van De dame de ondergrondse Hu isvuil voor landaanwinning Eric de Noorman - Ingrid Landbouwcon gres te Wenen SNEPPEN bestudeert probleem overschotten der [STRAAT 5 04-2428 rverzorging EUZEN Vrijheid is het hoogste goed Waar eens diepe plassen waren, grazen nu de koeien •[-.[ i:. Vrouw ving dief 17 september 1958 dacht voordiger: AES lat 8, AXEL ES- en ENKAPPEK in alle jETARTIKELEX FUMS UTERIEËN DE COLOGNE beste fabrieken jaar bij: TERNEEZEN I Woensdag 17 september 1958 DE VRIJE ZEEUW 15 Wie vandaag over de „ondergrondse" spreekt of hoort sprekefi, denkt óf aan de ondergrondse spoorwegen van Londen en Parijs óf aan de verzetsbeweging uit de oorlog. Welnu, een combinatie van die twee, de z.g. „ondergrondse spoorweg" bestond een goede honderd jaar geleden al in Amerika. De spoorwegen mogen er dan misschien niet veel mee te maken gehad hebben, het verzet tegen de heersende wantoestand van de slavernij des te meer. Deze „on dergrondse" was een geheime route, waar voortvluchtige slaven zich langs op weg konden begeven naar Canada. Om de vier tot zes uur was er een veilig onderkomen, waar de vluchtelingen zich overdag schuil konden houden, om dan in de nacht hun hachelijke tocht voort te zetten. En een van deze posten werd gevormd door het huis van Calvin E. Stowe, eerst hoogleraar aan een seminarium in Cincinnati, later aan een dergelijke instel ling in Massachusetts. GETROUWD HARRIET MET Deee professor Stowe was in 1836 getrouwd met een zekere Harriet Beecher, jongste doch ter van een presbyteriaans gees telijke. Zij werd geboren op 14 juni 1812 te Lichfield in Connec ticut en hielp al heel vroeg haar zuster bij haar werk in de meis jesschool. Haar broer was een befaamd kanselredenaar, maar ook Har riet zelf was voorbestemd over hele wereld bekend en beroemd te worden. Haar huwelijk was aan dit alles verre van vreemd. Immers, de beide seminaria, waar professor Stowe doceerde, waren centra van het z.g. aboli- tionisme, d.w.z. de beweging, die afschaffing van de slavernij voorstond, propageerde en be vorderde. Met woord en daad gaf het echtpaar zich aan dit hoge ideaal. Harriet schreef in aller lei tijdschriften en hielp zo veel in haar vermogen lag de onge- lukklgen, die langs de „onder grondse" route op weg naar de vrijheid waren. Hoe kwamen de Stowe's hiertoe? MENSONTERENDE TOESTANDEN De slavernij in Amerika is met name ontstaan door de opkomst en ontwikkeling van het planta gesysteem. Men zocht in massa goede en goedkope arbeids krachten en vond die aanvanke lijk in de inheemse Indianen. Maar deze bleken al spoedig on geschikt te zijn voor het walge lijke systeem, in de eerste plaats omdat zij over het algemeen een te zwak gestel hadden, terwijl bovendien de mogelijkheden voor ontvluchting legio waren. Toen kwam Las Casas op het onzalige idee, negerslaven uit Afrika te importeren. Die waren sterker en bovendien bij ont vluchting gemakkelijk te her kennen. Hele rompagniën slavenja gers werden regelmatig naar het zwarte werelddeel gestuurd. De slaven, zowel mannen, vrou wen als kinderen, werden vak kundig in de schepen gestouwd, op zulk een wijze dat een zo groot mogelijk aantal toekomsti ge arbeidskrachten tegelijk kon worden vervoerd. Maar dit hield tevens in, dat zich tijdens de overtocht de meest verschrikke lijke toestanden en tonelen voor deden. Op speciale slavenmarkten werden de ongelukkigen in Amerika als vee verkocht, de huisslaven in New Orleans vaak deftig aangekleed, om maar een zo voordelig mogelijke indruk te maken. En eenmaal in de handen van hun kopers overge gaan, waren de stakkers volko men aan de willekeur van hun heren overgeleverd. „DE NEGERHUT VAN OOM TOM" Diep was Harriet Beecher- Stowe bewogen met het lot der opgejaagden. aan de hunnen ontrukten, als koopwaar inge- pakten en vervoerden, tenslotte als vee verkochten en als minder dan vee behandelden. Als het de slaven lukte hun heer te ont vluchten, werden zij opnieuw vervolgd, achternagejaagd en bij ontdekking geslagen en mishan deld. Is het een wonder, dat Har riet en haar man alles in het werk stelden om de ongeluki- gen te helpen en te herbergen en dat hun huis een van de scha