Binnenlands nieuws SPORTNIEUWS Vergadering Zeeuwsche Polderbond Ie Ooslburg VOETBAL MARKTBERICHTEN Zo is de siand H, TWEE BOERDERIJEN NA BLIKSEMINSLAG AFGEBRAND In Friesland zijn maandagmid dag omstreeks half een tenge volge van blikseminslag twee boerderijen afgebrand. De ene boerderij behoorde toe aan de veehouder M. de Vries te Rot tum in de gemeente Haskerland, de andere aan de veehouder M. Oosten te Langelille in de ge meente Weststellingwerf. Beide boerderijen brandden tot de grond toe af. Bij de brand te Rottum ging 140 voer hooi verloren. De blik seminslag ging hier gepaard met een hevige knal. De boerderij stond in korte tijd in lichter- Een gedeelte van de inboedel en een auto konden worden ge- red. Te Langelille, waar het gezin Oosten juist aan de maaltijd zat, sloe" de bliksem in de schoor steen. Ook hier breidde het vuur zich zeer snel uit. Behalve de voorraad hooi gingen enkele kostbare machines en veel ge reedschap verloren. Van de boer derij bleef niets staan. Beide eigenaren waren tegen brand verzekerd. BOTSING TUSSEN AMBULANCEWAGEN EN BROMFIETSER Eén dode Een ambulanceauto van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst, die op weg was r.aar een bedrijfsongeval te Werkhoven, is gistermorgen omstreeks 10 uur in botsing ge komen met de 54-jarige brom- fietser C. de Lange uit Utrecht. De bremfietser werd op slag ge dood, terwijl de chauffeur van de ambulanceauto een lichte hersenschudding opliep. Hij werd ter observatie naar het diaconessenhuis overgebracht. De bromfietser, die waar schijnlijk van de tweede alge mene begraafplaats kwam, reed met een flinke snelheid. De chauffeur van de ambulance auto probeerde nog uit te wij ken, maar werd daarbij verhin derd door tegenliggend verkeer. De politie heeft een onder zoek ingesteld. JONGEN NA ONGEVAL OVERLEDEN In het ziekenhuis „Zieken zorg" te Enschedé is overleden de 8-jarige Gerrit van 't Spijker uit Enschedé, die zaterdagmid dag ernstig werd gewond bij een verkeersongeluk op de Kui persdijk. De jongen, die op de fiets zat, kwam in botsing met een hem tegemoet komende personenauto. Hij werd ernstig aan het hoofd gewond en in ■zorgwekkende toestand naar „Ziekenzorg" overgebracht. WIELRIJDSTER VERONGELUKT Zaterdagmiddag even voor half drie is op 't kruispunt Schaers- bergerwegSophiaweg te Heer len de 50-jarige wielrijdster, me vrouw Moonen uit Heerlen door een auto aangereden. Ze werd zwaar gewond naar het St. Jo zefsziekenhuis te Heerlen over gebracht, waar zij maandag is overleden. In totaal hebben in Heerlen gedurende het week einde 15 aanrijdingen plaats ge had, waarbij 8 mensen naar het St. Jozefsziekenhuis moesten worden overgebracht. VROUW DOOR TRAM AANGEREDEN EN GEDOOD In het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam is zondagavond over leden de 81-jarige mevrouw H. J. ThijssenVan Zoest uit de Raaphorststraat. Zij is zondag middag op de Bergselaan te Rotterdam door een tram gegre pen en meegesleurd. In zorg wekkende toestand werd zij r.aar het ziekenhuis gebracht. De bestuurder had de vrouw zien oversteken en toen hij bel de bleef zij staan. Maar toen de tram dichterbij was gekomen, wilde de vrouw op een drafje nog voor de tram langs lopen. Dit lukte niet en zij werd ge grepen. SPIJKERBROEK-JONGENS IN ACTIE Te Amsterdam hebben een 4- tal jongens in spijkerbroeken in de Sint Luciensteeg een 38-ja- rige student aangesproken en cieze onder bedreiging met dolk messen gesommeerd zijn geld af te geven. De student liet een lege portemonnaie zien, waarna het viertal hem verder met rust liet. Omstreeks dezelfde tijd werd dicht in de nabijheid, n.l. op de N.Z. Voorburgwal bij het Spui een 27-jarige fabrieksarbeider door vier of vijf jongens aange houden. Ook hem werd