OK NDIA Televisie Chroesjtsjef waarschuwt Eisenhower De revolutie in Caracas Verklaring van Mao Tse Toeng Communisten beschieten Quemoy weer Veroordelingen in Hongarije HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER De kwestie Mohammed Natsir c. s. ZON- en MAANSTANDEN Persconferentie van Nehroe uw maaltijd I Causerie; 20.10 Gram.; 20. de vrouw; 21.15 Balletmuz., Nieuws; 22.15 Kamermuz-, Nieuws. Terneuzen ma P. J. VAN DE SANDE De werkloosheid in Engeland Van 14 juli tot 11 augustus J j het aantal werklozen in Verenigd Koninkrijk naai L Engelse ministerie van ArtöJ donderdag bekendmaakte n*l 34.000 toegenomen tot 44< Het aantal volledig werkloa steeg met 41.000 en dat der tijd lijk werklozen verminderde mei 7 Het aantal werklozen in augjjn tus was 2 procent van het B i schatte aantal personen, dat a het arbeidsproces deelneemt, gen 1,9 procent in juli en 1.2 V leent in augustus 19o7. 15.15 Metropole orkest; 16.00 V de zieken; 16.30 Ziekenlot; n- Voor de jeugd; 17.40 Beursbet<-■ ten; 17.45 Uit het .„i een bestuursambtenaar in Mie n Guinea; 18.00 Lichte muz.; Gram.; 18.30 Lezing; 19.00 M 19.10 Comm.; 19.15 Lichte 19.35 Gram.; 20.30 Act.; 20. gewone man; 20.50 Pia«or®"* 21.15 Kamerorkest; 22.05 G j 22.20 Harprecital; 22.45 Avo bed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gi BRUSSEL (VL.): 12.00 Gra® 12.15 Pianospel; 12.30 We richt; 12.34 Pianospel; 12-53 sen; 13.00 Nieuws; 13.15 G 16.00 Koersen; 16.02 Gram-, Voordracht; 17.00 Nieuws, i Zang en piano; 17.45 Boek J 18.00 De jeugd musiceer Voor de soldaten; 119.30 Wereldtentoonstelling. Televisieprogramma- NED. T.V.: 19.30 Internaten j°urn4 il)« agrarisch nieuws; 20.00 en weeroverzicht; 20.20 F Bezoek aan het Franse P' op de Wereldtentoonstelling VL. BELG. T.V.: 16 tentoonstelling; 19.30 oq Dans met de Doorme s, w- 22.00 Wereldtentoonstelling Nieuws en journaal. Frankernig bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande F°dactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DINSDAG 9 SEPTEMBER 1958 12e Jaargang Nr 4469 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel», advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 aar Vermelding: Brieven onder nummer, of; Adrea Bureau van dit blad, 20 cent meer. PRINSES IRENE BEGINT HAAR STUDIE IN UTRECHT H.K.H. Prinses Irene woont de eerste bijeenkomst bij die de Utrechtse vrouwelijke studenten vereniging in het kader van het novitiaat organiseert. De Prinses heeft inmiddels met een vriendin haar intrek ge- romen in huize Lievendaal aan het Lepelenburg te Utrecht, dat door de dienst openbare werken der gemeente Utrecht de laatste maanden grondig is gerestau reerd. De kamers die de Prinses en haar vriendin betrekken zijn modern en naar hun eigen smaak ingericht en zien uit op het fraaie park, dat door de Utrecht se singels omsloten wordt. Er zullen nog drie studentes hun in trek nemen op Lievendaal. Prinses Irene gaat studeren bij de Utrechtse hoogleraar dr. C. F. A. van Dam. De Spaanse taai boeit haar bijzonder en van haar vader heeft ze veel gehoord over Zuid-Amerika, hetgeen mede haar besluit om deze stu dierichting te kiezen bepaald heeft. Daarnaast zal ze nog een aan tal algemene vakken studeren zoals de geschiedenis der twin tigste eeuw en de inleiding tot de rechtswetenschappen. De Prinses wil graag in Utrecht gewoon student mee zijn en hoopt dan ook dat de Utrecht se burgerij het haar niet lastig zal maken. De ervaringen die H.K.H. Prinses Beatrix in Leiden heeft opgedaan sterkt haar in het vertrouwen dat ook