Nieuwe zitting der V.N.-assemblee geopend Zuivelsituatie ncopt tot aanpassing van de bedrijfsvoering in De toestand de Straat van Formosa Rapport over Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1478 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD met wederzijdss Amerikaanse en Russische beschuldigingen DE BEVOORRADING VAN QUEMOY DOOR DE LUCHT WERVELSTORM TEISTERT JAPAN Luchtgevcht bij Quemoy. De Nederlandse bedrijven in Indonesië „THUNDERSTREAK" VAN KONINKLIJKE LUCHTMACHT IN ZWITSERLAND VERONGELUKT LANDBOUWBEGROTING 1959 STEUN AAN DE LANDBOUW VOOR EEN ONBEPERKTE OVERPRODUKTIE OP DEN DUUR ONAANVAARDBAAR Toenemende afzetmoeilijkheden Het prijsbeleid Beperking van het landbouwvoorlichtings apparaat Minder gelden voor cultuurtechnische werken Ruim half miljard tekort op het L. E. F. 1959 Akkerbouw DE VLUCHT VAN OOSTDUITSE GELEERDEN 813 artsen en 113 scheikundigen namen de wijk naar het Westen van het beroemde huis de gang, om de zaak te Sen, kon worden overge- haar auto met het mooie wapen, behoedzaam als le fles Bourgognes, die ge- erd wordt en met al de die verschuldigd was aan ing en daarbij nog al de waar haar miljoenen echt op gaven. Daarmee zaak voor dat ogenblik en. 3e lange rust, die zulke nodig maken ontving ze efje van Bensington, dat help, het leed te dragen, s goed berekend. Hij legde niets vast en toch was het lijk. Hij ging zelfs zo ver, zijn excuus maakte voor gebrek aan medegevoel leleden hebben: „Hij had zijn gevoelens niet naar te doen blijken, maar zij egrijpen, dat hij heel erg n was. Hij was tot in alle an zijn ziel aan dat doek en zij moest zich herin dat hij Bourrot had ge- bij zijn sterfbed had ge- chrijven eindigde met de ring, dat, als het terug lij haar bod niet zou ver- n het met haar zou be- En^hij sloot zijn briefje, genoeg, met „eerbiedige ringen", vóór hij het on- ïde. (Wordt vervolgd.) Frankering bij abonnement: Terneuzen inrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande P°dactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per Kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum por advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties); 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre* Bureau van dit blad, 20 cent meer )e algemene vergadering van Ver. Naties is donderdag in w York het jaarlijkse debat de er algemene kwesties in leid begonnen met een lijst ,n sprekers waarop als eersten ministers van Buitenlandse /.aken van Brazilië, de Ver. Sta ten, Japan en de Sowjet-Unie stonden. Het is al jaren de gewoonte dat Brazilië het debat opent. Dit jaar was het minister Negrao de Lima, die tien minuten sprak, .ocrnamelijk over economische kwesties. Hij zei o.m., dat de tijd is gekomen voor beslissende en dynamische actie om een einde 1e maken aan de ongelijke toe stand in Noord- en Zuid-Amerika. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, sprak over de crisis in het Verre Oosten. Hij zei dat de „gewa pende agressie van de Chinese ommunisten een ernstige be dreiging, met onheilspellende verwikkelingen" is. Als de besprekingen tussen de Ver. Staten en communis- tisch-China, die nu in War schau worden gevoerd, geen succes hebben, behouden de Ver. Staten zich het recht voor om de kwestie in de Ver. Naties te brengen, aldus Dul les. Hij zei niet, in welk orgaan de Ver. Staten de kwestie-I ormosa dan ter sprake zullen brengen. Sprekende over Hongarije ver klaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, dat de wereld was geschokt door de wrede vergeldings- en schrikaan jagende maatregelen die na het neerslaan van de Hongaarse op stand werden genomen. Omtrent Libanon verklaarde