Uit de Provincie Gevaarlijk fietsen Veetentoonstelling te Oostburg Algemene Vergadering Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond Pracht handen B VOETBAL HULST ZAAMSLAG ZUIDZANDE De derde Russische kunstmaan DE „TIMES" OVER ALGERIE MEXICO VIERT NATIONALE FEESTDAG „TASS" ONTSTICHT OVER DE VERKIEZING VAN MALIK HamcaCclei AMERIKAANSE BOMMENWERPER OP BOERDERIJ NEERGESTORT AMERIKAANSE STRAALJAGER „VOELT" ONZICHTBARE TEGENSTANDER Dreigende staking bij Ford Staalarbeiders eisen loonsverhoging Gistermiddag had in het „Luxor- Theater" te Terneuzen de eerste algemene vergadering van het rayon Zeeland van de Noord-Bra bantse Christelijke Boerenbond plaats onder voorzitterschap van de heer P. V. M. Vercauteren, burgemeester van Clinge. Het rayon Zeeland omvat de kringen Hulst, Oostburg en Zuid- Beveland. In zijn welkomstwoord, waarin hij de vrij slechte opkomst weet aan de drukte in de landbouw, heette de heer Vercauteren speci aal welkom de Commissaris dei- Koningin jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, de leden van G. S., ir G. P. M. Dikötter en C. Philipse, de heer J. Zegers, alg. voorzitter van de N. C. B., de directeur-se cretaris ir J. Weller, drs M. C. Verburg, directeur van het Eco nomisch Technisch Instituut te Middelburg, ir Molenaar van het Staatsbosbeheer, verschillende burgemeesters en wethouders, kringbestuurders van de N. C. B. en vertegenwoordigers van pol derbesturen. De voorzitter verheugde zich ten zeerste over de aanwezigheid van de Commissaris der Konin gin. daar deze meerdere malen te kennen had gegeven meer con tact met de Katholieke boeren te willen hebben. Dit is trouwens niet te verwonderen, want de Commissaris staat bekend als een vriend van de boeren. Spreker wees op de noodzaak van water- en electriciteitsvoor- ziening in de onrendabele gebie den. Men hoopt deze moeilijkheid op te lossen door het verkrijgen van eenheidstarieven. Vervolgens zette de voorzitter het standpunt van de N. C. B. uit een betreffende de toewijzing dei- bedrijven in de Braakman- en Quarlespolder, waar van de 22 geprpjecteerde bedrijven er 9 aan Katholieke boeren zijn toegewe zen. Er bestaat ernstige ongerust heid over de kostenverdeling der oeververdediging van de Wester- schelde in het kader van het Del ta-plan. Spr. noemde de voorge stelde kostenverdeling 60 voor het Rijk en 40 voor de polders en waterschappen volkomen on aanvaardbaar. Spr. had alle lof voor de samen werking met de nieuwe kring NAAR BETERE VERBINDING AN TWERPENZEEUWS- VLAANDEREN. De Belgische minister van Openbare Werken, Meyers, heeft 1er verkrijging van een betere wegverbinding tussen Antwer pen en Zeeuws-Vlaanderen beslo ten een weg te laten aanleggen tussen Antwerpen-linker oever en Kallo. Men zal binnenkort met het werk beginnen. TERNEUZEN. Bejaardensociëteit in het Jeugdgebouw. De bejaardensociëteit in het Jeugdgebouw aan de Kerkhof laan werd dinsdagmiddag gehou den en verzorgd door de Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening onder leiding van mevr. De Haas. De voorzitster sprak een zeer hartelijk welkomstwoord tot de bejaarden en kon tot haar grote .tevredenheid mededelen dat het afgelopen jaar een goed jaar is geweest. De financiële toestand was van dien aard dat er een koffiezetmachine af kon. Voorts deelde spreekster mede, dat, wanneer de gemeente een zaal beschikbaar kan stellen, Iedere middag sociëteit zal worden ge houden. Ook voor de mannelijke teden had mevrouw De Haas een prettige mededeling tenminste voor zoverre er animo voor zal zijn. Bij genoegzame deelname zal er voor de mannen een mid dag worden gereserveerd waar op zij zullen kunnen knutselen. De produkten van deze handen arbeid zullen dan, evenals dit het geval is met öe dameshandwerk jes, worden verkocht. Tot één der leden die op die lag 78 jaar werd sprak mevr. De Haas haar gelukwensen uit. Tenslotte wenste spreekster alle aanwezigen een gezellige middag, waarop de koffie met vele versnaperingen werd rond gediend. Voorlichtingsavond N.V.V.