NIS SANDE vangers EN 17,90 Amerika wil geweld in Verre Oosten vermijden r Koninklijk bezoek aan Rotterdam HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Berini M 31 Amerikaans vliegtuig in Sowjet-Unie neergestort Ernstig ongeluk met tandradtrein naar Drachenfels Sluiting van de zitting der Staten-Generaal vrij voor de reis naar het rpen, op maandag 15 septem- ldvermaarde BALLETGROEP Terneuzen, tel. 2680. traat 44, Axel. erneuzen, tel. 2392. xel, tel. 558. -i Uw Sport-Bromfiets is: met 3 versnellingen Geruisloze loop 12 liter tank Bagagerek enz. 738,— Ook dit BERINI sportmodel voldoet evenals alle BERINI bromfietsen aan de van Rijkswege gestelde eisen. Axelsestraat 16, Telef. 2229 TERNEUZEN IJKE KAST TELEF. 2573 ver 12 hoofdstukken: 600—1650; 1648— 1780—1795; 1794— idt 1900; Kerkelijk Hondius; Terneuzen aren 1940'45 en de 1953). Verlucht met rten en 4 bijlagen. jeschiedenis van ;r van Zeeuws- ieer daar de prlj* bonder. In pracht O PER POST 8,75.) Terneuzen Frankering bij abonnement: Terneuzen ilrecteur-Hoofdredacteur L van de Sande F°dactïe-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE MAANDAG 15 SEPTEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1474 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p«r advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel racet 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit blad, 20 cent meer. Antwoord van Eisenhower aan Chroesjtsjef President Eisenhower heeft zaterdag in een antwoord op een boodschap van Chroesjtsjef een beroep op Rusland gedaan om zijn invloed op communistisch - China te gebruiken opdat dit land zal afzien van het gebruik van geweld in het gebied van Formosa en vreedzame onder handelingen begint. Eisenhower leverde kritiek op Ghroesjtsjef omdat deze de Ame rikaanse politiek „op eenzijdige wijze heeft veroordeeld". Eisenhower verklaarde nog maals dat de Verenigde Staten niet van plan zijn hun strijd krachten uit het 'Verre-Oosten terug te trekken. Zoals bekend had Chroesjtsjef hierom verzocht. Het spijt mij te moeten zeg gen, dat ik in uw brief geen en kele poging kan ontdekken om die toon te treffen die kan leiden tot afwending van het gevaar in het gebied van Formosa, zo zegt Eisenhower. Hij vervolgt dan: „Integendeel, de beschrijving van de toestand in het Verre-Oosten, door u in uw brief gegeven, schijnt eerder bedoeld te zijn om de ambities van het internationale commu- niane te dienen dan om de feiten weer te geven. Ik heb er voorts nota van ge nomen, dat u de leiders van de Chinese communisten niet hebt aangespoord matiging te be trachten, zo zegt Eisenhower, die er dan nogmaals bij Chroesjtsjef op aandringt deze leiders te be wegen tot een vreedzame politiek inzake Formosa. Eisenhower verzekert Chroes jtsjef dat de Verenigde Staten, zo de Chinese communisten er toe gebracht kunnen worden vertrouwen in onderhandelingen te krijgen, met alle krachten zul len streven naar een vreedzame oplossing voor de kwesties in 't gebied van Formosa. In het Verre-Oosten gaat het er op het ogenblik om of de Chi nese communisten hun ambities zullen trachten na te streven door toepassing van geweld, zo als zij in Korea hebben gedaan, of dat zij de dwingende nood zaak zullen erkennen om de vre de in de wereld te bewaren in het tijdperk van kernwapens en dientengevolge zullen afzien van het gebruik van geweld als een middel voor de inwilliging van hun territoiriale eisen, aldus pre sident Eisenhower. Eisenhower merkt dan op dat Formosa en de eilanden voor de kust van het Chinese vasteland, die in handen van de