ANK Bij behangen komt nog heel wat kijken Het gezin in schooltijd Bruiloftskleding r l/o&t de \Jcauw I En.... is .er tijd om te spelen? I] kunt niet alles weten Menu van de week Een nieuwe regenmantel 'tZijn zulke schatjes! DE VRIJE ZEEUW 5CHEPENDIJK Tel. 2872 TERNEUZEN )ELSAVONDSCHOOL /LAANDEREN" wetenschappen INDEREN Nederland e weg naar moedigen rt te gaan. lelangrijke getuige het bij de RPS omhoog is e naderen! bank staat kunt deze' emming te ierdoor de verrichten ideren iets dere leven. 7 IK KAN HET ZELF! Liliput-robot voor pasbroblemen IS HET THUIS GEZELLIG Kind en karakter „DE SLAG OM ARNHEM" A terdag 6 september 195$ Zaterdag 6 september 1958 5 HANDIGE HANDEN ■NEUZEN. n de functie van met 3-jarige cursus te Te»- elijk, doch uiterlijk 13 septem- Stichting, Julianastraat 41 te .\V« Kerkstraat 13-15 TERNEUZEN Telefoon 2575 Menigeen denkt, dat hij wel een kamer kan behangen, an deren durven daar nooit aan te beginnen. Toch kan men goede resultaten hebben, als men ver schillende praktische wenken in acht neemt. Alvorens men zelf tot behangen overgaat, dient men rekening te houden met de soort behang die men kan gebruiken. Behang immers bepaalt de „grondtoon" van de sfeer in een kamer en op een gezellige sfeer is iedereen ge steld. Behang kan een vertrek ge zelliger en zonniger maken, maar ook donkerder of killer; ruimer, maar ook kleiner. Het kiezen van het juiste be hang is daarom van zoveel be lang, dat men er goed aan zal doen de vakman te laten oor delen. Er zijn verschillende soorten behang verkrijgbaar n.l. behang met „echte" kleuren, behang met figuurtjes en het z.g. re- liëfbehang, dat dus niet glad is. Voorts afwasbaar behang. Ieder koopt behang, dat in prijs over een komt met de inhoud van zijn beurs. Indien uw keuze ge vallen mocht zijn op „afwas baar" behang, bedenk dan, dat dit afwassen alleen kan ge schieden met een zacht spon sje, waarbij men nog heel voor zichtig te werk moet gaan. Een natte doek is al te hard; uw behang zal bij gebruik hiervan stuk gaan. Tenslotte willen wij er nog op wijzen, dat er ook „afboen- baar" papier verkrijgbaar is, dit heeft het voordeel, dat u het kunt schoonmaken met water en zeep, maar het is een vrij kostbaar papiertje, waarop een laagje plastic is aangebracht. Maten en plaksel Bepaal nauwkeurig de beno digde hoeveelheid. Meet de mu ren nauwkeurig op en houdt re kening met effen of oneffen be hang. Een rol behang is onge veer 7 m lang en 56 cm breed, waarbij men dus ongeveer kan bedekken een oppervlakte van 3.75 m-\ Het plakmiddel moet bij voor keur celluloseplaksel zijn, daar dit geen vlekken achterlaat. Het mengsel moet er uitzien als stevig gebonden soep, men moet het goed kunnen uitsme ren. terwijl men het behang toch niet te nat moet maken. Alvorens u het nieuwe behang erop plakt, overtuigt u zich eerst ervan of het niet „door slaat" d.w.z. of het oude. niet verwijderde behang zichtbaar wordt als het nieuwe er op zit; is dit het geval dan dient u de te behangen oppervlakten eerst met een laag grondpapier te beplakken en dit goed te laten 1 drogen. Bij dunne behangsoorten knipt men alvorens men be gint, aan één zijde van het be hang het randje er af; is uw keuze gevallen op dik papier, dan dienen de beide randen er afgeknipt te worden. Het dunne papier wordt n.l. over elkaar heen geplakt, terwijl het dikke tegen elkaar aan wordt beves tigd. Voor het insmeren van het behang neme men bij voorkeur een zachte borstel en voor het glad strijken van het opgeplak te papier een schone doek of zeer zachte borstel, waarbij u er voor zorgen moet, dat de na den goed aangeplakt