De goede jager spaart 't wild EEN MEESTERWERK IS ZOEK Werd beroemd strafpleiter een moordenaar RADIO EN TELEVISIE Ha, die woensdag Kunnen we de melkfles weer omspoelen! TUMULT IN ZWITSERLAND Amerikaanse toeristen prefereren Amsterdam boven Zeebrugge Het evenwicht in de natuur is vaïï liet aiiergrootste beiang Buitenlands nieuws Woensdag 17 september 1958 DE VRIJE ZEEUW 13 „Ik hen onschuldig; ik ben géén moordenaar; ik weet werkelijk van niets. M'n tegenstanders willen mij vernietigen", zo verklaarde iedere keer weer de beroemde jurist en strafpleiter, de 53 jaar oude en thans gedetineerde dr. Pierre Jaccoud, advocaat en procureur te Genève, en na ieder verhoor vertrokken dan hoofdschuddend de rechter-commissaris, de hoofdcommissaris van politie te Genève en de commissaris der recherche naar hun bureaus, ontstemd als ze waren over deze wel zeer halsstarige verdachte. En na ieder verhoor sloeg de getraliede deur van de ziekencel no. Ill in het kantonale ziekenhuis van Genève dicht achter dr. Jaccoud, welke daar ruim een maand geleden werd opgenomen, omdat hij zelfmoord had willen plegen. Dr. Pierre Jaccoud is een jurist met een wereldfaam en onder z'n cliënten bevinden zich zeer vooraanstaande personen, o.a. de Amerikaanse filmster Rita Hayworth, Ali Khan, de Begum en Krupp von Böhlen und Halbach. VERDACHT VAN MOORD Onder wel zéér verdachte om standigheden werd precies om middernacht van de eerste mei vlak voor zijn villa in Plan-les Ouates te Genève, neergescho ten de 65 jaar oude vertegen woordiger Charles Zumbach. Deze revolveraanslag had plaats onder de ogen van de echtgeno te van het slachtoffer. Mevrouw Zumbach werd licht gewond. De enige ogenblikken later thuis komende zoon André vond in de tuin van de ouderlijke wo ning zijn vader, badend in zijn bloed, dood, getroffen door vier kogels en de moeder bewuste loos en licht gewond. André belde de politie en de zogenaamde „moordcommis- sie" van de recherche te Genève, onder leiding van hoofdcommissaris Karl Knecht en de commissaris Jaquenoud, verscheen ter plaatse. Mevrouw Zumbach als getuige verhoord, verklaar de dat de moordenaar een man moest zijn van middel bare leeftijd, die lichtblond haar had. Op het tijdstip van de aanslag een beige-kleurige DONDERDAG 18 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dagope ning; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 G^fn.;' 9.10 "Voor de vrouw; 9.15 Gram.; 9.35 "Waterstanden; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kookpraetje; 11.15 Kamerorkest; 12.00 Gevar. muziek; 12.30 Land en tuinbouwmed.; 12.33 Lichte muziek; 12.50 Uit het bedrijfs leven; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram. 13.20 Amus. muz.; 13.55 Beursbe richten; 14.00 Viool en clavecim- bel; 14.30 De jacht op de dader, hoorspel; 15.10 Cabaret; 16.00 Vari vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Lichte muziek; 18.00 Nws'; 18.15 Amus. muziek; 18.45 Sport- praatje; 18.55 Gesproken brief uit Londen; 19.00 Gram.; 20.00 Nws; 20.05 Philh. orkest; 21.00 Vraag gesprek; 21.15 Pianorecital; 21.45 Art.; 22.00 Dansmuziek en Gram. 22.50 Sportact.; 23.00 Nws; 23.15 Koersen van New York; 23.16 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 10.00 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Middagklok; 12.03 Gram.; 12.25 Voor het plat teland; 12.35 Land- en tuinbouw med.; 12.38 Gram.; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Amus. muziek; 14.00 Metropole orkest; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Lichte muziek; 15.40 Vocaal ensemble; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Zang, cla- vecimbel en cello; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Beursberichten; 17.45 Gram.; 18.05 Lichte muziek; 18.30 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief; 19.30 Lichte muziek; 19.50 Pol. cause rie; 20.00 Radiokrant; 20.22 Orkest en koor; 21.15 Gram.; 21.25 Kin deren overal vandaan, komen bij elkander staan, caus.; 21.40 Strijk kwartet; 2.00 Tijdschriftenkro niek; 22.10 Orgelconcert; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VL.): 12.00 Amus. muziek; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.11 Gram. 