Chroesjtsjef over het Verre Oosten Het Algerijnse verzet in Frankrijk Begroting 1959 Sociale Zaken en Volksgezondheid Het C.N.V.-bestuur over de huidige situatie der loon- en prijspolitiek HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Een aanval op aanval op de China is een Sow jet-Unie salons j'obènt" De beschieting van Quemoy Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande P°dactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. MAANDAG 22 SEPTEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1480 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum j>« advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels 1,—. Iedere regel mees 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. De Sowjet-premier Chroesjtsjef heeft in een nieuwe nota aan pre scient Eisenhower over de toe- s and in het gebied van Formosa verklaard, dat een aanval op com- m.unistisch-China gelijk zou staan aan een aanval op de Sowjet- ünie. 'De nota is aan de Amerikaanse zaakgelastigde te Moskou over handigd en vormt een antwoord op een brief van Eisenhower van 12 september. IN NOVEMBER VERKIEZINGEN IN HONGARIJE Te Boedapest is van welinge lichte zijde vernomen dat in no vember a.s. algemene verkiezin gen zullen worden gehouden, de eerste, sinds de communisten, in 1948, in Hongarije aan de macht kwamen. De verkiezingen zouden aan vankelijk in mei 1957 zijn ge houden, doch zij werden uitge steld na de oktober-opstand van 1956. De communistische „Hongaar se socialistische arbeiderspartij" is de enige in Hongarije toegela ten politieke partij. Waarnemers te Boedapest achten het waarschijnlijk, dat de kiezers slechts op één lijst met kandidaten, wier kandidaatstel ling door de regering is goedge keurd, zullen kunnen stemmen. Zij menen ook, dat regering en parlement van Hongarije door de te houden algemene verkie zingen weinig of geen wijziging zullen ondergaan. LITTLE ROCK Een aantal leerlingen van een der thans gesloten middelbare scholen van Little Rock heeft gouverneur Faubus in een ver zoekschrift verzocht hun school te heropenen, „ook al zouden er negerleerlingen op worden toe gelaten". „Wij vrezen, dat de zitting van onze school onze opleiding in ge vaar zal brengen of nodeloos vertragen. Wij achten het dan ook zowel in het belang van ons zelf, als van de gehele stad, in dien ons iyeum zonder verder uitstel, en als openbare school, wordt heropend", aldus deze leerlingen. Doden tengevolge van staking in Calcutta. Bij een notsing tussen een autobus en een vrachtauto zijn zaterdagavond te Calcutta vijf personen gedood en zes gewond. Het ongeluk wordt toegeschre ven aan de grote duisternis op straat, die het gevolg was van een staking van het personeel van de gasfabriek. De staking is bovendien een ernstige hinderpaal voor de eco nomische activiteit in Calcutta. Boycot tegen Niarchor en Onassis? Het Britse blad „Sunday Dis patch" meldt, dat de internatio nale bond van transportarbei ders besloten heeft de tankboten van de reders Niarchos en Onas sis te boycotten. Zeelieden van 7 landen En geland, Nederland, West-Duits- land, België, Frankrijk, Canada en de Verenigde Staten zullen volgens het conservatieve blad niet monsteren op die tankboten en de havenarbeiders zullen deze schepen niet laden of lossen. De boycot zou dit jaar met Kerst mis of later beginnen. De campagne zou deel uitma ken van die reders die onder leenvlaggen varen (van Panama, Honduras, Liberia etc.). „United Automobile Workers Union" dreigt met staking bij Generaal Motors en Chrysler Do „United Automobile Wor- Kers Union", de vakvereniging der werknemers in de Ameri kaanse automobielbedrijven, directies van General dooi ia ,en hrysler medege- Irnr fah .v;"naf 30 september in sAakt nekPn Zal Worden Ke- siaaxt, indien voordien geen overeenstemming is bereikt over h'euwe gemeenschappelijke arbeidsovereenkomst, waarover "lans wordt onderhandeld. -en dergelijke overeenkomst is woensdag jl. met Ford - de dorde van de drie grote Ameri kaanse auto's vervaardigende maatschappijen bereikt, enke