MM Krachtig bombardement op Quemoy-eilanden Het N. V. V.-bestuur over de Werktijdverkorting De immigranten in Canada Repliek van radio-Moskou «EIGEN HAARD» Geen grote Britse militaire uitrustingsstukken naar Indonesië Nieuwe Chinese waarschuwing voor de Verenigde Staten HET WEER HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HALVE PRIJS zegels bij: Belangrijk Bericht! nieuwe Najaarscollectie 1958 Weinig geestdrift bij de werkgevers Te koop aangeboden: 5 H.A. Polderland (prima). Voor geldbelegging. Brie ven onder No. 727, Bureau van dit blad. Te koop: Eetkamer: dres soir, tafel, 2 fauteuils en 4 stoelen. Te bevragen: IJSE- BAERT Arsenaalstraat 5, Terneuzen. mm?! met tóch 10°o korting: 1 tube SPAR- TANDPASTA voor de (van 70 voor 3 5 ct) bij 2 stukken Spar-toiletzeep a 32 ct. tog 10Hi korting: EPEN voor 25 ct bij aankoop iPARMARGARINE mher XNT pje 200 gram pot pak zak s 0,4 liter pakje IJN fles 340 gram 100 gram 68- 91- 53- 46- 67- 65- 325- 130- 38- 28 zegels 36 zegels 22 zegels 1 8 zegels 26 zegels 26 zegels 130 zegels 52 zegels 16 zegels ee en Spar-margarine spaart tl dat scheelt elke week heel wat! ZELFSTANDIGE KRUIDENIERS flrankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande p°dactle-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N6 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1472 Verschijnt dagelijks —'Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum pes advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties Tgéën handels- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel mee* 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. B.B. vormt erehaag bij koninklijke rijtoer op Prinsjesdag Een groep van 300 B.B.-nood- wachters(sters), vertegenwoor digers van gemeenten en krin gen uit het gehele land zullen op Prinsjesdag des middags in de tuin van het paleis „Huis ten Bosch" te 's-Gravenhage een erehaag vormen, wanneer om streeks 16.00 uur de traditionele rijtoer van het koninklijk gezin aanvangt. Het is de eerste maal sinds de oprichting van de B.B.-organisa- tie. dat zij bij deze gelegenheid acte de présence geeft. De groep zal zich bij de o.l. school Van Heutzstraat opstellen en vandaar voorafgegaan door de B.B.- drumband van Deest (bij Dru- ten) naar het „Huis ten Bosch" gaan. Engelse hulp voor Nederlandse onderzeeboot Een arts van de Britse lucht macht is per helikopter afgezet op de Nederlandse onderzeeboot Hr Ms Zeeleeuw" om daar de eerste officier te behandelen voor verwondingen. De „Zee leeuw", die onderweg was naar Leith, had in een S.O.S. om hulp gevraagd voor de betrokken of ficier. Deze wijze van hulpver lening voor de waarschijnlijk niet ernstige verwonding was te vens een oefening in de samen werking op dit gebied tussen de verschillende vlootonderdelen, zo voegt de marine voorlichtings dienst aan dit bericht toe. Volgens Reuter heeft de be trokken off'cier een ernstig ge wonde rechterhand. De gewonde zou, zodra de „Zeeleeuw" te Leith is afgemeerd in een zie kenhuis daar worden opgeno men. Enige vertraging op de spoorlijn Den BoschArnhem te verwachten Van zondag 14 september a.s., van bet begin van de dienst t/m zondag 21 september, tot het einde van de dienst, zal in ver band met belangrijke werkzaam heden in Utrecht in het trein verkeer van Utrecht naar Den Bosch en Arnhem en omgekeerd enige vertraging voorkomen. Hoewel getracht zal worden de normale aansluitingen in stand te houden, kunnen omstandig heden het noodzakelijk maken, dat een aansluiting moet worden verbroken. De situatie in Argentinië Generaal Pedro Aramburu die president is geweest van de voorlopige Argentijnse regering na de val van Péron, heeft het stilzwijgen, dat hij bewaard heeft nadat Frondizi president was geworden, verbroken. Op een woensdag te zijner ere in Buenos Aires gegeven banket, verklaarde hij dat de alarmeren de geruchten, die op het ogen blik in Argentinië in omloop zijn, alle activiteit verhinderen. Het lijkt wel of het land een schip zonder roer is, aldus Aramburu. Volgens hem heeft Argentinië steun en vertrouwen nodig, dat het echter niet kan