Foster Dulles dat de Amerikaan se regering verwacht, spoedig na de ambtsaanvaarding door de nieuw gekozen Libanese presi dent, generaal Foead Sjehab, te Beiroet besprekingen te zullen openen over een schema dat voor ziet in een terugtrekking op korte termijn der Amerikaanse troepen. Hij voegde hieraan toe dat een der oorzaken van de recente spanning in het Midden-Oosten was gelegen in ophitsende radio toespraken, en hij deed een be roep op de Verenigde Naties voor het nemen van maatregelen om dit te voorkomen. Vervolgens kwam Dulles te spreken over de verleden maand door president Eisenhower voor gestelde „vredesmacht" der Ver enigde Naties. Hij stelde voor deze niet als een gevechtseen heid in het leven te roepen, doch haar te doen bestaan uit waarnemers en patrouillegan- gers. Het volgende, door Foster Dul les behandelde onderwerp, was dat der ontwapening. „Op dit gebied is in de afge lopen maanden een duidelijke vordering gemaakt, nu op tech nisch gebied overeenstemming is bereikt over de methoden, om in de gehele wereld kernontplof fingen te kunnen waarnemen." Dulles merkte op dat de V. S. in elk geval zullen blijven aan dringen op maatregelen om het gevaar van een verrassingsaan val te verminderen. De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foedjijama, deed een beroep, op de „twee par tijen" in het gebied van Formosa om af te zien van geweld en om een redelijke oplossing te zoeken. Hij juichte dan ook het Ameri kaansChinese overleg in War schau van harte toe. Hij waar schuwde voorts dat men bij een bespreking van de kwestie in de Ver. Naties voorzichtig moet zijn, opdat het overleg in Warschau niet wordt geschaad. Voorts herhaalde Foedjijama de Japanse opvatting, dat men snel tot opschorting van de kern proeven moet komen, nog voor andere ontwapeningskwesties worden geregeld. Hij sprak ook even over het „geschil tussen Indonesië er. Ne derland, dat onopgelost blijft". Indonesië en Nederland moe ten volgens hem „hun wijsheid en geduld bewijzen en alles doen om tot vreedzame regeling van n geschillen in een atmosfeer van verzoening te komen". De laatste spreker op de och tendzitting van donderdag was de Panamese minister van Bui tenlandse Zaken, Miguel Moreno. Hij drong er o.a. op aan, dat de ver. N. nieuwe stappen zullen doen om wrijving in de wereld te verhinderen. Moreno gaf de kleine landen de raad zoveel mo gelijk hun onderlinge geschillen zelf te regelen en daarmee in- tervenie van de grote mogend heden te voorkomen. In de middagvergadering sprak alleen de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gro- myko. Hij eiste de terugtrekking van de Amerikaanse strijd krachten op Formosa en hij her haalde de Russische verklaring dat de Sowjet-Unie te allen tijde bereid is, communistisch China te helpen bij het afslaan van agressie. Hij zei dat „sommige Weste lijke staten, in de eerste plaats de V. S., op internationale schaal de methode van militaire demon straties gebruiken om druk uit te oefenen of rechtstreeks ge weld te gebruiken om hun wil op te leggen." Volgens de Russische minister hadden de V. S. dit voor de kwes tie Formosa al meer gedaan. Toen de Indonesische regering „maatregelen nam om een groep opstandelingen te bedwingen, waren onmiddellijk Amerikaanse vlooteenheden in de nabijheid van de Indonesische kusten ver schenen". Ook had de Ameri kaanse regering „een excuus ge vonden om mariniers naar Cuba te zenden". De V. S. en Enge land hadden hun toevlucht tot dezelfde methoden genomen ten aanzien van Libanon en Jorda nië. Nu herhaalde Washington dit tegenover China, hierdoor de zelfde gedragswijze volgend als Hitier ter inleiding van een