om geld gevraagd. Toen hij antwoordde geen geld te hebben pakten ze hem beet, sleurden hem naar een portiek en bedreigden hem met een dolkmes. Zij sloegen hem in het gezicht, waardoor hij een bloedende wond aan de mond opliep. Daarna haalden zij zijn portemonnaie met 45 uit zijn colbertjasje en verdwe nen snel. Als verdacht van deze bero ving en de poging tot beroving werden op de Elandsgracht, waar zij op een fiets reden zon der verlichting, een 16-jarige scholier en een 19-jarige fa brieksarbeider aangehouden. Of zij iets met de beroving te ma ken hebben staat echter nog geenszins vast, zo deelt de poli tie mede. VEEL LAWAAI OM NIETS Een schoenwinkelier uit Rot terdam-Zuid. die zondagmiddag was uitgegaan om van 't mooie weer te profiteren, kreeg de schrik van zijn leven, toen hij om vier uur weer thuis kwam. De voordeur van zijn zaak, waarbij hij ook woont, was met tafels en stoelen gebarricadeerd en toen hij met veel moeite bin nen was gekomen, bleek zijn kasregister, waarin 1200 zat, van de toonbank losgeschroefd en verdwenen te zijn. Hij alar meerde direkt de politie, die, aangezien de winkelier perti nent wist zijn deur gesloten te hebben, onmiddellijk aan het werk ging. Men dacht aan iemand, die met een valse sleu tel zou zijn binnengekomen. Zondagavond om negen uur kwam onverwachts de oplos sing. Zijn buurman, de drogist, had tot zijn verwondering de winkeldeur van de schoenwin kel zien openstaan toen hij op het punt stond in zijn autootje te stappen. Hij stapte de winkel binnen en uit voorzorg barrica deerde hij de deur, schroefde het kasregister los en verdween door de achterdeur naar zijn eigen huis, waar hij het appa raat zo lang neerzette. Om 9 uur zondagavond thuisgekomen, was zijn eerste gang naar de buurman. Geheel onkundig van wat er tijdens zijn afwezigheid was gebeurd. De politie kon toen haar moeite staken. WILD WEST OP HET DAMRAK Zaterdagavond wilden twee agenten van politie in Amster dam een man, die hen beledigd had, naar het bureau Warmoes straat brengen. Op het Damrak ter hoogte van de Oudebrug steeg kwam er onverwachte hulp voor de arrestant. Één der agenten werd besprongen door een voorbijganger, die door de politie wordt aangeduid als „Haagse Puk". De andere agent trok zijn sabel en kwam daar mee zijn collega te hulp. „Haag se Puk" nam de vlucht, achter na gezeten door de agent, die twee waarschuwingsschoten los te. Dit was het sein voor de vluchteling om zich over te ge ven. Hij ging midden op straat ligen, maar toen de agent bij hem kwam, waren er inmiddels hulpvaardige omstanders geko men, die de aanhouding van de aanvaller verhinderden. Hij kon opnieuw ontkomen. De man, waar het aanvankelijk om ging, had geen baat gehad van de hulp. Hij belandde toch op het bureau. MEISJE VERDRONKEN Zondagmiddag is de 7-jarige Mariëtte Paping,fe Leeuwarden, toen zij met eeri vriendinnetje bij de Harlingervaart aan het spelen was, tewater geraakt en verdronken. In het Sint-Bonifa- ciushospitaal heeft men nog ge tracht de levensgeesten door het toedienen van zuurstof op te wekken. Het meisje bleek ech ter reeds te zijn overleden. MAN KREEG HARTVERLAM MING Tijdens de voetbalwedstrijd LeeuwardenEindhoven, die zondag in 't Cambuurstadion te Leeuwarden werd gespeeld, werd de 50-jarige heer S. Schaaf uit Leeuwarden plotseling onwel en zakte ineen. Hij werd naar het Stadsziekenhuis overgebracht waar men de dood door hart verlamming constateerde. VISSER VERDRONKEN De 22-jarige A. van der Hoek uit Dordrecht is zondag tegen het middaguur, terwijl hij aan de Zeehaven zat te vissen, on wel geworden en in het water gevallen. Men wist hem vrij spoedig op het droge te bren gen. maar hij bleek reeds te zijn verdronken. Kunstmatige adem haling baatte