w Een gespannen situatie in Beiroet Algemene Vergadering der V.N. Amerikaanse pers over weigering tisenhower Algemene verkiezingen in Indonesië uitgesteld De rassenscheiding te Little Rock Nederland moet daden stellen eeroverz icht HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT De toestand in Libanon Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande F°dactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE DINSDAG 23 SEPTEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1481 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel mee* 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 utar Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. Er heerst, na de ontvoering van de journalist Foead Haddad, die de denkbeelden der (christe lijke) Falangisten verdedigde, on- j ust en spanning in Beiroet. De rechts-gezinde Falangisten ■ggen, dat Haddad mogelijk oor de opstandelingen is ver- mord. Voor het eerst worden ihans ook in de wijken van de christelijke Falangisten versper ringen opgeworpen en zijn wachtposten uitgezet. In midden-Beiroet is, voor het eerst sinds drie weken, een bom ontploft. Er werd enige schade aangericht, doch er vielen geen slachtoffers. In éen voorstad Oud-assistent van Adenauer in hechtenis genomen i Ket parket van de rechtbank te Bonn heeft maandag meegedeeld, dat een vroegere persoonlijke as sistent van bondskanselier Ade nauer, Kilb, in hechtenis is ge nomen, omdat hij ervan wordt verdacht betrokken te zijn ge weest bij omkoperij. Kilb is zes jaar lang een per soonlijk assistent van Adenauer geweest. In februari van dit jaar werd hij benoemd tot hoofd van een afdeling van de organisatie van Euratom te Brussel. Onlangs werden in de West- duitse pers beschuldigingen ge uit aan het adres van Kilb. Record van atoomduikboot „Skate" De Amerikaanse atoomduikboot Skate" is maandag te Boston teruggekeerd van een reis, waar bij het vaartuig 31 dagen achter een onder water is gebleven. Dit betekent een nieuw record. De duikboot legde onder water een afstand van 8000 mijl af. Het vaartuig heeft een bemanning van 92 leden Het Amerikaans-Chinese overleg De Amerikaanse ambassadeur te Warschau, Beam, en zijn col lega van communistisch China, Wang Ping Nan, hebben maan dag hun derde gesprek gehad. Het duurde bijna twee uur. Na afloop wilde Beam niets over het gesprokene zeggen. De onderhandelingen zullen donderdag worden voortgezet. Gerhardsen over communistisch China De Noorse minister-president, Gerhardsen, heeft in een inter view te Oslo met een correspon dent van het Zuidslavische blad ,,Politika" gezegd, dat de grond slag van een stabilisering van de toestand in het Verre Oosten aanvaarding van de soevereini teit van de Chinese volksrepu bliek moet zijn. Gerhardsen noemde het een dwaze toestand, dat het land met de grootste bevolking niet in de Verenigde Naties vertegenwoor digd is. Deze dwaasheid komt, aldus de premier, in het bijzon der uit doordat de „zogenaamde regering van Formosa" de plaats van communistisch China in de Veiligheidsraad bezet houd. Men kan nauwelijks voorstellen hoe ontspanning in het Verre Oosten mogelijk is, zonder dat een rede lijke oplossing wordt gevonden voor de vertegenwoordiging van China in de Verenigde Naties, aldus Gerhardsen. werd een garage in brand ge stoken. De Falangisten hadden, als ge meld, voor maandag een alge mene staking in verband met het ontvoeren van Haddad afge kondigd, waarop de regering een uitgaansverbod instelde. Maandagavond trokken pa trouilles door de bijna verlaten straten van de Libanese hoofd stad. Militairen zijn begonnen met de afzetting van het gebied rond om het parlementsgebouw, waar de opperbevelhebber van het leger en stafchef, generaal Foead Sjehab, dinsdag als president in zijn ambt zal worden bevestigd. In de westelijke districten van Beiroet is maandagochtend vroeg nu en dan geschoten. Na enkele uren was dit echter afgelopen. De oppositieleiders vinden de verdwijning van de journalist Haddad een onaangename zaak. Zij