Gouden bruidspaar eiste aandacht Nederlandse nota aan Indonesische regering overhandigd De toelating van China tot de Verenigde Naties Veekles* VULPENNEN k >SCOOPGEBOUW NTRUM" OLLYWOOD HET GEWETEN SAS VAN GENT rider kroon vom Rhein ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1479 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen WEKELIJKSE WERELDSCHOUW, CHURCHILL DE MAN VAN DE WEEK Hou en trouw Moeilijke positie Geen wapens, geen geweld In de Verenigde Naties Ja of neen in Frankrijk MOSKOU WIJST WESTDUITS VOORSTEL AF Kansen verkeken De Amerikaanse hulp aan Formosa MAROKKO EN CHINA „Vrije Algerijnse regering" afgekondigd DE STUDIE VAN PRINSES BEATRIX HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN <sf Fa. P. J. v. d. Sande Terneuzen XEL Zeestraat Aanvang 6.30 en 9 uur 3t Aanvang 3.45 uur JERRY LEWIS en BERG in: (J mee op een doldwaze .ka. Elke kilometerpaal Anita in Hollywood is, louden: Hij moet naar vol originele vondsten, heid! Toegang alle leeftijden. DAG 22 SEPTEMBER 8 uur HLLIAM HOLDEN in: ial van een vrouw, die edrogen. Voor hem be- passie, voor haar was Een nieuw meester- van „THE COUNTRY Toegang 18 jaar. n 8 uur; ZONDAG 21 li MAANDAG 22 SEPT. R, HORST BUCHHOLZ de Agfacolorfilm: i een doktersliefde voor am 8 uur en DINSDAG lijke melodiën en grap- n een film in prachtige len langs de Rijn met BENKHOFF en SIEG- >ij deze kostelijke film. i/l uur en WOENSDAG Koningen van de Lach 'ER HARDY in de dolle AMERADEN". ning voor jong en oud. Frtnkering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I- van de Sande F°dactle-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent Losse nrs 9 ct Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleinb Advertenties 'Cgêên handel»» advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer; Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. MEN KAN CHURCHILL als de man van deze week beschouwen. Maar in zeer bijzon dere kwaliteit, en wel als gouden bruidegom. Inderdaad, Churchill is in 1908 getrouwd met lady Clementine Hozier, niet alleen een klas sieke schoonheid van die tijd, maar begaafd, geestig en zeer ontwikkeld. Er zijn meer artikelen in de Engelse en bui tenlandse pers gewijd aan de gouden bruid, dan aan de gouden bruidegom en bij al deze artikelen wordt erop gewezen, dat Churchill natuurlijk door zijn karaker-eigenschappen, zijn gaven, zijn doorzettingsvermogen, zijn eigen carrière heeft gemaakt, maar dat toch ook de steun van zijn vrouw van grote invloed ls geweest op die carrière. Vooral in die jaren, dat het hem in de politiek niet meeliep, zoals b.v, in 1916, toen Lloyd George de regering van Asquith ten val bracht en geen passende plaats voor Churchill had, als in 1936, toen Churchill zijn trouw aan koning Edward vni op meer spontane dan tactvolle wijze toonde, als in 1956 toen het hem duidelijk moest worden, dat Eden, door hem als premier aanbevolen, niet de kracht bezat, die voor een leider van de En gelse regering in die omstandigheden nodig is. Men kan de vraag in het midden laten of Churchill als staatsman zo groot is geweest als velen hem zien. Het woord van Roosevelt: „Churchill is de voortreffelijkste man om de oorlog tot een goed einde te brengen, maar niet om de wereld na de overwinning te leiden", moge al dan niet zijn gesproken als het gesproken is, is het ten dele bewaarheid. Maar neem eens aan, dat er geen Churchill had klaar gestaan om de moeilijke erfenis van Cham berlain in de mei-dagen van 1940 te aanvaar den, wat zou er dan van Engeland, van Euro pa, wellicht van de wereld zijn geworden? Wie had zijn doorzettingsvermogen opgebracht, óók in de moeilijkste en somberste dagen, die gevolg waren van slecht beleid zonder Chur