niet meer. Het slachtoffer was ongehuwd. HET WAS MAAR EEN ALARMPISTOOL Grote consternatie is zondag avond kort voor middernacht door een dronken 17-jarige Noorse zeeman verwekt, toen deze midden in de hal van het centraal station te Amsterdam links en rechts schoten begon te lossen. IJlings gewaarschuw de agenten wisten met enige omzichtigheid de zeeman tot andere gedachten te brengen. De man werd overgebracht naar het politiebureau Warmoes straat. De revolver bleek slechts een alarmpistool te zijn. 300 SCHEEPSWERF- ARBEIDERS NOG NIET AAN HET WERK Ondanks dat zaterdagmiddag overeenstemming was bereikt tussen de directie en de werkge vers- en werknemersorganisa ties, hebben de ruim 300 arbei ders van de N.V. scheepswerven v/h H. H. Bodewes te Millingen a/d Rijn gistermorgen het werk niet hervat. De werknemers willen niet akkoord gaan met de structurele lonen en eisen een meer stabiel weekloon. Thans zijn de stakers in verga dering bijeen met de vakorga nisaties. INBRAAK Bij een familie in de Mein- dert Hobbemalaan te Rotter dam is zondagavond ingebro ken. De indringers doorzochten alle kamers en verdwenen met een geldkistje met ƒ400,en sieraden ter waarde van 20.000,—. ONTPLOFFING OP JACHTJE Op het Wantij onder Dubbel dam heeft zich zondagmiddag omstreeks twaalf uur aan boord van het motorjachtje „Amber", toen men de motor wilde star ten een explosie voorgedaan. Na de ontploffing brak onmid dellijk brand uit. De opvaren den wisten zich te redden door zich aan wal te begeven. De po litie was met twee snelle boten spoedie ter plaatse en bestreed het vuur met schuimblussers. Ze kon echter niet verhoeden, dat het jachtje volkomen uit brandde. Het scheepje was eigendom van de heer Van den Brink uit Dordrecht, die het zelf gebouwd had en er gedurende zes jaar al zijn vrije tijd aan had besteed. Hij had zijn eigendom niet ver zekerd. JONGEN VERDRONKEN. Zaterdagmiddag half vier is bij Egmond aan Zee de 10-jarige A. Bolten uit Heilo in zee ver dronken. De jongen was samen met twee vriendjes in zee, toen hij weggleed op een zandbank en in een diep gedeelte terecht kwam. Zijn twee vriendjes wer den gered. Zij moesten naar het Elizabethziekenhuis te Alk maar worden overgebracht. DRIE GEZINNEN UIT BOUW VALLIGE WONING GEZET, Drie gezinnen met in totaal 10 kinderen zijn zondagnacht omstreeks 1 uur ijlings verwij derd uit 2 percelen van 4 ver diepingen in de Jac. Van Len- nepstraat te Amsterdam, nadat omstreeks middernacht van het reeds 2' j jaar geleden geheel ontruimde belendende perceel met een daverende klap, die tot ver in de omtrek te horen was alle plafonds waren ingestort. Reeds 2' 2 jaar geleden was dit huis op de hoek van de Jac van Lennepstraat en de Nic. Beetsstraat zó bouwvallig ge worden, dat bouw. en woning toezicht het gevaar van in storten duchtend de betrok ken kruising van straten voor alle verkeer liet afsluiten. Eerst nadat het hoekhuis met stalen balken was gestut werd de kruising weer voor verkeer opengesteld. Nadien werd aan het perceel (no. 200 in de Jac. van Lennepstraat) niets meer gedaan, hoewel de gevel steeds meer naar voren begon over te hellen. Intussen begonnen ook de percelen 198 en 196 steeds bouw valliger te worden, hetgeen tot resultaat had, dat drie van de zes aldaar woonachtige families verhuisden. Voor de vierde fa milie, de heer en mevrouw Ebbe (met 6 kleine kinderen) was voor de volgende week een nieuwe woning gevonden. De twee laatste gezinnen, de fam. Lehman en de fam. Storm, die zondagnacht op straat kwamen te staan klaagden steen en been dat ze van het Centraal Bureau Huisvesting geen ande re woning kregen toegewezen. De 10 kinderen werden zon dagnacht bij buurtgenoten on dergebracht. Op verzoek van ambtenaren van bouw- en woningtoezicht zette de politie zondagnacht om 2 uur opnieuw de kruising en het betrokken deel van de Jac. van Lennepstraat voor ieder verkeer af. WEST-D UITSLAND Het ongeluk met de tandradbaan naar de Drachenfels De politie van Königswinter heeft bekendgemaakt dat er bij het ongeluk op de tandradbaan naar de Drachenfels dat zondag gebeurde, 16 mensen om 't leven zijn gekomen. 