nationalis ten zijn, nooit onder communis tisch bestuur hebben gestaan en niet tot communistisch-China be horen. Hij verklaarde nogmaals dat de Amerikaansestrijdkrachten in het gebied van Formosa zijn krachtens verplichtingen, voort vloeiend uit een verdrag met na- tionalistisch-China. Zij zijn daar om agressie te helpen weerstaan en niet om agressie te plegen, zo zegt pre sident Eisenhower. Hij verklaart dan te hopen dat de voorgestelde besprekingen te Warschau succes zullen hebben en wijst er tenslotte Chroesjtsjef op dat de spanning in het ge bied van Formosa rechtstreeks is veroorzaakt door het optreden van de Chinese communisten. Conim.-China waarschuwt de Ver. Staten voor de vijfde keer. De Chinese communisten heb ben zaterdag hun vijfde „ernsti ge waarschuwing" laten horen aan het adres van de Verenigde Staten. Zij beschuldigden de Verenigde Staten van schending van de territoriale wateren van communistisch-China, zo meldt het persbureau „Nieuw-China". Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Peking verklaarde dat een Amerikaanse oorlogsbodem za terdagmorgen, toen het nationa listische bevoorradingsschepen escorteerde, de territoriale wate ren van communistisch-China is binnengevaren. „Nieuw China" weet voorts te melden dat deze bevoorradings schepen door het vuur van de communistische artillerie ge dwongen werden weg te varen zonder hun lading te hebben kunnen lossen. Blokkade van Quemoy door broken? Een nationalistisch-Chinees be voorradingsschip heeft zondag morgen de communistische blok kade van Quemoy gebroken en op een strand van het eiland munitie uitgeladen. Volgens een nationalistische bekendmaking stond het vracht schip onder bescherming van de Amerikaans-Chinese vloot, maar niet werd bekend gemaakt of de communisten het strand, dat voor hun kust batterijen gemak kelijk bereikbaar is, onder vuur legden of niet. Op Formosa verklaarden Ame rikaanse functionarissen evenwel bevreemd te zijn door de afwe zigheid van communistisch vuur dat totnog toe alle pogingen om de blokkade te doorbreken had begroet. Een nationalistische woord voerder op Formosa zei dat de communisten zwaar geschut in stelling brengen. Op twee plaat sen langs de kust van het vaste land beschikt men thans over vèrdragend geschut van het ka liber 203 en 212 ma Volgens deskundigen kunnen de commu nisten met dit type geschut ook de betonnen kazematten waar de verdediging van Quemoy op steunt vernielen. Het zwaarste geschut van de nationalisten (van Amerikaanse herkomst) zijn 155 mm-stukken. De Sowjet-Unie heeft vrijdag in een nota aan de Amerikaanse ambassade te Moskou meege deeld, dat op 55 km ten noorden van Jeravan in Sowjet-Armenië het wrak van een Amerikaans vliegtuig en zes verminkte lijker. van inzittenden zijn gevonden. De Sowjet-nota protesteert te gen het feit dat het toestel het Sowjet-luchtruim had geschon den en de Sowjet-regering eist maatregelen die dergelijke schen dingen in de toekomst verhinde ren. De nota heeft in Washington bevreemding gewekt, omdai het toestel, dat sedert 2 september op een vlucht boven Oost-Tur- kije werd vermist, niet zes maai zeventien man aan boord had. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou heelt dan ook direct op dracht gekregen naar het lot van de andere elf inzittenden te in formeren. Bij een ernstig- ongeluk met de tandradtrein naar Drachen fels nabij Bonn zijn zondagavond veertien mensen om het leven I gekomen en tenminste vijftig gewond. De openbare aanklager van Bonn die een onderzoek instelt, zei te geloven, dat er zich geen buitenlanders onder de slachtof fers bevinden. Het ongeluk gebeurde doordat de remmen weigerden, enkele minuten nadat de volle trein met 150 passagiers in drie rijtuigen het bergstation had verlaten. De lokomotief verliet ongeveer 60 m, van de top van de Drachenfels de rails en reed met grote snel heid tegen een mast. Het eerste rijtuig reed te plet ter tegen een boom. Veel passa gier sraakten bekneld en andere werden naar buiten geslingerd. De twee andere rijtuigen bleven onbeschadigd, De trein verbindt Königswin- ter, tegenover Bonn, met de ruï ne van het middeleeuwse kasteel Drachenfels, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft over de Rijn, hetgeen in de zomermaan den dagelijks duizenden mensen trekt. De Drachenfels is 321 me ter hoog en een der hoogste van de zeven hoogten aan de rechter oever. De tandradbaan is 75 jaar ge leden gebouwd naar het voor beeld van die naar de Rigi in Zwitserland. Er was tot dusver nog geen ongeluk gebeurd op deze baan, die de oudste in Duits land en tot ver over de grenzen bekend is. De weg is in totaal ongeveer 1% km lang en maakt soms een helling van 26 procent. Het aantal doden is door het overlijden van 4 zwaar gewon den tot 18 gestegen. Men vreest, dat het dodental nog groter zal worden. Omtrent de oorzaak van het on geluk verklaart men de mogelijk heid niet uit te sluiten, dat de rijtuigen overbelast waren, daar er niet meer dan 45 personen per rijtuig vervoerd mogen worden. De zaak-Jimmy Wilson. Gouverneur James Folsom van de Amerikaanse staat Alabama heeft zich bereid verklaard, des gevraagd een datum vast te stel len voor de behandeling van 'n verzoek om gratie voor de neger Jimmy Wilson, die wegens het beroven van een oude vrouw van een bedrag van één dollar 95 ter dood is veroordeeld. Folsom zei „zeer bekommerd" te zijn over de zaak en de aan dacht die de kwestie in de gehele wereld heeft getrokken. Tot dusver zijn duizenden telegram men en brieven op het bureau van de gouverneur bezorgd. De terechtstelling is vastge steld op 24 oktober. In Washingtin is officieel be kendgemaakt, dat het vliegtuig, oen C-130, ongewapend was toen het op 2 september verdween. Op 6 september heeft de Amerikaan se regering aan de Sowjet-Unie en Turkije gevraagd of zij iets wisten over het lot van het vlieg tuig en de bemanning. Intussen heeft een onderzoek van de Amerikaanse luchtmacht in Europa berichten opgeleverd, volgens welke het toestel op 2 september nabij de Turkse stad Kars, in het Turks-Russische grensgebied, door Russische vliegtuigen is onderschept. De Russen dirigeerden het Ameri kaanse vliegtuig naar Russisch gebied en toen de C-130 achter een heuvelrug was verdwenen on van Turks gebied af niet meer gezien kon worden heeft men een ontploffing gehoord en een rookpluim gezien. Italiaanse rechter veroordeelt Sowjet-Unie Een Italiaanse rechter heeft in Genua uitspraak gedaan in 'n zaak die een Italiaan 27 jaar ge leden tegen de regering van de Sowjet-Unie aanhanig maakte wegens contractbreuk. Hij ver oordeelde de Russische handels vertegenwoordiging in Italië tot een schadevergoeding van plm. 3.413.200 lire (circa 20.000 gul den). De Italiaanse handelaar die in 1931 de eis bij het gerechtshof in Genua aanhangig maakte, omdat de Sowjet-Unie een contract om aan hem kolen te verkopen had verbroken, zal echter niets aan dit geld hebben. Hij is in de 27 jaar dat het proces heeft ge duurd, overleden. Het geld is voor zijn zoons, die het proces hebben voortgezet. De toestand op Cyprus. De Griekse verzetsorganisatie Eoka op Cyprus heeft zondag in strooibiljetten