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Viool en piano; 15.00 Schoolradio; 15.45 Duitse les; 16.00 Koersen; 16.02 Jeugd en muziek; 16.30 Solisten concert; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Viool en clavecimbel; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Wereldtentoonstelling; 20.00 Pol. uitzending; 20.10 Verzoekprogr.; 21.30 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 22.55 Nieuws. Televisicprgramma. NED. T.V.: 20.00 Journaal; 20.20 Mensen, dingen, nu20.30 Spiegel der kunsten; 21.00 Film; 21.45 Argentijns danspaar. VL. BELG.: 17.30 Wereldten toonstelling; 19.00 Voor de jeugd' 19.30 Nieuws; 20.00 Balletschool'' 20.35 Film; 21.45 T.V.-rally. 22 15 Nieuws en journaal. demi droeg en na het volvoe ren van z'n daad de vlucht nam op een groenkleurig he renrijwiel, dat was voorzien van een witgelakt fietspom- Pje. In de tuin van de villa vond een speurhond tussen het grint een beige-kleurige over jasknoop en wat verderop een huls van een kogel, een niet gangbaar type, zoals door deskundigen werd vastgesteld. DE EERSTE AANWIJZINGEN Dr. Pierre Moriaud, de rech ter-commissaris en de commis sarissen van politie Karl Knecht en Jaquenoud bespraken de op zienbarende zaak en besloten de kwestie vooreerst geheim te houden, daar zij de mening wa ren toegedaan dat in deze de liefde een woordje meesprak. Commissaris Jaquenoud hoor de de naaste familieleden en enkele persoonlijke vrienden van de familie Zumbach, waar onder de zoon André, die op het punt stond om in het hu welijksbootje te stappen. Tij dens dit verhoor kwam onder meer aan het licht, dat Zum bach jr., die als regisseur werk zaam is bij de Zwitserse radio- omroep, ook nog liefdesbetrek kingen onderhield met de 38 jaar oude en beeldschone Linda Poupette, directie-secretaresse van Radio-Genève. In de voorname salons van de Zwitserse aristocratie in de Rue des Granges en in de Wein- und Bierstuben", in het oude centrum van Genève de den vreemde en wilde geruch ten de ronde en de commissa ris Jaquenoud luisterde en no teerde, glimlachte sarcastisch en nam z'n maatregelen. DE KNAPPE LINDA VERDWEEN Deze vrolijke, knappe en .hupse" Linda was en bleef echter spoorloos, zo constateer de de commissaris Jaquenoud op een zeker moment en de eeuwig sarcastische glimlachen de politieman kwam ook te we ten, dat Linda op verzoek van dr. Pierre Jaccoud met welke zij een wel zéér intieme liefdes verhouding had naar Parijs was afgereisd. Toen sloeg commissaris Jaquenoud toe, hard en door niemand verwacht. De be roemde advocaat dr. Pierfe Jaccoud, man met een we reldnaam, werd in de nachte- njke uren door de commissa- "s,. Persoonlijk van z'n bëd geuent en overgebracht naar een iel® van bewaring en óp ziekenh tl'jdStiP naar het ziekenhuis te Genève. Tijdens de huiszoeking bestu deerde de commissaris de grote voorraad vuurwapenen die de muren van de studeerkamer van de advocaat sierden en hij ontdekte een open plek een be paalde afwijking in de ópgehan gen pistolen en revolvers aan de muur. Ja, inderdaad, daar hing eens een oude revolver Dit wapen ligt thans op de bo' dem van het meer van Genève" waar het 3: maand geleden door de verdachte werd inge smeten, omdat het wapen „roestplekken" vertoonde. FATALE BEWIJZEN Bij het Rode Kruis in Genève werd op een goede dag een bei ge-kleurige demi bezorgd; aan de sluiting ontbrak één knoop en die knoop heeft thans com missaris Jaquenoud. De eige naar van de jas bleek dr. Pierre Jaccoud te zijn en weer ver scheen op het gezicht van de commissaris een sarcastische grijns. In de garage van de