nieuwó AGENDA 2 f EEN MEESTERWERK IS ZOEK Buitenlands nieuws DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 12 september 1958 iProvinciaal DE GEMEENTELIJKE HERINDELING OP SCHOUWEN-DUIVELAND. Drie leden van het college van Gedeputeerde Staten van de pro vincie Zeeland, onder voorzitter schap van de Commissaris van de Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, hebben woensdag achtereenvolgens op vijf plaatsen op Schouwen-Duiveland bespre kingen gehouden met de gemeen tebesturen op het eiland over net ontwerp van wet over de gemeen telijke herindeling. Achttien ge meenten zijn in de gelegenheid gesteld hun bezwaren ten aan zien van dit plan te uiten. In Brouwershaven heeft mr. dr. B. J. Stokvis uit Amsterdam, als gemachtigde van de gemeente Dreischor, een pleidooi gehouden voor de zelfstandigheid van deze gemeente. Een combinatie met de gemeente Brouwershaven voor deze gemeente, is volgens hem, onmogelijk. Over het algemeen staan de gemeenten op het standpunt dat zij liever hun zelfstandigheid willen behouden, maar dat, in- 'dien dit niet mogelijk zou zijn. zij zich in het onvermijdelijke zouden schikken. Van de achttien gemeenten zul len er volgens het ontwerp van wet zes overblijven, indien deze wet wordt aangenomen. BRITS GUYANA De wetgevende raad van Brits Guyana heeft de regering ver zocht zich *e beraden over toe treding tot de Westindische fe deratie nadat deze de status van dominion zal hebben gekregen en Brits Guyana zelfbestuur, mits de wens van het volk bij volksstemming tot uiting is ge komen. Een amendement in deze zin op een notie van Forbes S. Burnham, de leider van het na tionale volkscongres, waarin de regering gevraagd werd ter stond met de federale regering in onderhandeling te treden over aansluiting van Brits Guyana bij de Westind:sche federatie, werd met tien tegen zeven stemmen aangenomen. Zuidslavische kritiek op Chroesjtsjef Het officiële Zuid-Slavische communistische partijorgaan Ko- munist heeft woensdag de Rus sische premier Chroesjtsjef open lijk verweten een nieuwe cam pagne van het Sowjet-blok tegen Zuid-Slavië te ontketenen. Vol gens het blad is de bedoeling van deze campagne Zuid-Slavië op dezelfde manier in diskrediet te brengen als Stalin in 1948 deed. Men ziet in de campagne voorts een zwenking in de Russische politiek ten opzichte van onver bonden landen, daar de aanval len tegen een politiek van actieve coëxistentie „ook gericht zijn tegen de Aziatische en Afrikaan se landen, die niet tot blokken behoren". Aanslag in Makassar In een drukbezochte kermis tent op een handelstentoonstel ling in Makassar is één dezer dagen een handgranaat ont plofte, welke 39 personen ver wondde. Een der gewonden overleed later in een zieken huis, de anderen konden na be handeling naar huis. De politie staat voor een raadsel wie de handgranaat wierp. Verklaring van Manley Manley, de eerste minister van Jamaica, heeft te Londen gezegd, dat als het nodig mocht zijn controle uit te oefenen op de immigratie van kleurlingen in Engeland, dit land de volle ver antwoordelijkheid ervoor zou moeten aanvaarden na de uit werking overdacht te hebben die een dergelijke beslissing in de landen van het Gemenebest zou kunnen heboen. Manley zei van mening te zijn, dat de hoofdoorzaak van de hui dige situatie de overbevolking is van zekere straten waar de ge kleurde immigranten wonen. Hij gaf te kennen, dat in Jamaica reeds maatregelen genomen zijn om degenen die willen emigre ren op de hoogte te stellen van de toestand op het gebied van de werkgelegenheid en arbeids voorwaarden en de huisvesting In Engeland. VRIJDAG 12 SEPTEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Schwarzwaldmelodie". Collecte „Draagt elkandeis lasten", fonds tot bestrijding der tuberculose. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Loving You". ZATERDAG 13 SEPTEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Schwarzwaldmelodie". Concertgebouw, 8 uur: „De drie zingende musketiers". Collecte „Draagt elkanders lasten", fonds ter bestrijding der tuberculose" AXEL: Het Centrum 6.30 en 9 uur: „De Chirurg". ZAAMSLAG: Weide nabij de hofstede Jacs. de Klerk, 3.30 uur: Grote ruiterdemonstratle. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 u.: „Richard Leeu wenhart". TERNEUZEN Verkeersongeval. Gistermiddag te ongeveer vijf uur had op het kruispunt Vloos- wijkstraatDonze Visserstraat, Schoolweg een aanrijding plaats. De heer W. V. uit Terneuzen reed op zijn bromfiets vanuit de Grenulaan in de richting Axelse- brug. Bij het naderen van ge noemd kruispunt week hij naar links uit om de Vlooswijkstraat in te rijden. Op dat moment na derde echter een auto uit de Vlooswijkstraat, waardoor V. plotseling moest afremmen om een aanrijding etvoorkomen en midden op de rijweg zijn brom mer tot stilstand bracht. Dit had echter tot gevolg, dat de achter hem rijdende auto, be stuurd door de heer G. v. d. B. uit Terneuzen, tegen de brom fiets terecht kwam en deze zwaar beschadigd werd. De auto had slechts lichte ma teriële schade. Eerste bejaardensociëteit in het nieuwe seizoen. Voor de eerste maal in het sei zoen 1958/'59 zijn de Terneuzen- se bejaarden weer op de sociëteit geweest, die werd gehouden in hte parochiehuis. Gistermorgen werd in de paro chiekerk een H. Mis opgedragen ter intentie van alle Terneuzense bejaarden. Het was de heer De Rijk die bij het begin van d emiddag de be jaarden namens de dames van het comité van harte welkom heette, waarbij hij de hoop uit sprak dat de sociëteitsmiddagen in staat zullen zijn hen voor en kele uren de zorgen te doen ver geten. Spr. wees er op dat in de voor bije maanden het parochiehuis 'n algehele vernieuwing heeft onder gaan, waarop men terecht trots kan zijn. Mevrouw G. Diköttervan Esch sprak haar vreugde er over uit dat de sociëteit weer is begon nen. Naar aanleiding van het feit dat des morgens een H. Mis ter hunner intentie was opge dragen, vroeg zij vooral de zieke bejaarden te gedenken en deze van tijd tot tijd te bezoeken en te helpen. Wij zijn natuurlijk erg trots op ons vernieuwd parochiehuis, al dus spreekster, maar wij moeten nu ook meer huur betalen. Zij sprak daarbij de hoop uit dat ieder, die dit kan, het bejaarden busje niet zal vergeten. Dank zij de welwillendheid van het Terneuzense V.V.V.-bestuur, zo deelde mevr. Dikötter nog mede, kunnen de bejaarden vrij dag een bezoek aan de watertoren brengen. Zij worden daar om 2 uur verwacht. Een zeer geestige toespraak hield daarna de heer A. do Fouw, die wel wenste goed te kunnen zingen om beter tot uit drukking te kunnen brengen welk een trouwe kameraden zij van elkaar zijn. Niet de heer De Fouw alleen, maar alle bejaarden hebben ge zamenlijk met verheffing van stem uitdrukking aan deze gevoe lens van vriendschap gegeven. Hij heette de dames en de be jaarden van harte welkom en sprak er zijn dankbaarheid over uit dat de dames zich weer voor het nieuwe seizoen willen inzet ten om de Terneuzense bejaar den aangename middagen te be zorgen. De heer De Fouw verzocht de aanwezigen het busje naar ver mogen te gedenken en deed ver der een beroep op de bejaarden er voor