Ouders kunnen van kinderen leren enu 1 en voor én voor KOLENHAARDEN IJZERHANDEL TAZELAAR EPS I Wat eten we toe? GEREEDSCHAP SLIJPEN Aparte kleding •zicht dc Kinderkopjes DRIEHONDERD JAAR THEE IN ENGELAND Gemeente Terneuzen Franken-Smet van de week HANDIGE HANDEN U kunt niet alles weten 4 TERNEUZEN rdag 13 september 1958 (Advertentie) Zaterdag 13 september 1958 DE VRIJE ZEEUW KIND EN KARAKTER In het gezin van Koremans wordt met twee maten ge meten. D.w.z. door vader. Moeder heeft er verdriet van, maar kan er niet veel tegen doen. Er zijn twee dochtertjes Jannie van 9 en Miesjc van 7. Miesje is vaders lieveling. Ze kan geen kwaad doen in zijn ogen; maar Jannie is steeds de zondebok. Waarom? Wie zal het zeggen? Misschien is vader zichzelf niet meer bewust, hoe hij, toen zijn vrouw van de eerste in verwachting was, al zijn zinnen op een zoon had gezet. Het moest en zou.een jongen worden; iets anders accepteerde hij niet. Maar de natuur spot met zulke dingen en de baby werd als meisje geboren. Mis schien heeft die teleurstelling zich indertijd wel zo diep in vader Koremans ingevreten, dat hij het Janny onbewust altijd is blijven verwijten en daarom nu niets van haar verdragen kan. Moeder doet wat ze kan, om haar oudste te vergoeden, dat ze bij vader zo slecht in de gunst .staat; maar Janny is bang en schuw geworden, 't Liefst zou ze vader zo ver mo gelijk uit de weg blijven, om zijn ergernis maar niet op te wekken. Maar dat gaat na tuurlijk niet altijd. Het ergste is, dat hoe ze ook probeert, het hem naar de zin te maken, het toch altijd verkeerd uitvalt. Vader kan nu eenmaal geen goed in haar zien. Altijd vindt hij wel iets om op te vitten of haar voor te straffen. i een gulden lager. Neder- se staatsfondsen kalm. De ng 1962/64 cum kwam bo de 95 uit. Locale waarden den een rustig verloop, olongatie 3'/a pet. N ABEURSKOERS. .Olie; 164.00—164.50 (165.25) ever: 407407% (408%) ips: 336%337% (337%) Mij: 122.50—122.80 (122.40) ?mbah: 93% l 92%), BEURSINDICES. 10/9 11/9 12/9 concerns 303.62 303.79 302.77 ustrie 158.47 158.64 158.69 eepvaart 138.28 139.34 138.70 [ken 126.31 126.47 126.31 fondsen 89.37 89.55 89.18 ;meen 213.52 213.76 213.18 urgemeester en Wethouders Terneuzen: /erwegende, dat aan Caltex roleum Maatschappij (Neder- 1) N.V. te 's-Gravenhage, bij 1 besluit van 12 maart 1957 2008 vergunning ingevolge hinderwet is verleend tot het ichten van een benzine, supei- zine en autogasolie-installatie 4 tanks van resp. 6000 1., 1., 6000 1. en 12000 1. en 4 ippómpen, elk met 1 elektro- or met een vermogen van pk, op het perceel, plaatse- bekend Provinciale weg Axel neuzen, kadastraal gekend neente Terneuzen, sectie E. 1274, met bepaling, dat dein- iting voltooid en in werking racht moet zijn vóór 3 okto- 1957, welke termijn is ver- gd tot 3 oktober 1958; ezien een verzoek van de ver- ininghouder om de gestelde nijn voor het in werkingbren- der inrichting te willen ver ben; verwegende, dat tegen inwilli- g van dit verzoek geen bezwa- bestaan; esluiten: e termijn, binnen welke de bo- vermelde inrichting moet zijn tooid en in werking gebracht verlengen met 12 maanden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Voorzitter: P. TELLEGEN. Secretaris: A. J. DEES. Algemene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, door een noodlottig ongeval, ons innig geliefd Zoontje, Broertje en Kleinzoontje TONNY VAN SWAAL, in de jeugdige leeftijd van 4 jaar. Zij, die hem van nabij hebben gekend, zullen beseffen hoe zwaar ons dit verlies valt. L. P VAN SWAAL M J VAN SWAAL— WESTSTRATE MARIAN LUCIE Fam. VAN SWAAL