Binnenlands nieuws Eric de Noorman - Ingrid K IMPS DE VRIJE ZEEUW De minister antwoordt IJKSPOSTSPAARBA Beu rso verzicht Gemeente Terneuzen Franken-Smet 4 Zaterdag 13 september 1958 DODELIJKE VAL VAN VERHUIZER. Gisterochtend omstreeks elf uur is de 62-jarige verhuizer J. M. uit het zolderraam op de derde verdieping van een wo ning aan de Postjeskade te Amsterdam gevallen. Hij kwam op straat terecht en was op slag dood. De man liet een takelblok uit zijn handen vallen. Vermoed wordt dat hij, toen hij het blok wilde grijpen zijn evenwicht heeft verloren. SERVICE VAN TANTE POST. Een inwoner van Heer zou een dezer dagen, op weg naar het kantoor twee brieven pos ten, die hij vanwege de warmte had hij geen jasje aan achter op de fiets had gebon den. Tijdens de rit schijnen de brieven echter onder de snel binder te zijn uitgeschoten en de heer van Heer was ze kwijt. De vinder van de brieven heeft ze op het postkantoor in Maastricht afgegeven met de aantekening dat zij gevonden waren. In dat speciale geval mochten zij ongefrankeerd in de verzending, zo bleek de af zender uit het antwoord op de brieven, die door hem nooit of ficieel zijn verzonden. LIJK UIT ZEE OPGEVIST. De motorreddingboot Prins Hendrik uit Den Helder heeft donderdagavond het lijk van een jonge vrouw van omstreeks 20 jaar nabij het lichtschip Texel uit zee gehaald en het naar Den Helder overgebracht. De vrouw die geruime tijd in het water moet hebben gelegen was gekleed in badpak. Èen Ur- ker visser had het lichaam zien drijven en dit via Radio-Sche- veningen gerapporteerd. De recherche stelt een onder zoek in naar de identiteit van de vrouw. WIELRIJDER VERONGELUKT Tijdens de spitsuren van de verkeersdrukte op de Wilhel- minabrug te Maastricht is gis termiddag omstreeks twaalf uur de 65-jarige wielrijder J. W. Brands, wonende aan de Borg- harenweg te Limmel—Maas tricht, door een vrachtauto aan gereden en vrijwel op slag ge dood. Met het oog op herstelwerk zaamheden aan de brug is het wegdek ter plaatse sterk ver smald. De wielrijder heeft ver moedelijk zó uiterst rechts ge reden, dat hij met zijn voorwiel UNIFORME INSCHRI JVING WONINGZOEKENDEN. Met ingang van 1 oktober zul len de huisvestingsbureaus van alle gemeenten dezelfde gedrags lijn volgen bij de inschrijving van woningzoekenden. Minister Klompé heeft nl. op grond van de Woonruimtewet 'IV bepaald, dat op zijn minst als wo ningzoekenden dienen te worden ingeschreven gehuwde mannen, die niet over redelijke woonruim te beschikken, alsmede kostwin ners, die elders wonen, maar bin nen de gemeente werken. Aan staande echtparen zullen dus voortaan in het gehele land in ieder geval van de huwelijksda tum af kunnen worden inge schreven. Gemeenten die in verband met hun woningsituatie soepeler in- schrijvingsvoorwaarden kunnen hanteren, zullen dat natuurlijk blijven doen. Er is met deze be schikking slechts voor alle huis vestingsbureaus terzake een ge lijk minimum geschapen. In een toelichtend schrijven aan de gemeentebesturen zegt de mi nister van Maatschappelijk Werk hierover, dat voor vele woning zoekenden een verwarde situatie was ontstaan door de zeer ver schillende voorschriften dienaan gaande in de onderscheidene ge meenten, ook al waren de huis vestingsomstandigheden niet zeer afwijkend. Hierdoor betwij felden woningzoekenden het vaak, of hun belangen wel op de juiste wijze werden behartigd. Ook in de gemeentelijke huisves tingskringen werd behoefte ge voeld aan grotere