De crisis in de Straat van Formosa geel RJBBENS W Conflict tussen ziekenfonds en twee artsen Nederlands marinevliegtuig, nabij Abadan verongelukt W DINGEMANSE Wijziging der dienstplichtwet HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en W HANDELSONDERNEMING i Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande F°dactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1958 12e Jaargang Nr 4471 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel*- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertientles bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 aar Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit blad, 20 cent meer. RIJTOER VAN HET KONINKLIJK GEZIN OP PRINSJESDAG Na de opening van het nieuwe zittingsjaar ter Staten-Gene- raal op dinsdag aanstaande zullen de Koningin en de Prins een rijtoer door'de binnenstad van Den Haag maken. Het igt in de bedoeling, dat de vier Prinsessen de rijtoer nedemaken. De route, welke de stoet nemen zal, is nog niet bekend. Sociaal-Democratisch Centrum P. v. d. A. over Nieuw-Guinea Het hoofdbestuur van het So ciaal-Democratisch Centrum, van leden der P.v.d.A., heeft in zijn vergadering van 4 september deTgj"ng VaïThëf eiland, volgende motie aangenomen: Overwegende, dat het Neder landse gezag over Westelijk Nieuw-Guinea een vorm van kolonialisme is, die de verhou ding tot de Aziatische wereld in ernstige mate verstoort, ernstig verontrust door de recente be lichten aangaande pogingen om het gebied in te schakelen in de internationale militaire blokvor ming, spreekt als zijn mening uit dat de Nederlandse regering op korte termijn onderhandelin gen met de Indonesische rege ling dient aan te knopen op ba sis van afstand van de Neder landse souvereiniteit over dit ge bied. De Amerikaanse minister voor het leger, Wilbur Brucker, die Formosa heeft bezocht, heeft woensdag bij aankomst te Singapore verklaard dat het de vraag is, of de Chinese commu nisten de eilanden Quemoy en Matsoe zullen aanvallen, doch dat de Amerikaanse regering gereed is om aan elke gebeur- telijkheid het hoofd te bieden. Hij voegde hieraan toe dat de Ver. Staten de vrede in het ge bied van Formosa willen hand haven en dat zij communistisch China hebben gewaarschuwd tegen het gebruik van geweld, om zijn doeleinden te verwezen lijken. „En ik hoop, dat de re gering te Peking deze waar schuwing op de juiste waarde zal weten te schatten", aldus Brucker. De minister vervolgde met de opmerking, dat hij zich op For mosa had kunnen overtuigen van de goede opzet der verdedi- SER brengt advies uit over ziekenfondspremie De Sociaal Economische Raad zal in oktober de beschikking krijgen over nadere gegevens in zake de kosten van de zieken fondsverzekering. Het ligt in de bedoeling, dat de SER een advies over de premiehoogte zal uit brengen. De ziekenfondsraad heelt in middels aan de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid een voorlopig advies uitgebracht over de hoogte van de zieken fondspremie van de verplichte verzekering over het jaar 1959 In dit advies stelt de zieken fondsraad voor de huidige pre mie van 4,4 procent te verhogen tot 4,7 procent. De verhoging van deze premie wordt verklaard uit allerlei fac toren zoals het teruglopen van de reserve in het verevenings fonds, de stijging van de kosten van de geneesmiddelen, van de honoraria; van de ziekenhuis verpleging en de toenemende vraag naar specialistische hulp Frankrijk neemt niet deel aan debatten over Algerië in Verenigde Naties De Franse regering heeft woensdag bekendgemaakt dat haar delegatie bij de Verenigde Naties niet zal deelnemen aan debatten in de Verenigde Naties over de Algerijnse kwestie. De Franse delegatie zal wor den geleid door de minister van Buitenlandse Zaken, Maurice Couve de Murville. Voorts ma ken er deel van uit: Bernard Cornut-Gentille, minister voor Overzees Frankrijk, Jules Mooh, die Frankrijk vertegenwoordigde in de V.N.