le uren voordat gestaakt zou zijn, indien de onderhandelingen geen resultaat hadden opgele verd. China zal annexatie van een deel van zijn grondgebied nooit dulden en nog minder dat vreem de strijdkrachten op dit gebied worden geconcentreerd met de bedoeling het aan te vallen. Chroesjtsjef eist, dat alle Amerikaanse strijdkrachten uit het gebied van Formosa wor den teruggetrokken^ïr is geen andere manier om een stabiele vrede in het Verre-Oosten te bereiken. In dien de V. S. die niet doen dan zou er voor Chi na niets anders overblijven dan de „indringers" uit zijn gebied te verjagen. Er moet eens en voor al een einde komen aan de inmenging in de binnenland se aangelegenheden van China. Wij hebben altijd aan de zijde van de volksrepubliek gestaan en zullen dat blijven doen, al dus Chroesjtsjef, die de aan dacht van de president erop vestigde dat „chantage met kernwapens" China nóch de Sowjet-Unie kan intimideren. De Sowjet-premier uit zijn voldoening over de hervatting van het Chinees-Amerikaanse overleg te Warschau en spreekt de hoop uit, dat de Verenigde Staten „eindelijk een redelijke en realistische politiek" zullen volgen. Amerikaanse instemming met erkenning van communis- tisch-China zou door de gehele wereld gunstig worden ontvan gen, aldus Chroesjtsjef, die toela ting van communistisch-China tot de Verenigde Naties noodza kelijk acht. Chroesjtsjef verklaarde voorts, dat degenen die plannen uitbroe den voor een kernaanvai op China niet moeten vergeten dat ook de andere partij atoom -en waterstofwapens bezit en de mid delen om deze af te werpen. In dien een dergelijke aanval op China wordt gedaan zal de aan valler onmiddellijk met dezelfde middelen een passend antwoord krijgen. Een aanval op China is een aanval op de Sowjet-Unie, aldus de Sowjet-premier. Eisenhower had niet de essen tie van Chroesjtsjefs eerdere boodschap begrepen. Deze hield in, dat de mensheid een groot ge vaar bedreigt indien de Verenig de Staten hun agressieve politiek welke tot de huidige bijzonder gespannen toestand in het Verre- Oosten had geleid, niet opgeven. De bewering van Eisenhower, dat de Amerikaanse strijdkrach ten in het gebied van Taiwan •Formosa) daar zijn ingevolge een verdrag met de nationalis tisch-Chinese regering, houdt geen steek, daar Tsjiang-Kai-Sjek evenmin als Kerensky, een verte genwoordiger van het volk kan worden, genoemd. Kerensky voormalig sociaal- nf^H°C1ia?'s=tl Premier van Rus and vlak voor de oktober-revo- lee£t nog ergens in de Verenigde Staten. Volgens uw lo gica zou u met hem als hoofd van een provinciale regering die eens in Rusland bestond, verdra gen kunnen sluitenaldus Chroesjtsjef, die een beroep op. de president doet de toestand niet te verergeren. Eisenhower verzocht de Sowjet- premier in zijn boodschap er bij China op aan te dringen af te zien van geweld in het gebied van Formosa en vreedzame on derhandelingen te beginnen. Vol gens functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, die Chroesjt sjefs brief „zeer scherp" noem den, schijnt de Sowjet-premier 't verzoek van de president verwor pen te hebben. Eisenhower verwerpt Chroesjtsjefs jongste nota. President Eisenhower heeft de j.l. zaterdag „onaanvaardbaar op grond van het gevestigde inter nationale gebruik'' genoemd. De Amerikaanse zaakgelastigde heeft opdracht gekregen de nota weer aan de Sowjet-regering te rug te geven. De perssecretaris van het Witte Huis, Hagerty, zei, dat voorzover hij wist, dit de eerste keer is, dat de Amerikaanse regering een Sowjet-nota niet heeft willen aan nemen. Volgens Eisenhower is Chroes jtsjefs nota „beledigend en hef tig." Zij is vol met valse beschul digingen en bevat ontoelaatbare bedreigingen, aldus de president. Westelijke diplomatieke kringen te Washington waren algemeen van oordeel, dat president Eisen hower geen andere keuze had dan de nota terug te zenden. In genoemde kringen zei men zaterdagavond, dat Chroesjtsjef „een welverdiende reprimande" is gegeven. Diplomaten en Amerikaanse ambtenaren te Washington zijn het erover