47 mensen, onder wie 8 buiten landers werden gewond. Het Nederlandse echtpaar Boer- mans uit Zwolle werd licht ge wond. Waterschappen komen door de uitvoering van Deltawerken in financiële moeilijkheden Zaterdagmorgen vergaderde de Zeeuwsche Polderbond onder leiding van haar voorzitter de heer P. J. J. Dekker uit Wemel- dinge. In zijn openingswoord be groette de voorzitter de Commis saris der Koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, alsmede de heren Philipse en Dikötter, leden van Ged. Staten. De voorzitter dankte de Com missaris der Koningin en de leden van Ged. Staten voor de belangstelling die de waterschap pen steeds genieten. Voorts begroette de heer Dek ker ir. Van der Linde van de Prov. Waterstaat alsmede ver schillende districts-ingenieurs en opzichters van Rijkswaterstaat, en de afgevaardigden der land bouworganisaties en het dage lijks bestuur van Oostburg. In zijn openingswoord zeide de voorzitter o.m., dat de aange nomen Deltawet een zegen is voor het gehele volk, omdat, in dien de werken tijdig uitgevoerd kunnen worden, hiermede een herhaling van de verschrikke lijke ramp van 1953 voorkomen kan worden. Naast het grote nationale be lang, is er echter 'n groot finan cieel probleem, dat met deze be langrijke besluiten samenhangt. Belangrijke aspecten openen zich met deze Deltawet, voor de besturen van polders en water schappen. Vele van deze werken zullen door de waterschappen, in nauwe samenwerking met de Rijks, en Provinciale Waterstaat moeten worden uitgevoerd. Gezien de enorme bedragen, die verbonden zijn aan d.e grote wer ken, die zullen moeten worden uitgevoerd, waarvan 40 Vc der kosten ten laste komen van de polders en waterschappen en 60 fc door het Rijk zal worden bijgedragen, baart de naaste toe komst de besturen grote zorgen, daar de uitgaven de draagkracht van de polders en waterschap pen te boven zullen gaan. Het wordt dan ook in hoge mate betreurd, aldus de voor zitter, dat er omtrent deze bij drageregeling nog niets is ver schenen. Indien de Rijksbijdrage niet hoger wordt gesteld als de nu genoemde 60 zal tijdens de uitvoering van deze grote wei ken de gehele provincie calami- leus worden. Met grote belangstelling ziet de Zeeuwse Polderbond dan ook de 3e dinsdag in september tege moet. Men verwacht bij de aan geboden begroting stellig een memorie van toelichting, waarin deze bijdrageregeling nader om schreven wordt. Op. vele plaatsen in Zeeland baart de toestand der zeedijken zorgen. Daar er per jaar zo'n 35 mil joen gulden aan dijkwerken in Zeeland zal worden uitgevoerd is het van groot belang, dat de waterschappen spoedig weten waar zij aan toe zijn. Sprekende over de concentra tie van waterschappen, welke in Zeeland aan de orde is, sprak de voorzitter er zijn vertrouwen over uit, dat die bestuurders, welke een rijke ervaring hebben en trouwe bezoekers zijn van de Polderbond-vergaderingen in de besturen van deze grote water schappen zullen worden oge nomen. Van groot belang noemde de voorzitter het, dat het bestuur bij het bepalen van het beleid rekening houdt met de belangen en de mening der ingelanden. De notulen der vorige verga dering gingen vlot onder de voor zittershamer door. Het jaarver slag. waaruit bleek dat de ver eniging een gezonde activiteit ontplooit en zich intens bezig houdt met de problemen der Deltawerken, werd