zij rus tig door de stad kan wandelen zonder te worden nageaapt. De weekends zal de Prinses op Soestdijk vertoeven. De Prinses heeft reeds de gelegenheid ge had een kijkje te nemen in Utrecht, waarbij haar vooral de binnenstad aantrok. Wat het novitiaat van de Utrechtse vrouwelijke studenten vereniging betreft verwacht Prinses Irene dat deze tijd niet gemakkelijk zal zijn, maar ze hoopt zich een goede noviet te tonen. Nieuwe voorzitter Ned. Roode Kruis Bij Kon. Besluit van 30 augus tus is met ingang van 1 januari 1959 benoemd tot voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis mr. F. H. A. de Graaff. Premier Chroesjtsjef van de Sawjet-Unie heeft president Eisenhower zondag in een bood schap gewaarschuwd dat er geen vrede in het Verre Oosten kan heersen voordat de Ameri kaanse vloot zal zijn terugge trokken. Dit werd maandag avond door het Russische pers bureau Tass bekendgemaakt. Chroesjtsjef verklaarde een aanval op communistisch China als een aanval op de Sowjet- Unie te zullen beschouwen. Hij is van mening dat de kwestie Formosa door de Verenigde Na ties moet worden behandeld. Chroesjtsjef noemde het Ameri kaanse optreden in het Verre Oosten openlijke provocatie en Amerikaanse atoombom- proeven beëindigd Amerika heeft zijn reeks atoom- bomproeven in de Stille Oceaan voor dit jaar beëindigd, zo heeft de commissie voor atoomenergie maandag bekendgemaakt. De proeven waren met succes bekroond. Het gevarengebied bij Eniwetok is opgeheven. Kortgeleden maakte de Ame rikaanse regering bekend dat later in dit jaar nog tien proeven in de Nevadawoestijn zullen worden genomen. LUCHTGEVECHT BIJ FORMOSA Eij een luchtgevecht boven de Straat van Formosa zijn maan dagochtend viji ccir.iiunisiiseh- Chinese Mig-stiaaljagers neerge schoten en twee andere bescha digd, aldus een bekendmaking van de nationalistisch-Chinese regering op Formosa. Het gevecht ontstond, toen com munistische straaljagers gevechts vliegtuigen der nationalisten wil den onderscheppen, die een lucht- escorte vormden voor schepen, welke met voorraden op weg wa- en naar de Quemoy-eilanden. Het officiële nationalistisch- Chinese persbureau „Central KOEL WEER. Een depressie ten westen van Schotland veranderde de afgelo pen 24 uur van koers en trok in zuidoostelijke richting de Noord zee op. Tengevolge van het naderbij komen van de depressie nam de onstabiliteit van de at mosfeer en daarmede de buien activiteit snel toe. Doordat na het langstrekken van de depres sie de wind ruimt naar west tot noordwest wordt nog iets kou dere lucht van de Noordzee aan gevoerd. In deze lucht meege voerde buien kunnen, het komen de etmaal ons land blijven bin nendrijven. Wel nadert een rug van hogedruk ten westen van de Britse eilanden langzaam het vasteland van Europa, zodat de opklaringen later op de dag de overhand krijgen. Het blijft koel. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van dinsdag morgen tot dinsdagavond. Koel met buien. Wisselend bewolkt met enkele buien en iets lagere temperatu ren, Matige tot krachtige, langs 6e kust tijdelijk wellicht harde wind, aanvankelijk tussen zuid west en west, later tussen west en noordwest. WOENSDAG 10 SEPTEMBER drong aan op terugtrekking van de Amerikanen van Formosa. „Het zou de mogendheden ver- bodén moeien zijn vloten en luchteenheden van het ene einde der wereld naar het andere te sturen voor chantage- en intimi datiedoeleinden". Volgens de Russische premier ligt de voornaamste reden voor de buitengewoon gevaarlijke toestand bij Formosa in het