De toestand rondom Formosa Tsjoe En Lai over Formosa De toestand in het Verre Oosten Geleerden /an voedsel maten radio activiteit Staatsgreep in Venezuela MAANDAG 8 SEPTEMBER 1958 K 12e Jaargang Nr 4468 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Amerikaanse schepen begeleiden Chinees konvooi naar Quemoy POOLVAARTEN VLIEGTUIGONGELUK IN PARAIBA HET WEER ZONNIGE PERIODEN. WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DE KWESTIE-QUEMOY PRIJSVERHOGING AARDOLIE- PRODUKTEN salons Robert" KWESTIE-OMAN VOOR DE VERENIGDE NATIES Prauw met Indonsiërs in Ned. Nieuw-Guinea geland AARDBEVING IN CHILI De strijd in Griekenland tegen herrieschoppers. Rassenincidenten in Nottingham. Mislukte aanval op de Libanese premier. Verklaring van de Zuid-Afrikaanse premier Verwoerd COLOMBIA Frankernig bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande p°dactle-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p«r advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handeU- advertenties): 5 regels 1,Iedere regel mee* 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer; Zaterdags 10 uur Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adret Bureau van dit blad, 20 cent meer. De Amerikaanse ambassade in Warschau heeft van Washington opdracht gekregen aan de am bassade van communistisch- China in ttf Poolse hoofdstad be vestiging te vragen van een voorstel van TsjouEn-Lai om de besprekingen met de Verenigde Staten op ambassadeursniveau te hervatten. Tsjou verklaarde zaterdag in een radiorede, dat Peking bereid is deze besprekingen, die eind vorig jaar in Genève werden af gebroken, te hervatten. In Washington hoopt men, dat ais gevolg hiervan de crisis om de nationalistische eilanden voor de Chinese kust aan de confe rentietafel zal kunnen worden besproken. De commandant van de Ame rikaanse atoomduikboot „Nauti lus" heeft in Washington aange kondigd, dat men „grote verras singen" kan verwachten als over enkele maanden de wetenschap pelijke gegevens over de reis van de „Nautilus" onder de Noord pool bekendgemaakt zullen wor den. De commandant, kapitein An derson, zei, dat men in de winter gemakkelijker onder de Pool kan doorvaren dan in de zomer. In de zomer drijven nJ. grote ijsmas sa's weg en is het ijs zwart, vuil en onregelmatig van vorm. Het varen in ondiep water is hierdoor gevaarlijk. In de winter is het i s aan de kusten vervangen door nieuwe betrekkelijk dunne lagen zee-ijs. Het profiel van het ijs onder water is veel geaccidenteerder dan men dacht. Ook is de hoe veelheid ijs in het Noordpoolge bied veel groter dan men steeds heeft aangenomen. Aan de kant van de Atlantische Oceaan is de zee onder het Poolijs dieper dan aan de andere kant van de Stille Oeeean, zo deelde Anderson voorts o.m. mede. Er zijn zeker zestien personen omgekomen bij het verongeluk ken van een verkeersvliegtuig van de Braziliaanse luchtvaart maatschappij nabij Compina Grande in Braziliaanse staat Paraiba. Het toestel verongelukte kort voordat het zou landen op het vliegveld van Campina Grande Tussen een depressie bij Schot land en een hogedrukgebied bo ven Frankrijk en de Golf van Biscaye stroomt tamelijk koele Oceaanlucht naar West-Europa, zodat in onze omgeving de tem peraturen op het normale ni veau voor de tijd van het jaar zijn gekomen. De opbouw van de atmosfeer is nog enigszins onstabiel, zodat zich overdag flinke stapelwolken ontwikkelen, maar de kans op buien is tame lijk klein geworden. In het tem- peratuurverloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. tc De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Ongeveer