Binnenlands nieuws SPORTNIEUWS Herdenking van honderd jaar Christelijk Nationaal Onderwijs W. H. O.De wereld vreest de atoomenergie VOETBAL WIELRENNEN BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING Beursoverzicht Buitenlands nieuws Vrijdag 12 september 1958 DE VRIJE ZEEUW i.idag 12 september 1958 'LGIË Chroesjts.ief naar de Wereldtentoonstelling in Brussel Donderdag is op de Wereld- ïtoonstelling te Brussel van lineelichte zijde vernomen, t de Sowjet-premier Chroesjt- f voornemens is 6 oktober een niet-officieel bezoek aan .Expo" te brengen, /erscheidene Russische lei- rs hebben al een bezoek aan tentoonstelling gebracht, ider hen bevonden zich pre- ent Worosjilof, "de eerste e-premier Mikojan en me- mw Ektarina Foertsewa, de ige vrouw in het partijpresi- im. Het zal het eerste bezoek van iroesjtsjef aan West-Europa n sinds hij in april 1956 met toenmalige premier Boelga- a Engeland bezocht. Het jaar arop bracht hij een kort be ek aan Finland. De laatste •en heeft hij talrijke reizen naakt naar communistische iden. Zijn jongste reis gold ontmoeting met president 10 Tse Toeng in Peking. 'GELAND VERKLARING VAN MANLEY De premier van Jamaica, Nor- in Manley, die in Londen is or besprekingen in verband t. de relletjes tussen blanken kleurlingen die zich de laat- tijd in Engeland hebben orgedaan, heeft woensdag- ond op een bewogen vergade- ig van 1.500 Westindiërs en dere kleurlingen in Londen niet-blanken opgeroepen ver- lagzaam te zijn. Dan zal men i verdraagzaam zijn tegen- 5r u, zo zei hij. U volgt de zware weg van de ïemdeling, van de minder- id, bij het meewerken aan t opbouwen van vriendschap goede wil", aldus Manley. ider instemmend geroep zei dat hij veel vijandigheid 1 aanzien van de kleurlingen Londen had gezien, doch ook ;1 goede wil en vriendschap. Dr. Lacorbiniere, vice-premier n de Westindische federatie, eveneens in verband met de senrelletjes naar Londen is tomen, gaf de verzekering, t zijn besprekingen met de itse regering ..buitengewoon ed geslaagd" zijn. De regering I ai het mogelijke doen her- ling van de gebeurtenissen a de afgelopen dagen te Nét- ïderen, „doch er valt nog tzettend veel door de West-In- rs zelf te doen", zo zei hij. ANKRIJK Congres van socialistische partij In Issy les Moulineaux i voorstad van Parijs is nderdag een vierdaags con- :s van de Franse socialisti- ïe partij begonnen, dat een twoord zal moeten geven op vraag of de socialisten ja leten zeggen op de nieuwe >ndwet van premier De ,ulle. Secretaris-generaal Guy Mol- drong er bij zijn partijgeno- i op aan. de nieuwe grondwet aanvaarden. Oud-minister i Buitenlandse Zaken Chris- n Plneau heeft echter al la- i weten dat hij tegen zal mmen. Hollet verklaarde dat geen kse politicus of socialist had nnen hopen, een zo liberale ikomst voor de overzeese ge- den voor te stellen als gene- il De Gaulle had gedaan, lan het eind van de ochtend- ting werd het rapport over de jemene politiek van het secre- •iaat met 3.739 tegen 598 mmen, bij 136 onthoudingen nvaard. Deze uitslag wordt ichouwd als een overwinning a Mollet, die minister van lat in de regering-De Gaulle op de linkervleugel van de rtij. R. STATEN. Wilsons vonnis gehandhaafd. Iet hooggerechtshof van Ala lia heeft donderdag in feite doodvonnis voor de 55-jarige ?er Jimmy Wilson gehand- afd en een nieuwe executie- mm vastgesteld24 oktober. Vilson is schuldig bevonden a beroving. Zijn buit was 1 Har 95. Het hof heeft zich t bereid verklaard terug te nen op een vroegere bevesti- :g van de doodstraf. De enige is dat beklaagde de elektri- te stoel ontgaat, is een gratie lening door gouverneur Fol- n. EST-DUITSLAND Geen pensioen voor x-leden van de Gestapo Iet Westduitse rechtscollege, t uitspraken doet op het ge* d van het administratieve ht, heeft bepaald dat iemand lid van de Gestapo was op tijdstip dat Duitsland zich 1945 overgaf, geen aanspraak n maken op staatspensioen gewezen ambtenaar of her- 1 in zijn vroegere functie. Deze uitspraak is in overeen- mming met die van he- indwettelijke gerechtshof. Voor de vereniging voor Chris telijk onderwijs was het gisteren een zeer gedenkwaardige dag. Bestuur, leerkrachten en ouders der kinderen van de lagere school aan de Jozinastraat en van de U.L.O.