DE SPAR mkwerk Pik ze er maar uit... het zijn tien tegen één De Gruvter's/koffieklanten luiiiiTai EEN MEESTERWERK IS ZOEK profiteer oim-ow P. J. VM DE SANDE DE KOFFIE- EN THEEZAAK VOORDEEL VOORDEEL «Amerikaanse persfotograaf» Elk derde pak Trexop of zelfwerkend wasmiddel GRATIS zonder koken havermout voor 50 cent i tweede pak stijfsel voor halve prijs DUBBEL Sparzegels bij: MELANGE De Gruyter is beroemd om zijn pittige geurige koffie. Altijd krakend vers, van eigen branderij naar eigen winkels. Geen wonder dat De Gruyter's koffie bijna huis aan huis de voorkeur heeft. Melanges naar ieders smaak, passend voor ieders huishoudgeld. En niet te vergeten: 10% korting! Dat maakt dubbeltjes^voordeel uit! bedroog ook een treinconducteur FIRMA In de aangegeven woningen mag de huisvrouw gratis De Gruyter's koffie schenken. Als zij zich bekend maakt aan De Gruyter, Postbus 276, 's-Hertogenbosch. krijgt zij gratis een kilo GoudmerkkoHie. tot en met 23 sept. 1958 met tóch lO°/0 korting: 1 fles BLEEKWATER voor slechts 10 ct met toch 10°it korting. 100 gram JONGE KAAS voor slechts 10 ct bij aankoop van 150 gram snijwor&t bij aankoop van 1 fles alkalivrij wasmiddel van 18-25 september DROPTOFFEES ONTBIJTKOEK TOM. SOEP met RIJST PUDDING zonder suiker BUDDING met suiker LEVERTRAAN OHOCOCRÊME LANDWIJN LEVERPASTEI 200 gram groot pot 2 pakjes 2 pakjes fles 400 cc pakje fles blikje 200 gram 64 72 58 42 60 145 60 215 65 26 zegels 28 zegels 24 zegels 16 zegels 24 zegels 58 zegels 24 zegels 86 zegels 26 zegels Uw koekje met 10'h! 250 gram 65-io% I 2100 ZELFSTANDIGE KRUIDENIERS Kopen bij De Spar is DUBBEL sparen bij de koop! WïïmfimmpMM'/A Een van De Gruyter's winkels te Arnhem grote SPAR-REEP voor de HALVE PRIJS (10 cent) bij 3 pakjes Spar-margarine met 10% korting. gravin van Pulborough en de zo veelste barones Workup in het graafschap Northumberland flauw in de armen van haar dierbare adjudante. „O, sir Henry, hoe kan U toch zo iets"weeklaagde de arme Ardee terwijl ze, zo goed als ze kon, 't zware gewicht tegenhield en ermee naar een stoel strom pelde. „Verecundia, lieveling, Vere- cundia!" „Het spijt mij, miss Walbur- ton", zei Henry Bensington, nog altijd met een besliste toon in zijn kalme stem, en hij bleef nog altijd zitten. „Het is mijn schuld niet. Ik draag het verlies. En het is maar beter, zo slecht nieuws dadelijk te zeggen." Dan stond hij, nog niet al te vlug, op, kwam naar hen toe en hielp om de nu pas weer tot zien- zelf komende Stille Zuidzee- schoonheid op de empire rust bank onder een kleine schilderij van Corot neer te vleien. Langzaam gingen de mooie donkere ogen van Verecundia open. Ze herinnerde zich weer alles. Ze vroeg om cognac. Die kwam. En toen vloeide er een stroom van tranen. „O, sir Henry!" snikte zij. „Sir Henry!" „U kunt niet bedroefder zijn dan ik, lady Norbolt", zei de meester op bittere toon. „Maar 't is nu eenmaal gebeurd." Het duurde wel een half uur, eer Verecundia, met de uiterste zorg, met Ardee aan de ene kant en Henry Bensington aan de an dere, met de husihoudster achter haar aan, langs de wat steile trappen van het beroemde huis en door de gang, om de zaak te vermijden, kon worden overge legd in haar auto met het mooie kleine wapen, behoedzaam als een oude fles Bourgognes, die ge decanteerd wordt en met al de eerbied, die verschuldigd was aan haar rang en daarbij nog al de eerbied, waar haar miljoenen haar recht op gaven. Daarmee was de zaak voor dat ogenblik afgelopen. Na de lange rust, die zulke emoties nodig maken ontving ze een briefje van Bensington, dat haar hielp, het leed te dragen. Het was goed berekend. Hij legde zich in niets vast en toch was het vriendelijk. Hij ging zelfs zo ver, dat hij zijn excuus maakte voor wat een gebrek aan medegevoel mocht geleden hebben: „Hij hac geleerd zijn gevoelens niet naar buiten te doen blijken, maar zij moest begrijpen, dat hij heel erg getroffen was. Hij was tot in alle vezels van zijn ziel aan dat doek gehecht en zij moest zich herin neren, dat hij Bourrot had ge kend en bij zijn sterfbed had ge zeten." Het schrijven eindigde met de verzekering, dat, als het terug kwam, hij haar bod niet zou ver geten en het met haar zou be spreken. En ^ïij sloot zijn briefje, vreemd genoeg, met „eerbiedige verzekeringen", vóór hij het on dertekende. (Wordt vervolgd.) De zich als „Amerikaans pers fotograaf" uitgevende Berlijnse jongeman, die na een weken lang verblijf bij een Hengelose familie, waarmee hij in Zuid- Frankrijk kennis had gemaakt, zondagmorgen met een auto en ƒ80,— er van door ging, heeft in de trein tussen Nijmegen en Hengelo ook een conducteur op gelicht. Zondagmorgen ging de 20-ja- rige jongeman, die zich Rai Makke noemde, met de gestolen auto in de richting Nijmegen, waar hij de wagen voor het sta tion parkeerde. Vervolgens nam hij een treinkaartje naar zijn woonplaats Berlijn. De trein volgde een voor hem gevaarlij ke route, want hij moest via Hengelo reizen. De Berlijner vond het