dezelfde temperaturen Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. On geveer dezelfde temperaturen. Overwegend matige zuidwestelij ke wind. DINSDAG 9 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.06 10.41 11.21 11.31 n.m. 10.48 11.23 12.03 12.13 ZON MAAN °P, onder op onder Sept. 9 6.03 19.11 1.05 16.36 10 6.05 19.08 2.13 17.13 11 6.06 19.06 3.26 17.45 ie 6.08 19.04 4.44 18.15 In diplomatieke kringen is men verrast over de snelheid waarmee president Eisenhower, die zaterdag zijn vakantie in Newport (Rhode Island) had on derbroken voor overleg in Was hington, heeft gereageerd op de rede die premier Tsjou En-Lai zaterdag uitsprak, kort voor pre sident Eisenhower in Washing ton aankwam. Men verwacht dat de Verenig de Staten op een conferentie met de Chinezen ernaar zullen streven dat Peking afstand doet van geweld als middel om de aanspraken op Quemoy, Matsoe en andere nationalistische eilan den te verwezenlijken. In 1955 en 1956 hebben de Amerikanen en Chinezen in Ge nève op ambassadeursniveau geconfereerd, zonder veel te verwezenlijken. Eind vorig jaar werd de Amerikaanse ambas sadeur die dit gesprek voerde, Johnson, op een andere post be noemd. Doordat de Chinezen geen genoegen namen met een gesprekspartner van een lagere rang, in afwachting van een op volger voor Johnson, werd toen de conferentie afgebroken. In juli hebben de Verenigde Staten reeds geprobeerd de con ferentie weer op gang te bren gen door te verklaren, dat de Amerikaanse ambassadeur in Polen het gesprek zou kunnen hervatten. Inmiddels zijn zondag in de grote Chinese steden massale be togingen gehouden tegen Ameri kaanse „agressie" in het gebied van Formosa. Voorts heeft Peking zondag de Verenigde Staten beschul digd van schending der Chinese territoriale wateren, die vorige week tot 12 miji zijn uitgebreid. Amerik. oorlogsschepen hebben zondag een nationalistisch kon vooi met voorraden voor Que moy begeleid. Volgens een officiële Amerik. bekendmaking geschiedde dit op verzoek van de nationalistische autoriteiten. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Peking verklaarde zondag dat een dergelijke schending van de Chinese soevereiniteit „gevaar lijk" is, en dat de regering in Pe king ernstig tegen herhaling waarschuwt. De Amerikaanse oorlogssche pen, zes toroedobootjagers, kwa men tot op vier of vijf mijl van Quemoy, binnen de nieuwe Chi nese twaaifmijlszone, die niet door de Verenigde Staten wor den erkend, doch nog buiten het bereik van de communistische kustbatterijen. Het is zondag overigens zeer rustig geweest in dit gebied. Het geschut zweeg de hele dag en er was ook geen activiteit in de lucht. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Fostei Dul les, heeft naar wordt gemeld, op een vertrouwelijke conferentie in Washington verklaard dat de Ver. Staten zullen vechten als dat nodig is om Ouemoy en Mat soe uit communistische handen te houden. Sommige ambassades in Wa shington hebben in de berich ten aan hun regeringen deze verklaring toegeschreven aan ..een hoge functionaris" die op de conferentie sprak. Men ziet in deze niet-officiële verklaring een nog krachtiger waarschuwing aan communis tisch China dan die van presi dent Eisenhower van donder dag j.l. Inmiddels heeft de Ameri kaanse democratische senator Morse er op aangedrongen, dat de Ver. Staten de kwestie van de nationalistische eilanden voor de Chinese kust voorleg gen aan het internationale ge rechtshof in Den Haag. Dit zou in overeenstemming zijn met de recente verklaring van de minister van Justitie, Rogers, die zei dat de landen er een