Fam. WESTSTRATE Terneuzen, 12 sept. 1958. Schoolweg 12. I De teraardebestelling zal plaats hebben op maan- dag 15 september, des namiddags te 2 uur. Aparte Truitjes vanaf 15,50. Vesten vanaf 19,50. RUIME KEUZE IN Dames-Handschoenen Hollandia Onderkleding Duberry Nijlonkousen vanaf ƒ2,95 Nieuw straat 9 Terneuzen De maandag staat voor velen zowel in het teken van „de was" als van „restverwerking De maaltijd moet op die dag niet te gecompliceerd zijn en de mogelijkheid bieden op smake lijke wijze de restanten van de vorige dag onder te brengen. Heerlijk zijn vleeskoekjes, ge maakt van vleesvesten, oud brood, kruiden en wat melk. maar ook het broodschoteltje b.vmet appelmoes) is een uit komst wanneer er veel brood van het weekend over is. ZONDAG: Kopje bouillon met kaasrotjes; rollade, princes- sebonen, rauw gebakken aardappelen, coupe vruch ten met eiwitschuim. MAANDAG: Vleeskoekjes (van rest vlees), andijvie, aard appelen, broodschoteltje met appelen. DINSDAG: Rolpens met appel moes en aardappelpurée, flensjes. WOENSDAG: Hutspot van rau we groenten, krabbetjes, pruimencompote. DONDERDAG: Slakropjes ge- vuld met gehakt, aardappe len, sinaasappelvla. VRIJDAG: Bakbokking met roerei, rode kool sla, aard appelpurée, appelmoes. ZATERDAGAardappelsla met kaas, yoghurt. RECEPT: COUPE VRUCH TEN MET EIWITSCHUIM. 1 kopje suiker, kopje wa ter, 2 eiwitten, sap van 1 ci troen, l'A2 kopjes verse vruchten, 3 dl room. Suiker en wqfer tot een stroop koken. Het eiwit stijf- kloppen en er steeds kloppend, de suikerstroop doormengen. Daarna de in kleine stukjes verdeelde vruchten en het ci troensap eraan toevoegen. Dan de stijfgeslagen room er luchtig doormengen en het mengsel in coupes overbrengen. Garneren met een paar vruchtjes. RECEPT: BAKBOKKING MET ROEREI. 4 bakbokkingen, 2 eieren, 2 lepels water of bouillon, 20 g boter, 1 theelepel fijnge hakte peterselie, iets zout. I De goed schoongemaakte bok- I kingen van de huid ontdoen en in dobbelsteentjes verdelen. Deze in de koekepan even laten bakken. De eieren met het wa ter en het zout loskloppen en I bij de bokking doen. Van het I geheel op de gewone wijze roer- I ei makenopdoen en bestrooien I met fijngehakte peterselie. ONTWAKEND VERZET Als de twee kinderen samen kattekwaad uithalen, moet Janny er altijd voor opdraaien, terwijl Miesje vrij-uit gaat. Miesje heeft hier tot dusver handig profijt van weten te trekken. Ze liep hard de kans, een kleine schijn heilige te worden als tenslotte 't natuurlijke rechtvaardigheids instinct, dat ieder kind eigen is, niet een woordje mee was gaan spreken. De zusjes houden veel van elkaar en trekken steeds met elkaar op. Op zekere 'dag ontwaakt er in Miesje een gevoel van verzet, dat Janny zo vaak straf krijgt voor dingen, die ze samen uitgehaald hebben en waarvoor ze dus ook samen zouden moeten boeten, als er niet ergens iets scheef zat. Zo kan het gebeuren, dat er, terwijl het gezin aan tafel zit, weer een of andere ongerechtig heid aan het licht komt. Zoals gewoonlijk richt vader zich uit sluitend tot Janny bij zijn re primande en ontlaadt zijn volle toorn zich boven haar hoofdje. „Neem je bord mee naar boven. Ik wil je aan tafel niet meer zien", gebiedt hij. een lesje Als Janny in tranen en m^t gebogen hoofdje naar de deur schuifelt, neemt Miesje haar bordje ook op en volgt haar zusje. „Ik heb het net zo goed ge daan. Dan moet ik ook naar boven", klinkt het uit de kin dermond. Het blijft een ogen blik doodstil tussen de ouders, nadat de kinderen verdwenen zijn. Als moeder eindelijk voor zichtig naar vader gluurt, ziet ze, dat