-sehool aan de Gre- nulaan herdachten in een feeste lijke bijeenkomst in het Concert gebouw het feit dat de grondslag voor deze school een eeuw gele den werd gelegd. In de namiddag werd in hotel .Rotterdam" een drukbezochte receptie gehouden. Leerlingen en oud-leerlingen, w.o. de 86-jarige mej. Oppeneer, waarschijnlijk de oudste oud-leerlinge, waren in grote getale aanwezig alsmede vele belangstellenden en relaties onder wie diverse oud-leerkrach ten. Voorts was aanwezig mr. L. G. Wolf, inspecteur voor het L. O., het college van B. W. en de' gemeente-secretaris, de heren Van Donk en Laporte uit Goes, resp. namens de Bond van Chr. U.L.O.-scholen en de schoolraad, personeel en besturen van plaat selijke scholen en scholen uit de omgeving, delegaties van diverse kerken en twee zonen van het oud-hoofd, de heer Koelmans. Gisteravond om acht uur werd door de voorzitter, de heer H. Ribbens een welkomstwoord ge sproken tot de talrijke aanwezi gen, in het bijzonder tot mr. Wolf, burgemeester mr. Teile gen en ds. P. van Strien uit Delft. Ook de heer Van Es, die vele jaren aan de school was verbon den werd door de heer Ribbens van harte verwelkomd. Hierna zongen de aanwezigen gezamenlijk Ps. 103 1 en 9. Na Schriftlezing door de heer Ribbens werd gezongen Ps. 100 1 „Juich aarde, juicht alom de Heer". Mr. L.G.Wolf sprak vervolgens een feestrede, waarin hij in zeer bloemrijke taal de voorbije hon derd jaren de revue liet passe ren en er op wees, dat er toen reeds een groot gevaar was voor modernisme. Hij zag de opkomst van de Christelijke school als 'n heenwijzing naar het boventijdse en bovenaardse. De mensen van toen hebben heel veel moeten of feren, aldus spreker. Ondanks alle veranderingen die tot stand kwamen, is uw pa rool hetzelfde gebleven. U heeft de fakkel overgenomen, hem brandende gehouden en zult hem brandend door moeten geven. Mr. Wolf herinnerde er aan dat de intelligentie der kinderen zeker niet altijd primair moet Zijn. Dé leerkrachten moeten veel van hun liefde geven aan het kind, naar het voorbeeld van Christus. Spr. wees er verder op dat er een overeenkomst moet zijn tus sen woord en voorbeeld, want vooral de kinderen van onze tijd hebben hiervoor een scherpe op merkingsgave. Uit het jaarverslag van 1955 herinnerde spr. zich een zin over de Christelijke U.L.O-school te Terneuzen: ,,Er gaat een bijzon dere kracht van uit, een goede teamgeest en liefde voor het schone". Mr Wolf dankte voor de samenwerking en de vriend schap. Voor de toekomst wenste hij de school de frisheid van de jeugd. Gods woord is regenere rend en petillant, ook voor de zwakken. Burgemeester Teilegen, als wethouder van onderwijs, her dacht met dankbaarheid dat ook zijn kinderen in Terneuzen Chris telijk onderwijs hebben genoten. In verband hiermede noemde hij de naam van wijlen de heer P. Lankamp. Burgemeester Teilegen wees verder op de grote taak van de Christelijke school nu de jeugd wordt losgeslagen en de band tussen ouders en kinderen veel losser wordt. In deze tijd is Godsvertrouwen noodzakelijk, al dus spreker. Talrijke herinneringen door de secretaris, de heer J. Kruijsse, ge put uit oude notulen, vertelde de voorzitter, de heer H. Ribbens. Hij gaf een groot aantal feiten e cijfers uit de geschiedenis der Vereniging voor Christelijk On derwijs, waaraan wij gaarne in een volgend nummer een apart artikeltje willen wijden. Met intense aandacht werd de gloedvolle rede van ds. P. van Strien beluisterd, die de geschie denis van het onderwijs in de laatste honderd jaren memoreer de. Spreker wees daarbij in het bijzonder op de liberale gedach te, die vóór deze periode ingang had gevonden, een gedachte, die ook haar stempel drukte op de scholen. Veel werd geofferd en geleden door mensen, die van oordeel waren dat Christelijk on derwijs noodzakelijk was. Spre ker schetste de strijd, die zij heb ben gestreden, en de uiteindelij ke overwinning, die werd behaal Ook hier in Terneuzen hebben mannen dit honderd jaar geleden aangevoeld, aldus ds. Van Strien, en ook zij hebben gezorgd, dat er weer een echt Christelijke geest op de school kwam. Torenmontage per hijskraan en helikopter. Het