gewoonte van moeten maken om hun geschillen aan het hof voor te leggen, zo meende Morse. De democratische senator zei te hopen, dat Eisenhower en Dulles naar deze raad van Ro gers zullen luisteren voor het te laat is. Als gevolg van recente stijgin gen van de wereldmarkt-noterin gen, zullen met ingang van heden 8 september de verkoop prijzen van enkele aardoliepro- dukten worden verhoogd. Deze verhoging bedraagt voor gasolie, auto-gasolie, huisbrand olie en dunne stookolie 20 cent per 100 lifer. Ook enkele zware stookoliën ondergaan een geringe prijsver hoging, nl. 1,35 per 1000 liter voor stookolie 300500 sec. en 0,80 per 1000 kg voor stookolie 800 sec. De verkoopprijzen voor de overige produkten ondergaan geen wijziging. Nabij Falun in midden-Zweden zijn twee treinen op elkaar ge reden, Vijf mensen kwamen om het leven en veertien werden ge wond. De communistiseh-Chinese pre mier en minister van Buitenland se Zaken, Tsjoe En Lai, heeft, blijkens een bericht van radio-Pe king. zaterdag verklaard, dat het „Chinese volk het onvervreemd bare recht bezit op soevereiniteit over Taiwan (Formosa) en de Peseadoren". „Deze eilanden zijn geruime tijd Chinees gebied geweest. In dien de Verenigde Staten dit niet gewapenderhand hadden belet, zouden Formosa en de Peseado ren reeds lang geleden bevrijd zijn", aldus Tsjoe En Lai. Hij vervolgde: „De Chinese re gering heeft het volste recht krachtige slagen toe te brengen aan de eenheden van Tsjiang Kai Sjek, die deze eilanden bezetten, en om andere, voor hun bevrij ding noodzakelijke maatregelen te nemen. Het Chinese volk kan met na me niet toestaan dat zich een be dreiging in zijn territoriale wate ren voordoet, zoals die bestaat wanneer Quemoy en Matsoe, zo als thans, in vreemde handen zijn". De communistisch-Chinese pre mier meende, dat de Amerikaan se steun aan Tsjiang Kai Sjek een „zich inlaten met Chinese (Adv.) b kapp*f wf bet apart» jjxJirf narkt !6 brouw«?jjsf?oal 9 f»nwuz«fl i modekapseis in '•lijn. coupe en kleur; de betere tpiletartikelen met vakkundig advies Amerikaanse en Chinese ma riniers zijn zaterdag aan boord van schepen bij de Zuidkoriaan- se haven Kaohsioeng gegaan, die heden deelnemen aan Ame rikaans-nationalistische vloot- manoeuvres. Uit nationalistisch-Chinese regeringsbronnen is vernomen, dat de nationalisten de Ver enigde Staten verzocht hebben om modernere wapens en hulp bij het openhouden van de aan- voerwegen naar de Quemoy- eilanden. Maar volgens een na tionalistische woordvoerder is het verzoek niet van dringende aard, en is er nog geen gevaar, dat de voorraden op Quemoy uitgeput raken. Een nationalistische militaire woordvoerder zei, dat er een toenemend gevaar bestaat, dat Quemoy aan een blokkade wordt onderworpen. In Amerikaanse kringen is gezegd, dat hoewel de Amerika nen welwillend staan tegenover eik verzoek van de nationalisti sche regering, zij ook zouden willen, dat de nationalisten een nauwere samenwerking tot stand brengen tussen de drie 1 wijze wordt opgelost binnenlandse aangelegenheden is, dat in strijd is met het hand vest der Verenigde Naties en met internationale wetten". Tsjoe En Lai besloot met de opmerking dat de Chinese volks republiek, „niettegenstaande het feit, dat de V. S. Formosa en de Peseadoren gewapenderhand be zet houden", nog steeds bereid is tot besprekingen met Amerika, om tot wegneming van de span ning in het gebied rondom For mosa te komen. „De regering te Peking is be reid de door ambassadeurs te Ge nève gevoerde Amérikaans-Chi- nese besprekingen, die in 1957 werden afgebroken, te hervat ten", verklaarde hij. Het politieke