te zorgen dat geen wan klanken worden gehoord waar door ook de leiding steeds met plezier aan de sociëteitsmiddagen kan terugdenken. De heer De Fouw besloot met allen prettige en aangename middagen toe et wensen in beide sociëteiten. Hierna had hij nog een verras sing door een zelfgemaakt ge dicht voor te lezen naar aanlei ding van de verjaardag van me vrouw Dikötter, hetgeen door de talrijke aanwezigen met veel enthousiasme werd beluisterd. De rest van deze eerste middag werd met gezelschapspelen en onder een babbeltje doorge bracht, terwijl de dames, zoals atlijd, voor de koffie zorgden. Vergadering filatelisten. De leden ven de postzegelver eniging „Zeeuws-Vlaanderen" te Terneuzen kwamen woensdag avond voor het eerst na de vakan tie in vergadering bijeen. Na het welkomstwoord van de voorzitter, de heer H. Lyppens, deelde deze tevens mede, dat hij de volgende vergadering zou af treden als voorzitter gedachtig aan het gezegde, dat er een tijd is van komen en gaan. Hij sprak daarbij de wens uit dat er een jongere kracht zou komen, die ook weer eens kwam met nieu we ideeën. Daarna sprak hij de hoop uit, dat vele leden zouden inzenden op de in december a.s. te houden tentoonstelling te Mid delburg. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige ver gadering. werden dia's vertoond van zegels van de Verengide Na ties. Nadat bij de rondvraag nog aandacht werd gewijd aan de jeugdvereniging, werd de verga dering gesloten. Verkoping woonhuis. Gistermiddag werd door nota ris Hoving ten verzoeke van de heer E. Dootjes te Middelburg in de bovenzaal van café „Du Commerce" in het openbaar ge veild het huis met erf en tuin, groot 1 are 10 ca, staande Schel- dekade 18. Koper werd de heer M. Dek ker Ezn te Zaamslag voor 13.400. BIERVLIET. Serenade voor de national? kampioen hengst. Donderdagavond bracht de plaatselijke muziekvereniging 'n serenade aan de heer A. J. Cat- seman. De heer Catseman is me de-eigenaar van de kampioen hengst „Succ-esseur", die tijdens de trekpaardententoonstelling van het Koninkl. Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" in Den Bosch nationaal kampioen werd. De drumband was ook van de partij en bracht het gezelschap in mars-tempo naar het bedrijf van de heer Catseman. Burgemeester A. P. Kostense vertolkte de gevoelens van de Biervlietse burgerij door er zijn blijdschap over uit te spreken, dat Biervliet andermaal in het nieuws is. Hij feliciteerde de he ren De Dobbelaere en Catseman van harte met het behaalde suc ces. De heer H. A. M. van de Vijver deed dit namens de muziekver eniging de Kon Harmonie. De kampioen werd getoond en na nog enkele nummertjes te hebben gespeeld, werden de mu zikanten rijkelijk onthaald. MIDDELBURG. Spoorwegbeveiliging. Op 15 september a.s. zal bij de overweg aan de Singelweg te Arnemuiden de afsluiting en bewaking worden opgeheven en vervangen worden door auto matische bomen, voorzien van rode knipperlichten. SAS VAN GENT. Kermis. Sas van Gent heeft weer haar jaarlijkse kermis gevierd. Tra ditiegetrouw werd deze kermis- week geopend met het zwemeve- nement de Ronde van Sas. 