aan val „op het volgende slachtof fer". Gromyko was van oordeel dat de algemene vergadering moet besluiten tot een verbod voor alle staten om „dergelijke bewegingen met hun vloot- en luchtstrijdkrachten uit te voeren voor chantage, intimidatie en aanvalsvoorbereidingen, en dat de Assemblee moet verzekeren dat deze strijdkrachten binnen de nationale grenzen der betrokken landen worden gehouden". Het brandendste probleem voor de V. N. noemde Gromyko de ontwapening. Hij was van oordeel, dat de al gemene vergadering haar aan dacht vooral moest richten op a. een onverwijld en algemeen verbod van proeven met atoom- en waterstofbommen; b. een verbod van het gebruik van de ruimte voor militaire doeleinden, de opheffing van de militaire basis in het buitenland en internationale samenwerking bij de bestudering van de ruimte, en c. de vermindering van de militaire begrotingen. Volgens hem mochten in de ontwapeningscommissie der Ver. Naties echter niet de landen van de NAVO overheersen. Na de V. S. en Engeland er van te hebben beschuldigd, dat zij het tot stand komen van een akkoord over een staking van de kernwa penproeven verhinderen, ver klaarde Gromyko, dat de Sowjet- Unie zich bij de besprekingen te Genève, die op 31 oktober begin nen, ten doelt stelt tot een duide lijke overeenstemming op dit punt te komen. Nadat Gromyko, die bijna an derhalf uur sprak, zijn rede had beëindigd, verdaagde voorzitter Malik de vergadering tot heden middag. De nationalistische luchtmacht heeft in de nacht van woensdag op donderdag Klein-Quemoy twee keer vanuit de lucht be voorraad. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie te Tai- peh heeft evenwel geweigerd zich over de omvang en de aard van de bevoorrading uit te laten. Hij zei alleen, dat de operatie uit gevoerd is met transporttoestel len van het type C-46 en C-47. De woordvoerder zei ook niet, of de nationalisten nu over grotere transportvliegtuigen als de ge noemde beschikken. De Verenigde Staten hebben grote vrachtvliegtuigen van het type C-119, C-124 en C-130 naar Formosa gezonden. Een woordvoerder van het Amerikaanse verdedigingseom- Japan is woensdagnacht ge teisterd door een wervelstorm die overstromingen en grote schade heeft veroorzaakl. 18 mensen zijn omgekomen en 77 ernstig gewond. Er zijn 39 ver misten. Meer dan 200 bruggen zijn ver nield. Grondverschuivingen en overstromingen hebben verbin dingen met de hoofdstad afge sneden. Patrouilleboten van de Japan se kustwacht zoeken het zeege bied voor Tokio en Jokohama af naar overlevenden van 75 vis serschepen die gezonken zijn. Aangenomen wordt, dat nog 19 schepen met man en muis zijn vergaan. Meer dan 13.000 vissers zijn dakloos doordat hun huizen zijn ondergelopen of verwoest. Met het oog op de wervelstorm Helen" die Japan teistert, is het woensdagavond om een mi nuut voor zes Ned. tijd onder ge zagvoerder Rab in Tokio uit Amsterdam aangekomen KLM- vliegtuig PH-LKV (de „Super Constellation" Meson), daarna leeg onder gezagvoerder Schultz uitgeweken naar het ten noor den van Nagasaki gelegen Fu- kuoka. De machine zal, zodra de weersomstandigheden dat toe laten naar Tokio terugkeren ten einde vandaar uit met passagiers naar Amsterdam te vliegen. Het vertrek uit Tokio is voorshands voor onbepaalde tijd uitgesteld. mando op Formosa heeft gezegd, dat de Amerikaanse vliegtuigen, ook die welke nationalistische bevoorradingsvliegtuigen op weg naar Quemoy dekken, niet door communistische Mig-straaljagers zijn beschoten. Op de vraag wat er zou gebeuren als Amerikaan se vliegtuigen door communisti sche toestellen zouden worden aangevallen, zei de woordvoer der dat in dit geval