Uit de Provincie EEN MEESTERWERK IS ZOEK AGENDA BEURSBERICHTEN TERNEUZEN. SAS VAN GENT. SCHOONDIJKE BOSCHKAPELLE. OOSTBURG SLUISKIL SLUIS. Gemeenteraad gaat vergaderen. VROUW ZELF BEDACHT STOPPELDIJK ZAAMSLAG ZUIDZANDE REACTIE NA DE HAUSSE SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL TERNEUZEN—GENT gedurende de maand augustus. ZEEVAART. Aantal Geschut opvaart 295 Geschut afvaart 291 Gelost of geladen te: Terneuzen 27 Sluiskil 13 Sas van Gent 4 BINNENVAART. Opvaart. Aantal Stoom- en Motorschepen 1594 Sleepschepen 235 Afvaart. Aantal Stoom, en Motorschepen 1670 Sleepschepen 236 Gelost of geladen te: Aantal Ton B.R.T. 337.122 334.626 48.335 27.570 3.989 Ton 429.491 168.664 Ton 544.984 170.662 Terneuzen Sluiskil Sas van Gent 276 192 154 83.791 115.028 36.769 Serenade aan de voorzitter van de „Harmonie Terneu zen." Gisteren vierde de heer C. L, de Smidt (Scheldekade 39) zijn zeventigste verjaardag en dit was voor zijn „Harmonie Ter neuzen", waarvan hij reeds vele jaren voorzitter is, een gerede aanleiding hem een serenade te brengen. De heer Filius, die de jarige voorzitter namens de „Harmonie Terneuzen" feliciteerde, bracht in zijn gelukwens de dankbaar heid van de werkende leden tot uiting, wijzende op de vele ver diensten voor het plaatselijk mu ziekcorps, dat bij de bevolking zo'n grote plaats inneemt. De heer De Smidt, voor wie de serenade een verrassing was, be tuigde bestuur, directeur en wer kende leden voor deze attentie zijn hartelijke dank, daarbij de hoop uitsprekend, dat de „Har monie" haar periode van groei en bloei zal weten te bestendi gen. Eerste kermisdag Gisteravond werd de Terneu zense kermis geopend. Hoewel 't niet zo warm was als de voor bije dagen en de gehele dag de htcht er dreigend uitzag, bleef het toch vrijwel de gehele avond droog en maakten velen een wan deling naar de Markt. Aanvanke lijk was er nogal wat belangstel ling, maar na een paar uur ver minderde het aantal toeschou wers vrij snel. Verschillende établissementen hebben het deze eerste dag nogal druk gehad. In de straten en café's was het deze eerste avond niet erg druk. De restaurant-bar „Monopole" is gedurende deze week omge toverd in een „Ober Bayern" met een „Bier- und Weinstube", waar men zowel beneden als boven aardige zitjes heeft in prieeltjes versierd met wijnranken, terwijl het bier geserveerd wordt in aarden pullen. „Die Rheinisehen Bursschen" zorgen voor het nodige muzika le ver tiet. In café ,,'s Lands Welvaren" zal gedurende de kermisdagen voor de liefhebbers van dansen volop gelegenheid worden gebo den met een goed verzorgd po pulair repertoire. DINSDAG 16 SEPT. TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: „Duivel in zijde". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 u.: „Richard Leeu wenhart". WOENSDAG 17 SEPTEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Duivel in zijde". Concertgebouw, 8 uur: Op voering „In Pyama", door het Terneuzens dilettanten toneel, SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De Duivels- bocht". HOGE RAAD. LINKSAF SLAAN OP EEN KRUISPUNT. De 45-jarige caféhouder A. L. uit Sneek was door de rechtbank le Leeuwarden veroordeeld tot 1,boete omdat hij op een kruispunt de bocht linksom kort had genomen. Volgens een ver- keersboekje, geschreven door de directeur van het centraal bu reau voor de afgifte van rijvaar digheidsbewijzen moet men dit doen met het oog op tegemoetko mend verkeer, dat ook linksal wil gaan. Zowel kantonrechter als recht bank meenden, dat de bocht ruim genomen dient te worden. De procureur-generaal bleek het daarmede eens te zijn, maar concludeerde niettemin tot ver nietiging en verwijzing omdat z.i. onvoldoend aandacht was ge schonken aan het verweer van verdachte, die op een dwaalspoor is gebracht door genoemd ge schrift. Arrest 14 oktober. Bij Gravedona, in de omge ving van Como (Noord-Italië) is zaterdag het verkeer uren ge stremd geweest doordat hon derdduizenden bijen waren afge komen op 'n hoeveelheid honing «He een passerende boer had verloren. Een vijftigtal mensen moest