Belangrijke dagen KERKDIENSTEN Ic^Iéép EEN MEESTERWERK IS ZOEK I Voor de zondag A.N.W.B. vindt nieuwe bromfietsenregeling onaanvaardbaar m„ééN&ULDEN! De „Manchester Guardian"' over Nieuw-Guinea JUNKERRUH Zaterdag 8 september 1958. DE VRIJE ZEEUW Koninklijk wel en wee. Ruimtevaart, welvaart en pechvaart Zondag 31 augustus was de dag waarop H.K.H. Prinses Wilhelmina haar 78ste verjaardag vierde in intieme kring en op mtige wijze. Overeenkomstige de wens van de Prinses vierde ook Nederland deze dag in alle rust. Overal zag men de vlaggen, maar tot uitbundige festivi teiten is het nergens gekomen. In even grote rust herdenken wij zaterdag het tien jarig regeringsjubileum van Koningin Juliana, die 6 september 1948 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam plech tig werd ingehuldigd. Wel echter schrok Nederland op, toen het bericht gepubliceerd werd, dat Prins Bernhard onder Diepen- heim een auto-ongeluk had gekregen. Gelukkig liep een en ander goed af en de Prins en zijn chauffeur kwamen met de schrik vrij. De hofauto had een beschadigde neus, op de plaats waar de wagen een stevige boom ontmoet had. DE ZEVEN PROVINCIËN VLOT Na langdurig zwoegen van vijf marinesleepboten, Orkaan, Dintel, IJssel, Dommel en Ber- kei, is het gelukt onze trotse kruiser de Zeven Provinciën, die bij de ingang van de haven van Den Helder was vastgelopen, vlot te krijgen. Nadat verschil lende pogingen waren mislukt, had men besloten honderden tonnen gewicht uit de kruiser weg te halen. Alles wat los kon werd verwijderd en daardoor steeg het schip niet minder dan vijftien centimeter met als ge volg dat de slepers het vaartuig in weerwil van ongunstige om standigheden van waterstand en wind toch vlot konden slepen. Nu de kruiser eenmaal vlot is, gaan de gedachten uit naar an dere aspecten van deze stran ding, namelijk naar de vraag hoe het mogelijk was dat een derge lijk schip bij de ingang van de haven vastliep, terwijl iedere marineman de haven van Den Helder kent als zijn broekzak. Het staat wel vast, dat de Mari- neraad deze zaak zal krijgen te behandelen. Met het oog daarop is de marineleiding momenteel niet bereid zich over de schuld vraag uit te laten. Over het algemeen genomen schijnt de schade aan de Zeven Provinciën wel mee te vallen, want het ligt in het voornemen de kruiser deel te laten nemen aan de grote vlootschouw, die van 5 tot 9 september a.s. in Amsterdam wordt gehouden. NEDERLAND WAS CENTRUM VAN DE RUIMTEVAART Amsterdam is een belangrijk centrum geweest voor alle pro minenten van de ruimtevaart over de gehele wereld. Onze hoofdstad zag mannen als dr. Wemher von Braun tezamen met de grote Russische expert pro fessor Leonid Sedow en tiental len anderen uit alle delen van de wereld, het neusje van de zalm op het gebied van de theoreti sche ruimtevaart, de mannen van Spoetniks en Explorers. In de stad aan het IJ hebben de heren hun grote wetenschap gespuid en hun ideeën naar vo ren gebracht en er zijn plannen geboren voor stoute stukjes in de toekomst. Natuurlijk hebben de heren en dames de gelegen heid niet voorbij laten gaan, het oude Amsterdam eens rustig te bezichtigen en de hen begelei dende buiterlandse journalisten hebben vele vriendelijke stukjes over ons landje geschreven in bladen over de gehele wereld. DE NA.IAARSBEUKS Onder grote belangstelling opende de jaarbeurs te Utrecht weer haar poorten. Van 2 tot en met 11 september vindt men in het hart van Nederland weer een industriële show die honderddui zenden belangstellenden trekt uit alle delen van de wereld en waar vooral het Nederlandse be drijfsleven een manifestatie geeft van haar kunnen. Men vindt er van alles vanaf speel goed en huishoudelijke artikelen tot zware landbouwmachines en materialen voor de bouwnijver heid. Ieder jaar weer blijkt er voor de Nederlandse Jaarbeurs een grotere belangstelling te bestaan. Steeds weer zijn er meer aanvra gen voor standruimten en steeds weer moet er meer ruimte be schikbaar komen. In de loop der jaren verrees de ene enorme hal naast de andere om aan de be hoefte aan expositieruimte te voldoen. Het is een goed teken en een bewijs, dat onze industrie en verwante bedrijfstakken springlevend zijn. OVER NIEUW-GUINEA POLITIEK OVERLEG Te Den Haag heeft op het de partement van Buitenlandse Zaken een politiek overleg plaatsgevonden tussen minister Luns enerzijds en de Australi sche minister van Buitenlandse Zaken Richard Casey anderzijds, met