chill? Nog altijd zijn in Engeland aristocratische huwelijken het toppunt van gesprek. Maar ge steld, er zou in deze week een huwelijk zijn, gelijk b.v. dat in dertijd van lord en lady Mount- batten het zou in het niet verdwijnen bij de aandacht, die de Brit aan Churchill en zijn vrouw wijdt. Is het niet aardig te horen, hoe zij op een verkiezingsvergade ring, waar Churchill werd aan gevallen omdat hij destijds van conservatief liberaal was gewor den en daarna weer conserva tief, opmerkte: „Ja, maar dat wat in de tijd, vóórdat ik nog met hem gebrouwd was!" Hoe het zij, Churchill is niet alleen een groot man, maar hij is ook een trouw, man voor zijn vrouw geweest. Éen niet al te streng, maar ook niet al te toe geeflijk vader voor zijn kinderen, die veel van zijn eigenschappen hebben geërfd. Een man, zoals er maar weinig in Engeland zijn geweest, en wiens portret, over al daar waar het hangt, te mid den van die van andere eerste ministers met een bijzondere eerbied zal worden bekeken. Churchills keuze in 1956, toen door Eden's ziekte een nieuwe minister-president moest wor den aangewezen, viel op Mac- Millan boven Butler, die niette min als beheerder van de schat kist zijn sporen dubbel en dwars had verdiend. De keuze blijkt meer en meer juist te zijn ge weest. Eén van de meest bekende re dacteuren van de „Figaro" heeft in de afgelopen week een inter view met MacMillan gehad, na tuurlijk in Downingstreet 10. Hem was gevraagd tevoren zijn vragen op papier te stellen en hij heeft, met de listigheid de journalist eigen, gedacht, dat er wel het een en ander uit Mac Millan zou zijn te krijgen, tussen de regels van de vragen door. Dat is niet gelukt. MacMillan heeft wat ontwijkend op sommi ge zeer positief en op andere vragen negatief geantwoord. Hij weet maar al te goed, dat zijn positie zowel in Engeland als in de wereldpolitiek uitermate moeilijk is. Men heeft menen op te mer ken, dat Eisenhower's rede, ge richt tegen China, in Londen koel is ontvangen. Wie de tekst nauwkeurig overleest, kan dit niet juist vinden. Maar al was het juist, was het dan niet be grijpelijk, dat Londen er nadruk oplegt, dat het inzake de verde diging van Quemoy en Matsoe niets heeft beloofd? Heeft Ame rika een paar weken tevoren veel gedaan om Engeland tege moet te komen inzake de Engel se vissers rondom IJsland, niet tegenstaande de 12-mijlszöne ook door Amerika niet wordt erkend? Terzake Indonesië is er tussen Amerika en Engeland blijkbaar, dank zij de bemiddeling van mi nister Casy, overeenstemming bereikt. Engeland zal geen Indo nesische troepen oefenen en Amerika zal zich nogeens beden ken vóórdat het zijn bondgenoot in moeilijkheden brengt met het leveren van wapenen! W,at,.Amerika en China aan gaat, lijkt iet, maar méér ook niet, dat de zaken in rustiger banen zijn geleid. Dulles en Eisenhower hebben het niet aan waarschuwingen laten ontbre ken. Eisenhower heeft voor de t devisie nadrukkelijk gezegd dat de Verenigde Staten niet voor geweld willen wijken, maar bereid blijven te onderhandelen. Vandaar dat reeds heden te Warschau door de Engelse am bassadeur de vroegere bespre kingen van Genève met de Chi nezen zijn opgenomen, en dat men zelfs al iets heeft horen ver luiden over de mogelijkheid om Quemoy van beide kanten te demilitariseren. Dat is natuurlijk niet naar de zin van de nationa listen van Tjiang Kai Sjek, maar het is Eisenhower te doen om de vrede te bewaren, zolang dit mogelijk is met inachtneming van het Amerikaanse standpunt. Chroesjtsjef heeft wel de eis gericht tot Amerika, dat het zijn 7de vloot uit de wateren van Formosa zal terugtrekken, maar hierop is Eisenhower nadrukke lijk niet ingegaan. Opnieuw vraagt men zich af hoe de verhouding Rusland- China eigenlijk is. Is het nu China, dat van Rusland hulp verlangt, omdat h.'