feit dat Amerika gewapenderhand het oude Chinese gebied Taiwan (Formosa) en de Penghuletato- eilanden (Pescadores) heeft be zet, deze bezetting laat voortdu ren onder het mom van steun aan Tsjang Kai Sjek en zijn agressie tot de eilanden voor de kust van het vasteland tracht uit te breiden. Amerika tracht zich hier de rol van politieman voor de wereld aan te meten. Op dit verantwoordelijk moment vraagt de Russische regering de Amerikaanse regering dringend redelijkheid te betrachten en geen stappen te doen die onher stelbare ge\ olgen met zich mee brengen. Het hangt geheel van de verdere stappen der Ameri kaanse regering af of er vrede in het Verre-Oosten zal heersen dan wel of dit gebied een gevaar lijk broedplaats voor oorlog zal blijven. Chroesjtsjcfs boodschap volg de na een voltallige zitting van het centrale comité der Sowjet communistische partij op vrij dag jl. INCIDENT IN KOREA Er zijn maandagochtend scho ten gewisseld tussen Zuidko- reaanse patrouilles in de gedemi litariseerde zóne bij Tsjorwon in Midden-Korea, zo werd van mi litaire zijde te Seoel vernomen. Minstens één Zuidkoreaanse soldaat is gedood. Uit goede bron te Seoel wordt vernomen, dat zeven Noord- koreaanse soldaten maandag voor het aanbreken van de dag te Tsjorwon een plotselinge aanval hebben gedaan op een Zuidkoreaanse voorpost ten zui den van de gedemilitariseerde zóne. Een Zuidkoreaanse soldaat werd gedood en een zwaar ge wond. De aanvallers trokken zich te rug na een kort maar hevig vuurgevecht. Waarnemers der Verenigde Naties zullen, waarschijnlijk dinsdag, een onderzoek instellen. Besprekingen over het graanvervoer via Antwerpen Een Antwerpse delegatie heelt zich naar Brussel begeven, om er met de minister van Economi sche Zaken, Scheijven, bespre kingen te voeren over het graan vervoer via de haven, dat sterk is achteruitgegaan. De belanghebbenden menen, dat die teruggang een gevolg is van de beschermende graanpoli- tiek der regering en de vrachten dispariteit ten opzichte van Rot terdam. De delegatie stond onder leiding van burgemeester Craey- beck. SOWJET-NOTA AAN WEST-DUITSLAND De Sowjet-regering heeft de Westduitse regering een nota ge zonden, waarin gezegd wordt dat de Westduitse „solidariteit met de Amerikaanse en Britse poli tiek van inmenging in de binnen landse aangelegenheden van de Arabische staten de Westduitse belangen kan schaden". De nota, die de Sowjet-onder- minister van Buitenlandse Zaken Zorin in Moskou aan de West duitse ambassadeur, Kroll, over handigde verwijt de Westduitse regering, dat zij de Amerikanen gebruik heeft laten maken van Westduitse vliegvelden voor het overbrengen van Amerikaanse troepen naar het Midden-Oosten. Zondagnacht is van elf tot vijf uur plaatselijke tijd een avond klok ingesteld voor enkele gebie den, met name voor de hoofd stad Caracas en de naburige kuststreek. President Larrazabal verklaar de zondagavond dat de rebelle rende officieren door burgerlijke ■Ar De Zweedse regering heeft bij de Verenigde Arabische Re publiek geprotesteerd tegen de uitbreiding van de territoriale wateren van de republiek van 6 tot 12 mijl, aldus is maandag- te Stockholm bekendgemaakt. President Mao Tse Toeng van communistisch China heeft maandag in Peking verklaard dat hij „vol hoop" is met betrek king tot de besprekingen op ambassadeursniveau 'tussen communistisch China en de Ver enigde Staten, zo meldt het persbureau „Nieuw China". Mao zou voorts gezegd hebben dat de besprekingen misschien „enig resultaat zullen opleveren mits beide partijen