overeenstem ming in gedragslijn. Voorts deelt minister Klompé mede, dat zij ook een algemeen geldende maatregel heeft willen nemen ten aanzien van de door gebrachte wachttijd, die bij ver huizing naar een andere gemeen te tot nu toe doorgaans niet in beschouwing werd genomen, het geen als een onbillijkheid werd gevoeld. Daarom is nu bepaald, dat zij, die zich in een andere ge meente wensen te vestigen, des gevraagd een verklaring ontvan gen, waaruit blijkt hoe lang zij ais woningzoekend staan inge schreven. De nieuwe gemeente houdt bij de urgentiebepaling van de aanvraag rekening met de el ders doorgemaakte inschrijvings- tijd. Inschrijving op de lijst van wo ningzoekenden houdt uiteraard op zicii zelf nog niet in, dat men onmiddellijk voor een woning in aanmerking komt. Dit is afhan kelijk van plaatselijke omstan digheden, welke alleen door het gemeentebestuur kunnen worden beoordeeld. Minister Klompé is echter wel van mening, dat deze nieuwe re gelen het grootste effect zullen sorteren, wanneer de gemeenten hun huisvestingsbeleid aan deze voorschriften kunnen aanpassen. Maar als de plaatselijke omstan digheden dit niet toelaten wordt tenminste bereikt, dat de termijn van inschrijving in de ene ge meente ook geldt in de nieuwe gemeente, waar de belangheb bende zich moet vestigen. de ijzeren trottoirband raakte en de macht over het stuur ver loor. De bestuurder van een hem achteropkomende vracht auto kon hem niet meer ontwij ken. KOLIBRIE OP HAZENJACHT. Boven de grasmat van de lucht, haven Zestienhoven heeft vlieger Renee van der Harten zich met zijn kolibrie-straal-helikop'ter in behendigheid gemeten met een haas. De vlieger zag een haas ren nen en zette met zijn machine de achtervolging in. De haas poogde op alle mogelijke manie ren het brullende beest boven zich te ontlopen, maar hoe hij ook zigzagde, rondrende, wendde en keerde, steeds bleef de punt van de schaats precies boven zijn pluimstaart hangen. De haas tekende een zeer ingewikkeld pa troon op het gladde gras, dat door de Kolibrie precies geco- pieerd werd. Als een dolle tol met uitschieters toerde de heli kopter rond totdat de vlieger, die de haas gemakkelijk had kun nen raken, zijn machine hoog op trok om het dier gelegenheid te geven zijn leger te zoeken en uit te blazen van het opwindende spelletje. HONGAARSE VERSTEKELINGEN Op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Van Rijckevorsel over het optreden van enkele leden van de konink lijke marechaussee jegens een aantal Hongaarse verstekelingen, heeft de minister van Justitie het volgende geantwoord: Het is juist, dat op zondag 11 augustus j.l. vier verstekelingen van Hongaarse nationaliteit, af komstig uit Zuid-Amerika. aan boord zijn gebracht van het Ar gentijnse schip „Alberto Dodero", waarmede zij enige dagen tevo ren in Amsterdam waren aange komen. Het aan boord brengen is geschied door drie ambtenaren van de gemeentepolitie te Am sterdam met assistentie van drie man personeel van de brigade IJmuiden der koninklijke mare chaussee. Naar uit een ingesteld onderzoek, waarbij ook enige ge tuigen uit het publiek zijn ge hoord, is gebleken, is bij de over brenging van geen enkel wapen bruik van een touw met een strik om de hals van een van de vluch- om de hals van een van de vulch- telingen blijkt geen sprake te zijn geweest. Het door de versteke lingen geboden ernstige verzet, maakte overigens een krachtda dig handelen noodzakelijk. Van strafbaar of laakbaar optreden