.zich min of meer achter Rusland plaatste inzake het Nabije Oosten, of ligt de zaak wellicht omgekeerd? De onrust in de wateren van For mosa zal nog wel enige tijd aan houden. Men hoort zelfs al, dat Enge land met Polen de mogelijkheid overweegt om het debat over Quemoy en Formosa in de Ver enigde Naties te brengen. Zou men daarin slagen, dan zou Chi na een stap nader zijn gekomen tot het zo begeerde lidmaatschap van de Verenigde Naties. Het ls niet waarschijnlijk, dat Washing ton in die geest een bemiddeling zal aanvaarden. .De toestand blijft ernstig, al ziet het er naar uit, dat de toe stand wat minder gespannen is. Vooral nu Rusland reeds in no vember bereid is tot besprekin gen, die voortvloeien uit de rap porten der atoomdeskundigen te Geneve. Frankrijk nadert alweer meer de dag van het referendum. Op september zal de Franse en een deel van de Frans-Afrikaan se bevolking ja of neen moeten zeggen tegenover de nieuwe grondwet, die door de Staatsraad van een aantal aanvullende ar tikelen is voorzien. Het ja of neen op Franse bodem is echter verschillend van dat op Afri kaanse bodem. En in Afrika ver schilt het weer of het wordt uit gesproken in Algiers dan wel in één der overzeese gebieden, die De Sow,jet-regering heeft het Westduitse voorstel om een werkgroep uit (le vier grote mo gendheden samen te stellen ter voorbereiding van de hereniging van Duitsland afgewezen. De Sow jet-Unie noemt de hereni ging opnieuw een zuiver Duitse aangelegenheid. Wel keurt Moskou het voorstel van Oost-Duitsland goed om een commissie van vertegenwoordi gers der grote vier in het leven te roepen ter voorbereiding van een Duits vredesverdrag. De woordvoerder van het In donesische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft vrijdag medegedeeld, dat het hoofd van de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging in Djakarta, de heer A. H. Hasselman, kortge leden een nota aan de Indonesi sche regering heeft overhandigd. De heer Hasselman, die een drie tal weken dienstbesprekingen in Den Haag heeft gevoerd, was de vorige week in Djakarta terugge keerd. De woordvoerder was niet be- rfid op de inhoud van de nota in te gaan. terwijl ook de Neder landse diplomatiek? vertegen woordiging daarover geen inlich tingen wenste te verstrekken. Het nationalistische dagblad „Suluh Indonesia" meldde echter, dat het hier een „protestnota" betreft, die kan worden be schouwd als een gevolg op eer dere Nederlandse protesten tegen de Indonesische campagne voor de bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea en de behande- tevoren deel uitmaakten van de Franse Unie. In Frankrijk blijkt vrij duide lijk, dat ondanks de communis tische manoeuvres, die door de tegenstanders worden opgevan gen, het antwoord in grote meer derheid bevestigend zal zijn, waartoe de aanslag op Soustelle zal bijdragen. De Katholieken staan in hun geheel achter de nieuwe grondwet, de socialisten eveneens, maar slechts niet meerderheid, en in deze partij ontstond nu scheuring. Hetzelfde is het geval met de radicaal socialisten en met de dissidente radicalen, bij wie Mendès-France een zekere mate van leiding geeft. Dat de rechterzijde, de boeren en de onafhankelijken vóór de Grondwet zullen stem men, spreekt welhaast vanzelf. De Gaulle's positie naar buiten is versterkt, doordat Adenauer bereid is gebleken naar Colom- bey te reizen om met De Gaulle over de toekomstige verhouding Duitsland-Frankrijk te spreken. Dat heeft het prestige van de generaal, die men nog maar aar zelend „mijnheer de President" noemt, versterkt. Het Nabije Oosten blijft nog even de aandacht