gedreigd „de eer ste de beste Engelsman" te zul len doden als de „nieuwe Engel se ondergrondse organisatie Cronrnwell" een of andere actie tegen Cyprioten onderneemt. Dit is het antwoord van de Eoka op Britse pamfletten, ondertekend, door „Cromwell", waarin men de Britten aanspoort terug te sjaan pp daden van de Eoka. Een Brits militair voertuig is zaterdagnacht op westelijk Cy prus in een hinderlaag gereden Daarbij kwam een soldaat om het leven en werd een andere door geweerkogels gewond. Een Griekse Cyprioot werd op de vlucht doodgeschoten nadat hij twee Britse soldaten met een dolk had aangevallen en ver wond. Heden hervatting Amerikaans-Chinees overleg. De Amerikaanse ambassade te Warschau heeft bekend ge maakt, dat het overleg op am bassadeursniveau tussen de Verenigde Staten en Peking- China hedenmiddag in de Poolse hoofdstad zal worden hervat. De besprekingen, die vraag stukken van het Verre-Oosten betreffen, waren in december te Genève opgeschort. Aan Amerikaanse zijde wordt het gesprek gevoerd door am bassadeur Beam, terwijl de com- munistisch-Chinese woordvoer der Wang Ping Nan is. salons j'obert dtkapfwatl W opor+t cocW marlt 16 b.-ouw*njsJroat 9 fenwuzefl modekapsels in lijn, coupe en kleur; de betere toiletartikelen met vakkundig advies Zaterdag was het een grote dag voor Rotterdam, niet alleen omdat een begin werd gemaakt met de baggerwerkzaamheden voor het plan-Europoort en omdat het nieuwe passagiersschip „Rotterdam" van de Holland-Amerika Lijn bij de Rotterdamse Droog dokmij te water werd gelaten, maar vooral omdat H. M. Koningin Juliana het sein voor die bagger werkzaamheden heeft gegeven en de doopplechtig heid van de „Rotterdam" heeft verricht vóórdat het schip in zijn element kon glijden. Beide plechtigheden verrichtte H. M. de Koningin ter gelegen heid van het werkbezoek, dat zij zaterdag bracht aan de Maas stad, waar duizenden vlaggen waren uitgestoken. Vóórdat de Koningin zich naar het eiland Rozenburg begaf, bracht zij een bezoek aan het ge meentelijk tehuis voor ouden van dagen in de Oostervantstraat te Rotterdam, waar zij omstreeks vijf minuten over tien arriveerde. Zaterdagmiddag tc twee uur heeft de minister van Binnen landse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie, mr. A. A. M. Struycken, daartoe gemachtigd door H.M. de Koningin, de zitting der Staten- Generaal gesloten. Te kwart voor twee waren de beide Kamers van de Staten-Ge neraal in de vergaderzaal van de Eerste Kamer bijeengekomen onder voorzittc rchap van de pre sident van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. Deze benoemde tot leden der commissie van in- en uitgeleide van de minister de heren prof. mr. A. Anema, lid van de Eerste Kamer, voorzitter; dr. E. P. Verkerk, lid van de Tweede Kamer; H. M. van Lies hout, lid van de Eerste Kamer; C. Ritmeester en J. Blom, leden van de Tweede Kamer. Minister Struycken, die in een gala-berliner, bespannen me t 2 paarden, voorafgegaan en ge volgd door een escorte van in ceremonieel tenue geklede rijks politie te paard, vertrokken was van de achterzijde van het pa leis Noordeinde, arriveerde tegen twee uur aan het Kamergebouw. Hier was een erewacht van de rijkspolitie met drumband opge steld. De commissie geleidde de mi nister naar de regeringstafel. Mniister Struycken sprak hier de volgende rede uit: „H.M. de Koningin heeft mij opgedragen de huidige zitting van de Staten-Generaal in Haar naam te sluiten. In het parlementaire jaar, dat heden wordt afgesloten, is we derom aan de dag getreden, hoe omvangrijk en veelzijdig de ar beid van de leden