zich onder doktersbehan deling stellen. In hotel „Centraal" verzorgt ook dit jaar de „Baby Ton Band" woensdag-, vrijdag- en zaterdag avond de dansmuziek en gezien de reputatie van deze band, zul len de dansliefhebbers dit weten te waarderen. Verder zal nog in tal van café's gelegenheid zijn tot dansen, zo dat de danslustigen wel aan hun trek zullen komen. Wintel-programma Ring Oost Zeeuws-Vlaanderen Chr. Jongeren Verbond en „Jonge Kracht". Onder voorzitterschap van de heer J. L. Hamelink kwam het dagelijks bestuur van de Ring Oost Zeeuws-Vlaanderen van het Chr. Jongeren Verbond en „Jonge Kracht" bijeen voor het vaststel len van het wintel-programma 1958/59. Nadat de voorzitter de verga dering met gebed had geopend verwelkomde hij in 't bijzonder de districts-commissaris, de heer Sinke. Na een vlotte bespreking van enige huishoudelijke zaken werd overgegaan tot het samenstellen van het programma voor het a.s. seizoen. Woensdag 8 oktober zal ge start worden met een bijeen komst te Sluiskil, waarin behan deld zal worden het onderwerp „De plaats van het C. J. V. in de dorps- of stadsgemeenschap". Door de afdeling Sluiskil zal, afgewisseld door muziek en zang, hierbij worden opgevoerd hei lekespeï „De Rijke Jonge ling". Op 31 oktober heeft een cur susavond plaats waarin de dis trictscommissaris, de heer Sinke, een inleiding zal houden over „Verenigingstechniek". Eind november komt de voor drachtkunstenaar Jan Ooster- welder uit Amsterdam op bezoek. 8 januari vindt een vergade ring van het Ringbestuur plaats. 30 januari zal te Zaamslag de algemene jaarvergadering van de Ring worden gehouden. Op 17 februari wordt in een cursusavond te Hoek het onder werp „Jeugd en Evangelie" be handeld. 4 maart hoopt de heer Hoeve, voorzitter van de C. J. M. V.- bibliotheken in Nederland, een boekbespreking te houden. Het seizoen wordt afgesloten met een jeugdzondag te Hulst. Mede in verband met de plaats gehad hebbende fusie van beide bonden tot één groot Christelijk Jongeren Verbond en gezien het gevarieerd programma wordt door het bestuur gerekend op een grote belangstelling voor deze avonden, speciaal van de zijde van de leden der C. J. V. F. Deze geanimeerde vergadering werd met dankgebed gesloten door de heer De Leeuw, voorzit ter van de Ring „Jonge Kracht". gewonnen door de „Kerels" uit Kortrijk. De beste Nederlandse schutter was G. Boonman, ,,De Treffers" uit Oostburg, 117 pnt. De tweede Nederlander was A. van Beerens, „De Treffers", 116 pnt en 3 P. B. Bruggeman, „De Treffers", 115 pnt. De burgemeester van Oost burg reikte de prijzen uit in het gemeentehuis. De kampioen kreeg de medaille, welke door de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland was geschon ken. De tweede kreeg de me daille van de gemeente Oostburg. De kampioenclub kreeg de beker welke door de gemeente ter be schikking was gesteld. R.K. Bond van bejaarden en gepensionneerden. Vele Sasse oudjes voelden sedert lang een behoefte om zich te organiseren in een bond waardoor zij hun problemen ster ker naar voren zouden kunnen brengen. Enige tijd geleden wer den de voorbereidende bespre kingen geopend en men kwam tot een oprichtingsvergadering, welke onder leiding stond van de districtsvoorzitter De Waal uit Clinge. Tijdens deze goed bezochte vergadering gaven zich een 30- tal aanwezigen op. De spreker van deze vergadering was de heer Th. Steinmetz uit Breda. Tot voorlopig bestuur werden gekozen mevr. Hoefnagels, mevr. Acke, en de heren Nagelkerke, L. Colpaert en H. van Assche. In de daarop gehouden be stuursvergadering werd tot voor- zitter benoemd de heer Van As sche, tot secretaresse mevr. Hoefnagels en tot penningmees ter de heer Colpaert, terwijl ka pelaan Geilliet geestelijk advi seur zal zijn. Nog steeds oorlogstuig. Sinds de oorlogsjaren bevon den zich op een perceel bouw land langs de Rechtepad wrak stukken van een neergestort vliegtuig. Aangezien deze bij het bewerken van het land moeilijk heden veroorzaakten en omdat bovendien het vermoeden be stond dat de wrakstukken ont plofbare stoffen zouden