PAR" President Sjamoen bevoegdheden over draagt zijn Begroting Verkeer en Waterstaat voor 1959 Plan van aartsbisschop Makarios voor Cyprus Sherman Adams treedt af Weeroverzicht Vraaggesprek van Duits blad met Chroesjtsjef HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT oopjEsr lurre. 37 ct. Joep 89 ct. 35 ct. 129 cl. inchworst 75 ct. 82 ct. Ivette 105 ct. SCHOTEL 2stige gaten meer te Even trekken aan <idig trekplakbandje en! Poeder tegen ,,'t schieten" van aardappelen kunt U in iedere hoeveelheid verkrij gen bij Drogisterij DINGEMANSE Axelsestraat 3 en 91 Terneuzen daar staan. :ek nog. Ook U zult kelen. )dere winkels d en coniani belaald. 24 september 1958 en 7 zegels en 18 zegels en 7 zegels en 26 zegels en 15 zegels en 16 zegels te samen 45 <4 IdO gram rookvlees 49 et. wijzigingen voorbehouden Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande F°dactle-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nfi 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent-. Losse nrs 9 ct. VRIJE ZEEUW WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1482 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 aar Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit blad, 20 cent meer. President Sjamoen van Liba non, wiens ambtstermijn om 12 uur in de nacht van maandag op dinsdag is verstreken, heeft zijn bevoegdheden dinsdagochtend aan zijn opvolger, generaal Sje- hab overgedragen. Sjehab is later als president van Libanon beëdigd. Hij zwoer de grondwet en de wetten van het land te zullen eerbiedigen en Eisenhower terug van vakantie President Eisenhower is dins dag van zijn vakantie te New port (Rhode Island) naar Wa shington teruggekeerd. Hij is 25 dagen met vakantie geweest. Een van de eerste kwesties die hij te behandelen krijgt is het vinden van een opvolger voor Sherman Adams, zijn voor naamste assistent, die maandag is afgetreden. Direct na aankomst in Wa shington heeft de president een half uur met minister Dulles ge sproken over algemene proble men en de crisis in het Verre Oosten. Kilb verklaart niet schuldig te zijn De gewezen kabinetschef van hondskanselier Adenauer, Hans Kilb. die kortgeleden is gearres teerd op beschuldiging van „cor ruptie", heeft dinsdag via zijn advocaat doen mededelen dat hij niet schuldig is aan het hem ten laste gelegde en dat ook voor de rechter zal verklaren. Kilb heeft er in het bijzonder de nadruk op doen leggen, dat het „voor dienstdoeleinden" ge bruiken van door een grote Duit se firma „geleende" 7 automobie len geen afkeurenswaardige daad is. Aanslagen in Frankrijk Gisterochtend werd door een toeriste een bom op bovenste ver dieping van de Eifeltoren aange troffen. Zij sloeg direct alarm. Twee functionarissen droegen de helse machine daarop naar de hoogste verdieping, waar geen toeristen waren. Inmiddels was de politie gealarmeerd, die het gevaarlijke apparaat door ex perts liet weghalen. Volgens sommige berichten had de bom gistermorgen om 7 uur moeten ontploffen, doch ken nelijk heeft het ontstekingsappa raat niet gewerkt. Het bezoeken van Algerijnen in Franse gevangenissen is dins dag om veiligheidsredenen ver boden. Om dezelfde redenen zul len de Algerijnse gevangenen tot nader order niet meer als zij on dervraagd moeten worden, van de gevangenissen naar het paleis vaii justitie in Parijs worden overgebracht. De politie vermoedt, dat de aanslag gericht was op de tele visiezender boven in de Eifel toren. Men heeft dan ook besloten met ingang van dinsdag geen bezoekers meer toe te laten tot de bovenste verdiepingen. Op het ogenblik dat de bom werd gevon den, bevonden zich een 300 men sen op de toren. De Franse grondwet De graaf van Parijs, de Franse kroonpretendent, heeft zich uit gesproken vcor de nieuwe