zeggen, dat zij vooral thans geen openlijke strijd met de Fa langisten wensen. Waarnemers achten dit zeer begrijpelijk. Zij wijzen erop dat, met de installatie van generaal Sjehab tot president en het voor uitzicht van een nieuwe rege ring die, naar zij verwachten, ai hun wensen zal vervullen, de op standelingen bijna al hun doel einden zullen hebben verwezen lijkt. Vele christelijke Libanezen ge voelen zich door de gang van zaken verraden. Dit bleek maan dag ook uit betogingen, die ont stemde inwoners van enkele bergdorpen in de omgeving van Beiroet maandag hielden. Sommige Falangisten ver klaarden dat zij zouden pogen te beletten, dat Sjehab dinsdag Bei roet binnenkom:, om als presi dent te worden geïnstalleerd. Te Beiroet deden maandag vele geiuchten de ronde, dat de Fa langisten spoedig moeilijkheden zullen veroorzaken. Het onwettig opererende radio station van de Falangisten, de „Stem van Libanon" heeft maan dag onder voorbehoud gemeld, dat gestreefd wordt naar de ves tiging van een „vrije Libanese regering, die voor gerechtigheid kan zorgen en het land van ver raders zal bevrijden". In de afgelopen weken zijn er onmiskenbare aanwijzingen ge weest, dat er een nieuwe Liba nese regering komt, waarin de opstandelingen ruimschoots ver tegenwoordigd zullen zijn. Deze gang van zaken heeft vanzelf sprekend ontstemming in het kamp der Falangisten veroor zaakt. President Sjamoen zal de in stallatie van zijn opvolger Sjehab niet bijwonen. Hij zal de komst van Sjehab in het presidentiële paleis afwachten en vervolgens naar een bergdorp in de buurt van Beiroet vertrekken. Sjamoen heeft, zoals gemeld is, verklaard de politieke strijd in Libanon aan het hoofd van een nieuwe partij, namelijk die der „liberale nationalisten", te zullen voortzetten. CYPRUS De Britse autoriteiten op Cy prus hebben maandag elf Grieks- Cyprische vrouwen uit een ge vangenkamp vrijgelaten. Dit ge baar wordt gezien als een poging om de spanning onder de Griek se Cyprioten te verminderen voor begin van de tenuitvoerleg ging van het Britse plan voor het eiland op 1 oktober. Zoals be kend heeft de Griekse bevol kingsgroep, gesteund door aarts bisschop Makarios en de Griekse regering, clit plan verworpen, ter wijl de Turken daarentegen bij de uitvoering hun medewerking hebben toegezegd. De vrijgelaten vrouwen wer den in de straten van Nicosia toegejuicht. Volgens Turkse kringen zullen ook een zestigtal Turkse gevan genen worden vrijgelaten. Hun gevangenhouding zou niet langer nodig zijn daar Turkije het Britse plan heeft aanvaard. Naar van gezaghebbende zijde te Nicocia verluidde, zouden er maandag ongeveer honderd Griekse en dertig Turkse Cyprio ten worden vrijgelaten. De algemene vergadering der Ver. Naties heeft maandag 72 punten van de door de agenda commissie voorgestelde agenda voor de komende drie maanden goedgekeurd. Doch de meest om streden kwestie, die van de ver tegenwoordiging van China in de volkerenorganisatie, is nog niet beslist. De agendacommissie had op Amerikaans voorstel besloten de kwestie van vervanging van de Chinese nationalisten door de communisten dit jaar, evenals voorgaande jaren, te laten rusten. India, Birma, de Ver. Arabische republiek, Indonesië, Nepal, Cey lon en Afhanistan dienden maan dag echter een gemeenschappe lijk amendement op de ontwerp agenda in. Zij willen de kwestie wèl besproken hebben. De meeste agendapunten wer den zonder debat of stemming aangenomen. Het betreft hier kwesties als Korea, Algerië, Cy prus, de ontwapening, economi sche ontwikkeling van minder- ontwikkelde landen, Zuid-West- Afrika, een tweede internationale conferentie over het zeerecht, het vreedzaam gebruik van de we reldruimte en verslagen van secretaris-generaal Hammar- van De kwestie-Sherman Adams Sherman Adams, de voor naamste medewerker van presi dent Eisenhower, heeft meege deeld dat hij maandagavond in een radio- en televisierede zal bekendmaken of hij zal aanblij ven of zijn functie zal neerleg gen. ?ii..de,eci deze mededeling na- "'l de