advo caat annex moordenaar stond een groen gelakt herenrijwiel en daarop aan het frame bevestigd een witgelakt pompje; de fiets ging naar het hoofdbureau van politie te Genève. Op 1 mei 1958, zo bleek aan de commissaris, was de auto van de advocaat defect en in de reparatie ge weest en enkele dagen voor de moord op de heer Zum bach was Jaccoud uit Stock holm teruggekeerd van een juristencongres, waar hij on dermeer ook z'n zwarte haar dos, op» verzoek van z'n vrien din, de „hupse" Linda, licht blond had laten verven, - om dat dit „beter stond". En ten slotte kon deze we reldberoemde strafpleiter aan de sarcastische commissarji géén afdoend alibi verstrekken waar hij dr. Pierre Jaccoud vertoefde in de nachtelijke uren van de eerste mei van dit jaar. De zaak van deze jurist-moor denaar zal binnenkort voor de rechtbank te Genève worden behandeld. Achter z'n schrijfbureau in het hoofdbureau van politie zit de commissaris der recherche Jaquenoud, sarcastisch te grijn zen, bezig met een volgende zaak. Alsof er niets is voorge vallen. (Nadruk verboden.) TWEE MAAL BRAND IN ENSCHEDÉ. De Enschedése brandweer heeft gedurende het weekend twee maal met groot materieel moeten uitrukken. In de nacht van zaterdag op zondag werd brand ontdekt in de drukkerij Bronsema aan de Haaksberger straat. Toen men een onderzoek instelde bleek dat het gebouw bezoek had gehad van inbre kers, die overal op een ergerlij ke manier hadden huisgehou den. In alle verdiepingen had den zij vernielingen aangericht en vermoedelijk zijn zij ook ver antwoordelijk voor de brand, die op de zolderverdieping is ontstaan en die daar voor enige tienduizenden guldens schade heeft veroorzaakt. Een paar uur later moest de brandweer uitrukken voor een brand in een kolenloods van de "irma Van Amerongen aan de ümmastraat te Enschedé. Een ,rote hoeveelheid kolen, een /rachtauto en enkele machine- .ieën gingen verloren. De belangstelling van de Ame rikaanse toeristen, die de reis maken met het passagierschip .Atlantic" van de American Banner Lines, gaat meeT uit naar Amsterdam dan naar Zee- brugge. Ondanks de Wereldtentoon stelling in Brussel, een belang rijke trekpleister voor toeristen gedurende het thans bijna ge- eindigde seizoen, debarkeerden zestig procent van de passagiers in Amsterdam, de overigen ver lieten het schip in Zeebrugge. Sedert juni van dit jaar, toen het eerste schip van de Banner Lines de lijn New YorkZee bruggeAmsterdam vice versa begon, zijn zes reizen gemaakt met in totaal ruim 5000 vakan tiegasten. Overwogen wordt thans Zeebrugge te laten ver vallen en alleen de reis New YorkAmsterdam en terug te laten varen. Men hoopt ook eerstdaags enkele nieuwe sche pen op deze lijn te doen varen. Deze mededelingen deed de procuratiehouder van de Am sterdamse rederij Vinke en Co, de heer F. Overeijnder, bij gele genheid van de opening van een nieuw passagiersbureau dezer rederij op het Rokin. De belangstelling van de Ame rikanen voor deze zevendaagse reis overzee naar de lage landen van West-Europa is nog steeds zeer groot. In een nota aan de Japanse regering waarschuwt de Sowjet- Unie voor „net zich laten gebrui ken van Japan als basis voor de Amerikaanse agressie tegen Volkschina". VELUWE (P P) - Zacht zoemt de motor van onze auto, wanneer wij heel langzaam het bospad afrijden. Spiedend laat de heer Van der Wal, chef afdeling voorlichting van de Ko ninklijke Nederlandse Jagersvereni ging, zijn ogen gaan tussen boompjes en struiken. Vol spanning kijken wij mee, hopende een glimp op te vangen van het wild, dat hier zo rijkelijk aanwezig moet zijn. „Kijk, daar", fluistert onze gids, terwijl hij voorzichtig de wagen stopt en de veldkijker aan zijn ogen brengt. Wij kijken in de aangewezen richting, maar zien niets. Nogmaals volgen we de uitgestrekte vinger en ja hoor, er beweegt iets tussen het kreupelhout. Ook wij nemen de kijker en zien