waarschijn lijk ter plaatse „door de hoogste oficier in de lucht" een beslis sing genomen zou worden, voorts zou het ook afhangen van de omstandigheden waaronder een communistische aanval plaats vindt wat voor een besluit ge nomen wordt. De communisten hebben vol gens een communiqué te Tai- peh donderdag bijna 500 grana ten op Quemoy afgevuurd. In een communiqué van de Chi nese nationalisten wordt mede gedeeld, dat donderdag bij een luchtgevecht nabij Quemoy vijf Mig-straaljagers van de Chinese communisten zijn neergeschoten, toen een 30-tal een aanval deed op nationalistische straaljagers die bevoorradingsschepen bege leidden. De nationalisten leden geen verliezen, aldus het commu niqué. Volgens het communistische persbureau „Nieuw China" heb ben vliegtuigen van de commu nisten donderdag 16 vliegtuigen der nationalisten, die operaties boven het vasteland uitvoerden, aangevallen. Een straaljager van de tegenstander werd neergescho ten en een beschadigd, aldus het persbureau. INCIDENT BIJ HET HONGAARSE GEZANTSCHAP TE PARIJS. Een 44-jarige Fransman, Pere- nyi, is donderdag bij een poging het Hongaarse gezantschap te Parijs binnen te dringen, gewond geraakt, doordat een bewaker in liet gebouw drie schoten op hem loste. Perenyi ig naar een zieken huis overgebracht met 2 schot wonden in zijn rechterarm. Hij wilde de politie niet meedelen wat hij met zijn optreden beoog de. Hij had geen wapens bij zich, maar wel een bedrag vari 2500 gulden in franken. Radio-Djakarta meldt dat 258 Nederlandse ondernemingen in Indonesië nu officieel onder con trole van de Indonesische autori teiten zijn gesteld, 180 bedrijven zullen door de centrale regering worden bestuurd, de andere 78 door de provinciale besturen. Een F-84-F „Thunderstreak" straaljager van de basis Volkel van de Koninklijke Luchtmacht is, naar de luchtmachtvoorlich- tingsdienst mededeelt, donder dagmorgen in Zwitserland nabij Bazel neergestort, nadat het toe stel een zogenaamde „flame-out" had gekregen. (Afslaan van de motor). De terreinomstandigheden lie ten geen noodlanding toe, zodat de vlieger zich genoodzaakt zag, van de schietstoel gebruik te maken. Hij 'andde veilig met zijn parachute nabij Bazel, Het vliegtuig werd bestuurd door de 24-jarige sergeant-vlie ger J. W. Andriessen uit Am sterdam. De storing in de motor trad tegen circa tien voor half twaalf gisterochtend op. Het vliegtuig is in een onbewoonde streek neergekomen. Het gaat niet aan aldus deelt minister Vondeling mede in de Memorie van Toelichting aan de Tweede Kamer bij de landbouw begroting 1959 de moeilijkheden in de zuivelsector in de verdere toekomst geheel voor rekening van de overheid te laten komen. Ook de veehouders beseffen, dat er een ontwikkeling in de zuivel situatie in de wereld gaande is, die noopt tot aanpassing van de bedrijfsvoering. Gelet op de ontwikkeling el ders lijkt aan een beperking van de melkproduktie niet te kunnen worden ontkomen. De minister beseft, dat een aanpassingspro ces nodig zal zijn dat geruime „In de uitvoering van het voor de opbouw van basis-faciliteiten opgestelde programma werd een voorlopige afronding bereikt en binnen het kader daarvan is in de loop der jaren een voor zijn taak berekend overheidsapparaat ontstaan". Dit wordt gezegd in 't rapport dat de Nederlandse regering over Nederlands Nieuw-Guinea over liet jaar 1957 ingevolge artikel 73 E van het handvest aan de Verenigde Naties heeft uitge bracht. Zowel met betrekking tot het natuurlijk potentieel van 't land als op het gebied van gezond^ heidszorg, de cultuur, de sociale organisatie en de economische weerbaarmaking van de bevol king werden in de afgelopen