De plechtige opening Staten-Generaal der DE WOOmEDE Prinsjesdag 1958 Het voorlezen van de Troonrede door H.M. Koningin Juliana Prinsjesdag 1958 Frankerinrr bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande F<v3act1e-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nft 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1476 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum por advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties '(géén handel»* advertenties): 5 regels 1,Iedere regel moer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: AdE«& Bureau van dit blad, 20 cent meer. In de grondwet is vanouds bepaald, dat de opening van de zitting der Staten-Generaal zou geschieden op een vaste datum. In 1887 is grondwettelijk vastgelegd, dat dit de derde dinsdag in september zal zijn. In de wandeling draagt deze derde dinsdag in september de naam Prinsjesdag, oorspronkelijk de benaming voor (le feestelijk gevierde verjaardag van de prins-stadhouder, bepaaldelijk van stadhouder Prins Willem V, weleer naast de kermis het vrolijkste volksfeest in ons land. Wie zich op deze dag in de Haagse binnen stad bevindt ervaart Prinsjesdag nog steeds als een feest, als een luisterrijk feest. Zo heeft Hare Majesteit, Koningin Juliana dan gistermiddag voor de elfde maal sinds zij de troon heeft bestegen de zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de Troon rede, het staatsstuk waarin in algemene lijnen het te voeren rege ringsbeleid wordt aangegeven. Te een uur heeft Hare Maje steit zich daartoe, vergezeld door Z. K. H. de Prins der Ne derlanden en H.H.K.K. H. H. de Prinsessen Beatrix en Irene in de gouden koets van het pa leis aan het Lange Voorhout naar de Ridderzaal begeven. De gouden koets is een bekend at tribuut bij deze plechtigheid sinds 1898. In dat jaar vatte 'n groepje bewoners van een een voudige wiik van Amsterdam de Oranjevriendenkring het plan op om de jonge Ko ningin Wilhelrnina ter gelegen heid van haar troonsbestijging een statiekaros aan te bieden. Een sprookjeskoets van puur goud. Met geestdrift nam ge heel Amsterdam het denkbeeld over en dank zij de offervaar digheid der hoofdstad en de ge zamenlijke krachtsinspanning van het gehele volk, door de kundigheid en vakkennis van smeden en houtbewerkers, van schilders en decorateurs, van glasblazers, leerlooiers, vergul- ders en lakenwevers, van ivoor snijders en bronsbewerkers en de nijvere handen van wees meisjes en bordurende oude- dames-kransjes is toen inder daad een sprookjeskoets ont staan, die nu reeds gedurende zestig jaren op hoogtijdagen van ons nationale leven ge bruikt wordt. Bij de tocht van de feeste lijke stoet, die gistermiddag naar de Ridderzaal trok, werd deze route van het koninklijke paleis af gevolgdLange Voor hout, Kneuterdijk, Lange Vij verberg, Korte Vijverberg, Binnenhof. Duizenden hadden zich verzameld langs deze weg In dichte rijen stonden ze op de trottoirs en onder de bo men langs het schelpenpad op het Lange Voorhout en de Vij verberg. Anderen hadden een zitplaats op een der tribunes, die voor deze gebeurtenis op verscheidene punten waren opgericht en weer anderen hadden een kijkplaats achter een der vele vensters van de huizen en gebouwen, die uit zicht gaven op de route. De belangrijke staatkundige gebeurtenis voltrok zich in de Ridderzaal. Slechts enige hon derden konden deze op de hi storische plek bijwonen, maar de duizenden van wie velen van heinde en verre gekomen waren langs de weg namen evenzeer deel aan de plechtig heid in de wetenschap, dat zij hun vorstin, de Prins en de Prinsessen, omgeven door ho velingen, anders aanschouw den dan de bevoorrechten in de Ridderzaal. Reeds lang voor het uitrijden van de ko ninklijke stoet hadden zij hun plaatsen ingenomen, waar het wachten werd beloond door het zien van het militaire ver toon, het innemen der opstel lingen voor de afzetting en zomeer. IN DE RIDDERZAAL. Met de leden van de Staten- Generaal hadden velen zich al vroegtijdig verzameld in de Ridderzaal, die met groen en bloemen feestelijk was ge tooid. Het stemmige zwart der herenkleding