- Yrouwenbond. Voor haar leden had de Vrou wenbond van het N.V.V. afde ling Terneuzen een zeer interes sante avond in café „De Vriend schap". In samenwerking met de drogisterij Dingemanse gaf mevr. De Jong uit Amsterdam de dames een uitgebreide voor lichting op het gebied van ge laatsverzorging. Aan de hand van diverse de monstraties werd dit voor de dames een uiterst gezellige en leerzame avond waarvoor de voorzitster, mevr. Dierkx Harms aan het eind van de avond, namens de aanwezigen, hartelijke dankwoorden sprak. „In Pyama." „Het Terneuzens Dilettanten toneel" heelt ook voor deze ker mis een uitstekende keuze ge daan met „In Pyama," een klucht van Arnold en Bach, bui tengewoon geschikt voor de stemming van hen, die in de ker misdagen een avondje willen uit gaan. Een uitverkocht Concertge bouw heeft een paar uur lang ge noten van de meest dolle situa ties, die Arnold en Bach hebben iunnen verzinnen en die door het groot aantalspeelsters en spe lers met vaart op de planken werden gezet. Verscheidene rollen waren in goede handen en ieder heeft be slist uit zijn rol gehaald wat er in zat (en soms zelfs méér dan dat), zodat het geheel een erg jplezierige vertoning is geworden. De heer W. Blok had voor een uitstekende regie gezorgd. De toneelaankleding, verzorgd door „Eigen Haard", droeg als vanouds het stempel van voor naamheid. De moderne meubels waren zeer smaakvol en aantrek kelijk. Ook de kleding, vooral van de dames, was zeer smaakvol en de heer Th. van Kouteren zorgde weer voor een goede gri me. Hier vertellen welke komische situaties in het stuk voorkomen, «ra in de eerste plaats ondoen lijk zijn en in de tweede plaats zou het voor de ongetwijfeld vele bezoekers van vanavond (de genen, die gisteravond van deze uitvoering hebben genoten, zul len wel de nodige reclame ma ken) niet aardig meer zijn wan neer zij van tevoren de talrijke verrassingen, die zij zullen be leven, zouden weten. Dat de medewerkenden na ieder bedrijf, en vooral aan het eind van het laatste bedrijf, een daverend applaus kregen, be hoeft niemand te verwonderen. Dat was trouwens ook meer dan verdiend. Zeventigste kermisschieting. Gisternamiddag werd in Ter- neuzen de zeventigste kermis sehieting gehouden, die een bi zonder vlot verloop had en waar aan 51 schutters uit Zeeuws- Vlaanderen, Zuicl-Beveland en België deelnamen. De hoogvogel was voor H. Meert te Sluiskil, de zijvogels voor Jos. van Esbroek, eveneens te Sluiskil en A. Westveer te Oudelande. Kallen: M. Goethals, Zand straat en M. Almekinders te Kwadendamme. BOSCHKAPELLE Kermis. Omdat de kalender het nu een maal aanwees, heeft Boschkapel- le kermis gevierd, maar de da tum lag dit jaar wel erg ongun stig. De concurrentie van de kennissen te Sas van Gent en te Terneuzen was zodanig, dat geen enkele kermisexploitant het had aangedurfd zijn tenten in ons dorp op te slaan. Vooral voor de kinderen betekende dit een grote teleurstelling. Zij moesten het nu eenmaal zonder draaimolen stel len en voor hen betekende de kermis dus helemaal niets. Voor de ouderen was er nog wel ple zier te beleven bij de schietingen en in de dansgelegenheden. Ook de kermissfeer was dit jaar toch echt zoek. Vincent van Goglitentoon- stelling. In de burgerzaal van het stad huis te Hulst wordt zaterdag a.s. een tentoonstelling geopend on der het motto „Wie was Vincent van Gogh". De tentoonstelling wordt georganiseerd onder aus piciën van de kunstkring „Van den Vos Reinaerde". De tentoon stelling duurt twee weken. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau der rijkspolitie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven en terug te bekomen aan de daarachter vermelde adressen. Portemonnaie met inhoud, Plein 8; paar witte zooierschoen- tjes, Kwakkel B129; pop, Axel- sestraat 35. Oriëntatierit. Evenals vorig jaar is de ter gelegenheid van de kermis ge houden oriëntatierit voor auto's en motoren, ook nu weer een groot succes geworden. Niet al leen wat het aantal deelnemers betreft (er waren 37 equipes in geschreven), doch ook de organi satie verliep geheel naar wens. De rit, die uit 2 gedeelten be stond met een totale afstand van ongeveer 60 km, moest worden verreden