bouwbedrijf Dekkers te Roosendaal, dat de restauratie verricht van de torenspits op de kerk van O. L. Vrouw van He melvaart in het dorpje Nispen, doet dit werk even eenvoudig als spectaculair. Werd veertien dagen geleden de houten spits van 14 meter lengte door een hijskraan in zijn geheel op de kerktoren geplaatst, op zater dagmiddag a.s. te half drie, zal een helikopter, bestuurd door de piloot Eelco Schuller, het 300 kg wegende kruis op de spits zeften. De piloot zal dit werk alleen opknappen. Aan de on derzijde van het kruis is een stalen korf gemonteerd, in de vorm van een kegel, die precies op de houten top van de toren spits past. Daarbij moet er op gelet worden dat de armen van het kruis evenwijdig komen te staan aan de voorzijde van de kerk. Is het kruis eenmaal ge lost, dan heeft een leidekker niet meer te doen dan een be schermende papier van het ver- gulsel af te halen en de korf nog iets steviger te bevestigen door het aandraaien van enige ringen. Deze „operatie-kruis", die alles bij elkaar niet langer dan een half uur zal duren, is woensdag beproefd op het vliegveld Zes tienhoven. Met een helikopter van Aero-Contractors N.V., be last met eenzelfde gewicht als van het kruis, zijn proefvluch ten gemaakt, die volgens het bouwbedrijf geheel bevredigend zijn verlopen. De montage van het kruis zal echter worden uitgesteld als de weersomstandigheden daartoe aanleiding geve#* Uitvoerig schetste spreker welk een zegenrijke invloed het Chris telijke onderwijs heeft gehad in verband met het opkomend socia- lisme, de Christelijke actie en de politieke ontplooiing van het Christelijk volksdeel in ons land. De anti-propaganda spreekt over de vloek der verzuiling, doch dit is niet waar, aldus ds. Van Strien. Wanneer wij geen Christelijk onderwijs hadden, zou ons leven nog meer het merk van een God vergeten tijd dragen. Daarom moet het Christelijk onderwijs met biddende handen en het hart verdedigd worden. Het Christelijk onderwijs dient te zijn doortrokken van de geest van Christus. In zijn slotwoord, waarbij hij alle sprekers hartelijk dankte, sprak de heer Ribbens de hoop uit, dat het gemeentebestuur, op wiens steun steeds kon worden gerekend, verder zal helpen nu een nieuw schoolgebouw drin gend nodig is. Met het gezamenlijk zingen van De dag, door uwe gunst ontvangen, is weer voorbij, de nacht genaakt; en dankbaar klinken onze zangen tot U,die 't licht en 't duister maakt. Gezang 59 van de Gereformeer de bundel (Gez. 281 van de Her vormde bundel) en een dankge bed, uitgesproken door ds. Van Strien, werd deze drukbezochte stijlvolle feestavond besloten. TIMMERMAN RAAKTE 3000 KWIJT. Een 70-jarige timmerman uit Muiden heeft bij de rijkspolitie aldaar aangifte gedaan dat hij drieduizend gulden is kwijtge raakt. Hij had dinsdagavond j.l. enige tijd vertoefd in een café in zijn woonplaats, waar hij in aanraking was gekomen met een gezelschap van enige mannen en een vrouw. Later op de avond hadden zij de man thuisgebracht. Het is niet be kend waar het geld is gebleven. DIEFSTAL VAN ƒ3600 OPGELOST De Hilversumse recherche heeft de 26-jarige C. J. G. ge arresteerd. De man bekende in de nacht van 19 op 20 augustus een fototoestel en een bedrag van 3600,— te hebben gestolen uit de knippatronenfabriek aan de Huygensstraat te Hilversum. Aanvankelijk beweerde hij er niets van te weten, maar toen na een huiszoeking een bedrag werd gevonden van 2800, verborgen achter een losse plank in het plafond, legde hij een volledige bekentenis af. De overige 800,waren in Am sterdam opgemaakt. De man is inmiddels in arrest gesteld. AUTO-ONGELUK BIJ UITGEEST. Donderdagmiddag om kwart vóór één is op de provinciale weg tussen Uitgeest en Krom menie een grote personenauto bij het passeren van een vracht wagen van de weg geraakt en in de sloot terecht gekomen. Van de zes inzittenden, twee heren en vier dames, moest de heer E. B., afkomstig uit Californië, naar het algemeen ziekenhuis te Zaandam worden overge bracht. De vijf anderen kregen slechts lichte verwondingen. Het gezelschap was op weg van Groningen naar Den Haag. De bestuurder van de auto, de heer D. J. uit Groningen wilde een voor hem rijdende vrachtauto