trekken. Maar de dag in de Libanon nadert, dat de nieuw gekozen president, te voren chef van de generale staf, de macht in handen zal nemen, en het is niet onmogelijk, dat geleidelijk de Amerikaanse ma riniers teruggaan. Of het een overwinning moet heten voor Nasser, dat Marokko en Tunis tot de Arabische Liga zijn toegetreden, valt te betwijfe len, want zowel de vorst van Marokko als de president van Tunis hebben hun eigen denk beelden, ook wat betreft de ver houding tot het Westen. In .Jor danië zullen de Engelse troepen vermoedelijk nog enige tijd blij ven, dit temeer, nu de Egypti sche radio de vroeger zo felle aanvallen 1en dele weer heeft hervat. Niet ten onrechte constateert de bekende oud-diplomaat Fran cois Poncet, dat er van een nieuw groot plan In het Nabije Oosten, althans voorlopig, nog geen sprake kan zijn. Dat is eens en vooral verkeken, omdat het Westen niet tijdig heeft inge grepen, toen Rusland zich in deze zaken indrong! (Nadruk verboden.)' Van officiële zijde wordt in de Amerikaanse hoofdstad meege deeld, dat Amerika sinds het be gin van de crisis om Quemoy voor miljoenen dollars aan extra militaire voorraden naar Formo sa heeft gebracht. Een schatting van 90 miljoen dollar was er volgens het departement van de fensie dicht bij. De commandant van de Ameri kaanse zevende vloot, schout-bij nacht Beakley, heeft meegedeeld, dat zijn vloot „ongeveer drie" pi loten en vijf vliegtuigen heeft verloren bij het conflict om Que moy. „Onze jongens waren te en thousiast" zei hij. Van niet-offi- ciële Amerikaanse zijde aan boord van het vlaggeschip van de zevende vloot wordt ver klaard dat het verlies aan pilo ten en vliegtuigen het dubbele van die cijfers bedraagt. Wegens de verliezen is volgens de opperbevelhebber de activi teit wat verminderd. Hij vertel de dat Amerikanen en commu nistische Chinezen ondanks alles weerberichten blijven uitwisse len. Uit Taipeh wordt bericht dat vice-admiraai Roland Smoot, lei der van het Amerikaans-Formo- saanse opperbevel, de recht streekse leiding heeft gekregen van de Amerikaanse operaties in het gebied van Formosa. Het opperbevel verklaart dat een vergroting van de sterkte van het Amerikaanse leger, de marine en de luchtmacht in het gebied van Formosa een centraal operationeel beleid noodzakelijk maakt. ei orgaan van de regerende Marokkaanse Istikial-partij Al Alam, meldt, dat Marokko en kele dagen geleden communis tisch China heeft erkend Het blad, dat geen enkele aandui ding geeft over de vorm van de erkenning, schrijft, dat Marok ko. dat zich niet kan verzetten tegen de loop van de geschie denis, voorstander is van toela ting van China tot de V.N. Een woordvoerder van de Marokkaanse regering heeft la ter gezegd, dat er nog geen er kenning is van Communistisch China. Maar de betrekkingen die Marokko reeds lang met China onderhoudt duiden er wel op, dat Marokko dat land als een wettige mogendheid be schouwt, aldus de woordvoer der. De agendacommissie van de Verenigde Naties heeft vrijdag middag de bespreking voortge zet van de vraag of in de huidige zitting van de algemene vergade ring ook over toelating van com munistisch China moet worden gesproken. De leider der Indiase delegatie in de algemene vergadering, de minister van Defensie Krisjna Menon, die geen ziting in de commissie heeft, nam als belang hebbende partij zonder stem recht aan de bespreking deel, Menon opende het debat van vrijdagmiddag met de verklaring dat met de w(%,ering om. de kwestie te bespreken de assem blee zich niet houdt aan de ver plichting van het handvest om een centrum te zijn voor het har moniseren van betrekkingen, 'n instrument van de vrede en een universele organisatie. Wij moe ten bereid zijn om de