Laat zomerse aktiviteiten Strenge winter voor Nederland voorspeld?? Honderd jaar Christelijk onderwijs RADIO EN TEELVISIE HERINNERINGEN AAN au au au au au au au au au au,. ts» ts» Westelijk antwoord aan Sowjet-Unie inzake kernproeven SCHAKEN Zaterdag 13 september 1958 DE VRIJE ZEEUW Toen donderdagavond de fees telijke bijeenkomst werd gehou den In het Concertgebouw naar aanleiding van het feit dat in Terneuzen een eeuw geleden aan Christelijk onderwijs werd begonnen, heeft de voorzitter, de heer H. Ribbens, uit de notulen van de ontelbaar vele vergade ringen een bloemlezing gegeven over het wel en wee der Christe lijke school. De ijverige secretaris, de heer J. Kruijsse, van het schoolbe stuur heeft zich de moeite ge troost deze bloemlezing samen te stellen, wat geen sinecure moet zijn geweest. Voor velen, die dit onderwijs van zeer nabij hebben meege maakt, en hoeveel jaren is dit nu alweer geleden, zal het inte ressant zijn hierover nog een en ander te horen. OPRICHTING Als oprichtingsdatum staat opgetekend 13 september 1858. De Kerkeraad van de toen zo genoemde Christelijk Gerefor meerde Gemeente besloot reeds op 15 november 1842 aan de Ge reformeerde kinderen wier ouders het niet konden betalen, 18 spel- en leesboekjes te verstrek ken. Niet alleen de kinderen, ook de ouders behoefden in die tijd vaak nog onderwijs, want op 22 oktober 1844 werd door de kerkeraad besloten om de ouders, die niet konden lezen of schrijven, in de wintermaanden gratis „naar school te laten gaan". Op 17 augustus 1846 werd een rekest aan de Staten van Zee land gezonden betreffende het oprichten van een school der le klasse. In maart 1856 werd be sloten de school te stichten. In april werd het besluit genomen de woning van D. C. de Pree in de Lange Kerkstraat te kopen als de prijs aannemelijk zou zijn. Het definitieve besluit een school te stichten werd genomen op 28 februari 1858. Deze zou met de ;Kerk verenigd zijn, zoals de i Kerken met elkaar. (De Kerken van Terneuzen, Zaamslag en Axel beschikten over één predi kant.), ging, oorspronkelijk schoolcom missie geheten, traden in de aan vang op de predikanten der Chr. Geref. Kerk; vanaf 1887 achter eenvolgens de heren D. Scheele, H. Wolfert, H. Ribbens Sr, J. P. van Herp, J. A. Klaassen,' P. L. Los, D. Scheele Azn, J. J. de Ja ger, M. van der Gouwe, J. L. Mul- Ier en H. Ribbens. Als hoofden der Lagere school Voor de som van ƒ3000 werd grond gekocht van de heer Gre- nu. Schoolgebouw en woning voor het hoofd zouden tezamen ƒ13.000 kosten. Dinsdag 25 januari 1898 werd de school geopend op zeer sobe re wijze, maar tenslotte toch met als besluit een diner voor het bestuur in het 5e leslokaal. Voor de kinderbootreis naar In januari 1902 begint de U.L.O. school met 15 leerlingen. Het schoolgeld zou 4 per maand bedragen. Vijf jaren later zag het er niet best uit met de U.L.O. Men dacht dat tot sluiting zou moeten worden overgegaan. De situatie blijkt nadien belangrijk verbe terd te zijn, want in 1914 wordt over uitbreiding gepraat. Deze plannen moesten echter tot 1919 (na de eerste wereldoorlog) in de kast worden geborgen. De wagenmakerij van de heer Loof aan de Grenulaan werd gekocht en daarop werden de gebouwen gezet die thans nog bestaan. De U.L.O. school heeft vaak EEN ATOOMDUIKBOOT VOOR NEDERLAND HUIZEN NOODWEER T. V. De commandant van de onderzeebootdienst der Koninklijke Marine, kapitein ter zee J. F. Drijfhout van Hooff heeft bij