bevat ten, werd de Hulpverlenings dienst ingeschakeld. Ambtenaren van deze dienst haalden bij het verwijderen van dit oorlogstuig niet minder dan 48 brandbommen uit de grond. Weer eens te meer een aanwij zing om bij het vinden van der gelijk materiaal de grootste voorzichtigheid in acht te ne men. Belgisch nationale schiet- kampioenschappen. Te Oostburg werden zondag de Belgische nationale schiet-kam- pioenschappen gehouden in de zaal van de Katholieke Kring. Voor de aanvang der wedstrijd ontving burgemeester mr. K, Hoekzema van Oostburg en wet houder A. P. Modde het bestuur der organiserende vereniging, namelijk die van het Algemeen Verbond der Karabijn schutters gilde in België en vele leden van besturen van de diverse plaatse lijke schuttersverenigingen, die afgevaardigden naar het kam pioenschap hadden gestuurd. Te voren was door clubwedstrijden beslist welke schutters naar het kampioenschap zouden mede dingen. Cm ongeveer twee uur waren de eerste schutters van de 133 deelnemers in de Katholieke Kring verenigd. Burgemeester mr. K. Hoekzema werd verzocht het aanvangsschot voor de wed strijd te lossen, waaraan hij gaarne voldeed. Eerst in de avonduren waren de uitslagen bekend. Het was de heer K. Blok van de Zolderschutters uit Antwer pen, die het Belgisch nationale kampioenschap behaalde met 119 punten. De heer F. Kosmans van de vereniging „St. Pieters Roos" uit St. Pieter werd tweede, ook met 119 punten. De verdere uitslag was als volgt: 3. E. van Torrez, van de „Ke rels/, Kortrijk, 119 pnt; 4. F. S. Plating, „Wilrijk", Antwerpen, 119 pnt; 5. F. Cattoir, „St. Bar bara", Brugge, 119 pnt; 6. C. Brackeveld, „Capelle", Antwer pen, 118 pnt; 7. M. de Schrijver, „Zolderschutters", Antwerpen, 118 pnt; 8. P. Cillieau, „Doorn rijk", Antwerpen, 118 pnt; 9. J. v. d. Driesse, „Oostkamp" bij Brugge, 118 pnt; 10. M. de Vrieze Bernisoir, 118 pnt. Het clubkampioenschap werd M. Quaak uit IJzendijke West Zeeuws-Vlaanderens ploeg-kampioen. Door de Vereniging van Oud leerlingen van de Rijks Middel bare Landbouwschool te Schoon- dijke werd in nauwe samenwer king met de diverse voorlich tingsinstanties evenals vorig jaar ook nu weer het ploegkam- pioenschap van West Zeeuws- Vlaanderen te Schoondijke ge, organiseerd. De diverse landbouworganisa ties hadden de kampioenen uit hun kringen naar Schoondijke afgevaardigd om in een sportie ve strijd^ een gooi te doen naar het kampioenschap West Z. Vlaanderen 1958. Zo stonden dan zaterdagmid dag 2 uur de 9 kampioenen op gesteld op een groot perceel bouwland met klaver-groenbe. mesting, gelegen ten noorden van de Rijks-Middelbare Land bouwschool aan de Dr. Huizin- gastraat te Schoondijke. Als men weet, dat het vlasland was en dat Schoondijke minder ge zegend is geweest met de op vele plaatsen zo overvloedige regens, kan men zich een zeker denkbeeld vormen van de har de vloer, die de ploegers open moesten trekken. Elke mededinger had tot op dracht een bepaald afgebakend perceel ter grootte van 21 are om te leggen. In eerste instantie werd de aanleg beoordeeld (of deze ge lijkmatig van diepte was) en wat ook heel belangrijk was, of deze voor kaarsrecht getrokken was. Toen werd de vlag weer gehesen, ten teken, dat de ploe gers weer verder konden gaan. Na een 8-tal ommegangen werd weer gestopt om het gepresteer de door de jury te kunnen laten beoordelen. Zo werd de diepte der voren gemeten, de rechtlij nigheid der voren gecontroleerd, of het geploegde stuk regelma tig was geploegd, en of de groen- bemesting goed was onderge werkt. Bij diverse candidaten, die vanwege de harde grond niet diep genoeg konden ploegen, bleek de groenbemesting een struikelblok te zijn. Daarna kregen de ploegers op dracht hun percelen af te ploe gen, welke bezigheid door de jury nauwkeurig werd gevolgd Vóór en tijdens de wedstrij den, evenals daarna, werd dooi de Fa. H. Englebert N.Vte Voorschoten gedemonstreerd met de Farmall I.H. trekker, welke uitgerust is met de Fast- Hitch installatie, een systeem, waarbij het aan- en afkoppelen van de landbouwmachines in een wip door