eens, dat Chroesjtsjefs nota was gesteld in bewoordin gen, die scherper zijn dan in enig ander diplomatiek stuk sedert de tweede wereldoorlog. W apart» coa* marfa 16 bmvwaWisfrocf' 9 fnwazeo i modekapsels in lijn, coupe en kleur; de betere toiletartikelen met vakkundig advies N ationalistisch-Chinese kritiek op de V. S. In de wetgevende vergadering van nationalistisch China is kri tiek geleverd op de politiek van de Ver. Staten, Jen Koeo Foe, voormalige algemeen secretaris van het parlement, zei dat de Ver. Staten verantwoordelijk wa ren voor de nationalistische ne derlaag wat Quemoy betreft en het grote aantal doden op dit eiland tengevolge van de be schietingen door de communis ten. Volgens hen was de Ameri kaanse politiek niet duidelijk, jongste nota van Chroesjtsjef,-1- Inmiddels is de Amerikaanse correspondent James Robinson door de nationalistische autori teiten tot „ongewenst persoon" verklaard omdat hij verantwoor delijk zou zijn voor „beledigende opmerkingen" aan het adres van de nationalistische regering en president Tsjiang Kai sjek in een programma van de N.B.C. Britse straalbommenwerper bij vliegdemonstratie verongelukt. Een Avro-Vulcan straalbom menwerper is zaterdag op de ba sis Syerston van de Britse lucht macht in de nabijheid van Ne wark verongelukt toen duizenden een vliegdemonstratie hijwoon den. Niemand van net publiek werd gedeerd. De Avro-Vulcan, een van de nieuwste Britse straalbom- menwerpers, met delta-vleugels, verongelukte bij tiet opstijgen. Vier leden van de bemanning en drie man van het grondperso neel verloren het leven. De bommenwerper, die 4 straal motoren heeft, raakte bij het op stijgen de verkeerstoren, aldus de woordvoerder van het minis terie van Luchtvaart. In de Parijse voorstad l'Hay- les-Roses hebben Algerijnen za terdagnacht met machinepistolen een autobus van de politie be schoten. De politiemannen, die idrect terugschoten, doodden 2 aanvallers. Van de politiemannen werd niemand geraakt. Enige uren tevoren was de bus eveneens door twee Mohamme danen onder vuur genomen. Toen kon één van de aanvallers aan gehouden worden. Te Agen in Zuidwest-Frank rijk hebben betogers zaterdag avond het kantoor van de com munistische partij bestormd. Ter wijl drie communisten die zich in 't gebouw bevonden, over de da- Volgens officiële berichten heeft de nationalistische artiile ne op Quemoy zondag in een vuurgevecht met communistische kustbatterijen op Amoy negen kanonnen van de communisten buiten werking gesteld. Sedert de communisten een maand geleden met hun bombar dementen van de nationalistische eilanden voor de kust begonnen, zijn door de nationalisten 45 vijandelijke Kanonnen, vier mu nitiedepóts, vijf vrachtwagens en twee landingsboten vernield. Op Quemoy zijn in die tijd 63 burgers om het leven gekomen en 159 gewond. 3719 huizen zijn door communistische granaten getroffen en 1918 ervan geheel verwoest. De beschieting van Quemoy was zondag heviger dan in de af gelopen week. Bij Matsoe hebben nationalis tische schepen zondag een com munistische kanonneerboot tot zinken gebracht, de tweede in twee dagen tijds. Een tweede kanonneerboot werd zondag be schadigd. Een hoge functionaris van het nationalistische ministerie van Defensie heeft zondag op een bijeenkomst van de Kwomin- tang-partij in Taipeh verklaard, dat de communisten 650.000 man troepen aan de kust van Zuid- Oost-China hebben bijeenge bracht voor een actie tegen For mosa. In het gebied hebben de com munisten voorts een derde van hun vloot en 250 tot 300 straal jagers geconcentreerd. Ook be schikken zr- over 90 Iljoesjin- bommenwerpers. Een functionaris van het mini sterie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de nationalisten de communistische vliegvelden en kustbatterijen niet hebben ge bombardeerd omdat zij geen in ternationaal conflict willen ver oorzaken. Achtste en negende Chinese waarschuwing aan de V. S. Het ministerie van Buitenland se Zaken van communistisch- China heeft zaterdag een achtste „ernstige waarschuwing" tot de regering van