Kil Eric de Noorman - Ingrid KLAME Jaarverslag van Dag Hammarskjoeld Prins Bernhard voor Britse televisie S Bakkerij EEKBLAD FOUTEN EN? hebt immeTS lOMANCE's ieten al lang Dssing. Wacht staan immers D GULDEN le laatste dag! \ANHEK, n! WITTE VEEN" IS VERBOUWD! van Persconferentie de sjah van Perzië RADIO EJS TELEVISIE dag 12 september 1958 Vrijdag 12 september 1958 DE VRIJE ZEEUW E MOPPEN en CARRÉS 65 cent TKOEKJES 100 cent e KERMISV.'EEK: E OLIEBOLLEN elef. 3198 TERNEUZEN iiiiiiitiiiiiiiiiiitiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiimimaimiiiiiiiiiiiiiiiiUiiinK alle andere bladen V J VV. a a Dag Hammarskjoeld, de secre taris-generaal van de Verenigde Naties wijst in zijn jaarverslag over het werk van de Ver. Na ties in de periode van 16 juni 1957 tot 15 juni 1958 in de eerste plaats op het succes van de con ferentie te Genève, waarop des kundigen de technische wegen hebben aangegeven tot opspo ring van kernwapenproeven. De omvang van het conflict tussen Oost en West op dit gebied kon iets verkleind worden omdat men de niet-politieke elementen had gescheiden van de politieke, aldus Hammarskjoeld die deze methode dan ook aanbeveelt bij toekomstige pogingen om ont wapeningsvraagstukken tot op lossing te brengen. In het bijzonder denkt hij hier bij aan technische studies en besprekingen over het voorko men van onverwachte aanvallen en over de rechtsproblemen die „GEESTIGE" KLEURENDIA Een Engelse amateurfoto graaf heeft dezer dagen on verwachts en ongewild naam gemaakt in een wel zeer zeld zame tak van zijn liefhebbe rij: de geestenfotografie. Toen de 42-jarige elektricien Taylor uit het plaatsje Sed- gley in Staffordshire de re sultaten van zijn nieuwste kleuropnamen bekeek, geno men van het verlaten altaar van de kathedraal in Win chester, ontwaarde hij tot zijn niet geringe verbazing en ontsteltenis op één van beide kleinbeelddiapositieven over de marmeren altaar- trappen heen de fantomen van dertien menselijke ge stalten in middeleeuwse kle dij, welke voor het altaar le ken te staan of te knielen. Volgens vakfotografen kan de betreffende foto geen dubbele opname zijn. Taylors vrouw, zijn 16-jarige dochter en een vriend waren aanwe zig toen de bewuste opnamen werden gemaakt. Op de eer ste dia is niets ongewoons te zien, maar de tweede een minuut later en enige passen verder terug genomen toont de vreemde verschij ningen, De geknielde figuren dragen mantels uit de Plan tagenet of Tudortijd; één van hen is gebaard als een bij bels patriarch. Verkoop Europa-postzegels 1958 op de Expo Van 13 t/m 15 september a.s. en eventueel volgende dagen zul len in de paviljoens van de zes K.S.G.-landen op de wereldten toonstelling te Brussel, zakjes, inhoudende een serie van elk der door die landen uitgegeven Europa-postzegels 1958 verkrijg baar zijn. Voorts zijn in het paviljoen van elk land de door dat land uit gegeven Europa-postzegels 1958 afzonderlijk verkrijgbaar. In elk paviljoen is gelegen heid de door het betrokken land uitgegeven Europa-zegels 1958 met een bijzonder stempel ge stempeld te krijgen. Aan het publiek hier te lande zal gelegenheid worden geboden voldoende gefrankeerde stukken, uitsluitend voorzien van een of meer van de Nederlandse Euro pa-postzegels 1958, op het dis trictspostkantoor te Amsterdam te doen stempelen met een bij zonder stempel gelijk aan dat in het Nederlandse paviljoen in ge bruik. De stukken welke moeten zijn voorzien van de naam en het adres van degene, aan wie zij moeten worden toegezonden, kun nen op 13, 15 of 16 september a.s. op het districtspostkantoor te Amsterdam aan het loket wor den afgegeven of aan de direc teur van genoemd kantoor wor den toegezonden, zodanig, dat zij uiterlijk 16 september in diens bezit zijn. verbonden zijn aan elk systeem voor ontwapening onder interna tionaal toezicht. Over het Midden-Oosten zegt Hammarskjoeld dat de Ver. Na ties getoond behben dat zij een instrument kunnen zijn voor de vermindering van de spanning. Hij verdedigt het werk van de V.N.