Uit de Provincie 39.' EEN MEESTERWERK IS ZOEK Binnenlands nieuws VAN LEEUWE-DE VRIEND RADIO EIS TELEVISIE 26* h öe Minister antwoordt Opening van de C.V.O.-school voor L. O. te Huist AGENDA Een groot TERNEUZEN Zilveren jubileum heren modezaak J. K. van Di.x- hoorn. Gisteren was het een kwart eeuw geleden dat de heer J. K. van Dixhoorn, Noordstraat 23, zelfstandig een textielzaak be gon. Of liever, om helemaal juist te zijn. begon zijn echtgenote de zaak in de Kersstraat no. 3 (thans electriciteitswmkel van de heer J. Kramer). De heer Van Dixhoorn zelf werkte reeds verscheidene jaren bij de heer I. Fonteijn (Noord straat 22). Voor hem, zoals voor vele an deren, nam het leven een onver wachte wending door het uitbre ken van wereldoorlog II. Als velen hunner werd de heer I. Fonteijn met zijn echtgenote in 1941 weggevoerd naar Duitsland waar zij in een concentratiekamp op een gruwelijke wijze om het leven werden gebracht. De heer Van Dixhoorn smaak te tijdens de oorlog het twijfel achtige genoegen 'n „Verwalter" in de zaak van de heer Fonteijn te krijgen, die zich er echter niet al te druk om maakte en er zich toe bepaalde om zo nu en dam eens te komen kijken en boven dien liet men hem links liggen. Na de oorlog (1946 ongeveer) werd de heer Van Dixhoorn eige naar van de vroegere zaak Fon teijn, een zaak die wijd en zijd bekend was. In 1955 opende hij de moderne en grote herenmodezaak in de Noordstraat 23 en gedurende de ruim 3 voorbije jaren is de grote bijna geheel uit spiegelruit be- DE LUCHTLIJN AMSTERDAM—MOSKOU. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Gerbran- dy over de luchtvaartovereen komst met de Unie van socialis tische Sovjet-republieken inzake de luchtlijn AmsterdamMoskou v.v. heeft de minister van Bui tenlandse Zaken, mede namens de ministers van Oorlog en van Verkeer en Waterstaat, geant woord: Inzake het sluiten van een overeenkomst met de Unie van socialistische Sovjet-republieken (U.S.S.R.), strekkende tot het openen van een luchtlijn Amster damMoskou v.v. is de minister van Oorlog tevoren geraad pleegd. Bet uiterlijk van het type ver keersvliegtuig T.U. 104, dat door Aeroflot wordt gebruikt op de lijndiensten van Moskou naar Kopenhagen, Amsterdam, Brus sel en Parijs, is, strikt genomen, niet precies gelijk aan de Sovjet- russische bommenwerpers van het type T.U. 16. Bij de bommen werper T.U. 16 is de romp iets smaller en staan de motoren dichter bij de romp dan bij het verkeersvliegtuig T.U. 104 het geval is. Ook staat bij de bom menwerper de vleugel iets hoger ïii de romp dan bij de T.U. 104, ïörWijl bij de bommenwerper in het staartgedeelte 2 uitkijkkoe- peltjes voorkomen, die bij het passagiersvliegtuig T.U. 104 ont breken. Er zijn voorts nog andere uiterlijke verschillen van secun daire aard, waarop hier nader behoeft te worden ingegaan. Tot op grote hoogte is het ver schil tussen beide vliegtuigtypen voor enigszins geoefenden nog waarneembaar. Het gevaar, dat militaire Sov- jetrussische vliegtuigen onder het mom van verkeersvliegtuigen onverhoeds boven A.T.O.-landen in West-Europa zouden verschij nen, achten de minister en zijn betrokken ambtgenoten niet aan wezig', aangezien een militaire actie tegen enkele Westeuropese landen afzonderlijk wel uitgeslo ten moet worden geacht. Énige militaire actie, tegen welk Euro pees land dan ook, zal in de hui dige constellatie steeds een on derdeel uitmaken van een mili taire actie in groter verband. Het is niet aannemelijk, dat zulk een actie zou worden ondernomen tegen een of ander doel, dat toe vallig door een verkeersvliegtuig zou kunnen worden bestreken. Medegedeeld wordt nog, dat ver keersvliegtuigen hun. vluchten dienen uit te voeren volgens nauwkeurig bepaalde routes en een tevoren vastgesteld