op routebeschrijving en het heeft menigeen veel hoofd brekens gekost om de punten op te sporen. Hiervan getuigt ook de uitslag, want als eerste werd geklasseerd de dames G. de Jonge en A. de Hullude Feijter, met een totaal van 80 strafpun- ten. Tweede werd de heer en mevr. A. J. Snoeren, 119 strafp.; 3. de heer en mevr. J. van Dron- kelaar, 159 strafp.; 4. de heren M. JansenJ. de Groote, 183 strafp.; 5. de heer en mevr. P. Koolsde Bruijne, 187 strafp.; 6. de heren L. BastingC. Alme kinders, 202 strafp.; 7. de heer en mevr. Jac. Risseeuw, 205 strafp.; 8. de heer J. van Houte en mevr. De Doelder, 205 strafp.; 9. de heer en mevr. P. Kools, 219 strafp. en 10. de heren A. Ie GrandR. la Gasse, 244 strafp. Zuid-Beveland en de andere land bouworganisaties. Zuid-Beveland- se producten werden reeds naar Sas van Gent vervoerd voor ver dere bewerking. Met er op te wijzen dat de ver dere ontwikkeling der jonge boe ren op ean hoger niveau moet worden gebracht, besloot de heer Vercauteren zijn openingsrede. De Itedrijfsuitkomsten en het landbouwonderwijs. Sprekende over de bedrijfsuit- komsten en het landbouwonder wijs was de directeur-secretaris ir Wellen van mening, dat de rentabiliteit bij de land-, tuin en akkerbouwbedrijven niet on verdeeld gunstig is geweest. Over de vraag, of dit wellicht een gevolg is van de door de rege ring gevolgde landbouwpolitiek, wenste spreker zich niet uit te wijden. De boeren moeten zchi aller eerst afvragen, wat zij daar zelf aan kunnen verbeteren. Vakbe kwaamheid van de boer speelt, volgens ir Wellen, hierin een zeer belangrijke rol. De leerlingenbe zetting op de bedrijven is in één woord bedroevend. Men mag bij de 1600 in Zeeland aangesloten leden een veel groter aantal leer lingen verwachten, aldus spr. De onderwijsinstituten zullen weer worden opgedoekt wanneer deze niet beter worden bezocht. De directeur-secretaris toonde zich bepaaldelijk voorstander van een veel beter contact tus sen de boeren onderling. Hij noemde in dit verband een boe- rensociëteit, waar cijfermateriaal van b.v. fiscale en bedrijfsecono mische resultaten worden be sproken. Er wordt te weinig aandacht besteed aan de onderneming en teveel aan het technische vraag stuk van het bedrijf. Men heeft niet een bepaald systeem van werken en de bedrijfsboekhou- dingen zijn meestal deplorabel. In de eerste plaats de boeren en daarnaast de voorlichtingsorga nen en - <j£. bedrijfsinstellingen zullen Att heuvel moeten verhel pen. Sprekende over de handel wees ir Weller er ten slotte op, dat ieder land eerst voldoet aan binnenlandse aanvragen, om daarna de produkten tegen iede re prijs op de wereldmarkt te gooien. De prijzen in Nederland zijn hoger dan die op de interna tionale markt. Dit is de reden dat geen enkel land ter wereld kan produceren voor de wereld- marktprijzer. De sociaal-economische be tekenis van liet Deltaplan. Drs M. C. Verburg wijdde aan dacht aan de sociaal-economische betekenis van het Deltaplan. Spreker bepleitte een samenhang in de verschillende bedrijfstak ken. In sommige delen van Zee land hebben de mensen de nei ging om weg te trekken. De be volkingsafname heeft vooral plaats in de agrarische delen der provincie, waardoor het pro bleem uitstoting arbeidskrach ten ontstond. Door het opwekken van belangstelling voor de indu strie moeten jonge mensen in hun woonplaats worden vastge houden. De agrarische problemen waaraan thans wordt gewerkt, zullen worden omgebouwd in ad viezen aan Ged. Staten, aldus drs Verburg. Er is een strijd gaande, zo ver volgde spreker, tussen de voor standers van landaanwinning (o.a. voor jonge boeren) en die van zoetwaterbassins, die voor irrigatie nodig zijn. Vanzelfsprekend maken deze problemen onderwerp van diep gaande studie uit. Men onder zoekt ook de mogelijkheid van een vaste brug met tak van Bra bant naar de Hoekse Waard en een verbinding Zierikzee-Colijns- plaat, aldus drs Verburg, spre kende over de toekomstige ver bindingen in verband met het Deltaplan. Verscheidene plannen omtrent de afsluiting der Wes- terschelde komen voor verdere bestudering in aanmerking, nu