ja ren uitgebreide onderzoekingen en veel inventariserende en sti mulerende arbeid verricht, aldus het rapport, dat ruim 150 pa gina's telt en vele bijlagen met gedetailleerde gegevens bevat. Over de economische ontwik keling in 1957 wordt medege deeld, dat behalve door de Ne- derlandsche Nieuw-Guinea Pe troleum Maatschappij voor in dustriële doeleinden nog geen belangrijke kapitaalinvesteringen van particuliere zijde werden ge daan. De mogelijkheden tot ex ploitatie, van nikkel- en kobalt- erts in het Cycloopgebergte bij Hollandia en op het eiland Wai- geo in West Nieuw-Guinea wer den voorlopig aangetoond. Hoe wel ook in bosbouw, de winning van bosprodukten, veeteelt en visserij voor de bevolking moge lijkheden liggen, vormt in 't hui dige stadium de landbouw de basis van de bevolkingseconomie, aldus het rapport. In het bijzon der wordt aandacht besteed naast de voedsellandbouw aan de uitbreiding van de aanplant van meerjarige handelsgewassen zoals copra, cacao, nootmuskaat en koffie ais bevolkingscultuur. Voor de toekomst wordt hiervan een bron var geldinkomsten voor de bevolking verwacht. Over de ontwikkeling van het onderwijs wordt gezegd, dat de grote belangstelling, die de be volking voor het onderwijs toont, maakt, dat er geen aanleiding is voor invoering van de leer plicht. Het percentage analpha- beten voor Je leeftijdsgroep van 15 jaar en ouder bedroeg in 1957 voor het gehele gebied 75 pro cent en wanneer men zich bij de berekening van het onder be stuur gebrachte gebied beperkt 50 procent. Per ultimo 1957 wa ren 500 Papoea leerkrachten bij het openbaar- en het gesubsi dieerde onderwijs en een zelfde aantal bij het niet gesubsidieerde onderwijs werkzaam. In het rapport wordt voorts nog medegedeeld, dat le het aantal geregistreerde Papoea's in het onder bestuur gebrachte gebied in de laatste vijf jaar is gestegen van 262.609 (1953) tot 340.450 in 1957, een toename van 30 procent. 2e De waarde van de totale uitvoer toename van 27,4 mil joen gulden in 1956 tot 29.2 mil joen in 1957 doch de hoeveelheid terugliep van 372.250 tot 341.520 ton (ruwe aardolie inbegrepen). 3e De uitgaven van het gou vernement in Nieuw-Guinea in 1957 135.679.000 bedroegen, ge dekt door eigen middelen tot een bedrag van 69.701.400 en een rijksbijdrage van 65.977.600. 4e De invoer in 1957 voor 27 procent werd gedekt door de uit voer tegen 32 procent in 1956. 5e Op 31 juli 15.901 Papoea arbeiders waren ingeschakeld in het Westers georiënteerde ar beidsproces, onder wie 946 vrou wen. 6e Het aantal Nederlanders in 1957 ruim 16.500 bedroeg. 7e Het aantal ambtenaren en beambten van Papoea-landaard in dienst van het gouvernement van Nieuw-Guinea in 1957 1439 bedroeg, onderwijzend personeel inbegrepen, een stijging van bijna 150 ten opzichte van 1956. PROEF MET RAKET „ATLAS" MISLUKT. Een drietaps „Atlas"-raket van de Amerikaanse luchtmacht is donderdag anderhalve minuut na dat zij van de proefbasis te Cape Canaveral was gelanceerd, in de lucht ontploft. Het was de bedoeling, dat de grote raket een afstand van 9000 kilometer zou afleggen, werd on officieel vernomen. Bij eerdere proeven met dit rakettype waren de raketmotoren ingesteld voor een afstand van 5000 kilometer. De „Atlas ontplofte op een hoog te van ongeveer 15 kilometer. ■k Een maatschappij, gevestigd in Johannesburg, heeft kolonel Peter Towsend de functie van perschef aangeboden tegen een salaris van 12.000 pond sterling (circa 127.000 gulden) per jaar. v.m. n m. 6.44 7.09 7.19 7.44 7.59 8.24 8.09 8.34 HERFSTWEER Boven Scandinavië bevindt zich een gebied van hoge luchtdruk. Een uitloper hiervan strekt zich uit over ons land naar