een voordracht, gehouden tijdens de viootsehouw te Amsterdam ver klaard, dat de leiding van de Koninklijke Marine zich gezet heeft achter de ontwikkeling van een door kernenergie voortgestuwde onderzeeboot. De uitvoering van dit project zal veel geld kosten. Het zal echter mogelijk zijn, aangezien gerekend kan worden op de volle medewerking van Nederlandse scheepvaartkringen. Het project is voor ons gehele land van het grootste belang, aldus de kapitein ter zee. Leerkrachten der Christelijke scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs bij de herdenking van het 75 jarig bestaan op 13 september 1933. Zittend van links naar rechts de heren: C. G. Meijer, P. J. Koole, H. Heersema (hoofd U.L.O.-school) P. Lankamp (hoofd Lagere school) en C. Missu. Staande van links naar rechts: J. Stouthamer, mej. D. van Wijck, L. Geschiere, mej. A, Strookman en L. A. F. Lemat. waren achtereenvolgens werk zaam de heren: J. M. Mulder (13 sept. 1858 1 juli 1883); H. Koelmans (1 juli 18831 juli 1921)H. Heer sema (15 aug. 1921—1 sept. 1922); P. Lankamp (1 sept. 1922 1 sept 1953)J. v. d. Hengel (1 sept. 1953heden). Als hoofden der U.L.O.-school de heren: H. Koelmans (5 jan. 1902—1 juli 1921); H. Heersema (15 aug. 1921—1 mei 1944); P. J. Koole (wnd) (1 mei 19441 sept. 1945)J. J. de Vast .(1 sept. 1945 heden. UITBREIDEN De school aan de Lange Kerk straat werd te klein en was ver sleten. Op 1 november 1895 werd gesproken over het stichten van een nieuwe school; in december werd het besluit genomen. (Het bestuur was buitengewoon voortvarend.) Gent op 18 juli 1899 werden 2300 koeken ingeslagen, waar van 300 voor bestuur en onder wijzers en verder eveneens voor bestuur en onderwijzers 100 flesjes limonade en 100 halve flesjes bier. (De notulen ver melden niet wat de kinderen te drinken kregen.). De reis kostte 129,67. MULO-ONDERWIJS In 1900 begon men aandacht aan het Mulo-onderwijs te schenken. Het toenmalige hoofd, de heer K. Koelmans, kwam met een voorstel om een onderwijzer met akte Engels te benoemen. Voor risico van de heren J. Huijssen, J. J. de Jager en D. E. Wolfert wordt grond gekocht. Architect L. de Bruijne maakte de tekeningen voor een gebouw met drie lokalen en op 13 augus tus werd de gunning verleend aan P. Fraanje voor 6115. moeilijke jaren doorgemaakt, want ook in 1927 werd weer van sluiting gesproken wegens te geringe belangstelling. Na 1929 ging het weer beter. RUIMTEGEBREK Vier jaar geleden werd de bouw van een nieuwe lagere school aangevraagd. Omdat toen ook de Hervormde school de bouw van een nieuwe school had aangevraagd werd aan het be stuur van de Christelijke school de leegkomende aangeboden. Nu is het gebrek aan ruimte zó groot geworden, dat een lokaal van „Pro Rege" moet worden gebruikt. Het gemeentebestuur kon nog geen geschikt bouwterrein aan wijzen. Alleen in de toekomst in de Ser Lippenspolder, maar het bestuur vindt dit wel wat erg ver weg. Het is toe te juichen, dat een dergelijk groots project niet al leen op staatskosten wordt uit gevoerd, doch dat ook Neder landse scheepvaartkringen hier aan meewerken. Het geeft een duidelijk beeld van het feit, dat de Nederlandse scheepvaart springlevend is en een open oog heeft voor de revolutionaire om wenteling, die het gebruik van kernenergie voor vredesdoelein den, in de scheepvaart teweeg kan brengen. Nederland heeft op scheepvaartgebied een naam hoog te houden en het ligt voor de hand, dat men de moderne