een reebok, rustig knabbelend. „Links staat een geit", fluistert onze leids man weer en na enig zoeken zien ook wij dat dier. Wanneer we weer naar de bok kijken, ontdekken we, dat het dier als uit steen gehouwen stilstaat en ons aankijkt. Onder doodse stilte bespieden wij het prachtige dier door onze kijkers. Na een poosje draait het zich om en wandelt langzaam en statig weg. „Kijk, z'n spiegel is uitgezet", duidt de heer Van der Wal. En inderdaad zien we, dat de witte plek op het achterdeel van de reebok, aanmerkelijk groter is dan normaal. „Een bewijs, dat hij het niet. vertrouwt", verklaart onze gastheer. De wildstand DE REEGEIT volgt de bok en wij zet ten de wagen weer in beweging en ver volgen onze weg, hobbelige bospaden dwars door en over de woeste gronden. Wij zien, dat de heer Van der Wal een aantekening maakt op een stafkaart van dit gebied en we willen hier wel iets meer van weten. „Zoals u weet hebben wij dit enorme gebied van de Speulder- en Sprielder- bossen als jachtterrein en ik houd hier regelmatig controle. Op mijn kaart teken ik in het bewuste vak aan welk wild ik er ontdek. Het is namelijk zo, dat de dieren veelal in hetzelfde gebied blij ven. Zo krijg je langzamerhand een heel aardig overzicht van de wildstand op het terrein en je weet wat er en waar het ongeveer zit. Iedere goede jager zal, wanneer hij een terrein voor de jacht krijgt, niet dade lijk met zijn geweer onder de arm op stap gaan om te jagen. Oh neen, zo is het niet. Een verstandig jager gaat eerst eens kijken wat er huist en eigenlijk een soort betrekkelijke inventaris maken. Na tuurlijk moet hij altijd rekening houden met het feit, dat er een bpaald percen tage van de dieren door hem nooit ge zien wordt, maar dat mag hij incalcu leren". De jager jaagt met overleg „WEET HIJ na verloop van tijd door goede, ernstige waarneming hoe groot zijn wildstand is, dan kan hij nagaan, welke dieren er beslist gespaard moe ten worden, wil de stand op peil blijven. Daar komt hij dus niet aan. Zijn er van een bepaald soort teveel, dan kan hij in het seizoen gaan jagen. Waarbij hij nog niet neerschiet wat er voor zijn loop komt, maar hij gaat met overleg te werk en zal oude of zieke dieren nemen. Hier door houdt hij een jonge, gezonde wild stand over, die later weer flink zal aan wassen. Natuurlijk kan het voorkomen, dat door ziekte, roofwild of stroperij een bepaalde soort dreigt uit te sterven. Dan grijpt de jager in. Hij tracht de funeste invloe den te keren, zet nieuw wild uit, spaart en voert en probeert de stand weer op peil te brengen. De goede jager ziet het n.l. als zijn taak om in zijn gebied het evenwicht in de natuur te handhaven en een zo rijk en gevarieerd mogelijke fauna te bevorderen". Hoe is de stand „V/IJ zelf bijvoorbeeld hebben hier een schitterende reestand. Daar zijn we echt trots op en we stellen alles in het werk om deze stand zo te houden. Het zou dus gekkenwerk zijn om hier maar eens vrolijk met het geweer te gaan knallen. In minder dan geen tijd zouden we daar van de nare gevolgen ondervinden. Dus wordt er tegen het jachtseizoen keu rig opgemaakt in welke vakken er teveel reewild is, want tenslotte kan het terrein niet aan een onbeperkt aantal reeën voedsel verschaffen. Dan komen we tot de conclusie, dat er hier één, daar mis schien twee geschoten moeten worden Uit deze observaties weten we precies wat er zit en dan ligt het voor de hand, dat een oude ree geschoten wordt of wan neer we weten dat er ziek wild zit, een stuk van slechte kwaliteit. Wanneer we dus op jacht gaan, weet ie der waarop geschoten mag worden en waarop niet. De sportieve zijde van de jacht is het dan, om net zolang als dat nodig is en dikwijls onder ongunstige omstandigheden op de bewuste dieren te jagen totdat het gestelde doel bereikt is". We blijven sportief „EVENEENS blijven we vasthouden aan de goede jagersgewoonte om het