minister Algera in overweging heeft gegeven dit in studie te nemen. Drs Verburg was van mening, dat West-Europa moet profiteren van de mogelijkheden om de in dustrieën over te brengen naar de kustgebieden. De regering is beslist in een nieuwe phase ge lreden, getuige de industrialisa tienota van minister Zijlstra, al dus spreker. De economische be woonbaarheid van eigen streek moet kunnen worden gegaran deerd. De minister heeft gezegd een begin te willen maken in die gebieden waar de bevolking weg trekt. Met het provinciaal be stuur is met het overleg reeds een aanvang gemaakt. De kust van West Zw.-Vlaande- ren, de Braakman, de kop van Schouwen en het Veerse Gat met de Zandkreek, komen volgens drs Verburg, voor het toerisme in aanmerking. Hoe belangrijk dat toerisme wel is, wordt duidelijk, als men weet, dat in 1955 bruto 35 miljoen gulden werd ontvangen. De moeilijkheden in de vlasin- industrie en de visserij, de scha de die de middenstand ondervindt in plaatsen waar structuurver andering plaats vindt, zijn even eens problemen, die de aandacht hebben. Waarom zouden de boeren niet regelmatig hun belangen bespreken? De Commissaris der Koningin sprak aan het slot der vergade ring zijn dank uit over het feit, dat de heer Vercauteren hem een vriend van de boeren had ge noemd. Ook hij noemde de bevol kingsachteruitgang ten platte- lande rampzalig. Het aantal boe renzoons dat in Wageningen stu deert, vond de Commissaris der Koningin zeer gering, waarmede hij volledig instemde met hetgeen ir Weller .had gezegd. Geen 10 der consulenten, die in Zeeland werkzaam zijn, zijn Zeeuwen. Als de Commissaris der Konin gin met de burgemeesters en de secretarissen regelmatig de pro blemen bespreken, waarom zou den de boeren het dan niet doen'.', aldus besloot spreker. Nadat er gedurende een maand in Nederland geen kunstmanen meer te zien zijn geweest is de baan van de derde Russische kunstmaan zodanig verplaatst, dat zij in de ochtendschemering weer over ons land zal gaan. Vandaag zal dus de raket van de derde Russische kunstmaan weer te zien zijn en wel om 5.04 uur M. E. T. in het Zuid-Oosten op een hoogte van 40 graden, gaande van Zuid naar Oost. Het is te verwachten, dat de raket een betrekkelijke geringe helderheid zal hebben, en alleen bij goed helder licht zal zij met het blote oog te zien zijn. Dit volgens mededelingen van de Utrechtse sterrenwacht. 0 De Siciliaanse politie heeft vijftien Maffialeden gearresteerd, die de hand hebben gehad in een twaalftal moorden, welke sedert februari van dit jaar in het ge bied van Corleone nabij Palermo zijn gepleegd. Rivaliteit tussen Maffialeiders was de drijfveer. Hoe gevaarlijk fietsen, al dan niet met motor, is bleek tijdens besprekingen over het tweewie lige verkeer tijdens de vierde in ternationale verkeerstechnische leergang te Kopenhagen. Uit de echte „fietslanden" Ne derland, Denemarken en Frank rijk was een enorme voorraad documentatiemateriaal geko men om dit feit te staven. De Nederlandse verkeerscommissa- rissen van politie uit Rotterdam en Den Haag K. J. Mueller en mr. J. F. E. Hopman deden sa men met ir. C. Kuysten, chef verkeersafdeling A.N.W.B., een dik boekje over dit onderwerp open. Volgens Franse gegevens is het deelnemen aan gemengd verkeer door (brom)-fietsen en motorfietsen tien maal zo ge vaarlijk als voor auto's. De Ne derlandse rapporteurs bereken den, dat per miljard gereden kilometers tussen 1950 en 1954 20 vrachtautobestuurders, 38 in zittenden van personenauto's, 168 motorrijders, 86 bromfietsers „Be mislukte aanslag op minis ter Soustelle en andere overeen komstige incidenten schijnen er op te wijzen, dat het „Algerijnse nationale bevrijdingsfront" deze aanslagen op touw heeft gezet, om de aandacht af te leiden van het feit. dat het in Algerië geen succes weet te boeken. Het afsluiten van de Algerijns- Tunesische grens en de verho ging van het moreel der Franse troepen in Algerië als gevolg van het aan de macht komen van ge neraal De Gaulle, hebben een ommekeer ten gunste van Frank rijk in de militaire toestand in Algerië teweeg