president in diens va kantieverblijf te Newport een ™waeM bezoek had gebracht strnf \e- is Adams een om- zHn h\ GUUr geworden door erL? D ngen ,ot de indu strieel Bernard Goldfine. Libanese kabinet afgetreden ao^eti''t>anese kabinet is maan- f g afgetreden om de weg vrij Iria^en voor een nieuwe rege- 'hg die tijdens het president schap van generaal Foead Sje hab zal worden gevormd. De af tredende president, Sjamoen, aanvaardde het ontslag. Zijn ambtstermijn liep gisteren af. Sjehab aanvaardt vandaag ziin funcie. De New Yorkse pers is eens gezind in haar goedkeuring van Eisenhowers houding tegenover Chroesjtsjefs laatste brief Alle Amerikanen, behalve dan de communisten en defaitisten, zul len Eisenhowers „terug aan af zender" toejuichen, aldus de „Daily News", die hieraan toe voegt, dat de enige manier om met de communisten te onder handelen de volgende is: Men moet zich rond de conferentie tafel scharen met de revolver in de hand en dan bevelen geven. De „New York Times" schrijft in een hoofdartikel dat de tijd rijp is om het geschil inzake Formosa voor de algemene ver gadering van de Verenigde Na ties te brengen, „waar Rusland reeds vrij is om. te spreken en waar communistisch China ge hoord kan worden als het voor dit tribunaal wil verschijnen". BRITSE PERSSTEMMEN De „Times" acht Eisenhowers weigering om Chroesjtsjefs laatste nota over de crisis in het Verre Oosten te aanvaarden, ge rechtvaardigd. Kennelijk wil Chroesjtsjef zich met deze brief slechts een voor wendsel verschaffen voor een nieuw appèl op de publieke opi nie, aldus het blad. De „Daily Herald" beschuldigt de Britse diplomatie in een hoofdartikel van gebrek aan activiteit in een tijd van toenemende spanning. Nochtans weet iedereen, dat Groot-Brittannië een hulpeloze schietschijf zal zijn als de Ver. Staten en de Sowjet-Unie. door de flaters die zij begaan, van een scheldpartij op grote schaal over het Verre Oosten terechtkomen in een oorlog met waterstofbom men. Het is nu de tijd om dit te voorkomen, zo zegt de „Daily Herald". HET COMMUNISTISCH CHINEES PERSBUREAU Het officiële persbureau van communistisch China „Hsin- hoea" heeft president Eisenho wer er maandag van beschul digd dat hij „alle internationale hoffelijkheid heeft genegeerd door zijn toevlucht te nemen tot de gewetenloze daad, die het verwerpen van Chroesjtsjefs jongste brief over de crisis in het Verre Oosten is" Het persbureau voegt hieraan toe dat Eisenhower de feiten en waarheid, vervat in Chroesjt sjefs brief, kennelijk niet heeft kunnen wegredeneren. De twee verklaringen van het Witte Huis over de brief van Chroesjtsjef bevatten niets an ders dan „scheldwoorden en las ter", aldus Hsinhoea. 0 De Russische geleerde Do- bronravof heeft de technische pioblemen betreffende de con structie van een bestuurbare „spoetnik", die zich met een snel heid van 11 km per seconde ver plaatst en op de aarde kan terug keren, opgelost. skjoeld over de tweede atoom conferentie in Genève en het V.N.-politieleger in Gaza. De Zuidafrikaanse delegatie maakte bezwaar tegen bespre king van de behandeling van mensen van Indische afkomst in Zuid-Afrika. en toen dit punt tóch werd aanvaard, verklaarde de Zuidafrikaanse minister Louw dat zijn land de bespreking van dit punt zal boycotten. Hierna ontstond een scherp debat over opneming van een be spreking van de Hongaarse kwestie op de agenda, dat eindig de met een stemming, waarbij 61 stemmen vóór en tien tegen dit agendapunt werden uitge bracht. Tien landen onthielden zich van stemming. De Indonesische regering heeft maandag bekendgemaakt te heb ben besloten om de algemene verkiezingen welke volgend jaar september voor de tweede maal zouden worden gehouden, uit te stellen, premier Djuanda deelde aan het parlement mede, dat „ordeverstoringen in uitgestrek te gebieden" en „onvoldoende communicatie- en transportmid delen" aanleiding waren tot dit uitstel, dat op zijn hoogst een jaar zal duren. Het tegenwoordige parlement, dat in 1955 gekozen werd, zal in functie blijven