dier een kans te geven. Het waarnemen en inventariseren van de wildstand doen we vaak vanuit de auto, omdat de dieren daarvoor geen wantrouwen bezitten en er niet de mens, zijn vijand in herken nen. Ook wel vanaf hoogzitten of kan sels, omdat het wild ons dan niet ruikt en waarneemt. Maar het afschot vindt voornamelijk plaats bij de grond door het uiterst voorzichtig benaderen van het wild, waarbij voortdurend rekening moet worden gehouden met de windrichting, het vermijden van krakende takjes etc. De gelegenheid tot het maken van fouten is hierbij echter rijkelijk voorhanden, het geen onmiddellijk opgemerkt wordt door het met biezonder scherpe zintuigen uit geruste reewild. Daarmee is de kans voor de jager dan weer verkeken, althans voor die dag. En zo vergt de jacht veel uit houdingsvermogen en kunde. Wat ook de aantrekkelijkheid voor ons betekent. Iedere rechtgeaarde jager vindt het ook niet verschrikkelijk wanneer hij mist, maar hij vindt het ellendig wanneer hij bemerkt, dat hij een dier heeft gewond. Dan wordt er alles op alles gezet om het alsnog te krijgen, waarbij de hulp van een goede hond onontbeerlijk is. Het jagen zonder hond is onverantwoordelijk. Het komt ook wel voor, dat we moeten jagen of we willen of niet. Want wan neer landbouwers uit de omgeving klach ten hebben over wild, dat kennelijk van ons. terrein komt, dan weet de overheid ons wel te vinden en krijgen we op dracht zoveel dieren van die soort te schieten. Menig jager vindt dat niet leuk, maar laten we niet vergeten, dat wan neer wij de jacht hebben op een bepaald terrein, wij ook- in dat opzicht verant woordelijk zijn ten opzichte van het wild. Het is dus zaak de wildstand óók op een t.o.v. land- en bosbouw verant woord peil te houden. Dat zijn allemaal zaken waarmee een goed jager rekening houdt en daarom zal hij steeds trachten de stand binnen zekere grenzen te houden. Dat wil zeg gen niet meer dieren op het gebied dan er voedsel kunnen vinden, want anders gaat de kwaliteit van het wild achter uit en krijgen de omwonenden overlast." Een andere kijk ZO gezellig babbelend en nu en dan stoppend om wat wild te observeren is het donker geworden en rijden we terug naar de jachthut, waar we de nacht zul len doorbrengen. We moeten eerlijk bekennen, dat we ge durende deze interessante rit wel een geheel andere kijk op de jager en de jacht hebben gekregen, vooral wanneer 's avonds bij het open vuur in de blok hut, onze gastheer ons enige cijfers ver strekt waaruit blijkt, dat de jacht een noodzaak is, aangezien verschillende die ren in ons land geen natuurlijke vijanden meer hebben, terwijl er voorts ook nog economische facetten aan verbonden zijn. Nu is ons wel duidelijk, dat het van het grootste belang is hoe men jaagt. De goede jager spaart zijn wild! (Nadruk verboden). Maar gekheid nu terzij....: een schone melklles hóórt erbijI door HILAIRE BELLOC 27) Nadruk verboden. Henry Bensington glimlachte nu meer dan ooit. Ja zeker, hij wist waarom zijn hoogheid dit bod deed en zó vroeg! 't Was net iets voor de Grande van Spanje geweest, om dadelijk toe te slaan, toen het ding terug kwam van de tentoonstelling, of zelfs nog eerder; maar hij was op reis ge weest en hij had nu pas het nieuws gehoord, dat Verecundia op het Meesterwerk uit was. Hij had geen tijd verloren, maar dadelijk geschreven en nog vóór middernacht gepost. Het was weer zijn oude spel. Vurry dwarszitten! Juist, wat hij twee jaar geleden^gedaan had met de villa en geprobeerd had met het folio op de veiling bi' Christie. Henry Bensington stond op en zoals zijn gewoonte was, als hij opgewonden was, ijsbeer de hij door de kamer. 