consequen ties van onze opvattingen in een openbaar debat onder ogen te zien, zo zei hij. De Amerikaan Cabot Lodge zei, dat juist dit jaar niet het ge schikte ogenblik is om de toela ting van communistisch China tot de volkerenorganisatie te be spreken. Hij stelde officieel voor om, evenals voorgaande jaren is ge schied, de - westie van de ver tegenwoordiging van China in de Verenigde Naties niet te be spreken. De nationalistisch Chinese dr. Tsjang zei, dat toelating van communistisch China Peking zou aanmoedigen bij zijn „onder drukking'in het binnenland en agressie in het buitenland". Be spreking van de kwestie achtte hij moreel verkeerd en politiek onverstandig. Hij uitte de be schuldiging, dat het communis tische regime dat hij on-Chi- nees noemde meer dan 20 van de 600 miljoen inwoners van China had vermoord en dat meer dan vijf miljoen mensen in con centratiekampen zuchten. Com munistisch China, dat wegens Korea door de Verenigde Naties als aanvaller is gebrandmerkt hoort niet in de internationale organisatie thuis, meende hij De Indonesische afgevaardigde dr. Ali Sasfroamid.jojo, noemde de kwestie dringend en van vi taal belang voor het handhaven van vrede en rust in het, Verre Oosten en de wereld in het alge meen. Zolang men dit vraagstuk op een zijspoor zet. kan men niet hopen op stabiliteit in het Verre Oosten, zei hij. De Brit sir Pierson Dixon ver zette zich tegen plaatsing van de kwestie op de agenda, omdat een bespreking ervan meer kwaad dan goed kan doen. Engeland zal voor het Amerikaanse voorstel stemmen. De Rus Valerian Zorin zei dat in de V. N.-organen, in plaats van vertegenwoordigers van het Chinese volk, agenten van een groep politieke bankroetiers zit ting hebben. Het is duidelijk, al dus Zorin, dat geen oplossing van de internationale vraagstuk ken mogelijk is zonder deelne ming van communistisch China. De afwezigheid van het commu nistische regime doet niet alleen afbreuk aan het prestige van de Verenigde Naties, doch is ook een schending van de rechten van het Chinese volk. INDIA'S VOORSTEL VERWORPEN He agendacommissie van de algemene vergadering der Ver. Naties heeft vrijdagmiddag een voorstel van India verworpen om de kwestie van de Chinese ver tegenwoordiging- bij de Ver. Na ties op de agenda te plaatsen. De commissie nam met 11 tegen seven stemmen bij drie onthou dingen een Amerikaanse resolu tie aan om op de huidige zitting de kwestie niet te behandelen. De Amerikaanse resolutie om de „moratorium"-procedure van vorige jaren weer toe te passen, werd aangenomen naast het In diase voorstel met 12 tegen 7 stemmen bij 2 onthoudingen was verworpen. Voor de Indiase resolutie stem den Roemenië, de Sovjet-Unie, Ceylon, Tsjecho-Slowakije. Indo nesië, Ierland en Nepal. Tegen stemden Pakistan, Engeland, de Ver. Staten, Uruguay, Australië, Nationalistisch China, Ecuador, Salvador, Frankrijk, Japan, Liba non en Nederland. Griekenland en Mexico onthielden zich van stemming. Bij de stemming over de Ame rikaanse resolutie stemden de zelfde landen voor, die tegen de Indiase resolutie gestemd had den, alleen Salvador schaarde zich bij de onthouders Grieken land en Mexico. ling van de Nederlandse bedrij ven in Indonesië Het blad had van diplomatieke kringen vernomen, dat de nieu we nota niet zo scherp was ge steld als de vorige nota's en dat Nederland mogelijk toenadering verlangt. Aan de andere kant echter heeft de Indonesische regering in een radio-uitzending van het mi nisterie van Voorlichting Neder land beschuldigd van aantasting van Indonesië's goede naam. In een commentaar op een verkla ring van de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, Luns, dat er geen vooruitzicht bestaat op verbetering der