SOS Uit de Provincie Aanbieding der Rijksbegroting Adenauer over zijn ontmoeting met De Gaulle Minister Klompé over de repatriëring Koninklijke Familie maakte rijtoer door Den Haag DE VRIJE ZEEUW Nominatie voor het voorzitterschap De BEVOORRADING VAN QUEMOY AGRARISCH EXPO-PAVILJOEN NAAR BUNDE HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN LIBANEES MALIK VOORZITTER DER ALGEMENE VERGADERING PRIJSVERLAGING LIMBURGSE INDUSTRIEKOLEN, GROVE COKES EN GIETCOKES Amerikaanse tentoonstelling in Sowjet-Ünie en Russische in Verenigde Staten TERNEUZEN AXEL MIDDELBURG. NIEUWVLIET. PHILIPPINE. SPUI VLISSINGEN FAUBUS VERVROEGT PLAATSELIJKE VOLKSSTEMMING GAITSKELL OVER FORMOSA Binnenlands Nieuws DE Hoe is het kan met enki is de terugsla zuivelmarkt de gevolgen BO Regering nemen Woensdag 17 september 195S TWEEDE KAMER De Tweede Kamer is gister middag te drie uur voor haar eerste openbare vergadering in de nieuwe parlementaire zitting bijeen gekomen. In deze verga dering heeft de minister van Financiën, de heer Hofstra, de rijksbegroting voor 1959 aange boden. Hij heeft daarbij om het volgende gezegd: Verschillende bijzondere fac toren hebben hun stempel op de ontwerp-begroting voor het komende jaar gedrukt, waar door het uitgavenniveau hoog is en waardoor een aanzienlijk tekort resulteert. Ik noem u van deze factoren de ontwikkeling in Indonesië, de instorting van de internationale zuivelmarkt en de toegenomen lasten voort vloeiende uit de zorg voor de werkgelegenheid. Bovendien zal in 1959 voor het eerst weer de gehele last van de financiering van de woningwetbouw op het rijk komen te drukken. Geven het hieruit voortvloei ende begrotingsbeeld is het, zo als u reeds uit de Troonrede heeft vernomen, naar het oor deel van de regering onontkoom baar. dat de tijdelijke belasting verzwaringen. welke in 1959 zouden vervallen, voor enige tijd worden verlengd. Daarnaast moge ik in herinnering bren gen, dat de regering, na ont vangst van een door haar te vragen advies van de sociaal- economische raad. nadere be slissingen zal nemen op het stuk van bepaalde prijssubsi- dies. Een vermindering van de subsidielast kan leiden tot een verdere vermindering van het begrotingstekort. Kan niet op deze wijze de noodzakelijke ver betering van het begrotings beeld worden bereikt, dan zal de regering overwegen welke ande re maatregelen noodzakelijk kunnen worden geacht. De regering is van oordeel, dat, wanneer de voorstellen in de fiscale sfeer en de zo even bedoelde verdere vermindering van het tekort worden verwe zenlijkt. een begroting zal zijn verkregen, welke geacht kan worden te zijn afgestemd op de voor het komende jaar te ver wachten economische omstan digheden. Ik moge de wens uitspreken, dat het overleg tussen de re gering en de Staten-Generaal naar aanleiding van de begro- t.ingsontwerpen en van de in samenhang daarmede in te die nen voorstellen zich in een sfeer van goede samenwerking zal voltrekken en zal bijdragen tot de bevordering van 's lands welzijn. Na deze woorden neemt de minister uit het koffertje „derde dinsdag in september" staat er op geschilderd de met een oranje lint samenge bonden bescheiden. De Kamer bewaarder deponeert deze op het bureau van de president. Nadat de voorzitter, de heer Kortenhorst een dankwoord heeft gesproken verlaat de mi nister van Financiën de verga dering. Aan de orde is vervolgens het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. Bij de stemming voor de eer ste plaats worden 131 stemmen uitgebracht, waarvan 121 op dr. L. G. Kortenhorst. De heer Kortenhorst komt dus als