tijd schema. De desbetreffende overeen komst werd inmiddels bij schrij ven van de minister van Buiten landse Zaken aan de Staten-Gene raai medegedeeld en zal zo spoe dig mogelijk aan de goedkeuring van de Staten-Generaal worden onderworpen. staande voorgevel een vertrouwd beeld geworden in de rij van fraaie zaken, die de Noordstraat rijk is. Door een grote reclameverkoop zal de heer Van Dixhoorn zeer zeker zijn reeds uitgebreide klan tenkring weten te vergroten. Jaarvergadering Schaakclub Temeuzen. De Terneuzense schaakclub zette deze week het nieuwe speelseizoen in met een goed be zochte jaarvergadering. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter de vele we derwaardigheden van het afge lopen jaar, waarbij hij o.m. her innerde aan de degradatie van het eerste tiental naar de pro vinciale schaakbond en aan het goede spel van het tweede tien tal in de Zeeuws-Vlaamse compe titie. De heer J. P. van der Staal, die periodiek aftrad, stelde zich niet herkiesbaar. Hij werd ver vangen door de heer H. Barent- sen, die het penningmeester schap op zich zal nemen. De voorzitter reikte vervol gens de club-wisselbekers uit aan de heren P. Mulder en M. v. d. Hoek, resp. prijswinnaars in de le en de 2e klasse van de onderlinge competitie. Een bestuursvoorstel tot ver sterking der financiën met het ook op de viering van het 50- jarig bestaan der schaakclub in het voorjaar van 1961 vond alge mene instemming. Voor jeugdleden werd een speciale contributie vastgesteld teneinde jongere spelers de ge legenheid te bieden tegen gerin ge kosten het schaakspel te be oefenen. De aanvang van de clubcompe titie werd bepaald op dinsdag 23 september a.s. De -heren H. Voorhans en F. Lammens zullen optreden als wedstrijdleiders. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie zijn als gevonden aangegeven de volgende voorwerpen, welke zijn terug te bekomen aan de daar achter vermelde adressen: Heren sjaal, Ravia, Nieuwstr. 38; sierduifje Van Baal, Nieu- wediepstr. 11; bruine portemon- naie, E, de Bock, Axelsestr. 30; blauw-zwarte damesportemon- naie, hotel Ambassadeur, Nieuw str.; sleutel nr. 8, C. J. Rouw, Dahliastr. 28; badhanddoek, De Doelder, Crocusstr. 14; porte- monnaie met inhoud, C. de Bree, Axelsestr. 129; blauwe vulpen, Kees de Fouw, Verl. van Steen bergenlaan 29; bruine portemon- naie met inhoud. Piet Broere, Steenkamplaan 30; blauw-grijs jasje, R. Wieland, Wilhelmina- plantsoen 14; armbandje, Buijze, Narcisstr. 28; rood kindervestje, P. van Waes, Lovenpolder B 86, Hoek; paar grijze regenpijpen, Van der Bent, Korte Dijkstr. 7; Lippssleutel 42-D 1900 en sleu teltje, N. van Driel, Baandijk 32. Aan het bureau van politie zijn gedeponeerd: Kentekenplaat SB-48-03, con tactsleutel van motor, zwart kin derschoentje, wit-rood handtas je, Lippssleutel, crème hand schoen, ceintuur, rood gekleurde knipportemonnaie, zeildoeken kinderportemonnaie met kleine inhoud en witte nylon want. geslaagd alle bejaarden een pret tige middag te bezorgen. SLUISKIL Win ter-instuif-programma. De een dezer dagen geïnstal leerde Katholieke jeugraad heeft het winter-instuifprogramma op gemaakt, daarmede a.s. zondag startend. Hierbij is allereerst aan de jeugd gedacht, die op periodieke tijdstippen via het witte doek zullen kunnen genieten van kin derfilms in de namiddaguren. Op de avond van dergelijke voorstel- lingsdagen zal de grotere jeugd en de donateurs in de gelegen heid gesteld worden een 90 minu ten durend filmwerk bij te wonen. Ook de dansliefhebbers komen aan hun trek met vastgestelde ontspanningsdagen, waarop de jeugd vanaf 17 jaar de gelegen heid tot dit vermaak geboden zal worden. Daarnaast ligt het in de bedoeling om een danscursus in het leven te roepen, omvattende een 25-tal lessen. Ook een