de Verenigde Sta ten gericht. Volgens communistisch-China hebben zaterdag vijf Amerikaan se oorlogsschepen de Chinese territoriale wateren bij Gockien1 geschonden. Eén der vaartuigen' was diep doorgedrongen in de zóne van de eilanden Matsoe en Paisjoean. „Nieuw-C!na" meldt, dat vier Amerikanse jagers het Chinese luchtruim in de sector van de eilanden Amoy en Quemoy heb ben geschonden. De regering in Peking heeft zondag haar negende „ernstige waarschuwing" aan het adres van de Amerikanen gericht, die opnieuw worden beschuldigd van schending van de Chinese territoriale wateren. ken vluchtten, vernielden de be togers de inventaris. Een 200 Algerijnen die in Frankrijk zijn gearresteerd op verdenking van terrorisme zijn zondag met 2 vliegtuigen naar Algiers overgebracht, waar zij terecht zullen staan. In de Parijse voorstad Aulnay- sous-Bois is zondagmiddag een inspecteur van politie door Alge rijnen neergeschoten. Hij werd ernstig gewond. Leden van de Argentijnse ille gale organisatie F. L. N. hebben zaterdagavond te Lyon vanuit een rijdende auto geschoten op een politiebureau. De aanvallers hebben hierbij zes politiemannen en twee voorbijgangers gewond. Van één der politiemannen is de toestand ernstig. De daders wisten te ontkomen. ALGERIE. Zondag is in Algerië vernomen dat bij gevechten met Franse (roepen in de voorgaande 24 uur 63 opstandelingen zijn gedood. Bij een treffen in de buurt van Brezina in westelijk Algerie zijn zondag dertien Franse soldaten en drie burgers gesneuveld. Ne gen soldaten werden gewond. Vijf opstandelingen vonden in het gevecht, dat vrijdag is gele verd, de dood. DE PROPAGANDAREIS VAN DE GAULLE. Generaal De Gaulle heeft zon dag, op zijn propagandareis door Frankrijk, Straatsburg en Ryssel bezocht. In Straatsburg, waar de regen bij stromen neerviel, lieten te genstanders van de grondwet ballonnetjes met „Non" op, doch hun kreten werden overstemd door toejuichingen toen de gene raal voor het stadhuis de bevol king opriep met grote meerder heid vóór de grondwet te stem men. Een speciaal militair vliegtuig '"noest zondag ingeschakeld wor den om. een droge uniform voor De Gaulle naar Straatsburg te brengen, vóór hij zijn reis naar Rijssel voortzette. Doden door noodweer in Mexico. Hevige regenbuien hebben za terdag in Mexico 23 mensenle vens geëist. In Muzquiz werden zestig hui zen door een overstroming weg gespoeld en werden driehonderd personen dakloos. EINDCIJFER BEDRAAGT ƒ520.858.866 TEGEN EEN RAMING VOOR 1958 VAN 464.528.145 De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid merkt o.m. op bij zijn thans hij de Tweede Kamer ingediende begroting: dat de opstelling van de begroting voor 1959 geschiedt onder omstandig heden, die zich in een aantal opzichten gunstig onderscheiden van die, welke het vorige jaar golden. Dit wil niet zeggen (lat alle moeilijkheden thans voorbij zijn. Wel mag echter worden vast gesteld, dat aan de snelle achteruitgang van Nederlands economi sche positie, vooral tot uitdrukking komende in een verslechtering van de betalingsbalans, die met name in de tweede helft van 1956 aan de dag trad en zich ook gedurende een groot deel van 1957 nog voortzette, een einde is gekomen en dat sedert enige tijd weer een opgaande lijn valt waar te nemen. Twee punten mogen evenwel niet worden vergeten: le. de geschetste verbeterin gen in de economische positie betekenen in feite niet meer dan het ongedaan maken ener tevo ren opgetreden ernstige verzwak king. Het sociale beleid moet er rekening mee houden dat een omvangrijk beroep op de be schikbare nationale middelen nu dezelfde ongewenste verschijnse len als in de periode 1956, 57 zou oproepen; 2e. erkend moet worden, dat de opvallende snelle sanering van onze economische positie ge paard is gegaan met een ver mindering van de werkgelegen heid, die weliswaar behoudens in bepaalde gevallen geen bij zonder verontrustende afmetin gen heeft aangenomen, maar die toch groter is geweest dan aan vankelijk werd voorzien. Aan de hand van de werkloos heidscijfers over 1957 en 