comité van de Arabische liga heeft besloten dat de Arabische landen, in sa menwerking met de Afrikaans- Aziatische groep, de kwestie- Oman voor de assemhlée van de Verenigde Naties zullen bren gen. MINISTER LUNS NAAR NEW-YORK VERTROKKEN. Minister Luns is zaterdag met het Franse schip „Liberté" uit Le Havre naar New York ver trokken, waar hij de dertiende algemene vergadering der Ver enigde Naties zal bijwonen. In aansluiting op het bericht over de landing van een prauw met Indonesiërs op het eiland Amsterdam in Ned. Nieuw-Gui nea wordt nader gemeld, dat het vluchtelingen uit Halmaheira zijn. Zij werden in uitgeputte toestand op het eiland Amster dam aangetroffen. Hun aantal blijkt volgens een nader bericht 18 te bedragen. In het gebied van Sanit Jose del Maipo in Chili zijn drie mensen omgekomen en worden er twintig vermist als gevolg van aardbevingen. In Saint Jose sliepen de men sen na de bevingen in de open lucht, ondanks de koude die in dit gebied heerste. Er is hulp van Santiago onderweg. In Griekenland zullen de ouders van nozems vervolgd worden als deze kinderen de praktijken van Britten en Amerikaanse straat schenders „naapen." De onder-minister van Binnen landse Zaken, Kallandzis, heeft de spot als het voornaamste wa pen in de strijd tegen de nozems te baat genomen. Woensdag zijn 2 straatschenders door de stra ten van Athene gevoerd met kaal geschoren hoofden en lach lust opwekkende kleding. Om hun hals hadden zij een bord hangen met de woorden: „Wij zijn no zems. Wij hebben een dame las tig gevallen." Er zijn zaterdagavond te Not tingham verscheidene arresta ties verricht in verband met nieuwe incidenten tussen blanke jongelieden en kleurlingen. De blanke jongens zaten met stokken en scheermesjes negers na. Toen één van de negers in een benarde positie kwam, wer den de aanvallers vanuit door kleurlingen bewoonde huizen met melkflessen bekogeld. In Biervliet werd vrijdagmiddag het monument ter herinnering aan Willem Beukelz. door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, onthuld. Op pag. 2 is het verslag geplaatst van de tweede dag van deze zo uitstekend geslaagde festiviteiten. Een groep officieren en leer ling-officieren van de politie school in Caracas is zondag in opstand gekomen tegen de rege ringsjunta. Zij hebben zich meester gemaakt van het minis terie van Landsverdediging en een radiozendstation. De eenheidsvakcentrale heeft met onmiddellijke ingang een algemene staking afgekondigd. De politieke partijen hebben de bevolking opgeroepen tot een massabetoging in het centrum van de stad. De bevolking is aan geraden „barricaden op te wer pen ter verdediging van de de mocratie". Het witte paleis, de zetel van de regering, werd door tanks om singeld. Een grote groep militai ren, gesteund door burgers, maakte zich bij verrassing meester van alle radiostations in de hoofdstad. Ieder mens krijgt tijdens zijn maaltijden een uiterst kleine hoeveelheid radio-activiteit in 't lichaam. Drie Engelse geleerden W. V. Mayneerd, J, M. Radley en R. C. Turner, hebben vastge steld, dat noten, granen en meel soorten daarvoor in de eerste plaats verantwoordelijk zijn. Tot dusver werd aangenomen, dat hoofdzakelijk water en melk de voornaamste bronnen van radio activiteit in het lichaam waren, maar de drie geleerden hebben ontdekt, dat vaste voedingsstof fen in dit opzicht melk en water volledig in de schaduw stellen. De stofwisselingsproeven, waarmee cie Engelse geleerden deze ontdekking hebben gedaan, zijn zaterdag beschreven in een rapport, dat werd uitgebracht op de tweede atoomconferentie in Genève. Het