-subcommissie voor ontwapening, en George Picot, de permanente vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties. Minister Brucker verklaarde ook nog ervan overtuigd te zijn, dat de strijdkrachten der Chi nese nationalisten op Quemoy sterk genoeg zijn, om elke aan val der communisten te kunnen afslaan. Hij voegde hieraan toe „Ik basseer mijn mening op de twee bezoeken, die ik, nu en in 1955, aan Formosa heb ge bracht. De Chinese nationalis ten hebben in de drie tussen liggende jaren een verbazing wekkende vooruitgang op het gebied van opleiding en uitrus ting hunner troepen en op dat der militaire strategie en tac tiek geboekt". ,,A.F.P." meidt uit Canberra dat de Australische premier Menzies op een persconferentie heeft verklaard dat het Ameri- kaans-Australische-Nieuwzee- landse verdrag géén betrekking heeft op het gebied van For mosa. Hij zei voorts te menen dat de huidige spanning in het ge bied van Formosa is voortge sproten uit de jongste bespre kingen te Peking van de Sow- jet-premier Chroesjtsjef en de communistisch-Chinese leider Mao Tse Toeng. DE BESCHIETING VAN QUEMOY De communistische kustbatte- i'ijen hebben dinsdagnacht meer (lan 400 salvo's op de Quemoy- eilanden gelost. De Chinese vice- admiraa! Lioe Hoh-Toe, die dit woensdag in Taipeh mededeelde, voegde hieraan toe. dat de com munisten nu sedert 23 augustus circa 200.000 granaten op de eilanden hebben afgeschoten, doch dat zij totdusver pas één stuk geschut van de nationalis ten hebben getroffen. De opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in de Stille Oceaan, admiraal Har ry Feit, verklaarde woensdag op Guam, dat de schepen van de Amerikaanse zevende vloot zul len terugschieten als zij door de Chinese communisten worden beschoten. Een nationalistisch-Chinese militaire woordvoerder heeft woensdag te Taipeh verklaard dat vervoersvliegtuigen der na tionalistische luchtmacht be gonnen zijn Quemoy uit de lucht te bevoorraden. In antwoord op de vraag, of deze bevoorradingswijze voor onbepaalde tijd zou voortduren, antwoordde de woordvoerder ,,Dat weet ik niet". Hij deelde ook verder geen bijzonderheden over dit luchttransport mede. Een nationalistisch-Chinese woordvoerder heeft woensdag te Taipeh verklaard dat het, onder dekking van de Ameri kaanse zevende vloot, per schip vervoeren van voorraden naar Quemoy tijdelijk is stopgezet, zulks als gevolg van de slechte weersomstandigheden, waaron der het voor de landingsvaar tuigen niet mogelijk is veilig op het strand der Quemoy-eilanden te lopen. DE STRIJD IN HET GEBIED VAN FORMOSA De chef van de nationalis tisch-Chinese generale staf, ge neraal Wang Sjoe Ming, heeft communistische vliegers, die met een „Mig"-straaljager naar nationalistisch-China uitwijken, een beloning van ongeveer 530.000 gulden, een vrij geleide, vrije keuze van een beroep en de mogelijkheid tot studie aan een universiteit in Formosa, of in het buitenland, toegezegd. Het nationalistisch-Chinese persbureau „Central News Agen cy" meldt, dat tot nu toe 470 burgers van de Quemoy-eilan den ten slachtoffer zijn geval len aan de 23 augustus j.l. be gonnen beschieting door het communistische kustgeschut. ..A.F.P." meldt, dat volgens Peking waarschuwt opnieuw Washington De regering te Peking heeft woensdag voor de derde maal een „ernstige waarschuwing" aan het adres van de Amerika nen gericht wegens schending van het Chinese luchtruim. Volgens de verklaring hadden die dag twee Amerikaanse vlieg tuigen boven Chinees gebied gevlogen. een te Hongkong opgevangen bericht van Radio-Peking dins dag j.l. meer dan een miljoen Chinezen in de straten van Kanton hebben betoogd tegen de „jongste Amerikaanse uitda gingen in Straat Formosa en de pogingen van de Amerikaanse zevende vloot, om het nationa listische garnizoen op Quemoy te versterken". Zeshonderdduizend inwoners van Foe Tsjoe, de hoofdstad van Foekien, zijn volgens Ra