's Zondags werd voor de vijfde maal gevoetbald tussen Corn Boys en Ria voor de Meuleman- wisselbeker, welke wedstrijd door Corn Boys met 20 werd gewonnen. De baten van deze wedstrijd waren voor de plaat selijke muziekvereniging „De Verenigde Vrienden", die dan ook deze wedstrijd muzikaal op luisterde. Maandag hadden de traditionele bol- en schietwed strijden plaats. Op initiatief van de Zuid- straatwinkeliers werd aan de jeugd gratis ritten gegeven op twee draaimolens en op een zweefmolen. Dinsdag had de jaarmarkt plaats, waaraan een standwerkersconcours was ver bonden. Deze wedstrijd werd ge wonnen door H. J. te Pas met de verkoop van vlekkenzeep. J. Welling werd no. 2 met een stand van rubber huishoud- handschoenen; 3. A. Leijs, Ter neuzen, met groenten; 4! J. Go- bets met figuurballonnen en 5. W. van Wijk met gerookte pa ling. In het café „De Rooie Oedt" had de prijsuitreiking plaats, waarbij de burgemeester R. A. J. den Boer tegenwoordig was, als mede de wnd. voorzitter van de Sasse vereniging van nering doenden, de jury en een be stuurslid van de marktkooplie- denvereniging. Ook de ouden van dagen kre gen een gratis filmvertoning op kermismaandag, aangeboden door de directie van het Olym- pia-theater, waarvoor van de zijde der oudjes grote belang stelling bestond. Zaterdag en zondag a.s. volgt het tweede en laatste deel van de kermis. SLUISKIL. Grote transportbrug in aan bouw voor de A. C. Z. C. Bij de koninklijke firma Penn en Bauduin te Dordrecht is voor rekening van de ..Associa tion Cooperative Zéelandaise de Carbonisation G.A." een zeven tig ton wegende transportbrug in aanbouw, bestemd voor het opslaan en lossen van cokes. Dit gevaarte, dat 51 meter lang. 14 meter breed en 8 meter hoog is en een spanwijdte heeft van 43 meter, heeft een laadcapaci teit van 160 ton per uur. Voor Genieeiitebegpoiijig van Axel De leden van de gemeenteraad hebben dezer dagen de gemeen tebegroting thuis gestuurd ge kregen. Deze zal eerst in de af delingen onderzocht worden en dan zullen aan B. en W. mid dels een voorlopig verslag, de wensen van de raad kenbaar ge maakt worden. Nadat B. en W. hierop met een memorie van antwoord heb ben gereageerd wordt dit lijvig stuk in openbare raadszitting behandeld. Financiëe! is de toestand der gemeente verre van rooskleurig daar de gewone dienst sluit met een tekort van 153.000. Dit bedrag zal altijd bij alle activiteiten, die men wil ont plooien als een schrikbeeld voor ogen staan Want aannemende (en dit is helemaal niet zeker) dat de rijksoverheid met ander halve ton extra bijspringt, dan is nog maai net het tekort ge dekt en is er voor de gemeente nog helemaal geen sprake van nieuwe objecten. B. en W. zeggen dan ook in hun memorie van toelichting, dat de onzekere financiële toe stand van de gemeente zijn stempel drukt op werken aan welker uitvoering niet valt te ontkomen, doch die thans naar de toekomst moeten worden verschoven. Gedacht is hier o.a. aan de sanering van de Oudewijk en de zeer nodig geoordeelde bouw van een openbare kleuter school, Men wil echter blijven streven naar en blijven ijveren voor een redelijk verzorgings- peil der gemeente. Er is een dringend beroep gedaan op de regering om de nodige middelen hiertoe te verschaffen. Een ander onderwerp van gro te zorg is de woningvoorziening. De laatst gereed gekomen wo ningwetwoningen, en dan nog slechts 32, zijn in 1954 gebouwd. Betreurd wordt, dat niet ieder jaar een aantal nieuwe wonin gen wordt gebouwd in het be lang van een regelmatige groei der gemeente. Ten aanzien van de 48 wonin gen in de Julianastraat zijn de voorbereidingen voor de aanleg van elektriciteit en verbetering van sanitair zover gevorderd, dat de verwezenlijking dezer plannen binnen afzienbare tijd kan worden verwacht. Dank zij een nog aanwezige bestemmingsreserve kon een aanvang gemaakt worden met het aanbrengen van een accomo- datie voor het kampeerterrein. Nog in '58 zal begonnen worden met de aanleg van het eerste voetbalveld als onderdeel van het ontworpen complex