evenwel geen bezwaar en knoopte in de trein een ge sprek aan met een conducteur, die hij opnieuw zijn verhalen over werkzaamheden voor Ame rikaanse persbureaus en film maatschappijen opdiste. Hij ver telde tevens dat hij een week einde naar Berlijn ging. Tijdens het gesprek kwam hij tot de „ontdekking" dat zijn horloge in de auto was blijven liggen. Hij vroeg de conducteur diens horloge te mogen lenen. De con ducteur kreeg als tegenprestatie het contactsleuteltje van de auto, waarin het horloge van de jongeman zou liggen. De con ducteur mocht de wagen tevens enkele dagen gebruiken. De man had hier wel oren naar en leen de zijn horloge uit. Teruggekeerd in Nijmegen stapte de conducteur in de auto en toerde 's middags met vrouw en kinderen door de Betuwe. Hij kon het horloge evenwel niet vinden. Maandagmorgen, toen de conducteur wakker werd en nog eens over de rit van zon dag nadacht, kwam het hele ver haal hem toch wel wat vreemd voor. Hij stelde zich in verbin ding met de politie, die op haar beurt weer contact zocht met Hengelo. De recherche stelde een nader onderzoek in, waar bij bleek dat de auto die in Nij megen stond inderdaad afkom stig was uit Hengelo. De eige naar heeft zijn wagen nu terug, maar is er bij dit avontuur ƒ80 bij ingeschoten. De conducteur heeft het plezierritje met zijn horloge moeten betalen. De fantastische jongeman, die in Hengelo is overgestapt op de Skandinavië Express, zal ver moedelijk-wel in Berlijn zijn te ruggekeerd na een reis door Ne derland, België en Frankrijk, waar hij op kosten van tal var» goedgelovige mensen een avon tuurlijke vakantie heeft doorge bracht. Landelijke prijsindexcijfer van het levensonderhoud hand- en hoofdarbeiders in augustus gedaald. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdar beiders, zoals dat maandelijks door het centraal bureau voor de statistiek wordt samengesteld op basis 1951 100, vertoonde van 15 juli tot 15 augustus 1958 een daling met 2 punten. Het indexcijfer exclusief A.O.W. liep terug van 117 tot 115 en het indexcijfer inclusief A.O.W. van 122 tot 120. De daling werd vrijwel uitslui tend veroorzaakt door een sterke daling van de indexcijfers voor aardappelen, groenten en in het bijzonder van fruit. Het indexcij fer voor de sector voeding kwam daardoor van 121 medio juli op 117 medio augustus te staan. De daling van het indexcijfer van het rechtstreeks voor con sumptie bestemde deel der ge zinsuitgaven veroorzaakte tevens een daling van de indexcijfers voor sociale verzekeringen en be lasting. De hoogte van de sociale verzekeringen en loonbelasting is namelijk voor een belangrijk deel afhankelijk van het bedrag dat nodig is voor de aanschaffing van het goederen- en diensten pakket, dat aan de berekening van het indexcijfer ten grond slag ligt. door HILAIRE BELLOC Nadruk verboden. Verecundia en Ardee kwamen binnen. Hij stond op om ze te ontvangen en terwijl ze nog voor hem stonden, veroorloofde hij zich te gaan zitten, nog vóór zij zaten. Hij legde enkele papieren vóór zich op zijn buerau en zette er met potlood een paar cijfers en een paar krabbels zonder zin op. Hij wist precies wat hij deed. De houding, die iemand aan neemt, heeft een invloed op de koop en er is een zekere mate van onopgevoedheid voor nodig om bij kopen en verkopen suc ces te hebben. De overtuiging, dat je de andere partij beheerst, als je slaat, is ouderwetse onzin. Als je een groot zakenman bent, zit je aan je bureau, dat is de troon van je macht. Verecundia was er kwaad om, maar ze was niet gekomen om ruzie te maken, maar om beet te krijgen. Hoewel ze een kleur kreeg om de belediging, legde ze haar trots het zwijgen op en ging zonder meer op het doel af. „Ik ben gekomen om U dat bod te doen, sir Henry, en ik heb mijn besluit genomen." Hij ging voort doelloos zijn potlood op zijn papier te laten spelen en cijfers en Initialen er op te tekenen. Hij keek op zijn papier en zij keek hem dus ver geefs met beslistheid aan. „Ik wil geen tijd verliezen", zei ze met nadruk. „Eh ik wil niet pingelen. Dat is niet nodig. Ik ben gekomen om u een be slist bod te doen van 20.000." En ze wenkte Ardee om haar tasje. „En laat me het U nu dade lijk betalen." Henry Bensington zat almaar met zijn potlood op zijn papier te tekenen. Dan legde hij het neer, leunde met zijn ellebogen op zijn bureau, vouwde zijn han den samen, keek haar aan en schudde het hoofd. „Wilt U niet...." begon zij op hartstochtelijke toon. „Dat is het niet, lady Norbolt", antwoordde hij rustig, ,,'t Is veel erger. De Ame Buorgeoise is ver dwenen. Het doek is gestolen." Ze werd wit als een doek en gaf een gil van de schrik. Ze had zelf niet geweten hoe intens de spanning geweest was. „En van wat ik van zulke dingen weet", ging hij even kalm voort, „ben ik bang, dat we het nooit meer zullen zien." Toen viel met een luide snik Verecundia, vijftiende markiezin van Norbolt, een-en-twintigste MO

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 6