de bestuurder kan geschieden, zonder dat hij zelf zijn plaats verlaat. Ook werd gedemonstreerd met de Stockland centrifugaal zaai- machine, met welke demonstra tie Schoondijke de Nederlandse demonstratie-primeur heeft ge kregen. Rond deze ploegwedstrijd en de demonstraties had de V.V.V. Schoondijke voor een muzikale omlijsting gezorgd. Na afloop van de wedstrijd werd in hotel „De Zwaan" de uitslag bekend gemaakt. Hier sprak de voorzitter van de Ver eniging van Oud-Leerlingen der R.M.L., de heer E. Calon uit Hoofdplaat, de vele aanwezigen van harte toe. Hulde bracht spreker aan de jury, die de vrije zaterdagmiddag opofferde om in Schoondijke uren achtereen in touw te zijn, waarmee de heren jury-leden bewezen heb ben grote belangstelling te heb ben voor de West Zeeuwsvlaam- se landbouw. Op verzoek van de voorzitter reikte burgemeester Van Rose- velt de prijzen uit en feliciteer de ieder persoonlijk met de be haalde resultaten. Kampioen 1958 werd de heer M. Quaak te IJzendijke (C.J.B. T.B.), met 80 punten, die in '57 ook kampioen werd. Hierdoor werd de heer Quaak eigenaar van de wisselbeker. Bovendien kreeg hij een draagbare radio, welke beschikbaar gesteld was door Shell Nederland. De tweede prijs ging naar H. Goethals te Waterlandkerkje (R.K.J.B.), die 78 punten had gekregen. Voor zijn prestatie kreeg de heer Goethals een zil veren drinkbeker en nog een materiaalprijs. De heer Goet hals eindigde vorig jaar even eens als tweede. De derde prijs ging naar de heer J. Cappon te Nieuwvliet (C.J.B.T.B.), die 77 punten had verzameld. De prijs bestond uit een beker en een materiaalprijs. Vierde werd de heer E. Buijck te Waterlandkerkje (R.K.J.B.), met 75 punten. Hij ontving ean medaille en een vetspuit. 5e pr. de heer A. Vercruij'sse te Schoondijke (L.J.G.) 71V: pt. 6e pr. de heer J. Haak te Bier vliet (Z.L.M.), 71 pt.; 7e pr. de heer W. Cappon te Cadzand (C.B.T.B.), 70'A pt.; 7e pr. de heer W. den Hamer te Schoon dijke L.J.G.70 pt. Tijdens de prijsuitreiking maakte de drumband van Oost burg een rondgang door de ge meente, terwijl de Schoondijkse muziekvereniging ,,O.K.K." op de muziekkiosk, haast het ge meentehuis concerteerde. Tot slot maakte „Ó.K.K." ook nog een mars door de gemeente. Als laatste trad de L.J.G.- band nog op met de 4 zingende cowboys. Rest nog te melden, dat voor de wedstrijd, demon straties en, prijsuitreiking over grote belangstelling bestond, ter wijl bovendien het muzikale slot van deze belangrijke dag- ruime belangstelling had. De Herleving* Een 38 schutters, een. ditmaal niet bijster groot aantal vanwe ge omliggende kermdsschietin- gen. en hoogkampen op Zuid-Be veland, toog na inschrijving in clublokaal Krijger naar het schietterrein van De Herleving in de Kerkstraat. De heer Aug. Meert zorgde ervoor dat de hoogvogel in Sluiskil bleet. De verdere uitslag: 1ste zij vogel Ph. Obrie te Sluiskil; 2de zijvogel Em. Neyt te Zandstr.; lste kal eveneens Aug. Meert; 2de kal A. de Koeijer tè Zelzate. Vrijdagavond vergadert de ge meenteraad van Sluis. Leden van de woonruimtecommissie moeten worden herbenoemd of benoemd. Het college van B. en W. stelt voor de bestaande winkelslui tingsverordening te continueren. Verder stelt dit college voor een drietal schilderijen als geschenk te aanvaarden. Het betreft hier schenkingen van enige oude Sluisse families, nl. de families Bekaar en Blanker! en de heet en mevrouw Kleebad—Blankert to Heemstede. Concert Kring „St. Anna ter Mlllden". De studentenkring „St. Anne ter Muiden", die reeds vele malen uitstekende concerten ver zorgde in de Ned. Herv. Kerk van St. Anna ter Muiden, doet dit a.s. zaterdag in de Ned. Herv. Kerk te Sluis. Hieraan wordt medewerking verleend door Nico H. Luik, orgel, en Frans J. Smith altblokfluit en dwars fluit. Er zal o.m. werk ten ge hore gebracht worden van Han del, J. S. Bach en Johan Brahms. Na' afloop van dit concert vindt er een bijeenkomst plaats in hotel „De Korenbeurs" waar namens de bovenvermelde stu dentenkring een uiteenzetting gegeven zal worden van de plan nen, om het werk van de stich