ontwikkeling en de mogelijkhe den die daaruit voortvloeien met grote aandacht volgt om op het juiste moment zelf een en ander ter hand te nemen. Het experi ment met de onderzeeboot kan voor de toekomst van grote be tekenis zijn. Nog meer bouwen Zij die lijden onder de wo ningnood hebben deze week een verheugend bericht mo gen vernemen. In zeven maan den tijds werden er in ons land 50.000 woningen gebouwd. In de opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek werd tevens medegedeeld, dat er sinds de bevrijding tot 1 augus tus 1958 in totaal 646.374 wo ningen gereedkwamen. Dat is een respectabel aantal. Wan neer wij bedenken dat het ge middelde Nederlandse gezin bestaat uit vader, moeder en twee twee/derde kind, dan houdt dit in dat er voor om streeks 2% miljoen Nederlan ders onderdak gereed kwap. Toch is dit blijkbaar niet vol doende, aangezien de achter stand in 1945 en de aanwas der bevolking een zeer belangrijke rol spelen. Nog steeds staan honderdduizend ingeschreven voor een woning en er zal nog heel wat gebouwd moeten wor den, wil de woningnood defini tief tot een einde komen. J. M. MULDER. Op J. M. Mulder, onderwijzer aan de armenschool te Zierik- zee, werd een beroep uitge bracht. Zijn voorwaarden waren: salaris minimum vijf honderd gulden per jaar, vrije woning en vrij transport van Zierikzee naar Terneuzen, kosten ƒ40. Leden van de schoolcommissie waren A. Scheele, F. Weijns, J. Lensen en J. de Jonge, door de kerkeraad aangewezen. Ds. S. O. Los werd praeses. Volgens het verslag van de penningmeester bedroegen de ontvangsten over 1860 1104,55 en de uitgaven 1935,72%. Het schoolgeld voor het eerste kind bedroeg 60 cent per maand, voor het volgende kind behoefden de ouders slechts 50 cent per maand te betalen. Voor de oprichting en instand houding der school hebben de mensen van die dagen beslist veel offers gebracht. Er werden grote bedragen gegeven en bij uitloting van aandelen van aan gegane leningen werden deze dikwijls geschonken. SUBSIDIE Hoewel het nog lang geen ge lijkstelling met de openbare school betekende, kreeg men in 1889 volgens wettelijke regeling een subsidie van 1200 per jaar. De school telde toen ongeveer 250 leerlingen. Vermoedelijk stond het school gebouw op naam van de oprich ters, want in februari 1890 werd het gebouw door A. en P. Schee le, Van de Ree en twee niet-ge- noemden voor 1000 aan de Kerk overgedragen. Dit was no dig om rechtspersoonlijkheid te kunnen aanvragen. De statuten werden op 1 april 1894 goedge keurd; dus zou voortaan de school van een vereniging uit gaan. Toch was het eerst op 1 oktober 1897 vóór de vereniging tot stand kwam en de financiële scheiding werd een feit op 1 januari 1898. Het eerste bestuur bestond uit J. P. van Herp, voorzitter, D. E. Wolfert, secretaris, J. J. de Ja ger, penningmeester, H. Ribbens, vice-voorzitter, en verder P. j! Scheele, Jac. Huijssen, A. J Ta- zelaar, H. van Wijck, J. A. Klaas sen, P. Moes en Joh. Huijssen. In die tijd had Terneuzen nog geen Katholieke school zodat verscheidene Katholieke kinde ren de Christelijke school be zochten. Dit jaar geen verkiezingen in Engeland. Premier MacMillan heeft vrij dag aan de speculaties over eventuële algemene verkiezin gen in de herfst een einde ge maakt door de conservatieven in zijn Londense kiesdistrict Bromley mee te delen, dat er dit jaar geen verkiezingen zul len worden gehouden, „tenzij er zich een onverwachte ontwikke ling