eerste op de nominatie. Bij de stemming voor de tweede plaats worden 133 stem men uitgebracht, waarvan 105 op de heer Bommer. De heer J. Bommer komt dus als tweede op de nominatie. Bij de stemming voor de der de plaats worden 133 stemmen uitgebracht. Daarvan verwierf xnr. Roosjen 119 stemmen, zodat de heer Roosjen als nummer drie op de voordracht komt. De nominatie luidt dus1. dr. L. G Kortenhorst (K V.P.), 2. J. Bom mer (P.v.d.A.), 3. mr. A. B. Poos- jen (A.R.). De leden vaa het stembureau, de heren V? den Bom, Calmeyer, Van VLct, en Hazenbosch, zullen met mevr. De RoosOudegeest en de he ren Van Koeverden, Smallen- broek en Van Dijk, deze voor dracht aan H.M de Koningin gaan aanbieden. De vergadering wordt hierna gesloten. De Kamer zal a.s. donderdag wederom in vergadering bijeen komen. Onder bescherming van Amerikaanse oorlogsschepen en Amerikaanse en nationalisti sche jagers is het gisteren een landingsvaartuig gelukt op Quemoy voorraden aan land te zetten. Voorts zijn zeven trans portvliegtuigen er onder dek king van jagers in geslaagd bo ven klein-Quemoy voorraden uit te werpen. Quemoy heeft veel hinder van de communistische blokkade. Op Formosa zijn Amerikaan se vliegtuigen aangekomen, waaronder jagers van het type F—104, die de snelste ter wereld heten 'te zijn. Tevens is beves tigd, dat er Amerikaanse kern wapens op het eiland zijn gear riveerd. Het verkeer tussen de kust- eilanden is geheel ontwricht. De kleine eilandjes als Klein-Que moy, Tatan en Erhtan zijn ge heel op bevoorrading uit de lucht aangewezen. Op Quemoy wachten vele vrouwen, kinde ren en gewonden op transport naar Formosa. Dank zij de activiteiten van burgemeester mr. R. A. J. van de Ven, burgemeester van de Limburgse gemeente Bunde, komt het paviljoen van de Ne derlandse landbouw op de „Ex po" te Brussel naar deze Lim burgse gemeente. In principe is het paviljoen met het daarbij be horende restaurant reeds ge kocht. Gedeputeerde Staten van Limburg moeten echter aan de aankoop nog een goedkeuring hechten. Te Bunde zal het paviljoen volgens plannen van architect Van Amstel uit Maastricht her bouwd worden tot een modern gemeenschapshuis -n streek- tentoonstellingsgebouw. Dit ge meenschapshuis krijgt een zaal, in grootte ongeveer de helft van de huidige paviljoenoppervlak te. Deze zaal kan aan 350 tot 500 personen plaats bieden. Er komt verder een toneelruimte van ongeveer tien meter breed en zeven meter diep. Verder is er nog een vergaderzaal met eigen ingang geprojecteerd. De grote zaal wordt gescheiden van het restaurant door een ontvangsthal, voor een groot deel voorzien van glazen wan den. In deze hal wordt een film cabine gebouwd, zodat zij als bioscoopzaal dienst zal kunnen doen. Het restaurant zal de speci fieke bouwtrant van het tegen woordige „Expo"-restaurant be houden. Terrassen en plantsoenen zullen het geheel omlijsten. Bunde is een gemeente van 2.500 zielen, gelegen in de na bijheid van Maastricht. Reeds jaren heeft men er gebrek aan behoorlijke zaalaccomodatie. Door de aankoop van het pa viljoen wordt dit probleem in één slag opgelost. Volgens de plannen zal met de afbraak van het paviljoen te Brussel op 15 november een begin worden ge maakt. Burgemeester en archi tect hopen nog vóór de winter met de herbouw te Bunde een begin te kunnen maken. IJs en weder dienende zou 't gemeen schapshuis dan rond Pasen 1959 gereed kunnen zijn. De koopprijs van het Neder landse landbouwpaviljoen op de Expo bedraagt ƒ40.000, Waarschijnlijk zal het gemeen tebestuur van 25unde samen met verenigingen ter plaatse en uit de'omtrek