ting te kunnen continueren. wedstrijd georganiseerd door de ROOFOVERVAL DOOR De roofoverval, die vrijdag avond in Almelo zou zijn ge pleegd op de 39-jarige mevr. H. T. B. blijkt door haar zelf in scène te zijn gezet. Zij zou, zoals gemeld, zijn over vallen door een insluiper, die 'n bedrag van ruim 1000,zou hebben meegenomen. Thans blijkt, dat zij de gehele roofover val gefingeerd heeft. Als reden gaf zij op met financiële moei lijkheden te kampen te hebben. De 1000,spaargeld waren geheel in het huishouden opge gaan. Haar echtgenoot wist van niets. Belfortrallye. Zaterdagmiddag wordt te Sluis de derde Belfortrallye ver reden, met als inzet het Belfort--1 schild, dat thans in het bezit is van vader en zoon Stapelaere uit Antwerpen. Dit équipe zal zater dag als eerste moeten starten om het schild te verdedigen. De rallye is een kaartleesrit met foto-afwijking en loopt geheel over Belgisch grondgebied. Na afloop van de rallye zullen ploeg leiders en bestuursleden van deelnemende organisatie op het gemeentehuis door het gemeen tebestuur van Sluis worden ont vangen. „Herwonnen Levenskracht" jubileert. Heden dinsdag 16 september, viert 't plaatselijk comité „Her wonnen Levenskracht" haar 12' 2-jarig bestaan. Bij gelegen heid hiervan wordt in het ver enigingsgebouw een avond be legd, waarop diverse films zul len worden vertoond. Vóór de pauze staan op het programma een interessante film over de kankerbestrijding en een kleu renfilm over het werk van de Wereldgezondheidsorganisatie in Griekenland. Na de pauze wordt een documentaire, een speel- en 'n tekenfilm vertoond. Op deze avond zal het woord gevoerd worden door de afge vaardigde van het hoofdbestuur, de heer M. Ahsmann. gezamenlijke iandbouworganisa ties, bestond e'en goede belang stelling. Voordat de wedstrijd, waaraan 15 ploegers deelnamen, een aan vang nam werd door de voorzit ter van de Streekcommissie, de heer M. Murre, het doel van deze ploegwedstrijd uiteengezet, waarvan de drie beste ploegers zullen deelnemen aan het op 27 september te Goes te houden provinciaal kampioenschap. Alle 15 deelnemers kregen een gelijk stuk land te beploegen van het 2 lja groot perceel en het was een lust deze ploegers aan het werk te zien, waarvan het resultaat voor de leek prac- tisch niet te onderscheiden viel, doch de deskundige jury ging zeer precisieus te werk en aan haar nauwlettend toezicht tijdens het ploegen ontging niets. De heer Piet de Kraker uit Terneuzen, aan wie ook vorig jaar als eerste prijswinnaar de uitgeloofde wisselbeker werd uitgereikt, bewees zijn vakman schap door thans wederom het kampioenschap van de Streek Oost Zeeuws-Vlaanderen te be halen en de wisselbeker wederom mede naar huis kon nemen, ter wijl hij verder een draagbaar radiotoestel en medaille ontving. De verdere uitslag was: 2. J. Haak, Zaamslag (me daille en droogscheerapparaat) 3. J. Kant, St. Jansteen (med. en vetspuit)4. A. de Koeijer, Zaamslag; 5. A. Overdulve, Axel; 6. J. Dieleman, Axel; 7. A. de Kraker, Zaamslag; 8. M. de Nijs, Walsoorden; 9. P. Jansen, Hoek; 10. A. Pijpeling, Axel; 11. A. Audenaert, Sas van Gent; 12. E. Mangnus, Graauw; 13. P. de Putter, Zaamslag; 14. P. van Hoeve, Terneuzen en 15. D. Jansen. Hoek. Na afloop van de wedstrijd werden de prijzen met een woord van waardering uitgereikt door ir. J. R. H. Haenen, rijksland- bouwconsulent voor Zeeuws- Vlaanderen. Prijswinnaars van ruiterdemonstratles. de Piet de Kraker uit Terneu zen prolongeert zijn titeL van kampioen-ploeger in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Voor de zaterdag op een. per ceel bouwland van de heer Jac. de Kraker gehouden streekploeg- Over de week eindigende op zaterdag 13 september 1958 wer den de meeste spaarkaarten in geleverd door mevr. VAN RA AL TEN, te Terneuzen. Margriet- 'straat 26. De door haar ingeleverde spaar kaarten werden met een toeslag van 100 o gehonoreerd. door HILAIRE BELLOC 26) Nadruk verboden. „Duizend pond?" lachte ze. „Dat is veel." „Neen, twintigduizend min stens of misschien wel dertig duizend", schreeuwde Elless. „Dertig