De rassen kwestie op de Amerikaanse scholen De verdediging van Formosa De bestrijding van de terreur in Frankrijk Australische ambassadeur luidt 100.000ste emigrant uit Persoonlijke aanval van minister Subandrio op minister Luns Adviesaanvrage aan Sociaal Economische Raad HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1477 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD 15.000 reservisten zullen worden opgeroepen CHINA EN DE VERENIGDE NATIES DE BRITSE TREILERS ROND IJSLAND AMERIKA EN DE BEVOORRADING VAN QUEMOY DE VERHOUDING TUSSEN COMMUNISTISCH CHINA EN DE VERENIGDE STATEN JAPAN EN FORMOSA LIBANON LITTLE ROCK DE BOTERPRIJS WEER KOELHUISBOTER RAMP TREFT MEXICAANS DORP DE RASSENKWESTIE IN ENGELAND AANVAL VAN DE DEMOCRATEN OP DE REPUBLIKEINEN IN DE VERENIGDE STATEN Zuiveringsacties in Midden-Sumatra RUSSISCHE VISIE OP TROONREDE De Japanse defensiebegroting Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande F°dactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. VRIJE Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel*- ad verten ties): 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending «dvertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit blad, 20 cent meer. Politieke waarnemers zeggen v betrouwbare bronnen verno- n te hebben, dat een reeks atregelen wordt overwogen verscherping van de strijd _;en het Noord-Afrikaanse ter- i risme in Frankrijk. Een van ue maatregelen is het oproepen van 15.000 reservisten van de marechaussee. Verder zouden er meer politie patrouilles moeten zijn, zou de bescherming van officiële perso nen verscherpt moeten worden en brigades voor onderzoek ge vormd dienen te worden, die be staan uit inspecteurs met een grote kennis van en ervaring met Noord-Afrikaanse toestan den en kringen. Ten slotte zou de telling van werkloze Mohammedanen gron diger moeten geschieden. Van de 300.000 tot 400.000 in Frank rijk wonende Noord-Afrikanen zijn er enkele duizenden zonder werk. Sommigen zijn inderdaad werkloos maar anderen hebben geheime middelen van bestaan. Enkele van de beoogde nieuwe maatregelen zouden niet voor de volksstemming op 28 september van kracht worden. Volgens Parijse bladen worden ook de volgende maatregelen overwogen: 1. preventieve hechtenis en internering van 12.000 Noord- Afrikanen die reeds verdacht worden van het plegen van ter reurdaden; 2. het langer vasthouden dan 24 uur van personen zonder dat zij van iets bepaalds worden be schuldigd; 3. versnelling van processen tegen personen die van terreur- activiteit worden beschuldigd. De Ver. Staten zijn tegen het plaatsen op de agenda van de toelating van communistisch China tot de Ver. Naties. Zij zullen de agendacommissie van de assemblee voorstellen zich uit te spreken tegen een discussie van deze kwestie op de huidige zitting. Een IJslandse kanonneerboot heeft een Britse treiler, die bin nen de twaalf-mijlszone om IJs land viste, ervoor gewaarschuwd dat hij de treiler wel te pakken zou krijgen als diens grote broer", een Brits fregat dat de Britse treilers beschermt, uit het gebied waar de treiler viste, ver dwenen zou zijn, zo meldt de ad miraliteit in Londen. De com mandant van de oorlogsschepen die de Britse zeelieden in de wa teren rond IJsland beschermen, heeft in zijn verslag aan de ad miraliteit te Londen verklaard, dat hij de volgende tekst uit de Bijbel naar de bemanningen van de Britse treilers had laten sei nen: „Ziet, Ik zend u als scha pen temidden van de wolven. Weest daarom listig ais de slan gen en argeloos ais de duiven." Een distrietsrechter heeft de middelbare schooi in Arlington County, een voorstad van de fe derale hoofdstad Washington, bevolen met ingang van 1 janu ari vier negerleerlingen toe te laten. Hij verwierp echter de verzoeken van 26 negerleerlin gen om overplaatsing naar ver schillende scholen die tot dusver alleen voor blanken openstaan. In Madisonville is 'n 44-jarige neger tot vijf dagen gevangenis straf en een boete van 25 dollar veroordeeld, omdat hij tijdens relletjes bij een school