totdat het nieuwe parlement zal zijn geïnstalleerd, aldus de premier, die verder mededeelde dat de ministerraad in verschillende zittingen de moeilijkheden, verbonden aan uitvoering van de regeringsver ordening tot het houden van de verkiezingen in september 1959, grondig had besproken. De raad was tot de slotsom gekomen, dat als gevolg van de veiligheidssi tuatie en onvoldoende verbindin gen in de uitgestrekte archipel, niet op „het houden van eerlijke, vrije en geheime algemene ver kiezingen" kan worden gere kend. In politieke kringen beschouwt men het besluit der regering als een ernstige slag voor de com munistische partij, die over 39 van de in totaal 254 zetels in het parlement beschikt en bij de re gionale verkiezingen, die verle den jaar op Java werden gehou den, grote winsten boekte. Ver wacht werd, dat deze partij bij Gouverneur Orval Faubus van Arkansas heeft zondag op een persconferentie de regering te Washington en de Nationale ver eniging voor de vooruitgang van kleurlingen (N.A.A.C.P.) verant woordelijk gesteld voor het toe genomen verzet tegen rasseninte gratie te Little Rock. Hij zei dat deze integratie op vreedzame wijze en sneller verlo pen zou als de federale regering 't vorig jaar niet haar toevlucht had genomen tot geweld en be dreiging. Volgens hem is bovengenoem de vereniging mede verantwoor delijk voor het huidige conflict in Little Rock, omdat zij de hoofdstad van Arkansas met op zet zou hebben uitgekozen om als „proefkonijn" te dienen voor haar experimenten met betrek king tot de integratie. Gouverneur McKeldin van Ma ryland heeft zich uitgesproken vóór integratie en Faubus ervan beschuldigd dat hij het rassen vraagstuk voor politieke doelein den misbruikt. Hij vroe verneurs van de zuidelijke staten zich uit te spreken voor een re solutie, waarin zij te kennen, ge ven dat zij de rassenscheiding zul len opheffen overeenkomstig het bevel van het hooggerechtshof. Faubus heeft hierop gerea geerd met de verklaring dat hij niet zal toestaan dat een gouver neur van een andere staat zich mengt in de aangelegenheden van Arkansas. De middelbare schooljeugd van Little Rock circa 4.000 jon gens en meisjes zijn maandag begonnen met het volgen van on derwijs via de televisie. De drie televisiestations van Little Rock zullen elk twee uur per dag wij den aan dit onderwijs. Men heeft de leerlingen die de scholen niet meer kunnen be zoeken omdat deze op last van gouverneur Faubus gesloten zijn laten weten, dat men erop ver trouwt, dat zij dit onderwijs via de televisie zullen volgen. Intussen groeit het verzet te gen het sluiten der scholen. Een groep van 62 advocaten heeft een verklaring getekend, waarin ge zegd wordt, dat Faubus de scho len niet wettig kan heropenen op particuliere basis. In de verkla ring wordt er bij de inwoners van Little Rock op aangedrongen te stemmen vóór heropening van de scholen op basis van integratie. Zoals bekend wil Faubus de scholen heropenen nadat deze van openbare staatsscholen tot particuliere scholen zijn omge schakeld. de algemene verkiezingen van volgend jaar nog grotere wins ten zou behalen. De leiders van de P.K.I. hadden verleden jaar verklaard, dat hun partij de grootste op Java is en zij ervan overtuigd waren bij de tweede algemene verkiezingen een kwart van het totale aantal uit gebrachte stemmen in geheel In donesië te zullen krijgen. Indonesië stelt Australië gerust De secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, Suwito Kusu- mowidagdo, heeft maandag ver klaard, dat Australië geen „vrees" behoeft te koesteren over de aanspraken van Indone sië op Nederlands Nieuw-Guinea. „Als West-Irian bij Indonesië is teruggekeerd, is er geen reden om ons te vrezen. Wij zijn be reid deze garantie aan Australië te geven". Suwito verklaarde voorts, dat Indonesië nog niet heeft over wogen om met Australië bespre kingen te voeren over het be twiste gebied. „Bepaalde groe pen" in Australië zijn voor een wijziging in de Australische po litiek van steun aan Nederland, aldus