GERRIT DE JONGE Eric de Noorman - Ingrid TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening Uit de Provincie koop a.u.b. géén vóór 1 oktober 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 20 september 1058 TERNEUZEN AXEL GOES RETRANCHEMENT. „IN BLIJDE VERWACHTING" SLUIS. ZAAMSLAG ZUIDZANDE Laatste bedrijf voor Amerikaanse plattelandsjongeren TOT MIDDEN OKTOBER NAAR ZEELAND Drie Amerikaanse jongeren te gast op bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen en één op Zuid-Beveland DE WERVELSTORM IN JAPAN ADENAUER HERKOZEN ALS VOORZITTER DER C. D. U. ZEVENDE CHINESE WAARSCHUWING RECHTSZAKEN C ITRO E N Glazenwasser veroordeeld wegens doodslag op zijn drie kinderen. HET ALGERIJNS VERZET IN FRANKRIJK Amerikaans kernwapen ontploft De Westduitse invoer van agrarische produkten. ZEEPOST. Oranjestraat 2 - Tel. 565 - AXEL Hei-denking Terneuzens bevi ijding. Vandaag zal op de officiële ge bouwen en naar wij hopen van vele woningen de Nederlandse driekleur wapperen. Mogelijk zullen er ingezetenen zijn, die zich bij het zien der vlaggen zul len afvragen waarom er gevlagd wordt om zich daarna te herin neren dat Terneuzen op 20 sep tember 1944 bevrijd werd van de Duitse overweldigers. In die 14 jaren tijd is er al zo veel uit onze herinneringen weg gevaagd. Wij vergeten zo gemak kelijk de ellende en de honger die wij tijdens Wereldoorlog II hebben geleden en de beledigin gen die wij dagelijks hadden te ondergaan van die edelgerma- nen, maar de door hen gepleegde moorden op onze stad- en land genoten zullen wij. die dit alles hebben meegemaakt, nimmer vergeten, evenmin als de uitge laten vreugde die heerste toen de Poolse troepen Terneuzen binnenrukten. Geslaagd. Voor de hoofdakte onderwijzer slaagde aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg onze stadgenoot de heer P. J. P. Vink. Hervormde Vrouwenver- vereniging „Lydia." Donderdagavond kwam de heer J. Gout spreken over het werk van het Leger des Heils. Kapi tein Gout zei, nadat de presiden te hem hartelijk had verwel komd. dat hij erg blij was in de gelegenheid te zijn dit te kunnen doen, daar er zo bedroevend wei nig kennis is over wat het Leger doet. Verder dan het zingen op straat en de „Strijdkreten" ver kopen, hebben velen geen idee van het werk dat door „het Leger" in alle eenvoud en stilte wordt verricht. „De geschiedenis van het Leger begint bij William Booth, de stichter. Toen deze arbeiders jongen een baantje moest zoe ken, kwam hij terecht als knech tje in de lommerd. Welk een nood leerde hij daar kennen. Zó diep werd hij daardoor getroffen dat hij niet anders meer wilde, dan die nood helpen lenigen. Nog is er in Londen's East End een plakkaat op de plaats waar hij als 15-jarige jongen neerknielde en zei: „Alles wat in en aan Wil liam Booth is, is van God!" Het Leger des Heils is in 1865 in Londen ontstaan, het heette toen Oost Londense Zending. In 1878 ontstond de naam die het nu nog heeft. In 1887 begon het Leger des Heils ook in Neder land, in Amsterdam. Daar start ten in de Gerard Doustraat, waar het corps nu nog is gehuisvest, 4 officieren, waarvan 1 Nederlan der. Het was een moeilijke tijd in het begin. Veel begrip kreeg men niet, wel werd men bekogeld met rotte tomaten en eieren." Na deze korte inleiding over het ontstaan en de eerste jaren, maakte de heer Gout ineens de sprong naar het heden. „Thans," vervolgde spr., „werkt het Leger overal in Nederland op geestelijk en maatschappelijk gebied. Ook is er een kweekschool in Amstel veen waar men officieren opieidt. Boven de ingang staat het motto van het Leger: „Christus