gebracht", aldus verklaart het gezaghebbende En gelse dagblad „Times" woensdag in een hoofdartikel. Maandagavond j.l. is in Mexico, de hoofdstad van de gelijk namige Latijns-Amerikaanse staat, de viering van de natio nale Mexicaanse feestdag be gonnen. Toen de politie woens dag haar balans van de feestelijkheden opmaakte, bleek dat 15 personen om het leven waren gekomen en 369 gewond tengevolge van ver keersongevallen. vechtpartijen tussen beschonkenen en ge wapenderhand uitgevoerde overvallen. Ook de dieven lieten zich niet onbetuigd. In de afgelopen 24 uur werden 34 diefstallen in de Amerikaanse hoofstad ge pleegd. Het officiële Sowjetrussische persbureau „Tass" heeft zich woensdag uitgesproken tegen de verkiezing van de Libanese mi nister van Buitenlandse Zaken Charles Malik tot voorzitter van de algemene vergadering der Verenigde Naties. „De Amerikaanse afvaardiging is erin geslaagd Malik te doen verkiezen, alhoewel de Arabi sche staten tegen hem waren. De Verenigde Staten hebben hiermede aangetoond, dat zij in het geheel geen rekening houden met de mening der Arabische volken en dat zij hun kwalijke doeleinden blijven nastreven", aldus meent „Tass". Onder stralende weersomstan digheden werd te Oostburg de 21e fokveemarkt gehouden, waarvoor zowel van de zijde der deelnemers als van de zijde van het publiek veel belangstelling bestond. De Rijksveeteeltconsulent, ir. W. Harmsen, zei na afloop, dat deze fokveedag duidelijk heeft aangetoond, dat de fokkerij in West Zeeuws-Vlaanderen op uit stekend peil staat. Wel is waar is de melkerij wat teruggelopen, doch de goed geselecteerde melk koeien welke zijn overgebleven waarborgen dat wat melkvee be treft West Zeerjws-Vlaanderen naast Walcheren op de eerste plaats staat. In een periode van 10 jaar is het jongvee in unifor miteit en in adel een eind voor uitgegaan. Het zijn alle mooie malse dieren met een evenredige bouw. Een zeer sterke klasse vorm den de keurstamboekkoeien. Het zijn alle goed ontwikkelde die ren, niet zo stug en grof meer als vroeger. De kampioenen van het melk vee waren goed, doch de uier- vorm liet te wensen over. De invloed van de zeer goede K. I.-stier, die ook hier weer kampioen werd liet zich gelden. De koe met drie afstammelingen welke de eerste prijs verwierf met haar groep, had alle doch ters van Sjoerd, de K.I.-stier. De stieren waren goed te noe men, aldus ir. Harmsen, met als uitloper de K. I.-stier. Er werd over het algemeen uitstekend voorgebracht. Aan 't toilet maken der koeien was veel aandacht besteed. Dit kost heel wat zorg en voorbereiding voor de eigenaars, maar het komt de uiteindelijke beoordeling toch ten goede. Veel waardering had de Rijks veeteeltconsulent voor de koe uit de hoogste produktieklasse Ma- griet van Urbain Maas te Eede. Dit dier presteerde het in 10 lac- tatieperiodes 63.364 kg melk te leveren met een gemiddelde van 256 kg melkvet per periode, dit alles in gem. 325 dagen melkge vende. Vooral het verantwoorde aan kopen uit Friesland, waardoor 't traditionele vee met Fries bloed werd vermengd heeft W. Zeeuws- Vlaanderen veel voordeel ge bracht. Er was op deze tentoonstelling een pracht köllektie vee te be wonderen, aldus de heer ir. W. Harmsen. Er was dus in Oostburg op het Ledelplein veel te zien woensdag middag, waar direct nadat het openingswoord gesproken was door de vice-voorzitter van de re gelingscommissie. de heer M. A. de Bruijne uit Zuidzande, met de keuringen een aanvang werd ge nomen. De heer De Bruijne zeide, dat 't ieder jaar opnieuw 'n hele on derneming is, om een veetentoon stelling op te zetten. Hij bracht dank aan de heer A. Risseeuw, die een zo belangrijk aandeel had in de gehele yoorbereiding van de tentoonstelling. Jammer dat de organisatie tij dens de tentoonstelling niet erg vlot verliep. De dieren kwamen wat traag in de keurringen, waardoor het geduld van de jury, doch vooral ook van het publiek op de proef werd ge steld. De kampioenen. Het stond eigenlijk voor de aanvang al vast, dat bij de stieren Sjoerd. die in prima conditie werd voorgebracht, kampioen zou worden. Zelfs een leek kon