werd afgewis seld door het goud en zilver van ambtsgewaden, de kleuri ge toiletten der dames en ver scheidene uniformen. Onder de aanwezigen waren de le den van het corps diplomati que, hoge ambtenaren, vlag en opperofficieren, leden van de Hoge Raad der Nederlan den, vertegenwoordigers van andere rechterlijke colleges, leden van het internationale gerechtshof, vertegenwoordi gers van kerkgenootschappen, provinciale en stedelijke auto riteiten en grootkruisen van Nederlandse orden. Tegenover de troon namen later hun plaatsen in de mi nisters, de staatssecretarissen en de leden van de Raad van State. De voorzitter van de ver enigde vergadering der beide Kamer van de Staten-Gene raal, mr. J. A. Jonkman, deed vooraf de griffier der Eerste Kamer, jhr. mr. J. W. Röel voorlezing geven van het Ko ninklijk Besluit betreffende zijn benoeming tot voorziter van de Eerste Kamer voor de nieuwe zitting. Daarna be noemde hij de leden der com missie van in- en uitgeleide der Koningin. De leden der commissie be gaven zich naar de ingang der ridderzaal. Nadat de Koningin het bordes, waarboven een fraai baldakijn was gespan nen, had bestegen, ontving de commissie de vorstelijke per sonen. Zodra de ceremonie meester na driemaal met zijn staf op de grond te hebben ge tikt, de komst van de Konin gin had aangekondigd, rezen alle aanwezigen op van hun zetels. Voorafgegaan door de ceremoniemeester acht Kamer heren, de grootofficieren en de grootmeester betraden daarop Hare Majesteit, de Prins en de Prinsessen de zaal. De com missie geleidde de vorstelijke personen naar de troon, 'zij werden gevolgd door de groot meesteres, de dame du palais, de chef van het militaire huis de gouverheur der residentie! de eerste stalmeester en de of ficieren van het militaire huis. Op de troon in de Ridderzaai nam aan de rechterzijde van H.M. de Koningin plaats H.K.H. Prinses Beatrix. Ter linkerzijde van Hare Majes teit waren Z.K.H. Prins Bern- hard en H.K.H. Prinses Irene gezeten. H.M. de Koningin was ge kleed in een groenblauwe taf zijden robe met grijze nuance ring, waarbij een kleine tulen hoed in dezelfde tinten. Zij droeg het grootkrius der orde van de Nederlartdse Leeuw. Z.K.H. Prins Bernhard droeg de ceremoniële tenue van ge neraal der cavalerie met het Prinses Marijke was er dit keer ook bij, zij het dan ook als toeschouwstertje. Ze zat met en wuifde even hard met het op- klapstoeltjes voor het paleis aan het Lange Voorhout, vlak voor de hekken, waarachter het talrijke publiek al uren had staan wachten op het grote ogenblik. Prinses Marijke had veel plezier met haar vriendjes en wuide even hard met het op getogen publiek mee, toen de gouden koets, waarin haar ouders en haar oudste twee zusters zaten, langs reed. Toen om klokslag één uur H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard en de prinses sen Beatrix en Irene op het bordes kwamen, speelde de Ko ninklijke Luchtmachtkapel, die in gala-tenu was gestoken, net Wilhelmus. Het begon zacht te regenen en even daarna volgde een fikse bui. Prins Bernhard was als laatste naar het paleis gekomen. Toen hij om even over halfeen aankwam, klapten de vele kijkers uitbundig in de handen. Kleine neringdoenden had den een aoede dag. Ze verkoch ten vele snoepwaren, oranje speldjes en stonden op hoeken van straten voor een prikje k ine ruwhouten stoeltjes te vc kopen. t was precies tien minuten oven >én, toen de koninklijke stoet het Binnenhof opreed, wa; 11 'en afdeling van de Ko- nink. ke marine, stram in de houd: g, voor de ingang van de Ridderzaal de erewacht had be- Ken beeld van het voorlezen van de Troonrede door H. M. Koningin Juliana waarmee dinsdagmiddag in de Ridderzaal in Den Haag het nieuwe zittingsjaar van de Staten-Generaal werd geopend Van links naar rechts zien wij hier: H.K.H. I'rin ses Beatrix, II. M. Koningin Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard en H. K, H. Prinses Irene trokken. Bijna op hetzelfde mo ment *waarop de Marinierskapel der Koninklijke marine het Wilhelmus inzette, begonnen uit de donkere wolken de eer ste druppels te vallen en onder een