kels der naar de vrijheid voeren de „ondergrondse" werd. En toen schreef Harriet Bee- eher-Stowe haar beroemd ge worden boek, „Uncle Tom's ca bin", bij ons bekend als „De negerhut van oom Tom". Het verscheen eerst als feuilleton en kwam in 1852 in boekvorm uit. In Engeland alleen al werden in één jaar tijds niet minder dan anderhalf miljoen exemplaren verkocht! De invloen van dit werk op de afschaffing van de slavernij is enorm geweest. BESTRIJDING EN SUCCES Uiteraard ondervonden de pu blicaties en het werk van mevr. BeecherStowe heel wat tegen werking var. de zijde der belang hebbenden. Zo werd zij onder meer beschuldigd van vervalsing der waarheid. Toen publiceerde de schrijfster in 1853 haar „Sleu tel" op „De Negerhut", waar zij met uitvoerige documentaties de onweerlegbareibewijzen in le verde van wat zij in haar boek als werkelijk had beschreven. Nog in hetzelfde jaar onder nam de heldin van „De neger- Vier Nederlanders bij Trier gewond Twee echtparen uit Voeren- daal in Limburg werden maan dag tussen Trier en Zewen ern stig gewond bij een botsing tus sen hun autobusje en een Duitse bestelwagen. De beide inzitten den van de Duitse auto werden uit de wagen geslingerd en kwa men om het leven. De Nederlandse toeristen zijn de 34-jarige C. G., zijn 30-jarige vrouw M. G., de 29-jarige L. V. die minder ernstig gewond is en diens 24-jarige echtgenote Ma ria. De omgekomen Duitsers wa ren uit Trier afkomstig. Het Nederlandse busje werd bestuurd door de heer G. De vier toeristen zijn opgenomen in een ziekenhuis in Trier. dodelijk arbeidsongeval Op de terreinen van de Ver enigde Utrechtse Ijzerhandel aan de Industriehaven is de 59-jarige arbeider P. de K. uit Utrecht maandagmiddag be kneld geraakt tussen een rij- clende kraan en een blok ijzer van plus minus vijf ton. De K. passeerde het zware ijzerblok juist toen de kraan zich in be weging zette. Hij werd door het onderstuk van de kraan tegen het ijzerblok geperst en was op slag dood. y Minister McElroy over eventuele Amerikaanse operaties in het gebied van Formosa De Amerikaanse minister ven Landsverdediging, Neil McElroy, 'neett op een dinsdag te Norfolk in de Amerikaanse staat Virgi nia, gehouden persconferentie verklaard dat bij eventuele Ame rikaanse operaties in het gebied ven Formosa waarschijnlijk slechts eenheden van vloot en luchtmacht betrokken zouden worden. Hij voegde hieraan toe: „Wij hebben echter hoop, dat de Ame rikaanse strijdkrachten bij de cri sis rondom Formosa en de om liggende eilanden slechts als af schrikwekkend medium zullen worden betrokken. hut" een reis naar Europa, waar zij enthousiast werd ontvangen. Een tweede roman over het zelfde onderwerp, die drie jaar later verscheen, maakte veel minder opgang. Maar dat was niet erg: met haar eerste werk had de moedige voorveehster haar doel ruimschoots bereikt. Helaas moest de vrijmaking van de negerbevolking met ge weld geschieden. Een burgeroor log brak uit en in 1865 werd de slavernij in de Verenigde Staten afgeschaft. Harriet Beecher- Stowe is op 1 juli 1896 te Hart ford overleden. Haar naam en werk zullen voor het behouden en herwinnen van de vrijheid, dat hoge menselijke goed, van altijddurerde betekenis blijven. (Nadruk verboden). brandalarmdoch geen brand Maandagmiddag om precies kwart voor twee luidde het signaal van de automatische brandmelder op het hoofdbu reau van de Amsterdamse brandweer een onheilspellend alarm ingrote brand in het P.T.T.-compiex aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal. Terstond werden drie posten gewaar schuwd. Drie motorspuiten en twee ladderwagens reden met loeiende signalen naar de plaats des onheils. Hier aange komen bleken de employé's zich in alle rust na hun dagelijks twaalf uurtje aan het werk te gaan. van enig vuur was geen sprake. Een inderhaast inge steld onderzoek leverde als re sultaat op, dat een der neven melders. die zich door het ge hele gebouw van de rijkstele graafdienst zijn aangebracht, defect was geraakt en op onver klaarbare wijze alarm had ge geven via de hoofdmelder. De brandweer kon met het grote materieel onmiddellijk weer in rukken. DULLES WIL V.N.