be trekkingen tussen de beide lan den zolang Indonesië al zijn in ternationale overeenkomsten met Nederland blijft schenden en niets doet om tot enigerlei rege ling met betrekking tot de aan de Nederlanders ontstolen eigen dommen te komen, werd in de uitzending gezegd: „Verbetering in de betrekkingen tussen Neder land en Indonesië zal in grote mate afhangen van de houding van Nederland inzake Westelijk Nieuw-Guinea". Voorts werd in de uitzending gezegd, dat de door Indonesië in het kader van de West-Irian- campagne genomen stappen ver antwoord zijn terwijl het ge rechtvaardigd is de vraag te stel len hoeveel van Indonesië's rijk dommen met geweld naar Hol land werd gebracht als resultaat van de „draineringspolitiek" van het Nederlandse koloniale be stuur". „Het overnemen van de Ne derlandse bedrijven en de liqui datie van de Nederlandse belan gen in Indonesië waren het resul taat van de houding van de Ne derlanders zelf, die elke poging van Indonesië om voor de kwes tie Nieuw-Guinea een vreedzame oplossing te vinden, arrogant af wezen". De wettelijke maatregelen tegen de Nederlandse belangen werden genomen in volkomen zelfbewust heid en in overeenstemming met de hoogstaande geest van het In donesische volk als geheel. „Het is bewezen, dat deze maatrege len, die volgens de Holanders ca tastrofaal zouden blijken te zijn, de nationale potentie van Indo nesië in grote mate hebben doen toenemen". Aldus het Indonesi sche ministerie van Voorlichting. Intussen heeft de minister voor burgerlijk-militaire samenwer king, Wahib Wahab het Neder landse standpunt inzake Weste lijk Nieuw-Guinea, zoals in de Troonrede uiteengezet, een „uit- Leiders van het Algerijnse be vrijdingsfront (F.L.N.) in Cairo hebben vrijdag een tijdelijke „vrije Algerijnse regering", on der leiding van Eerhat Abbas afgekondigd. Het comité voor coördinatie en uitvoering van de F. L. N., dat in februari van Tunesië naar Cairo verhuisde, is vrijdag bij eengeweest om de regering af te kondigen. Het comité is het be langrijkste beleidsorgaan, dat de activiteit van de opstandelingen in Algerije leidt. De Pakistaanse zaakgelastig de te Cairo heeft een bezoek ge bracht aan Ferhat Abbas om hem geluk te wensen met de vor ming van een vrije Algerijnse regering. De woordvoerder van het co mité te Cairo, Tewfik el Medani, heeft verklaard, dat alle regerin gen van de vorming van een Al gerijnse regering op de hoogte zullen worden gesteld en erken ning van deze regering zal wor den gevraagd. Volgens het officiële blad van de regerende nieuwe grondwets partij in Tunesië, zullen de lei der van de „regering van vrij Algerië" en twee ministers zich in Tunis vestigen waar de Tune sische regering „de nodige palei zen tot hun beschikking zal stel len." In Arabische politieke kringen is verklaard, dat de vorming van een regering voor Algerië bedoeld is als tegenzet op het re ferendum over de nieuwe Fran se ontwerp-grondwet. Volgens een woordvoerder van de F. L. N. in Tunis zijn meer dan 30 landen, waaronder leden van de Arabische liga, Oost- Europese landen, India, IJsland Noorwegen, bereid de nieuwe re gering te erkennen. Erkenning door Libië. De Libische eerste minister, Abdoel Mad j id Koebar, heeft vrij dag in een telegram aan Abbas meegedeeld, dat Libië de „vrije Algerijnse regering" erkent. daging van de Indonesische re gering en bevolking" genoemd. Als Indonesië nog krachtiger maatregelen in de strijd om Wes telijk Nieuw-Guinea mocht gaan nemen, zou dat niets anders dan de consequentie zijn van Neder- land's eigen houding, zo zeide de minister, BINNENVERINGBED hei besie bed ij ooit gemaalf* jj||l' H. K. H. Prinses Beatrix is thans aan haar derde studiejaar be gonnen. De Prinses