zonder aan merkingen goedgekeurd. De rekening 1957 werd goed gekeurd, terwijl ook op de begro ting voor 1958 geen aanmerkin gen werden gemaakt. In het bestuur werden herko zen de heren J. Dregmans en E. C. W. A. Geuze, resp. uit Hoek en Poortvliet. In de vacature in het bestuur, ontstaan door het verscheiden van de heer Plasschaert, werd voorzien door de benoeming van de heer P. V. M. Vercauteren uit Clinge. Causerie prof. Hellinga. Vervolgens sprak prof. ir. F. Hellinga, hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen over: „Waterschapstradi tie en modern polderbeheer". In zijn inleiding zeide de heer Hellinga, die de kunst verstond een betrekkelijk droge materie zeer levendig te behandelen, dat Nederland zich gelukkig mag prijzen met haar waterschappen en polders, omdat door de water schapstraditie het baas blijven in eigen huis, de belangen der waterschappen niet verwateren in andere belangen. Ingelanden en grondgebruikers aanvaarden het gezag van het polderbestuur, hetgeen b.vj zeer goed tot uit drukking komt in de jaarlijkse schouw, waaraan iedereen zich als vanzelfsprekend onderwerpt. De administratieve en finan ciële grondslag is gezond. Wa terschappen gaan zelden of nooit over de kop. Naast de oude zorg voor het afvoerwater de lagere landen niet te laten verwateren in het voordeel van een hoger gelegen buurman, komen zich door het onderzoek in de waterhuishoud- kunde der polders nieuwe pro blemen aandienen, die ook nood zakelijk tot de taak der polders moeten gaan behoren. Door deze onderzoekingen is het b.v. niet alleen van belang of er gemaald moet worden, ja dan neen, maar brengen ook pro blemen als vasthouden van zoet water en afvoeren van zout water mee. Het zoet water vast houden is van evengroot belang. Veel, aldus de hoogleraar, kan er nog aan de techniek verbeterd worden door lopende drainage, waardoor vele overbodige sloten dicht kunnen. Grotere oppervlak ten maken voor de moderne oogstmachines, verlaging van het polderpeil, de vraag of ver betering technisch en unancieel wel verantwoord zijn, dit zijn een aantal zorgen waarmede in gelanden en polderbestuur reke ning dienen te houden. In oude polders kunnen grote verbeteringen worden bereikt door kronkelende sloten op te ruimen, grote waterberging te maken, en z.g. poelgebieden op to ruimen. De uitweg voor oude polders is vaak een grote ruilverkaveling, waardoor ook aandacht besteed zal kunnen worden aan de droogte-gevoelige gronden, ge zamenlijke anschaf vaif berege- nings-installaties voor b.v. fruit teelt en tuinbouw, het zijn alle betrekkelijk nieuwe vragen, waarmede polderbesturen zullen worden geconfronteerd. Zorgvuldige afstelling van het polderpeil, profiteren van de voorjaarsregen, en dit zoetwater ergens opbergen, dit alles zijn vraagstukken die nauw 'met de waterbeheersing verband hou den. De middelen om het waterpeil te beheersen veranderen, mede door moderne technieken, doch het doel blijft hetzelfde, n.l. de verbetering van de polderhuis- houding. In concentratie van waterschappen zag de heer Hel linga eveneens een middel om dit doel te bereiken. Grotere waterschappen kun nen n.l. een technische staf aan trekken, waardoor op deskun dige wijze het waterpeil in de polder aangepakt kan worden. In het kader van dit betoog vroeg inleider zich af, of het wel goed is, dat de pachter, de grond- verbruiker in de polder, waarin hij zovele belangen heeft, geen stemrecht heeft. Dit heeft slechts de eigenaar, die bij de vele ver beteringen geen direct eigen belang heeft, en dus niet zo snel zal overgaan tot het nemen van een besluit voor verbeteringen. Zo botsen soms verschillende be langen. De opvatting wint veld in Ne derland dat de beste waterber ging in de grond