der beide Ka mers is. Verscheidene belangrijke wetsontwerpen werden door U aanvaard, dikwijls na diepgaande behandeling en uitvoerig overleg met de regering. Daarnaast heeft de toenemen de arbeid op internationaal ge bied van velen uwer het uietrste gevergd. Het stemt tot voldoe- Japans-Amerikaanse verklaring over de spanning in Verre Oosten Na afloop van besprekingen in Washington tussen de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken Dulles en zijn Japanse ambtgenoot Foedjijama is een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven volgens welke de Verenigde Staten en Japan het erover eens zijn, dat het gebruik van geweld door communistisch China een ernstige spanning in het Verre Oosten heeft gescha pen. Beide ministers zijn van oordeel, dat het internationale communisme de grootste bedrei ging van de vrede in de wereld is gebleven. De toestand in de Straat van Formosa moet naar het oordeel van de ministers op vreedzame wijze in het reine ge bracht worden. Later deelde minister Foed jijama op een persconferentie mee, dat Japan niet bij een even tuele oorlog in de Straat van Formosa zal worden betrokken. Hij had tijdens zijn besprekin gen met de Amerikanen de in druk gekregen dat de Verenigde Staten geloven dat een vreed zame regeling met de Chinese communisten zou worden be reikt. ning dat de werkzaamheden van de Nederlandse Kamerleden in de internationale parlementaire or ganen een waardevolle bijdrage hebben geleverd tot een betere samenwerking tussen de Weste lijke democratiën. De Koningin heeft mij opge dragen U voor de betoonde ijver en toewijding bij de behartiging van 's lands belangen dank te zeggen. In naam der Koningin verklaar ik deze zitting van de Staten- Generaal te zijn gesloten." Nadat de minister uitgeleide was gedaan cn de commissie in de zaal was teruggekeerd, sloot de voorzitter de bijeenkomst. Minister Klompé spreekt voor radio en televisie over de repatriëring De minister van Maatschap pelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé zal zich, nu de meeste repatrianten uit Indonesië in ons land zijn aangekomen, he denavond via radio en televisie over de repatriëring t<?t het Ne derlandse volk richten. De radiotoespraak kan ge hoord worden op Hilversum I, 402 meter, om kwart over zes en op Hilversum II, 298 meter om tien over zeven. De televisie uitzending heeft plaats in het journaal van hedenavond 8 uur. Canadese V. N.-officier wordt Mohammedaan Een Canadese officier die dienst doet bij de politietroepen van de Verenigde Naties in het gebied van Gaza, kapt. Alexan der Sutman, is tot het Moham medaanse geloof toegetreden. Hij verscheen donderdag voor een Moslem tribunaal in Gaza, waar hij eerst in het Engels en daarna in 't Arabisch, verklaar de dat hij de leer van Moham med aanvaardt. Sutman heeft de naam Kassem aangenomen. Hij is afkomstig uit Ottawa, waar zijn vrouw en kinderen wonen. Kassem-Sutman verklaarde desgevraagd niet van plan te zijn van zijn vrouw te scheiden. Cholera-epidemie in India. Een geheel dorp, Hathipinjari in oostelijk India, met 500 inwo ners is ten offer gevallen aan 'n cholera-epidemie. In enkele da gen tijds bleef nog slechts een klein kind in leven, zo vertelde oppositieleider Mahraraja in de assecnblée van de Indiasche staat Orissa. De minister van Gezondheid, Devi, sprak tegen dat de rege ring de epidemieën niet meer in de hand had en zei dat men de nodige voorzorgsmaatregelen had getroffen. Britse hulp voor Jordanië. De Britse regering heeft be sloten, behoudens parlementaire goedkeuring, Jordanië voor het