-waarnemers in Libanon met de opmerking dat de groep waarnemers een activiteit heeft kunnen ontwikkelen die een kal merende invloed heeft gehad op de plaatselijke situatie. Na de betekenis van de inter nationale conferentie over het vreedzame gebruik van atoom energie, die momenteel in Genè ve wordt gehouden, gememo reerd te hebben, wijst Hammar skjoeld op het verslag van de wetenschappelijke commissie van de Ver. Naties over de ge volgen van atoomstraling. Dit verslag is het resultaat van drie jaar studie var. geleerden uit alle delen der wereld. Het is de meest omvattende en gezagheb bende bijdrage voor verdieping van de kennis op dit gebied, die tot nu toe is geleverd, aldus Hammarskjoeld. Hammarskjoeld zegt dat meer dan 7 miljoen mensen in vijf ge bieden in Afrika en de Stille Oceaan nu met vertrouwen het ogenblik kunnen tegemoetzien, waarop zij niet langer onder be heer zullen staan. Dit ogenblik is niet ver meer verwijderd. De nieuwe politieke status van deze gebieden zal door de bewoners in volle vrijheid worden geko zen onder voorwaarden, vastge legd door de Verenigde Naties. In Togoland is een nieuwe po litieke toestand ontstaan als ge volg van de in april gehouden verkiezingen onder toezicht van de Ver. Naties. Hammarskjoeld wijst op de vorderingen die gemaakt zijn voor de zelfbepaling in politiek opzicht in Brits- en Frans-Ka meroen. In 1959 zal er een V.N.- missie gezonden worden naar West-Samoa in de Stille Oceaan. Italiaans Somaliland kan er zeker van zijn dat het tegen het eind van 1960 de onafhankelijk heid zal verwerven, die het tien jaar geleden is toegezegd door de algemene vergadering, aldus Hammarskjoeld. Na er aan herinnerd te hebben dat de algemene vergadering op haar eerstkomende bijeenkomst de kwestie van het ruimteonder zoek mede i.v.m. de ontwikke ling van het internationale recht zal bestuderen, wijdt Hammar skjoeld een hoofdstuk aan de economische ontwikkeling in de wereld. Hij is van mening dat de lan den nog niet voldoende beseffen welke enorme taak er voor hen ligt met betrekking tot de ver betering van de levensomstan digheden van de bevolking der minderontwikkelde landen en legt er dan de nadruk op dat de gelden die elk jaar voor militaire doeleinden worden gebruikt het totaal aan hulpbronnen, beschik baar voor de economische ont wikkeling van alle minder ont wikkelde gebieden, ver over treffen. In dit verband zijn vor deringen op ontwapeningsgebied van primair belang, aldus Ham marskjoeld. Hij wijst er dan op dat het vraagstuk van de fluc tuerende prijzen van verbruiks- artikelen niet alleen acuut is in tijden van economische neer gang. Zelfs in perioden van eco nomische welvaart kunnen be trekkelijk kleine wijzigingen in de vraag naar goederen in indu striële landen een grote terug slag hebben op de economische toestand in minder ontwikkelde landen, zo zegt Hammarskjoeld. In het rapport over de wereld economie van 1957 wordt gesteld dat inflatie niet alleen een kwes tie is van disharmonie tussen de totale vraag en produktiecapaci- teit maar ook afhangt van de druk in de particuliere sectoren van de economie en met name van de druk van elkaar beconcu- rerende groepen die grotere in komsten willen. De landen zagen zich dus geplaatst voor de dwin gende noodzaak om een prijspo litiek te formuleren ter handha ving van een prijsstop. in dit verband bergt het gebrek aan samenwerking tussen de landen grote gevaren in zich voor de in ternationale economie. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld. Argentinië: s.s. „Highland Mo narch" (16/9). Australië: s.s. „Iberia" (16/9). Brazilië: s.s. „Highland Mo narch" (16/9); s.s. „Libertad" (20/). Canada: s.s.'„Rijndam" (15/9); s.s. „Zuiderkruis" (20/91. Chili: via New York (18/9). Ned. Antillen: m.s. „Trans- quebec" (15/9. Nieuw Zeeland: via Engeland (20/9). Suriname (17/9). Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Oranjefontein" (17/9). Brits Oost Afrika Laborde" (14/9). Nu is "winkelen bij 'Witteveen, nog gezelliger geworden. Want Witteveen bouwd! Nu een grotere, mo dern ingerichte ruimte waar u meer keuze hebt uit meer modenieuwtjes! Kom in dit geheel vernieuwde, frisse interieur keuren en passen uit de nieuwe col lecties mode najaars mode 1958.Kom nu u bent de mode vóór 1 KARRESTRAAT 17, BREDA Prins Bernhard heeft in een vraaggesprek met de Britse on afhankelijke (commerciële) te levisie-omroep verklaard, dat hij „geneigd is te geloven dat wij in deze eeuw wellicht goede vrienden met Rusland zullen worden". „Dat beschouw ik niet als een onmogelijkheid", zo ver klaarde hij volgens het uittrek sel dat Reuter ons van het vraaggesprek heeft verstrekt. Het interview is enige dagen geleden in de tuin van paleis Soestdijk opgenomen, en woens dagavond uitgezonden als on derdeel van een televisieverslag onder de titel „Holland 1948- 1958". De komende tien jaar, zo ver klaarde Prins Bernhard voorts, vormen een uitdaging voor wat gedaan moet worden voor de onderontwikkelde gebieden van het Westen. „Wij kunnen niet alles aan Amerika overlaten" zei hij. „Wij moeten eigenlijk wat meer doen en op zo'n ma nier dat het met genoegen aan vaard wordt". Op de vraag of hij in Europa een „derde macht" in de wereld zag, antwoordde Prins Bern hard: „Ik zie Europa als een partner van de westelijke we reld". De Prins zei dat hij er zeker van was dat er in de ko mende jaren een „veel nauwe re" samenwerking in Europa zou zijn. Economische samen werking die tot nauwere poli tieke samenwerking zou leiden. „Sommige Europese landen zullen wellicht hun soevereini teit of een deel ervan moeten opgeven om doelmatiger te kun nen samengaan", aldus de Prins. Op de vraag wat volgens hem het voornaamste vraagstuk voor Nederland was in de ko mende tien jaar antwoordde Prins Bernhard: „Het vinden van de juiste weg om binnen de gemeenschappelijke markt sa men te werken". Doch dit was geen wezenlijk probleem, meende hij, als men het „juiste intellect" en wil be zit. In de afgelopen tien jaar is het grootste Nederlandse succes het economische en financiële herstel geweest, zo meende de Prins. Op vragen naar zijn persoon lijke leven antwoordde Prins Bernhard. dat hij het liefst naar Afrika ging om ontspan ning te zoeken „omdat daar geen pers en fotografen waren". „Ontspanning is alleen moge lijk als men van de pers en de telefoon vandaan kan komen zoals uw koninklijke familie op Balmoral kan", zo zei hij tot de interviewende verslaggever. „Wij kunnen een gewoon leven leiden", zo voegde de Prins hier nog aan toe, „doch wij kunnen ons niet ontspannen". Fransen in Roemenië moeten Roemeense onderdanen worden De Roemeense regering heeft de in Roemenië woonachtige Fransen meegedeeld, dat zij Roe meense onderdanen moeten wor den of anders binnen 48 uur het land moeten verlaten. Dit is woensdag in officiële kringen te Parijs verklaard. Men zei, dat het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken bij de Roemeense ambasadeur te Parijs heeft geprotesteerd tegen deze maatregel die naar Franse opvatting in strijd is met de Frans-Roemeense conventie van 1930. Japans verzoek door Engeland afgewezen Groot-Brittannië heeft afwij zend beschikt op het Japanse verzoek van 19 augustus om de kernproeven op het eiland Christmas te staken, zo is door het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken meege deeld. In het Britse