van de betrokken ambtenaren, die hun taak onder moeilijke om standigheden hebben moeten ver vullen, is in het geheel niet ge bleken. i§ (Advertentie) de ACTIE VOOR SPAREN DOOR SCHOOLKINDEREN Het aankweken van spaarzin bij onze jeugd is een opvoedkundig belang van de eerste m-rie Dit belang wordt sterk bevorderd door de scboolspaaracties van de Rijkspostspaarbank, waaraan de laatste jaren ruim 20.000 vol toewijding De 10de LAAT UW KINDEREN ER OOK AAN MEEDOEN. Onderzoek van de ruimte. Een subcommissie van de Ame rikaanse Senaat, die zich drie jaar heeft bezig gehouden met ontwapeningsvraagstukken heeft in haar slotrapport aangedrongen op snelle actie in V.N.-verband om te voorkomen dat de ruimte wordt gebruikt voor militaire doeleinden. Zij stelt de oprichting van een speciaal bureau van de Ver. Nt- ties voor, dat de internationale samenwerking bij het onderzoo'* van de ruimte moet bevorderen. Een van de eerste projecten, waarmee dit bureau zich moet bezig houden, is de ontwikkeling van een verkenningssatelliet die gebruikt moet worden voor toe zicht op de bewapening, aldue het rapport. De subcommissie is voorts vari mening, dat de landen moeten besluiten geen aansoraak te zul len maken op hemellichamen. De subcommissie zegt dat het in het belaijg van de Ver. Staten is, dat er een internationale overeen komst tot stand komt over het staken van de kernproeven, mits Oost en West het eens worden over een betrouwbaar systeem om schendingen van de overeen komst vast te stellen. Maar een dergelijke overeen komst kan als zodanig geen ein de maken aan de bewapenings wedloop. Ze moet beschouwd wor den als een eerste stap naar meer omvattende ontwapeningsmaat regelen, aldus het rapport van de subcommissie. Normalisatie van het handschrift voor het lager onderwijs - De commissie voor de normali satie van het handschrift voor het lager onderwijs heeft thans definitieve normen opgesteld met het doel letter, en cijfervormen en verbindingen te geven als grondslag voor het ontwikkelen van schrijfmethoden. Na publika- tie van het normontwerp is hier op veel commentaar en kritiek binnengekomen, naar aanleiding waarvan de commissie kleine wij zigingen heeft aangebracht in de grondvorm van enige letters. Bovendien geeft de definitieve norm meer mogelijkheden dan het normontwerp, zowel ten aan zien van de verbindingen als de letters zelf, zo zijn b.v. de letters j, g, e, n, ij opgenomen met en zonder onderlussen. De overwegingen bij de defi nitieve vaststelling van de norm zijn dezelfde gebleven als dis voor het ontwerp, namelijk dat de grondvorm van de letters zo veel mogelijk verantwoord moe ten zijn in opvoedkundig en ziel kundig opzicht; dat het prakti sche en het doelmatige in die grondvormen moeten zijn ver enigd en naar alle kanten moge lijkheden openen voor de verde re ontwikkeling van het karakter van het kind; en dat de grond vormen zo moeten worden geko zen, dat ze de vorming van -le persoonlijkheid niet belemmeren en ook psychomotorisch verant woord zijn (dus niet storend kun nen inwerken op het schrijf tem po van de leerlingl. De commis sie heeft zich op het standpunt gesteld dat in de eerste vier leer jaren de kinderen het schrijven leren en daarna een eigen hand schrift kunnen vormen. Wettelijke regeling afbetaling Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarbij wordt voorgesteld de werking van de tijdelijke regeling betref fende afbetaling te verlengen tot 1 januari 1961. Deze wet