voor de wereld en de wereld voor Chris tus." Dit motto is tegelijk doel stelling en geloofsbelijdenis. Wat het wereldwerk betreft: het Leger werkt nu in 86 landen en brengt de boodschap in 103 talen. Er zijn ruim 16000 evan- gelisatieposten. Zij, die in de of ficiersopleiding zijn, heten cadet ten; de aanspreektitel van een officier is „kapitein". Ieder belij dend lid is soldaat. Soldaten zijn geheelonthouders en de officie ren onthouden zich ook van tabak. Daar, waar geen evangelisatie- posten zijn, komt men met de motorboot en houdt men tent samenkomsten. Als maatschap pelijk werk van het Leger kan worden genoemd: kinderhuizen, tehuizen voor ouden van dagen, industrieële inrichtingen, reclas- seringbureaux, verpleeginrichtin gen enz. Maatschappelijk werk is echter niet het belangrijkste, het is een uitvloeisel van het geeste lijk werk. William Booth zeide: „Geef de mensen eerst te eten en ga dan praten". Tenslotte gaf spr. nog een uit eenzetting van het werk, dat spe ciaal in Terneuzen wordt verricht. Na de pauze was er gelegen heid tot het stellen van vragen, waarvan, na enige aarzeling, een flink gebruik werd gemaakt. Aan het slot van de avond be dankte de presidente de spreker op hartelijke wijze en wenste hem veel zegen toe bij zijn arbeid. Bevrijdingsherdenking. Veertien jaar nadat de Poolse tanks op het markplein in Axel de vrijheid aan de bevolking brachten, werd dit feit gisteren weer herdacht. Geen grote luid ruchtigheid maar in een stijl volle bijeenkomst met de Poolse oud-strijders en een eenvoudige kranslegging op de graven werd de diepe achtergrond van de vrijheid doorvoeld van ons die dit goed bezitten en het leed van hen die hiernaar smachten. In een smaakvol versierde raadszaal werden de oud-strij ders ontvangen door de Vereni ging Axel-Polen en het gemeen tebestuur. De eerste spreker was de nestor van Axel-Polen, de heer A. Scheele die in tref fende bewoordingen de gasten een hartelijk welkom toeriep. Spreker zeide, altijd getroffen te zijn over de innige banden yan vriendschap en de trouw waarmee elk jaar weer opnieuw de gevallenen hier worden her dacht, want het zou geen won der zijn, dat men na 14 jaar het gebeurde wat ging vergeten. Natuurlijk, zowel bij de Polen als bij ons, vervaagd er wel wat, maar ondanks dit vinden wij het gelukkig, dat wij op 19 sep tember weer bij elkaar zijn. De burgemeester, de heer P. L. D. J. van Oeveren sloot zich aan bij de woorden van de heer Scheele en wees op het lijden yan zovele volkeren voor wie het (*n- de van de wereldoorlog geen vrij heid bracht, doch de bevolking thans zucht onder een ijzeren dictatuur. Doden herdenken is goed en wij vergeten niet dat wij veel te danken hebben aan hen, die ge vallen zijn, maar wij moeten positief als doel ctellen: „Vrij heid voor de ganse mnesheid". Ir. Minkiwicz, voorzitter van de vereniging van Poolse Oud strijders te Vlissingen, dankte de sprekers voor hun gevoelige woorden. Elk jaar opnieuw als wij dit gemeentehuis betre den, voelen wij ons opgenomen in een sfeer van vriendschap welke ons meer doet dan gewo ne woorden dit kunnen vertol ken. Wij voelen de welgemeend heid van alles en allen en dit is voor ons een steun in de be- oroeving welke wij te dragen hebben door de duisternis var de nacht die nog steeds over ons Vaderland hangt. Hopelijk zal ook voor het Poolse volk eenmaal de vrijheid dagen. Achtereenvolgens werd een krans gelegd bij het graf van mevr. Sydlowsky op de R.K. be graafplaats door een zoontje van de heer Sakowski en daar na op de algemene begraaf plaats bij de graven der Poolse soldaten