grond wet. Hij verklaarde dinsdag in zijn maandelijkse voorlichtings blad, dat het volk instinctief aan de man, die de middelen voor herstel aanbiedt, zijn vertrouwen zal geven. „Of de Fransen kie zen nu de weg van een werkelij ke nationale herleving, of zij ke ren terug tot de brede weg van de gemakzucht die eindigt in anarchie, spoedig gevolgd door slavernij voor de Fransen en het ei"d yan onze nationale geschie denis", aldus de graaf. Het komende referendum in Frankrijk Bij diverse opiniepeilingen is gebleken, dat men in het Franse moederland in meerderheid voor de nieuwe grondwet is. De per centages variëren van 65 procent in Bordeaux tot 80 procent in de Elzas. De leiders van de „ja"-cam- parne vinden dat de jongste uit latingen van Chroesjtsjef over Frankrijk hen heeft geholpen. Zij zijn onmiddellijk gekomen met de leuze „de communisten stem men neen de Fransen stemmen ja". Ook in Algerië verwacht men een meerderheid voor de grond wet. de onafhankelijkheid en het ge bied van Libanon te zullen waar borgen. In een korte rede zei Sjehab te zullen werken voor de eenheid van de natie en te zullen pogen spoedige terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Libanon tot stand te brengen. In zijn installatierede zei ge neraal Sjehab nog, te zullen trachten, de betrekkingen tussen Libanon en alle andere Arabi sche landen tot het uiterste te versterken. Verder zou hij pogen alle Libanese groepen, zonder onderscheid, te ontwapenen en het economische leven van Liba non te herstellen. „Wij zullen met de landen van de wereld op de grondslag van vriendschap en gelijkheid samenwerken". Het pact van de Arabische Liga en het handvest van.de Verenigde Naties zijn volgens generaal Sjehab twee krachtige zuilen van de Libanese politiek. De nieuwe president bracht hulde zowel aan het Libanese leger als aan de slachtoffers van de revolutie en zei, dat de recen te gebeurtenissen de vastbera denheid var. het leger niet had den verzwakt. Het was groten deels aan de plichtsgetrouwheid van het leger te danken, dat de veiligheid van Libanon bewaard was gebleven. De beëdiging geschiedde in de vergaderzaal van de Kamer van Afgevaardigden. Afgevaardigden, ministers, di plomaten en journalisten ap plaudisseerden luid in de met vlaggen versierde zaal toen Sje hab had gesproken. Op vele plaatsen in Beiroet vuurden aanhangers van Sjehab schoten af in de lucht om aan hun vreugde uiting te geven. 21 kanonschoten werden afgevuurd en groepjes me' :i, die ondanks het uitgaansverbod op straat wa ren verschenen, juichten bij elk schot. Een oude bommenwerper van de Libanese luchtmacht vloog laag over de Libanese hoofdstad met een langwerpig doek achter zich aan waarop de woorden stonden: „Blijf rustig en leef in vrede". In de gehele stad waren 's nachts kleurige biljetten op geplakt met het dringende ver zoek aan de bevolking de barri caden te slopen, de loopgraven dicht te gooien, de wapens neer te leggen en de toekomst als burgers van Libanon tegemoet te zien. Radio-Libanon is zonder on derbreking in de lucht geweest en tussen vaderlandse liederen door wekten commentators op t°t kalmte en begroetten zij „deze schitterende dag" als het begin van een nieuw tijdperk. Bij de toegangen tot de chris telijke wijken van Beiroet staan nog barricaden die daar maan dagavond door de bewoners wa ren opgeworpen. Maar er was dinsdag weinig activiteit bij de versperringen te bespeuren, zo dat waarnemers tot de conclusie komen, dat zij eerder als protest gezien moeten worden dan als het begin van een nieuwe strijd. In andere delen van Beiroet is het rustig. BRANDSTICHTING IN BEIROET Dinsdagmorgen zijn in de om geving van Beiroet een textielfa briek en een vuurwerkfabriek in brand gestoken. De onbekende daders'wisten