deze stier aanwijzen als de beste. Kampioen-vaars werd Anna 29, eigenaar de heer J. C. Basting uit Cadzand. Van de droogstaande koeien won Janke 32 het kampioen schap, terwijl van de melkgeven de koeien Tini van 't Eikenbosje het kampioenschap voor haar baas veroverde. Tini is eigendom van de Gebr. Rijckborst uit St. Kruis, reserve kampioen werd Sonja, eig. A. Dierx uit Aardenburg. De beste keurstamboekkoe werd deze maal de oud-kampioene van vorig jaar Corrie van A. J. Ver- hageHoste. Reserve-kampioene voor de droogstaande koeien werd Jans van Iz. CysouwStolk uit Cad zand. Kampioene bij de geiten werd Greta, eigenaar onbekend, om dat de catalogus haar eigenaar niet vermeldde; reserve-kam pioene Marianne, eig. Fr. van Hulle te Zuidzande. Bij de schapen ging het kam pioenschap voor wat betreft de lammen naar een dier waarvan de heer A. Temmerman uit Hoofdplaat de eigenaar is. Kampioen-ooi werd een schaap van de heer Jac. de Feijter uit Schoondijke. Het beste tweetal was van de heer Van der Slikke uit Sluis. De beste beer in de varkens was van de heer B. Meijer uit Eede. Bij het handelsvee ging de eer ste prijs voor de beste dikbil naar C. van Vooren uit Philip pine. Kampioen ossen, eig. J- A. Ber- tcu; kampioen vaarzen, eig. C. Pijtxeroen. Vetvee kampioen werd een dier van de heer Bertou uit Oost burg. Kampioen handelsvee ten slot te werd een koebeest, waarvan de heer Th. Dierings eigenaar was. Van de reserve-kampioene was de heer P. van Hijfte uit Groede eigenaar. en 21 fietsers werden gedood. Per 1000 ongelukken was de ri- sikofactor voor vrachtwagens 1.5, voor personenauto's 2.7 en voor tweewielers gemiddeld ruim 15, voor wat betreft de ongeluk ken met fatale afloop. De mees te ongelukken gebeuren bij het passeren van of het afbuigen door tweewielers. Waar dit economisch verant woord is, zoals bijv. in dichtbe volkte buitenwijken, achtten de meeste deelnemers aan de be sprekingen het aanleggen van paden met eenrichtingsverkeer voor fietsen en bromfietsen wen selijk. Ook het verbreden van al gemene rijbanen met een mar- keringsstreep voor fietsers kan zijn nut hebben, mits de auto's dan niet op deze „zóne" rijden oï parkeren. Uit de discussie bleek, dat juist de ongelijke snelheden dei- voertuigen op wegen voor alge meen gebruik de meeste moei lijkheden veroorzaken. De snel heidslimiet in Nederlandse be bouwde kommen heeft het aan tal fatale ongelukken aanmer kelijk doen dalen, omdat de snelheidsverschillen onderling verminderden. Brengt men de snelheidsverschillen tussen bromfietsen en fietsen op ge meenschappelijke paden naar elkaar toe door de maximum snelheid van bromfietsen in be bouwde kommen te verlagen tot 30 km, dan zal ook op deze pa den, op kruisingen en in de straten het aantal ongelukken verminderen. De hoofdcommissaris van po litie van Kopenhagen signaleer de een aanzienlijke terugloop van het aantal fietsen in de Deens hoofdstad, die niet wordt gecompenseerd door het gebruik van bromfietsen. Veeleer is in toenemende mate sprake van omschakeling op auto's. In vijf jaar tijds liep het aantal fiet sen terug van een half miljoen tot 40C.000 terwijl thans 88.000 „knallers" rondtoeren met een snelheidslimiet van 30 km, die in de praktijk 40 wordt. Hij is voorstander van de aanleg van aparte bromfietspaden, maar vele nadere experts achten dit niet economisch en het egali seren van snelheidsverschillen beter. Ir. De Bussy wees er nog op, dat een groot aantal fietsen het stadsverkeer met auto's en open baar vervoer aanzienlijk ontlast en de aanzienlijke parkeerpro blemen niet verergert. De afgevaardigden hebben zich verder verdiept in speciale as pecten, die autowegen, ook ten aanzien van wegwijzers en ba kens, opleveren. Onder presi dium van ir. Des Bussy is zwaar technisch gediscussieerd over de bevindingen in vele landen over de vormen en juiste plaat sen van bakens, richtingborden, de vorm van letters en de meest gewenste kleurencombinaties. De heer A. G. M. Boost, direc teur wegen-verkeer van de A. N. W. B„ liet aan de hand van een grote reeks kleurendia's zien, hoe in Nederland wordt ge