krijgen zon der duidelijke standpunten te hebben ingenomen. Hij advi seerde de regering-' zich te om ringen met echte democraten en republikeinen en krachtig op te treden om de republiek te kun nen redden. Verenigde Staten verwachten begrotingstekort van ruim 12 miljard dollar Het Amerikaanse bureau voor de begroting heeft voor het op 30 juni 1959 eindigende begro tingsjaar een tekort op de fede rale begroting voorspeld van 12,2 miljard dollar. In het midden in het begro tingsjaar gepubliceerde over zicht van het bureau wordt de recessie als de oorzaak genoemd, die het door president Eisenho wer in zijn begrotingsboodschap aan het congres van januari verwachte overschot van 500 miljoen dollar deed verdwijnen. Het bureau raamt de rege ringsuitgaven voor het begro tingsjaar thans op het recordbe drag voor vredestijd van 79,2 miljard dollar of 5,3 miljard dol lar meer dan de oorspronkelijke raming. De ontvangsten uit be lastingen en andere bronnen worden geraamd op 67 miljard dollar, hetgeen een vermindering betekent van 7,4 miljard dollar. Volgens het bureau worden de gewijzigde verwachtingen voor de inkomsten hoofdzakelijk ver oorzaakt door lagere maatschap pijwinsten en persoonlijke in komsten, die lagere belasting ontvangsten meebrengen. Maat regelen tegen de recessie en uit gaven voor regeringsprogram ma's veroorzaakten de hogere raming van de uitgaven. Artillerie op de kust van com munistisch China heeft donder dagavond de Quemoy-eilanden heviger dan ooit beschoten, zo is door een militaire woordvoerder te Taipeh meegedeeld. Er wer den meer dan 55.000 granaten afgevuurd. Het communistische persbu reau ..Nieuw China" sprak van een „bestraffingsactie" door het Chinese volksleger. Het krachtige bombardement begon gisteren kort nadat vier nationalistische bevoorradings schepen bij Quemoy waren aan gekomen, onder dekking van schepen der Amerikaanse vloot. Toen het vuren begon lichtten de schepen zonder hun lading te hebben gelost hun ankers en voeren weg onder bescherming van. een rookgordijn. Zij wer den, volgens verklaringen van Amerikaanse en nationalistisch- Chinese zijde, niet getroffen. De Ver. Staten zullen blijven helpen bij de ravitaillering van de Quemoy-eilanden. Dit heeft de Amerikaanse minister van Defensie, McElroy, donderdag verklaard na afloop van een on derhoud met minister Dulles, dat ook door de voorzitter van de commissie van stafchefs, ge neraal Twining, werd bijge woond. De Ver. Staten erken nen niet de uitbreiding van de territoriale wateren van Peking- China van drie tot twaalf mijl, maar zij zullen de driemijls- zöne in acht nemen, zo verklaar de minister McElroy. Derde konvooi op Quemoy aangekomen Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft donderdag te Taipeh medegedeeld, dat een derde, door Amerikaanse en na- tionalistisch-Chinese oorlogs schepen begeleid konvooi, op konvooi heeft geschoten. Te Taipeh is van officiële zijde medegedeeld, dat het com munistische kus; «schut op het konvoi heeft geschoten. Later is door de leiding der Amerikaanse strijdkrachten op Formosa medegedeeld, dat het konvooi zijn bestemming heeft bereikt zonder dat de vergezel- Advertentie) NU reeds kunt U keuze maken uit de LANGE PANTALONS Sportieve BLOUSES PULLOVERS en VESTEN sporthandel Noordstraat 76. Terneuzen lende nationalistisch-Chinese en Amerikaanse oorlogsschepen schade hadden opgelopen door de beschieting door het commu- nistisch-Chinese kustgeschut. AMERIKAANSE VERSTERKINGEN NAAR FORMOSA Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft donderdag te Taipeh medegedeeld dat de Ame rikaanse luchtmacht op het eiland versterkt is met een aan tal „Super-Sabre-F-100"-sbraal- jagers. De op Formosa gelegerde Amerikaanse escadrilles zijn thans in staat ook 's nachts de verdediging van het eiland te verzekeren. De woordvoerder deelde ver der mede dat de zware Ameri kaanse kruiser „Los Angeles" in Keeloeng, de haven van Taipeh, is aangekomen. De „Los Ange les" zal zich bij de schepen van de Amerikaanse zevende vloot voegen. Een journalist vroeg de woordvoerder of vliegtuigen