worden. Losliggende naden nemen het mooie gezicht weg. Werkricliting en hoeken Men dient met het plakken te beginnen bij de ramen. De eerste baan moet precies lood recht komen te hangen, de vol gende banen plakt men zo recht mogelijk (bij dun papier) over het randje van de eerste baan, altijd van het raam af te werken. Het binnenvallend licht valt dan tegen de naden aan, zodat geen schaduwlijnen kunnen ontstaan. Hoekbanen zijn het moeilijk ste op te plakken, het beste is daarom, indien dit enigszins mogelijk is, de hoekbaan zó te knippen, dat hij ongeveer slechts 3 cm op de andere wand komt te liggen. De eerste baan op de nieuwe muur plakt u dan over dit smalle strookje heen. Wilt u geen rand langs het plafond, plak dan langs de ge hele plafondrand, voor u begint met banen opplakken, een strook behangselpapier van de zelfde kleur ongeveer 5 6 cm breed, precies recht tegen het plafond aan. anders krijgt men de afscheiding plafond-papier nimmer geheel onzichtbaar. (Nadruk verboden). De modelleur-uitvinder en confectiespecialist G. C. Daudt uit Anrhem heeft een geëc- troyeerd systeem ontworpen, waarmee iedere vrouw zonder gereken, gefrommel en einde loos passen een volmaakt pas sende japon van welk ontwerp dan ook, zelf zou kunnen ma ken. De Daudt-o-matic pas-robot, zoals het ogenschijnlijk een voudige en nietige systeem van wat soepele, op elkaar verschuif bare plastic bandjes heet, kan eenvoudig gesteld, waarna het gewenste japonmodel uit een lap stof wordt geknipt en zon der passen dadelijk wordt ge stikt. Hals, mouwen, armsga ten, taille en was dies meer zij, moeten meteen passen. Iedere lijn van het lichaam werdt door de liliput-robot nauwgezet en zonder erbarmen geregistreerd en op de stof met een krijtje gecopiëerd. De heer Daudt heelt onlangs voor een aantal Arnhemse da mes met zijn plastic bandjes en krijt gedemonstreerd. DE OUDERS doen er goed aan, de invloed van de school, voor zover die schadelijk werkt, te neutraliseren. Daartoe dienen zij de kinderen, ook al komen er langzamerhand verschillende plichten op hen te rusten, zoals huiswerk maken en moeder hel pen met schoenpoetsen, tafeldekken, afwassen, boodschappen doen, thuis nog veel gelegenheid tot spelen te geven. Het is beslist noodzakelijk, dat het schoolkind zijn spieren sterkt, zijn fantasie en ondernemingslust kan uitleven en een begin maken met het ontwikkelen van een prettige sportieve mentaliteit. Intensief deelnemen aan verenigingsleven komt voor kinderen van zes tot veertien jaar nog niet zozeer ter sprake. Voetballen gebeurt nog maar op primitieve manier, zwemmen behoort op het schoolprogramma te staan. 0 Het poeder van fijn gestamp te eierdoppen is een goede mest voor potplanten. 0 Een cacaovlek in wol hehan delt men alleen met water, dus wassen en spoelen alléén in water. 0 Is uw linoleum gescheurd Vul de scheur dan op met paraffine. 0 Bescherm uw gepolitoerde meubelstukken door ze goed in de was te zetten; de bedek king blijft dan beter beschut. 0 Aangesneden citroenen wor de» bewaard met het snijvlak in een laagje azijn. 0 Aanslag op waterglazen ver dwijnt, indien men de glazen afwast met water waarin aardappelen zijn gekookt. De aanslag in houten afwasteil tjes verdwijnt hiermede even eens. 0 Het is niet juist, dat de oud- ste der kinderen bij het ver delen ener erfenis de meeste rechten heeft. Alle kinderen hebben evenveel rechten dus de oudste zoon heeft 'geen extra rechten. 