door de heer Mincki- wicz en de heer D. J. Oggel. Hier werd door de Poolse oud strijders, terwijl de vlaggen neig den, het „Onze Vader" gebeden. Dit gebed werd door de aanwe zigen doorvoeld als iets groots in zijn bedoeling. Bij het Poolse kruis in de Zee straat legde burgemeester Van Oeveren namens het gemeente bestuur een krans en de heer B. Strenk voor de Poolse oud strijders. Burgemeester Van Oeveren ontstak tevens de gasvlam als symbool om de drang naar vrij heid levend te houden. Vervolgens ging het gezel schap naar het oorlogskruis aan de weg naar Kijkuit. Hier wer den namens de gemeente, de Vereniging Axel-Polen en de Poolse oud-strijders kransen ge legd. Tot afsluiting van de plech tigheid zong een koortje onder leiding van de heer J. Smies het Poolse Volkslied en het Wil helmus. Hiermee was de sobere herdenking ten einde en keer den de Poolse oud-strijders met hun echtgenoten en kinderen weer naar hun haardsteden te rug. Des avonds te 7 uur werd door de fanfare „Hosanna" in de kiosk op de markt een concert gegeven, na afloop waarvan te half negen de harmonie „Con cordia" een concert gaf. Mede door het prachtig na- zomerweer werden deze concer ten door velen beluisterd, ter wijl er in de straten een pretti ge drukte was. Naarmate het aanvangsuur van de door de Rijkspolitiekapel met drumband, onder leiding van de dirigent H. C. Hoogervorst, te geven taptoe naderde, werd het op de Markt steeds voller en vol ler tot er geen doorkomen meer aan was. Met ongeduld wachtte de menigte op de komst van het 85 man sterke corps, dat op de Expo te Brussel een concert had verzorgd. In verband met de tijd komen wij in ons volgend nummer hier op nader terug. Ongeval. Tijdens de kranslegging bij het Poolse monument in de Zee straat stonden, zoals altijd, tal rijke belangstellenden op het trottoir te kijken. Onder hen bevond zich ook het 11-jarig zoon tje van de familie B. Toen het knaapje zich op het trottoir wat verplaatste, kwam hij zo ongelukkig te vallen, dal hij zijn rechterarm brak. Dokter Kats, die de eerste hulp verleende liet de kleine naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoeren. Directrice vakschool. Mej. H. J. Ybes, sinds 1945 di rectrice van de huishoud- en in dustrieschool te Schiedam, is benoemd tot directrice van de vakschool voor meisjes te Goes. Kollekte Kankerbestrijding. De kollekte voor het Koningin Wilhelminafonds bracht alhier ƒ59,05 op. Bloemententoonstelling. De schooljeugd van Retranche- ment is druk bezig met het orga niseren van een bloemententoon- steling, die hedenmiddag ge opend wordt. Natuurlijk ondervinden zij wel moeilijkheden, doch de ouder commissie en het onderwijzend personeel houden een en ander in de gaten, zodat een goed resul taat verwacht wordt. Naar de Expo. Het muziekgezelschap „Ons Genoegen" organiseerde een bustocht naar de wereldtentoon stelling te Brussel. De terug tocht duurde wel wat lang, daar Dit boek van Dr. A. J. M. Lamers gratis bij aankoop van een Babyderm-Set, waarin poeder, zalf. olie, zeep, a f 4.95. Voorradig in Apotheek en Drogisterij. Weten is gerust zijn. ^ÏL^UNHARDTMAAKT I5G0È0 de gendarmerie wegens een smokkelgeval in de omgeving van Gent de hoofdweg had afge sloten, zodat het gezelschap in het nachtelijk duister langs on bekende binnenwegen de tocht moest voortzetten. Gemeenteraad. De gemeenteraad aanvaardde in zijn zitting van vrijdagavond de schenkingen van een drietal schilderijen, aangeboden door de Sluisse families Bekaart en Blan- kert en van de heer en mevr. P. J. A. KleebladBlankert te Heemstede. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim wer den benoemd de heren J. Mars man en K. T. van de Vijver. De leden en plaatsvervangende leden van de z.g. Woningruimte-com missie werden allen herbenoemd, terwijl de bestaande winkelslui tingsverordening werd verlengd tot 1 okober 1961. Overeenkomstig de wens van het ministerie van Binnenlandse Zaken werd de salarisregeling van de opzichter van de Centrale Dienst gewijzigd. Kollekte Koningin Wilhel minafonds. De alhier gehouden kollekte voor de kankerbestrijding door het Koningin Wilhelminafonds heeft in onze gemeente opge bracht 235,09. Bezoek Rijkspolitiekapel Heden brengt de Rijkspolitie kapel haar reeds eerder aange kondigde bezoek aan Zuidzande. Deze kapel, staat onder leiding van de heer Hoogervorst te 's-Gravenhage. De kapel en drumband te zamen 85 man sterk arrb'eren zaterdagmiddag ongeveer 2 uur in deze gemeente, waarna een Phyllis Joan Secondino uit Clinton in de Amerikaanse staat Indiana, Rosemary Weiss uit Jackson in de staat Missouri, Herman Henry Felstehausen uit Clark in Zuid-Dakota en Jackie Denzil Huff uit Ava in Missouri, de vier Amerikaanse plattelandsjongeren die op het ogenblik overeenkomstig het „International Farm Youth Exchange Project" (I. F. Y. E. P.) in Nederland verblijven, zijn naar hun vijfde en laatste logeeradres in Zeeland vertrokken. Eerst hebben zij ln Den Haag nog gezamenlijk deel genomen aan de viering van de dit jaar enigszins verre gende Prinsjesdag, thans zijn zij ieder afzonderlijk tot onge veer 18 oktober ondergebracht bij families in onze provincie. IN TERNEEZEN Phyllis Secondino, die ach tereenvolgens reeds te Wijk en Aalburg in het Land van Heusden en Altena, te Blan kenham in Overijsel, te Nu- mansdorp in Zuid-Holland en te Limbricht in Limburg is geweest, geniet gastvrijheid hij de familie G. Weyns, „Bronzicht" te Terneuzen. IN IJZENDI.JKE Rosemary Weiss, die resp. reeds te gast is geweest te Rutten in de Noordoostpol der. te Ritsumazijl in Fries land, te Alphen aan de Rijn en te Katwijk aan de Maas (Limburg), logeert bij de fa milie C. M. Quaak. A 49 te IJzendijke. IN ZUIDZANDE Herman Felstehausen heeft de eerste vier gedeelten van zijn verblijf in Nederland achtereenvolgens doorge bracht te Emmeloord in de Noordoostpolder, te Oudega (H. O.) in Friesland, te Vijf huizen onder Haarlem en te St. Anthonis in Oost-Brabant. Hij is momenteel te gast bij de familie P. S. Dekker, Loo- dijk W 33 te Zuidzande. IN KAPELLE-BIEZELINGE Jackie Huff ten slotte, die la ter in Nederland is gearri veerd dan de drie andere jon ge Amerikanen en twee be zoeken op hen achter is, heeft reeds gastvrijheid genoten op bedrijven te Warfhuizen in Groningen en in de buurt van Simpelveid in Limburg. Hij logeert nu bij de familie J. de Jager. Guessestraat 3 te Ka- pelle-Biezelinge. Het internationale program ma voor de uitwisseling van plattelands jongeren, zoals het I. F. Y. E P. hier wordt ge noemd, wordt aan Ameri kaanse zijde onder meer uit gevoerd door de „4-H Clubs" (Head, Heart, Hands, Health), de bekende Amerikaanse plat telandsorganisaties. In Ne derland wordt het program ma, dat vergroting van het internationale begrip en ver betering van de internatio nale verstandhouding tot doel heeft en uitsluitend uit parti culiere bron wordt gefinan cierd, voorbereid en uitge werkt door het „Centraal Co mité voor Uitwisseling van Jonge Breren en Tuinders" in samenwerking met de af deling landbouw van de Ame rikaanse ambassade in Den Haag. Twee Nederlandse meisjes en twee jongens brengen op het ogenblik overeenkomstig het I. F. Y. E. P. een tegenbe zoek aan de Verenigde Sta ten. korte mars door de kom van het dorp wordt gemaakt. Te onge veer half drie geeft de kapel een concert in de muziektent, na af loop waarvan het gezelschap of ficieel za] worden ontvangen in hotel „De Zwaan". Te ongeveer 4 uur vertrekt de kapel weer. Het programma van het te geven concert is als volgt; 1. Arromanches, mars, A. E. Kelly. 