van de Amerikaanse tactische lucht macht thans „in enig deel van het Verre Oosten in gereedheid worden gehouden", op dezelfde wijze als geschied is ten tijde van de crisis in het Midden-Oos ten, toen Amerikaanse militaire toestellen in Turkije in staat van paraatheid werden gehouden. De woordvoerder antwoordde: „In staat van paraatheid verke rende eenheden der Amerikaan se tactische luchtmacht worden in het Verre Oosten in gereed heid gehouden". Engels kernwapen ontploft Een Vicker-Valiant bommen werper heeft donderdag hij Christmas-Island op grote hoog te boven de Stille Oceaan een Engels kernwapen tot ontplof fing gebracht. Het verbondsbestuur van het N.V.V. staat op het standpunt, dat arbeidstijdverkorting kans moet hebben gerealiseerd te worden, d.w.z. een geleidelijke, etappegevvijze, bedrijfstakgewij- ze, zo nodig ondernemingsgewij- invoering. Dit betekent dat er bedrijfstakken zullen zijn die voorop gaan en andere, die voorlopig de pas moeten inhou den of langzaam aan moeten doen. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft donder dag meegedeeld, dat Groot-Brit- tannië, rekening houdend met de opvattingen van vrienden en partners" voor het ogenblik geen grote militaire uitrustings- Rede van Manley Norman Manley, de eerste mi nister van Jamaica, heeft don derdag in een toespraak tot kleurlingen te Nottingham (En geland) de kleurlingen in Enge land aangespoord kalm. te blij ven en de vriendschapshand uit te steken. Hij gaf de kleurlingen de raad, zich niet af te zonderen. Na een verblijf van bijna een week in Engeland, aldus Manley, had hij vele dingen aangetroffen, die hem hoop en bemoediging gegeven hadiirjSfc. Communistisch China heeft donderdag voor de vierde maal een „ernstige waarschuwing" tot de Verenigde Staten gericht, omdat deze zich schuldig zouden hebben gemaakt aan een „inva sie" van het Chinese lucht- en zeeruim. Volgens het persbureau „Nieuw China" waren donderdagochtend vier Amerikaanse oorlogssche pen de Chinese territoriale wa teren binnengevaren bij het es corteren van nationalistisch- Chinese schepen naar Quemoy. Waarschijnlijk wordt bedoeld dat de Amerikaanse schepen de pas ingestelde twaalfmijlsgrens hebben overschreden. De immigranten die zich rondom Vancouver en Edmon ton hebben gevestigd, hebben zich een behoorlijk bestaan we ten te veroveren. Dit heeft de consul-generaal van Nederland in Vancouver, de heer J. Kruyt- bosch te Utrecht medegedeeld. De meesten van hen werken in de grote steden. Op een vraag of de daling van de conjunctuur veel werk loosheid onder de Nederlandse immigranten-gemeenschap in Brits-Columbia had veroorzaakt, zei de heer Kruytbosch, dat dit bijzonder is meegevallen. Van de meer dan 20.000 immigran ten zijn er misschien een hon derdtal zonder werk gekomen. In de Duitse immigrantenge meenschap heeft de recessie evenwel veel slachtoffers ge maakt. Als reden daarvoor noemde de heer Kruytbosch, dat vele Duitsers werkzaam zijn in de bosbouw, een tak van be drijf dat ernstig door de neer gaande conjunctuur is getrof fen. Men moet, aldus de heer Kruytbosch, in Nederland voor al niet te gering denken over het probleem der aanpassing. De emigranten die naar Cana da komen hebben het de eerste twee of drie jaar bijzonde moei lijk. Het familieleven zoals zij dat in Nederland gewend wa ren kent men in Canada niet. Vooral de vrouw, die, als de man naar zijn werk gaat, ach terblijft. heeft wel een bijzon der moeilijke tijd door te ma- ken. Daarbij komen dan nog dewonen en werken is. onvermijdelijke financiële zor gen die in de eerste jaren zeer groot zijn. De meeste Nederlandse im migranten, zo zei de heer Kruytbosch, willen gaarne zo spoedig mogelijk Canadees wor den, maar bij bepaalde gebeur tenissen beseft men toch dat de band met het oude vaderland niet verflauwt. Het consulaat in Vancouver verzorgt b.v. de dis tributie van Nederlandse film journaals en de belangstelling hiervoor is bijzonder groot. Een stukje typisch Holland noemde de heer Kruytbosch de Pittpolder die in de buurt van Vancouver is gelegen. Dit voor malige moerassengebied is