sport velden. De dienst van openbare wer ken heeft grote zorgen voor het onderhoud voor straten en plei nen. Ten eerste is er geen geld genoeg voor onderhoud van meer dan 80.000 m2 straat en 25.000 m2 trottoir. Ten tweede te weinig straatmakers en meer dere kunnen niet aangetrokken worden. Aanbesteden van het onderhoud, is, gezien de kosten, niet te doen. Om deze redenen is het prak tisch uitgesloten dat men zich zal kunnen houden aan het stra tenplan. Voor de financierings middelen wordt geschat, dat per 1 januari 1959 een tekort van 550.000 door middel van vaste leningen weggewerkt moet worden. De totaalcijfers van de hoofd stukken der gewone dienst zien er als volgt uit; VERZAMELING GEWONE DIENST Benaming: Vroegere Diensten Algemeen Beheer Openbare Veiligheid Volksgezondheid Volkshuisvesting Openbare Werken Eigendommen, niet voor de openbare dienst bestemd Openbaar gewoon lager onderwijs Openbaar uitgebreid lager onderwijs Bijzonder gewoon lager onderwijs Bijzonder voortgezet gewoon lager onderwijs Bijzonder uitgebreid lager onderwijs Bijzonder buitengewoon lager onderwijs Bijzonder kleuteronderwijs Lager- en kleuteronderwijs, niet vallende onder §8 1 t/m 11 Middelbaar onderwijs Hoger onderwijs Nijverheidsonderwijs Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, niet val lende onder §8 1 t/m 15 Maatschappelijke steun en voorzorg Economische aangelegenheden Belastingen Algemene uitkeringen en bijdragen Kasvoorzieningen Inkomsten en uitgaven, niet vallende onder vorige hoofdstukken Onvoorziene uitgaven Totaal der hoofdstukken Verrekeningen Algemeen totaal Inkomsten; Uitgaven: Nadelig Batig slot: slot: Memorie Memorie Memorie Memorie 2.657— 163.234,41 160.577,41 1.081.56 51.753,15 50.671.59 2.165— 46,631,70 44.466,70 170.953,16 217.622,97 46.699,81 82.757,60 272.541,11 189.783,51 32.985,19 24.840,57 8.144,62 39.298,— 74.613,01 35.3151)1 1.610— 1.610— 3.245,80 82.188,77 78.942,97 100— 100— 6.675,60 40.033,55 33.357,95 11.330— 11.330,— 14.710— 15.590,60 880,60 90,— 3.240,— 3.150— 20.030— 20.030— 3.960— 3.960— y 2.500— 59.152, 56 652— 2.993.80 20.155.71 17.161.91 76.545,38 160.485,03 83.939,65 1.680— 6.568,03 4.888,03 1 (62.247.37 772,18 161.475,19 540.571,20 540.571,20 68.855,06 73.460— 4.604,94 42.271,— 44.853,01 2.582.01 12.516,92 12.516,92 1.254.282,72 1.407.282,72 863.191.01 710.191,01 868,846,98 868.846,98 2.123.129,70 2.276.129,70 863.191,01 710.191,01 het laden en lossen ln twee richtingen is de brug voorzien van een mobiele kraan met een vermogen van zes ton. De bouw is zover gevorderd, dat de laadbrug op 22 septem ber op vaarbakken naar Sluis kil kan worden getransporteerd, waar zij zal worden geplaatst. VLISSINGEN. Liberiaans schip wordt opge legd in Veere. Het Liberiaanse s.s. „George", toebehorend aan dc Griekse rede rij „Papadakis". gebouwd in 1953 en groot 9149 brt, is donderdag morgen van de rede van Vlissin- gen vertrokken om als eerste schip in de Zandkreek bij Veere te worden opgelegd. ZIERIKZEE. Sloop van de oude kerk te Sirjansland uitgesteld. De aannemersfirma Wouden berg uit Bemmel, die de vorige week te Sirjansland op Schou wen-Duiveland is begonnen met de afbraak van de zestiende eeuwse kerk, heeft het verzoek gekregen de sloop van het ge bouw enige tijd stop te zetten. In deze kerk werden wand schilderingen aangetroffen uit tijden van vóór de reformatie. Zo werd onder meer een schil dering gevonden van het Sint Andreaskruis in kleuren. De re stauratieschilder Smorenburg uit Amsterdam zal maandag a.s. een begin maken met het schoonmaken van de