2. Partita Piccola, G. A. Boedijn. 3. Goud en Zilver, wals, F. Lehar. 4. Espana Cani, Marquina. 5. Trompettenmars, K. J. Alford, uit te voeren door kapel en drumband. Benoeming. Tot adspirant-schrijver ter ge meente-secretarie alhier is met ingang van 1 oktober benoemd mej. M. Brugman te Schoondijke. De wervelstorm die donderdag het gebied van Tokio teisterde, heeft de dood van vijfentwintig mensen veroorzaakt. Er worden 47 personen vermist en er zijn 111 gewonden, aldus deelt de po litie van Tokio mee. Volgens de jongste berichten zijn 48 mensen om het leven ge komen en j.15 err.stig gewond door de wervelstorm van don derdag die Tokio en de Japanse westkust heeft geteisterd. 32 mensen worden nog ver mist, evenuis de bemanningen van 292 kleine vissersschepen die gezonken zijn. 77.400 gezin nen zijn dakloos. De bemannin gen van 43 vissersschepen die vergaan zijn, zijn vrijdag gered. De wervelstorm heeft meer dan 750 bruggen vernield en cir ca 500 grondverschuivingen ver oorzaakt. Dr. Konrad Adenauer is vrij dag met algemene stemmen her kozen als federaal voorzitter van de Westduitse christen-de mocratische partil. Dit geschied de op het achtste partijcongres dat te Kiel wordt genouaen. De Bondskanselier, die geen tegen kandidaat tegenover zich had, werd voor twee jaar herkozen. Hij is hoofd van de partij, sinds de C. D. U. in 1950 te Goslar werd opgericht. Communistische China heeft vrjjdag een „zevende ernstige waarschuwing" gericht tot de Verenigde Staten naar aanlei ding van het binnendringen van v|jf Amerikaanse oorlogssche pen in China's territoriale wa teren. Volgens 't persbureau „Nieuw China" is dit vrijdag geschied bij vijf verschillende gelegenheden. De geschonden territoriale wa teren waren die van het gebied van Foekien en de gebieden bij Quemoy en Paitsjoean, „eilan den in de Chinese wateren". POLITIERECHTER MIDDELBURG. Er zijn vele wegen, die naar het dievenpad leiden. Eén daarvan bewandelde onlangs de 34-jarige fabrieksarbeider P I. uit Terneu zen en hij deed dat op een zeer bijzondere manier. De man nam namelijk een pakje met textiel- goed weg uit een café omdat... hij bang was, dat het gestolen zou worden. Dit vertelde hij tenminste don derdagmiddag de politierechter te Middelburg, mr B. S. Sieperda. Maar de politierechter geloofde niet zo bar veel van dit verhaal, temeer daar I. betoogde de eige nares van de washandjes, hand doeken e.d. te kennen. Hij had de spullen derhalve gemakkelijk even thuis kunnen bezorgen, het geen niet gebeurde. Toen de poli tie bij I. thuis kwam, kostte het zelfs veel moeite de goederen te rug te vinden. De officier van justitie, mr J. L. Andreae, meende, dat hier spra ke was van een kwajongens streek en vroeg 25 boete. De politierechter vonniste con form. Vechtjassen. In het café van B. te Oostburg vlogen op de avond van de 21e juni de stoelen door de lucht. Als schutters fungeerden de 48- jarige A. J. S. en de 23-jarige E. J. S., beiden landarbeiders en bij de burgerlijke stand in Oost burg bekend als vader en zoon. Deze lieden wilden zich in de herberg neervlijen op zetels, die C. F. S. en J. P. voor hun egaas bestemd hadden. Toen de bloed verwanten hier opmerkzaam op gemaakt werden, begonnen zij er meteen maar od