in enkele jaren drooggelegd door enkele ondernemende Neder landers. Een dijk van ongeveer 16 mijl lengte beschermt de weidegronden van een twaalf tal Nederlandse zuivelboeren. De polder herbergt ook een welvarende Mink-farm, die het eigendom is van een Nederland se immigrant. Deze Pittpolder noemde de heer Kruytbosch een typisch voorbeeld van Neder landse ondernemingsgeest. Van Canadese zijde had men in de eerste wereldoorlog dit moeras sengebied al eens drooggelegd, maar de dijk geraakte in ver val, brak tenslotte en het wa ter nam weer bezit van het land. Enkele jaren geleden kochten Nederlandse immigran ten dit moerassengebied, her stelden en vernieuwden de dijk en maakten van dit gebied een welvarend land, waar het goed Het „State Department" ver wierp de beschuldiging dat Ame rikaanse oorlogsschepen de ter ritoriale wateren langs het Chi nese vasteland zouden hebben geschonden. „Geen Amerikaan se schepen hebben zich buiten de wateren begeven welke wij als internationaal beschouwen", aldus de woordvoerder. (Zoals bekend erkennen de Ver. Staten de uitbreiding van de territoria le wateren langs de Chinese kust van 3 tot twaalf mijl niet.) Rede van Chroesjtsjef Op een bijeenkomst van meer dan 100.000 personen heeft de Russische premier Chroesjtsjef donderdag in Stalingrad gezegd, dat de vriendschap tussen de Sowjet-Unie en China sterker is dan ooit, aldus meldt het Russi sche persbureau Tass. Chroesjtsjef herhaalde, dat een aanval op Chna beschouwd zal worden als een aanval op de Sowjet-Unie. Waarschuwingen zoals die van de sowjet-Unie aan de Verenigde Staten kunnen volgens Chroest- sjef slechts gegeven worden, wanneer de staat machtig, het volk verenigd en de regering hecht is. Sprekend over het zevenjaren plan dat in Januari op het partij congres besproken zal worden, zei Chroestsjef, dat de in het plan genoemde getallen „eerlijke mensen in de gehele wereld met vreugde zullen vervullen". stukken naar Indonesië zal uit voeren. Naar in doorgaans welinge lichte kringen verluidt, worden met „vrienden en partners" Australië en Nederland bedoeld. In een schriftelijke verklaring zegt het Foreign Office: „Het is waar dat voor het ogenblik de uitvoer uit Engeland van grote militaire uitrustingsstuk ken naar Indonesië niet wordt overwogen. Bij het nemen van deze beslis sing heeft de Britse regering natuurlijk rekening gehouden met de opvattingen van haar vrienden en partners. Een woordvoerder van het ministe rie weigerde mee te delen of En geland „kleine militaire uitrus- tings-stukken" uitvoert. Ook wil de hij zich niet uitlaten over de aard van de „grote uitrustings stukken." Volgens onofficiële berichten jyil Indonesië van Engeland pa trouillevaartuigen voor zijn vloot kopen en vliegtuigen, zo als Hawker-Hunters en Fairy- Gannets voor zijn luchtmacht. De Ver. Staten hebben korte lings meegedeeld, dat zij per vliegtuig licht materieel voor het Indonesische leger lever den. Naar verluidt vraagt Neder land om een waarborg dat alle aan Indonesië geleverde mate riaal uitsluitend voor binnen landse doeleinden wordt ge bruikt en niet bij eventuele ope raties tegen Nederlands Nieuw- Guinea. Australië steunt naar verluidt het Nederlandse stand punt. De heer W. F. van Tilburg, secretaris van het N.V.V., zei dit in zijn inleiding op de gisteren gehouden hoofdbesturenverga- dering. De heer Van Tilburg noemde het streven naar ar beidstijdverkorting een univer seel verschijnsel, een nieuwe fase in de maatschappelijke ont wikkeling, die we evenmin als b.v. de vooi tschrijdende techni sche ontwikkeling kunnen nege ren of kleineren. VOLGENS DE MINISTER ONGEWENST De spreker wilde niet verhelen getroffen te zijn door wat de minister van Sociale Zaken en de staatssecretaris bij de begro tingsbehandeling in de Eerste Kamer hebben gezegd. Hij doel de daarbij op de ministeriële uit spraak, dat „verkorting van de arbeidstijd vooralsnog onge wenst zou zijn" en op de stelling van de staatssecretaris, dat „verkorting van de arbeidstijd van 48 naar 45 uur een beslag legt van 1250 miljoen gulden op het nationaal inkomen." Als