1958' toont de minister aan, dat mo menteel een lichte verbetering in de situatie lijkt op te treden. Zekerheid omtrent het toe komstige verloop bestaat echter in genen dele en de mogelijkheid van een zekere stabilisatie op het huidige niveau of zelfs enige nieuwe stijging der werkloos heidcijfers is vooralsnog niet uit gesloten te achten. Zou zulk een ontwikkeling zich onver hoopt metterdaad voordoen, dan zou de aanwending van de ver kregen ruimere economische armslag voor een krachtige poli tiek tot vermindering van de werkloosheid zeer hoge prioriteit moeten hebben. De nog steeds zeer ongunstige vooruitzichten terzake van het rijksbudget zou den daarbij helaas niet buiten be schouwing kunnen worden ge laten. De minister herinnert aan zijn in 1956 gegeven waarschuwing, dat het ook in tijden van hoog conjunctuur noodzakelijk blijft maat te houden bij de vervulling van wensen en behoeften. Daaraan voegt hij thans het volgende toe: De Nederlandse volksgemeen schap is er onvoldoende in ge klaagd, (lit maathouden te ver wezenlijken en de gevolgen zijn niet uitgebleven. Het is derhalve een eis van algemeen belang, hieruit de les te trekken, voort aan voorzichtiger te zijn. Voor wat het ambtsterrein van de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid betreft, betekent dit onder meer, dat na de op een aperte achterstand be rustende loonsbeslissingen met betrekking tot de landbouw, het bouwbedrijf en de spoorwegen, rust op loongebied beslist nood zakelijk is en dat met de invoe ring van nieuwe of de uitbrei ding van bestaande maatregelen op sociaal terrein en op dat van de gezondheidszorg voorlopig een grote mate van voorzichtig heid geboden blijft. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk beleid slechts uitvoerbaar en te verde digen is, wanneer eenzelfde be perking ook op andere terreinen wordt betracht. In West Bengalen en Oettar Pradesj zijn duizenden arresta ties verricht wegens betogingen tegen hoge prijzen van en schaarste aan levensmiddelen. De betogers hadden ook getracht overvallen op winkels te plegen. De Arabische liga heeft za terdag bekendgemaakt dat zij de vrijdag uitgeroepen Vrije Alge rijnse regering als lid zal aanne men. J De minister vreest, ook als met enige verbetering in de wereld conjunctuur zou mogen worden gerekend, dat in 1959 nog moet worden rekening gehouden met het voortbestaan van een werk loosheid, welke in verscheidene delen van het land een aanvaard baar peil te boven zal gaan. Der halve zullen ook in 1959 bijzon dere activiteiten op het gebied van de arbeidsvoorziening nodig zijn. Gezien de grote onzekerheid ten aanzien van de ontwikkeling van de internationale conjunc tuur en van (le werkgelegenheid in ons eigen land is besloten voor 1959 eenzelfde bedrag voor subsidiëring van aanvullende werken uit te trekken als in 1958 tenslotte nodig bleek. Desnoods zou uit de op het hoofdstuk „onvoorziene uitga ven" voorkomende post van 30 miljoen nog een aanvullend be drag beschikbaar kunnen komen, indien de stand van de werkloos heid zulks onverhoopt noodzake lijk mocht maken. EMIGRATIE. De minister merkt op, dat sinds 1956 een jaarlijks vermin derende emigratiegeneigdheid valt waar te nemen. Als voornaamste oorzaken, welke tot de verminderde be langstelling voor emigratie aan leiding hebben gegeven en nog geven, moeten worden aange wezen, de afgenomen economi sche bedrijvigheid en grotere (winter) werkloosheid in Cana da, het wegvallen van de door de Ver. Staten geboden extra emi gratiemogelijkheden en de zich in Australië regionaal voordoen de lichte economische spanningen alsmede het voortduren van het zich daar voordoende zeer nij pende huisvestingsvraagstuk. De minister meent, dat de in ons land verminderde economi sche activiteit en de in verband daarmede toegenomen werkloos heid op korte termijn slechts weinig invloed op de omvang van de emigratie zal uitoefenen. Zijns inziens valt daardoor bij nagenoeg gelijk blijvende om standigheden voor 1958 niet te rekenen met een emigratie welke boven 24.000 personen zal uitgaan. De minister acht een herstel van de emigratie voor het jaar 1959 tot een niveau van om streeks 30.000 personen evenwel niet onmogelijk. SOCIALE VERZEKERING. Naar het zich laat aanzien kan de indiening van het wets ontwerp tot invoering van een algemene weduwe- en wezen- verzekering binnenkort worden tegemoetgezien. Voorts deelt de minister mede, dat hij er naar zal streven nog in de zittingsperiode van dit kabi net een wetsontwerp inzake een nieuwe invaliditeitsverzekering bij de Tweede Kamer in te die nen. Het C.N.V.