waar dit jaar voor het eerst negerkinde ren worden toegelaten, een blan- Een onafgebroken stroom straaljagers, transportvliegtui gen en Amerikaans personeel landt op Amerikaanse luohtbases om de verdediging van Formosa tegen een mogelijke communis tische aanval te versterken, zo meldt een correspondent van Reuter woensdag. Iedere twee uur komt een F-104 aan in een reusachtig transporttoestel van het type C-124. De F-104 heet het snelste onderscheppingsvliegtuig ter we reld te zijn en zou ook het hoogst kunnen vliegen. Corresponden ten hebben 13 van deze toestellen op een vliegveld geteld. De Amerikanen hebben Tsjiang Kai-Sjek meegedeeld dat de aan- voerweg naar Quemoy kan wor den opengehouden zonder lucht aanvallen op het Chinese vaste land. Dit is van gezaghebbende zijde Ie Washington meegedeeld. Tsjiang verklaarde dinsdag, dat de enige oplossing was de op Quemoy gerichte kanonnen tot zwijgen te brengen. In marinekringen te Washing ton wordt gezegd, dat er op For mosa in versnelt! tempo Chine zen worden opgeleid om onder kanonvuur landingen uit te voe- len. Veel hing ook af van de be reidheid van de nationalisten grotere risico's te nemen. Wel is men het in Washington met Tsjiang eens, dat het trot seren van de moeilijke blokkade geen definitieve oplossing is, maar het zwaarst laat men daar wegen, dat de besprekingen in Warschau een kans van slagen moeten hebben. De Amerikanen willen China afbrengen van het gebruik van geweld en het uit voeren van aanvallen op het vasteland zou afbreuk aan dat streven doen. Volgens een communiqué van het nationalistische ministerie van defensie zijn nieuwe voorra den voor Quemoy aangevoerd. Voor het aanbreken van de dag hadden twee landingsschepen ge lost die daarna zonder schade of verliezen aan mensenlevens waren weggevaren. De lossing geschiedde onder communistisch artillerievuur. Dinsdag waren twee kanonnen op het vasteland door nationalistisch tegenvuur uitgeschakeld. Radio-Peking meldt, dat com munistische jagers 13 nationalis tische vliegtuigen hebben neer geschoten of beschadigd sinds 't begin van de „slag om Quemoy en Matsoe". De universiteit van Amoy, waarvan enkele gebou wen waren gebombardeerd, zet haar werkzaamheden niettemin voort, aldus radio-Peking. De Pekingse bladen hebben de Verenigde Staten ervan beschul digd dat zij doorgaan met hun militaire provocaties tegen com munistische China, ondanks de besprekingen tussen beide lan den die op het ogenblik in War schau worden gehouden, zo meldt het persbureau Nieuw- China. De kranten zouden gezegd hebben dat de Verenigde Staten doorgaan met het zenden van versterkingen naar Formosa, maar dat het Chinese volk op zijn hoede is tegen de Amerikaanse politiek van „het spelen met vuur". Het Pekingse volksdagblad heeft gemeld dat er in de pro vincie Hopei al meer dan 7 mil joen Chinezen zijn toegetreden tot de volksmilitie, aldus Nieuw- China. De Japanse regering kan niet verhinderen, dat Amerika bases in Japan gebruikt ter bevoor rading van troepen in het gebied van Formosa in geval van alge mene vijandelijkheden. Dit is door een woordvoerder van de Japan se regering meegedeeld naar aanleiding van de Russische waarschuwing aan Japan. Vol gens het JapansAmerikaanse veiligheidsverdrag, aldus de woordvoerder, heeft Amerika het recht om buiten de Japanse re gering om troepen naar Japan 'te brengen. Op verzoek van Japan zal er binnenkort worden onderhan deld over een herziening van dat verdrag. Rasjid Karami, die door Liba nese oppositie- en opstandelin genleiders is voorgedragen als premier, heeft woensdag ver klaard, dat de nieuwe regering, welke later deze maand zal wor den gevormd als generaal Sjehab Camille Sjamoen als president opvolgt, onmiddellijk de V. S. zal verzoeken de Amerikaanse troe pen uit Libanon terug te trek ken. Karami meende dat de V. S. een dergelijk verzoek direct zul len inwilligen. ke vrouw met een mes bedreigd zou hebben, toen zij met andere vrouwen trachtte te verhinderen dat vier negerleerlingen het schoolgebouw betraden. De ver