0 Gebruikt men bij het strijken een electrische bout, let er dan vooral goed op, dat men net snoer niet verdroogt of verbrandt, een en ander ter voorkommg van kortsluiting. Wikkel na het strijken het snoer niet om de hete bout .hai]dvat, doch hangt net los m de kast. f Nadruk verboden.) Muziek en handenarbeid Dit is de leeftijd die uiterma te geschikt is voor het nemen van afzonderlijke lessen: mu ziek piano, blokfluit, koorzin gen), handenarbeid, balletdan- sen. Natuurlijk mag er aan deze lessen niet een zodanige uitbrei ding worden gegeven, dat er geen vrije tijd overblijft en het kind van de ene les naar de andere moet hollen. De jongste schoolkinderen behoren stellig nog om zeven uur in bed te liggen. De oudere mogen een uurtje langer opblij ven, want die kunnen zo vroeg niet inslapen en ze zouden zich dan maar opwinden en angstig maken. Toch moet het zelfs voor twaalf- tot veertienjarigen als regel niet later worden dan hóógstens negen uur. De voeding dient steeds te berusten op de principes van juiste samenstelling, variatie en smakelijkheid. Aan gebruik van groan^en en melkkost moet goed de hand worden gehouden. Een hoeveelheid schoolmelk van vier maal in de week V2 li- ls.9.aW.urnik nog niet ge noeg bij elkaar moet het li ter per dag zijn. Matigheid in het snoepen dient te worden betracht. Komt de jeugd s middags misschien rammelend van de honger uit school, dan mag er wei een kleinigheid worden gegeten maar vooral geen stapels boter hammen, die de trek in het avondeten bederven. Medische rubriek komt. Voor de ouders betekent dit dat de jeugd recht heeft op een thuis waar ze zich veilig weet, en waar innige handen be staan tussen de gezinsleden. Niet alleen mama Moeder is op deze leeftijd nog de centrale figuur, het is van belang dat zij thuis te vinden is als de kinderen haar nodig hebben. Maar ook vader, als de oudere vriend, krijgt in deze jaren ruimschoots zijn kans! Laat de ouders toch blij zijn, dat de schoolgaande zoon of de dochter nog graag in hun ge zelschap is, laten zij dit benut ten om met hun kinderen mee te leven. Zij kunnen in huis een gezellig spelletje met hen doen en hen aan boeiende lectuur helpen. Hierbij moet worden opgemerkt, dat sprookjes over elfen en prinsen het niet langer „doen" dan tot een jaar of acht, dan moeten het avonturenver halen worden! Verder kunnen de ouders en zij zullen daar echt goed aan doen hun kinderen vergezel len naar kindervoorstellingen, feestjes, naar zwembad en speelwei, een aardige tentoon stelling of een optocht. dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) ER IS geen trouwer metgezel in onze garderobe dan de regenjas. Het is een kledingstuk bij uitstek geschikt voor de Nederlandse Vrouw, die het twijfelachti ge genoegen geniet, te wonen in een land, dat veel neerslag kent. De regenjas is eigenlijk ons nationale kledingstuk, want er is geen landgenoot of landgenote, die er zonder kan. Ook in de zomer maakten we gebruik van tegen de regen beschermende kle ding, maar veelal was dit een licht, luch tig, eenvoudig plastic dingetje, dat ons diende te beschermen tegen een onver wacht buitje, maar nu de herfst in aan tocht is. waarbij we op flinke regens mo gen rekenen, terwijl daarbij vermoedelijk de temperaturen ook wel anders zullen zijn, komt de echte regenmantel weer voor de dag. Gelukkig zijn onze regenmantels niet meer zoals die van vele jaren geleden, somber, doods en fantasieloos. Neen, de couturiers hebben begrepen, dat er ook met de regenmantels wel iets te doen valt en in dit kledingstuk vindt men te genwoordig vele modellen en kleuren. Onze Illustratie toont een leuke mantel van een lichte kleur die fris en vrolijk aandoet. Een regenmantel van een vrij eenvoudig model met een leuk kraagje en grote manchetten. Een gezellig