de oprechte wens koesteren het geschil in het Verre Oosten te regelen". Volgens „Nieuw China" heeft P® -v .Mao verklaard dat de huidige Daily News meldde later dat bijwereldsituatie gunstig is voor net gevecht, dat boven Tsjinghai, I alle volkeren die voor de vrede Jli Provincie Foekien, werd I strijden. Taiwan, dat tot com- geievera, zeven „Mig"-jagers der munistisch China behoi communisten zijn neergeschoten en twee beschadigd. Een nationalistisch vliegtuig werd beschadigd. ria^etJuchfgevecht> dat maan- S H-0 werd geleverd, heeft ze. tien minuten geduurd. behoort, Liba non en alle Amerikaanse bases op niet-Amerikaans grondge bied, zijn stroppen om de hals van het Amerikaanse imperia lisme, aldus Mao. En de Amerikanen hebben zelf deze stroppen gemaakt, om hun Breskens Terneuzen Hansweert M alsoorden v.m. 11.21 11.56 0.36 0.46 n.m. 11.25 12.40 12.50 ZON MAAN Sept. 10 U 12 13 14 15 16 17 op onder op onder 6.05 19.08 2.13 17.13 6.06 19.06 3.26 17.45 6.08 19.04 4.44 18.15 6.10 19.02 6.05 18.44 6.11 18.59 7.27 19.14 6.13 18.57 8.49 19.45 6.15 18.55 10.10 20.19 6.16 18.52 11.28 20.58 Het nationalistisch-Chinese ~i- nisterie van Landsvertledi-dn' heeft maandag medegedeeld'dat de communistiseh-Chinese artil lerie, na een pauze van drie da gen, de beschieting van de Que moy-eilanden heeft hervat. Van Amerikaanse militaire zijde wordt vernomen dat kust- batterijen der Chinese commu nisten vermoedelijk hebben ge vuurd op een konvooi der natio nalisten dat, begeleid door oor logsbodems van de Amerikaanse zevende vloot, met voorraden op weg was naar de Quemoy-eilan den. Een nationalistisch landings vaartuig van gemiddelde grootte werd nabij Quemoy getroffen en is gezonken. Nadat de comm.unstisch-Chi- De Amerikaanse oorlogsschepen onder de Chinese kust Radio-Feking lieeft maandag meldin? gemaakt van het bin nenvaren van meer Amerikaanse ccrlogssehcpen in de nieuwe Chi nese twaalf-mijlszöne en de Ame rikanen ernstig gewaarschuwd. Volgens de communistische zen dei drongen maandagochtend acht Amerikaanse oorlogsschepen de territoriale wateren binnen. nese kustartillerie een tijd hevig had gevuurd, werden de salvo's minder. Maandag, bij het invallen van de duisternis, werd nog slechts nu en dan geschoten. Maandag werd te Taipeh ver nomen dat dinsdag een nieuw konvooi zal worden gevormd dat, onder bescherming van schepen van de Amerikaanse zevende vloot, nog meer voorraden naar de Quemoy-eilanden zal vervoe ren. Het communistische kustge- schut vuurde op het strand van C'uemoy. waar de voorraden ont- gordenDe communis tische artilleristen schoten niet op twee Amerikaanse torpedo- bootjagers, die binnen het bereik van hun kanonnen waren. Mili taire waarnemers te Taipeh be schouwen dit als een aanwijzing, dat de Chinese communisten voornemens zijn een zenuwen oorlog te blijven voeren, doch dat zij niet in conflict wensen te komen met de Amerikaanse ze vende vloot. Men meent te Taipeh ook, dat het hervatten van de beschieting van Quemoy als een vergeldings maatregel moet worden gezien voor het tussen nationalistische en communistische straaljagers geleverde luchtgevecht, waarbij zeven „Migs" der communisten werden neergeschoten, terwijl alle nationalistische gevechts eigen nekken gebonden en een eind van het touw gegeven aan het Chinese volk, de Arabische volkeren en alle volkeren die de vrede liefhebben, zo vervolgde de Chinese president, die hier aan toevoegde dat deze stroppen steeds nauwer zullen worden als de Amerikaanse aanvallers in genoemde gebieden