Suwito. THANS „OVERNAME" VAN NAIONALISTISCH- CHINESE BEDRIJVEN De plaatselijke militaire com mandant van Djakarta, luitenant kolonel Endang Dachjar, heeft verklaard, dat de maatregelen der Indonesische regering tegen een aantal bedrijven, die eigen dom zijn van zogenaamde „Kuo- mintang"-Chinezen, gelijk zullen zijn aan die, welke tijdens de campagne voor de bevrijding van West-Irian tegen de Nederlandse bedrijven werden genomen. Hij zeide, dat de 52 Chinese be drijven e.d., welke de vorige week werden verboden, in elk geval door de regering zullen worden overgenomen. „De maatregelen tegen deze bedrijven zullen de zelfde zijn als die, welke tijdens de West-Irian-campagne tegen de Nederlandse bedrijven werden genomen". Overste Endang Dach jar voegde hier aan toe, dat be wezen is dat deze Kuomintang- organisaties 1. de opstandelingen op Nrd- Celebes en Sumatra hebben ge steund; 2. de Indonesische economie hebben bemoeilijkt; 3. hebben gepoogd gelden naar het buitenland over te ma ken. Er zijn plannen gereed om te voorkomen, dat de werkzaamhe den der over te nemen bedrijven, waartoe bioscopen, een bank, scholen en restaurants behoren, zullen stagneren, aldus Dachjar. kleine bevoorradingsvaartuigen. Verder is van genoemde zijde vernomen, dat vliegtuigen met succes voorraden hebben ge worpen boven de kleinere eilanden yan de groep. De bevoorrading van de Quemoy-eilanden De marine en de luchtmacht van nationalistisch China zijn er in geslaagd een permanente bevoorradingsdienst op de Que moy-eilanden te onderhouden ondanks de blokkade door dè Chinese communisten, aldus is maandag van bevoegde militaire zijde te Taipeh vernomen. Sedert vorige week zondag heeft elke dag minstens één konvooi per dag Quemoy bereikt en zijn lading op het eiland kunnen lossen. De Amerikaanse marine heeft een corridor kun nen vrijhouden tussen de Pes- cadoren en Quemoy voor de Het nationalistisch-Chinese mi nisterie van Defensie heeft be kendgemaakt dat ook maandag een konvooi door de blokkade van de communisten is gebroken. Amerikaanse ambtenaren te Taipeh zeiden maandag, dat er nog niet voldoende voorraden naar de eilanden worden aange voerd. Rede van mr J. G. de Lint op een conferentie van „Dooi de eeuwen trouw." „Tot dusverre hebben wij Indo- I nesië met Nederland laten spe len. Dit jaar is het in de Troon rede anders gesteld. Wij moeten er op aansturen, dat het volgend jaar het zelfbeschikkingsrecht van de Zuid Molukken daarin wordt genoemd, zoals dit jaar dat van de Papoea's". Dit zeide mr J. G. de Lint, offi cier van Justitie in Den Haag, zondag op een 3-daagse conferen tie van de stichting „Door de eeuwen trouw" in Zeist in een in leiding over „Indonesië, de Zuid Molukken en Nieuw Guinea". Mr De Lint betoogde, dat niet kan worden gesproken van het garanderen van het zelfbeschik kingsrecht van de autochtone be volking van Nederlands Nieuw Guinea als daarbij buiten geding blijft de garantie, die is gegeven aan het volk der Zuid Molukken. Hij zeide voorts over de Neder lands-Indonesische betrekkingen, dat Nederland daden moet stel len. Om de balans in evenwicht te brengen moet Nederland niet uit vrees voor Soekarno de weg voor Ambonezen uit de woonoor den in Nederland naar Nieuw Guinea versperren. Voorts be pleitte hij de wederinstelling van de commissie van de V.N. voor Indonesië, die hij zeide mede ver antwoordelijk te achten voor de gang van zaken in dat land. Uit het antwoord, dat minister president dr W. Drees heeft ge geven in antwoord op schriftelij ke vragen uit de Tweede Kamer, zeide mr De Lint af te leiden, dat thans een ultimatum aan Indone sië is gesteld. Nederland zal moe ten gaan doorbijten. Het is be lachelijk hoe Indonesië met Ne derland is omgesprongen. Met spanning wordt afgewacht, wat de volgende stap zal zijn indien Indonesië dit ultimatum afwijst, aldus mr De Lint, die voorts nog een betere organisatie van de pu blieke opinie over het vraagstuk van Indonesië en Nederlands Nieuw Guinea bepleitte. Een opi nie, die hij in haar