te ontkomen. Zuidslavische kritiek op China Het vooraanstaande Zuidslavi sche politieke tijdschrift „Inter nationale Kwesties" heeft dins dag scherpe kritiek geleverd op de buitenlandse politiek van com munistisch China, die volgens het blad „niet vooruitstrevend, opbouwend of socialistisch" is. Het blad waarschuwde, dat „morgen andere landen (dan Zuid-Slavië) zullen worden aan gevallen en dat zal dan het resul taat van de logica der (Chinese! politiek van verscherping der be trekkingen zijn". China heeft volgens het blad „ongebruikelijke en gevaarlijke denkbeelden" aangenomen en het laat de „Stalinistische leerstellin gen van gerechtvaardigde oorlo gen waarin het imperialisme moet worden vernietigd, her leven". De huidige Chinese bui tenlandse politiek beweegt zich langs een lijn die „in directe tegenspraak is met de geest van Bandung". In het recente verleden heeft China een positieve rol in de we reld gespeeld, zo meent het blad. Doch nu blaast er een ijzige wind uit Peking, zowel over het inter nationale toneel als in het bin nenland. De Chinese campagne tegen Zuid-Slavië is volgens het blad voornamelijk opgezet, om dat zij in overeenstemming is met de pogingen om binnen en buiten China spanning te schep pen. BOEK VAN PRINSES WILHELMINA De part! van Prinses; mede; ici|H| zaWBKe secretaresse ina deelt Dit najaar za^BKle hand van Prinses Wilhelmina een boek verschijnen onder de titel „Eenzaam maar niet alleen". In dit geschrift heeft de Prin ses weergegeven haar levens loop en die van het Nederland se volk in die jaren, in het licht van haar geloofsovertui ging. Het boek, dat is verlucht met een vijftigtal foto's waarvan ver scheidene nog nooit zijn gepubli ceerd en met tien reprodukties van tekeningen en schilderijen van Prinses Wilhelmina, omvat 450 bladzijden. De tien hoofdstukken hebben resp. tot titel: 1. Inleiding; 2. Vader en moeder; 3. Mijn Jeugd jaren; 4. Het begin van de nieu we eeuw; 5. De eerste wereld oorlog; 6. Tussen de oorlogen; 7. De tweede wereldoorlog; 8. De bevrijding en daarna en 10. Wachtte mij nog een taak? Het omslag ontwerp is gete kend door prof. C. T. Roelofsz, verbonden aan de rijksacademie van beeldende kunsten te Am sterdam. De typografische ver zorging is m handen van de heer Th. Kurpershoek uit Amserdam. De uitgever W. ten Have N.V. te Amsterdam zegt in zijn toe lichting op het boek o.m. dat de Prinses begint met de beschrij ving van het milieu en de per soonlijkheid van haar ouders en met haar jeugdherinneringen. Het werk draagt een bijzonder persoonlijk karakter, waar het de lezers iets verhaalt over de laatste jaren van Koningin Em ma en Prins Hendrik en over ons koninklijk gezin en waar het de overwegingen betreft, die ge leid hebben tot haar abdicatie. 'Het verhaal geeft een indruk van de brede belangstelling, de werkkracht en toewijding, waarmee Wilhelmina haar taak als vorstin heeft vervuld, in het bijzonder in het hoofdstuk over de tweede wereldoorlog, de Lon- dense periode. De bij de Tweede Kamer inge diende begroting voor 1959 van het departement van Verkeer en Waterstaat geeft allereerst een overzicht van de cijfers van de gewone en buitengewone dienst over de jaren 1958 en 1959, Zoals uit dit overzicht blijkt, wordt de gewone dienst rond 6,7 miljoen hoger geraamd, het geen hoofdzakelijk veroorzaakt wordt door een hogere raming van de afdeling zeescheepvaart en internationale verkeerszaken met rond 1 min o.a. hogere uit gaven voor de civiele verdedi gingsvoorbereiding), van de afde ling burgerlijke luchtvaart met 2,7 min en van de afdeling wa terstaat met rond 2,3 min. De gehele dienst is 35.339.082 liogcr dan verleden jaar. Voorts is aan de memorie van toelichting ontleend: ZEESCHEEPVAART Kon van het jaar 1957 nog