een stichting vor men die de exploitatie van het gebouw ter hand zal nemen. WEERSVERBETERIN G. Vrijwel overal in Nederland is er dinsdag regen gevallen. De hoeveelheden die 's avonds afge tapt werden varieerden van 9 mm in Leeuwarden tot 0.1 mm in Woensdrecht. Zonneschijn kwam nauwelijks voor. Dit sombere weertype werd veroor- zakt door een uitloper van een depressie die dinsdagavond op haar oostelijke koers Noord- Polen bereikt had. De trogvormige uitloper ver oorzaakte tijdelijk nog krachtige wind langs de kust. Inmiddels werd de luchtdruk boven de Britse eilanden en het Noordzeegebied hoger. Er wordt nu een hogedrukgebied aange troffen dat langzaam in ooste lijke richting beweegt. In ver band met ae invloed van het hogedrukgebied op het weer in ons land, die geleidelijk groter wordt, verwachten we voor van daag opklaringen bij naar N.O. geruimde winden. De tempera tuur, die gisteren nergens boven 19 graden kwam, zal weer iets hoger worden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Zonnige perioden In de ochtend plaatselijk mist, overigens zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. DONDERDAG 18 SEPTEMBER „De eerste fase van de ver snelde repatriëring is nu voorbij. De grote stroom is. globaal ge sproken, tot een einde gekomen. Alle gerepatrieerden hebben een onderdak, al is het veelal nog slechts van tijdelijke aard. Velen zijn er gelukkig in geslaagd werk te vinden. Ik heb er behoefte aan u allen gezamenlijk daarvoor hartelijk te danken". Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 4.58 5.33 6.13 6.23 n.m. 5.19 5.54 6.34 6.44 ZON op onder Sept. 17 6.16 18.52 18 6.18 18.50 MAAN op onder 11.28 12.40 20.58 21.44 Dit zeide de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé. maandagavond in 'n radiotoespraak over de repa triëring, die zij via de beide zen ders Hilversum heeft uitgespro ken. .Minister Klompé zeide nu op 6 september de „Waterman" als laatste schip van het speciale repatriëringschema uit Indonesië in Nederland is aangekomen te mogen constateren, dat de bij na 37.000 landgenoten, die sedert december van vorig jaar in ons land zijn gearriveerd, bevredi gend zijn opgevangen. Zij zeide, dat het probleem van de huisves ting aanvankelijk de meeste zor gen heeft gegeven, doch dat de reacties op de oproep tijdelijk woonruimte ter beschikking te stellen na een wat aarzelende in zet, zeer bevredigend is geweest. Van de aanbiedingen bleek ech ter slechts een zeer bescheiden gebruik behoeven te worden ge maakt. Ruim 18.000 gerepatrieer den verblijven thans nog in con tractpensions en kleinere be roepspensions. Een tweede pro bleem was de werkgelegenheid. Minister Klompé zeide, dat er gelukkig bemoedigende cijfers zijn. Via de arbeidsbureaus zijn van januari tot nu toe ruim 2000 gerepatrieerde mannen en vrou- men in een passende werkkring geplaatst. Honderden anderen hebben zelf een betrekking ge vonden. Minister Klompé zeide voorts dat de regeling er .zich van be wust was dat de massale repa triëring uit Indonesië allerlei ge varen kon meebrengen voor de volksgezondheid in ons land. „Vandaag kunnen wij zeggen, dat alles Gode zij dank als door een wonder in orde is gekomen".- De minister bracht hierbij dank van de regering over voor het werk, dat ten behoeve van de zieken en bejaarden is verricht, „een staaltje van organisatie en improvisatie, waardoor van dit uiterst tragische probleem de scherpste kanten werden wegge nomen". Minister Klompé besloot met te zeggen, dat het er thans op aankomt ook het verdere proces van de repatriëring tot een goed einde te brengen. Er is een nieu we fase ingegaan: de tijd van de eigenlijke integratie, de impas- sing van de gerepatrieerden in de Nederlandse samenleving. Hier ligt een taak niet alleen voor de kerken de organisaties en het bedrijfsleven, doch voor ons al len, een taak voor ieder van ons persoonlijk, aldus mniister Klom pé. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft bij de aanvang van haar dertiende zit ting de Libanese minister van Buitenlandse Zaken, dr. Charles Malik, tot voorzitter gekozen. Malik kreeg bij de eerste stemming - 45 stemmen, tegen zijn Soedanese ambtgenoot Mo hammed Mahgoeb 31 stemmen. De vereiste meerderheid was 39 stemmen. Voor de stemming had de Tsjechische delegatie bekend gemaakt dat zij de kandidatuur van de Tsjechische diplomaat Jiri Nosek ten behoeve van Mah goeb introk. Deze kreeg hierdoor de negen stemmen der volksde- mocratische delegaties. Bondskanselier Adenauer heeft dinsdag op een persconferentie te Bonn verklaard, dat zijn be sprekingen met De Gaulle, zon dag in Colombey les Eglises ge houden, de eenmaking van Euro pa zullen bevorderen. Ons gesprek betekende de be krachtiging van de politiek, die wij met grote vasthoudendheid in de afgelopen negen jaar heb ben gevolgd, aldus Adenauer. Hij zei dat er bij de besprekin gen geen detailkwesties aan de orde waren gesteld en dat alleen van gedachjen is gewisseld over de wereldproblemen. Wij hebben kunnen constate ren, dat wij het hierover volledig eens zijn en dat wij tot overeen stemming zullen kunnen komen over alle acute vraagstukken, die zich zullen voordoen, aldus Ade nauer. Adenauer zei dat het eerste doel van de Europese politiek is de gesloten verdragen van kracht te doen worden dan de leemten ervan op te vullen en tenslotte Groot-Brittannië door de vrij handelszone bij de gemeenschap pelijke markt aan te sluiten. Na zijn onderhoud met De Gaulle was Adenauer ervan overtuigd, z"i hij, dat de gemeen schappelijke markt op I jan. a.s. van kracht zal worden en dat in het komende jaar de vrijhandels zone tot stand zal komen. De Gaulle was het ook met hem eens wat betreft de tegen over de Sowjet-Unie en de an dere staten van het oostelijk blok aan te nemen houding. Volgens Adenauer is het een vergissing te menen dat men diplomatieke betrekkingen met bepaalde sta ten van het oostelijk blok zou moeten aanknopen omdat die staten daardoor van Moskou los gemaakt zouden kunnen worden. Het tegendeel zou het geval kun nen zijn. Naar zijn persoonlijke indruk ken van De Gaulle gevraagd zei Adenauer dat de Franse premier niet als „nationalist" beschouwd moet worden. De Gaulle had hem verzekerd dat de Fransen niet Duitsers zich zouden willen wre ken en dat Frankrijk en Duits land zich dus aan hun gemeen schappelijke taken in Europa en meer bevreesd waren dat dede wereld konden wijden. AUDENAUER ONTMOET DE GAULLE Een beeld van de ontmoeting tussen premier Charles de Gaulle van Frankrijk en bondskanselier dr Konrad Adenauer van West Duitsland te Colombey les deux Eglises De Limburgse mijnen hebben aan de hoge autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal medegedeeld, dat zij voornemens zijn onder be paalde voorwaarden aan hun verbruikers een reductie te geven op de prijzen van indu striekolen, grove cokes en giet- cokes. De reductie zal 1,— tot 3,— per ton bedragen, afhan kelijk van de soorten en heeft betrekking op de totale hoeveel heid van de gesloten of nog te sluiten contracten voor levering na 1 oktober a.s. De afnemers zullen op korte termijn op de hoogte worden ge steld van de voorwaarden, welke voor de