blijven. De feiten tonen aan, dat de gespannen toestand, die de Ver. Staten hebben geschapen, tot het tegenovergestelde hebben geleid van hetgeen de Amerikanen be oogden, aldus Mao. Als de Amerikaanse monopo- liebezitters volharden in hun po litiek van agressie en oorlog zul len zij uiteindelijk door de we reldbevolking worden opgehan gen en hun medeplichtigen zul len hetzelfde lot ondergaan, zo zei Mao volgens „Nieuw China". Mao, die sprak op een confe rentie van partij- en regerings leiders, ontvouwde ook de plan nen op economisch gebied van communistische China. Hij zei dat voorrang gegeven moet wor den aan de industriële ontwikke ling en in het bijzonder aan de zware industrie. Hoewel de activiteit op het ge bied van de landbouw niet mag verslappen, moet voorrang ge geven worden aan de ijzer-, staal- en machine-industrie om dat „deze industrieën de basis vormen voor de mechanisering van de industrie en de landbouw en de versterking van de defen sie". De regering van nationalis tisch China noemde maandag het voorstel van de Chinese communisten om besprekingen met de Verenigde Staten te voe ren een middel van de commu nisten om tijd te winnen „ten einde zich opnieuw in een agres sief waagstuk te kunnen stor ten". H. Firdaus, lid van de partij raad van de Islamietische en an ti-communistische partij Masju- mi, heeft maandag de verklaring van zijn medebestuurslid Kas- man Singodimedjo, dat de leden der partij die zich bij de opstand hadden aangesloten, niet behoren te worden gestraft, openlijk ver oordeeld. De reis van Dag Hammarskjoeld. Dag Hammarskjoeld, secreta ris-generaal van de Ver. Naties, is maandag uit Bagdad in Am man aangekomen. In een communiqué van het Iraakse ministerie van Buiten landse Zaken is maandag gezegd, dat de Iraakse regeringsleiders Hammarskjoeld gezegd hebben, dat de onmiddellijke terugtrek king van de vreemde troepen uit Libanon en Jordanië van groot belang is voor het oplossen van de vraagstukken van het Mid den-Oosten. BELGIE ZET INVOER BLOEMKOOL STOP Met ingang- van vandaag wordt de invoer van Nederlandse bloemkool in België stopgezet, nadat deze invoer vanaf 22 aug. was toegestaan. In tuinderskringen neemt men wel aan dat deze maatregel geen grote invloed zal hebben op de afzet van Nederlandse bloem kool want de laatste tijd werd de export naar België toch reeds sterk bemoeilijkt door hoge hef fingen. Gedurende het grootste deel van de zomer is de export van Nederlandse bloemkool naar Bel gië verboden geweest. De invoer van bonen in ons land uit België en Luxemburg is thans weer mogelijk, nadat d>t enkele weken verboden is ge weest als gevolg van de prijsont wikkeling voor dit produkt op onze markten. Algemeen wordt echter aange nomen dat de invoer van bonen il ans geen grote vormen meer zal gaan aannemen, aangezien het seizoen een eind voorbij is. In het zuiden van ons land worden nog maar restanten van de bonen oogst 1958 op de vei lingen aangevoerd en ook in het noorden gaat de aanvoer reeds minder worden. De afzet verloopt op het ogen blik weer erg moeizaam, mede als gevolg van het teruglopen van de vraag voor verse con sumptie tengevolge van het war me weer. vliegtuigen hun bases weer wis ten te bereiken. Tc Wenen is van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen dat Istvan Bibo, die deel heeft uit gemaakt van de regering-Nagy, in een geheim proces tot Ievens- l. nre gevangenisstraf is veroor deeld. Fibo hielp ten tijde van de Hongaarse opstand bij het op een nieuwe basis plaatsen van de na tionale