in de toestand voordoet". Hij maakte gewag van de ver betering in de financiële en eco nomische toestand van het land, maar hij achtte het niet juist om „de situatie door een soort van bliksemverkiezingen uit te buiten". De premier verklaarde niet voornemens te zijn. tot ontbin ding van het parlement in deze winter over te gaan, tenzij zich buitengewone omstandigheden zouden voordoen, „Ik hoop dat deze verklaring de oppositie uit haar paniek zal bevrijden en voor de wereld van handel en industrie een stabiliserende en bemoedigende boodschap zal zijn", aldus MacMillan Het mandaat van de Lagerhuisleden 1960 0 6 ln het voorjaar (Donderdagavond had Mor gan Phillips, de secretaris-gene raal van de labourpartij de so cialisten gewaarschuwd dat het komende partijcongres te Scar borough wellicht het laatste zou zijn vóór de algemene verkiezin gen. Hij spoorde de socialisten aan, voor deze verkiezingen een krachtige campagne te voeren.) aw K£? ZX1 ay aw at» a« aw aw au au ?s? töi to? tg! to? tg? ts? ts? fïj tfj .8$ V' be',zor9: zor9 voor 9cesl' minder va,id' massajeiJ9d en*. Giro Het Is niet onwaarschijnlijk dat profeten in binnen- en buitenland een zéér strenge winter zullen voorspellen. U kent echter geen zorgen wanneer U Bjjstand-loten bezit. Naast vijf woonhuizen (één van die huizen wordt ditmaal door zes-en-zeventig Nederlandse bedrijven van naam geheel aangekleed) o.m. ook vijfhonderd zuiver wollen Zaalbergdekens. Een kwart miljoen gulden aan belastingvrije prijzen en bovendien een kwart ton aan geschenken. Bijstand-loten h één gulden in alle plaatsen van ons land verkrijgbaar bij winkeliers kenbaar aan Bijstand-raambiljetten. De actie wordt gevoerd voor het „Koningin Juliana Fonds" en het „Prins Bernbard Fonds", o.m. ten gunste van bejaardenzorg, zorg voor massa- jeugd, jeugdzorg, de nieuwe Europaprijs, zorg voor geestelijk- en lichamelijk tuinder-validen, vrjjetijdbesteding enzovoort. tbu tbu tsa tbU «ft» ?f? ?cJ t-? ts] r<? t_.i rsi t-] t-i rSi f»t tóil t^t t£l ts» tbU tou «ft» tb?» tbU Heemraadssingel 303 Rotterdam 01800-50000 LU De najaarsbeurs te Frankfort t De najaarsbeurs te Frankfort, die donderdag gesloten is, Is door 196.000 personen bezocht. Van de bezoekers kwamen ruim 5 procent uit het buiten land. Volgens het beursbestuur stonden de omzetten der expo santen in het teken van een normale marktvraag en over troffen zij bij een aantal artike len de resultaten van het vo rige jaar. Wat de Duitse markt betreft bestond er bij een hoofdzakelijk onveranderd prijs niveau in het bijzonder vraag naar mode-artikelen en nieuwe artikelen, waarvan men een goede afzet verwacht. Door de buitenlandse exposanten wer den A1_ volgens het beursbestuur sooratteis 5£öj) da serent goede verkoopresultaten gemeld. De Japanse socialistische partij over het conflict rond Formosa. De Japanse socialistische par tij, die in de oppositie is, heeft in een verklaring verzet aange tekend tegen het eventuele ge bruik van militaire bases in Ja pan i.v.m. de crisis rond For mosa. De partij dringt aan op terugtrekking van de nationa listische strijdkrachten van Matsoe en Quemoy en gaat niet akkoord met de „militaire inmenging" van de V.S. In de verklaring wordt er voorts bij de regering van Ja pan op aangedrongen haar be trekkingen met Peking zo spoe dig.mogelijk te normaliseren en zich uit te spreken voor toela ting van communistisch China tot de V.N. De secretaris-generaal van de in