reductie gelden. De re gelmatige afname zal hierbij een belangrijke plaats innemen. In het begin van de volgende zomer zal een Amerikaanse ten toonstelling in Moskou en een Russische in New York worden gehouden. Zij zullen gewijd zijn aan de ontwikkeling van weten schap, techniek en cultuur in elk der beide landen. Dit is door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Dit is de eerste dergelijke uit wisseling sedert de tweede we reldoorlog. In januari van dit jaar is tussen beide landen een overeenkomst gesloten welke voorziet in nauwere culturele betrekkingen. In officiële Amerikaanse krin gen geeft men te kennen, dat het Russische volk o.m. de vorderin gen zullen worden getoond welke zijn gemaakt bij de uitvoering van president Eisenhowers pro gram „Atomen voor de vrede". Ondanks het feit dat het weer echt niet prettig was, stonden er duizenden langs de route van de rijtoer die de Ko ninklijke Familie dinsdagmid dag door de hofstad heeft ge maakt. Bij het militaire hospi taal was het bijzonder druk want daar zou de stoet een ogenblikje stilhouden. Het personeel van het hospitaal stond stram in de houding toen het koninklijk gezelschap in open rode landauers aankwam. In het eerste rijtuig zaten H. M. Koningin Juliana, Prins Bern- hard en de Prinsessen Margriet en Marijke, in het tweede zaten de Prinsessen Beatrix en Irene. Ongeveer twintig zieke bed legerige militairen konden de Koninklijke Familie toch langs zien gaan, want zij waren met bed en al langs de route opge steld. Het oponthoud bij het hospitaal was kort. Er was net tijd om foto's van het bezoek van Prins Bernhard aan het mili taire hospitaal in september van het vorige jaar en bloemen aan te bieden. De chef van het ziekenhuis kolo nel-arts J. Westendorp Boer- ma bood de foto's aan, de offi cier van de Milva geneeslain- dige dienst 2e klasse I. H. l!fgt- hart en de burger eerste ver pleegster Corrie Zindel boden de beide Prinsessen bloemen aan en de lopende patiënt wachtmeester le klasse D. Reitsma, die een gebroken arm heeft, offreerde H. M. gele rozen. De adjunct-directrice van het hospitaal, hoofdofficier Milva geneeskundige diest 3e klasse G. H. van Doorn bevond zich eveneens bij het gezelschap dat vpor het hospitaal stond opge steld. In snel tempo ging de stoet ver der door de Haagse binnen stad. Overal werd de Konink lijke Familie van harte en uit bundig toegejuicht. Het begin en het eindpunt van de rijtoer was het Huis ten Bosch. Daar stond een groep van 300 B.B.- noodwachters en noodwacht- sters uit het gehele land in een erehaag opgesteld. De B.B.- drumband uit Deest bij Druten speelde bij het vertrek en de terugkeer van het Koninklijk Gezin. Vergadering Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs. (Hervormde School.) Onder leiding van de heer J. !)lijslager werd maandagavond n het Jeugdgebouw aan de Kerk- loflaan de jaarvergadering ge- louden van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs. De jaarverslagen gaven geen aanleiding tot op- of aanmerkin gen en na het uitbrengen van het rapport der kascommissie werd het beheer van de penning meester goedgekeurd. De secretaris, de heer F. A. Harms, liet in zijn jaarverslag duidelijk uitkomen het nijpend tekort aan schoolruimte. Men heeft zelfs een beroep moeten doen op het R. K. Kerkbestuur om leerlingen van de Hervormde school in een klaslokaal der R. K. school onder te kunnen brengen. Hierbij ondervond het bestuur der Hervormde school de grootst mogelijke medewerking, terwij] ook het hoofd der R. K. jongens school zoveel mogelijk hulp ver leent. In