-POLITIELEGER De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, is naar verluidt van plan in zijn komende redevoering voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties (waarschijnlijk op donderdag a.s.) aan te drin gen op de oprichting van een vaste internationale politiemacht. Daarnaast zal Dulles volgens de New Yorl: Times Eisenhowers voorstel voor een Arabisch eco nomisch o.itwikkelingsinstituut opnieuw indienen. Vierde Amerikaanse atoomonderzeeboot in dienst gesteld De vierde Amerikaanse atoom onderzeeboot, de „Swordfish", is maandag j.l. in de Amerikaanse marinehaven Portsmouth in dienst gesteld. De „Swordfish" zal, na een proeftocht, worden toegevoegd aan de Amerikaanse vlooteen- heden in de Grote Oceaan. In het congres van het Verbond van de Europese landbouw heeft de Oostenrijkse minister van Landbouw, Thoma, maandag er op gewezen dat in verschillende staten de produktie van land- bouwprodukten zó ver ontwik keld werd, dat de eigen behoeften overtroffen werden en een afzet gebied in het buitenland geiocht moest worden. Daarbij werden methoden toegepast, die zeer drin gend aan een nauwkeurig onder zoek moeten worden onderwor pen en gewijzigd dienen te wor den. Het heeft geen zin met over- (van onze verslaggever) UTRECHT (P P) - We zijn eens een kijkje gaan nemen bij de plas Mast wijk bij Montfoort, een klein plaatsje in de provincie Utrecht. Niet or.i ons mee. Er zijn maar niet te kust en te keur terreinen waar men vuilnis kan storten en waar omwonenden geen overlast wordt aangedaan. Waardevolle mest DE VOLGENDE METHODE is die van de compostering. Het huisvuil wordt .na het ophalen gesorteerd en de rest goed te doen aan de zomerse watersportgenoegens, neen, verre van dat, wordt uitgespreid, veelal met water be- want hier valt geen watersport te beoefenen, maar wel veel vuil te zien. spoten en krijgt de kans te gaan gisten. Langzaam maar zeker wordt de gehele plas, die een oppervlakte heeft van Na enkele maanden is het vuil vergaan, niet minder dan 28 ha en een diepte van 25 tot 30 meter, gevuld met het Cdfna'et ^triettr! huisvuil van de stad Utrecht, dat zo n 60.000 ton per |aar bedraagt, hetgeen king een buitengewoon waardevolle mest neerkomt op 60 miljoen kilo, wanneer dat meer tot de verbeelding spreekt, over, die men kern onder de naam com- Een enorme hoeveelheid dus, afkomstig van omstreeks een kwart miljoen P°st. inwoners van deze stad in het centrum van ons land. Het huisvuil wordt ,wordt hfhierv°°r bestemde iii huisvuil in speciaal ingerichte goederen- in Utrecht, evenals in zovele andere laatsen van Nederland opgehaald door wagens door de spoorwegen vervoerd de gemeentelijke reinigingsdienst en wel in prachtige roltrommelauto's, naar de compostinrichtingen van da die van achteren een keurige installatie hebben, waar de uniforme vuilnis- V.A.M., de Vuil-Afvoer Maatschappij, emmers der bewoners ingehaakt kunnen worden en zo met een enkele waari"f verschillende gemeenten zijn aan- gesloten. Zo vertrekken onder andere re- handbeweging zijn te ledigen in de trommel van de langzaam voortrijdende geimatig uit Den Haag. Zandvoort en auto. Niemand behoeft vuile handen t6 krijgen of met het huisvuil in aan- Groningen lange goederentreinen naar de rakinq te komen. compostinrichtingen varf de V.A.M. in Drente. Van stad naar plas v.. fv,v -Vc-' Grote kranen grijpen het vuil uit d. transportschepen en deponeren het in de vrachtauto's Vuilverbranding Chinese oud-strijders worden georganiseerd Zes miljoen Chinese oud-strij ders zijn bereid tegen de Ameri kanen te strijden, aldus heeft radio-Peking maandag verklaard. In alle delen van communis tisch China organiseren oud strijders zich in de plaatselijke weerkorpsen en zij wachten slechts op een oproep van de regering de wapens weer op te nemen, aldus de zender. DE ROLTROMMELAUTO'S brengen het huisvuil naar een centrale plaats, waar het gesorteerd wordt, dat wil zeg gen waar dingen van waarde zoals me talen en dergelijke uit het vuil worden verwijderd. De rest gaat in grote sche pen en wordt vervoerd naar de plas Mastwijk. Daar staan op de wal grote kranen met grijpers, die het vuil uit