zit. Dit weten zal met alle beschikbare midde len benut moeten worden in het belang van de landbouw. De zienswijze van het Prov. bestuur Nadat een aantal interessante vragen waren beantwoord sprak de Commissaris der Koningin een begroetingswoord tot de verga dering. Hij bracht de grote er kentelijkheid over van het Pro vinciaal Bestuur pdbndü uitnodi ging de vergadering bij te wo nen en de vriendelijke welkomst woorden. De Commissaris sprak van het goede contact dat de pro vincie heeft met de Polderbond. Nu er zulke grote besluiten ge nomen dienen te worden is het vooral van groot belang dat het Provinciaal Bestuur regelmatig goede adviezen krijgt. Ook spre ker achtte het urgentieschema voor de uitvoering der Delta werken van enorm groot belang voor de versterking der zee wering. Ged. Staten is het met deze zienswijze van de Polderbond volkomen eens, temeer daar 1 km zeedijk valt in de orde van zo'n 2V2 miljoen gulden. Spreker hoopte, dat in de Tweede Kamer der Staten-Generaal het „onaan vaardbaar" gehoord zou worden, als de waterschappen door de uitvoering der Deltawerken te veel zouden worden belast. Met klem drong de Commissa ris der Koningin er op aan, dat de besturen het wel en wee der polders in de gaten zouden hou den. Het ingelanden-beleid zal bij het besturen der polders een hartig woordje dienen mee te spreken. Slotwoord In zijn slotwoord zeide de voorzitter o.m. nog, dat het be stuur vast mag stellen, dat het waterschapsleven in de provin cie springlevend is. Hij sprak de wens uit, dat in de toekomst de Polderbond een demonstratie mocht worden van kracht, en dat de vele nieuwe veranderin gen in het bestuursbeleid zich zullen aanpassen bij de techni sche mogelijkheden, welke deze dynamische eeuw biedt. Na deze vergadering, welke zeer druk bezocht was, werd in hotel „De Eenhoorn" en in hotel „Du Commerce" een warme lunch aangeboden, waar o.m. nog de burgemeester van Oost burg het woord voerde. Deze vond het erg prettig, dat de bijeenkomst in Oostburg was gehouden en wenste de Pol derbond nog vele malen in Oost burg terug te zien. Excursie naar het Zwin Hierna werd onder leiding van ir. Uildriks van het waterschap het Vrije van Sluis een excursie gemaakt naar de werken aan liet Zwin. Hier konden de aan wezigen de werken aan de Zwin- dijk, welke in het kader van het Deltaplan worden uitgevoerd in ogenschouw namen. Dit gigantische werk, waar een zeer deskundige uiteenzet ting werd gegeven, dwong ieders bewondering af, te meer daar het met de meest moderne middelen wordt uitgevoerd. Te voet begaf het gezelschap zich vervolgens naar hotel „Noordzee" aan Cadzand-haven, waar het bestuur van het Water schap „Het Vrije van Sluis" ver versingen aanbood. Hier heerste nog lang een on gedwongen sfeer, waarin vele er varingen met de besturen van grotere en kleinere waterschap pen eri polders werden uitgewis seld. De Commissaris der Koningin liet zich aan de Zwindijk uitvoe rig inlichten over het grote werk aan de zeedijk, dat aldaar werd uitgevoerd. De Zeeuwse Polderbond mag terugzien op een geslaagde ver gadering en een door de zon overgoten feestelijke en leer zame excursie naar het Zwin, waar Het Vrije van Sluis zich een uitstekende gastheer toonde. UITSLAGEN 14 SEPTEMBER. Res. Tweede Klasse B. RCS 2—Hulst 2 3—5; Middel burg 3Hontenisse 2 30; Vlis- singen 3Goes 2 22. ONDERAFDELING ZEELANC. Eerste Klasse A. VogelwaardeDomburg 21; SchoondijkeKruiningen 121; RoburWalcheren 21; Noor mannenKoewacht 62; IJzen- dijkeGroede 05. Res. Eerste Klasse. Clinge 2Terneuzen 2 0—4; Zeelandia 2-Zeeland Sport 3 13. Tweede Klasse A. PhilippineZuidzande 7-2; RCS 2Hoofdplaat 65; Zeeland Sport 4Noormannen 2 51. Derde Klasse A. Patrijzen 2—Jong Ambon 9—0; IJzendijke 2Groede 