het jaarverslag van de secretaris werd hen daarvoor dan ook hartelijk dank gebracht. De voorzitter kon tijdens de ver gadering de verheugende mede deling doen, dat dezer dagen de urgentieverklaring voor de bouw van een elfklassige school werd afgegeven. Zo wordt de bouw van een nieuwe school mogelijk. De daartoe door het gemeente bestuur aangewezen gronden zijn inmiddels reeds overgedragen, zo dat zeer spoedig met de bouw een aanvang kan worden gemaakt. Zeer veel dank bracht het be stuur in deze aan het college van B. en W., alsmede aan de inspec teur voor het L. O., mr L. G. Wolf uit Goes. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen werd vrijwel geen gebruik gemaakt. Eervol ontslag. De grafdelver, de heer A. Sor- ber is op zijn verzoek tegen 1 november a.s. als zodanig eervol ontslagen. Rijkspolitiekapel komt naar Axel. Ter gelegenheid van de herden- king van de bevrijding op vrij dag 19 september a.s. zal de Rijkspolitiekapel, bestaande uit ca 85 personen, des avonds om 10 uur een taptoe geven op de Markt. Zaterdag 20 september zal deze kapel om 9.30 uur des v.m. een mars door de gemeente maken en concerteren op de Markt, waarna dit korps officieel ten gemeentehuize zal worden ont vangen. Afvalwater rn Arnemuiden. Met vernietiging van het des betreffende besluit van het da gelijks bestuur van de polder Walcheren heeft de kroon, bur gemeester en wethouders van Arnemuiden niet-ontvankelijk verklaard in hun aanvraag voor een vergunning tot het lozen van afvalwater uit een door de gemeente Arnemuiden te stich ten rioolwaterzuiveringsinstal latie op de Arnemuidse water gang. Ongeluk. Doordat de bromfietser J. B. uit Zuidzande vermoedelijk naar links uitweek, kwam hij zondag j.l. nabij de splitsing van de weg Nieuwvliet-Zuidzande en Nieuw- vlietOostburg in botsing met de personenauto bestuurd door de heer E. P. uit Oostburg. Nadat dokter Jansen uit Groe- de de eerste hulp had verleend, kon de bromfietser J. B., die een gebroken neusbeen en een lichte hersenschudding had opgelopen, naar huis worden vervoerd. Wandeltocht. V. V. V. De V.V.V. had voor j.l. zater dag een wandeltocht uitgeschre ven van 25. 15 en 10 km. Het aantal deelnemers bedroeg 113 waarvan 33 voor het 25 km par cours. Onder een stralende zonne schijn vertrok de eerste groep om 14.45 uur. De anderen ver trokken met een tussenruimte van 45 minuten. De tocht ging hoofdzakelijk door de prachtige Braakmanpol- der over Hoek naar Philippine. De groep van 25 km arriveer de om kwart voor zeven monter weer op het vertrekpunt. Iedere deelnemer!ster) die de tocht volbracht, kreeg een her inneringsmedaille. Alleen de oudste deelneemster C75) is uitgevallen. De begelei dende E.H.B.O. hoefde weinig hulp te verlenen. Uitstapje muziekgezelschap. De leden van de muziekver eniging maakten zondag hun jaarlijks uitstapje. Eerste doel was de enorme basiliekkerk op de Koekelberg te bezichtigen, daarna werd over Ninove naar Geeraardsbergen gereden waar velen zich aan de klimpartij waagden. Vandaar ging het naar het prachtige en bosrijke Floberg waar wegens 't bizondere fraaie weer veel bezoekers waren die in de schaduw verpozing zoch ten. Tot slot werd een bezoek aan Lokeren gebracht alwaar vóór de laatste étappe van dit uitstapje werd aangevangen, nog een dansje werd georgani seerd. Tragisch ongeval. Gistermorgen omstreeks kwart voor negen speelden rond een wagen van de ruimingsdienst der gemeente Axel, die daar bezig was met het leeghalen van fae- caliënputten, een aantal kinde ren. Op het moment dat de per sonenauto bestuurd door mevr. S. uit