los te slaan. „Als er ruzie in Oostburg is, is er altijd wel een S. bij," betoogde de officier, die er op wees, dat de vader ai 7-maal voor soortgelijke gevallen terecht heeft gestaan. Mr Andreae meende, dat 50 boete een juiste beloning zou zijn en de politierechter stemde hier mee in. (Zeeuws Dagblad.) Tien jaar gevangenisstraf met aftrek van de bijna acht maan den preventieve hechtenis we gens doodslag luidde het von nis, dat de rechtbank te Am sterdam gisterochtend heeft ge veld over de 30-jarige glazen wasser M. A. uit Amsterdam. Deze was ervan beschuldigd in de nacht van donderdag 23 ja nuari op vrijdag 24 januari j.l. in zijn woning aan de Katten- burgertussenstraat de gaskraan te hebben opengedraaid, waar door binnen enkele uren tijds zijn drie kinderen om het leven kwamen. De rechtbank achtte de pri mair ten laste gelegde moord niet bewezen en sprak de man daarvan vrij. De officier van Justitie had moord wél bewezen geacht en tegen de man 18 jaar geëist. In de fatale nacht waren de glazenwasser en zijn 26-jarige vrouw bij de overburen op een verjaardagsfeestje, terwijl de kinderen thuis sliepen. De gla zenwasser dronk op het feest een halve liter jenever en wilde toen met zijn vrouw naar huis gaan. Er bestonden tussen bei de echtelieden huwelijksmoei lijkheden en de vrouw weigerde die avond mee te gaan, „om dat ze wel wist wat haar te wachten stond als hij dronken was". De man vertrok woedend, keerde later terug en zei toen tegen zijn vrouw: „Ik heb de gaskraan open gezet". De over buurman ging poolshoogte ne men en verklaarde geen gas- lucht te hebben geroken. De vrouw weigerde opnieuw naar huis te gaan. Ook een derde po ging van de man zijn vrouw te overreden mee te gaan misluk te. De glazenwasser ging toen naar zijn huis en draaide in de keukenkast de hoofdgaskraan open alsmede de kraantjes van het gasstel. Daarna is hij op bed gaan liggen in de tussenka- mer. De deur tussen de keuken en de kinderslaapkamer was echter niet geheel gesloten. De echtgenote sliep die nacht nog enkele uren bij de overbu ren en ging 's ochtends om 7 62. Eric nog Thorfinn Snelvoet hebben de vertwijfelde hulpkreet van Ingrid nodig. Vrijwel gelijk duiken zij van de rotsen in het meer en terwijl Thorfinn zich over het spartelende meisje ontfermt, zwemt Eric met forse slagen naar de plek, waar Erwin onder water is ver dwenen en in de groe ne schemering vinden zijn ogen de vage ge daante van zijn zoon, die als een blok naar de diepte zinkt ftlet één greep heeft hij diens kleren te pakken en snel keert de Noorman met zijn zoon naar de oppervlakte terug. Op de oever staan Thorfinn en Ingrid hem in angstige spanning op te wachten. „L...leeft hij? Leeft hij?" snikt het meisje uit, als Eric het roer uur naar haar woning terug. Ze deed de ontstellende ontdek king dat haar kinderen, een zoontje van zes jaar en een tweeling van 2' 2 jaar dood in de kamer lagen, twee op de grond voor hun bedje, één nog in het ledikant. De glazenwasser had voor de rechtbank ontkend met voorbe dachte rade zijn kinderen om het leven te hebben willen bren gen, aanvoerende dat hij alleen de gaskraan had open gezet om zijn vrouw, die naar hij ver wachte direct thu>; zou komen, aan het schrikken te brengen. Op zijn strafblad stonden twee veroordelingen, één we gens een mislukte poging tot inbraak en een ander wegens het onder invloed van sterke drank besturen van een rijwiel. loze lichaam van zfjn zoon in de schaduw van een rots heeft uitge strekt. „Hü leeft," zegt Eric zacht, „doch zjjn ademhaling is zeer zwak Met trillende lippen knielt Ingrid bij hem neer