passeren, toen deze laatste bezig was een derde auto in te halen. De personenauto werd van dé weg af gedrukt en kwam op zijn kant aan de overzijde van de weg in de sloot terecht. De wa gen werd licht beschadigd. AUTO UIT DE BOCHT GEVLOGEN. Bij Akkrum is woensdag avond om tien uur een auto be stuurd door de 22-jarige F. Bu- ma uit Joure met grote snel heid uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De be stuurder was op slag dood. Een mede-inzittende werd slechts licht gewond. BIJ VERKEERSONGEVAL OM HET LEVEN GEKOMEN. Bij een botsing tussen een bromfietser en een vrachtauto te Eefde, (gemeente Gorssel), is de bromfietser, de 61-jarige heer K. A. D. uit Gorssel op slag ge dood. Zijn 59-jarige echtgenote, die op de duo zat, werd zwaar gewond. ONGEVAL OP RIJKSWEG No. 1 Woensdagavond is de 44-jari- ge reclametekenaar D. J. de Zwart uit Muiderberg om het leven gekomen bij een verkeers ongeval op rijksweg no. 1 Am sterdam't Gooi. De heer De Zwart stak, nadat hij bij de halte Meerstraat uit een bus van de N.B.M. was ge stapt, de rijksweg over. Halver wege weifelde hij echter, waar door een motorrijder uit Am sterdam, die uit de richting 't Gooi naderde, hem niet meer kon ontwijken. De Zwart werd gegrepen en was vrijwel op slag dood. De motorrijder en zijn echtgenote die achterop zaten, werden vrij ernstig gewond. Zij zijn per ziekenauto naar het diaconessenziekenhuis te Naar- den overgebracht. ONGELUK DOOR OPENSLAAND AUTOPORTIER Een autoportier dat plotse ling werd opengezwaaid is gis termorgen weer de oorzaak ge weest van een ernstig ongeluk. Het gebeurde in de Jonker Fransstraat te Rotterdam. De 24-jarige mevrouw C. J. H. S.— B. uit de Kerstand van de Berg- selaan passeerde juist met haar brommer en werd door het por tier geraakt. Zij viel en moest vermoedelijk met een sche- delbasisfractuur in ernstige toestand naar het Westerzieken huis worden gebracht. ZWARTE OOIEVAAR. Sedert enkele dagen houdt zich in de buurtschap Horst- hoek bij Heerde een zwarte ooievaar (Ciconia Nigra) op. Deze zeldzame vogel, die een rode snavel, dito poten en een wit vest heeft, is bijna even groot als de bekende Eiber. In dien hier geen sprake is van een ontvlucht dier uit een of ander park, dan is een van de zeldzaamste waarnemingen van de laatste tijd gedaan. MOTORRIJDER VERONGELUKT. De 23-jarige P. Zijp uit Bus- sum, die woensdagavond per motor op weg was naar zijn ver loofde in Hilversum,werd op de betonweg BussumHilver sum verblind door de lampen van een tegenligger en reed te gen een stilstaande melkwagen op. Ernstig gewond is hij naar een ziekenhuis te Bussum over gebracht, waar hij woensdag nacht is overleden. TRUCK REED BIJ FOTOGRAAF BINNEN. Op de Spuiweg te Dordrecht is donderdagmorgen een truck met oplegger, beladen met 17 ton ijzer, achteruit in de gevel van de zaak van de fotograaf A. Fröhling gereden, tengevolge waarvan een grote ravage werd aangericht. De truck werd be stuurd door de 33-jarige chauf feur J. S. uit Santpoort, die in Dordrecht aan een fabriek in de Lijnbaan zijn lading moest afleveren. Omdat hij niet goed de weg wist, parkeerde hij zijn wagen op de Spuiweg om in een win kel te vragen hoe hij moest rij den. Hij had de cabine nog maar net verlaten of de truck begon in achterwaartse richting over de daar ter plaatse aflo pende weg te rijden. De opleg ger ramde eerst een personen auto, die geparkeerd was en reed vervolgens tegen de voor gevel van het foto-atelier. De kracht, waarmee dit gebeurde, was van dien aard, dat de wa gen tot bijna in de keuken van het pand doordrong. De truck kon op eigen kracht weer uit het huis komen. Dit moest evenwel onmiddellijk worden gestut, omdat er gevaar voor instorting bestond. Door welke oorzaak de truck is gaan rijden is tot dusver niet bekend HAMMARSKJOELDS BESPREKINGEN IN LIBANON Waarnemers te Beiroet menen, dat Libanese autoriteiten de secretaris-generaal der Verenig de Naties Hammarskjoeld heb ben voorgesteld de Amerikaanse troepen in Libanon door waar nemers der Verenigde Naties te vervangen. Men verwacht te Beiroet, dat de Libanese regering de Ameri kaanse troepen in het land wil houden, totdat zij er zeker van is dat de Verenigde Naties