volledig cabaret-pro gramma, met medewerking van prominente Nederlandse artisten, ontbreekt niet. Naast ouderavonden, verzorgd door plaatselijke Katholieke ver- enigings-afdelingen, worden ook enkele speciale donateursavon den gepresenteerd. Tussentijds in het seizoen, dat op 14 maart besloten wordt, zal de plaatselijke toneelverfeniging „Sempre Avanti" tweemaal van zich laten horen, en wel eind ok tober. Een maand later vindt de feestelijke jaarvergadering van „St. Willebrordus" plaats, op 7 december het traditionele St. Ni- colaas-kinderfestijn voor de K.A.B.-jeugd en tenslotte twee knalavonden van de fanfare. Een Spaanse toeriste, die de dierentuin van Vincennes bezocht, kreeg de schrik van haar leven toen een olifant on verwachts met zijn slurf haar handtas greep en met een grote zwaai in zijn bek deponeerde. Even later spuwde hij haar lip penstift, poederdoos je en de metalen beugel van het tasje uit. De rest, waaronder haar paspoort, geld en foto's bleef in de maag van het dier achter. Woensdagmiddag werd te Hulst de lagere school voor Chr. Volks onderwijs, uitgaande van de Her vormde gemeente alhier, offi cieel geopend. In het schoolgebouw, waarin destijds de openbare lagere school was gevestigd, sprak de plaatselijke predikant, tevens voorzitter van het schoolbestuur, ds. R. G. J. Timmers, het ope ningswoord uit, nadat hij ver schillende autoriteiten, waaron der burgemeester en wethouders, gemeenteraadsleden van Hulst, de inspecteur van het L. O., mr. Wolf, predikanten er, kerkeraads- leden van zustergemeenten in Oost Zeeuws-Vlaanderen, verte genwoordigers van C.V.O.-school- besturen uit Zaamslag en Ter- neuzen, de secretaris van het Provinciaal College van Toezicht, de heei- Burger, en de inspecteur van de Ver. voor C.V.O., ds. Wis se, welkom had geheten. Ds. Timmers memoreerde in een korte schets de ontstaansge schiedenis van deze nieuwe school. Deze dag is een blijde dag voor de Hervormde gemeente, zeide hij, omdat nu de vervulling plaats heeft van een sedert enige jarige gekoesterde wens der Pro testantse gemeenschap in deze contreien. Het begon met de vacature, die ontstond door het overlijden van de heer Peters, die jarenlang het openbaar onder wijs te Hulst gediend had. De ouders van de Protestantse kin deren, die reeds geruime tijd de meerderheid van de leerlingen vormden, zagen deze vacature gaarne vervuld door een Her vormde hoofdonderwijzer. Ds. Homan, die tot voorjaar 1957 in Hulst stond, heeft zich hiervoor bijzonder beijverd en wist ook enkele geschikte can- didaten aan te trekken. De ge meenteraad benoemde evenwel een R. K. candidaat. Tegen zijn onderwijsbekwaamheden hadden de ouders geen enkel bezwaar, evenmin als tegen die van de tweede leerkracht. Maar het feit, dat geen van beiden Protestant waren, achtten de ouders met de kerkeraad wel een bezwaar. Onder de bezielende leiding van ds. Homan heeft men in dat (Advertentie) DONDERDAG 11 SEPT. TERNEUZEN: Café „Du Com merce. 2 uur: Openbare ver koping van een huis met erf en tuin aan de Scheldekade 18. Concertgebouw, 20 u.: Her denkingsbijeenkomst 100-jarig bestaan Veren, voor Christelijk onderwijs, scholen Jozinastraat 12 en Grenulaan 24. Collekte „Draagt elkanders lasten", fonds tot bestrijding der tuberculose. AXEL Opening Onderwijstentoon stelling „De Email-industrie" Op de bovenzaal van „Het Gul den Vlies" werd, onder aanwezig heid van nagenoeg alle leer krachten bij het onderwijs alhier, de tentoonstelling „De email industrie officieel geopend. De heer C. de Putter, wethou der van onderwijs, verrichtte de openingsplechtigheid en zeide dat het Gemeentebestuur het zeer op prijs stelde, dat de „Stichting Onderwijstentoonstellingen" te 's-Gravenhage ook Axel aandeed. Hij hoopte,"dat de scholen van