en strijkt hem zacht over de natte haren. Op dat moment klinken haastige voetstappen en als Eric zich om draait ziet hjj Olaf en de anderen naderbij komen. Da berenjager houdt bruusk de pas in als hü het tafereel aan schouwt. „Ingrid," gromt hij, „wat heeft dat te beduiden?" Met een gevaarlüke flikkering in rijn ogen richt de Noorman zich snel op. „Is dat alles, wat je te zeggen hebt?" voegt hij Olaf met een tril ling in zijn stem toe„Wat dit betekent zie je zelfHet is je dochter, die zich angstig maakt over Erwin, waarvan zü houdt... en ik raad je aan je er niet mee te bemoeien Olaf, want mün ge duld is op Het Parijse blad France Soir heeft vrijdag onthullingen ge daan over het optreden van het Algerijnse Nationale Bevrijdings- front <F. L. N.) als sabotage- organisatie in het Franse moe derland. De saboteurs zouden behoren tot het Nationale Bevrijdings leger (A.L.N.), dat ook in Alge- rië optreedt. De mannen ontvan gen een opleiding in Parijs en omstreken. Moordaanslagen en sabotagedaden worden meestal door kleine knokploegen ge pleegd van vijf tot tien man on der leiding van een sergeant. Moordenaars ontvangen een loon van ct ƒ400 per maand plus een „premie per hoofd", variërend van 50 tot 200. Als zij zelf bij een aanslag om het leven komen ontvangen hun gezinnen ean pensioen. Vele wa pens van de strijders worden uit Italië Frankrijk binnengesmok keld. Vele F.L.N.-leiders geven hun bevelen van Zwitserland uit, aldus France Soir. Op het proefterrein in Ne vada is gisteren het eerste kern wapen van een nieuwe serie ontploft. Het is tot ontploffing gebracht terwijl het op 150 m hoogte aan een ballon hing. De schok was op 15 km afstand nauwelijks voelbaar. De kracht van het wapen zou slechts een fractie van een kiio ton zijn geweest, d.w.z. een.frac- tie van duizend ton t.n.t. De secretaris-generaal van de algemene overeenkomst; inzake tarieven en handel (d.A.T.T.), Wyndham Whyte heeft vrijdag Bonn verlaten na besprekingen te hebben gevoerd met de West duitse minister van Economische Zaken en de Westduitse minis ter van Landbouw over het ver zoek van andere leden van de G.A.T.T. tot verdere liberalisatie van de Westduitse invoer. Vol gens gewoonlijk goedingelichte kringen heeft de Westduitse re gering tijdens de besprekingen met Wyndham Whyte gewezen op de noodzaak van voortgezette bescherming vooral voor land- bouwprodukten. Volgens deze kringen staat het vrijwel vast dat West-Duitsland zal aandrin gen op de mogelijkheid om niet verplicht te worden tot liberali satie van de invoer van agrari sche produkten, waarover op de kamende bijeenkomst van de G.A.T.T. in oktober zal worden gesproken. Momenteel is 18 pro cent van de totale Westduitse in voer nog niet geliberaliseerd, dit betreft voornamelijk agrarische produkten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ad>- ter de naam van het schip ver meld. Argentinië: m.s. „Waterland" 22 sept. Australië: m.s. „Leipzig" 23 sept- Brazilië: m.s. „Brasil Star" 23 sept. Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje 22 sept. m.s. „Noordam" 25 sept. s.s. „Statendam" 27 sept- Chili: via New York 27 sept. Indonesië: m.s. „Poelau Laut" 25 sept. Ned. Antillen: m.s. „Oranje Nassau" 25 sept. Ned. Nieuw-Guinea: s.s. „Rempang" 25 sept. Nieuw-Zeeland: via Engeland 27 sept. Suriname: s.s. „Tiberius" 23 sept- Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" 27 sept- Brits Oost-Afrika: s.s. „Ferdinand de Lesseps" 27 sept- Inlichtingen betreffend? de ver zendingsdata van postpaketten geven de postkantoren.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2