werkt, o.a. in de omgeving van Tilburg. Meer dan dertig pre-adviezen hebben tot uitgangspunten ge diend voor de discussies van woensdag en hedenmorgen. Als nog zullen vraagstukken van de capaciteit van stadstraten, me de met betrekking tot rijtijden, voorrangsregels en andere voor schriften ter sprake komen. Ook -het vraagstuk van 't voet gangersverkeer, dat in vrijwel alle steden van de wereld bij zonder klemmend is, zal nader aan de orde komen. Veel indruk maakten Franse cijfers over onderzoekingen naar de technische staat van voer tuigen. In Frankrijk bleek tien procent onbruikbaar en dertig procent in slechte staat van on derhoud te zijn. Nederlandse mededelingen over het gebrek aan kennis van de verkeersre gels bij fietsers en bromfietsers en de slechte staat van onder houd van zeer vele fietsen en bromfietsen ontlokten aanbeve lingen om, zoals b.v. in Duits land, een examentje verkeers- kennis voor bromfietsers ver plicht te stellen. Tube 95ct Het is de Hamamelis die 't 'm doet Een Amerikaanse „B-52"-boni- menwerper is dinsdagavond j.l. op een boerderij in de omgeving van St. Paul, in de staat Minne sota, omjaag gestort. De boerderij vloog in brand, waardoor ten minste negen per sonen gedood of gewond zijn. „Reuter" meldt nader, dat een buurman de boer, diens vader en zijn vrouw en kinderen in een vrachtauto in veiligheid heeft weten te brengen. De geredden zijn naar een ziekenhuis overge bracht. Één van de vijf bemannings leden wist zich met een parachu te in veiligheid te stellen. Eien bommenwerper die, profi terende van het nachtelijk duis ter of van slechte weersomstan digheden. zich met kwalijke be doelingen boven de Verenigde Staten waagt, kan thans volgens de Lockheedfabrieken met on feilbare zekerheid worden opge spoord. De Lockheed Starfighter twee maal zo snel als het geluid en houder van het wereldsnel heidsrecord is sinds ^ort ult" gerust met een nieuw elektro nisch apparaat, dat gevoelig is voor intra-rode stralen. Deze worden door elke warmtebron uitgezondtin en bij een vliegtuig zijn het vooral de uitlaatpijpen der motoren die een bron van dergelijke stralen vormen. Het nieuwe apparaat in de Starfighter ontdekt deze stralen en stelt de vlieger in staat de positie van zijn tegenstander te bepalen zelfs als deze onzicht baar is. Hij kan dan met suc ces tot de aanval overgaan. Het nieuwe apparaat, dat de Starfighter als het ware nacht ogen geeft, is in nauwe samen werking met Lockheed ontwik keld door de „Avionics Division" van „Aero-Jet-General". Hetzelf de systeem wordt toegepast bij enige typen geleide projectielen. VER. STATEN De ongeveer 98.000 arbeiders van Ford zouden woensdagmid dag 16.00 uur Nederlandse tijd in staking gaan, tenzij voordien nog overeenstemming is bereikt over een nieuw arbeidscontract. De onderhandelingen tussen de vakbond en functionarissen van de Ford Motor Company zijn in de nacht van dinsdag op woens dag voortgezet. Na afloop van de besprekingen werden door geen van beide partijen medede lingen gedaan. Volgens sommige geruchten zou de Ford Motor Company het plan hebben een nieuw contractaanbod te doen, maar de vice-president van Ford, die namens deze maatschappij de onderhandelingen leidt, John Bugas, heelt dinsdagavond be kendgemaakt, dat de berichten, volgens welke Ford betere voor waarden aan de vakbond zou aanbieden, ongegrond zijn. De besprekingen over nieuwe arbeidscontracten voor het per soneel van General Motors en Chrysler, die naar verluidt vrij wel dezelfde contractaanbiedin gen hebben gedaan als Ford, zijn opgeschort tot woensdag. Dan zal bekend zijn, wat het resultaat is van de onderhandelingen bij Ford. In de te Atlantic City gehouden jaarvergadering van de Ameri kaanse staalarbeidersbond heb ben afgevaardigden verklaard, dat zij aanzienlijke loonsverho gingen, verkorting van de werk tijd. en andere verbeteringen zul len eisen bij de onderhandelin gen over een nieuw arbeidscon tract, die het volgend jaar met de staalindustrie zullen worden gevoerd. De afgevaardigden, die 1,2 miljoen arbeiders vertegen woordigden, keurden met alge- me