deze tentoonstelling een ruim ge bruik zouden maken. De heer Schenk van de Stich ting dankte de wethouder, dat hij deze tentoonstelling heeft willen openen en stelde het zeer op prijs, dat er zoveel onderwijzers aanwezig waren. De heer Schenk gaf verder een uiteenzetting over het doel en streven van de Stichting, welke thans een inzicht van deze langrijke email-industrie wil ge- VMet hetgeen hier geëxposeeid is kan men de fabrikage van begin tot het eindprodukt volgen. Eerst werd door de heei Schenk de historie be.han^e1^' het pottenbakken door de Assy riërs en Egyptenaren. Hoe zich dit later ontwikkeld heeft en welke grondstoffen men daar voor nodig heeft. De bedoeling is, dat de onder wijzers over dit onderwerp iets zullen vertellen alvorens de kin deren een bezoek aan deze ten toonstelling zullen brengen. SAS VAN GENT. Gratis filmvoorstelling. In' een goed bezet Olympia- theater hebben de ouden van dagen van Sas van Gent, West- dorpe en Zandstraat een koste lijke middag beleefd. Zoals ieder jaar met kermis-maandag bood de directie van het Olympia- theater haar oudere plaatsgeno ten een gratis filmvoorstelling aan en aan het hartelijk gelach tijdens de voorstelling kon men constateren, dat de heer Mar- quinie er ook dit jaar weer in is Een modieuze japon in fantasie weefsel en apart streepdessin voorradig in de maten 38—44 en de kleuren beige-grijs, grijs wit, olijf-grijs KLEDINGMAGAZIJN KORT KERKSTRAAT 13-15 TEL. 2575 - TERNEUZEN door HILAIRE BELLOC 22) Nadruk verboden. Zo ging de brief nog een tijdje voort. Sir Henry las hem naden kend door, borg hem op en ging dan aan zijn bureau zitten om eigenhandig een kort antwoord te sturen, waar hij niet eens een copie van nam: Beste jonge Heer Delgairn, Ik ben oud genoeg om uw vader te zijn en als u mijn raad wilt volgen, schrijf dan nooit brieven van dat soort. Jongens doan dat wel eens en als ik wraakzuchtig genoeg was om u voor de rechibank te brengen, zoudt u er misschien met een licht vonnis afkomen om uw jeugd. Maar over enkele jaren zou het heel erg voor u zijn. Meer wil ik u er niet van zeg gen. Maar als u wist hoe gevan genissen zijn en hoe de rechters smaadschrift beschouwen, hoef de ik u niet deze pijnlijke brief te schrijven. Ik hoop, dat we er geen van beiden meer iets van horen, maar ik moet u natuur lijk waarschuwen, dat, als u op deze weg voortgaat, ik genood zaakt zal zijn, er werk van te maken. Met de meeste hoogachting en oprechte dank voor de gastvrij heid, die u bewezen hebt aan iemand, die u betrekkelijk onbe kend was. Henry Bensington. Dat was dat. Hij was er al aan gewend, na 27 jaar in de kunst handel. Het is een vak, waarin de mensen vaak een uitbarsting van woede krijgen, ten minste de mensen aan de ene kant van de transactie. Dan dacht hij er niet meer aan. Maar in zijn onderbewust zijn was nu een geniaal plan ge rijpt op een ander punt. Hij had ontdekt, welk soort aanspo ring er nodig was. Het Meesterstuk moest gesto len worden. Het was een truc, die al vaker was toegepast, maar die toch nog wel kon dienen, vooral omdat Verecundia tamelijk simpel van begrip was. Hij nam de hoorn op (zijn secretaris was even uit) en zei naar beneden, dat zc hem moes ten verbinden met 1469 Pulton. Daar moest op dit uur zijn jak hals zijn. Als u jakhals een erge uitdrukking vindt, zal ik u zeg gen, waarom ik dit zeg. Over jakhalzen dus. Iedere leeuw heeft een jak hals, tenminste dal hadden ze in de natuurlijke-historieboeken, in mijn jongenstijd. Misschien is dat nu ook allemaal anders. Maal ais we Henry Bensington als een leeuw beschouwen, dan was Ch. Goatcher zijfl jakhals. De leeuw betaalde het hol van de jakhals jaar nog getracht te komen tot de oprichting van een Chr. lagere school, die practisch de bestaan de