hevige regenbui verlieten H.M. de Koningin. Prins Bern hard en de beide Prinsessen de gouden koets. Op het bordes van de Ridderzaal, waarboven een fraai baldakijn was gespan nen, werden de leden van het koninklijk huis ontvangen door de commissie van in- en uitge leide van de Staten-Generaal. Tegen twee uur arriveerde de luisterrijke stoet weer bij het paleis. Al die tijd had het tal rijke publiek geduldig gewacht, langzaam door en door nat wor dend van de staag vallende re gen. Het publiek begon uitbun dig te juichen, toen de stoet in de verte over het schelpenpad naderbij kwam. Prinses Marijke had in de tijd dat ze moest wachten met haar vriendjes en vriendinnetjes allerlei spelle tjes gedaan. Toen de stoet aan kwam zat het vrolijke jonge groepje weer keurig op de klap stoeltjes. Het publiek was echter niet rustig meer, toen de Koningin, Prins Bernhard en de twee Prinsessen op het balkon tra den. Het publiek brak door de afzetting heen en rende naar het paleis, juichend, en zwaai end met de armen naar de Ko ninklijke familie. De politie had de grootste moeite om de uit gelaten massa „in touw" te hou den. „In touw" letterlijk, want de politiemannen spanden snel een lang touw over het Voor hout, waarachter ze met ver eende krachten hand in hand de uitbundige menigte tegen hielden. Enkele minuten bleef de Koninklijke familie op het balkon. Daarna ging men naar binnen en verspreidden de toe schouwers zich. De Marokkaanse ambassade te Londen heeft meegedeeld, dat Amerika zich in beginsel bereid heeft verklaard zijn troepen uit Marokko te verwijderen. grootkruis Gouden Leeuw van Nassau. H.K.H. Prinses Bea trix was gekleed in een crème zijden toilet en een blauwe hoed en H.K.H, Prinses Irene droeg een lichtgroene japon met een kapje in dezelfde tint. De Koningin ving daarop aan met het uitspreken van de troonrede. Na de rede stelde de voor zitter der verenigde vergade ring, mr. Jonkman, een „Leve de Koningin" in, waarmede de aanwezigen instemden. De nieuwe zitting van de Staten-Generaal geopend zijn de, begaven de vorstelijke per sonen zich, voorafgegaan door de leden der commissie van in- en uitgeleide en de groot meester, naar de ontvangka mer. De grootmeesteres en de dame du palais volgden tot aan deze kamer, waarna zij, evenals de overige leden van het gevolg zich in de rijtuigen begaven. Nadat de leden der commis sie in de zaal waren terugge keerd en de voorzitter, prof. Anema, de president der ver enigde vergadering had mede gedeeld, dat zij zich van hun taak hadden gekweten, sloot mr. Jonkman de vergadering. De vorstelijke personen ver toefden enige ogenblikken in de z.g. Koninginnekamer en namen vervolgens weer plaats in de gouden koets. Terwijl het escorte zich vormde verzamel den de leden van het corps diplomatique zich met hun da mes bij de middelste poort van het Binnenhof, grenzende aan de Ridderzaal om Hare Majes teit in het voorbijgaan een groet te brengen. De stoet be gaf zich daarna langs dezelfde weg terug naar het paleis aan het Lange Voorhout. Dit nummer bestaat uit 16 pagina s Na de terugkeer in het paleis Lange Voor hout verschenen het Nederlandse koninklij ke paar en de Prinses sen Beatrix en Irene op het balcon om de menigte voor het pa- 'eis toe te wuiven. De foto toont v.l.n.r. het balcon: H. M. oningin Juliana, H. 1. H. Prinses Beatrix, I. K. H. Prinses Ire- ie en Z. K. H. Prins Bernhard. H.M. Koningin Juliana heeft gistermiddag in de Ridderzaal te 's-Gravenhage de gewone zitting van de Staten-Generaal 19581959 ge opend met het uitspreken van de volgende Troonrede: Leden der Staten-Generaal, Het jaar, dat achter ons ligt, heeft in de wereld geen ontspanning gebracht. Meer dan ooit heeft ieder volk de plicht bij te dragen aan het behoud van vrede en vrijheid op de grondslag van het recht. Onze taak is het ervoor te zorgen, dat Nederland een gezonde partner is, zowel in een hecht verband van het koninkrijk als in 'het wijdere kader van de internationale samenwerking. De sociaal-economische ontwikkeling in ons land vertoont zowel gunstige als minder gunstige aspecten. Het verstoorde evenwicht