oordeelde zal in hoger beroep gaan. Gouverneur Faubus van Ar kansas heeft dinsdagavond te genover verslaggevers verklaard dat de regering-Eisenhower weet dat 't onwettig zou zijn om weer troepen te gebruiken teneinde de rassenintegratie op de school te Little Rock door te zetten. Het gerechthof van Little Rock heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een „vereniging voor particuliere scholen in Little Rock" die de opheffing van de rassenscheiding op de openbare scholen in Little Rock wil om zeilen, door van die scholen particuliere instituten te ma ken. Volgens gouverneur Faubus is de door het opperste gerechts hof in Washington bevolen op heffing van rassenscheiding op de openbare scholen niet van toepassing op particuliere scho len. Op zijn aandringen is dan ook de vereniging voor particu liere scholen opgericht, die met steun van de staat scholen kan exploiteren die alleen door blan ke kinderen bezocht zullen wor den. President Eisenhower heeft onlangs verklaard, dat een der gelijke actie tot „heel wat pro cessen" zou leiden. Één van de vragen die men zich kan stel len is, of de staat Arkansas kan volhouden dat scholen particu liere instellingen zijn als zij door de staat financieel ge steund worden. Men verwacht dat de openba re middelbare school van Little Rock, die door gouverneur Fau bus is gesloten toen de ophef fing der rassenscheiding niet mocht worden uitgesteld, door de nieuwe vereniging als parti culiere school voor blanken zal worden geopend. Het Produktschap voor Zuivel deelt mede, dat berichten, vol gens welke volgende week de consumentenprijs voor de boter drastisch zou worden verlaagd, elke grond missen. Genoemd zijn zelfs prijsverlagingen van '28 cent per half pond. Het binnenlandse verbruik van boter is sinds april dermate ge stegen, dat zo deelt het Pro duktschap voor Zuivel mede - aan dergelijke drastische, maat regelen cm de boterconsumptie te stimuleren geen behoefte be staat. Tegen het einde van de maand zal voor dé binnenlandse markt wederom koelhuisboter beschikbaar komen. Hiervoor zal een eerste inschrijving voor 300 ton worden gehouden. De prijs van de koelhuisboter zal afhangen van de resultaten van deze inschrijving. Waar schijnlijk zal zij wat lager 'zijn dan de prijs van verse boter. Het dorpje Huarit-empa aan de Mexicaanse westkust is door een overstromingsramp getroffen, die aan zeventig tot honderd mensen het leven heeft gekost. Als gevolg van een zware wolk breuk is dinsdag de rivier De Santiago buiten haar oevers ge treden. Alle huizen van het dorp zijn verwoest. Volgens het blad „Diario de la Tarde" waren woensdagochtend reeds 70 lijken geborgen. Het blad vreesde dat het aantal doden meer dan hon derd zal blijken te oedragen. Ook elders in dit gebied heeft de wolkbreuk overstromingen tot gevolg gehad. Verscheidene dorpen zijn van de buitenwereld afgesloten. Van alle zijden wordt hulp naar het getroffen gebied gezonden. Voorstellen tot beperking van de toelating van gekleurde immi granten tot Engeland met het oog op de jongste relletjes in Nottingham en Londen zullen niet de goedkeuring van de ker kelijke autoriteiten krijgen, zo heeft het bestuur van de samen werkende Britse Kerken bekend gemaakt. ,.De Kerken zijn verplicht door middel van haar leden hun zorg voor mensen uit gebieden als West-Indië te tonen en te wer ken voor de uitroeiing van opvat tingen welke op vrees, eigenbe lang, achterdocht en onwetend heid zijn gebaseerd", aldus de verklaring. De heer H. Maelure Smith, am bassadeur van Australië in Den Haag, heeft woensdagavond aan boord van het m.s. Johan van Oldenbarnevelt officieel afscheid genomen van de 100.000ste emi grant naar Australië, mevr. A. ZevenbergenWageveld en haar echtgenoot de heer C. Zevenber gen uit Abbenbroek. Tijdens een druk bezochte cocktailparty richtte de Austra lische ambassadeur zich tot mevr. Zevenbergen: „Wij vieren een grote dag in de geschiedenis van Australië en ik hoop ook in die van Nederland. Ik wens u alle mogelijke geluk en voor spoed in uw nieuwe