muren. Getracht zal worden de wand schilderingen zo veel mogelijk onbeschadigd van de muren te halen en ze daarna te restau feren. Vermoedelijk worden ze dan weer in de nieuwe kerk aangebracht. De zestiende eeuwse kerk moet afgebroken worden omdat Sirjansland een nieuwe kerk krijgt, waarvan de bouw wordt gefinancierd door het Rampen fonds. ZUIDZANDE De a.s. kermis. Tijdens het aanstaande week einde zal Zuidzande in het teken van de kermis staan. Hoewel zulks nog niet definitief is, be staat een grote kans dat ook dit jaar een attractie voor de kin, deren aanwezig zal zijn. Voor de ouderen staan er diverse pun ten op het programma. Zaterdagmiddag wordt een wielerkoers voor nieuwelingen gehouden. Zondagavond geeft de Kon. Muziekvereniging „Vero nica" het traditionele concert in de muziektent, terwijl 's maan dagsmiddags een oriëntatierit voor auto's en motoren wordt gehouden. De vorig jaar gehouden oriën tatierit was een groot succes, zodat verwacht mag worden dat ook dit jaar veie automobilisten en motorrijders aan deze rit zul len deelnemen. Bezoek van de Rijkspolitie- Kapél. In verband met het bezoek van de Rijkspolitie Kapel aan Zuidzande hebben de besturen van de V.V.V., Oranjecomité, Muziek- en Winkeliersvereni ging deze week een bespreking gehouden en is men tot de con clusie gekomen dat, naast de ontvangst door het Gemeente bestuur, de politiemensen ook moesten weten dat de inwoners van Zuidzande hun komst zeer op prijs stellen. Het ligt in de bedoeling alle leden van de Kapel, als dank voor hun bezoek, namens de be volking een kleine herinnering aan te bieden in de vorm van een wapenlepeltje. In een circulaire is van dit be sluit kennis gebracht aan de in woners, waarin wordt gevraagd om voor dit doel een bijdrage te willen geven ter bestrijding van de kosten. BROMFIETSER VERONGELUKT. Gisterochtend om tien uur is de 74-jarige bromfietser G. W. op de Kerkewijk te Veenendaal tegen een truck met aanhang wagen gereden. Hij kwam on der het rechter achterwiel te recht en was op slag dood. door HILAIRE BELLOC 23) (Nadruk verboden.) Maar Bensington was niet zo gek, dat hij alleen afhankelijk bleef van Goatcher's straflijst. Hij wist hem beter in zijn macht te krijgen. Hij zorgde ervoor, dat Goatcher behoorlijk in de ver leiding kwam en behoorlijk viel en hij had de bewijzen klaar, met foto's en gramofoonplaat, zodat, als de dwaze Goatcher in de stil le afgeslotenheid van Henry Ben- singston's kamer die bewijzen hoorde, hij kroop en zijn ketenen aanvaardde. Van die dag af was Ch. Goatcher met lijf en ziel aan sir Henry Bensington geketend. Het was een fijne zet voor een jongmens, die pas in het zaken leven was en nog pas aan de goe de kant van de dertig, maar ik geloof, dat ik al gezegd heb, dat Bensington een reus was, het al lerbeste type van grote zakenlui en dat soort genie openbaart zich al vroeg. Een nieuweling in de zaken wereld zou Bensington misschien gelaakt hebben, dat hij iemand gebruikte, die zo inferieur aan hem was in talent en gewoonten, want het moet worden toegege ven, dat Ch. Coatcher niet erg makkelijk de dingen snapte, dat hij niet erg snugger was en dat. als hij misschien nog initiatief had gehad in de drie jaar tussen de dag waarop hij meerderjarig werd en die, waarop hij naar Portland ging, hij dat verloren had in de gevangenis. Maar daar na was hij begonnen te drinken. En niet alleen dronk hij, maar hij was één van die mensen die door drank veranderen. Drank maak te hem twistziek en deed voor een poosje het beetje inzicht, dat hij nog mocht hebben, verdwij nen. Drank