2 412; SluusVlissingen 5 33. GOOD LUCK—A.Z.V.V. 4—5. A.Z.V.V. heeft het kunststukje uitgehaald om op Brabantse grond te winnen. Deze prestatie is des te opvallender omdat een 14 achterstand moest worden weggewerkt. Direkt na het aanvangssein liep de thuisclub hard van sta pel en A.Z.V.V. moest alle zeilen bijzetten om het gevaar te keren. Het eerste kwartier kwam A.Z.V.V. niet verder dan enkele goede schoten van Haak. De Axelse verdediging stond voor een zware taak maar wist zich toch aardig aan te passen aan het snelle spel van Good Luck. Hét eerste doelpunt kwam toch van Axelse zijde. A.Z.V.V. kon even op de helft komen van de thuisclub. De Ruyter profiteerde van een trough-pass van Geensen en schoot keihard in de touwen. (0—1). Gopd Luck, niet van plan het hierbij.fe laten, bouwde de ene aanval na de andere op. Dank zij het uitstekend verde digen van Den Engelsman en Dieleman bleef A.Z.V.V. aan de leiding. Even voor de rust moest Van Bendegem echter zwichten voor een schot van de midvoor. (1—1). Na de thee kreeg men voor lopig hetzelfde spelbeeld. De aanvallen der thuisclub golfden naar de A.Z.V.V. veste. Na 10 minuten benutte de midvoor een pass van links 12. De Axelse jongens kregen geen kans en Van Bendegem moest enkele harde schoten keren of tot cor ner verwerken. Bij een der hoek schoppen werd uit een scher mutseling voor ,'t doel Van Ben degem ten derde male gepas seerd (13). De Rood-witten zaten geheel in de put en in deze periode ontstond nog een doelpunt door de rechtsbinnen (14)-. Dit doelpunt bracht ech ter de ommekeer. Good Luck verslapte wat en Haak stelde met een handige pass De Ruij- ter in de gelegenheid te scoren (24). En in de 35ste minuut verkleinde dezelfde speler de achterstand tot 34. Nu scheen bij A.Z.V.V. alles te lukken en 5 minuten voor het einde bracht Haak na individueel spel de partijen op gelijke voet. (4—4.) Het hek was nu van de dam en Geensen, die de midvoor- plaats had ingenomen na ruiling met Haak wist handig te pas seren. Hij werd ten val gebracht maar de meegelopen Hamelink nam het leder over en schoot on der uitbundige vreugde de stand op 45. SpuiKrabbendijke 01. De eerste thuiswedstrijd is vooi Spui wel teleurstellend ge ëindigd. Niet dat er op het enige doelpunt van Krabbendij ke iets af te dingen zou zijn. maar de eerste helft was beslist in 't voordeel van de thuisclub. Maar doelpunten moeten ge maakt worden en dit bereikt men niet door pingelen. Hier weet een verdediging over het algemeen wel raad mee. Het is een harde wedstrijd ge weest. Enige spelers van Krab bendijke kregen een waarschu wing te incasseren. Het spel ging vrijwel gelijk op met de thuisclub wat meer in de aan val, maar het korte spel verhin derde het binnentrio er door heen te komen. Eenmaal was men zover en doelman v. d. Vre de lag geslagen op de grond maar nog speelde men de bal zo, dat hij deze kon bemachti gen. Krabbendijke zat ook niet stil en deze deed het meer met open aanvallen, waar stopper Bareman weinig vat op had. Eenmaal zagen wij een hard schot langs de paal van Bolle- mans doel suizen en eenmaal dook hij over de bal heen, maar de paal bracht redding. De ver dediging van Krabbendijke die geregeld onder druk stond, wist zich goed te handhaven, waar bij kwam dat de Spui-voorhoede op het beslissende moment een fout maakte. Eenmaal zette de linksbuiten goed voor en de in gelopen Visser kopte in vliegen de vaart de bal op de deklat. Dit had werkelijk beter lot ver diend. De tweede helft kenmerkte zich door het zelfde spelbeeld. Enkele goede kansen werden niet benut. Visser zette eens goed door, doch ook deze voor zet werd hopeloos verknoeid. Aan de andere kant schoot de linksbinnen Schout tegen de lat. Spui viel even verwoed aan