lopende financiële jaar een mil joen pond (ruim tien miljoen gulden) steun te geven. Het be drag is bedoeld om evenwicht te brengen in de Jordaanse begro ting. Vorig jaar gaf Engeland Jor danië een rentevrije lening van 500.000 pond voor de verbete ring van de haven van Akaba en de aanleg van een weg van Am man naar Ma'an. Daar werd zij begroet door burgemeester en mevr. Van Wal- sum. BEZOEK AAN HET TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN De aanleiding tot het bezoek aan het tehuis was het feit, dat een nu 66-jarige bewoonster, mej. L. G. de Groot, er in november a.s. 40 jaar verblijft. Als meisje was zij er met t.b.c. opgenomen. Het tehuis was vroe ger niet alleen voor bejaarden bestemd, maar ook voor mensen die zich om een of andere reden niet staande konden houden in de maatschappij. Mej. De Groot heeft beide be nen en haar gezichtsvermogen bij haar ziekte verloren, maar haar geestkracht werd niet ge broken. Omdat men het wel bij zonder vond, dat zij veertig jaar in het tehuis zou zijn, was H. M. de Koningin verzocht, haar een brief te schrijven. Onze Lands vrouwe had echter de wens te kennen gegeven mej. De Groot een bezoek te brengen. Nadat de Koningin door een erehaag van bejaarden het tehuis betreden had, bezocht zij eerst de bezigheidszaal. Door de zaal voor invalide vrouwen kwam zij in de ziekenzaal, waar de Koningin af zonderlijk met mej. De Groot een gesprek had. Mej. De Groot zat een boek in Brailleschrift te lezen, toen de Koningin de zaal betrad. Het ge volg liep door, en H. M. had sa men met mej. De Groot een ge sprek, waarin de laatste o.a. ver telde dat zij de andere vrouwen op de zaal wel voorlas. Met beide handen pakte zij de hand van de Koningin, toen deze na ongeveer tien minuten weer vertrok. „Ik ben u zo dankbaar voor uw bezoek Majesteit. Ik hoop dat u en uw gezin gezond mag blijven", zei mej. De Groot. Om tien minuten vóór elf nam de Koningin afscheid en vertrok, hartelijk nagewuifd, per auto naar het eiland Rozenburg. BEZOEK AAN EUROPOORT- COMPLEX. Omstreeks kwart over elf pas seerde H. M. de Koningin de grens der gemeente Rozenburg. Een begroeting door de burge meester van Rozenburg, de heer J. C. Aschoff, volgde en daarna begeleidde hij de Koningin naar een tent opgesteld ten westen van het Kanaal door Rozenburg, dezelfde plaats waar op 11 juni j.l. minister-president Dr. W. Drees het startsein voor de aller eerste werkzaamheden voor Europoort gaf. De 4-jarige Cathrientje Krei- ter, het dochtertje van één van de ambtenaren van de gemeente Rozenburg bood aan H. M. de Koningin bloemen aan. Vervolgens werden toespraken gehouden, achtereenvolgens door de burgemeester van Rozenburg, de hoofddirecteur van gemeente werken en de directeur van het gemeentelijk havenbedrijf. Inmiddels naderde het hoogte punt van de plechtigheid, want H. M. de Koningin begaf zich naar een nabijgelegen dam, waar een kruiwagen en schop, ge bruikt bij de doorgraving van de Nieuwe Waterweg in 1866-1872, stonden. Op 31 oktober 1866 werd door de Prins van Oranje de eerste spade in de grond gesto ken voor de doorgraving bij Hoek van Holland. Door een druk op een knop stelde II. M. de Koningin een si rene in werking, een teken voor de 37-jarige Teunis de Bruin uit Sliedrecht, molenbaas van de baggermolen ..Noord", dat l>egon- nen kon worden met de bagger werkzaamheden van het Euro- poort-eomplex door het wegbag- geren van een dam. Een rondrit langs de terreinen waar de zeehaven en de zoetwa terhaven gegraven zullen wor den, was het volgende program mapunt van dit werkbezoek. Om H. M. de