huidige vorm eenzijdig noemde. Vrijdag radio- en televisierede van De Gaulle Premier De Gaulle van Frank rijk is voornemens op vrijdag a.s. om 21 uur voor radio en televisie een rede te houden over de voor gestelde nieuwe grondwet, waar over twee dagen daarna een volksstemming zal worden ge houden. Frankrijk protesteert bij Marokko, Tunesië en Libië De Franse ambassadeur in Ra bat, Parodi, heeft bij de Marok kaanse regering geprotesteerd tegen de erkenning door Marok ko van de „voorlopige regering van de Algerijnse republiek". Een dergelijke stap is gedaan door de Franse ambassadeur te Tunis en de Franse ambassadeur te Tripolis. Voorts hebben de hoofden van de Franse diplomatieke vertegen woordigingen in het buitenland de betrokken regeringen gewaar schuwd tegen mogelijke erken ning van de „voorlopige Algerijn- re regering". Partij van Mitterand tegen nieuwe Franse grondwet Het bestuur van de kleine, aan de radicale partij verwante par tij van oud-minister Francois Mitterand, heeft zaterdag met 38 tegen 15 stemmen besloten op 28 september tegen de nieuwe grondwet te stemmen. Chroesjtsjef valt De Gaulle aan Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft in een ge sprek met het partijblad Praw- da gezegd, dat in het Frankrijk van De Gaulle het fascisme dreigt. Vriendschap tussen „de Franse reactionairen en de Westduitse wraakgierigen" noemde hij „de weg naar een oorlog". Het plan voor een dictatuur van één man, aldus Chroesjtsjef, heeft het vestigen van een regi me van terreur en wraakneming ten doel en de afschaffing van de vrijheden die de burgerlijke democratie nog toestaat. Eén en ander deed hem denken aan de gebeurtenissen van 1933 in Duitsland. De Russische premier is even wel van mening, dat de tegen woordige internationale toestand niet gunstig is voor een herle ving van het fascisme „als ge volg van de kracht van het so cialistische kamp." Hij spreekt de hoop uit, dat het Franse volk „de beproeving met ere zal door staan." De verklaring van Chroesjtsjef over het Franse referendum In bevoegde Franse kringen ie Parijs heeft maandag de verkla ring van de Russische minister president, Chroesjtsjef, over het referendum over de grondwet van generaal De Gaulle een in menging in de binnenlandse aan gelegenheden van Frankrijk ge noemd. Men wees erop, dat Chroesjt sjef zeer dikwijls bewoordingen gebruikt, waarvan hij later te rugkomt. Daarom wordt niet zeer veel gewicht aan Chroesjt sjefs woorden gehecht. Een oude depressie die maan dagavond het noorden van de Noordzee bereikte hield over ons land een zuidwestelijke stroming in stand. Daarin bewogen buien storingen die plaatselijk buien, sommige met onweer veroorzaak ten. De temperatuur daalde daar bij soms tot maar 11 graden. De maximumtemperaturen lagen rond 17 graden. Maandagavond was boven de Britse eilanden een trog van lage en boven Ierland een rug van hegedruk aangekomen. Beide WOENSDAG 24 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0A0 0.50 n.m. 11.47 12.22 1.02 1.12 ZON op onder Sept. 23 6.26 18.38 24 6.28 18.36 25 6.29 18.34 MAAN op onder 16.32 16.59 17.24 1.42 2.48 3.54 druksystemen trokken in ooste lijke richting. De trog zal heden morgen al wel het grootste deel van ons land zijn gepasseerd waarna de rug van hogedruk op klaringen brengen zal en een on derdrukken van de buiigheid. De wind komt daarin in de west hoek. Achter de genoemde rug breidt zich echter al weer het fronten systeem van een Oceaandepressie in noordoostelijke richting uit. De wolkenschermen daarvan kun nen hedenmiddag ons land berei ken. Of de regenzone die er bij behoort ons land vóór de avond bereikt is nu nog onzeker. De wind krimpt dan weer naar zuid west en in het temperatuursver- loop komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. OOK OPKLARINGEN. Enkele regen- of onweersbuien vooral in de kustprovincies, maar ook opklaringen. Overwegend matige wind tussen west en zuid west. Weinig verandering in tem peratuur.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1