Japan aan het bewind zijnde liberale partij, Sjoriro Kawasji- ma, verklaarde dat de pogingen van Eisenhower om tot een vreedzame oplossing van het huidige geschil rond Formosa te komen z.i. met succes be kroond zullen worden op de am bassadeursconferentie te War schau. De Amerikaanse en de Britse regering hebben de Sowjet-Unie meegedeeld, dat zij instemmen met het Sowjet-voorstel om de besprekingen over de kwestie van het staken der kernproeven in Genève te houden. Zoals bekend hadden Amerika en Engeland aan de Sowjet-Unie voorgesteld, dat de drie „atoom- mogendheden" met ingang van 31 oktober besprekingen zouden Be ginnen over de kwestie van sta king der kernproeven en de in stelling van een doeltreffend con trolestelsel volgens de beginselen vervat in het rapport der des kundigen, die deze kwestie te Genève hebben bestudeerd. De Sowjet-Unie had met dit voorstel ingestemd. In nota's, die woensdag te Mos kou zijn overhandigd, verklaren de Amerikaanse en Britse rege ring, dat de komende onderhan delingen weliswaar zo vlug mo gelijk beëindigd moeten worden, maar dat zij niet akkoord kun nen gaan met het Sowjet-voor stel voor een tijdslimiet van twee tof drie weken. Het belang van het te bespreken onderwerp ver eist dat zoveel tijd moet worden I Britse nota niet genoemd. uitgetrokken als de verschillende partijen noodzakelijk achten voor het bereiken van een goede af loop. Amerika en Engeland, die zien onlangs bereid verklaarden de kernproeven met ingang van 31 oktober voor een jaar te staken indien op die datum onderhan delingen over de kwestie begin nen, zijn het niet eens met het Sowjet-standpunt dat de confe rentie alleen moet onderhandelen over de kwestie van permanente staking der proeven. Zij stellen staking der. proeven voor meer dan één jaar afhankelijk van de totstandkoming van een interna tionaal contrólestelsel en vorde ringen op het gebied van de ont wapening in het algemeen. Deze kwesties zouden ook op de confe rentie te Genève ter sprake moe ten komen. In de Amerikaanse nota wordt meegedeeld, dat de delegatie der Ver. Staten te Genève geleid zal worden door James Wadsworth, Amerikaans vertegenwoordiger voor ontwapeningskwesties bij de Ver. Naties. De naam van de Britse delegatieleider wordt in de Noodweer Zoals gebruikelijk in dit sei zoen is er na een heerlijk warme periode, waarin de late vakantie gangers hun hart konden op halen, noodweer gevolgd, dat zich vooral in het oosten van ons land flink heeft laten gelden. Blikseminslagen aan de lopende band hebben vele boerderijen in vlammen gezet. Vee, zaad en landbouwmachines gingen ver loren, doch persoonlijke onge lukken deden zich gelukkig niet voor. De Zuid-Veluwezoom kreeg ook wat mee in de vorm van ge weldige slagregens, gepaard gaande met hevige hagelbuien, waarbij de hagel van behoorlijke afmetingen was, zodat de ruiten van broeikassen en dergelijke aan scherven gingen. Door de zware regenval liepen vele kel ders onder. Ook hier bleven de gevolgen beperkt tot materiële schade. Met het omslaan van het weer na die eerste heerlijke septem- berweek lijkt het er op, of de herfst nu zijn intrede zal doen. De invloed van de T. V. op het amusementsleven Naar blijkt brengt de televisie langzamerhand een lonende ex ploitatie van bioscooptheaters in ons land in gevaar. Het is geluk kig nog nifit zo ver, dat er theaters moesten worden geslo ten, maar de verkoop van toe gangsbiljetten is dalende. Dit blijkt