uitgegaan wordt van een algemeen arbeidstijdverkorting en als alleen wordt gekeken naar de economische gevolgen, dan ligt zulk een conclusie voor de hand, maar die is dan in zijn be perktheid aanvechtbaar, zo ver volgde de inleider, die er op wees, dat „ook psychologische factoren een rol spelen en wel in die mate, dat de nadelige eco nomische gevolgen in belangrij ke mate kunnen worden opgehe ven". Ruime aandacht schonk spre ker aan wat hij noemt: het aan boren van latente produktivi- tei t.sreserve?. Hij citeerde cijfers uit berekeningen en schattingen, die het Centraal Planbureau heeft gepubliceerd over de grootte van de te verwachten produktiederving als gevolg van arbeidstijdverkorting. Deze zou voor het gehele bedrijfsleven worden: bij een 5-daagse werkweek van 45 uur 56 pet; bij een comb. 5- en 6-daagse werkweek van resp. 42Vu en 48 uur 44% en bij een 6-daagse werkweek van 45 uur 33% pet. De Amerikaanse federale com missie voor de burgerrechten heeft woensdag een onderzoek gelast naar zekere klachten vol gens welke de inschrijving op kiezerslijsten aan negers in de staten Florida, Mississippi en Alabama is geweigerd. Radio-Moskou heeft woensdag de chef van de Britse luchtmacht staf, sir Dermot Boyle, ervan be schuldigd tot oorlog opgeroepen te hebben. Luchtmaarschalk Boyle heeft woensdag in Sheffield gezegd, Libanese oppositie wil terugtrekking van Amerikaanse troepen en V.N.-waarnemers De Libanese oppositie heeft de secretaris-generaal der Verenig de Naties Hammarskjoeld don derdag in een memorandum ver zocht de terugtrekking der Ame rikaanse troepen in Libanon te bewerkstelligen. Zij verzocht te vens om het vertrek van de groep waarnemers der Verenig de Naties. RUSTIG WEER. Het hogedrukgebied dat reeds enkele dagen in de buurt van Schotland werd aangetroffen heeft de afgelopen 24 uur ver sterking boven Scandinavië ge kregen, terwijl het aan de west zijde door depressies wordt aan getast. Hierdoor verplaatst de kern zich naar de Noordzee, zo dat de noordelijke winden afne men en de bewolking verdwijnt. Er kan dus een zonnige dag ver wacht worden met middagtem- peraturen omstreeks 20 graden. ZATERDAG 13 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.20 1.55 2.35 2.45 n.m. 1.32 2.07 2.47 2.57 medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. DROOG WEER. Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noorlwest en noordoost. Weinig verandering in tempera tuur. ZON MAAN op onder op onder Sept 12 6.08 19.04 4.44 18.15 13 6.10 19.02 6.05 18.44 14 6.11 18.59 7.27 19.14 15 6.13 1S.57 8.49 19.45 16 6.15 18.55 10.10 20.19 17 6.16 18.52 11.28 20.58 dat het Westen de Sowjet-Unie nu kan vernietigen. Volgens radio-Moskou heeft het er de schijn van dat Boyle met deze verklaring kwam nadat hij vernomen had van de aan komst in Engeland van de eerste Amerikaanse raketten. „De waarde van deze raketten is be kend. Zij ontploffen voordat zij gelanceerd zijn en later vallen zij honderden kilometers van het doel verwijderd in duizenden stukken omlaag. Een gewoon mens met gezond verstand maar zonder de ran? van sir Dermot Boyle zou veronderstellen, dat hetzelfde verschil bestaat tussen de Amerikaanse en Russische ra ketten als tussen een kunstmaan ter grootte van een sinaasappel en een spoetnik van anderhalve ton", aldus radio-Moskou. Nieuwe Mexicaanse president Het Mexicaanse parlement heeft woensdagmiddag officieel de ver kiezing van Adolfo Lopez Mateos tot president van Mexico gepro clameerd. De ambtstermijn van Mateos loopt tot 30 november 1964. Bij de onlangs gehouden verkiezingen kreeg hij 7.455.403 stemmen. Zijn voornaamste con current kreeg slechts 700.000 stemmen. Verenigde Staten trekken bataljon mariniers uit Libanon terug In Washington is woensdag avond bekendgemaakt, dat de volgende week weer een batal jon Amerikaanse mariniers uit Libanon zal worden teruggetrok ken. De inscheping van de 1700 man begint op 15 september. Het bataljon wordt naar de Ver. Sta ten teruggebracht. Er zullen daarna nog circa 10.000 Ameri- kanse mariniers en soldaten in Libanon zijn. Men moet deze