heeft in de afgelopen twee jaren enkele tentamina afgelegd. Na het afleggen van het kandidaats examen Nederlands recht zal zij zich voorbereiden op een doctoraal examen in de vrije studierichting van de faculteit der rechtsgeleerdheid, waar van sociologie een der vakken zal vormen. Aangezien de studie in dit sta dium meer beslag op de Prin ses zal leggen, zal het haar niet mogelijk zijn in die mate officiële verplichtingen op zich te nemen als tot nu toe het ge val was. Een woordvoerder van het Noorse ministerie van buiten landse zaken heeft ontkend, dat Noorwegen bereid zou zijn de af gekondigde regering te erkennen. „De kwestie is in het geheel niet besproken", zo zei hij. De minister van Defensie in de nieuwe regering, Krim Bel- kacem, heeft bekendgemaakt, dat de regering op 26 september te Cairo voor het eerst bijeen zal komen. Na afloop van de bijeen komst zou „de voorlopige rege ring van de Algerijnse republiek" een verklaring aan de pers ver strekken. Krim Belkacem deelde verder mee, dat behalve Libië ook de Verenigde Arabische republiek zijn regering heeft erkend. In Franse diplomatieke krin gen te Parijs is gezegd, dat Frankrijk erkenning van een dergelijke „kunstmatige organi satie" als een onvriendschappe lijke daad tegenover Frankrijk zal beschouwen. De minister van voorlichting der nieuwe regering heeft be kendgemaakt, dat een staat van oorlog met Frankrijk bestaat. De zetel van de regering zal later worden bekendgemaakt, zo heeft Abbas op een persconfe rentie gezegd. Gemeld wordt, dat Irak even eens de in Cairo uitgeroepen re gering heeft erkend. De vorming van de Algerijnse regering komt op een ogenblik dat Frankrijk bereid is de vol ledige diplomatieke betrekkingen met de Egyptische regering te hervatten. De erkenning van de Algerijn se regering door de V.A.R. zou opnieuw moeilijkheden kunnen veroorzaken. In Parijs verwacht men, dat de Algerijnse regering stappen zal ondernemen om door de Ver. Naties erkend te worden. De Fransen zullen zich hier uiteraard tegen verzetten en de Franse regering rekent op steun van de NAVO-landen in deze, al dus Parijse waarnemers. ZUIDELIJKE WIND Een gebied van hoge lucht druk dat in West-Europa fraai herfstweer veroorzaakt, trok zich terug van Scandinavië naar Zuid-Rusland. Op de oceaan be vindt zich een omvangrijke de pressie, waarvan het centrum tussen IJsland en Groenland ligt, en die op het zuidelijk deel van de oceaan een krachtige westelijke luchtstroming veroor zaakt. De voorste begrenzing van deze lucht heeft de Britse eilanden bereikt en dringt van daar, vergezeld van regen, lang zaam op naar het oosten. Onder invloed van deze ont wikkeling nam de wind bij ons wat toe uit zuidelijke richtingen en werd warmere lucht aange voerd. Verwacht wordt dat het ge noemde front ons land niet voor hedenavond zal bereiken. Als gevolg van de krachtiger aan voer van lucht uit Frankrijk zul len de temperaturen nog iets hoger oplopen dan vrijdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Zuidelijke wind Nevelig weer met overdrijven de wolkenvelden en tot de avond op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind' uit zuidelijke richtingen en de zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZONDAG 21 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 7.51 8.35 Terneuzen 8.26 9.10 Hansweert 906 9.50 Walsoorden 9.16 10.00 MAANDAG 22 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 9.21 10.06 9.56 10.41 10.36 11.21 10.46 11.31 ZON MAAN op onder op onder Sept 20 6.21 18.45 14.38 23.35 21 6.23 18.43 15.23 22 6.24 18.40 16.01 0.37 23 6.26 18.38 16.32 1.42 24 6.28 18.36 16.59 2.48 25 6.29 18.34 17.24 3.54

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1