Axel door het gehucht reed, liep het 4-jarig zoontje Adri van de familie Witte de straatweg over, met het gevolg dat de bestuurster het kind niet meer kon ontwijken. Dokter Boor uit Axel was spoe dig ter plaatse om de eerste hulp te verlenen en liet het kind in zorgwekkende toestand per ambulancewagen naar het Ju- liana-ziekenhuis te Terneuzen overbrengen. Het jongetje is aldaar tegen de middag overleden. De verslagenheid in Spui is groot en het medeleven alge meen. Tweede Liberiaans schip opgelegd. Maandagmiddag is het twee de schip van de rederij Papa- dakis, het Liberiaanse s.s. „Nic ky", 9188 brt., dat in 1953 is ge bouwd. in de Zandkreek te Veere opgelegd. Faubus, de gouverneur van Arkansas, die voorstander is van scheiding van blank en zwart op scholen, heeft dinsdag het tijd stip ran een plaatselijke volks stemming over de vraag of scho len uitsluitend voor blanken ook voor negers opengesteld moeten worden van 7 oktober tot 27 sep tember vervroegd. Waarnemers geloven, dat de gouverneur het besluit genomen heeft omdat hij zich onder druk gesteld gevoelt van blanke leer lingen die de vier betrokken scholen niet kunnen bezoeken en de ouders van deze leerlingen. Tot deze vier scholen behoort de centrale middelbare school, die de gouverneur heeft laten slui ten opdat geen negers kunnen worden toegelaten zoals door het Amerikaanse hooggerechtshof is bevolen. In zijn aankondiging van de vervroeging van de volksstem ming hekelt Faubus het school bestuur van de centrale middel bare school te Little Rock van wege het afgelasten van wed« strijden en andere buiten de schooluren in schoolverband ge organiseerde activiteit. Faubus zegt, dat het school bestuur nog steeds naar integxa- tie streeft, zoals het altijd ge daan heeft Het schoolbestuur, aldus Faubus, gebruikt de kin deren in zijn eigen campagne tot het uitoefenen van druk in deze koude oorlog voor integratie. Aan een voorgenomen beto ging voor een gesloten school te Little Rock hebben dinsdag slechts 10 jongens deelgenomen. Zij gingen weg toen de politie dit gelastte. Hugh Gaitskell, leider van de Labouroppositie, heeft op een lunch van de buitenlandse pers vereniging te Londen gezegd, dat Engeland Amerika moet trach ten over te halen de eilandjes voor de Chinese kust door de nationalisten te laten ontruimen. Amerika zou communistisch Chi. na moeten erkennen. Tot de V. N. toelaten en Formosa moeten neutraliseren. De vrees van Amerika zijn ge zicht te verliezen moest minder zwaar wegen dan de kans op een oorlog, mogelijk met kernwa pens. Gaitskell gelooft overigens, dat Amerika er prestige bij zou winnen. Hij klaagde er over, dat het Britse standpunt in deze bij niemand bekend is. SCHIP NA AANVARING GEBROKEN Maandagavond om half zés is het uit de Waalhaven te Rotter dam komende Duitse Rijnschip „Seydlitz" in aanvaring geko men met het 314 ton metende sleepschip „Anna Maria II", dat door de sleepboot „Louise" de zelfde haven werd binnenge bracht. De ,.Anna Maria II" werd aan stuurboordzijde mid scheeps geraakt, brak daardoor in tweeën en zonk. Het had 314 ton ammoniakpoeder als lading aan boord. Het schip had een opvarende, de 43-jarige schipper W. Kleine uit Rotterdam, die aan het roer staande het ongeval zag aanko men en een reddingboei had omgedaan. Toen de ..Anna Ma ria II" zonk nam hij de scheeps hond in zijn armen en sprong te water. Het tweetal werd vei lig door de sleepboot opgepik* BLIKSEMINSLAG TE OUDESCHOOT Tijdens een kort maar hevig onweer is de bliksem maandag middag ingeslagen in de boer derij van de veehouder M. de Vries te Rottum