidiair tien dagen hechtenis wegens opzettelijke belediging van het openbaar gezag. De justittie was daartegen in hoger beroep gegaan. De heer G. was enkele weken geleden gedagvaard wegens een artikel in het dagblad „De Tele graaf" van 12 okt 1957, getiteld: „Niet eens een proces", waarin schrijver kritiek uitoefende op het proces van de krijgsraad te gen majoor K. Het hof overwoog in zijn uitspraak dat de pers weliswaar vrijheid behoort te hebben, maar dat het publiceren in krenkende vorm achterwege moet blijven. Voorts dat men uit het artikel van de heer G. de suggestie kan afleiden dat de krijgsraad ma joor K. tegen beter weten in veroordeeld zou hebben, hoewel bekend is dat de leden van deze raad een eed afleggenoprecht heid en onpartijdigheid te zullen nastreven. Het hof verklaarde het ten laste gelegde bewezen hetgeen op grond van artikel 137a van het Wetboek van Strafrecht uitlaten over het openbaar ge zag. Onmiddellijk nadat de heer G. deze uitspraak had aange- 1 hoord stak hij een bankbiljet omhoog en vroeg aan het hof: „Waar is de kassa?". „Dat kunt u bij de griffie vol-1 doen,, antwoordde de president Whitehead Het proces in Londen tegcf I de bekende financier Arthu' I Whitehead is dinsdag geëindigd met zijn vrijlating. Whitehea- was beschuldigd van ongeoor loofde manipulaties. Tijdens Ijf' I onderzoek dat de afgelopen vi.it- tien maanden aan het proCfj_ voorafging, is zijn reputatie aI zakenman ernstig geschokt. gens de rechter van Old Balk is de beschuldiging „zonder be* wijs" uitgebracht. Gelijk met Whitehead, de ning van de shillingaandelen is de 53-jarige journalist Cec' Stanley Barnett vrijgesproken Ook de maatschappij waan3 Whitehead president is, is gesproken. vrij-| TERNEU MISLUKTE 1 TOT AFPE Maandagmorgen 1 inwoner dezer ger politie aangifte ge vrijdag in zijn aut had gevonden, wat ver mededeelde, da was, dat hij onge trekkingen onderh foto's en andere b« bezit van schrijvei aan publicatie van te ontkomen moest avond vóór half nei steen bij de water drag van 125 dep< In plaats van het drag legde de ontv dreigbrief zaterdi briefje onder een vvatei toren, waarin de eerst met de bi willen spreken voo het verzoek zou vol zich verdekt op me de alperser te grijj Inderdaad zag I negen enige jonger afkomen om de bu Hierop kwam on te voorschijn, waar de vlucht namen fietsen renden, die waking van een h achtergelaten. Zondagavond von noot in de brieve] woning wederom t waarin thans verm hem alsnog een twe ook de laatste, kaï den om aan beker zijn verhoudingen Hiertoe moest hij r vóór half negen steen het geëiste De gebeurter Formosa en De cpperbevelhi Amerikaanse strij het gebied van de admiraal Felt, 1 tweemaal een ond met president Tsj: van nationalistiscl gens Chinese amb sproken over mie blokkade van Quer en over oefening v tionaiisten met de rikaanse wapens straaljagers van h „super sabre". (Advertentie) Voor de vijfde 1 wet op de emigra werking trad, is tl rapport verscher werkzaamheden v; voor de emigratie slag „Emigratie 1 slag bevat daaror de gebruikelijke j overzicht van de van de emigratie afgelopen vijf jare In totaal zijn sin personen geëmigr 986 naar Argentin Australië, 3.618 124.398 naar Cana Nieuw-Zeeland, 1< desia en Nyasalat de Verenigde Stat Zuid-Afrika en 2.< ge landen, Europ; In het lustrumjaé de 300.000ste na- grant door bemii organen. 1957 bracht ove rapport, vergelel vrijwel gelijkblijk cijfers en een bes van de netto-emi trokken in 1957 ling van de em 30.421 landgenoh tegen het jaar da echter geen weze tie op na de ter emigratie in de want daartoe zom meldingscijfers zi het peil van het ben moeten ha liepen echter te 54.000 in 1956 tot 1957. Dat deze ve gratiedrang niet vertrekcijfers t< komt, ligt in de dat in de eerste r nog ongeveer 61 naar de Verenigd den, nadat zij in benodigde visum den onder het ex de per 31 decemt geëxpireerde Rel 1953. Australië en haafden de trad zamenlijk ongev deel van de Nede tie ennemen, zij van plaats wissel lijst. Australië or gran1 en in 1957 jaar tevoren en tegen 7.651. Het rapport

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2