boerenpartij. Hij was het enige lid der regering-Nagy, dat in het parlementsgebouw in Boe dapest bleef, toen Russische troe pen de Hongaarse opstand neer sloegen. In de eerste (ijd na de opstand heeft de leider der Hongaarse ecmmunistische partij, Janos Ka- dar, van Bibo's diensten gebruik gemaakt om te onderhandelen met niet-communistische elemen ten. Bib'o werd in mei 1957 ge arresteerd. Laszlo Reggeczy Nagy, die als chauffeur in dienst was bij het Blitse gezantschap te Boedapest is, c,p beschuldiging van mede plichtigheid bij het uit Hongarije smokkelen van artikelen van do hand van de terechtgestelde voor malige Hongaarse premier Imre Nagy, (ot vijftien jaar gevange nisstraf veroordeeld. Dit is het Britse gezantschap thans, ongeveer een jaar na Reg- geczy-Nagy's veroordeling en ge vangenzetting, officieel medege deeld. Firdaus zeide, dat de partij voorzitter Mohammed Natsir en de andere partijleiders, die zich in Midden-Sumatra bij de op standelingen hadden aangesloten, van de rechte weg zijn afge dwaald en hun functies in de partij dienen neer te leggen. Hij drong er bij de centrale regering op aan haar politiek tegenover de opstandelingen-gebieden te herzien. Z.i. dient de regering een „heilige missie" naar de op standelingen in Sumatra en Ce lebes te zenden, teneinde hen te bewegen de vijandelijkheden te staken, om gezamenlijk het hoofd te kunnen bieden aan de „Neder landse imperialisten in West- Irian". Volgens Firdaus zou een alge mene amnestie een sympathiek gebaar zijn. Kasman Singedimodjo, die had betoogd dat de opstand een ge volg was van de houding der centrale regering werd zaterdag door de militaire -autoriteiten ge arresteerd, óp de beschuldiging van verstoring van de openbare orde. Frankrijk schaft triptiek voor autobussen af Een groot aantal landen had in het begin van dit jaar het carnet en triptiek voor personenauto's afgeschaft, maar deze afschaffing geldt in het algemeen niet voor autobussen en vrachtauto's. Een uitzondering vormden Zweden en Noorwegen, die reeds enige tijd geleden voor alle motorvoertui gen het carnet en triptiek heb ben afgeschaft. De K.N.V.T.O. meldt nu dat Frankrijk voortaan voor autobussen geen carnet de passage en douane cf triptiek meer eist. rechtbanken als landverraders zullen worden berecht. De in de ambassade van Mexico gevluchte rebellen zouden onder geen beding een vrijgeleide krijgen. Naar zijn zeggen hadden opstan dige burgerelementen een kazer ne van de militaire politie ge plunderd. waarvan de manschap pen zich tegen alle bevelen in passief hadden gehouden. Op aandringen van de president zelf had men evenwel al het geplun derde teruggegeven. Op een plein in Caracas is zondagavond voorts op instigatie van de centrale der verenigde vakbonden een massa le betoging gehouden waar poli tieke en arbeidersleiders de be volking vroegen waakzaam te blijven. De algemene staking voor ge heel Venezuela zal volgens het voorschrift van de vakbonden worden voortgezet totdat de re gering een volledige lijst van de verantwoordelijken voor de staatsgreep publiceert. De vak bonden eisen voorts degradatie en onmiddellijke berechting van de betrokken militairen alsmede een overheidszuivering. Het sta kingsparool geldt niet voor de pers, radio en televisie, elektrici teit, waterleiding en wegenbouw. Het schijnt dat de staking ook de produktie en het vervoer van olie zal stilleggen. K.L.M.: „Perion" had documenten aan boord Volgens bij de K.L.M. binnen gekomen berichten heeft de trei- ler „Perion" bij aankomst in een