bij Heeren veen. Het vuur, dat voedsel vond in de opgeslagen winter voorraad hooi, was zó hevig dat niets meer kon worden gered. De brandweerkorpsen van Joure en Heerenveen hebben alleen maar kunnen nablussen. Er zijn geen dieren van de vee stapel verloren gegaan, aange zien de dieren zich in de wei bevonden. BOERDERIJ AFGEBRAND NA BLIKSEMINSLAG Tijdens een onweer, dat slechts enkele minuten duur de, is maandagmiddag in Hen gelo de bliksem ingeslagen ir de boerderij van de heer J. Eur derink aan de Oldenzaalse- straat te Hengelo. Aangezien er in de omgeving geen water te vinden was en de druk op de waterleiding te ge ring bleek, kon de brandweer niets uitrichten. De boerderij brandde tot de grond toe af. Van de inboedel kon niets wor den gered. Ook een hoeveelheid hooi ging verloren. De bewo ners, man. vrouw en kind, wis ten zich ternauwernood in vei ligheid te stellen. De bewoners waren verzekerd. BOERENWONING AFGEBRAND In de buurtschap de Tol on der de gemeente Weel Is maan dagavond omstreeks zes uur een boerenwoning tot de grond toe afgebrand. De weduwe B. met haar twee zoons, die de wo ning bewoonde is dakloos. Door gemis aan een telefoonaanslui ting in de directe omgeving ko» de plaatselijke brandweer niet direct worden gealarmeerd en kon deze na aankomst slechts nablussen. De inwoners van het huil waren gedeeltelijk veraekerd. "Woensdag 17 Niemand tegemoet vrees en die nog sprake gewone rijl raamd van zeer sterk Anderhalf DE ANGEL IN Vanzelfsprekend nood een van de angels in h derlandse raaa_ en de volksverteg verschillen daaro mening. Denken zorg even weg begroting met kort sluiten. D noeg geweest en kunnen zeggen, ger zelf betaalt genot dat hij gei geen overdreven De voorschotten woningbouw wor mende jaar tot 670 miljoen g rijk betaald, woont een groot volk te duur. het rijk ook nog joen aan subsidies Van dit bedrag naar de particu) bouw ter dekkinj dabele bouwkoster wordt aangewend en een kleine 132 nodig om de gatei tietekorten van en woningbouw etc. te stoppen Wanneer alle huizenbezitters Volgens het bouwp held ƒ3.200 miljoen gebouwensector buit bare begrotingsmidd* bouw door lagere pu peil van de investerii eulieren is de invest* punt genomen. Ten echter aangenomen satie-nota van 19 me cijfer voor het aantal Ten aanzien van voeren beleid moet m gelijkheid rekening houden, dat evenal dio 1958 het geval is standigheden op de in verschillende dele: uiteen lopen. Omtrent de bc' onderhoudswerken weg- en waterbouwki ken kon geen voldoe worden verkregen, geen produktieramin onderhoudswerken, toelichting van het voor 1958 werd aa gemaakt. In 1957 wi drag verwerkt van De geraamde prod derhalve niet geheel Daar in 1959 med dient te worden gehoi werken ten behoeve poort en het Deltapla gaande mechanisatie objecten in deze sectc den gerekend, lijkt he ken bedrag voor 19 miljoen niet bez een oogpunt van bou Bij de raming var volume voor de geb< is uitgegaan van de de produktie in 1957. werd rond f 2.393 m werkt. Aangenomen prijsniveau gelijk zal van 1958. Daar de pri het komende jaar v< langrijk deel verweze: in werken, die in voo ren zijn aangevanger vergelijking met de p 1957 waarin werkc waren met een lager uit de jaren voor 195' gerekend te worden n peil dat ca. 5 hogej 1957. Ten aanzien van de ling van de produl kan nog het volgende gemerkt. Het aantal arbe: in de bouwnijverheii ste jaren niet onbeli genomen. Voor 1959 geringere toenemin gehouden. Gereken* den met een ook in gezette, toenemend* satie en rationalisai Do« de beide gent

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2