gaf hem in de regel een opleving van energie, waar over men zich zou verwonderen, als men hem in de nuchtere helft van de dag had gekend. Van een krachteloze ongelukkige kerel, die voor zijn tijd oud was, werd hij dan een man, die lef had maar het diende gewoonlijk tot niets als tot zinneloze ruzietjes. Een nieuweling, zeg ik, zou zich erover verwonderd hebben, waarom Bensington zo'n soort slaaf koos, maar de mensen, die hun wereld kennen, verwonderen zich niet zo. Dit is het goede soort sloven voor een eenvoudig, me- chonisch werk. eD drank maakt Het (als ik de slaaf zo mag noe men) ongeschikt tot verzet, als Het is uitgeslapen en weer in Ja diepte van depressie is, maar daarom is Het nog niet onbe kwaam om een eenvoudige taak tot uitvoering te brengen vóór het gewone drinkuur slaat. En vooral, als ze drinken, denkt geen mens eraan, ze te gebruiken. De taak, die Henry Bensington zijn slaaf wilde opleggen, was eenvoudig genoeg. Hij kon hele maal zeker zijn van 's mans nuch terheid in het eerste deel van de avond, want toen hij het een keer gewaagd had, de regel te breken, had Bensington hem zo hevige angst aangejaagd, dat hij zeker nooit meer die regel zou breken. Na de afgesproken tijd van half zes kon hij drinken, zoveel hij wilde en Bensington had hevn nog nooit na dit uur iets laten doen. Toen deze Trouwe Dienaar dan ook verscheen, om half vijf des middags, het uur, waarop hij had moeten komen, haalde hij zijn vettig notitieboekje uit zijn zak en speelde met het potlood in zi.in bevende hand, terwijl zijn Mees ter het korte bevel gaf: „Schrijf op!" Hij ijsbeerde door de kamer en begon opnieuw: „Schrijf op: Het pakje meene men naar mijn eigen kamer en onder de matras leggen, zoals het is, ongeopend. De deur ge sloten houden, iedere keer, dat ik uitga, zelfs als het maar voor een ogenblik is en de deur geslo ten houden, als ik in de kamer ben." „Ik, houd de deur altijd geslo ten. sir Henry", blaatte de man, wiens stem bibberend verried, dat hij al veel te lang nuchter was. „Houd je mond!" snauwde Henry Bensington hem toe. Dan ging hij verder: „Morgen om laat eens zien om vijf uur precies, sir Henry Bensington's geheim nummer op bellen, de naam Parcival noe men. Als het de stem van sir Henry Bensington is, hem zeggen, dat alles in orde is. Dat ook de volgende dag doen enzovoort tot tegenorder volgt. Als een andere stem dan die van sir Henry ant woordt, moet ik de boodschap achterlaten, dat alles in orde is. Als er iets niet in orde is, moet ik dadelijk persoonlijk naar sir Henry's bureau komen. Verdere instructies zullen tijdig volgen.. Nu, lees dat allemaal op." Ch. Goatcher las het hardop, maar zijn stem was nog ellendi ger dan te voren, want het lange nuchter zijn maakte hem moe en het was kort voor het uur van zijn dagelijkse verlossing. „Lees het nog eens". Met een zucht, maar die hij do delijk onderdrukte, las de Slaaf het voor de tweede keer. „Doe nu je notitieboekje dicht, leg het neer en herhaal die in structies woord voor woord." De Slaaf herhaalde ze. Hij wist ze precies. „Wacht hier." (Wordt vervolgd.) BELGIË Chroesjtsjef naar de Wereldtentoonstelling in Brussel Donderdag is op de Wereld tentoonstelling te Brussel van welingelichte zijde vernomen, dat de Sowjet-premier Chroesjt sjef voornemens is 6 oktober a.s. een niet-officieel bezoek aan de „Expo" te brengen. Verscheidene Russische lei ders hebben al een bezoek aan de tentoonstelling gebracht. Onder hen bevonden zich pre sident Worosjilof, "de eerste vice-premier Mikojan en me vrouw Ektarina Foertsewa, de enige