in onze nationale economie is mede ten gevolge van de getroffen maatregelen in belangrijke mate hersteld. De goud- en deviezenreserves hebben een welkome versteviging ondergaan, al blijft een verdere aanvulling gewenst. In het afgelopen jaar zijn de kosten van levensonderhoud niet gestegen. De ontwikkeling van de werkgelegenheid wordt thans echter met name door de aarzelende internationale conjunctuur voelbaar beïnvloed. In het algemeen is niettemin, nu ook de in februari 1958 aangekondigde maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid hun uitwerking doen gevoelen, de omvang van de werkloosheid niet alarmerend. De stijging is tot staan gekomen. Speciale zorg blijft vereist voor een aantal gebieden, waarop zich dan ook in het bijzonder het industrialisatiebeleid en de politiek der aanvullende werkgelegenheid richten. Reeds getroffen en inmiddels aangekondigde fiscale maatregelen met betrekking tot de investeringen zullen aan de werkgelegenheid ten goede komen. Bevordering van de exportontwikkeling is van vitaal belang. Al is de overbesteding voor het moment tot staan gebracht, zo ziet ons volk zich niettemin geplaatst voor de oplossing van een aantal moeilijke financiële, economische en sociale problemen. De ontwikkeling in Indonesië legt bijzondere lasten op nationale economie en rijksbegroting. Belangrijke subsidieposten, met name de huursubsidies en de zuivelsubsidies, drukken zwaar op de begroting en beperken daardoor zeer, welhaast te zeer, de financiële bewegings vrijheid. De regering heeft besloten advies te vragen aan de Sociaal-Economische Raad over de vraag of, en zo ja op welke wijze tot een verantwoorde beperking van de subsidielast kan worden gekomen. De regering zoekt overigens in overleg met het bedrijfsleven naar middelen om het moeilijke vraagstuk van de aanpassing der melkproduktie aan de vraag naar zuivelprodukten, zo mogelijk in samenwerking met andere landen, tot een meer bevredigende oplossing te brengen. Een andere factor, die het huidige uitgavenpeil in sterke mate beïnvloedt, is de omstandigheid, dat het Rijk in 1959 voor het eerst weer de volledige last der financiering van de woningwetbouw te dragen krijgt. De hoge woningproduktie in het achter ons liggende jaar was een bemoedigende factor in de voortdurende strijd tegen de woningnood. De teruggang van de economische ontwik keling heeft echter tijdelijk een ongunstige invloed uitgeoefend op het aantal in aanbouw genomen woningen. Mede ten gevolge van de maatregelen tot het herstel van het economisch en financieel evenwicht is de woningproduktie thans weer stijgende, zodat verwacht mag worden, dat zowel in 1958 als in 1959 met de bouw van 80.000 woningen een aanvang zal worden gemaakt. Tenslotte ondervindt het uitgavenpeil de gevolgen van onze snelle bevolkingsgroei en de daarmede gepaard gaande economische, sociale en culturele activiteiten, met name ook ten behoeve van investeringen voor woningbouw, onderwijs, wegen, kanalen, waterwerken enz. Een hoog niveau van bespa ringen voor het welzijn van ons volk nu en in de toekomst is dringend geboden. Het beleid zal daarop dan ook gericht blij ven. Ook bij de uitwerking van het bezitsvormingsbeleid op onderscheidene terreinen zal met deze omstandigheid rekening worden gehouden. De begroting 1959 vertoont een tekort. Dit is in de huidige situatie van de conjuctuur binnen zekere grenzen aanvaard baar, al is grote voorzichtigheid geboden. Ondanks het tenslotte toch hoge totaalbedrag van de uitgaven is bij de voorbereiding van de begroting sterke beperking betracht. Een beroep op de kapitaalmarkt ter financiering van het mede door de genoemde factoren veroorzaakte begrotingstekort is noodzakelijk. Dit beroep en daarmede de omvang van het begrotingstekort zal zijn grenzen dienen te vinden in de eisen, die aan de kapitaalmarkt uit anderen hoofde zullen worden gesteld. Daarbij valt, naast de behoeften van het bedrijfsleven, meer in het bijzonder te denken aan die van de gemeenten, die hun kapitaaluitgaven ook in de toekomst slechts met langlopende leningen zullen mogen financieren