van 8 juni 1956 zou anders n.l. van kracht zijn tot 1 januari 1959. Het ligt in het voornemen der regering, de tha^s nog geldende wet op het afbetalingsbedrijf te vervangen -ioor een nieuwe wet telijke regeling. Het ontwerp daarvan zal binnenkort bij de Tweede Kamer dei- Staten-Gene- raal worden ingediend. Er dient rekening mede te wor den gehouden, dat de nieuwe wettelijke regeling niet vóór 1 januari 1959 zal kunnen tot stand komen en in werking treden. Indonesië acht schoolboeken in Hongkong beledigend Radio-Djakarta heeft medege deeld, dat het Indonesische con sulaat in Hongkong de aandacht van het gouvernement van Hong kong had gevestigd op het feit, dat op scholen in de kolonie boe ken werden gebruikt, die verne derend waren voor Indonesië en andere Afrikaans-Aziatische lan den. Volgens de radio werd in de boeken, die op Formosa gedrukt waren, Indonesië Nederlands-In- dië genoemd. In de boeken stond dat de volken van Afrika geen naties konden worden genoemd en dat Egypte niet onafhankelijk was. Fadio-Djakarta zei, dat het consulaat het gouvernement had verzocht zulke boeken te verbie den daar hun inhoud beledigend was. De rassenstrijd in de V.S. Een school in het district Warren in de Amerikaanse staat Virginia, die op bevel 22 negerleerlingen moest toelaten, zal voor onbepaalde tijd geslo ten worden, zo heeft het school bestuur meegedeeld. Virginia kent een wet, die het sluiten van scholen toestaat als deze opdracht hebben gekregen integratie toe te passen. Drie negermeisjes zijn door het wangedrag van hun blanke medeleerlingen gedwongen de middelbare school van Ozark (Alabama) te verlaten. Donder dag moesten de meisjes In de directeurskamer bescherming zoeken tegen de blanke leerlin gen. De directeur heeft hen daarop verzocht de school voor goed te verlaten om nieuwe moeilijkheden te voorkomen. (Advertentie.) Verklaring van Gaitskell. De leider van de Britse La- bourpartij, Gaitskell, heeft don derdag verklaard, dat zijn par tij de Quemoy-eilanden als deel van het Chinese vasteland be schouwt en dat Engeland niet bij verdrag verplicht is tot ver dediging van de eilanden. „Wij zijn van mening, dat de eilan den lang geleden door de troe pen van Tsjlang ontruimd had den moeten zijn omdat zij niet te maken met de verdediging van Formosa. Elke strijd om de eilanden is een voortzetting van de Chinese burgeroorlog en we zien geen enkele rechtvaar diging voor Engealnd er bij be trokken te zijn". Gaitskell is van oordeel, dat de Amerikanen en Chinezen moeten pogen het geschil op vreedzame wijze op te lossen. Formosa zou voorlopig onder beheer van de Verenigde Naties gesteld moeten worden en Chi na zou tot de V.N. toegelaten dienen te worden. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN Veiling van 12 september. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 4—7. Per stuk: Bloemkool 1039 ct; Groene komkommer C 1214 ct; Witte komkommer 89 ct. Per bos: Selderij 711 ct; Peen 1926 ct; Peterselie 3 ct. Per kg: Andijvie 79 ct; Stok- snijbonen 2560 ct; Princessebo- nen 25—30 ct; Sabo 38—41 ct; Kroten 3% ct; Rode kool 4%19 ct; Savoye kool 715 ct; Witte kool 39 ct; Waspeen 1416 ct; Prei 1726 ct; Tomaten A 28 40 ct, C 20—26 ct; Uien 4 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Bintjes I 9,70 12,80; Eigenheimers I 12. FRUIT. Per 100 kg: Appelen: James Grieve H 80 32—34, H 75 28 —ƒ36, H 70 ƒ30—ƒ36, H65 ƒ30 —ƒ33, HII ƒ20, K ƒ25—ƒ27, F ƒ18f20; Transparant de Cron- cels K ƒ17—ƒ22, F