regen hoedje met praktische grote rand maakt het geheel compleet en beschermt de draagster tegen weersinvloeden. Gezien de huidige collecties behoeft geen vrouw er somber en onelegant bij te lo pen. want ieder zal ongetwijfeld een re genjas kunnen vinden, die wat model en kleur betreft de draagster flatteert, waar door de verschijning van de vrouw in het regenweer, ook al is zij flink nat, char mant en prettig zal zijn. (Nadruk verboden) Het; nerveuze kiml Het geeft wel te denken, dat het merendeel van de leerlin gen, die door school- of huisarts worden voorgedragen tot uit zending naar een gezondheids- kolonie, tegenwoordig behoefte aan herstel heeft wegens „ner veusheid". Bij deze leeftijd behoort dat eigenlijk helemaal niet, het schoolkind is in een geestelijke vrij rustige periode, dit in te genstelling tot de kleuter en de puber. De oorzaken van al die zenuwachtigheid en oneven wichtigheid liggen misschien in de drukte van het moderne le ven, de angstige gespannenheid der volwassenen, die het kind in zijn omgeving heeft. Radio en televisie, bioscoop en beeld roman zullen voorts de hand having van het geestelijk even wicht beslist niet bevorderen School en gezin moeten de kinderen geven wat hun toe- „ZE ZULLEN het je heus niet altijd gemakkelijk maken", zegt moeder voorzichtig. Tante Bep, ongetrouwd en een aardig huis met tuin bewonend, heeft er zelf op aangedrongen de kinderen een poosje te logeren te hebben, maar moeder vindt het toch nodig haar een kleine waarschu wing te geven. Bep ziet, zoals iedere onge trouwde vrouw zou doen, natuur lijk alleen de zonnige kant van zo'n logeerpartij. Gezellig een paar van die hummels om je heen, met wie je je beslist koste lijk kunt amuseren. Maar ze weet niet, hoe ze tot vervelens toe om je heen kun nen hangen en lopen zeuren en je van je werk houden. Hoe ze je 's morgens voor dag en dauw wakker maken met hun lawaai. Waarom in vredesnaam zijn kin deren altijd zo vroeg al uitgesla pen? Bep weet niet, hoe lastig, onhandelbaar en tegen de draad in ze kunnen zijn en natuurlijk juist als je het zelf druk hebt en niet kunt hebben dat ze overal nan zitten. Wat is erger dan een kind, dat mee wij helpen, als je zelf hard op wilt schieten? Nee, moeder is erg bang, dat Bep niet goed beseft wat ze be gonnen is, Voor haarzelf is het natuurlijk wel fijn 'n paar weken van die woelwaters af te zijn, maar ze meent toch haar arge loze vriendin even te moeten voorbereiden: „Zulke schatjes als Je denkt, zijn die kinderen niet 1" De angst... DIE KINDEREN, dat zijn Mil- Iy van bijna 6 en Jaapje van goed 4 jaar. De eerste dagen valt het inder daad niet mee. Tante Bep is zo totaal geen kinderen gewend, dat er heel wat aan te passen valt voor haar. Ze is bovendien een beetje bang voor haar „boeltje" èn de keurig geharkte paadjes in haar tuin. Niet dat ze de kin deren in hun vrijheid beknotten wil, maar je weet nooit wat z,e uitspoken. Inwendig houdt ze haar hart vast. Met argusogen is ze op haar hoede, want telkens verbieden wil ze niet. Ze moet alleen kunnen ingrijpen als het nodig is. Dat maakt haar ge spannen. Dat wekt tenslotte er gernis om dingen, waar ze zich helemaal niet om zou hoeven te ergeren. Als ze 's morgens hoort dat de kinderen op zijn, weet ze niet hoe gauw ze zelf ook haar bed uit moet komen. Stel je voor, dat ze alleen naar beneden gaan, zonder dat zij ze in de gaten kan houden. Wie weet, wat ze in de zin hebben en wat voor schade ze aan kunnen richten. Stel, dat ze het huis uitlopen De verrassing. MAAR OP EEN MORGEN hebben ze het zó muisstil ge daan, dat tante hen niet heeft gehoord. Als