uit statistische gegevens. In 1957 werden er niet minder dan ruim 4 miljoen kaartjes minder verkocht dan in 1956. De invloed beperkt zich niet slechts tot de bioscopen, doch is ook voelbaar in andere takken van het amusementsbedrijf. Opera- en operette en revue zagen een daling in de verkoop van entree bewijzen, maar toneelvoorstellin gen en concerten bleven vrijwel gelijk en constateerden geen on gunstige invloed. Sportevene menten trokken zelfs meer be langstellenden. Aangezien er op de T. V. ook belangrijke sport evenementen en toneelstukken worden gegeven, vragen we ons af of de achteruitgang in de an dere amusementstakken wel ge heel aan de invloed der T. V, moet worden toegeschreven. (Nadruk verboden). ZONDAG 14 SEPTEMBER HILVERSUM I; 8.00 Nws en postdulvenber.8.18 Weer of geen weer; 9.45 Caus.; 10.00 V. d. jeugd; 10.30 Doopsgezinde kerkdienst; 11.30 Vragenbeant- woording12.00 Gr.12.30 Sport- spiegel; 12.35 Orgelspel; 13.00 Nieuws13.07 Meded. of gram. 13.20 Even bijdraaien; 14.00 Boekbespr.14.20 Omroepork. 16.00 Voordr.1.15 Lichte muz. 16.30 Sportrevue; 17.00 Een Sy nodale vergissing?, gespr.17.20 Caus.; 17.30 Voor de jeugd; 17.50 Nws, sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Cabaret; 19.00 Diskussie; 19.30 Zigeunerork.20.00 Nws; 20.05 Amus. muz.20.40 De jacht op de dader, hoorspel; 21.20 Gr.; 21.45 Act.; 22.00 Lichte muziek; 22.30 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Met de Franse slag. HILVERSUM II8.00 Nieuws 8.15 Gram.; 8.30 Morgenw.9.15 Orgelconc.9.30 Nws; 9.45 Gr.; 9.55 Hoogmis; 11.30 Gram.; 12.20 Apologie; 12.40 Lichte muziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.10 Gram.; 13.30 Lichte muz.; 13.45 Boekbespr.; 14.00 Gram.; 14.45 Caus.; 14.55 Pianorecital; 15.20 Klein koor; 15.35 Metropole ork.16,10 Sport; 16.30 Vespers; 17.00 Herv. kerk dienst; 18.00 Klankbeeld; 18.15 De kerk aan het werk, confe rentie; 18.45 Pastorale rubriek; 19.00 Kerkelijk nws; 19.05 Jeugd koor en orgel; 19.30 Caus.; 19.45 Nws; 20.00 Gram.; 20.30 Act.; 20.45 De gewone man; 20.50 Pro menade ork. 21.30 Waardepapie ren, hoorspel; 22.25 Gr.; 22.35 Uit het Boek der Boeken; 22.45 Avondgebed en liturg, kal.23.00 Nieuws; 23.15 Bariton en piano. BRUSSEL (VI.): 12.00 Amus. ork.12.30 Weerber.12.34 Amus. ork.; 13.00 Nws; 13.15 Voor de soldaten; 14.00 Opera- en Bel- cantoconc.15.45 Gram.; 16.00 Voetbalreport.; 16.45 Lichte mu ziek 17.00 Sportuitsl.17.15 Gr. 17.45 Sportuitsl.; 17.52 Gram.; 18.30 Godsd. halfuur; 19.00 Nws; 19.30 Wereldtentoonst.20.00 Gevar. progr.22.00 Nws; 22.15 Gram.; 22.50 Idem; 23.00 Nws; 23.05 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. BELG. T.V. (VI.): 11.00 Mis; 14.30 Voor de kleuters; 14.50 Film-documentaire; 15.00 Portu gees avontuur; 15.30 De week in beeld; 16.00 V. d. vrouw; 17.30 Wereldtentoonst.19.00 T.V.- feuilleton; 19.30 Nws; 20.00 Do cumentatie; 20.15 Satirische te kenfilm; 20.30 Cabaret; 21.30 Volkszang en dansen. MAANDAG 15 SEPTEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gr.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.10 V. d. vrouw; 9.15 Gram.; 9.35 Waterst.9.40 Morgenwijding; 10.00 Gr.; 11.00 Idem; 11.45 Voordr.; 12.00 Pro menade orkest; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.12.33 Voor het platteland12.43 Hammondor gelspel; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Theaterorkest; 13.55 Beursber.14.00 Gr.; 14.30 Caus.; 14.45 Viool en piano; 15.15 Voordr.; 15.30 Gram.; 17.00 Idem; 17.50 Mil. comm.; 18.00 Nws18.15 Regeringsuitz.18.25 Amateursprogr.19.00 Kinder koren; 19.45 Gram.; 20.00 Nws; 20.05 Gevar. progr.; 21.15 Act.; 21.30 Strijktrio; 22.10 Logboek München 1938; 22.30 Accordeon- muz.23.00 Nws; 23.15 Koersen van New York; 23.16 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gew. muz.