ƒ10—ƒ14; Manks Codlin HII ƒ10—ƒ11, K 14—16, F 9—14; Cox Oran ge Pippin K ƒ46; Zigeunerin K 17, F 10—12. Peren. William Duchesse K ƒ13, F ƒ6ƒ10; Triumph de Vienne H 80 38—42, H 75 38 —ƒ42, H 70 ƒ40—ƒ46, H 65 ƒ42 —ƒ46, H60 ƒ41—ƒ44, HII ƒ34 38, K 33—40, F 28—42; Beurré Hardy H 70 4446, H 65 ƒ52—ƒ56 H 60 ƒ52—ƒ54, HII ƒ34—ƒ38,' K ƒ25—ƒ38, F f25-f30; Bonne Louise d'Avran- ches H 65 34—37, H 60 32,60 f 32,90, H 55 ƒ33—ƒ37,80, H 50 34,10—36,70. K 25—30. Druiven 181. ENIGE REACTIE. SOEKOWONO WEER ONGENOTEERD. Nadat donderdag een aan- delenomzet ter beurze bereikt was van 3.4 miljoen, was gis teren duidelijk te merken dat het vrijdag was. De ware animo was n.l. verdwenen en met het oog op het weekend werd voor zichtig geopereerd. De markt gaf dus een heel ander beeld te zien dan op de vorige dagen. De koersen van de fondsen die flinke sprongen omhoog heb ben gemaakt, waren in reactie en noteerden beneden het vori ge slotniveau, maar dit neemt niet weg dat vergeleken met een week geleden nog behoor lijke koerswinsten zijn overge bleven, met name voor AKU, Philips en Unilever. KLM en Kon. Olie zijn t.o.v. vorige week vrijdag vrijwel niet veranderd. Olie ligt hier zelfs nog iets be neden Amerikaans niveau. New York bereikte donderdag een nieuw hoogtepunt maar het Damrak trok zich daar niet veel van aan. Aanvankelijk leek het nog alsof de stemming zou meevallen, maar weldra kwam de daghandel met stukken aan de markt en zakten de koersen In: AKU tot 217 (donderdag 222), Unilever tot 407V2 (412'/2). Philips bood het beste weer stand op 338. De affaire was op merkelijk geringer in al deze weken dan de vorige dagen van deze overigens behoorlijk druk ke beursweek. Veel wordt ter beurze gespro ken over het mysterie Soekowo- no. Nadat donderdag hierop een bod van 175 pet was uitge bracht, kwam gisteren een be richt over een nieuw bod van onbekende zijde t.w. 225 pet. Ter beurze acht men deze gang van zaken weinig bevredigend en wenst men het liefst zo spoedig mogelijk klaarheid over deze zeer onduidelijke kwestie. In deze omstandigheden achtte het beursbestuur het geboden, wederom geen notering in aan delen Soekowono toe te laten. Zolang immers geen officieel bericht is verschenen, heeft men geen enkele zekerheid. De scheepvaart deelde in de reactie hoewel de verliezen niet groot waren. Cultuurfondsen la gen verdeeld. Senembah was eerder nog iets beter, Deli lag bijna een gulden lager. Neder landse staatsfondsen kalm. De lening 1962/64 cum kwam bo ven de 95 uit. Locale waarden hadden een rustig verloop. Prolongatie 3'/a pet. NABEURSKOERS. Kon. Olie: 164.00—164.50 (165.25) Unilever: 407407% (408%) Philips: 336%—337% (337%) DeliMij: 122.50—122.80 (122.40) Senembah: 93% 92%). Int. concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen BEURSINDICES. 10/9 11/9 12/9 303.62 303.79 302.77 158.47 158.64 158.69 138.28 139.34 138.70 126.31 126.47 126.31 89.37 89.55 89.18 213.52 213.76 213.18 DIEFSTAL VAN LEER. De Amsterdamse recherche heeft een 52-jarige en een 38-ja- rige stanser, een 41-jarige leder bewerker en een 59-jarige schoenmaker aangehouden, die gedurende een periode van vier jaar ten nadele van hun werk gever, een pantoffelfabrikant, leer hadden gestolen. Van dit leer hadden zij flatjes laten maken, die ze weer verkochten. De waarde van het gestolen materiaal beloopt enige duizen den guldens. 