dio-Peking gemobiliseerd om aan alle gebeurtenissen het hoofd te bieden, en een 250.000 anderen hebben verzocht om opneming in het leger om te strijden tegen een eventuele „aanval van de Verenigde Sta ten". De boeren van de provin cie Foekien hebben zich vol gens de radio bereid verklaard de wapens op te nemen om elke aanvaller te bestrijden en des nachts op hun akkers te werken zo dat nodig mocht zijn. VLIEGTUIGONGELUK IN ALASKA Bij Anchorage (Alaska) is dinsdag een Amerikaans militair vliegtuig van het type C-47 kort na de start verongelukt. Twaalf van de 19 inzittenden zijn om het leven gekomen. (Advertentie) Zelfs bij bewolkte hemel straalt de zon: met Flexa- geel in de kamer! Zo sprankelend, zo zonnig zo fel - en 't gaat zo snel... op houtwerk en muren. de verf voor het schilderfeest Vraag hei gratis boekjt 'Knap het op met kleur' aan FLEXA, postbus 2, Leiden FLEXA o.a. verkrijgbaar bij WESTKOLKSTRAAT 40 TERNEUZEN DROGISTERIJ Axelsestraat 3 en 91 TERNEUZEN Bij de Tweede Kamer is inge diend het wetsontwerp tot wijzi ging van de dienstplichtwet en de wet voor het reserve-perso neel der krijgsmacht. In de memorie van toelichting deelde de minister voor Defensie o.a. het volgende mede: Bij de rijksw- t van 23 augustus 1956 (Stb. 435) zijn de artikelen 198 en 199 van de Grondwet ko men te vervallen. Artikel 198 be paalde o.m., dat de dienstplichti gen ter zee bestemd waren om te dienen in en buiten Europa, Een van de twee radiozen ders van de Amerikaanse kunst maan „Verkenner 4" zwijgt, zo heeft de Amerikaanse marine in Washington bekendgemaakt. De laatste signalen van deze zender zijn maandagavond opgevangen door een luisterpost in Lima. De tweede zender van de satelliet werkt nog en zendt op 108,03 megacycles uit. Het bestuur van het zieken fonds „Walcheren" te Vlissingen heeft besloten twee zenuwart sen G. J. W. P. en A. J. B. uit Vlissingen met ingang van 16 oktober ontslag te verlenen als medewerkers aan zijn zieken fonds. Met ingang van deze da tum zullen de patiënten van het ziekenfonds zich niet meer voor rekening van dit fonds onder be handeling kunnen stellen van deze specialisten. De reeds in verpleging zijnde zieken zullen voor verdere behandeling aange wezen zijn op andere zenuwart sen. De voorzitter van het zieken fonds, de huisarts J. S. Bloos uit Raad van Europa en de vluchtelingenstroom uit Oost-Duitsland De vluchtelingencommissie van de Raad van Europa heeft zich in een te Parijs gehouden vergadering bezig gehouden met :e voortdurend toenemende vluchtelingenstroom uit het door 'le Sowjet-Unie bezette Duitse gebied. Uit een rapport, dat uitge bracht werd door dr. Ernst Paul, blijkt dat a/leen reeds in de af gelopen maanden juli en augus tus meer dan 40.000 mensen uit Oost-Duitsland naar Berlijn ge vlucht zijn. Onder de vluchtelin gen bevonden zich opvallend veel artsen, professoren, leraren, ingenieurs en andere intellectue len, die in de Sowjetzöne uitste kend betaald worden en geen materiële zorgen hebben, maar die hun bevoorrechte positie in de steek laten omdat zij de more le druk, waaraan zij van de zijde der communistische autoriteiten worden blootgesteld, niet langer kunnen verdragen. De commissie, die diep getrof fen werd door de bijzonderheden over de menselijke tragedie, die zich achter het ijzeren gordijn afspeelt, gaf uitdrukking aan de gevoelens van sympathie en so lidariteit, die in de vrije wereld gekoesterd worden voor de slachtoffers van het communis me en zij besloot binnenkort in Berlijn een bijeenkomst te beleg gen, teneinde zich ter plaatse van de toestand op de hoogte te kunnen stellen. Oost- en West-Souburg heeft medegedeeld, dat het ontslag verband houdt met volgens het bestuur gebleken onregelmatig heden bij indiening van herha- lingskaarten. Deze herhalings- kaarten moeten door de specia listen worden uitgeschreven als vervolg op de door de huisarts aan de patiënt verstrekte