ze in de keuken komt, ziet ze Milly bij het aan recht staan. De broodtrommel staat open, het botervlootje er bij. Het kind heeft een mes in de hand. „Wat dóe je?" roept tante Bep verschrikt. „Ik maak het ontbijt klaar. Om U te verrassen. De boterhammen vast smeren en thee zetten." Werkelijk ziet tante het ketel tje op het brandende gas staan. En binnen is de tafel keurig ge dekt. Ineens schaamt tante Bep zich. Ze heeft de kinderen, zolang ze hier zijn, gewantrouwd. En ze wilden alleen maar helpen en lief zijn. Ze willen zich nuttig maken: verrassen 1 Tante Bep weet, dat ze een an- Het is altijd prettig om Iets klaar te maken wat er fleurig uitziet, wat de meesten nog niet kennen en wat bovendien nog heerlijk smaakt ook.' Dat is b.v. het geval met tomatenmandjes met kaassla, waarvoor de toma ten zó gesneden en uitgehold worden dat ze op mandjes lij ken, welke dan gevuld worden met een mengsel van stukjes kaas, appel, augurk, ham, bies look en mayonnaise en be strooid worden met wat papri ka. ZONDAGTomatenmandjes met kaassla, ribstuk met bloemkool en aardappelen, gevulde meloen. MAANDAGRijst met kerry- schotel (met rest vlees), sla, yoghurt. DINSDAG: Stoofpot-appelen, witte bonen en spek, koffie- vla. WOENSDAG: Nierragout, kom kommersla, aardappelen, vanillevla met bitterkoek jes. DONDERDAG: Gebakken bloedworst, zomer rode kool, aardappelpuree, appelscho teltje. VRIJDAG: Viskoekjes, wortel tjes, aardappelen, bessen sappudding. ZATERDAG: Vissoep, peren- pannekoek. RECEPT: GEVULDE MELOEN. 1 meloen, 300500 g verse vruchten, 3i dl suiker stroop, desgewenst iets slagroom. Van de meloen het dekseltje afsnijden, de pitten eruit halen en het vruchtvlees voorzichtig losmaken zonder de schil te be schadigen. Het vruchtvlees in dobbelsteentjes snijden en ver mengen met het andere fruit, eventueel ook in plakjes gesne den banaan. De meloen met de vruchtensla vullen, de suiker stroop erover gieten en desge wenst garneren met wat slag room. RECEPT: STOOFPOT APPELEN, WITTE BO NEN, SPEK. 200 g witte bonen, 1 kg aard appelen, 1 kg zoete appelen 60 g roomboter, iets zout, 2 lepels donkere stroop. De aardappelen en appelen gaarkoken en stampen. De apart gaargekookte witte bonen en de boter erdoor roeren. De stroop en het spek er apart bij presenteren. dere koers gaat inslaan deze paar weken. Misschien gaat er wel eens wat kapot, maar dat zal geen onoverkomelijke ramp zijn. Veel belangrijker is het, dat ze zich niet meer zal hoeven op te winden, omdat ze nu beseft dat de kinderen niets stouts in de zin hebben en het niet nodig is steeds angstvallig op hen te letten. Als moeder de bengels aan het eind van de logeerpartij komt halen, kan tante Bep naar waar heid zeggen: „Ik heb er geen kinderen aan gehad 1" MARCELLE. (Nadruk verboden.) en bruilo^tókoóten •fa Omdat er veel misver- •fa standen heersen en er •fa helaas bij vele huwelijken ■fa gezondigd wordt tegen de fa bestaande regels, willen fa wij ditmaal eens plaats fa inruimen voor de etiquet- fa te bij de huwelijksplech- fa tigheid. Regel is, dat ondertrouwkaar- ten worden verzonden op de dag van de ondertrouw, desge wenst aangevuld met een ad vertentie. Een nauwkeurige adreslijst moet bruid en bruide gom verzekeren, dat niemand kan zijn overgeslagen. Wie een kaart ontvangt dient hierop te reageren, hetzij door een visitiekaartje met geluk wensen, hetzij door een harte lijke persoonlijke brief, een bloemetje op de bruidsdag of komst ter receptie. Wie ook een geschenk geeft, laat dit in de bruidstijd bezor gen en hoe groter het cadeau, des te eerder wordt het gegeven. Attent is het de bruid om