56. Of Olaf bereid is, op Arnars sluw voor stel in te gaan, zal Eric nimmer te weten komai, want terwijl zij nflg in gespannen stilte bijeen staan, rukt Arnar zijn weer loze prooi ineens ach teruit en staart ver blekend over de vlak te. Als Eric ook zijn blik daarheen werpt ziet hij een ruiter in adem benemende vaart aan komen stormen Thorfkin Snelvoet „Rent hem tegemoet en zeg hem waar het op staat, vlugbrult Arnar tegen Eric. Er zit op dit benauwend ogenblik voor Eric niets anders op dan te gehoorzamen Zodra Thorfinn de Noorman in het oog krijgt zwenkt hij zijn paard naar hem toe en in korte zinnen vertelt Eric in welk een gevaar lijke toestand zij, zowel als Ingrid verkeren Thorfinn knikt ernstig en denkt even na. „Hij zal trachten te vluchten over het meer," mompelt Thorfinn. „Zo is hij ook hier gekomen, natuur lijk om zijn spoor te verbergen... Toen ik er op uittrok om hem op te sporen heb ik een bootje aan deze zijde van het meer ontdekt. Ik vermoedde toen reeds, dat hij het bootje had gebruikt om hier te komen. Waarschijnlijk zal hij nu op dezelfde wijze trachten te ontsnappen Een schorre kreet doet hen op kijken Olaf weert zich als een razende om aan de greep van Svein te ont komen en de reden hiervoor is maar al te duidelijk Arnar heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om te verdwij nen „Goed wendt Eric zich ge jaagd tot Thorfinn, „probeert hem vóór te komen, misschien krijgt ge kans hem onverhoeds neer te schie tenWij zullen hem achtervol gen en hem zoveel mogelijk af leiding bezorgen Vlug gaan de mannen uiteen en terwijl Eric naar de anderen terug keert, duwt in Olafs burcht Erwin met een onverzettelijk ge zicht de oude Helge van zich af. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen: overwegende, dat aan Caltex Petroleum Maatschappij (Neder land) N.V. te 's-Gravenhage, bij hun besluit van 12 maart 1957 No. 2008 vergunning ingevolge de Hinderwet is verleend tot het oprichten van een benzine, super- benzine en autogasolie-installatie met 4 tanks van resp. 6000 1., 6000 1., 6000 1. en 12000 1. en 4 aftappompen, elk met 1 elektro motor met een vermogen van 1/3 pk, op het perceel, plaatse lijk bekend Provinciale weg Axel Terneuzen, kadastraal gekend Gemeente Terneuzen, sectie E. No. 1274, met bepaling, dat de in richting voltooid en in werking gebracht moet zijn vóór 3 okto ber 1957, welke termijn is ver lengd tot 3 oktober 1958; gezien een verzoek van de ver gunninghouder om de gestelde termijn voor het in werkingbren- gen der inrichting te willen ver lengen overwegende, dat tegen inwilli ging van dit verzoek geen bezwa ren bestaan; besluiten: de termijn, binnen welke de bo venvermelde inrichting moet zijn voltooid en in werking gebracht te verlengen met 12 maanden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Voorzitter: P. TELLEGEN. Secretaris: A. J. DEES. Algemene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, door een noodlottig ongeval, ons innig geliefd Zoontje, Broertje en Kleinzoontje TONNY VAN SWAAL, in de jeugdige leeftijd van 4 jaar. Zij, die hem van nabij hebben gekend, zullen beseffen hoe zwaar ons dit verlies valt. L. P. VAN SWAAL M. J. VAN SWAAL— WESTSTRATE MARIAN LUCIE Fam. VAN SWAAL Fam. WESTSTRATE Terneuzen, 12 sept. 1958. Schoolweg 12. De teraardebestelling zal plaats hebben op maan dag 15 september, des namiddags te 2 uur. Aparte Truitjes vanaf 15,50. Vesten vanaf 19,50. RUIME KEUZE IN Dames-Handschoenen Hollandia Onderklading Duberry Nijlonkousen vanaf ƒ2,95 Nieuwstraat 9 Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 6