ver- wijskaart, wanneer de behande ling van een patiënt langer dan een maand in beslag neemt. Voor elke maand, die deze behandeling langer duurt moet een herha- lingskaart worden ingediend. De honorering van de verwijs- kaart, dus de eerste kaart voor de specialist, bedraagt 8,50. De honorering van een herhalings- kaart bedraagt 5 het zieken fonds „Walcheren" volgt de lan delijke norm dat slechts honore ring geschiedt van drie herha- lingskaarten per verwijskaart per jaar. Volgens het bestuur van zie kenfonds zou gebleken zijn, dat in het eerste kwartaal 1958 door de zenuwartsen ingediende her- hahngskaarten een aantal kaar- ten bevatten voor patiënten, waarvoor geen behandeling was verstrekt. Dokter Bloos deelde verder mede, dat men zich ten sterkste benadeeld voelt door deze han delwijze. Men kon echter niet zeggen hoe groot het bedrag dergelijke opleiding heeft geno ten. De beide artsen verklaren over liet gegeven ontslag het volgen de: „De artsen P. en B. verkla ren dat het gerezen conflict, door emotionele factoren, vor men is gaan aannemen, welke buiten proporties zijn het invoe ren van een nieuw systeem be treffende de poliklinische hulp voor de patiënten gaf aanleiding tot administratieve emissies welke direct werden toegegeven in een desbetreffende vergade ring met het ziekenfondsbestuur. garanties en alle mogelijke me dewerking werden door de art sen P, en B geboden om het ge rezen conflict tot oplossing te brengen. Desondanks werden door het ziekenfondsbestuur Walcheren" tegen de artsen maatregelen genomen, welke naar de inzichten van deze art sen niet in overeenstemming zijn met het conflict". INCIDENTJES BIJ IJSLAND artikel 199 schreef voor, dat de dienstplichtigen, niet vallende onder artikel 198. zonder hun toe- stemmnig niet dan krachtens een wet naar Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen mochten worden gezonden. In artikel 32, eerste lid, van de dienstplichtwet is de bevoegdheid neergelegd om in een aantal dui delijk omschreven gevallen de dienstplichtigen, als zij voor groot verlof in aanmerking komen, in werkelijke dienst te houden. Ar tikel 33 derde lid, van de dienst plichtwet geeft een overeen komstige bevoegdheid, voor zo ver betreft dienstplichtigen van de zeemacht, die voor diensten buitenlands bestemd zijn. Aangezien het eerste, tweede en vierde lid van artikel 33 kun nen vervallen, verdient het naar het oordeel van de minister aan beveling de in artikel 33, derde lid, neergelegde bevoegdheid uitgebreid tot de dienstplichtigen van de gehele krijgsmacht en zij het in enigszins andere bewoor dingen regeling te doen vin den in artikel 32, eerste lid. Het vierde lid van artikel 4 van de wet voor het reserve-perso neel der krijgsmacht, zoals dit thans luidt, sluit aan op het hui dige derde lid van artikel 33 van de dienstplichtwet. De voorge stelde wijziging heeft ten doel eerstgenoemde bepaling uit te breiden tot het reservepersoneel der gehele krijgsmacht en voorts de vorenbedoelde samenhang te behouden, thans echter met arti kel 32, eerste lid, onder g (nieuw). Het nachtelijk uitgaansver bod dat zondag na de mislukte- opstand van een aantal officie ren in Caracas werd afgekon digd, is dinsdagavond opgeheven. De gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, is woensdag uit Londen naar Nicosia terugge keerd na besprekingen met Brit se regeringsleiders. Van de zijde van de Nederland se marine verneemt A.N.P., dat 'n marine vliegtuig op weg van Nieuw-Guinea naar Nederland nabij Abadan in Perzië is ver ongelukt. Het vliegtuig is een Martin P.B.M. 5a Mariner. De marineluchtvaartdienst heeft sinds enige jaren een aan tal „Martin/Mariner" amfibie vliegtuigen in gebruik. Het zijn tweemotorige toestellen die voor verscheidene doeleinden kunnen worden gebruikt, onder andere als patrouillevliegtuig en als transporttoestel. De tien inzittenden van het vliegtuig zijn omgekomen. Het toestel is in