duizend?" vroeg de oude dame en ze boog zich zover voorover als haar oude benen toelieten. Dan liet ze zich weer achterover zinken in haar fau teuil. „Onzin!" zei ze. Ardee knikte heftig. „Ja zeker, misschien wel veer tig duizend!" En Elless, die vlak bij de ge hoorbuis zat, vond de schok nog niet sterk genoeg en brulde uit alle macht erin: „Vijftig duizend, misschien! Ze is er gek over!" „Wel, 't is haar geld", mopper de de oude dame. „Maar weet je, vijftigduizend pond!" Ardee herhaalde 't bedrag nog eens en zei dan: „Ik zeg u, dat ze er stapel gek over is. Oma. We hebben al ons best gedaan, om het haar af te raden." „Ja", zei Elless, met een tragi sche trilling in haar stem. „Alles wat we konden, hebben we ge daan, lieve lady Norbolt. Ik weet, wat we aan onze familie ver plicht zijn." Bij het woord „onze" grijnsde de oude dame nog meer dan te voren. Maar ze zei niet meer dan: „Vijftigduizend pond!... Nu ja, 't is haar geld." „Hij is erg beroemd, Oma!" brulde Ardee. „Neen, dat niet! Ze is bekend, ja, maar'je kunt niet zeggen, dat ze beroemd is", zei de douairière waardig. Maar Elless, die de gehoor buis beheerste, kon de vergis sing herstellen. „Zij niet, lieve lady Norbolt hij de man, die het schilderij maakte, Bourrot." „Dat zeggen de Fransen wel van een ezel", zei lady Norbolt, die als meisje met Franse offi cieren gedanst had in de Tuile- rieën. „Wel, in alle geval", zei Ardee. „Hij is erg in de mode. Hij heeft „Verloren Liefde" geschilderd, weet u?" „Is dat zoiets als „Liefde en Dood." van Watts?" vroeg de oude Dame. Elles schudde haar hoofd: ,,'t Is een soort zigzag!" schreeuwde zij. „Een wigwag", zuchtte de oude lady Norbolt tevreden. „Dat is zeker een Amerikaanse naam voor liefde." En dan slaat ze haar ogen neer, zoals oude mensen soms doen, als plotseling hun levens kracht verdwijnt en ze slaap krijgen. De twee Dees keken el kaar aan. Ardee knikte en raak te het voorhoofd onder de pruik even met haar lippen aan. En Elless, die in hoofsheid niet voor Ardee wilde onderdoen, deed hetzelfde aan de andere kanc. „Goede nacht, lieve Oma", brulde Ardee. „Zal ik Smithson sturen?" „Ja", zei de slaperige oude stem en de ogen gingen nog een ogenblik open. Ze herkenden El less nog en vielen dan weer dicht. Toen Ardee Smithson ge haald had, gingen de twee weg, met het gevoel, een goede daad gedaan te hebben en met hun jeugd de ouderdom geëerd te nebben. Dan zocht elk haar slaapkamertje in de bovenste verdieping op en Ardee droomde al spoedig, hoe ze zich voelen zou als ze I 20.000 als een paar kwartjes in haar zak had en El less bad, geleerd door de onder vinding, om de kruimels, die van de tatel vallen en besloot geen energie -te verliezen in dromen. Henry Bensington, die een man van de klok was, zat, als altijd om 9 uur 's morgens aan zijn bureau. Hij opende al zijn cor respondentie zelf en las ze voor hij zijn secretaris liet komen. Hij was niet van dat soort men sen, dat zich in de macht van anderen stelt. Er waren die morgen niet veel brieven, maar op een heel grote enveloppe met het kleurige bla zoen van het Plantagenet Hotel (die gouden luipaarden op azu ren veld, zilver op bleke onder grond en het devies „Dieu seul" in dit reliëf) in de linkerboven hoek zag hij een adres in grove letters, dat hem deed glimlachen. Hij legde de brief opzij, tot hij In vervolg van ons verslag van de zo succesvolle ruiterdemon- stratie, geplaatst in het vorig nummer, laten wij hier nog de volledige uitslag van de diverse nummers volgen: Springconcours: 1. J. de Feij- ter, Axel, met „Castor"; 2. Iz. de Feijter, Zaamslag, met „Octa via"; 3. H. Wiemes, Axel, met „Marianne". Vrijheidsdressuur: 1. J. de Feijter, Zaamslag, met „Frits"; 2. J. van Cadsand, Zaamslag, met Tilly". Stoelendans: de heer Riemens, Axel. Hcedengevecht: 1. J_ de Kra ker, Zaamslag; 2. E. de Putter, Zaamslag; Speciale prijs voor het pony- nummer: 1. J. de Feijter, Axel, met „Lola"; 2. S. de Feijter, Axel, met „Olaf". Kermiskoers. Ter gelegenheid van de ker mis werd zaterdag de zevende ronde voor nieuwelingen te