de schepen overladen in de kiepbakken van zware trucks, die op speciale ijzeren wielen met brede platte metalen banden rijden. Deze trucks hobbelen en bobbelen daarna langzaam met hun zware vracht over het reeds gestorte huisvuil naar de rand waar huisvuil en water aan elkaar grenzen. Hier stort de wagen zijn vracht in het diepe meer. Dagen kan men op één plek storten alvorens het huisvuil boven komt. Dan is er weer een stukje land gewonnen. Het huisvuil dat boven water komt wordt met aarde afgedekt en vergaat langzaam maar zeker tot stol, of zo men wil, aarde, grond. Op een hoekje dat het eerst volgestort zijn verschillende methoden die in ons In het verleden is de stadcompost van de werd, grazen nu reeds tientallen koeien land worden gevolgd. stad Groningen de steunpilaar geweest van en volgens de boer is het een heerlijk de landbouwkundige ingebruikneming der stuk grasland van zeer goede kwaliteit. Daar is ten eerste de vuilnisbelt, alom na ^e vervening vrijkomende dalgronden Wanner zo over een dertig tot veer- bekend. Op een daartoe geschikt terrein van Groninger Veenkoloniën, tig jaar de gehele plas volgestort is, zal wordt door de gemeente het huisvuil ge- men 28 ha kostelijke grond aan Neerlands deponeerd. De gestorte hopen worden zo snel mogelijk met aarde afgedekt om de EEN OVERIGENS eveneens zeer be stank, het bezoek van ratten en vliegen kende methode is de vuilverbranding. Het tegen te gaan. Steeds meer hopen komen vuii wordt eerst gesorteerd, waardevolle er naast elkaar en het terrein wordt als materialen worden er uit verwijderd en het ware opgehoogd, maar na verloop de rest wordt in grote ovens verbrand, van tijd moet men naar een andere stort- De grote steden, zoals Amsterdam en Rot- OP DE BOVENOMSCHREVEN WIJZE plaats omzien en dat brengt in ons klei- terdam doen dit en Den Haag overweegt raakt Utrecht zijn huisvuil kwijt. Maar er ne landje dikwijls moeilijkheden met zich om eveneens op vuilverbranding over te gaan. 1 Natuurlijk is het zo, dat vuilverbranding kostbare installaties vereist, met als ge- PllN^lf-è m J volg, dat deze methode veel geld kost. Ook Utrecht heeft in het verleden zijn vuil verbrand. Nog kan men op het Vaaltter rein aldaar de verweerde schoorsteen zien van de oude verbrandingsoven. Maar gezien de geweldige groei van de stad zou men nu met meer ovens moeten werken. Momenteel ligt de situatie voor een stad als Utrecht gunstiger. De methode, die gevolgd wordt om het vuil in de plas Mastwijk te storten eist aanmerkelijk minder geld en heeft bovendien het voor deel, dat men langzaam maar zeker land wint, land van prima kwaliteit. In ons land, waar men moet woekeren met elk klein stukje cultuurgrond, is dit van zeer groot belang. Zo zien we, dat het huisvuil geen waarde- Loze Tommei is, zoals we eigenlijk allen denken. Neen, met de miljoenen tonnen hyiisvuil van ons landje zijn belangrijke werken te verrichten in ons aller belang. (Nadruk verboden). bodem hebben toegevoegd, gemaakt van een plas, die ontstaan was door zand- graving voor wegenaanleg en die van geen belang was voor de recreatie. De vuilnisbelt Wagen na wagen kiept zijn vracht huisvuil in de diepe plas en langzaam ontstaat er land. 59. Geruisloos richt de Noorman zich op, de boog in de aan slag. Hy beseft ter dege hoe gevaarlijk dit schot is. Een ge ringe afwijking van de pijl en hij treft de verkeerde. Voor hij echter de kans krijgt, klettert er op eens een steen langs de rotsen bui ten de kloof naar om laag. Als door een adder gebeten draait Arnar zich snel om, en de Noorman ziende duikt hü razend snel weg ••Leg je boog neer", brult de schurk„en zo dat ik het goed zien kan". Thorfinn Snelvoet had zyn wapens reeds weggelegd, lang zaam voldoet ook Eric aan 't bevel. doet ook Eric aan het hevel. Arnar verkeert kenneiyk in de mening, dat Eric de oorzaak ge weest is van de vallende kei stenen, maar de Noorman weet wel beter en zpn laatste hoop is nu gevestigd op degeen die ergens boven hem achter de rotsen na derbij sluipt. Zonder het geringste vermoeden te hebben dat het zyn eigen zoon is. Hügend en krampachtig wurmt Erwin zich in een goede positie, büna