antwoord wordt gezegd dat Groot-Brittannië uit veiligheidsoverwegingen de proeven op het ogenblik nog niet kan stopzetten. De sjah van Perzië heeft woens dag de eerste persconferentie in de geschiedenis van Perzië ge geven in het paleis van Sad Aba- de. Hij verklaarde dat het hem nuttig toescheen in het vervolg ééns per maand de vertegenwoor digers van de pers te ontvangen en hun vragen te beantwoorden. De sjah zei o.m., dat de politie ke onafhankelijkheid die Perzië op dit ogenblik geniet, bijna énig in de wereld is. Naar aanleiding van de Perzi sche buitenlandse politiek zei hij, dat' Perzië in de gelukkige om standigheid verkeert dat al zijn rijkdom op eigen grondgebied ligt. „Wij hebben geen koloniën, onze rijkdommen zijn niet ver spreid over de wereld, zodat wij niet verplicht zijn ons voor een bepaalde politiek te buigen. Sedert augustus 1953 (de tijd van Mossadek) zijn alle besluiten die wij inzake de buitenlandse politiek hebben genomen, in het voordeel van ons land geweest, aldus de sjah. ZATERDAG 13 SEPTEMBER. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.05 Gym. v. d. vrouw; 9.15 Gram. (9.359.40 Waterst.); 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding, 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Licn- te muz.; 11.15 Buitenlands week- overz.; 11.30 Gram.; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Vara-varia; 13.20 Pro menade ork.; 13.45 Sportpraat.je; 14.00 Instr. kwint.; 14.25 Streek- uitz.; 14.50 Schoolork.; 15.15 Boe kenwijsheid; 15.35 Kamerorkest; 16.20 Caus.; 16.35 Nieuwe gram.; 17.10 Gitaarrecital; 17.30 Act.: 18.00 Nws en comm.; 18.20 Ham mondtrio; 18.45 Gram.; 19.00 Ar tistieke staalkaart; 19.30 Caus.; 19.40 Gesproken portret; 19.55 Caus.; 20.00 Nws; 20.05 Gr.; 20.10 Metropole ork.; 21.20 Soc. comm.; 21.35 Trombone ens.; 22.00 Waar blijft de tijd?; 22.30 Nws; 22.45 Int. festival van Edinburg: Sym fonie ork.; 23.45 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nws: 7.15 Gewijde muz.; 7.45 Morgengebed en liturg kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gr 8.50 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gram.; 12.00 Middag klok; 12.03 Metropole ork. (12.30 —12.33 Land- en tuinbouwmed.j, 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Gram.; 13.30 Dansmuz.; 14.00 Voor de jeugd: 14.20 Lichte muziek; 14.40 Ama- teursprogr.; 15.05 Pianospel; 15.20 De schoonheid van het Grego riaans; 15.50 Boekbespr.; 16.00 Gram.; 16.25 Reportage v. d. te waterlating v. h. m.s. „Rotter dam" door H.M. de Koningin; 17.20 Sportpraatje; 17.20 Voor de jeugd; 18.20 Promenade orkest; 18.50 Journalistiek weekoverzicht: 19.00 Nws; 19.10 Comm. op het nws; 19.15 Gram.; 20.10 Caus.; 20.25 Act.; 20.40 De gewone man; 20.45 Intern, uitwisselingsprogr 21.20 Gram.; 22.00 Amus. muz.; 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en li-' turg. kal.; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Esperanto; 23.22 Gram. BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Caus.; 12.45 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Muz. kaleidoscoop; 14.30 Gram.; 15.00 Accordeonmuz.; 15.15 Lichte mu ziek; 15.45 Accordeonmuz.; 16.00 Gram.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nws; 17.10 Dagklapper en liturg, kal.; 17.20 Zuidafrikaanse liede ren; 18.00 Wereldtentoonstelling; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Wereldtentoonstel ling; 20.00 Gevar. muziek; 21.15 Amus. muz.; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogr.; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuw»; 22.05 Gram. Televisieprogramma. NEDERL T.V.: 17.00—17.30 V. d. kleuters; 20.00 Journ. en week- overz.; 20.20 Totebel; 21.15 Weet wel wat je waagt, vraag- en ant woordspel. BELG. VL.: 15.30—16.30 Voor de jeugd; 16.3018.00 Wereldten toonstelling; 19.00 Religieus pro gramma; 19.30 Nws; 19.45 Voor de jeugd; 20.00 Intern, variété- progr.; 21.00 Feuilleton; 21.25 Turkse folklore; 21.55 De week in beeld; 22.25 Nieuws. m.s. „Nestor" s.s. „Jean Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. 