haar verlanglijstje te verzoeken, zo dat doublures worden verme den. Wie niet reageert op een ondertrouwbericht, geeft feite lijk te kennen met dit paar geen relaties te willen onder houden. Tijdens de receptie worden hoogstens bloemen of kleine geschenken overhandigd, maar beleefder is het deze af zonderlijk te doen bezorgen ten einde het bruidspaar de handen vrij te laten. Voor de kleding is het belang rijk of de bruid in 't wit gaat of niet. Kiest zij de lange bruidsjapon, dan moeten de bruidegom en naaste familiele den in jaquet gaan en dragen de bruidsmeisjes en bruidsjon kers ook lang toilet. Het jaquet wordt aangevuld met gestreepte pantalon, grijze das, grijze handschoenen, grijze sokken en zwarte schoenen en dan is het modern grijze hoge hoed en grijs vest hierbij te nemen. Voorwaarde is echter, dat de heren gelijk handelen. Ver schijnt de bruidegom met zwar te hoge hoed, dan zijn de ande ren verplicht dit voorbeeld te volgen. In elk geval de getuigen zijn precies zo gekleed als de bruidegom. Zij en de bruidsjon kers kunnen met de bruidegom grijze hoge hoeden dragen als de andere heren zwart dragen, maar fraaier is het als het hele gezelschap gelijk handelt. De dames dragen lange toilet ten, bij lange mouwen met korte witte handschoenen en bij korte mouwen met lange hand schoenen. De bruidsmeisjes be hoeven niet in het wit te gaan, maar kleden zich wel gelijk en in 't lang. Kiest de bruid een ander toi let, dan regelen zowel de brui degom als de andere dames en heren zich hiernaar. Een korte bruidsjapon verplicht tot korte rokken, indien de bruid niet in het wit gaat, mag de heer in zwart colbert of donkerblauw wandel )costuum verschijnen. De getuigen kleden zich weer als de bruidegom. Er kunnen nu geen bruidsmeisjes of bruidsjonkers zijn, omdat er geen sleep is. Bij zwart colbert past wél, bij gekleurd costuum géén hoge hoed. Petten kunnen alleen worden gedragen als de plaatselijke gebruiken dit toela ten en de bruidegom zelf een pet kiest. Bij bruiloften in klederdracht verschijnen ook getuigen en ouders, broers en zusters in ge lijke klederdracht, dan is elk steeds costuum een wanklank. Wit is de kleur van de maag delijke onschuld, toch blijkt het nodig te zeggen, dat het wit dus taboe is voor dames, die her trouwen of reeds kinderen heb ben. Wie betaalt nu de kosten? Van burgerlijke stand, kerk en vervoer de bruidegom. De fooien laat hij uiteraard voor zijn re kening geven door één der ge tuigen. Ook draagt de bruide gom zelf zorg voor bruidsboeket en bijpassende corsages voor de bruilofstgasten. De vader van de bruid be hoort van oudsher de feeste lijkheden aan te bieden en de gasten te onthalen, hij kan een déjeuner of diner laten arran geren en voldoet ook de kosten van de receptie. Tegenwoordig is het echter usance, dat de ouders van de bruidegom aanbieden een deel van de kosten te vergoeden, b.v. de helft. Doen zij dat niet, dan geven zij het bruidspaar een groot geschenk van blijvende waarde. Bruid en bruidegom betalen eigen kleding èn die van bruids meisjes en bruidsjonkers; kun nen zij dat niet dan richten zij alles eenvoudiger in. Wie niet in de stoet meerijdt, maar uit sluitend uit belangstelling komt, kleedt zich in stemmig middagtoilet, heren dus don kerblauw, dames b.v. mantelpak of cocktail-dress. Vanaf heden verkrijgbaar Met vele foto's. 1'rjjs 9,90 BOEKHANDEL Fa P. J. VAN DE SANDE Noord straat, Terneuzen van de Ree pontiac horloges Nieuwstraat 1 4 Horlogemaker Juwelier TERNEUZEN - Telefoon 2284 Op verzoek tonen wij de collectie bij U aan huis

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5