menselijk li chaam, -aldus dit rapport, bevat normaal kleine hoeveelheden radio-aetieve elementen, die zich in het bijzonder in de beenderen bevinden. Het was tot nu toe on bekend, in welke mate deze stof- door voedingsmiddelen takken van het leger bij de voorziening van de eilanden. Zij zouden ook gaarne zien; dat meer gebruik wordt gemaakt van het materieel waarover de nationalisten thans beschikken. De nationalisten zouden 70 ma rineschepen hebben. De graaf van Selkirk, de eer st® 'ord van de Britse admira liteit, heeft in Hong Kong ge zegd, dat de spanning in de fen Straat van Formosa werkelijk drinkwater en andere substan- een zeer ernstige zaak zou zijn ties in het lichaam worden ge- als men tot geweld zijn toe-bracht. vlucht zou nemen. De EngelseDe geleerden zeggen, dat de vloot in het Verre-Oosten zouhoeveelheid straling die hier in waarschijnlijk in de nabije toe-1 het geding is, slechts van akade- komst eerder versterkt dan ver- 1 misch belang is, doch dat het zwakt worden. Het was haar nodig is haar niettemin te ken- taak Britse schepen in dat deel nen wil men zich een gezond van de wereld te beschermen. oordeel kunnen vormen omtrent Een woordvoerder van de am- de gevaren van de algehele ra- bassade van nationalistisch-dio-activiteif, waaraan en mens China te Tokio heeft medege- j bloot staat. De onderzoekingen deeld, dat nationalistisch-China hebben trouwens uitgewezen, zo Japan officieel om steun ge-1 wordt gezegd, dat het grootste vraagd heeft in de kwesties van deel van de radio-actieve stoffen de eilanden voor de kust van Chi- het lichaam binnen 48 uur weer gelijke voeding naar binnen krij gen, grote verschillen kan ver tonen. De ene mens neemt uit een bepaalde hoeveelheid voedsel soms vele honderden malen zo veel op als de andere uit precies dezelfde hoeveelheid van hetzelf de voedsel. Genezing van stralingsziekte Amerikaanse geleerden heb ben een belangrijke ontdekking gedaan, waardoor misschien het leven kan worden gered van mensen, die per ongeluk aan atoomstraling blootgesteld zijn geweest. Bijzonderheden over de ontdekking zijn vervat in een rapport, dat zaterdagochtend bij de atoomconferentie te Genève is ingediend. Het gevolg van atoomstraling is, dat de cellen in het menselijk lichaam, die blootstaan aan de straling, worden vernietigd. Proeven met muizen hebben aangetoond, dat indien levende cellen van een gezonde muis worden ingespoten in een aan straling blootgestelde muis, het aangetaste dier herstelt. Een complicatie is echter dat enkele muizen, waarbij na inspuiting genezing van straiingsaandoe- ning werd geconstateerd stierven aan ziekten tengevolge van de injectie, aldus het rapport, dat is opgesteld door het nationaal laboratorium Oak Ridge. De Libanese premier, Sami Solh, is zaterdag ontsnapt aan een aanslag pp zijn leven. Onder twee politiewagens, die voor zijn auto uit reden, is zaterdag een land mijn ontploft. Acht politieman nen werden gewond. Op 28 juli is een soortgelijke aanslag op de premier gepleegd. Toen kwamen vijf mensen om het leven en bleef de premier eveneens ongedeerd. na. De Japanse onder-minister van Buitenlandse Zaken zou gezegd hebben, dat Japan hoopt, verlaten. De drie Engelse geleerden zijn bij hun proeven tot de slotsom dat het geschil op vreedzamegekomen, dat de hoeveelheid I radio-activiteit, die mensen bij De nieuwe Zuid-Afrikaanse pre mier, dr Hendrik Verwoerd, heeft zaterdag op een persconferentie te Groote Schuur zijn officiële residentie verklaard, dat Zuid- Afrika buitenlandse deelneming in de ontwikkeling van de Zuid- Afrikaanse hulpbronnen op prijs zal