worden getuigd, dat deze bevre digende resultaten had opgele verd, in het jaar 1958 vermocht de vrachtenmarkt zich niet te herstellen van de reeds ingetre den hevige terugslag, eerder werd deze nog geaccentueerd, zo dat van een malaise in de zee scheepvaart moet worden gespro ken. Zoals gebruikelijk wist de lijnvaart zich beter te handhaven, doch weldra liep ook hier de ba rometer terug, d.w.z. met name de beladingsgraad der schepen begon steeds ongunstiger te wor den. Op 1 juli 1958 was ca 13 min ton (draagvermogen) aan meren- deels oudere droge lading- en tankschepen opgelegd. Gezien de toch ongekend lage en onrenda bele vrachtcijfers, wijst het ach terwege blijven van sleep op een afwachtende houding van het merendeel van de reders, hetgeen mogelijk kan worden verklaard uit de bij het bedrijfsleven be staande hoop, dat de expansie Barbara Castle, vice-voorzit- ster van de Britse Labourpartij en lid van het parlement, heeft maandagavond na haar terugkeer uit Athene verklaard dat aarts bisschop Makarios haar in een privé-gesprek een nieuw aanbod heeft gedaan om de impasse in zake Cyprus te doorbreken. Zij weigerde echter nader in te gaan op dit aanbod. Uit Athene wordt bericht dat Makarios haar gezegd zou hebben dat hij bereid is onafhankelijkheid voor Cyprus te aanvaarden zonder banden met Griekenland of Turkije. De liberale „Manchester Guar- Sherman Adams heeft meege deeld, dat 1:ij is afgetreden als naaste medewerker van presi dent Eisenhower. Adems heeft in een toespraak voer radio en televisie gezegd dat er een lastercampagne tegen hem is gevoerd. Men had hem beschuldigd van pogin"en invloed uit te oefenen op besluiten van regeringsbureaus. De beste manier om een ein de aan die aanvallen te maken aldus Adams, „is het doel weg te nemen". Gedurende de tien minuten dat Adams sprak, heeft hij Bernard Goldfine niet genoemd. De giften van deze rijke industrieel, die met Adams bevriend is, zijn de aanleiding tot de campagne ge weest. Adams sprak alle beschul digingen tegen. Zijn onschlild was, zo zei hij, door een parle mentscommissie van onderzoek vastgesteld. „Niettemin werd de lastercampagne tot de huidige dag voortgezet door hen, die per soonlijk voordcel van mijn ver dwijning uit het openbare leven verwachten. Men wil de regering en de president in moeilijkheden brengen", aldus Adams, die vol komen rustig scheen. Fresident Eisenhower zei maan dagavond Adams ontslag met „droefheid" te aanvaarden. In een brief aan Adams schreef Eisenhower de omstandigheden die tot de ontslagneming geleid hebben diep te betreuren. Adams zelf gaf drie beweegre denen waarom hij drie maanden geleden op het hoogtepunt van het geschil niet was afgetreden: omdat het niet in zijn aard lag voor tegenspoed uit de weg te gaan, voorts omdat zijn ontslag toen als een erkenning van ge maakte fouten uitgelegd had kunnen worden en tenslotte om dat het een zware beslissing was voor iemand die het voorrecht genoot een groot president te die nen. Adams zei zich evenwel reken schap te hebben gegeven van de uitwerking die een nog langer aanblijven zou kunnen hebben. Maandagochtend had hij de pre sident tijdens een bespreking zijn ontslag aangeboden, dat aanvaard werd. De „New York Times" zegt over het ontslag van Sherman Adams, dat „het heengaan van Adams een gapende leegte achter laat bij de staf van het Witte Huis". De „New York Herald Tribu ne" schrijft „wij zijn van mening dat de publieke opinie hem toch nog volledig van blaam zal zui veren door hem tot een ander openbaar ambt te roepen". Het zal moeilijk zijn hem te vervangen. Hij stond in een on gekende betrekking tot de presi dent. Dat dit moest gebeuren in een tijd van ernstige crisis in de wereld, betekent voor Eisenho wer een nieuwe