Zuidzande verreden. Ruim der tig jongelui waren aan de start verzameld, toen burgemeester H. P. Everwijn het sein tot ver trek gaf. Door het buitengewoon fraaie weer bestond voor deze koers een behoorlijke belang stelling voor de deelnemers .maakte het weer de ronde ech ter zwaar en een uitlooppoging met succes, werd dan ook niet gezien. De sprint moest derhal ve beslissen. Als eerste wist zich met gering verschil te plaatsen F.. Schrauwen uit Ossendrecht; 2. C. Aarts, Roosendaal; 3. P. Stoop, Made; 4. J. Andeweg, Ba- rendrecht; 5. L. van Dongen, Made. Een door de plaatselijke meu belfabriek beschikbaar gesteld fraai naaimachinemeubeld werd in vier klassementsprints ge wonnen door G. de Wit uit Dub beldam. de andere post doorgezien had. Dan opende hij deze. Hij herken de de hand als die van den Du- que, die hand van dat beroemde geslacht, dat (in vrouwelijke lijn) teruggaat tot in een ver verleden, toen Aragon pas naam kreeg. Het was vijf jaar gele den sinds zijn laatste transactie met deze grote edelman, want de Duque de Emonsillado was geen kunstbeschermer en de kleine dienst, die Henry Bensington hem eens had kunnen bewijzen, had niets te maken met schilde rijen, maar met een poging tot afpersing, waarvoor de goede diensten van een deskundige no dig waren. Hij dacht bij zichzelf, toen hij de blief op, zijn handen hield, voor hij hem las, dat er toch wel een bijzondere reden voor zijn hoogheid moest zijn om zelf de pen te voeren. Dat was werk, dat hij anders liever niet deed. Hij gebruikte liever een machi ne. Toen hij de brief inzag, bleek de reden duidelijk genoeg. Zijn hoogheid versmaadde iedere uit vlucht. maar sloeg spijkers met koppen: Beste Harry, „Ik heb je in geen jaren ge zien. Maar Ik ben er zeker-van, dat je hef goed maakt. Kijk eens, dat ding van die Bourzwas mot je, voor ondergetekende houden. Waarom gaat je niet aan. Zeg maar, wat 't moet kosten. Maar als ik 't niet krijg, maak ik ruzie. Telefoneer niet. Ze horen alles. Maar stuur me effe een briefje." Je Hardy. (Wordt vervolgd.) COÖP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN Veiling van maandag 15 sept. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla ƒ3—ƒ8,20. Per stuk: Bloemkool A II 28 32 ct, B II 22—28 ct, afw. 10— 21 ct; Groene komkommers C 1516 ct; Witte komkommers 8—10 ct. Per bos: Peen 1418 ct. Per kg: Andijvie 710 ct; Prin- cessebonen 25—33 ct; Sabo 25— 36 ct; Pronkbonen 35 ct; Kroten 3%9 ct; Rode kool 1219 ct; Savoye kool 1016 ct; Witte kool 3%5 ct; Waspeen 1115 et; Prei 20—25 ct; Tomaten A 20 —42 ct, C 20—23 ct; CC 20 ct; Uien 3—4 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg. Bintjes 912,80; Eigenheimers 10. FRUIT. Per kg. Appelen: James Grie ve H I maat 80-85 3031 ct, 75- 80 28—30 ct, 70-75 30 ct, H II 20 ct, K 27—29 ct, F 22 ct, kroet 13 ct; Transparant de Croncels H I 75-85 17—18 ct, 65-75 15 ct, F 9 ct, kroet. 6 ct. Peren: Bonne Louise d'Avran- ehes H I 70 35 ct. 65 33—40 ct, H II 19—21 ct, K 26—28 ct, F 2330 ct; Triomphe de Vienne H I 75 4044 ct, 70 4345 ct, K 39 ct, F 30— 32 ct. Na de scherpe koersstijging en de vrij grote activiteit die het Damrak de vorige week heeft laten zien, trad er giste ren een stilte in die zich over alle afdelingen voortplantte en met een koersreactie gepaard ging. Het buitenland scheen zijn aankopen sterk te hebben verminderd en daar kwam bij dat ook in de internationale po litiek enige rust is ingetreden, nu besprekingen gevoerd wor den tussen Amerika en commu nistisch China op ambassa deurs niveau. Een belangrijke binnenlandse factor, die de af- 1 wachtende houding in de hand werkte, was de grote gebeurte nis heden in Den Haag en de bekendmaking van troonrede en miljoenennota. Internationale fondsen, die I vorige week behoorlijke winsten I hebben geboekt, ondergingen nu ook de sprekendste reactie, al waren de verliezen uiteinde lijk niet groot. Koninklijke Olie bewoog zich vrijwel op New York pariteit hetgeen beteken-1 de dat t.o.v. vrijdag een verlies] van ruim een gulden werd ge leden. Hiertoe droeg mede bi; het bericht