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gr.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gr.; 9.40 Voor dracht; 10.00 Gram.; 10.15 Theo logische etherleergang; 11.00 Gram.; 11.35 Musettemuz.; 11.55 Lichte muz.; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuin bouwmeded.; 12.33 Meisjeskoor; HET INTERZONALE TORNOOI v TE BAD PORTOROZ. De Rus Mikael Tal heeft het interzonale schaaktornooi te Bad Portoroz gewonnen. De Zuidsla- viër Gligoric werd tweede. Voor het kandidatentornooi, dat in 1959 wordt gehouden, hebben zich de volgende zes spelers ge kwalificeerd: Tal (Rusland), Gli goric (Zuid-Slavië), Petrosian (Rusland), Benkoe (Hongarije), Fisher (Ver. Staten) en Olafsson (IJsland). Voor dit tornooi hadden zich de Russen Smyslov en Kéres reeds gekwalificeerd. De Franse regering heeft be kendgemaakt, dat zij eenzijdige uitbreidingen van territoriale wateren niet kan erkennen. Zij deed deze mededeling naar aan leiding van verklaringen van verscheidene landen die of hun territoriale wateren of het zee gebied waarin zij uitsluitend vis rechten uitoefenen, wllen uit- btejden. 12.53 Gram. en act.; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz.; 13.40 La Bru- ja, opera (verkort) (gr.); 14.05 Schoolradio; 14.35 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Metropole ork.; 15.45 Gram.; 16.00 Bijbel lezing; 16.30 Viool en piano; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Lichte muz.17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.; 18.00 Orgel spel; 18.30 Sport; 18.40 Vocaal ens.; 19.00 Nieuws; 19.10 Caus.; 19.20 Kamermuz.19.40 Caus.; 19.55 Gram.; 20.00 De Radiokr.; 20.20 Jeugdork.; 20.50 Klankb. 21.40 Gram.; 22.05 Boekbespr.; 22.20 Mezzo-sopr. en piano; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Voor de landbouwers; 12.42 Gram.; 13.00 Nws; 13.11 Gram.; 14.00 School radio; 15.45 Blaastrio; 16.00 Koersen; 16.02 Voor de zieken; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Ritm. muz.; 18.00 Franse les; 18.15 Zang en piano; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Wereldtentoonst.; 20.00 Kamer- ork.; 21.30 Amus. muz.; 22.00 Nws; 22.15 Gram.; 22.55 Nws; 23.00 Voor de zeelieden. TELEVISIEPROGRAMMA. NEDERL. T.V.20.00 Journ. en weerber.; 20.20 Attentie; 21.00 De bekentenis, éénakter; 21.40 Waar hun hart naar hunkert, rep.; 22.00 Dagsluiting. BELG. T.V. (VI.): 17.30 We reldtentoonstelling; 19.00 Tus sen water en wind; 19.30 Nws; 20.15 Disneyland; 21.00 Wereld tentoonstelling; 21.30 Kron. van de wereldtentoonstelling; 21.50 Stemmingsprogr.22.10 Nieuws en journaal. Gevecht in gevangenis van Johannesburg Bij een gevecht in de gevange nis van het fort van Johannes burg zijn donderdagavond vier inheemse gevangenen gedood en twee ernstig gewond. Het gevecht, tussen twee el kaar vijandige groepen inheemse gevangenen, begon toen de lich ten uitgingen als gevolg van een storing. Toen de storing was op geheven vonden de toegesnelde bewakers de slachtoffers, die in het gevecht met hun hoofd tegen de muien wnren gealasen."'

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5