openbare lagere school zou moeten vervangen. Het was een teleurstellende ervaring voor de Protestantse gemeenschap, toen deze eerste aanvraag van de hand werd gewezen. Vanaf dat moment moest de zaak de eerst komende jaren blijven rusten, totdat er een geschikte gelegen heid kwam om haar opnieuw aanhangig te maken. Deze kwam toen de heer Weemaes zijn ont slag nam als hoofd der school. Opnieuw richtten de ouders zich tot het gemeentebestuur en de raad om nu een Hervormde candidaat te benoemen, maar er bleek een veel betere oplossing te zijn door voor de tweede maal een verzoekschrift in te dienen bij de Kroon om een eigen school te mogen stichten. Tijdens de vacature, die ont stond door het emeritaat van ds. Homan, heeft ds. Verbeek, de consulent van de Hervormde Ge meente te Hulst, predikant te Kloosterzande, samen met de nieuw beroepen predikant, ds. Timmers, de zaak weer opgeno men. door de kerkeraad het verzoek- voor de kerkeraad het verzoek schrift ingediend, mede namens de ouders. Hierbij genoot men de mentale steun van het gemeente bestuur, evenals van deken Koopmans der R. K. parochie te Hulst, terwijl ook de inspecteur van het lager onderwijs zijn me dewerking toegezegd had. Het streven werd bekroond met Koninklijke goedkeuring, waar van in maart j.l. bericht werd ontvangen. Ds. Timmers toonde aan van welk belang de stichting van deze school is voor de hervormde ge meente in Hulst. Voor een zeer belangrijk deel vindt de opvoe ding plaats in de school, zeker in geestelijk opzicht. Als kleine ge meenschap in een overwegende R. K. omgeving kunnen de Pro testanten zich nu verheugen op een volwaardige plaats in de Hulsterse samenleving, een posi tie, welke ook volledig en met terdaad erkend wordt door het gemeentebestuur en de bevol king, getuige de sympathieke steun, die predikant en kerke raad van hun zijde mochten on dervinden. Met een hartelijk woord van dank aan ds. Homan, die de actie destijds begonnen was, tevens aan ds. Verbeek, die haar op nieuw had aangevat en de nieu we predikant van Hulst vorig jaar uitstekend in de materie had ingeleid, voorts aan het ge meentebestuur en de gemeente raad van Hulst, evenals aan de inspecteur en de vereniging voor C. V. O-, besloot ds. Timmers zijn openingswoord, en wenste Gods zegen toe voor de beide leer krachten, de heer Neeteson en mevr. Piening, het schoolbestuur en de kerkeraad. Na bezichting van de nieuw geverfde lokalen met hun keuri ge Inrichting, begaf het gezel schap zich naar de consistorie kamer van de Hervormde Kerk, waar de kerkeraad recipieerde. Daar werd het woord gevoerd door burgemeester A. L. S. Lockefeer, ds. Homan, inspecteur mr. Wolf, ds. Wisse, ds. Herma- nides, de heer Olieslager, broe der-overste David, ds. Ph. M. Becht, ds. P. J. Pennings, de heer De Jong, ex-hoofd van een school, waaraan de heer Neete son als leerkracht werkzaam was, en de heer Neeteson. Allen gewaagden van hun har telijke gelukwensen en zegenbe den bij de stichting van deze klei ne, maar belangrijke school voor de Hervormde gemeente te Hulst. Ds. Timmers bedankte alle sprekers, mede namens de ouders en kerkeraad, en besloot daarmede deze officiële opening. in een huurkazerne en zijn reis kosten in bus en ondergrondse e.d. En zoals iedere nette leeuw gaf hij zijn jakhals ook iets om van te leven, maar geen commis sieloon en geen stukwerk. Nu ik er verder over nadenk, ten ik er toch niet zeker van, dat jakhals de goede uitdrukking is. De Franse "uitdrukking „ame damnée" is beter. Ch. Goatcher was Henry Bensingtons „slaafse knecht", d.w.z. hij had te doen, wat Henry Bensington hem ge lastte, hij had te wagen, wat Ben sington hem zeide te wagen en iedere vuile streek uit te halen, die Bensington hem beval uit te halen. 