Frankrijk. In verband hiermede is de wind zwak en veranderlijk, waarbij zich in de nacht mist vormt, die overgaat in laaghangende bewol king en daarna ten dele oplost. Plaatselijk vond dit donderdag pas laat in de middag plaats, zo dat de middagtemperaturen daar lager was dan elders in het land. Zo waren de maximumtempera turen in Zuid-Holland slechts 15 graden, terwijl daarentegen in Volkel het kwik opliep tot 20 gra den. In de algemene luchtdrukver deling boven West-Europa komt weinig verandering, zodat het rustige weer ook vandaag blijft voortduren. medegedeeld door het K.N. M. I. geldig tot vrijdagavond. Weinig wind. In de ochtend plaatselijk mist, overigens op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen. Weinig wii\d en gematigde tem- peraturen. ZATERDAG 20 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN op onder op onder Sept. 19 6.20 18.48 13.43 22.36 20 6.21 18.45 14.38 23.35 21 6.23 18.43 15.23 tijd zal vergen. Voor de indivi duele bedrijven zal het probleem ontstaan op welke wijze de bij een vermindering van de melk produktie vrijkomende produk- tiemiddelen, waaronder de ar beid, op andere wijze nuttig kun nen worden gebruikt. Met de ge organiseerde landbouw is thans overleg over dit vraagstuk gaan de. Het in het komende begro tingsjaar te voeren beleid, dat evenals in voorgaande jaren me de gericht zal zijn op het ver zekeren van een redelijke be staansbasis aan de landbouw, moet uiteraard in het teken staan van de toenemende moei lijkheden bij de afzet van land- bouwprodukten. Uit de tot dusverre beschik bare gegevens en de daarop ge baseerde ramingen, blijkt dat 'n verbetering in de situatie in het komende jaar nauwelijks kan worden verwacht. De cijfers over de exportprij zen mogen tot een zekere hoogte als kenmerkende worden be schouwd voor de economische toestand van de Nederlandse landbouw. Het beeld wordt ech ter nog somberder, indien men de prijzen voor landbouwproduk- ten als bedrijf beziet in verhou ding tot de produktiekosten. Evenals in voorgaande jaren zal het systeem van garantie prijzen voor landbouwprodukten de belangrijkste basis vormen voor het inkomensbeleid ten be hoeve van de landbouw. Met de georganiseerde land bouw is in het lopende begro tingsjaar uitvoerig van gedach ten gewisseld over de grondsla gen voor de kostprijsberekenin gen. Daar het overleg nog niet is beëindigd, stelt de minister zich voor bij de nadere mededelingen over de garantieprijzen voor ak- kerbouwprodukten van de oogst 1959, tevens de resultaten van het overleg over de grondslagen van de kostprijsberekeningen te belichten. Hij heelt het voorne men de garantieprijzen op een vroeger ijdstip vast te stellen dan gebruikelijk was. De minister vertrouwt gaarne dat over het voorontwerp van een Iandbouwvestigingsvvet het advies van de Sociaal Economi sche Raad op een zodanig tijd stip zal worden uitgebracht, dat de indiening van een wetsvoor stel nog in dit zittingsjaar moge lijk zal zijn. In nog sterkere mate dan voor 1959 geldt voor het komende be grotingsjaar, dat de financiële situatie nauwelijks uitbreiding toelaat van het landbouwkundig onderzoek, het onderwijs en de voorlichting' en dat deze dan veelal nog slechts kan worden gevonden door beperking elders. Niettemin heeft minister Von deling het vertrouwen, dat met behulp van het apparaat, dat in het verleden is opgebouwd en zich in vorige jaren heeft kun nen ontwikkelen, voldoende steun kan worden gegeven aan de gezamenlijke inspanning om de Nederlandse landbouw in staat te stellen zich aan te passen aan de zich zo snel wijzigende om standigheden. Wat het landbouwonderwijs betreft, heeft de minister