vaderland toe. Wij in Australië zijn geluk kig u te krijgen en ik hoop, dat u even gelukkig zult zijn in ons land." De ambassadeur memoreerde, dat de familie Zevenbergen naar Newcastle, de staalstad van Aus tralië gaat. „Wij produceren De Amerikaanse democrati sche partij heeft woensdag de republikeinse regering onder lei ding van president Eisenhower ervan beschuldigd het land de ergste economische achteruit gang sedert de tweede wereld oorlog, een dodelijk oorlogsge vaar en overal in de wereld ne derlagen te hebben gebracht. Volgens de partij zal het bij de aanstaande verkiezingen in no vember gaan om de buitenlandse politiek, „het gebrek aan leiding van de president", de corruptie en de economische achteruit gang. In de „Democratie Digest" van woensdag wordt gezegd, dat de republikeinse partij het land geen leiding heeft gegeven met als gevolg een conservatieve bin nenlandse politiek en een ver ouderde, niet realistisch buiten lands beleid De Amerikaanse politiek is tot zo'n laag nvieau gezakt, dat de Verenigde Staten hun toevlucht moeten nemen tot brute kracht, zoals het zenden van troepen naar Libanon, om de wereld bij een te houden, aldus de „Demo cratie Digest". De Verenigde Staten hebben in het buitenland vrienden verloren doordat zij achter achterlijke en in diskre diet geraakte heersers in het Midden-Oosten en Azië hebben geplaatst, terwijl de Russen zich voordoen als vrienden van de Arabische en Aziatische volke ren, de problemen van de Zuid- Amerikaanse landen verwaarlo zen, zodat Amerikaanse verte genwoordigers in die landen met stenen worden bekogeld en wor den uitgejouwd en zijn doorge gaan met proeven met grote wa terstofbommen, aldus de demo cratische partij. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Suban drio, heeft woensdag een felle, persoonlijke aanval gedaan op zijn Nederlandse collega minis ter Luns, door te verklaren, dat „de heer Luns zelf aansprakelijk zal worden gesteld voor het aan het Nederlandse volk toegebrach te leed". Minister Subandrio zeide dit in een commentaar op een door de Nederlandse minister in New York gehouden persgesprek, waarin hij volgens de ontvangen berichten zou hebben gezegd, dat de betrekkingen tussen Indone sië en Nederland het laagste punt hebben bereikt sinds de in zet van de anti-Nederlandse campagne in december jongst leden. Minister Luns zou hebben verklaard, dat er geen vooruit zicht op verbetering bestaat, zo lang Indonesië al zijn interna tionale overeenkomsten met Ne derland blijft schenden en zolang het niets doet om tot enigerlei regeling te komen over de gesto len Nederlandse eigendommen. Minister Subandrio zeide, dat Indonesië „geen haast heeft om de besprekingen met Nederland waarover dan ook, te heropenen, zolang Nederland zijn politiek met betrekking tot Westelijk Nieuw-Guinea niet verandert". Minister Subandrio merkte op, dat minister Luns in zijn verkla ringen uitdrukkingen had ge bruikt, die „een minister van buitenlandse zaken onwaardig zijn". Hij voegde daar aan toe, dat minister Luns „berucht is om zijn verklaringen". Hij vervolgde: „Volk en rege ring van Indonesië hebben een behoorlijke mate van goede wil tegenover Nederland aan de dag gelegd" vanaf 1950, toen Neder land de soevereiniteit over de archipel aan Indonesië over droeg, tot aan 1957, toen de Ver. Naties voor de vierde maal een Indonesische resolutie over Wes telijk Nieuw-Guinea verwierpen. „Dit is duidelijk gebleken in de sociale betrekkingen met de Ne derlanders, alswel uit de behan deling door Indonesië van de Nederlandse belangen in dit land", aldus Subandrio. „De edel moedigheid van het Indonesi sche volk is zonder weerga", zo zeide hij. „Indonesië zal voort gaan edelmoedig te zijn tegen over Nederland, hoewel in poli tiek opzicht de beide landen ge wikkeld zijn in een ernstig con flict over Westelijk Nieuw-Gui nea". Naar aanleiding van een op merking van minister Luns, dat de Amerikaanse wapenleveran ties aan Indonesië mogelijk ter sprake zullen komen tijdens het onderhoud