zijn gezicht ongewoon peinzend staat. „Mies heeft me een lesje ge geven", zegt hij die avond on zeker. „Ik vermoed dat ik er dankbaar voor moet zijn. Ik ben dikwijls onrechtvaardig geweest en dat verdraagt het kind niet langer. Ik wist het wel, maar wilde het niet toe geven. Dat heeft Miesje me nu pas geleerd. Vermoedelijk heb ik niet alleen Janny maar ook haar er kwaad meegedaan. Ge lukkig dat ze zoveel karakter heeft, dat ze er niet langer mee akkoord kon gaan. Ik ben blij, dat ze het me heeft laten zien". En moeder was er niet minder blij om. MARCELLE. (Nadruk verboden.) Babyderm Haarwater (Haar- groei-tonic) legt reeds in de jeugd de basis voor een gezonde haar groei. Flacon f 1.90. Lang toereikend. Babyderm Kinder-Shampoo: Geen traantjes meer, niet scherp voor de oogjes. Flacon f. 1.25. Alleen in Apotheken en Drogisterijen. „Wat eten we toe?" Een vraag, die kinderen vaak stel len als het etensklokje luidt, en waar de huisvrouw zich het hoofd nog al eens over breekt. In deze tijd van het jaar is er echter volop fruit en met be hulp daarvan is het bereiden van een lekker toetje niet moeilijk. De meeste soorten fruit zijn in de vorm van moes, compote, of soms ook sap, met wat kou de melk en beschuit, cornflakes of een dergelijk kant en klaar te verkrijgen produkt al een na gerecht, waarmee U succes zult oogsten. Zelf gezochte bramen b.v. zijn rauw of gekookt hiervoor uitste kend geschikt. Het fruit is ook op een smakelijke wijze te com bineren met gort of rijst. En kele voorbeelden daarvan geven wij U in de recepten. Ook de custardvla, die in ons land zoveel gegeten wordt, smaakt beslist uitstekend als er fruit in een of andere vorm door of bij gegeven wordt. Denkt U in dit verband eens aan rauwe geraspte appel of schijfjes banaan, desgewenst met wat citroensap bespren keld tegen het bruin-worden. Diezelfde custardvla is behal ve met fruit nog met andere bij voegsels tot een afwisselend na gerecht te maken, b.v. met: cake. bitterkoekjes, stukjes natte gember en gemberstroop, schuimpjes, yoghurt, A A De huisvader die tijd, ambitie en gelegenheid heeft zal gaarne kleine huishoudelijke reparaties zelf in orde willen maken. Het biedt hem aangena- name bezigheid en be spaart dikwijls veel geld. Bovendien is 't zo lang zamerhand een „mode werkje" geworden. Gereedschap echter dat ge bruikt wordt, moet op zijn tijd geslepen worden, anders gaat de aardigheid van het werken er af. Een beitel waarmede men niet meer steken kan, is een on ding; een boor, die niet meer boort is een plaag geworden. Men kan gereedschappen slij pen op een zandsteen, maar ook op een amariisteen. Een zandsteen is veelal te groot, in vele huizen een sta in de weg, een amariisteen neemt niet veel plaats in beslag, dus zal het voor de „zelfdoener" meest al de aangewezen weg zijn om zo'n amariisteen aan te schaf fen. Denkt u er hierbij om, dat een niet te kleine steen wordt aangekocht, een steen met een mameter van ongeveer 15 cm Hnlii wel aan het gestelde h 'JKoe kleiner de diameter J er draalen. Het ge vlot- Van een amariisteen vraagt, evenals dit met een van e0n g6Val is- de hulP draaien huisgeno°t te niet te snel Wilt U een beitel behoorlijk kunnen slijpen op een amaril steen, clan dient U er v0™r te' zorgen dat er niet te vlug ge draaid wordt en dat is bij' een dergelijke steen veelal spoedie het geval. Het is beslist noodza kelijk dat het slijpvak van de te slijpen beitel recht op de steen gehouden wordt. Door nu de beitel zolang te slijpen tot dat U braamvorming ziet kunt U aannemen dat de behande ling op de amariisteen teneinde