't Is erg nuttig zo'n soort man ter beschikking te hebben en de groten dezer wereld, vooral die, welke vlug rijk worden, hebben altijd zo'n man ter beschikking en soms zeven. Bensington had er een aantal, verschillend in vaardigheid en verschillend ook in de diepte, waartoe ze waren gevallen. Deze was de minst handige, maar de zekerste en die 't diepst gezonken was. Hij was voor alles te gebruiken. Ch. Goatcher was niet altijd Ch. Goatcher geweest. Hij was zijn leven begonnen als sir Ja- I mes Maltaine, en hij was lang minderjarig gewees!, zodat, toen j hij meerderjarig geworden was, hij een geaccumuleerd fortuin kon opmaken, hetgeen hij dan ook zonder bedenking deed met een snelheid, die zelfs hen ver wonderde, die, door zijn vriende lijkheid aangetrokken, hem bij dit werk hielpen. Hij was al in vier en twintigste, toen hij zijn SCHOLIER TROK AAN NOODREM De trein die dinsdagavond om 21.35 uur uit Leiden was ver trokken in de richting Utrecht, is even buiten de sleutelstad tot stilstand gekomen, nadat een leerling van een avond school te Leiden aan de nood rem had getrokken uit angst voor de bedreiging met een mes door een opgewonden man van middelbare leeftijd. Deze man had zich namelijk geërgerd aan de luidruchtigheid van een vier tal scholieren, dat zich ver maakt had met het naar elkaar toeschieten van propjes papier. Toen een propje over de rug leuning vloog en de wat kort aangebonden man raakte, vloog deze in woede op en bedreigde de jongens met een knipmes. Deze namen geen risico en poetsten de plaat. In een van de achterste rijtuigen trok een van hen aan de noodrem. De hoofdconducteur heeft van het ongewone voorval in de trein proces-verbaal opgemaakt. PARATYFUS TE VVYCHEN. Het aantal gevallen van pa- ratyfus te Wychen is gestegen tot 250. De aard van de ziekte geeft geen aanleiding tot onge rustheid. Vleesvergiftiging is inderdaad de oorzaak. Ook in Nijmegen doen zich enkele ge vallen van paratyfus voor. BOERDERIJBRAND TE MIJDRECHT Dinsdagavond is het bedrijfs- gedeelte van de boerderij van de heer G. Mur te Mijdrecht tot de grond toe afgebrand. Slechts de varkens konden uit het brandende gebouw worden gered. De brand, die was ont staan door hooibroei, werd aan gepakt door de brandweren van Mijdrecht en Amstelhoek, die aanvankelijk met pech te kam pen hadden. Dankzij de brand muur tussen bedrijf en woning kon de laatste behouden blij ven. De woning liep wel aan zienlijke waterschade op. VROUW VERDRONKEN In de nacht van dinsdag op woensdag is de 35-jarige echt genote van de veehouder R. Talsma, wonende onder Stiens (Fr.) in de Ee verdronken. Het ongeluk moet gebeurd zijn toen zij, op weg naar huis, in een bootje het ter plaatse vrij brede vaarwater overstak. Toen zij dinsdagavond laat nog niet thuis was, maakte men zich op de boerderij ongerust. Er werd een onderzoek ingesteld, waar bij men het bootje los drijven de in het water aantrof. Van de vrouw was geen spoor te beken nen. Het vermoeden dat zij ver dronken zou zijn werd later be waarheid, toen men bij het dreggen haar stoffelijk over schot ophaalde. Mevrouw Tal sma was moeder van een kind, dat medio augustus j.l. werd ge boren. STUDENTE TE PAARD NAAR WAGENINGEN. Baukje Velde, een boerendoch ter uit het Friese dorp Ureterp, die in Wageningen aan de land bouwhogeschool agrarische socio logie gaat studeren, zal de tocht 'naar het verre Gelderlnad te paard maken. Op haar vaders merrie „Walbecka" hoopt zij zaterdagmiddag in Wageningen te arriveren, waar de noviciaats commissie haar met gepast eer betoon zal ontvangen. De merrie „Walbecka" en haar berijdster zullen ook verder tij dens de ontgroeningsplechtig heden een belangrijke rol spelen. Baukje Velde hoopt hedenmor gen te vertrekken, maar zij is er nog niet zeker van, dat ze de