en bovendien nog staan voor de noodzaak van een geleidelijke consolidatie van hun vlottende schuld. Deze noodzakelijke begrenzing van het beroep van het Rijk op de kapitaalmarkt en dus ook van het begrotingstekort heeft het gevolg, dat niet te ontkomen valt aan een verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen. Handhaving van onze concurrentiepositie op de internationale markten blijft één van de fundamentele voorwaarden voor een evenwichtige economische ontwikkeling, vooral met het oog op de werkgelegenheid. Derhalve is ook in het komende jaar een zo stabiel mogelijk loonniveau noodzakelijk. De steeds groter wordende onderlinge afhankelijkheid van landen en werelddelen gebiedt een actief beleid op het terrein van de internationale samenwerking. Naast het werk van de Verenigde Naties steunt-de regering derhalve krachtig alle pogingen tot nauwere samenwerking van de vrije wereld. Historisch gezien is in korte tijd veel bereikt, maar nog steeds treden de vrije landen onvoldoende eensgezind op. Verdieping en uitbreiding der samenwerking is noodzakelijk. De regering streeft met alle kracht naar het tot stand ko men van een vrijhandelszone, die in aansluiting aan hetgeen op het gebied der economische samenwerking in Europa reeds tot stand werd gebracht een zo vrij mogelijk handelsverkeer over een zo ruim mogelijk gebied zou kunnen bevorderen. De republiek Indonesië heeft met schending van arie rechts regelen een reeks van maatregelen tegen Nederland en Nederlanders getroffen, waardoor het verblijf van onze land genoten in Indonesië vrijwel onmogelijk is gemaakt. Bedrijven on bezittingen zijn zonder enige vergoeding in beslag genomen. Verplichtingen worden niet nagekomen, zelfs indien zij voort vloeien uit na de soevereiniteitsoverdracht verleende kredieten en gesloten overeenkomsten. In het afgelopen jaar repatrieerden 37.000 landgenoten. Velen spannen zich op lofwaardige wijze in om hen zich bij ons thuis te doen voelen en nieuwe werkgelegenheid hier en elders voor hen te vinden. Voor de toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea hecht de regering grote waarde aan de samenwerking met Australië, welke tot uitdrukking is gekomen in de Nederlands-Australi sche verklaring van november 1957. In gemeenschappelijk overleg gaan beide regeringen thans na, welke praktische maatregelen geboden zijn om de doelstellingen van deze ver klaring waaronder het streven naar zelfbeschikking - te verwezenlijken. Het afgelopen jaar is in menig opzicht moeilijk geweest. Toch is er reden voor erkentelijkheid. De grote spanningen, waaraan onze volkshuishouding was onderworpen, zijn voor een belangrijk deel verdwenen. Daarmede is voor ons land - tenzij internationale ontwikkelingen dit onverhoopt doorkrui sen de grondslag gelegd voor een hervatting van een op gaande lijn van produktie en welvaart. De ontwikkeling der kernenergie voor vreedzame doelein den, ten aanzien waarvan ook de eigen activiteit van Neder land groeiende is, kan voor de toekomst van groot belang zijn. Zij zal hoge eisen stellen met betrekking tot investeringen, vorming van wetenschappelijke krachten en waarborgen voor de volksgezondheid. Dat althans op dit gebied ook in wereld wijd verband vruchtbaar overleg mogelijk blijkt, is een ver heugend element in de internationale verhoudingen. De wijze, waarop aan de tegenslagen, die ons land hebben getroffen, het hoofd is geboden, was weder getuigenis van de veerkracht en het weerstandsvermogen van ons volk. Bij een goede samenwerking tussen regering en volksver tegenwoordiging zullen ook de nog bestaande moeilijkheden kunnen worden overwonnen. Terwijl de financiële toestand tot voorzichtigheid noopt ten aanzien van nieuwe overheids uitgaven en van kostenverhogende maatregelen in het be drijfsleven, zal het ongetwijfeld mogelijk blijven een beleid te voeren, dat de geestelijke, economische en sociale ontplooi ing van onze volkskracht stimuleert. Met de bede, dat God U wijsheid moge schenken bij de ver vulling van uw verantwoordelijke taak, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1