is. Deze braam moogt u niet ver wijderen door de beitel met de achterkant op de steen te hou den. want daardoor wordt de beitel beslist niet beter of scher per. Zodra dus de braamvor ming plaatsheeft, gaat U verder op het z.g. wetsteentje. U kunt dit wetsteentje vastzetten op de werkbank of keukentafel. Door het gebruik van dit wetsteen tje verdwijnt de braam. Is deze braam verdwenen, dan neemt U de beitel in de linkerhand en geeft U de wetsteen een draai ende beweging, tegen de beitel aangedrukt. Het heeft geen zin snel te draaien; het scherpmaken van de beitel is een geduldwerkje. Zorg er voor, dat het slijpge- deelte niet rondgeslepen wordt, dus houdt het steentje recht standig op het slijpvlak, ook af en toe op de achterkant van de beitel. U zorgt er wel voor, dat dit wetsteentje natgehouden wordt. Droog (scherp) slijpen is nooit goed. de boren Metaalboren, die wij in de huishouding ook wel gebruiken voor het boren van gaatjes in hout, hebben twee snijvlakken. Deze snijvlakken worden uiter aard ook bot en dan is het bo ren geen genoegen meer. Nu zijn deze snijvlakken geslepen onder een bepaalde hoek, iets dat wij als amateur niet gedaan krijgen. Dat is echter niet zo erg, voor ons huishoudelijk gebruik kun nen we zeer wei volstaan met het slijpen op ons amarilsteen- tje. Deze metaalboor slijpen we echter niet op de bovenkant van de steen, maar wij doen dit aan de zijkanten. Houdt als slijpvlak zoveel mogelijk het be staande vlak aan en druk voor- ai niet te hard en draai ook hier niet te vlug. Ook hier weey opletten of zich braam vormt, zodra dit het geval is, eindigt de behandeling op de amarii steen en gaat U verder met het wetsteentje. Zorgt u er zoveel mogelijk voor. dat de snijpunt in het midden van de boor blijft, an ders staat u voor het feit, dat, als u de boor moet gebruiken' voor het boren van een gat in ijzer, dit gat scheef wordt en dat is niet de bedoeling. Moet U echter een groot gat boren, dan is het noodzakelijk, dat U, indien U gebruik maakt van een zelfgeslepen boor, eerst even voorboort met een kleine re boor. IIET MANUSJE voor ALLES Een schroevendraaier wordt in het huishoudelijk gebruik be schouwd als een manusje voor alles, letterlijk van alles wordt er mee uitgehaald, niet alleen draait men er schroeven mee in het hout, men peutert er soms ook spijker(tjes) mee uit, men gebruikt hem zelfs als bei tel en breekijzer en slaat er op met een hamer. Begrijpelijk, dat onze schroevendraaier er vreemd begint uit te zien. Een kleine schroevendraaier moet men niet gebruiken voor een grote schroef en een grote schroevendraaier niet voor een kleine, want hij past niet in de gleuf van de schroef en door nu maar te wringen en te wik ken, zal men zien dat de draai- kant er schots en scheef bij be gint te staan, zodat hij nergens meer voor te gebruiken is. Slijp uw schroevendraaiers ook een beetje bij aan de zij kant van het amarilsteentje, maar slijp niet zolang, tot ze beginnen te lijken op een bei tel. Dan zijn ze te dun en bui gen ze krom als U ze gebruikt. De onderkant moet een plat ge deelte vertonen; de breedte hiervan is afhankelijk van de grootte van de schroevendraai er. Een smalle schroevendraai er voor het los- en vastdraaien van een lampfitting moet na tuurlijk aan de onderkant dun zijn, die voor grote(re) schroe ven moet wat plat zijn, anders draait U hem stuk, vooral als er wat kracht bijgezet moet worden om de schroef in of uit te draaien. k rozijnen of in stukjes ge sneden en met citroensap besprenkelde dadels, k fijngehakte amandelen of hazelnoten, k met suiker en iets