met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, John Foster Dulles, in de loop van deze maand, zeide mi nister Subandrio, dat „in de tegenwoordige omstandigheden het onmogelijk zou zijn dat de Amerikaanse politiek ten opzich te van Azië zou worden geba seerd op de belangen van West- Europese landen als Nederland." De regeringstroepen in Mid den-Sumatra hebben een aan vang gemaakt met operaties voor de bevrijding van het nog steeds door de opstandelingen beheerste gebied van Korintji, het zuidelijk deel van West-Su matra. Zondag werden de kust plaatsen Tarusan en Painan, 90 km ten zuiden van Padang, be zet, aldus een in Djakarta uitgegeven legercommuniqué. Op 12 september werd een hoofdkwartier der opstandelin gen in Tarusan door vliegtuigen met mitrailleurvuur aangeval len en gebombardeerd. Ook een vrachtauto, v/elke munitie ver voerde, werd door een bom ge troffen en vloog in de lucht. Negen opstandelingen en zes andere personen werden tijdens de operaties gewond. Aan leger- zijde vielen geen verliezen, aldus het communiqué. In Padang ontplofte zaterdag avond een handgranaat tussen een een aantal bioscoopbezoe kers. Hierdoor werden twee per sonen zwaar, en een tiental an deren lichtgewond. Dit was de eerste bomaanslag na de bezet ting van Padang door de rege ringstroepen. daar het goedkoopste staal ter wereld. Moge het na de komst van de heer Zevenbergen nog goedkoper worden". De heer Mcclure Smith zei, dat de Neder landse emigranten zo hogelijk gewaardeerd worden, omdat zij zich zo snel aanpassen. „Ons immigratieprogramma is pas in het beginstadium. Mogen nog vele tienduizenden Nederlanders de weg naar Australië vinden." De Nederlandse minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, de heer J. G. Suurhoff, zei o.m.„Er zijn Nederlanders, die het vertrek van zovele landgeno ten als een verlies zien. Dat is inderdaad zo. Maar de proble men in ons land zijn zo groot, dat wij dankbaar moeten zijn voor de geboden mogelijkheden in andere landen". Ook de minis ter wenste de familie Zevenber gen een gelukkige toekomst in Australië. Het woord werd voorts gevoerd door de heer P. Josseiin de Jong, directeur van de Maatschappij Nederland, en de héér J. van der Laan van het Australisch insti tuut in Rotterdam, die onthulde, dat de export van ons land naar Australië in dit jaar ongeveer 90.000.000 zal bedragen. Onder de gasten bevond zich de burgemeester van Amster dam, mr. G. van Hall. Het echtpaar Zevenbergen zal 29 september a.s. met de „Johan van Oldenbarnevelt" naar Aus tralië vertrekken. In een kort bericht van de Haagse correspondent over de Troonrede heeft het Russische persbureau Tass als zijn mening te kennen gegeven dat 't zwaar tepunt van de Troonrede ligt in de „economische moeilijkheden, die tot werkloosheid, woning nood en een algemene daling van het levensniveau van het Neder landse volk hebben geleid". „Maar tezelfder tijd zo ver volgt Tass zegt het regerings programma niets over de voort durende stijgende uitgaven voor de bewapening, de fabelachtige winsten verkregen uit specula ties op oorlogsleveranties en de eenzijdige oriëntering van de Nederlandse volkshuishouding op de kapitalistische landen. Het programma maakt duidelijk dat de regering haar buitenlandse politiek met het agressieve wes telijke blok blijft verbinden en dat zij hoopt haar koloniale over heersing over Westelijk Nieuw- Guinea, op onwettige wijze van de Indonesische republiek ver kregen, te handhaven. De begro ting toont voorts dat het tekort van jaar tot jaar toeneemt". De Japanse defensiebegroting voor het komende belastingjaar beloopt een bedrag van 149.853 miljoen jen (ongeveer anderhalf miljard gulden), hetgeen een verhoging van ongeveer 300 mil joen gulden in vergelijking met het lopende jaar betekent. De ministers van Economische Zaken, van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Volks huisvesting en Bouwnijverheid hebben op 16 september 1958 een schrijven gericht aan de Sociaal- Economische Raad. Hierin schrijven zij o.m.: „Geluk U uit de ingediende