55. Vóór de Noorman zjjn boog kan richten duikelt Arnar in vol le ren achter Ingrid van zijn paard, zodat geen van de mannen meer durft schieten uit vrees haar te ra ken. Bleek van woede moet Eric machteloos toezien hoe de schurk haar met enkele pan terachtige sprongen inhaalt, haar achter over sleurt en haar zün mes op de borst zet „Gooi je wapens op een hoop 1" schreeuwt Arnar met een schelle lach, „en achteruitAllemaal dicht bijeen blijven Ondertussen lokt hij met zachte geluidjes het paard weer naar zich toe. „Bedenk, dat het van jullie zal afhangen of dit meisje zal blijven leven," snauwt hij. „Zolang je mij niet te na komt, zal er niets met haar gebeurenen als je denkt dat ik zo dwaas zal zijn om hier op te stijgen, hebt ge het mis..." Arnar schrikt niet minder dan Eric en de krijgers als er plotse ling een woest gebrul klinkt en nog vóór hij zich omwendt weet Eric dat Olaf in aantocht is „Schurk, boef Aanrander!", tiert de Berenjager, die met gewel dige passen komt aangerend. „Ko ning of nietdat zal ik je be taald zetten. Dacht je mij soms met een paar van die dunne stuk jes touw vast te kunnen houden? Je zal gauw genoeg merken wat voor kracht Hij zwijgt plotseling en zijn rood gekleurd gezicht wordt lijkbleek. Met uitpuilende ogen staart hij van Arnar naar Eric en dan brengt n(j schor uit: „Dus tóchIngridje, mijn kleine meid „Geen zorgen vóór de tijd, Olaf!", klinkt Arnars stem scherp. „Ik wil alleen ongemoeid vertrekken. Het is daarom dat ik een gijzelaar moet hebben, vat je? Je kunt je doch ter gemakkelijk terugkrijgen, als jij die koning aan mij uitlevert... Het moet je weinig moeite kosten om hem te pakken te krijgen met je krijgers. Het is hier: je kleine meid of je koning, Olafhèhè Al ben je waarlijk niet van de slimste, die keuze zal je toch niet veel hoofdbrekens kosten Zwijgend staren de krijgers Olaf aanDikke zweetdruppels pare len op diens gezicht en Erics spie ren spannen zich als de Berenjager hem loerend aankijkt OLIFANTEN EN PLASTIC. Prefereren olifanten plastic als lekkernij of als medicijn? Een vraag die men zich in diergaarde Blijdorp ongetwijfeld stelt. De jumbo's hebben nl. deze drie zo mermaanden uit de 400.000 be zoekers er 27 uitgepikt om hen van hun plastic regenjassen en dito tassen te ontlasten. Vijftien tassen en 12 jassen werden met het slurfeinde gegrepen en daar na verzwolgen. Nadat het plastic via de maag de weg van alle voed sel had genomen, werd er toch bij controle van de mest nooit iets van teruggevonden. Men neemt aan, dat de tot een klein bundeltje opgerolde regen kleding alsmede de tasjes op do dikhuiden de indruk maken van een zak snoep. Mogelijk is oox, dat de gedupeerde bezoekers de voorwerpen aan de dieren voo - hielden, menende dat ze toch wel bemerken zouden, dat het niets van hun gading was. Diagnose van lever- en nierkwalen Dokter Taplin van de univer siteit van Californië heeft de atoomconferentie te Genève meegedeeld dat twee nieuwe „atomische" methoden voor diagnose van lever- en nierkwa len met succes zijn beproefd. Met deze methoden kan men snel, veilig en betrekkelijk een voudig te werk gaan. Wat de lever betreft was de toegepaste atomische methode in het bij zonder geschikt om vast te stel len of er sprake was van geel zucht tengevolge van beschadi ging der levercellen of van ver stopping van de galkanalen. In het eerste geval kan met medi sche behandeling worden vol staan maar in het tweede ge val moet operatief worden inge grepen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5