last, aldus het blad. dian" merkt hierbij op dat dit aanbod van Makarios te laat komt. Het is nu een utopie te spreken van de mogelijkheid dat de regeringen van Turkije en Griekenland zich niet meer met het geschil inzake Cyprus zullen inlaten, aldus het blad Nu er geen overeenkomst kon worden bereikt, moet de Britse regering haar plan uitvoeren, zo zegt de „Manchester Guardian". In officiële kringen te Londen heeft men zich dinsdag niet wil len uitlaten over de mededeling van de vice-voorzitter van de so cialistische partij mevr. Castle, volgens welke aartsbisschop Ma karios haar had gezegd, dat hij bereid is onafhankelijkheid van Cyprus te aanvaarden zonder banden met Griekenland of Tur kije. Volgens diplomatieke kringen in Athene heeft de Franse rege ring de Griekse premier meege deeld, dat zij bereid is het Griek se verzoek voor uitstel van het Britse plan voor Cyprus te steu nen. Voorts is men er van over tuigd, dat het nieuwe plan van Makarios zal worden gesteund door de Aziatische en Afrikaanse landen onder leiding van India. Uit gezaghebbende Londense bron wordt vernomen, dat mevr. Castle totdusver nog geen con tact heeft opgenomen met de mi nister van Koloniën, Lennox Bsyd. De Britse gouverneur van Cy prus, sir Hugh Foot, verklaarde gisteren in een radiorede voor de Britse troepen op het eiland, dat Engeland vasthoudt aan het „deelgenootschapsplan". „Toen wij onze nieuwe politiek voor Cyprus bekend maakten, zei den wij dat wij ons niet door ge weld of iets anders ervan zou den laten weerhouden het plan uit te voeren, dat wij juist acht ten. Wij meenden wat wij zei den", aldus de gouverneur. De secretaris-generaal van de N.A.V.O., Paul-Henri Spaak, is gisteren voor een koi t hezoek in Athene aangekomen. Hij zal met de Griekse regeringsleiders over de kwestic-Cyprus spreken. Zijn aankomst heeft een besluit van de Griekse regering over het plan-Makarios voor een onafhan kelijk Cyprus vertraagd. De leider der Turkse gemeen schap op Cyprus, Kutchuk, heeft het plan dinsdagavond verwor pen. Hij noemde het een politieke manoeuvre met het oog op het komende debat over Cyprus in de algemene vergadering der Ver. Naties. Spaak heeft dinsdagavond ver klaard, na een gesprek met Griekse leiders, dat „de toepas sing van het Britse plan voor Cyprus een van de elementen is, die de toestand moeilijk maken". Spaak wilde niets zeggen over het verloop van zijn besprekin gen, die drie en een half uur heb ben geduurd. Woensdag zal hij rapport uitbrengen aan de N.A.V.O.-raad te Parijs. van de zeegaande wereldhandel in afzienbare tijd weder zal inzet ten. De vraag is echter in hoever re de thans verouderde tonnage nog van een dergelijke opleving zou vermogen te profiteren. Hier bij is van belang, dat per ultimo 1957 circa 10 min B.R.T. in de we reld in aanbouw was, welke ton nage geleidelijk tot in 1960 zal zijn afgeleverd. Dergelijke moder ne en vaak gespecialiseerde sche pen zijn in het algemeen op een lager vrachtenniveau rendabel te maken dan de oudere tonnage, waaraan bovendien veelal de na delen van oorlogsfabrikaat kle ven. Zoals verder bij de hier ge schetste zeer moeilijke vrachten- markt wel moest worden ge vreesd, zijn de vlagdiseriminatoi- re verschijnselen, die de positie van de traditionele scheepvaart- landen reeds langer bedreigden, nog acuter geworden, waardoor sanering en verjonging van dë vloten van deze landen eens te meer een noodzakelijkheid is. WATERSTAAT De ongunstige financiële voor uitzichten voor 1959 hebben de regering ertoe genoopt de inves teringen voor dat jaar te beper ken. De bij deze afdeling en in het bijzonder op de buitengewone dienst uitgetrokken bedragen zijn dan ook belangrijk lager dan no dig zou zijn om in de gewenste mate te voorzien in de