heenreis in nauwelijks twee en een halve dag helemaal te paard zal kunnen afleggen, al is ze het paardrijden van jongsaf aan wel laatste geld kwijt raakte en hij was pas jarig geweest, toen hij in verlegenheid kwam, omdat een van de heren, die hem tegen zijn zin had geholpen, sinds zijn geld op was, hem maande en toen was hij zo dwaas geweest om de handtekening van een andere heer, die hij kende, na te maken. Edelmoedig als hijzelf was, rekende hij erop, dat deze zo'n goede kameraad niet zou vervol gen. Maar zo'n goed kameraad ver volgde wel. Hij was nu eenmaal van dat soort. De autoriteiten waren vriendelijk voor hem: hij kreeg maar vijf jaar. Toen hij eruit kwam, was hij een ander mens hetgeen weer eens aan toont, hoe grote hervormende invloed het strafstelsel van ons beminde land uitoefent. Zelfs zijn naam was veranderd en nadat ze hem drie keer op de hielen hadden gezeten, had Maltaine opgehouden te bestaan en had Charles Goatcher zijn plaats in genomen. Henry Bensington had van hem gehoord door een van zijn agenten, die relaties met de poli tie had. Het was in de tijd, toen de kunsthandel pas in zijn begin was, in King Street, een halve eeuw geleden. Henry Bensing ton kwam met hem in contact, ondervroeg hem, kocht hem en wist dan zijn spoor te doen ver dwijnen. Het gebeurt niet vaak, dat de politie een man, die ge zeten heeft, uit het oog verliest, maar ditmaal moesten ze beken nen, dat ze geslagen waren. Het spoor was verdwenen. (Wordt vervolgd.) gewend. Desnoods zal zo de heen reis gedeeltelijk per veetransport wagen afleggen. In de eerste week van oktober, als Baukje en Walbecka de groen tijd in Wageningen met succes doorstaan hopen te hebben, keet het tweetal naar Ureterp terug. Die terugreis wil Baukje tot elke prijs geheel te paard afleggen. Ze heeft dan enige ervaring met lange-afstandritten achter de rug en behoeft tevens niet op een dag meer of minder te kijken. En als Walbecka weer rustig op vaders boerderij op stal staat en napeinst over haar Wagcningse belevenis sen, begint voor de jonge stu dente het werken. Koning Paul over Cyprus Koning Paul van Griekenland heeft in Bein verklaard dat zijn land „tot de uiterste grens van zijn concessies" is gekomen in de kwestie-Cyprus. „Mijn rege ring kan niet doof blijven voor de ernstige klachten en dringen de verzoeken van 430.000 Grie ken, die vrijheid en het recht tot zelfbeschikking willen", aldus de koning, die sprak op een officië le bijeenkomst te zijner ere, ge organiseerd door de Zwitserse regering. Koning Paul brengt een offi- ciëel bezoek van vier dagen aan Zwitserland. „Nauwelijks heeft Griekenland zich hersteld van de buitenland se agressie door communistische opstandelingen aan het einde van de oorlog, of het wordt gedwon gen een nieuwe strijd te onder gaan een morele die des te bitterder is omdat Griekenland hier tegenover geallieerde en be vriende landen staat. Mijn rege ring, die gaarne de goede ver houding tot deze landen wil her stellen en een verzwakking van de westelijke defensie wil ver mijden, is aan de uiterste grens van haar concessie gekomen", aldus koning Paul. VRIJDAG 14 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gr.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.05 V. d. vrouw; 9.15 Gram.10.00 Avonturen met kinderen, caus.10.05 Mor genwijding; 10.20 V. d. vrouw 11.00 V. d. kleuters; 11.15 Gr.; 11.45 Mannenkoor en vrouwen koor; 12.00 Lichte muz.12.20 Regeringsuitz.12.30 Land- en tuinb. meded.12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram; 13.25 Metropole-orkgst13.55 Beursber.14.00 Kamerork. en sol.; 14.40 Voordr.15.00 Gram.; 15.15 Gevar. progr.16.00 Mu- ziekrevue; 16.40 V. d. jeugd; 17.10 Gram.17.25 Orgel en zang; 17.50 Act.; 18.00 Nieuws; 18.15 Pol. caus.; 