en stopper Bareman trok mee naar voren. Krabbendijke's ver dediging wist met een verre trap het spel te verplaatsen, bij welke aanval het Spui-doel niet voldoende door de backlinie be schermd was. Bolleman stopte wel de naar zijn doel gerichte bal, maar moest lossen en Traas plaatste daarop de bal in de touwen, 01. Men zwoegde wel hard maar Spui kon de gelijkmaker niet meer scoren. KATS—ZAAMSLAG 0—4. Zaamslag wil in één seizoen het verloren eerste klasserschap her overen; dat blijkt duidelijk uit de élan waarmee de zaken worden aangepakt. Een monsterzege is het ditmaal niet geworden, maar dat Kats de hatelijke 0 niet van het scorebord heeft kunnen weg schieten, is toch veelzeggend. Reeds na 5 minuten hadden de bezoekers de leiding toen J. de Bruijne op de juiste wijze een voorzet van Michielsen afwerkte. Een kwartier later verhoogde Hamelink de score tot 20. Met een sterk aanvallend Zaamslag brak de rust aan. Na de hervatting oefende Kats het eerste kwartier een grote druk op het Zaamslagse doel uit; de achterhoede der bezoekers gaf echter niet thuis. Langzaamaan verplaatste zich het spel naar de Katse helft. In de 20e en 30e mi nuut scoorde Jongepier (40). Tot het einde toe hield Zaam slag de touwtjes in handen, maar gedoelpunt werd er niet meer. OM DE EUROPESE BEKER. Jeunesse EschIFK Goeteborg 1—2. De eerste wedstrijd tussen Jeu nesse Esch (Lux.) en Goeteborg, voor de eerste ronde van het tor nooi om de Europese voetbalbe- ker zondag te Esch gespeeld, is geëindigd in een 21 zege voor de Zweden. Bij de rust was da stand 11. De tweede ontmoeting wordt op 30 september te Goeteborg ge speeld. Vierde Klasse K.N.V.B. Arnemuiden 2 2 0 0 4 11—1 SSC 2 2 0 0 4 9—4 AZVV 2 2 0 0 4 9—4 The Gunners 2 10 12 10—5 Dinteloord 210 12 8—7 Col. Boys 2 10 12 5—7 Zwal. Boys 2 10 12 2—9 Nieuwdorp 1 0 0 1. 0 1—2 Vrederust 10 0 10 6—9 Good Luck 2 0 0 2 0 6—9 Sprang 2 0 0 2 0 2—5 Eeiste Klasse Onderafdeling. Krabbendijke 2 2 0 0 4 11— 2 Wemeldinge 2 2 0 0 4 9—3 Hoek 2 1 1 0 3 7—3 Spui 2 10 12 2—1 Rillandia 2 10 12 7—6 Serooskerke 2 0 2 0 2 3—3 Tern. Boys 2 10 12 3—4 Kapelle 2 0 111 2—7 VCK 2 0 0 2 0 2—8 Yerseke 3 2 0 0 2 0 2—11 Tweede Klasse B. Zaamslag 2 2 0 0 4 19— 1 Kloetinge 2 2 0 0 4 153 Wolfaartsdijk 2 2 0 0 4 9—3 MEVO 2 10 12 9—7 Kats 2 10 12 5—5 SVD 2 10 12 3—4 Goes 5 2 10 12 3—5 Driewegen 2 0 0 2 0 1—9 's H. H.kinderen 2 0 0 2 0 1—10 Wissenkerke 2 0 0 2 0 4—22 VEEMARKT ROTTERDAM. 15 september. Op de veemarkt te Rotterdam waren aangevoerd 1591 dieren, zijnde 1056 vette koeien en 535 varkens. De notering was als volgt: Vette koeien van 2,603,30; Varkens 1,90—1,94, alles per- kilogram. De aanvoer van vette koeien was ruimer, de handel goed met staande prijzen, prima's boven notering. Varkens: aanvoer iets minder, handel vlug, prijzen hoger, prima's boven notering. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 15 september. Klei-aardappelen 35 mm opw. Eigenheimers 8,7510; Bintje ƒ8,50ƒ9,50; Koopmans Blauwe 10—10,50. Bintje van de kleigrond in 2 maten gesorteerd 35 mm opw. ƒ11; 45 mm opw. ƒ11. Zand-aardappelen 35 mm opw. IJselster 7; Libertas 7,50—8. V oer-aardappelen 1,502. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM. 15 september. Binnenl. granen officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe. Rode op vochtconditie 29,40 franco fabriek per schip. Voedergranen, nauwelijks prijs houdend, zomergerst naar kwa liteit 24,75—26,25; Haver naar kwaliteit ƒ23—ƒ24,50; Blanke tot 25; Rogge doorsneekwaliteit tot 20. Peulvruchten. Groene erwten voornamelijk verhandeld in de betere soorten naar kwaliteit 3052Schokkers naar kwa liteit ƒ30—ƒ69. Bruine bonen prima geschoond met aflopende markt tot 85.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3