behoeften, welke op de onderscheidene ge bieden van waterstaatszorg be staan. In dit verband spreekt het vanzelf dat subsidieverzoeken in het algemeen niet zullen kunnen worden ingewilligd, tenzij het werken betreft waaraan een bui tengewoon hoge prioriteit moet worden toegekend. Het voor de deltawerken bin- nenslijns opgenomen bedrag van 83,5 miljoen is niettemin hoger dan de voor 1958 toegestane som van 67 miljoen. Dit is onvermij delijk. omdat bedacht moet wor den, dat elke vertraging in de uit voering van die werken, welke in de zeegaten zullen moeten wor den uitgevoerd, de risico's, daar aan verbonden als gevolg van de door stroom en getij optredende wijzigingen in de waterloopkun dige situatie, belangrijk zou ver groten. Wat het eigenlijke deltaplan betreft, zullen gelijktijdig in uit voering zijn de bouw van de spui- sluizen in de in het Haringvliet gereedkomen bouwput, voorbe reidende werken tot afdamming van het Volkerak, werken voor de afdamming van de Grevelingen en van het Veeregat en de bouw van de schutsluis in de Zand- kreek. De voor deze werken op genomen bedragen zijn voldoen de om een zodanig tempo te waarborgen dat de risico's als hierboven bedoeld normaal kun nen worden geacht. Voor uitvoering van door het Rijk zelf of door derden uit te voeren werken ter verhoging van de primaire en als zodanig te handhaven waterkeringen is ruim 8,7 miljoen uitgetrokken. Weliswaar is dit bedrag als jaar gemiddelde onvoldoende om het door deze werken gevormde on derdeel van net deltaplan in 1978 gelijktijdig met de afsluitdammen c.a. gereed te hebben, doch de mi nister hoopt, dat de achterstand, welke daardoor zal ontstaan, in volgende jaren zal kunnen wor den ingehaald. (De verbetering van „zwakke plaatsen" in hoogwaterkeringen kan in 1958 nog niet worden vol tooid. Verwacht wordt dat dit in 1959 het geval zal zijn. In totaal bedroeg het binnen lands vervoer te water in 1957 ongeveer 50 miljoen ton goede ren. Daarvan kwam ongeveer 43 miljoen ton voor rekening van de wilde binnenvaart, het bijzondere vervoer en het eigen vervoer. JAARVERSLAG DELTA WERKEN Bij de mondelinge behandeling van het ontwerp-Deltawet in de Tweede Kamer werd o.m. de toe zegging gedaan, dat telkenjare bij de indiening van de begroting van Verkeer en Waterstaat een jaarverslag inzake de Deltapro blemen zou worden overgelegd. In de memorie van antwoord voor de Eerste Kamer bij de be groting voor het dienstjaar 1958 werd deze toezegging herhaald onder mededeling, dat bij het jaarlijks aan de Staten-Generaal uit te brengen verslag over de Deltawerken een overzicht zou worden gegeven van de verwerk te en ontvangen bedragen. In het thans als bijlage overge legde eerste jaarverslag is niet volstaan met een overzicht over een periode van slechts één jaar, doch daarin alle Deltawerken be schouwd, die vóór 1 juli 1958 in het stadium van uitvoering zijn getreden, opdat een afgerond ge heel ontstaat waarop de volgende jaarverslagen zullen kunnen aansluiten. Van de primaire afsluitdam men zal die in het Veersche Gat het eerst gereed komen. Het betreft hier een betrekke lijk nauw zeegat, waarvan de af sluiting geen bijzonder grote moeilijkheden met zich zal bren gen en waarbij toch gelegenheid bestaat voor de toekomst nood zakelijke ervaringen op te doen. Voorts wordt een overzicht ge geven van de stand van de wer ken langs de Westersehelde en de kust van Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren. Kwestie van China's verte genwoordiging niet op de V. N.