de souvereiniteit en onafhankelijk heid van Libanon zullen waar borgen. De regering, die de Ameri kaanse autoriteiten heeft ver zocht troepen naar Libanon te zenden, blijft echter nog slechts twaalf dagen aan het bewind. (Advertentie.) De Provinciale Afzetcom- missie voor Zeeland maakt aan de Fruittelers bekend, dat op de veilingen kunnen worden aangevoerd en ge veild; MAANDAG 15 SEPT. 1958. Elissons Orange alle maten mits voldoende gekleurd. Bonne Louise d'Avranches alle maten, op 5 mm sorteren. Conference 55 mm en op. Spaanse wijnpeer alle maten. DONDERDAG 18 SEPT'58. Cox's Orange Pippin 60 mm en op, op 5 mm sorteren. Beurré Hardy alle maten, op 5 mm sorteren. Maagdepeer alle maten. Herzogin Elsa alle maten. Arrestaties in Frankrijk In verscheidene streken van Frankrijk heeft de politie woensdag talrijke arrestaties van Noordafrikanen verricht. Zo werd te St. Etiënne een sa„ botagegroep van* 35 man opge rold en te Lyon een groep van 16 F.L.N.-strijders. Ook in Dyon en Metz en omgeving werden aanhoudingen verricht. Woensdagochtend zijn er in totaal 220 Noordafrikanen aan gehouden. Protestdemonstraties in de Sow jet-Unie In Moskou, Leningrad en an dere industriële centra van de Sowjet-Unie zijn woensdag gro te protestbiieenkomsten gehou den tegen „de Amerikaanse mi litaire inmenging" in het Verre Oosten. In de hoofdstad richtten partijvertegenwoordigers zich tot duizenden betogers die voor een autofabriek waren bijeenge komen. De vertegenwoordigers van de fabrieksarbeiders gaven uiting aan hun „verontwaardi ging over de onbeschaamde pro vocaties van de Amerikaanse imperialisten". Onderzoek naar vleermuizen in Nederland Het onderzoek dat het zoölo gisch laboratorium der rijks universiteit te Utrecht instelt naar het gedrag en de versprei ding van boombewonende vleer muizen in ons land geschiedde totnutoe door het aanbrengen van een ring aan een der vleu gels van de vleermuis. Geble ken is echter, dat deze ringen soms door beknagen onleesbaar worden gemaakt of dichtge- beten worden, waardoor een be schadiging aan de vleugel ont staat die de dood van het dier kan veroorzaken. Een Poolse onderzoeker, dr. Krzanowski, heeft het laboratorium in Utrecht een aantal oormerken ter beschikking gesteld. Bij wijze van proef is thans een aantal vleermuizen met deze oormerken voorzien en losgela ten. Zij kunnen vooral in de omgeving van Utrecht worden verwacht. De oormerken dragen het opschrift: Akad. Nauk. Warszawa met een nummer van de serie 24012500. Het instituut verzoekt het pu bliek bij eventuele vangst van zo'n vleermuis het oormerk niet te verwijderen, doch het num mer te noteren en dit door te geven aan: Zoölogisch labora torium, Janskerkhof 3, Utrecht, en het dier weer in vrijheid te stellen. Verzocht wordt voorts dode dieren zo spoedig mogelijk aan genoemd adres op te zen den. Tweede internationale correspondentieweek „Vriendschap blijft als u schrijft" is de slagzin van de tweede internationale correspon dentieweek, die van 5 tot en 11 oktober gehouden wordt door het Nederland-comité „Internationale correspondentieweek" te Amster dam. Dit comité werd mede op instignatie van Amerikaanse zijde het vorig jaar gevormd. Het heeft de medewerking van de P.T.T., de K.L.M., het A.N.V.V. en diverse andere organisaties en instellin gen. Het doel is de bevordering van het nationale en internatio nale contact door middel van een hartelijke corrsepondentie. Ten einde ook bij de filatelisten be langstelling te wekken zal de P.T.T. wederom een bijzonder stempel in gebruik nemen, waar op gedurende de correspondentie week de daarbij behorende data staan vermeld. Gedurende de 6 dagen van de correspondentieweek zal men 'brieven kunnen versturen in spe ciale enveloppen, die bij de kan toorboekhandel voor 3 cent ver krijgbaar zijn en waarvan er dagelijks in willekeurige plaatsen van ons land in de postkantoren 3 zullen worden uitgeloot. De der de en de tweede worden beloond met een waardebon, de eerste echter brengt zijn afzender een reis op: met zijn gezin kan hij een dag gaan doorbrengen in de stad waar de geadresseerde woont. Wordt een brief naar het buitenland getrokken, dan krijgt de afzender een éénpersoons