echt boven de plek waar Arnar dekking gevonden heeft. Zijn ogen flikkeren als hy In- grids hacheiyke toestand ziet. Dan richt hy zich met bonkend hoofd op en stort zich naar omlaag boven op zün aartsvüand. aanbod markten te zoeken of uit te breiden. Om de landbouw te kunnen behouden blijft het nood zakelijk ook de landbouwer zijn redelijke loon te verzekeren. Het zal derhalve wel een van de be langrijkste punten van beraad slaging van het Verbond in de toekomst zijn hoe een overeen komst tussen de producenten van de in aanmerking komende lan den tot stand gebracht kan wor den. Ir. Hartmann, die over de Oos tenrijkse land. en bosbouw sprak, deelde mede, dat het aandeel van de landbouw in het bruto natio nale produkt in Oostenrijk voort durend kleiner wordt en gedaald is van 22 procent in 1937 tot 13 procent in 1957. De Westduitse minister van Landbouw, Lübke, wees erop, dat het mede tot de taak van het Verbond van de Europese land bouw zou behoren bij de ver wezenlijking van de besluiten, die door de zes E.G.K.S.-landen bij de beraadslagingen te Stresa genomen werden, er zorg voor te dragen, dat de Europese boeren onbezorgd de weg naar de toe komst kunnen bewandelen. De rentabiliteit moet de grondslag der produktie in de landbouw zijn en er mogen geen produktie- middelen beschikbaar worden ge steld voor produkten, waarvan de afzet niet verzekerd is. De Europese economische gemeen schap kan slechts dan van lange duur zijn als er samenwerking bestaat tussen de regeringen en de vakorganisaties. Daarom werd ook het bestuur van het Verbond van de Europese landbouw uitge nodigd voor de komende beraad slagingen van de E.E.G. Ruime sortering BALL-PENNEN N.V. Fa P. J. v. d. SANDE Straf van De San kwijtgescholden De Libanese regering heeft de straf van de voormalige Belgi sche consul in Damascus, Louis de San, kwijtgescholden. De San werd in mei in Libanon gearres teerd omdat hij uit Syrië wapens zou hebben gesmokkeld. Men meent dat de Belgische regering om kwijtschelding had verzocht. De San werd in juli ter dood veroordeeld, maar in augustus werd het vonnis door het hof van beroep in twintig jaar gevange nisstraf veranderd. Een kordate huisvrouw, me vrouw Jonker uit de Albert Cuyplaan te Apeldoorn is erin geslaagd een dief in handen van de politie te spelen, naar wie al enige tijd werd gezocht. De man, de 23-jarige kelner A. E. P. werd door de politie ge zocht wegens diefstal van de bromfiets van een mede-kost ganger en van een fototoestel, dat stond in de vensterbank in één van de kamers in het hotel te Beekbergen, waar hij werk zaam was. De kelner was al enige tijd ondergedoken, maar werd plotseling door iemand in de Eendrachtstraat te Apel doorn gesignaleerd. De politie, die direct werd gewaarschuwd was snel ter plaatse, maar de man nam bij het naderen van de politieauto de benen en vluchtte door de tuinen in de buurt voor de hem achtervol gende agenten. Toen hij al te zeer in het nauw werd gedreven drong hij de keuken van me vrouw J. binnen en vroeg haar hem te vgrbergen, omdat, naar hij zei, de politie hem zocht om dat hij zijn vader het zieken huis had ingeslagen. Mevrouw J. stelde de man met een siga ret op zijn gemak en vertelde hem, dat er in de kelder een grote hoeveelheid rommel stond waartussen hij zich gemakkelijk kon verbergen. Toen P. de kel der binnenstapte draaide me vrouw J. snel de deur op slot en alarmeerde vervolgens de poli tie, die P. toen zonder enige moeite kon inrekenen. Vermoedelijk heeft de man meer bromfietsen gestolen. De man zal bij de officier van po litie te Zutphen worden voor geleid. STAKING OPGEHEVEN Maandagmiddag om twee uur hebben de ruim 300 arbeiders der N.V. scheepswerven v/h H. H. Bodewes te Millingen a/d Rijn het werk. dat zij zaterdag morgen j.l. zonder medeweten van de vakbonden hadden neer gelegd, hervat. Na besprekingen met stands organisaties en van deze met de directie werd een voor beide partijen bevredigende oplossing gevonden. Op die afdelingen, waar het nieuwe tariefsysteem nog niet is ingevoerd, zal het loon vol gens de oude methode berekend worden.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 13