-agenda. De algemene vergadering van de Ver. Naties heelt dinsdag (1e aanbeveling van haar agenda- commissie om de kwestie van China's vertegenwoordiging inde volkerenorganisatie in deze zit ting niet te bespreken, met 40 tegen 29 stemmen, bij 12 onthou dingen aanvaard. De Sowjet-premier, Nikita Chroesjtsjef. heeft in een vraag gesprek met het onafhankelijke Hamburgse weekblad „Die Zeit" het jongste onderhoud tussen premier De Gaulle en bondskan selier Adenauer te Colombey- les-deux-Eglises een ondersteu ning van de „reactionaire krach ten" in Frankrijk genoemd. Hij waarschuwt tegen de vorming van een „as Bonn-Parijs", want „soortgelijke anti-communisti sche pacten" (zoals de samen werking tussen Hitler en Musso lini) „hebben Europa in de twee de wereldoorlog gestort". Chroesjtsjef beschuldigt de bondsrepubliek van inmenging in de binnenlandse aangelegen heden van andere staten. „Het moet de bondskanselier bekend zijn geweest, dat er in Frankrijk een strijd gaande is tussen aan hangers van de republiek en van het fascisme. Wanneer de rege ring van de bondsrepubliek het niettemin juist acht het begin van een nauwere samenwerking met de Franse regering aan te kondigen op een ogenblik dat in Frankrijk over het bestaan van de republiek wordt beslist, dan kan daarmee maar één doel wor den nagestreefd: de krachten van de Franse reactie aan te moedigen en op te wekken tot een anti-democratische revolu tie. Dat kan ook voor niemand een verrassing zijn, daar in de bondsrepubliek zeïf al sedert vele jaren een koers van onderdruk king der democratische krachten en burgerlijke vrijheden wordt gevolgd". De Sowjet-premier verwijt de bondsrepubliek voorts, dat zij de beginselen van vreedzaam- naast-elkaar bestaan niet eerbie digt. Zij neemt tegenover de Oosteuropese (communistische) staten een bijzonder vijandige houding aan. De bondsrepubliek zou echter een positieve invloed op de toe stand in Europa kunnen uitoefe nen indien zij zou besluiten haar strijdkrachten te verminderen en de uitrusting met atoomwapens te staken, aldus Chroesjtsjef, die zich tenslotte voor een ver betering der betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en de bonds republiek door uitbreiding van de handel en uitwisseling van journalisten uitspreekt. Volgens het Westduitse blad „Frankfurter Allgemeine" heeft bondskanselier Adenauer de Sowjet-ambassadeur te Bonn, Smimof, onlangs tijdens een re ceptie verzocht om een onder houd over de toestand in Oost- Duitsland, welke reeds sedert verscheidene weken in West- Duitsland een belangrijk onder werp van gesprek vormt, gezien het toenemend aantal vluchtelin gen uit het oosten van het land. Het passeren van een rug van hogedruk bezorgde Nederland dinsdag voor het grootste deel van de dag zonnige perioden. Tegen de avond naderden uit het zuidwesten echter wolkenseher- men en begon het in Zeeland te regenen. Dit was de aankomst van een regengebied, dat behoort bij een DONDERDAG 25 SEPTEMBER v.m. n(m. Breskens 0.16 12.33 Terneuzen 0.51 1.08 Hansweert 1.31 1.48 Walsoorden 1.41 1.58 ZON MAAN op onder op onder Sept. 24 6.28 18.36 16.59 2.48 25 6.29 18.34 17.24 3.54 26 6.31 18.31 17.47 4.58 27 6.33 18.29 18.09 6.03 actieve depressie die over Ierland in noordoostelijke richting trekt. Het regengebied is gekoppeld aan het frontensysteem van de depressie. Dit frontensysteem bracht in Engeland al veel regen. Het be grenst een hoeveelheid zeer vochtige en vrij warme lucht. Zij heeft ons land in de nacht van dinsdag op woensdag bereikt. Vandaag heeft dat tot gevolg, dat de zon wel volledig verstek zal laten gaan en het geruime tijd kan regenen, daarbijgevoegd een krachtige, tijdelijke harde, zuidwestelijke wind geeft een volledig herfstachtige inzet van de herfst. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. VRIJ ZACHT. Vrij zacht, maar bewolkt, weer met af en toe regen of motregen en tijdelijk krachtige tot harde wind tussen zuid en zuidwest.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1