retourreis naar de geadresseerde tot een maximum waarde van 500,plus zakgeld tot een grotere reis tot een totaal van deze beide bedragen aangeboden. De wereldbevolking' in het al gemeen koestert angst voor de atoomenergie. Deze energie wordt veelal beschouwd als een dreigende en geheimzinnige macht en er wordt vaak niet ra tioneel over gedacht, geladen als de gedachten is met irrationele vrees en irrationele hoop. Töcli is er geen reden voor een alarm stemming. Wel dienen de autori teiten in alle landen hiervan kennis te nemen, opdat zij er bij hun beleid rekening mee kunnen houden. Tot deze conclusies komt een studiegroep, ingesteld door de Wereldgezondheidsorganisatie (W.H.O.), die een onderzoek heeft ingesteld naar de invloed, die de ontwikkeling van de kernenergie heeft op de geeste lijke volksgezondheid. Deze groep heeft daartoe kennis ge nomen van rapporten over de emotionele invloed van de ont wikkeling der kernenergie, pu blieke verklaringen, persartike len, brieven van autoriteiten op het gebied van gezondheid en van de religie, alsook van kli nische onderzoekingen. Een van haar overige conclusies, is, dat de grote massa van de wereld bevolking tegenover de atoom energie een kinderlijke instel ling heeft en vrees koestert voor het onbekende. Aan de andere kant wordt in het rap port opgemerkt, dat er ook groepen volken zijn, die van de kernenergie wonderen verwach ten voor de verhoging van hun levensstandaard. De gevolgen van een eventuele teleurstelling kunnen ernstig zijn, aldus het rapport, en zouden vijandigheid kunnen veroorzaken jegens de volkeren die wel voordeel put ten uit de kernenergie. De voornaamste angst voor de atoomenergie, aldus het rapport, komt voort uit de geheimzinnig heid van de radioactieve straling, die men niet kan zien, horen, voelen, proeven of ruiken. Er bestaat voorts een grote angst, dat een,enorme macht de men sen uit de hand zal lopen en dat de atoomenergie, zo zij de hele wereld al niet doet ont ploffen, een biologische ketting reactie zal veroorzaken. Radio actieve stoffen zouden water, land, dieren, vissen, planten en mensen kunnen vergiftigen en kinderen en kleinkinderen. In het rapport wordt ook in gegaan op een vraag wie de schuld voor deze angsten draagt. „De geleerde" heeft zijn gezag verloren, zo wordt ge zegd. Het publiek, niet in staat de verschillende takken van wetenschappen van eikaar te onderscheiden en niet in staat het verschil te zien tussen een wetenschappelijk feit en de mening van een wetenschaps man, wordt gesteld voor dui zenden tegenstrijdigheden. Gewezen wordt voorts op wantrouwen en gebrek aan overeenstemming tussen geleer den, niet alleen op het gebied van de kernenergie, maar ook cp terreinen als de anti-polio vaccinaties en de kankerver wekkende uitwerking van ta bak. Bovendien laten geleerden zich soms verleiden tot verkla ringen over zaken die niet op hun eigen terrein liggen. De studiegroep zegt waar dering te hebben voor de wijze waarop de pers het nieuws over de ontwikkelingen op kern energiegebied brengt. Alleen acht zij de koppen vaak te sen sationeel en niet overeenkom stig de inhoud van de artike len. De stelregel„Slecht nieuws is goed nieuws", heeft ernstige gevolgen voor de geestelijke ge zondheid, aldus het rapport. Een van de mogelijkheden om deze situatie te wijzigen ziet de studiegroep in het vertrouwd maken van de opgroeiende ge neratie met al hetgeen op de kernenergie betrekking heeft. Bovendien dient mensen met belangrijke posities in het openbare leven, zoals artsen, onderwijzers, geestelijken en autoriteiten, begrip te worden bijgebracht voor zaken, die de geestelijke volksgezondheid ra ken, aldus de studiegroep. DE CENTRALE TRAINING VAN HET NEDERLANDS ELFTAL. De centrale training is don derdag dan toch „echt" begon nen. Waren er verleden week bij de eerste bijeenkomst van de kandidaten voor het Nederlands elftal slechts 8 spelers aanwe zig, deze donderdag kon bonds coach Elek Schwartz werkelijk tevreden zijn. Maar twee van de „voorlopigen" ontbraken op het appèl Jan Notermans en Coen Moulijn en zij hadden daar alle reden voor. Zowel de Fortuna-speler als de Rotter dammer hebben woensdagavond namelijk in