boter of margarine geroosterde havermout, k en met jam of marmelade bestreken lange vingers. Wilt U eens als afwisseling een heel ander soort nagerecht op tafel brengen, dat bovendien geen tijdrovende voorbereidin gen eist, denkt U dan eens aan de blokjes kaas, die met toas tjes, geroosterd brood, beschui ten, crackers of stukjes rogge brood gepresenteerd kunnen worden. Voor kaasliefhebbers vormt dit gerecht een echte delicates se. Recepten voor 4 personen. V ruchtengruel 100 g (bijna een kopje) (pa rel )gort, 150 g fruit, b.v. ap pel, pruimen, bramen, 1 ci troen 25 g rozijnen, onge veer 125 g (een kopje) sui ker, kaneel, l'/a 1 water. De gort wassen en een nacht weken in het water. De gort aan de kook brengen met de citroenschil en in 1% uur gaar koken. De (schoongemaak te en gewassen) rozijnen het laatste half uur mee koken. De citroenschil verwijderen en ver volgens de geschilde, in blokjes gesneden appel, de ontpitte pruimen en/of de gewassen bra men de laatste 10 minuten mee koken. De suiker en het citroen sap en, indien gewenst, ook wat kaneel door de vruchtengruel roeren. De gruel ka warm of koud opgediend worden. Rijst met appelen 125 g rijst, Va 1 water, kg moesappelen, citroenschil, ongeveer 60 g (6 eetlepels) suiker, boter of margarine, zout. Het water aan de kook bren gen met een weinig zout en een stukje citroenschil. De gewas sen rijst in het water strooien en in 20 minuten gaar koken. De appelen schoonmaken en in parten snijden of raspen. Wan neer de rijst gaar is, de appelen of de rijst leggen en het geheel gaar laten worden. De boter of margarine en de suiker toevoegen en alles voor- Op 9 september j.l. is het driehonderd jaar geleden, dat de thee haar triomftocht door Engeland is begonnen. Op die datum verscheen namelijk in de „Commonwealth Century" het eerst een advertentie, waarin werd medegedeeld, dat in een café bij de Royal Exchange te Londen „de voortreffelijke, door alle heelmeesters goedgekeurde Chinese drank" te koop was, „welke de Chinezen tcha en andere naties tay of thee noemen". „Hiermede wordt bericht aan de notabelen, dat een klein pakje uitgezochte thee toevallig i^wijze in handen is gekomen van een particulier, om te verxopen. Om teleur stellingen te voorkomen: de laagste prr's is 30s a pound en de thee wordt niet in kleiner Hoeveelheden ver kocht da.i per pound; daar voor moet men een geschikt doosje meenemen. Vraagt naar mr. Tho. Eegle's aan de King's Head in St. James's Market". Twee iaar later verscheen het beroemde aanplakbiljet van Thomas Garway, waar in deze in 1300 woorden praktisch alles vertelde, wat men in die dagen over thee wist. Garway overdreef wel een beetje in zijn verhande ling en verscheidene hoe danigheden die hij de thee toeschreef zijn later gebleken niet juist te zijn. Maar hij wist niet beter. In tegen stelling tot de slimme za kenman uit die zelfde dagen, die zijn advertentie in de „Londen Gazette" als volgt inkleedde: 0 Is er een inktpot omgevallen, strooi dan direct dik zout op de vlek. Zout opscheppen met een lepel vooral niet vegen. Dan weer opnieuw zout er op enz. totdat het zout niet meer kleurt. Vervolgens de plek wrijven met een in lauwe melk gedrenkte lap, telkens de melk iets warmer maken. Hierna met een spons met warm water en tenslotte met een schone doek nawrljven. 