schattingen zien als typering van de groot te-orde van de waarschijnlijke produktiederving. Verder is uit gegaan van een situatie van vol ledige werkgelegenheid, waarin per definitie geen arbeidsreserve aanwezig is. Een geringe afwij king van deze situatie zal een vermindering van de geschatte produktiederving ten gevolge hebben. OPVOERING VAN DE PRODUKTIVITEIT Bovendien is geen rekening gehouden met psychologische en organisatorisch-technische fac toren, die een gunstige invloed zullen hebben in deze zin, dat zij tot vermindering van de pro duktiederving zullen bijdragen. Juist op deze factoren moet het beleid met betrekking tot de ar beidstijdverkorting zijn gericht en wel zodanig, dat het grootst mogelijk gunstige effect van die niet-kwantificeerbare factoren is te verwachten. Aan deze kant van de zaak is, aldus de N.V.V.-secretaris, nau welijks aandacht besteed. Ónder- zoekingen hebben aangetoond, dat de produktiviteit van de wer kers in het bedrijfsleven wordt begrensd door hun bereidheid, hun instelling ten opzichte van hun werk èn door de kwaliteit van de leiding. „Ik ben er van overtuigd", al dus de heer Van Tilburg, „dat het verkorten van de werktijd de mogelijkheid schept langs indi recte weg de produktiviteit te verhogen. Verkorting van de werktijd betekent het aanboren van latente produktiviteitsreser- ves." Overigens worden omvang en tempo van arbeidstijdverkorting mede bepaald door de te ver wachten stijging van het natio nale inkomen en het beslag dat daarop moet worden gelegd voor het realiseren van andere ver langens op het sociale terrein. ALLEREERST WEDUWEN EN WEZEN Dit doet de vraag rijzen, aan welke verlangens prioriteit moet worden gegeven. Wij hebben te maken met een aantal urgente verlangens. Spreker denkt aller eerst aan de weduwen- en wezen verzekering en de invaliditeits verzekering, waarvan z.i. de prio riteit wel door niemand zal wor den betwist. Voorts hebben we te maken met de continuering van de duurtetoeslag op de kinder bijslag, de vermindering van de gemeenteelassificatieverschillen, mede als onderdeel van de ver- werking der huurcompensatie in de lonen en tenslotte met de al gemene kinderbijslagverzeke ring. Volledige verwezenlijking van de 45-urige werkweek in I960 zal iflus zeer onwaarschijnlijk zijn en In 1962 slechts mogelijk onder lèpaalde voorwaarden. De consequentie van een en an der is, dat algemeen verplichte in voering moet worden afgewe zen. HET PRIJSPEIL. Ondanks het feit, dat een 5- daagse werkweek de grootste produktiederving te zien geeft, is spreker er van overtuigd, dat een geleidelijke invoering, b.v. door te beginnen met één vrije zaterdag in de vier weken, de produktiviteit zal stimuleren. Voor de praktische uitvoering moet de voorwaarde gelden, dat geen stijging van het prijspeil zal optreden. Spr. wees op de resultaten van een wetenschappelijke enquête in München. Deze strekte zich uit over 7000 industriële onderne mingen in West-Duitsland. Ruim 2/3 van de ondervraagde indu-' striëlen zijn van oordeel, dat de verkorte arbeidstijd geen nade lige gevolgen heeft gehad voor de arbeidsprestaties. Bijna 1/3 maakte zelfs melding van een verhoging der produktiviteit. De heer Van Tilburg vervolg de: „Wij ontkomen niet aan de indruk, dat er in werkgevers kringen naar gestreefd wordt, deze zaak zo lang mogelijk te traineren. Zij stellen, dat de werktijdverkorting het sociale probleem van deze tijd name lijk de hoge huren van de nieuw bouw niet oplost en dat dus een nieuwe huurverhoging voor rang moet hebben. Wij passen er echter voor thans op korte ter mijn een eventuele ruimte, ont staan door een gestegen produk tiviteit, naar de huiseigenaren toe te schuiven". En hij besloot: „Een belangrijk stuk activiteit ligt voor ons. Ón ze betoonde verantwoordelijkheid staat er borg voor en moet ook de werkgevers het vertrouwen geven dat de bona fide vakbe weging in ons land deze weg niet in een Tour de France-race zal pogen te nemen, doch zonder overijling steeds weer haar koers zal weten te bepalen". r

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1