Brussel met het militaire elftal tegen België ge speeld. Er was een „nieuweling" in de groep en daar zal Schwartz wel bijzonder verheugd over zijn geweest dat was Kees Rijvers, die kort na de wedstrijd Neder landOostenrijk, in het najaar van 1957 in Amsterdam ge speeld, niet meer in het natio nale team wenste te worden op gesteld. Met veel ijver hebben de 15 spelers het gebruikelijke pro gramma afgewerkt, na ander half uur liet de bondscoach zijn pupillen de kleedkamer weer op zoeken. Na de oefenwedstrijd van 17 september te Amsterdam tegen Saarland volgt nog één centrale training en wel op woensdag 24 september. Vier dagen daarna speelt het Neder landse elftal zijn eerste wed strijd van het nieuwe seizoen. In het F.C. Antwerp-stadion komt het nationale team dan tegen België in het veld. De volgende 15 spelers woon den de trainings-bijeenkomst bij: De Munck, Pieters Graafland, Wiersma, Van der Hart, Kuys, Klaassens Van Wissen, Van der Kuil, Lenstra, Schuurman, Rut ten, Angenent, Kraay, Van der Linden en Rijvers. WILKES MAG NIET VOOR „C. D. LEVANTE" SPELEN De Spaanse voetbalbond heeft geweigerd Faas Wilkes toestem ming te geven om voor de twee de divisieclub „C D. Levante" te gaan spelen. Dit besluit werd genomen, aldus de bond, in ver band met de leeftijd van Wilkes hij wordt in oktober 35 jaar en de omstandigheid dat „Levante" in de tweede divisie uitkomt. In Spanje bestaat reeds jaren lang een streven om buitenland se voetballers zo mogelijk te weren. Zo kon in september 1955 het contract dat Wilkes had met de eerste divisieclub „Valencia" ten gevolge van de z.g. „wet Moscardo", pas na veel moeite en slechts voor één jaar worden verlengd. MILITAIRE KAMPIOENSCHAP Nederland verloor van België Het Nederlandse militaire elftal heeft de eerste wedstrijd van het kwalificatie-ronde voor het tornooi om het militaire voetbalkampioenschap verloren. Op het Anderlecht-terrein te Brussel versloegen de Belgische militairen de Nederlanders woensdagavond met 2—1, ITALIË WON DEFINITIEF CHALLENGE HENRI DENSGRANGE Italië heeft definitief de Challenge Henri Desgrange, een prijs die in 1949 is ingesteld, ge wonnen. Deze prijs, niet te ver warren met de Challenge Des- grange-Colombo, was bestemd voor het land dat gedurende tien jaar bij de wereldkam pioenschappen in punten uitge drukt de meeste successen zou boeken. De puntenwaardering voor de nummers 1, 2 en 3, zo wel bij de profs als amateurs was 5, 3 en 1. Italië vergaarde in die periode 198 punten, Frank rijk 83, België 80 en Nederland 73 punten. RECORDBEDRAG VOOR FAUSTO COPPI Fausto Coppi heeft dezer da gen het fantastische aanbod van 12.000 gulden gekregen in dien hij met zijn landgenoot Terruzi een koppel wil vormen in de zesdaagse van Berlijn (van 3 tot 9 oktober a.s.). Een beurs van 2000 gulden per dag exclusief alle prijzen en premies - is het hoogste be drag ooit hiervoor geboden. De ex-campionissimo heeft echter nog niet toegehapt. Zijn ant woord was geen ja, maar ook geen nee, hij moet er eens rus tig over denken. DE WONINGBOUW, IN JULI 1958 Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek werden in juli 6.557 wo ningen gebouwd. In de maand juli van het vorig jaar waren 6.777 woningen gereed. In de eerste zeven maanden' van dit jaar zijn 49.816 wonin gen opgeleverd, tegen 47.891 in de overeenkomstige periode van 1957. Van de in juli 1958 voltooide woningen werden er 561 als sy steemwoningen gebouwd. In de eerste zeven maanden van het lopende jaar kwamen 4.872 sy steemwoningen gereed. Sedert de bevrijding zijn, ge rekend tot en met juli 1958, 646.374 woningen opgeleverd. Het aantal woningen, waar van met de bouw in juli dit jaar wordt begopnen bedroeg 8.000, tegen 6.068 in juli 1957. In de eerste zeven maanden van 1958 werd met de bouw van 46.625 woningen aangevangen, tegen 54.690 in de overeenkom stige periode van 1957. Doordat in juli 1958 met de bouw van meer woningen werd aangevangen dan er gereed kwamen, is het uitvoeringsni veau weer gestegen. Het aantal woningen, dat op 1 augustus 1958 in aanbouw was beliep 86.702. SAS VAN GENT. Geboorten: 17 aug. Patricia A. M. A., d. van G. de Groene-van den Bergen; 18 aug. Adriana M., d. van G. Timmers-van