brand gevlogen. Het ongeluk gebeurde woens dag in de vroege morgen, kort nadat het vliegtuig, de Martin Mariner P 303 van de marine luchtvaartdienst, van Abadan was opgestegen. Het toestel meldde nog aan de verkeerstoren van Abadan dat het een lekkage had aan zijn olieleiding en terugkeerde. Bij de landing is het vliegtuig toen verongelukt en in brand ge vlogen. De Martin Mariner P 303 was op weg van Nieuw-Guinea naar Nederland via Athene. Volgens Reuter is het toestel, nadat vergeefs om een landings vergunning voor Bagdad was ge. vraagd, naar Abadan gevlogen en daar geland met een defect aan een der twee motoren en een lekkende brandstoftank. Na reparaties vertrok het toestel maar verongelukte en verbrand de op twee mijl afstand van het vliegveld. De piloot is er nog in geslaagd de olieraffinaderij van Abadan, waar de bedrijfsbrand weer was gealarmeerd, te ver mijden. De brandweer van het vliegveld rukte direct uit naar de plaats van de ramp, maar kon geen van de inzittenden meer uit het brandende toestel redden. Volgens functionarissen van het vliegveld van Teheran is het toestel in een hevige storm te rechtgekomen. Reuter meldt, bij wijze van correctie oo zijn vorig bericht, dat het vliegtuig reeds enige da gen geleden getracht heeft in Bagdad te landen en, toen daar toe geen vergunning werd ver kregen, voor reparaties naar Abadan vloog. Nederlandse proefneming met atoomschip? De Nederlandse „stichting kernvoortstuwing koopvaardij schepen" heeft plannen om te gaan experimenteren met een schip, dat wordt aangedreven door een kernreactor. Op een persconferentie in Genève van de Nederlandse de legatie op de atoomconferentie werd medegedeeld, dat hoewel dit plan bestaat, er nog een en kele concrete uitwerking of zelfs maar een begin van uitwerking van is. Met steun van Euratom zou men een tankschip willen aankopen en daar een reactor van buitenlandse makelij in bouwen om vervolgens te kun nen exeprimenteren. Het reac torcentrum in Nederland werkt hieraan in beginsel mee. De Britse treiler „King Sol" (486 ton) heeft dinsdagavond een „aanval" van de 72 ton me- was, dat men meende te kort te tende IJslandse kanonneerboot zijn gekomen „Het gaat ons niet I ,,Odin" afgeslagen. De schipper om het bedrag, maar om het I 1j principe", aldus de voorzitter j selnde dat hlJ °P de ••°dln ge" Op aandrang van dokter P. j ramd had toen dat schip bij kwam in Vlissingen een afdeling draaide om hem te enteren, losrafte'Vp°°L*le!^.° Daarop was de IJslander „met een flinke kras op zijn neus" af gedropen. lografie, hetgeen van belang is voor het onderzoek. „Deze elektro encephalografie is gevaarlijk in de handen van deze artsen", aldus dokter Bloos, „omdat geen van beiden oplei ding hiervoor hebben ontvangen of bezit". Dokter G. J. W. P. heeft in een vraaggesprek verklaard dat hij zich voornamelijk associeerde met dokter B„ omdat deze een Enige uren tevoren hadden op varenden van de „Odin" de be manning van de treiler de „Look Fleet" met gedroogde kabeljauw bekogeld. De Britten beschikten echter over voldoende vis om de IJslanders van repliek te dienen. NOORDELIJKE WIND Boven Schotland bevindt zich een krachtig hogedrukgebied. Aan de noordzijde ervan trekken depressies via IJsland naar Scandinavië. Hierdoor blijft de luchtdruk in het Oostzeegebied en Zweden voortdurend laag, zo dat bij ons de wind in de noord- hoek blijft, en het hogedrukge bied zich m'et verder naar het oosten kan uitbreiden. Ook ten westen van het hoge drukgebied handhaven zich de pressies, zodat verwacht mag worden dat het zich de komende medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag morgen tot donderdagavond. ZONNIGE PERIODEN. Droog weer met zonnige perio den maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige, in hoofdzaak noordelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. 