't Is toch eigenaardig, dacht hij en zijn glimlach kwam met die gedachte terug hoeveel geld een mens wil betalen voor zijn ondeugden. Hij had voor zichzelf al uitgemaakt dat Vere- cundia opgedreven kon worden tot dichtbij de i 20.000, zen. r lot boven de 15.000 en daar komt me nu die gemene schoelje van een Hardman in de mark' net zijn miljoenen. Hij kon de pr«js maken, die hij wilde. Het klonk dwaas en het was dwaas, maar hij kon voor dat ellendige doek zeker 20.000 maken als hij goed speelde en dat was hij van plan. Toen al deze verheven gedach ten door Henry Bensingtons iiei waren gegaan, zette hij zich neer en, na eerst een kladje te hebben gemaakt, schreef hij, eigenhan dig, op zijn mooiste briefpapier, het gevraagde antwoord. Beste Hardy, Uw brief heb ik ontvangen, maar ik heb slecht nieuws. Het ding is gestolen. Ik heb het ver lies vanmorgen geconstateerd, toen ik de safe opende. Misschien zullen we het terugkrijgen. Ik weet het niet. Mijn ervaring met diefstallen van dit soort is, dat men ze spoedig op het spoor komt of nooit. Maar ik zal u op de hoogte houden. Ik zal intus sen ook ons beider vriendin een en ander moeten mededelen. Ik lees uit uw brief, dat u weet, dat ze het wil kopen. Heb ik juist geraden? Ja, dat heb ik. Uw Harry Dan belde hij en stuurde een bode, die de opdracht kreeg de brief persoonlijk aan de Hertog te overhandigen. En dat gebeurde. Het was elf minuten vóór tienen, toen de bode van Henry Bensington de brief aanbood aan de prachtige Catharina Il-suite van het Plan tagenet Hotel en dat een grote, dreigend uitziende man, die op dat ogenblik nog in hemdsmou wen was en nog niet ontbeten had, de brief aannam. Tien minu ten voor tienen was de deur weer dicht. Negen en een halve minuut vóór tienen hoorde de bode van Bensington, die in de gang op de lfit wachtte, een brullend, scha terend lachen, dat geen einde nam en uit de suite kwanj, die naar de Semjramis van het noor den genoemd werd. Deze enorme lawaaierige schaterlach was die van de Duque de Emonsillado y Polomar y Manuada y Bo, die in olympische vrolijkheid was uit gebarsten. Met zijn rechtervuist op het briefje, dat hij juist gele zen had en met zijn linkerarm triomfantelijk door de lucht zwaaiend, brulde hij tussen zijn salvo's van schaterlachen: „O, bravo voor Vurry! Is me dat effe fijn voor die kleine Vur ry! Zoekt! 't Is te mooi om waar te zijn!" En met de andere hand waar hij de verfomfaaide brief in had, stompte hij zichzelf van de pret: „Potdorie, wat zou ik daarvoor geven om haar gezicht te zien, als ze dat hoort!" Zo waar is het, dat vreugde en smart betrekkelijk zijn en dat, wat de ene doet lijden, de ande ren verblijdt. Zijn hoogheid zette zich met groot genoegen aan de ontbijttafel. Sinds de vorige avond, toen hij hoorde, dat die lasterlijke Verecundia zo ver langde naar het Meesterwerk, had het hem dwars gezeten, of hij er nu wel tijdig bij was ge weest „en nu, verdorie, zat ze in de knoei en het had hem nog geen eens wat gekost!" Maar er was geen tijd te verliezen. Hij herinnerde zich plotseling, dat iedere minuut van betekenis was. Hij sprong op van de ontbijttafel (als je nu maar op de telefoon kon vertrouwen?), krabbelde in alle haast een regel op een vel letje papier: „Als he tgevonden wordt, koop ik, tegen uw prijs. H." Hij stak het in een enveloppe en stuurde de brief dadelijk naar de meester drr moderne kunst. Deze las het korte briefje drie keer, lachte weer dezelfde lach van straks en sloot het dan met het eerste briefje in een geheime lade van zijn bureau. Het was nog geen twintig minuten over drieën, diezellde middag, toen lady Norbolt en haar vriendin bij hem werden aangediend. Hij keek naar de klok en glimlachte. Ze was nog tien minuten vóór de tijd, die hij op zijn vroegst ge noemd had. Als ze iets maar graag wilde, dan kon een vrouw zelfs voor tijd zijn. (Wordt vervolgd.) „AMERIKAANS PERSFOTOGRAAF" STAL AlITO Een 20-jarige jongeman, die zich uitgaf als Amerikaans pers fotograaf, maar in werkelijk heid uit Berlijn kwam, heeft kans gezien om, nadat hij en kele weken in Hengelo heeft ge logeerd, er met een personen auto en