Iersel; 20 aug. Izaak J., z. van P. Monteau- van 't Veer; 22 aug. Marjolein M., d. van E. L. de Vriend-Ingels; 27 aug. Jean P., z. van E. de Clercq- Vereecken. Huwelijksvoltrekkingen: Roger C. Bral, 28 j. jm, won. Bassevel- de, en Irène M. Begijn, 33 j., jd.; Arnold G. van Paemel, 24 j., jm, won. te Westdorpe, en Beatrice S. Tieleman, 20 jr. jd.; Petrus B. Haring, 24 j., jm., won. te Mon nikendam, en Mathilde S. de Nijs, 25 j., jd.; Georges P. Cassier, 19 j„ jm., won. te Zelzate. en Ray- monda F. M. Goethals, 21 j., jd.; Augustinus Drubbel, 29 j. jm., won. te Koewacht, en Suzanna van den Broeke, 25 j., jd. Overleden: Ephemia I. van Hecke, 75 j., echtgenote van H. E. Scheffer. SAS VAN GENT. Gevestigd: J. D. Riemens, Tramstraat 12, van Terneuzen; Roger C. Bral, Oostkade 5, van Bassevelde (B.)C. J. Schilte e. v. Rouw, Oostkade 15, van Apeldoorn; E. E. M. de Meijer, e. v. Goethals, Zandstraat 12, van IJzendijke; D. F. Buijze, Ire- nestraat 7, van Terneuzen; J. N. Faas, e. v. Buijze, Irenestraat 1, van Axel; K. D. Gerritsma, Vre- destraat 2, van Hoorn; G. C. E. Wauters en echtgenote, Zandstr. 95, van Westdorpe; Denise C. van Troost, Beukenstraat 3, van Parijs. Vertrokken: P. J. Bulté, Poel straat 17. naar Terneuzen; Phile mon E. Obrie, Zandstraat 95, naar Westdorpe (met gezin,,)B. S. Tieleman, e. v. Van Paemel, B. Hoefnagelstr. 47, naar West dorpe; R. C. de Mul, Westkade 105, naar Gent (B.)Willy A. A. van Acker, en echtgenote, Schul- penpad 31, naar Zelzate; Irma Vermoet, Zuidstraat 14, naar Terneuzen; A. van Dalen, Tram straat 14, naar Amersfoort; M. S. de Nijs, e. v. Haring, Sehulpen- pad 12, naar Monnikendam; F. de Nijs, en echtgenote, Schulpen- pad 12, naar Terneuzen ;R. F. M. Goethals, e. v. Cassier, Grootma joorstraat 5, naar Zelzate; H. M. Bakker, Weststraat 1, naar Heu- men. OPNIEUW HOGER UNILEVER WILLIG Aan het Damrak is men ver baasd over de willige stemming die de markt ook gisteren weer demonstreerde. Na de stijgin gen van deze week zijn de koer sen van AKU, Philips en Unile ver gistermiddag wederom op gelopen. Het buitenland blijft de grote koper en het publiek doet bescheiden mee. Hieraan worden uiteraard vele bespiege lingen vastgeknoopt hetgeen niet wegneemt dat de markt al sinds dagen een vrij opgewekt karakter heeft en dat buiten landse beleggers de fondsen van de internationale rubriek kennelijk nog goedkoop achten. Gisteren gaf Unilever de toon aan. In een zeer drukke hoek opende het margarinefonds tien punten hoger en behaalde zijn top op 416'/2, waarna op winst nemingen een reactie volgde tot 413. Ook AKU zette weer be hoorlijk hoog in, n.l. op 225, het geen een hernieuwde verbete ring van 3 punten betekende. Daarna reageerde het fonds tot 222. Philips, die reeds een flin ke stijging achter de rug heeft, deed het kalmer aan, steeg tot 341 Vz 4) en reageerde tot 339. KLM bleef boven New York pariteit. Kon. Olie weerspiegel de het nauwelijks prijshouden de slot van Wall Street en was een gulden lager. Ook de andere afdelingen lie ten een betrekkelijk goed marktbeeld zien, met name de scheepvaarthoek, waarin KPM boven 144 uitkwam en ook de andere soorten enige punten opliepen. Van de cultures was Deli opnieuw vast op ƒ124, ge stimuleerd door de dividendher vatting door de American Su matra Tobacco, een dochteron derneming van de Deli. Senem- bah daarentegen was iets aan geboden op de voor de markt teleurstellende mededeling, vooral de dividendpassering. In Soekowono mocht geen no tering worden opgemaakt we- .gens het bericht van gistermid dag over het bod op de aan- delen. De locale fondsen hiel den zich zeer kalm, Rijnstaal werd iets hoger gewaardeerd ingevolge het meevallende jaar verslag. Staatsfondsen ietwat onzeker. Prolongatie 3Vi pet. NABEURSKOERSEN Kon. Olie: 165.00—166.00 ƒ164.95) Ünilever: 411-415 (411%) Philips: 337339',2 ged. en laten (337%) AKU: 221222% (221%) 5 conv. Philips; 146%—147% (146%) Int. concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen BEURSINDICES 9/9 10/9 11/9 298.71 303.62 303.79 157.64 158.47 158.64 136.14 138.28 139.34 125.98 126.31 126.47 87.98 89.37 89.55 210,63 213,52 213.76

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3