over ae minder gun-l stige positie der buitenlandse B petroleummaatschappijen in Indonesië. AKU zette nog hoop vol in op 219, maar kon dit niet I volhouden en zakte in tot 216 hetgeen slechts een punt lagerl was dan vrijdag. Philips, opl 334, was 3 punten beneden he: vorige slot. Unilever moest 51 punten prijsgeven en KLM; werd geadviseerd op circa ƒ1001 In het algemeen was de affair;! niet groot en aanzienlijk mini der dan vorige week. Winstne;] mingen droegen ertoe bij om dl koersreactie teweeg te brenger! In de scheepvaarthoek ml Holland-Amerikalijn vrijwel bel enige vaste element, wellichl mede een gevolg van de succeT volle tewaterlating van de nietf we oeaanstomer der H.A.L. „Rotterdam". De andere sch| pen waren iets luier zonder nol menswaardige verliezen. Cult:| res konden zich merendeel goed handhaven. Dit gold zovj Amsterdam Rubber, als Deli Senembah. Omtrent Soekowor- is nog geen klaarheid gekoniet| Inmiddels heeft het bestuur f paald dat tot nader order hifi in geen notering mag wordei toegelaten. Van de locale fo«-| sen werd Van Wijk textiel punten lager geadviseerd '1 gens het ongunstige resulta8! Staatsfondsen een kleinigUT luier in afwachting van de joenennota. Prolongatie 3'pet. Beursinditf1 11/9 12/9 15/! Int. concerns 303.79 302.77 Industrie 158.64 158.69 158;: Scheepvaart 139.34 138.70 13»f Banken 126.47 126.31 l»a Ind. fondsen 89.55 89.18 Algemeen 213.76 213.18 211* Kon. Olie Unielever: Philips A.K.U.: Deli Mij. Nabeurskoers' 164.00—165.00 ge/Li en laten 1®3; I 404407 <4®: 334—336': (333.1 218—220 (215 122.50 (/I®' TWEE BOER] BLIKSEM AFGEE In Friesland zi, dag omstreeks i volge van blik: boerderijen afge boerderij behoor veehouder M. d< turn in de gemec de andere aan d Oosten te Lange meente Weststel boerderijen bra grond toe af. Bij de brand 140 voer hooi ve seminslag ging h een hevige kna stond in korte laaie. Een gedeelte en een auto kon: red. Te Langeiille, Oosten juist aan sloeg de bliksem steen. Ook hier b zich zeer snel u voorraad hooi kostbare machine reedschap verlore derij bleef niets s Beide eigenare brand verzekerd. BOTSING AMBULANCE BROMFI Een ambulanc gemeentelijke ge gezondheidsdiens was naar een te Werkhoven, i omstreeks 10 uur komen met de t fietser C. de Lan De bromfietser w dood, terwijl de de ambulanceau hersenschudding werd ter observ diaconessenhuis De bromfietse schijnlijk van di mene begraafplas met een flinke chauffeur van 1 auto probeerde 1 ken, maar werd •derd door tegenli De politie het zoek ingesteld. JONGEN NA OVERL] In het zieker zorg" te Enscheci de 8-jarige Gerrit uit Enschedé, dii dag ernstig wer een verkeersonge persdijk. De jon: fiets zat, kwam i een hem tegen personenauto. Hi. aan het hoofd 1 zorgwekkende t ..Ziekenzorg" over WIELRIJ] VEBONGI Zaterdagmiddag drie is op 't krui: bergerweg—Sophi: len de 50-jarige w vrouw Moonen ui ten auto aangert zwaar gewond na zefsziekenhuis te gebracht, waar z: overleden. In tot Heerlen geduren einde 15 aanrijdir had, waarbij 8 me St. Jozef sziekenl worden overgebra VROUW DOC AANGEREDEN In het ziekenhc Rotterdam is zone leden de 81-jarige J. ThijssenVan Raaphorststraat, middag op de 3 Rotterdam door ee pen en meegeslei wekkende toesta: r.aar het ziekenh De bestuurder I zien oversteken ei de bleef zij staan, tram dichterbij wilde de vrouw 1 nog voor de tran Dit lukte niet ei grepen. SFIJKERBROE IN AC' Te Amsterdam tal jongens in spi de Sint Luciensti rige student aar: deze onder bedreu messen gesommee te geven. De stu lege portemonnaie het viertal hem vi liet. Omstreeks deze dicht in de nabij! N.Z. Voorburgwal een 27-jarige fa door vier of vijf j houden. Ook hem gevraagd. Toen h geen geld te heb! hem beet, sleurde een portiek en be met een dolkmes hem in het gezii hij een bloedende mond opliep. Da zij zijn portemon uit zijn colbertjas nen snel. Als verdacht xi ving en de pogins werden op de waar zij op een fii der verlichting, scholier en een brieksarbeider aan zij iets met de be ken hebben staa geenszins vast zo tie mede.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2