Koningin een idee te geven van deze toekomstige ha vens had men met vlaggen de omtrek aangegeven. Na beëindiging van deze tocht reden de gasten naar de ambts woning van de burgemeester. DE TEWATERLATING VAN DE „ROTTERDAM". Om kwart vóór drie vertrok H. M. de Koningin met haar ge volg en genodigden naar de aan legsteiger van de rondvaartboot „Prinsesseplaat". Vijf minuten later voer dit vaartuig van de steiger weg naar de Rotterdamse Droogdok Maaschappij. De „Prinsesseplaat" meerde om ongeveer tien over half vier bij de ponten vóór het hoofdkan toor der Rotterdamse Droogdok Maatschappij. Te voet begaf H. M. zich langs het hoofdkantoor, tussen de ma chinehal en de bankwerkerij naar de voor de boeg van de „Roter- dam" opgestelde lift, die haar naar de op 14 meter hoogte ge legen koninklijke tribune voerde. Na de naamgeving' heeft de Koningin met een bultje een koord doorgehakt, waardoor een fles champagne tegen de boog viel. Tegelijkertijd werden de laatste beletselen van het schip weggenomen en gleed de romp van de „Rotterdam" het water van de Nieuwe Maas in onder 't oog van ontelbare belangstellen den. Na de tewaterlating ging H. M. de Koningin naar de nabijgelegen ontvangsthal, waar een ca 14 m lang verlicht model van het schip (schaal 1 20), te zien was. De heer De Monchy, hoofddirecteur van de H. A. L. heeft de Konin gin vervolgens het een en ander over het schip verteld. Tegen half zes begaf H. M. de Koningin zich naar de „Prinsesse- plaat" om met dit vaartuig te varen naar het clubgebouw van de roei- en zielvereniging „De Maas", waar hofauto's gereed stonden om H. M. de Koningin en haar gevolg naar paleis Soestdijk te brengen. Aanvaring in de ingang van de Perzische Golf. De Liberiaanse tankboot „Me- lika" (20.551 ton) is in brand geraakt, toen het in de nacht van vrijdag op zaterdag in de ingang van de Perzische Golf in aanva ring kwam met het Franse tank schip „Fermand Gilabert" (10.715 ton). Het Zweedse tankschip „Ceres" seinde zaterdagochtend, dat het verscheidene zeelieden met ern stige brandwonden uit het water heeft opgepikt. In totaal zijn er 22 doden en vermisten. Acht zwaargewonden vier Fransen en vier Italianen werden zondagochtend per vliegtuig naar het Britse lucht machthospitaal op het eiland Bahrein overgebracht. Afkoeling onderweg. Een boven midden-Euorpa naar het zuidoosten bewegend hoge- drukgebied bracht ons en grote delen van Europa een zonnig en warm weekeinde. Terwijl zaterdag de maximum temperaturen in ons land tussen 10 en 24 graden waren, werden zondag maximum-tem.peraturen tot 28 graden in het zuiden van het land gemeld. Zondagmiddag kwamen aan wijzingen binnen, dat zich boven Spanje een onweersstoring ont wikkelde, welke in de loop van zondagavond West-Frankrijk be reikte. Verwacht wordt, dat deze sto ring ons vandaag in de loop van de dag afkoeling zal brengen, hetgeen met enige regen- of on weersbuien gepaard zal gaan. De wind, die aanvankelijk nog uit oostelijke richtingen zal waaien, draait later naar zuid tot zuid west en zal wat sterker worden dan de laatste dagen het geval geweest is. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. AFKOELING. Aanvankelijk hier en daar mist. In de loop van de dag enige re gen- of onweersbuien en afkoe ling. Aanvankelijk weinig wind, later overwegend matige zuid westelijke wind. DINSDAG 16 SEPTEMBER Breskens 3.23 3.42 Terneuzen 3.58 4.17 Hanswee rt 4.38 5.07 Walsoorden 4.48 5.07 ZON MAAN op onder op onder Sept. 15 6.13 18.57 8.49 19.45 16 6.15 18.55 10.10 20.19

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1