vrouw in het partijpresi dium. Het zal het eerste bezoek van Chroesjtsjef aan West-Europa zijn sinds hij in april 1956 met de toenmalige premier Boelga. nin Engeland bezocht. Het jaar daarop bracht hij een kort be zoek aan Finland. De laatste jaren heeft hij talrijke reizen gemaakt naar communistische landen. Zijn jongste reis gold een ontmoeting met president Mao Tse Toeng in Peking. ENGELAND VERKLARING VAN MANLEY De premier van Jamaica, Nor man Manley, die in Londen is voor besprekingen in verband met de relletjes tussen blanken en kleurlingen die zich de laat ste tijd in Engeland hebben voorgedaan, heeft woensdag avond op een bewogen vergade ring van 1.500 Westindiërs en andere kleurlingen in Londen de niet-blanken opgeroepen ver draagzaam te zijn. Dan zal men ook verdraagzaam zijn tegen over u, zo zei hij. „U volgt de zware weg van de vreemdeling, van de minder heid, bij het meewerken aan het opbouwen van vriendschap en goede wil", aldus Manley. Onder instemmend geroep zei hij, dat hij veel vijandigheid ten aanzien van de kleurlingen in Londen had gezien, doch ook veel goede wil en vriendschap. Dr. Lacorbiniere, vice-premier van de Westindische federatie, die eveneens in verband met de rassenrelletjes naar Londen is gekomen, gaf de verzekering, dat zijn besprekingen met de Britse regering „buitengewoon goed geslaagd" zijn. De regering zal al het mogelijke doen her halingvan de gebeurtenissen van de afgelopen dagen te ver hinderen, „doch er valt nog ontzettend veel door de West-In diërs zelf te doen", zo zei hij. FRANKRIJK Congres van socialistische partij In Issy les Moulineaux een voorstad van Parijs is donderdag een vierdaags con gres van de Franse socialisti sche partij begonnen, dat een antwoord zal moeten geven op de vraag of de socialisten ja moeten zeggen op de nieuwe grondwet van premier De Gaulle. Secretaris-generaal Guy Mol- let drong er bij zijn partijgeno ten op aan. de nieuwe grondwet te aanvaarden. Oud-minister van Buitenlandse Zaken Chris tian Pineau heeft echter al la ten weten dat hij tegen zal stemmen. Mollet verklaarde dat geen linkse politicus of socialist had kunnen hopen, een zo liberale toekomst voor de overzeese ge bieden voor te stellen als gene raal De Gaulle had gedaan. Aan het Mnd van de ochtend zitting werd het rapport over de algemene politiek van het secre tariaat met 3.739 tegen 598 stemmen, bij 136 onthoudingen aanvaard. Deze uitslag wordt beschouwd als een overwinning van Mollet, die minister van Staat in de regering-De Gaulle is, op de linkervleugel van de partij. VER. STATEN. Wilsons vonnis gehandhaafd. Het hooggerechtshof van Ala bama heeft donderdag in feite het doodvonnis voor de 55-jarige neger Jimmy Wilson gehand haafd en een nieuwe executie datum vastgesteld: 24 oktober Wilson is schuldig bevonden aan beroving. Zijn buit was 1 dollar 95. Het hof heeft zich niet bereid verklaard terug te komen op een vroegere bevesti ging van de doodstraf. De enige kans dat beklaagde de elektri sche stoel ontgaat, is een gratie verlening door gouverneur Fol- som. WEST-DU IT SL AND Geen pensioen voor ex-leden van de Gestapo Het Westduitse rechtscollege, dat uitspraken doet op het ge bied van het administratieve recht, heeft bepaald dat iemand die lid van de Gestapo was op het tijdstip dat Duitsland zich in 1945 overgaf, geen aanspraak kan maken op staatspensioen als gewezen ambtenaar of her stel in zijn vroegere functie. Deze uitspraak is in overeen stemming met die van het grondwettelijke gerechts hoi.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2