0 Behalve politie- en brand weerauto's (indien ze biezon- zichtig door elkaar roeren. Custardvla met lange vin gers en jam. 1 1 melk, 50 g (5 eetlepels) custardpoeder, 60 g (6 eet lepels) suiker, 100 g lange vingers, jam of marmelade, zout. De lange vingers bestrijken met de jam of marmelade en in een vlaschaal schikken. Het grootste deel van de melk aan de kook brengen. De lange vingers overgieten met wat ko kende melk, zodat ze week wor den. Het custardpoeder aanmaken met de koude melk en dit meng sel bij de kokende melk giei cn onder voortdurend roeren. De vla afmaken met suiker en zout en laten afkoelen onder af en toe roeren. De afgekoelde vla over de lange vingers gieten. Het oppervlak versieren met wat klontjes jam of marmelade. dere signalen geven), begra fenisstoeten en militaire co lonnes hebben ook trams al tijd voorrang in het verkeer, zelfs bij voorrangswegen. 0 Grote vlekken moet men in kleine gedeelten behandelen, dit om bet krijgen van krin gen te voorkomen. Men moet over het algemeen bij het verwijderen van vlekken met een vlekkenmiddel zorgdra gen voor een goed absorbe rende onderlaag. Stearine-olie Is een goed mid del om nikkel weer glanzend te maken. 0 De onaangename smaak van paardevlees verdwijnt door bij liet opzetten van het vlees be halve peper en zout ook een beetje suiker toe te voegen. 0 Kijk uw kachel voor de a.s. stookperiode goed na, maak alle naden dicht met ijzerkit (kachelkit). Laat de schoor steen vegen en zorg voor een dichte „achtermuur" om valse trek te voorkomen. 0 Een stompe machinenaald kan men weer scherp krijgen, door er even mee door een stukje schuurpapier te stik ken. De punt daarna in een vlammetje houden. 0 Zegelrecht is pas verschuldigd bij een bedrag boven 20, Het bedraagt 0,15. Bevesti ging van de ontvangst van 'n girobetaling per brief is even eens onderworpen aan zegel recht. DE MEESTE DAMES zijn zeker niet mo degek, oh neen, ze houden zich graag aan het normale, het middelmatige. Dit neemt echter niet weg, dat zij het vrij wel allen op prijs stellen, als het even kan, één kledingstuk te hebben, dat apart genoemd mag worden. Dat wil dus zeg gen, dat het een interessante leuke cre atie is, die eigenlijk zo'n beetje buiten het normale valt en die echt modieus is. Al deze dames zouden er beslist niet als een modepop bij willen lopen volgens de nieuwste snufjes, maar een onder deel daarvan, een kleinigheid, daar voe len ze wel wat voor. Nu kunnen wij zo'n kleinigheid overal in zoeken. De een zal een exclusieve hoed wensen, de ander een biezondere man tel, de derde zoekt het in een japon. En zo zouden we door kunnen gaan. De dame op onze illustratie zocht het in mantel en hoed. Dat is weer iets meer, maar daar wilden we het juist ov§r heb ben. Wij moeten er namelijk rekening mee houden, dat wanneer we bijvoor beeld een exclusieve mantel kiezen, we daar niet een willekeurig hoedje bij kun nen opzetten. Onze smaak, ons gevoel voor harmonie, zal ons hierin moeten leiden, want mantel en hoed dienen een keurige combinatie te vormen, die este- tisch verantwoord is. Al lijkt het, dat we grote woorden gebruiken, het is toch waar en iedere vrouw, die er graag leuk wil uitzien, zonder een modegek te lij ken, moet weten waar het om gaat. De keuze van de juiste combinaties is het hele geheim, want wij weten van ons zelf wel, wat wel en wat niet staat. Hekening houdend met al die factoren, komen wij met goede smaak vanzelf tot harmoniërende kleding, die de draagster tot een persoonlijkheid stempelen. (Nadruk verboden). ;1f\ ï;1 vv; 'r I r j t -. - 'i MBw'*' v 'V- c ft '-:'N -• X3, --V'v!:-:'' 4» '-1 s -V r M - A OLIESTOOK hen bet roti ii ba ar advies, een juiste voorlichting, hiervoor nemen wij de garantie terwijl l verder kunt rekenen op een bijna overtollige service.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 7