24 uur weinig zal verplaatsen. Het blijft dus rustig weer met wisselende bewolking en hier en daar nog een bui. In het tempe- ratuurverloop komt weinig ver andering. VRIJDAG 12 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 0.37 12.54 Terneuzen 1.12 1.29 Hansweert 1.52 2.09 Walsoorden 2.02 2.19 ZON MAAN op onder op onder Sept 12 6.0S 19.04 4.44 18.15 13 6.10 19.02 6.05 18.44 14 6.11 18.59 7.27 19.14 15 6.13 18.57 8.49 19.45 16 6.15 18.55 10.10 20.19 17 6.16 18.52 11.28 20.58 18 6.18 18.50 12.40 21.44 19 6.20 18.48 13.43 22.36 De koninklijke marine ontkent dat er sprake is geweest van pogingen om in Bagdad te lan den. Wel heeft het vliegtuig in Abadan enige dagen oponthoud gehad voor reparatie. Het is, volgens de gegevens van de ma rine, op de landingsbaan van het vliegveld Abadan neergestort, toen het, wegens een defect aan de olieleiding, kort na de start daarheen wilde terugkeren. De marinevoorlichtingsdienst heeft het ANP aan het einde van de middag het volgende medege deeld: ,De verongelukte „Mariner" (P 303) stond reeds enige tijd in Abadan aan de grond voor repa- ratiewerkzaamheden. In verband daarmee was de oorspronkelijke bemanning van het vliegtuig, afkomstig uit Nederlands Nieuw-Guinea, reeds naar Ne derland teruggekeerd, aangezien verwacht mocht worden, dat deze reparatie enige tijd zou du ren. Een reparatieploeg van de ma rineluchtvaartdienst was van Nederland uit naar Abadan ge gaan met het nodige materiaal. Vanmorgen steeg het vliegtuig op voor de definitieve thuisreis. Aan boord bevond zich de des betreffende reparatieploeg en enig vliegend personeel, dat het vliegtuig naar Nederland zou brengen. De oorspronkelijke be manning is na terugkomst in Nederland deels weer naar Ne derlands Nieuw-Guinea gediri geerd en staat voor een ander deel gereed voor vertrek." Naar de marinevoorlichtings dienst liet weten zullen de stof felijke overschotten van de bij het ongeluk met de „Mariner" omgekomenen niet naar Neder land worden gebracht. Luehtvaartautoriteiten deel den mede dat het vliegtuig blijk baar voordat het ter aarde stort te in brand geraakte. Botsingen in India tussen arbeiders-congresleden en communisten Te Kottajam, ongeveer 150 kilometer van Trivandrum, de hoofdstad van Travancore (Ma dras, India), heeft zich, na een door het congres (de regerings partij) uitgeschreven bijeen komst, een botsing voorgedaan tussen congresleden en commu nisten, waarbij een arbeider congreslid werd gedood en ver scheidene congresleden werden gewond. Ook een communist liep verwondingen op. Een ander incident heeft zich kortgeleden te Tsjengannoer, nabij Kottajam, voorgedaan, waarbij een congreslid, naar het schijnt door communisten, werd neergestoken. LITTLE ROCK De schoolraad van Little Rock heeft het hooggerechtshof in Washington verzocht geen bevel te geven tot hervatting van de rassenintegratie. Dat zal volgens het verzoekschrift op een chaos uitlopen. De procureur-generaal van het Amerikaanse oppergerechlshof, William Rogers, heeft aan do ge meentelijke overheid van Little Rock een plan gestuurd om de orde te handhaven in het geval van nieuwe rassenonlusten in de stad bij de toepassing van inte gratie op de scholen. Vandaag komt het opperge- rechtshof bijeen om te beslissen of de middelbare school to Little Rock negerleerlingen onmiddel lijk moet toelaten dan wel een uitstel van 22 jaar krijgt voor de toepassing van rassenintegratie. Het plan is een voorzorgsmaat regel voor het geval men lot di recte integratie besluit. De toestand in Frankrijk De Franse politie is woensdag morgen in 26 departementen overgegaan tot actie tegen het Algerijnse bevrijdingsfront iFLN). 220 personen zijn gear resteerd. Voorts werden documenten en geld, afkomstig van inzamelin gen, in beslag genomen. De gearresteerden zullen naar Algiers worden overgebracht, waar zij ter beschikking zullen 21.44 worden gesteld van de militaire 22.361 gerechtelijke autoriteiten.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1