stemmen een nieuw ónder- handelingsprogramma goed, na dat leiders van de bond hadden gewaarschuwd, dat er wellicht een lange staking nodig zal zijn om de eisen ingewilligd te krij gen. De thans geldende contracten tussen de vakbond en de staal- maatschappijen werden in 1956 na een staking van 43 dagen getekend. Zij lopen tot 30 juni 1959. VOORL. NED. ELFTAL— SAARLAND 3—3 De ruststand van de voetbal wedstrijd tussen het voorlopige Nederlandse elftal en Saarland, die woensdagavond in 't Olym pisch stadion te Amsterdam werd gespeeld voor ongeveer 25.000 toeschouwers, was 32 in het voordeel van Saarland. De linksbinnen Dorrenbacher scoorde reeds in de 4e minuut voor Saarland. In de 10e minuut verraste rechtsbinnen Zaegel met een ver schot Eddie Pieters Graafland (02) en vijf minu ten later bracht Dorrenbacher de stand op 03. Rechtsbuiten Piet van der Kuil verkleinde, door doelpun ten in de 24e en 38e minuut, de achterstand van het voorlopige Nederlandse elftal tot 2—3. In de 43e minuut van de twee de helft scoorde Abe Lenstra, na een omhaal van Hans Kraaij. vanaf de Nederlandse doellijn, de gelijkmaker. OM DE EUROPESE VOETBALBEKER WismutPetrobiul Polesti 42 De eerste wedstrijd tussen Wismut en Petrobiul Polesti, ge speeld voor de eerste ronde (groep 1) van het tornooi om de Europese voetbalbeker, is ge ëindigd in een 42 zege voor Wismut. Atletico de Madrid Drumeondra 80 De ontmoeting Atletico de Ma dridDrumeondra (Dublin), voor groep 3, is door Atletico met 80 gewonnen. Bij de rust leidden de Madrilenen met 2—0. Polonia Bytom MTK (Boedapest) 2—3 M.T.K., de Hongaarse kam- I pioen, versloeg Polonia Bytom - in een ontmoeting die gold voor I groep 3 met 32. CHAUFFI ZEVEN MILLE HEB De politie ht chaulfeur H.A.S aangehouden, van zijn vroege textiel- en meub zou hebben ver bij dit bedrijf ir en bracht bes de stad rond. met incasso bels Toen hij geldt ben achtergeho op staande voet hij beloofde de t zullen aanzuiver in totaal 70( dacht dat het on gen was gega: kwam aan het li' 92 maal geld t< drag van 7.000, houden. Men chauffeur dit no aanzuiveren en politie volgde. TIJGERS NA. Woensdagmorj station Valkenbu transport van et uit KJants diere suurschool naa vertrokken. Deze tijgers vt door een Wesi maatschappij en worden bij opna nieuwe versie Tiger von Esch Indische Grabtnf De dieren w tweedaagse tocht de 33-jarige dor Vries uit Houtlw 22-jarige leer Frans Bik uit E laatste, die drie j zit, zal tevens als geren voor de ho het filmverhaal. GEDETINE1 HAAGSE RU ONTS' Een gedetineet drie jeugdige led se „Boekhorstst dinsdag door d bank wegens ir stallen zijn veroc na die uitspraak van de reehtbah De jongeman, \an een parketv ming van het t maken. Toen d< zich een ogenb stand van de to ging hij ongeme en verliet via c (de toegang tot bunei het gebou E>e ontvluchte van beroep bouw was veroordeeld gevangenisstraf terbesghikkingsti gering. Er is van hem gevond VERSPEE VEROOR VERKEER.' Woensdagnac uur is op het de rijksweg nal te Den Helder c d. O. uit Den bromfiets tegen aangereden, die bekenden daar bracht. Enige v de weg stonden rijwielpad geph ter stond een over een plank bestuurder van kreeg enkele oi het hoofd. Zij: de 63-jarige S. I met een lichte I en een wond b< oog in het ziel Helder worden DIERENMIS1 Een pink en de nacht van zi dag de dupe gei ernstig geval var in een weiland lakense Weg oi De eigenaar v heer E. van Rul ren 's morgens pen aan elkaa taal uitgeput en aan de flanken De politie h overtuiging, dat van jongelui is te doen heeft wraakgevoelens de heer Van Ri om op zijn vee Men neemt aar de dieren 's nat pen aan elkaa den en ze daai hebben gejaagd De dieren ht nacht van angi gedraafd en zij gewond aan de prikkeldraad. Omwonenden ren wel horen verder in de r dacht aan gesc 0 Zuidslavisch met grote bewo gemaakt van hel jarige Schotse sioneerde ondert 1924 in Zuid-Sla geslaagd is de I Zuid-Slavië, de Triglaf, te bekli 0 Zies fabrie Pardubice bij Pi hoogverraad tot veroordeeld. Zi de acte van bes Hongaarse op; wapens te verza het plan partijfi vermoorden.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2