blijven stellen. Op de vraag wat zijn houding was ten aanzien van overdracht van de Britse protectoraten Ba- soetoland, Swaziland en Betsjoe- analand aan Zuid-Afrika, zei Ver woerd, dat dit in het belang van de inheemsen in die gebieden zou zijn. Desgevraagd bevestigde hij, dat de overdracht zou dienen te ge schieden na raadpleging van de betrokken bevolking, doch dit hield niet in dat overdracht niet zonder instemming van de bevol king mogelijk zou zijn. Op de vraag of hij van plan was de inheemse vertegenwoordiging in het Zuid-Afrikaanse parlement af te schaffen, antwoordde de premier, dat hij in dit stadium niet wilde zeggen wanneer en hoe zijn regering ten deze denkt te handelen. Wèl zei hij, dat naar mate het afzonderlijke inheemse bestuur zich zou ontwikkelen, de tijd zou naderen dat de inheemse vertegenwoordiging in het parle ment zoü kunnen worden vervan gen door direct contact tussen de Afrikanen en de regering. De regelingsjunta stelde de opstandelingen een ultimatum. Als zij de strijd niet zouden sta ken, zou het ministerie van De fensie door vliegtuigen worden gebombardeerd. Na de oproep van alle politie ke partijen tot een algemene sta king en tot verdediging van het regime, stroomde een enorme mensenmenige op een plein teza men, waar zij werd toegespro ken door politieke leiders. Twee leiders van de opstand zouden gearresteerd zijn. Uit de tanks rondom het witte paleis werd geschoten op mensen die zich in de richting van het gebouw begaven. Er zouden vier doden en zestig gewonden zijn gevallen. De minister van Defensie, ge neraal José Lopez Henriquez, werd aaiivankelijk in zijn minis terie door de rebellen gevangen gehouden, maar later werd mee gedeeld, dat de bezetters van het ministerie zich hadden overgege ven. Ook zouden de opstandelin gen zich uit het witte paleis terugtrekken. President Larrazabal. die een rondreis door het land maakte, is in Caracas teruggekeerd. Een woordvoerder van de re gering heeft verklaard, dat één der opstandelingenleiders, luit.- kol. Juan Dias Mencada Moreno, naar de ambassade van Mexico is gevlucht en dat de toestand verward begint te worden. Offi cieren van alle wapens manen via de radio tot kalmte. Men is overgegaan tot het ver strekken van wapens aan stu denten. Kolonel Quevedo, lid van de regering, heeft meegedeeld dat de regering de toestand geheel beheerst en dat het rustig is in Caracas. Ondanks de verklaring v- Quevedo is de rust echter niet weergekeerd. In de buurt van het paleis van de president en de kazerne van de militaire po- litei, daar vlakbij, wordt nog steeds geschoten. In de lanen en straten in de omgeving is veel volk op de been, dat echter her haaldelijk de vlucht moet nemen als mitrailleurvuur in hun rich ting wordt gegeven. In verschei dene gebouwen in het centrum van Caracas hebben sluipschut ters, vermoedelijk aanhangers van de verdreven president Perez Jimenez, zich verschanst. De radiozenders riepen de be volking op bloed af te staan voor gewonden. Volgens niet officiële berichten zouden er reeds 40 do den en een 200 gewonden zijn. Het viel waarnemers op, dat de troepen In de stad, die de rege ring zonden zijn trouw gebleven, niet tussenbeide kwamen om de circa 100 rebellen in het paleis tot overgave te dwingen. Volgens de Colombiaanse rege ring hebben bandieten in het ge bied van Quindio in het midden van het land in vier dagen 405 mensen gedood en in de afgelo pen twee maanden 2000. President Lleras heeft beloofd het gebied te pacificeren. Duizen den militairen worden er thans heen gezonden.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1