Spaanse havenplaats enige voor werpen van de „Hugo de Groot" aan de. havenautoriteiten over handigd. Het betreft hier een lederen tas met documenten en boordpapieren, alsmede 2 stuk ken landkaart, enige kledingstuk ken, twee handdoeken (dus geen logboeken), een rubber reddings vest en twee stoelen. Zonder twijfel zullen deze stuk ken worden doorgezonden naar de Nederlandse ambassade in Ma drid, die op haar beurt er voor zal zorg dragen, dat deze met de meeste spoed naar de Neder landse rijksluchtvaartdienst wor den opgezonden. Engelse treilers vissen thans buiten IJslandse twaalfmijlszone Een woordvoerder van het Britse ministerie van Marine heeft maandag medegedeeld, dat de Engelse treilers, als gevolg van een verplaatsing der scholen vis, thans aan de rand van de IJslandse twaalfmijlszone vissen. De Indische minister-president Nehroe heeft te New Delhi ver klaard, dat naar het oordeel van zijn regering Formosa en de voor de Chinese kust liggende eilan den tenslotte in handen moeten komen van communistisch China. Het is duidelijk, dat een land onmogelijk kan toestaan, dat een vlak onder zijn kust gelegen eiland wordt gebruikt als basis voor een aanval, aldus Nehroe. DE ALGERIJNSE OPSTAND Franse strijdkrachten heb ben in een actie tegen Algerij nen in het gebied van Constan- tine 92 rebellen gedood en 11 gevangen genomen. Aan de zijde van de Fransen streden plaatselijke Algerijnse eenhe den mee. In de week tot 1 september hebben de Fransen 540 opstan delingen gedood en 155 gevan gen genomen, aldus werd in militaire kringen te Algiers ver klaard. In dezelfde periode werden 45 Algerijnen en vijf Fransen door terroristische aanvallen ge-' dood, aldus de genoemde krin gen. Denemarken wil visserijconventie met Engeland beëindigen Denemarken heeft Engeland meegedeeld, dat het de visserij conventie van 1955 met Enge land wil beëindigen. Het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de regering tot een bevredigende oplossing wil komen voor de factor in déze aangelegenheid, die van levensbelang is voor de bevolking van deze eilanden. India is voorstander van een vreedzame oplossing van het pro bleem van de eilandjes voor de kust, maar het kan niets anders doen dan voor een dergelijke op lossing pleiten. Er is geen reden, waarom In dia zich zou verzetten tegen uit breiding van de territoriale wa teren van communistisch China, aldus Nehroe. Over de levensmiddelenvoor ziening in India zei Nehroe, dat de regering misschien zal moeten overgaan tot rantsoenering, in dien de tekorten aanhouden. Hij zei thans nog niet zo heel erg verontrust te zijn door de huidi ge crisis in de voedselvoorzie ning. Van andere zijde is vernomen, dat zaterdag in de staat Oettar Pradesj ongeveer tachtig mensen voor het merendeel socialisten, zijn aangehouden in verband met de in die staat heersende on tevredenheid over het levens middelentekort. DE NIEUWE FRANSE GRONDWET Vertegenwoordigers van de so cialistische federatie van het de partement Bouches du Rhone hebben op een bijeenkomst te Martigues met 350 tegen 36 stem men besloten de nieuwe grond wet te steunen. De federatie van het departement Sarthe sprak zich zondag echter tegen de nieu we grondwet uit. De vroegere socialistische mi nister van overzeese gebieden, Deferre, verklaarde op de ver gadering te Martigues dat alS het Algerijnse vraagstuk niet werd opgelost in Frankrijk een dicta tuur zou worden gevestigd.] Dat zou „ongetwijfeld na bloedver gieten" gebeuren.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1