18.25 Lichte mu ziek; 18.50 De puntjes op de i, caus.; 19.00 V. d. kind.; 19.10 Musetteork. en solist; 19.30 Het platteland nu, causerieën19.45 VPRO-nws; 20.00 Nws; 20.05 J Boekbespr.20.10 Filmrubr.; 2C.20 Voordr. en muz.20.35 Be nelux; 20.45 De mensen en het heelal, caus.21.00 Gram."21.55 Buitenlands overz.; 22.10 Nieu- we gram.22.40 Zorg om de mens, causerieën; 23.00 Nws; 23.1524.00 Vergelijkenderwijs. HILVERSUM II7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muziek; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.35 Blaasorkest; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram.; 12.001 Zang en piano; 12.20 Land- en tuinöouwmed.; 12.33 Lichte mul ziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Amus I muziek; 13.40 Gr.; 14.05 School-1 radio; 14.30 Gram.; 14.35 KamerT orkest; 15.15 Voordracht; 15.351 Lichte muziek; 16.00 Bloembol f len voor de huiskamer; 16.131 Gram.16.30 Sopraan en piano; 17.00 Voordracht; 17.20 Vocaal ensemble; 11.40 Beursberichten.' 17.45 Gram.; 18.00 Koorzang; 18.20 Stemmen van overzee; 18.331 Voor de jeugd; 18.50 OpenbaarI kunstbezit; 19.00 Nieuws; 19.101 Gram.; 19.15 Voor de middenI stand; 19.25 Gram.; 19.35 Negerl avonturen met de wereld; 20.®! Radiokrant; 20.20 Die Schöpfunr l oratorium; 22.45 Avondgebed! 23.00 Nieuws; 23.15 Langs «e| gen van kunst en schoonheid; 23.40 Gram. BRUSSEL (VI.)12.00 Gram-I 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram-I 12.55 Koersen; 13.00 NieuwsI 13.11 Orgelspel; 14.00 ArabellaI opera; 16.30 Pianorecital; ij-®.! Nieuws; 17.10 Kamermuz.; 1",:| Duitse les; 18.00 Gram.; 18-1! Voordracht; 18.20 Omroeporke?'I 18.30 Voor de soldaten; l®ll| Nieuws; 19.30 Wereldten too'-1 stelling; 20.00 Symf. orkes'.l 21.45 Gram.; 22.00 Nieuws; 2211 Gram.22.45 Negro-spirituals| 22.55 Nieuws. Televisieprogramma. BELG. VL.: 16.30 WereldM toonstelling; 19.30 Nieuws; 2" T.V.-spel; 21.40 Europese katf pioensch. voor beroeps-danv ren; 22.30 Filmfragmenten; 2- Nieuws en journaal. Zeeuv/s-Vlaan Kampioen heng belaere te IJzen Reserve-kampio eig. Gebr. A. ei prijzen in de di' Nog nimmer zal paardententoonstel landsche Trekpaari prijzen er 23 naai ook de kampioen d riën toebehoren aa De nationale tento de koninklijke ve Nederlandsche Tri gistermiddag op het rein te Den Bosch monstratie besloten, duizenden is bijgew waren ook mr. J. voorzitter van de I der Staten-Generaa ciaai bestuur van N het gemeentebestu Bosch, de bisschop-c Den Bosch mgr. W en vele buitenlands! Zij hebben kunnen een show van het derlandse koudbloed. show die haar hoog toen de kampioenen bunes paradeerden vierspannen hun en - en geleidelijk tot ac spannen werden ven ze in daverende ga terrein werden gelei Een staal van p; vormde ook „de Hor die door jonge bo Noord-Oost polder den en die veel t oogstte, evenals de d die door zevenhonde ren en boerinnen v< Brabantse Christel bond gegeven werd. Tijdens deze demc den ook de hoofd) reikt van de we- wordt de kampioen lijks bij gelegenheid toonstelling wordt i door „Ons Platte „Zeeuws Landbou\ Landbode", en „Bc der". Winnaar va prijs was de he uit Gerwen (geme (Noord-Brabant) stamboek merrieve ran de Maaskant Biesheuvel namens - bouwbladen werd a Wij laten hier v eigenaars uit Zeeuw toegekende prijzen: HENGST Hengsten van G jai Grote maat: le pr. 'a- eig. Jos. F. de W Middenmaat: 2e pr. Liter, eig. C. N. dc, Zn te Schoondijke. KI pr. Suceesseur, eig. Dobbelaere te IJzeni J. Catseman te Bierv Hengsten van 4 en 5 Grote maat: 1 B Reigershoeve, eig. G. dijke; 2B pr. Gustaaf eig. H. de Maat, Stoj denniaat: 1 B pr. Ni manshof, eig. Jos. i Hulst. Hengsten van Grol» maat: le pr. de H- hof, eig. Adr. Biervliet; 3A pr. Mon Zeedijk, eig. C. N. de Zn, Schoondijke.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2