ontwerp-rijksbegroting voor 1959 andermaal zal zijn gebleken, stel len de internationale situatie, de snelle bevolkingsgroei en de al gemene economische, sociale en culturele ontwikkeling van ons land de overheid voor een reeks van uitgaven, die onvermijdelijk in omvang toenemen. In dit ver band vormt de sterk toegenomen subsidielast een zorgelijk pro bleem. Met name de prijssubsi- dies waaronder vallen de sub sidies voor de woningbouw zijn, hoewel het streven der re gering er steeds op gericht is ge weest deze hetzij te beperken, hetzij op den duur geheel af te schaffen, ten dele ctoor onvoor ziene omstandigheden tot zeer grote hoogte gestegen. Om es sentiële staatszaken niet op on aanvaardbare wijze in het ge drang te brengen, is het daarom noodzakelijk ie komen tot een wezenlijke verlaging van deze subsidielast. Daarnaast moet vooropgesteld blijven, dat de regering o.m. met het oog op de ontwikkeling van de export, en dus van de werkgelegenheid op lange ter mijn, de concurrentie-positie van ons bedrijfsleven van primair be lang acht, hetgeen een ze groot mogelijke stabiliteit van ons loon- en prijsniveau in de naaste toekomst impliceert. De vraag doet zich dus voor, op welke wijze de situatie van de rijksfinanciën kan worden ver beterd door vermindering van de genoemde subsidies in het kader van een aanvaardbaar loon- en prijspeil. „Over begrenzing van de aan het agrarisch bedrijfsleven via prijsgaranties verleende steun vindt overleg plaats met de orga nisaties der betrokken groepen uit de landbouw. Daarnaast over- weegt de regering een afschaf- I fing van de consumentensubsidie 1 op melk. Hiermede is gemoeid een bedrag van ruim 100 min. Volledigheidshalve wordt er ten slotte aan herinnerd, dat ook de slijtersmarge voor melk per 1 november in beraad is. „Ten aanzien van de loonont wikkeling moet er in de eerste plaats aan worden herinnerd, dat, teneinde op een verantwoor de wijze de stijging van de kos ten van levensonderhoud in het recente verleden op te vangen, op tijdelijke basis voor bepaalde groepen van werknemers een toeslag op de kinderbijslag is ver leend, welke regeling echter op 1 januari 1959 afloopt. In dit kader verdient ook vermelding het feit, dat door de ziekenfondsraad een zij het geringe verhoging van de ziekenfondspremies is ge adviseerd, waaromtrent uw raad nog advies aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid zal uitbrengen. Verder is nog een beslissing genomen met betrekking tot de aanvang van een „verwerking" in de contract- en regelingslonen van de per I augustus 1957 toe gekende huurcompensatie, welke een stijging van het loonniveau met zich za] brengen. Bovendien moeten in dit verband enkele andere nationale desiderata wor den beschouwd. Met name den ken de ministers hierbij aan de weduwen- en wezen-verzekering en de algemene kinderbijslag- verzekering. De regering zou het op prijs stellen, indien zij vóór 1 decem ber uw advies althans een in terim-advies zou kunnen ont vangen." WEINIG VERANDERING Een hogedrukgebied boven Scandinavië en de Noordzee hield boven ons land een noord oostelijke stroming in stand Er werd vochtige lucht mee aangevoerd waarin in het noor den van het land nog enkele buiencomplexen voorkwamen. Leeuwarden meldde nog 2 mm neerslag. Elders in het land was het vrijwel overal droog en scheen af en toe zon. Het kwik kwam dan ook in het algemeen iets hoger en be reikte op verscheidene plaatsen 20 graden. Warmer werd het nergens. De stabiliteit van het hogedrukge bied is er oorzaak van dat er in het weertype weinig verande ring komt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdavond. Zon en wolken Op de meeste plaatsen droog weer met wisselende bewolking. In de vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. VRIJDAG 19 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.50 6.25 7.05 7.15 n.m. 6.08 6.43 7.23 7.33 ZON MAAN op onder op onder Sept. ib 6.18 18.50 12.40 21.44 19 6.20 18.48 13.43 22.36 20 6.21 18.45 14.38 23.35

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1