ge meend binnen het raam van de financiële mogelijk heden een hoge prioriteit aan de verdere kwalitatieve ontwikkeling van deze vorm van onderwijs te moeten toe kennen. Het ligt in het voornemen te bevorderen, dat onderbezette land- en tuinbouwscholen wor den samengevoegd. Ten aanzien van de voorlich ting acht de minister de tijd ge komen dat een beperking van 't overheidsapparaat mogelijk is geworden. Gezien 's lands financiële toe stand is een.temporisering van de investeringen verbonden aan de uitvoering van structuurver- beterende werken met bijdragen uit de landbouwbegroting onver mijdelijk gebleken. De voorbe reiding van werken wordt echter onverminderd voortgezet. Voor subsidies in de kosten van cultuurtechnische werken is 83,5 miljoen gulden uitgetrokken (1958: ruim ƒ98 miljoen, 1957: ruim, ƒ106 miljoen) t.w. voor ruil- en herverkavelingen 68.400.000, voor waterschaps- en gemeentewerken 14.000.000, voor boerenwerken 1.000.000 en voor boerderijenbouw op ont gonnen gronden ƒ100.000. De grootste uitgavenposten van het Landbouw-Egalisatie Fonds voor het begrotingsjaar 1959 zijn te vinden in de zuivel sector, t.w. (le toeslag op con- sumptiemelk groot 110.000.000 en de uitkeringen ten behoeve van veehouders tengevolge van de gegarandeerde basismelk prijs, groot 350.000.000. Bij de raming van de subsidie op consumptiemelk is uitgegaan van de tegenwoordige toestand. Wel zal de Sociaal-Economische Raad worden verzocht de rege ring o.m. over het vraagstuk van de consumentensubsidies in sa menhang met enige andere vraagstukken van advies te die nen. De akkerbouwsector vraagt 7Q.600.000. De aan telers van rogge, gerst, haver en gemengd gewas te betalen toeslag voor (ie oogst 1959 wordt op basis van de verwachte garantieprijzen en de getaxeerde opbrengst van de produkten geraamd op een be drag van 50.000.000. Het nadelig saldo op de aan- en verkoop van suiker wordt geraamd op totaal 2.000.000. Het voor steun op varkens vlees en produkten daarvan op genomen bedrag 30.000.000 is onveranderd gebaseerd op het huidige beleid. Tenslotte is voor onvoorziene uitgaven nog ƒ1.000.000 opge nomen. Het politieke bureau van de Oostduitse communistische par tij heelt vrij lag de minister van Gezondheid gekritiseerd voor „het toelaten van verdraaiingen van partijbesluiten" waardoor jonge geleerden ertoe gebracht zouden zijn naar het Westen te vluchten. De kritiek was vervat in 'n verklaring, gepubliceerd in het partijblad Neues Deutsch- land. Men had de aanbevolen „geduldige overreding" van de medische intelligentsia om hun de taak van het socialisme bij te brengen te aarzelend uitgevoerd. Het politbureau ried de regering aan de reisbeperkingen naar West-Duitsland te herzien, privé- reizen gemakkelijker te maken en het de Oostduitse medici mo gelijk te maken wetenschappe lijke congressen in het buiten land en West-Duitsland te be zoeken. WestberI ijnse vluchtelingen instanties deelden donderdag mee dat in 1958 tot 1 septem ber 813 Oostduitse artsen en 113 scheikundigen de wijk naar het Westen hebben geno men. Het totaal aantal artsen in Oost-Duitsland zou 13.400 bedragen. De vlucht van de artsen heeft grote leemten in vele ziekenhuizen veroorzaakt. De Oostberlijnse hoogleraar in de economie Lemnitz deed in Neues Deutschland een heftige aanval op het staatssecretariaat voor, universiteiten dat „met een overvloed van regels en bepalin gen alle initiatief van geleerden doodde". Met name fulmineerde Lemnitz tegen de bepaling dat jonge geleerden binnen twee jaar Russisch moeten leren en drie jaar het Marxisme-Leninisme moeten bestuderen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1