-bestuur deelde het A.N.P. desgevraagd naar aanlei ding van mededelingen in de Rijksbegroting ten aanzien van de huidige prijs- en loonpolitiek mede, dat het nog niet mogelijk is, een definitief oordeel over de situatie te geven. De verbondsraad van het C.N. V. is tegen vandaag in vergade ring bijeengeroepen om zich te beraden op de mededelingen, die van regeringszijde zijn gedaan. Voorts vestigde men er van de zijde van het C.N.V.-bestuur de aandacht op, dat de regering ad vies aan de S.E.R. heeft ge vraagd. Op grond van het bepaal de in de wet op de bedrijfsorgani satie is de regering verplicht, het advies van de S.E.R. in te win nen omtrent alle belangrijke maatregelen op sociaal of econo misch gebied, welke zij voorne mens is te treffen. De regering heeft derhalve juist gehandeld door aan de S.E.R. advies te vra gen over haar voornemens met betrekking tot de meiksubsidies en de huurpolitiek. In het komen de S.E.R.-overleg zullen boven dien aan de orde komen: de ver lenging van de tijdelijke toeslag op de kinderbijslag, de verwer king: van de huurbijslag in de collectieve contracten en loonre gelingen, eventuele verhoging van de ziekenfondspremie, de in voering van de weduwen- en we zenpensioenverzekering, van een nieuwe invaliditeitsverzekering en van een algemene kinderbij slagvoorziening. Ook het algeme ne vraagstuk van de loonpolitiek is hiermee gelijkertijd in het ge ding. Daarmee .is naar het oordeel van het C.N.V.-bestuur het gehe le sociaal-economische beleid aan de orde. Naar de mening van dit bestuur is hef thans nog niet mo gelijk, daarover een definitief oordeel te geven. Wel kan het C.N.V.-bestuur thans reeds verklaren, dat oplos sing van de hiervoren genoemde problemen onbereikbaar is, wan neer de regering haar medede ling in de Memorie van Toelich ting op de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid hand haaft, dal „rust op loongebied noodzakelijk is". Het C.N.V.-bestuur is ten volle bereid, aan verantwoorde oplos singen mede te werken, doch zal in het komende overleg drie eisen onverkort handhaven. 1. De bevordering van de werkgelegenheid, met name ook in het noorden van het land; 2. Spoedige invoering van de weduwen- en wezenpensioenver zekering en van de invaliditeits verzekering; 3. Een rechtvaardige verde ling van het nationale inkomen. In OPKLARINGEN. de zuidwestelijke stroming die zondag net weer in ons land beheerste trok een storing over Nederland die nagenoeg overal tijdelijk regen bracht. De storing was een randstoring van een diepe depressie op de Oceaan ten westen van Schot land. Om de depressie heen stroomt polaire lucht naar West- Europa waarin de temperatuur in de middag tot ongeveer 18 graden opliep. De depressie trekt langzaam, oostwaarts. Tegelijk trekt een klein hoge- drukgebied over Frankrijk naar het noordoosten. Dit houdt voor ons land in dat de buiigheid van daag van mear beperkte omvang zal zijn tenvijl de zuidwestelijke wind lucht met ongeveer dezelf de temperaturen blijft aanvoe ren. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Weinig verandering in temperatuur. Opklaringen maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Weinig veran dering in temperatuur. DINSDAG 23 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.50 11.25 0.05 0.15 n.m. 11.24 11.59 12.39 12.49 ZON MAAN op onder op onder Sept 22 6.24 18.40 16.01 0.37 23 6.26 18.38 16.32 1.42 24 6.28 18.36 16.59 2.48 25 6.29 18.34 17.24 3.54

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1