een bedrag van ƒ80, vandoor te gaan. *De jongeman, die zich Rai Makke noemde, vertoefde gerui me tijd geleden aan de Rivièra, waar hij met een vriend kam peerde. Een Hengelo's echtpaar, de heer en mevrouw H. J. P. Jonge Poerink. maakte daar met het tweetal kennis en kreeg te ho ren, dat het fotografen van een Amerikaanse filmmaatschappij waren. Zij maakten een reis om de wereld om daarmee hun ca paciteiten te tonen en verdien den de kost door het maken van foto's voor buitenlandse persbureaux. Een van hen arri veerde enkele weken geleden in Hengelo met het verhaal, dat zijn vriend in Casablanca enige tijd in het ziekenhuis moest blijven. Hij wilde inmiddels de belofte eens langs te komen in lossen. Hij maakte een prettige in druk en was bereid in de zaak van de heer J. P., die electriciën is, de handen uit de mouwen te steken, zodat hij gastvrij werd onthaald. Daaraan is dan nu 'n eind gekomen. De persfo tograaf blijkt een avontuurlijke Berlijnse jongeman te zijn. Zon dagmorgen is hij met de perso nenauto van de heer J. P. weg gereden en heeft meteen nog een bedrag van 80,— meege nomen. Er is inmiddels aangif te bij de politie gedaan. BELGIË Meer onderscheidingen voor de landbouw- inzendingen op de Expo Eerst nu is officieel bekend ge worden dat de landbouwinzen- ling in de Nederlandse afdeling op de wereldtentoonstelling 1958 te Brussel opnieuw enkele be kroningen heeft verworven. De inzending van de veeteeltsector, bestaande uit stamboekkoeien, varkens, schapen en kippen werd de hoogste en op één na de hoog ste onderscheiding, de „grand prix" en het „diplome d'honneur" toegekend. Voorts ontving de in zending siergewassen nog de waardevolle „medaille d'Or". Hiermede verwierf de Neder landse landbouwinzending in totaal niet minder dan tweemaal de „grand prix", een „diplome d'honneur", vier gouden en twee zilveren medailles. Prijzen voor paviljoens op de Expo Een jury, waarin vertegen woordigers van alle paviljoens van de Brusselse wereldtentoon stelling zitting hebben, heeft de commissaris-generaal van de tentoonstelling, na een geheime zitting, meegedeeld welke pavil joens haars inziens voor prijzen in aanmerking komen. Naar het oordeel van de jury is de eerste plaats voor Tsjecho-Slo- wakije, de tweede voor België, derde, vierde en vijfde zijn resp- Engeland, de Verenigde Staten en Duitsland, aldus is van wel ingelichte zijde vernomen. De uitslag zal echter op 9 ok tober officieel bekendgemaakt worden. De prijzen zijn gouden en zilveren medailles. SOWJET-UNIE. Proeven met een menselijk hart Russische geleerden zijn erin geslaagd een hart uit een lijk te verwijderen en het in een spe ciale voedingsoplossing weer te doen kloppen, aldus is maandag meegedeeld op een bijeenkomst van de Sowjet-academie voor de medische wetenschapp te Moskou. Op de bijeenkomst werd een film gedraaid over de proeven van de artsenijkundige prof. Ser gei Andrejef met een menselijk hart. Door het hart buiten het lichaam weer te doen kloppen is het mogelijk de invloed van be paalde stoffen op de werking van het hart te bestuderen, aldus meldt Tass. ZWITSERLAND. Zoon van sir Arthur Conan Doyle spreekt Russen in rechten aan De zoon van de Britse schrijver sir Arthur Conan Doyle bereidt een rechtsgeding voor tegen Rus sische uitgeverijen, die naar de zoon Adrian, meent, hem 2 mil joen rebel moeten betalen. Adrian Conan Doyle, die thans te Genève woont, is van oordeel dat de Russen hem dit bedrag schuldig zijn voor de verkoop van verscheidene miljoenen boeken, die door zijn vader, sir Arthur, de geestelijke vader van Sher lock Holmes, zijn geschreven en waarvoor geen auteursrechten zijn betaald. Een Amerikaanse advocaat, prof. Bermen, vertrekt op 20 sep tember naar Moskou om de eis van Adrian Conan Doyle bij de rechtbank van de hoofdstad vari de Sowjet-Unie in ta dienen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 11