betrekking tot Nieuw-Gui- nea, waar beide landen gemeen schappelijke belangen hebben. Minister Luns deelde mede, dat er bijzondere aandacht was ge wijd aan het beginsel van zelf beschikkingsrecht van de bevol king van het gehele eiland. Het wordt mogelijk geacht, dat op de komende conferentie in Canber ra in Australië in oktober a.s. over een basisplan voor de ver dere samenwerking op dit punt overeenstemming zal worden be reikt. Minister Casey deelde mede, dat o.a. van gedachten is gewis seld over de richtlijnen ter uit voering van de gezamenlijke Nederlands-Australische ver klaring van november 1957 die gericht is op de bestuurlijke in tegratie van Nederlands- en Australisch Nieuw-Guinea. (Nadruk verboden.) HET LICHT IN DE DUISTERNIS. Uw licht zal in de duisternis opgaan en uw donkerheid zal zijn als de middag. Jes. 58 10. Dat is de belofte van God aan degenen, die in Zijn wegen wan delen. Al aanstonds treft ons in die korte woorden de stelligheid, waarmee wordt uitgesproken, dat ook Gods kinderen de duis ternis niet bespaard wordt. Waar de Here echter zegt: uw donker heid zal zijn als de middag, daar belooft Hij ons Zijn licht in de duisternis en dat is genoeg, Hoe donker dan onze aardse le vensweg ook worden moge, wij kunnen zingen: „De Here is mijn licht en mijn heil, voor wie zou de ik vrezen?" Ja, in waarheid, als de Here bij ons is, dan kun nen wij Hem rustig volgen. Hij heeft de duisternis ook gekend. Is het u heden te moede als Zarfath's weduwe, die haar laat ste bete broods ging bakken? Hij die u voorgaat heeft armoede ge kend en had geen plaats om het hoofd neer te leggen. Zijt gij be kommerd over een kind, dat het ouderhuis verliet en afdwaalde, of over een vriend, die uw trouw met ondank vergold? Uw barm hartige Hogepriester verstaat uw smart en uw zorg. Heeft niet een van de twaalf, die Zijn vrien den waren. Hem verraden? Hij, die alles mede heeft geleden, wil thans ons licht zijn, ook in de duisternis. Immers eerst als wij zelf duisternis gekend hebben, kunnen wij anderen wederom doorhelpen. Zo wjj bidden, is 't ontvangen Van de Heer ons toegezeid, Als wij zoeken met verlangen Is het vinden ons bereid. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) Neues Deutschland geeft cijfers van vluchtelingen Het blad van communistische Deutschland" meldt de Oostduitse Partij. „Neues dat in de 27010 Wurgers uit West-Duits! uitgeweken. 0oSt"Duitsla"d zijn ren t0t e" mPt 1957 Wa- sln üh de nehael 224 623 men- de Di if 1 bondsrepubliek naar uitfp democratische renu- ^n4v1urch\Wn--Demeeste"^- sevolppl ",Ult an"st voor de nem- n kernbewapenings- We tDuhs," uB0nn'' daardoor van onmr -Europa's haard Mns fc„ge?rden was- Vo1" menEeutschland" is bhzonde^u Srepubliek in het nemende over het increni aantal „arbeiders en blad nelt» dat wegtrekt. Het mensen geen getallen van naar w ie^Ult Oost-Duitsland vhfcht and ge" ce!If,ti.min!Sterle voor vluchtelin- B,onn beeft bekend gemaakt, dat in de eerste zeven "Wanden van dit jaar 117.672. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 7 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK. Axelt 10 uur Vic. S. den Blaau- wen; 2.30 uur Ds. P. J. Pen- nings. (Bed. H. Doop.); 7 uur Ds. Y. v. d. Schoot, van Vlissin- gen. (Jeugddienst.) Hoek: 10 uur Ds. W. J. van Meeu wen; 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. (Bed. H. Doop.) Hontenisse: 9.30 u. Ds. K. Verbeek. (Bew. H. Doop.) Hulst: 10.30 uur Ds. P. J. Pen- nings, van Axel. Philippine: 2.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sas van Gent: 10 uur Ds. E. Ed. Stern. Sluiskil: 10 uur Ds. J. N. G. Cu- pédo (Bed. H. Doop.); 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: 10 uur Ds. J Schol ten; 3 uur Ds. P. A. V. d. Vlugt. (Bed, H.Doop.); gebouw Kerk hoflaan: 10 uur Ds. P, A v d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur Ds. Ph M. Becht; 2.30 uur Erw. heer C. H. Hejjboer. Othene: 7 uur Eerw, heer C H. Heijboer, GEREFORMEERDE KFRg Axel: 10 uur en 3 uur. Ds A. van Leeuwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand D Kloppenburg, van Barendrecht Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds' H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2 30 uur Ds. D. Middelkoop. uur GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. SI D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds Bijl. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds C. H. Smit. NED. PROT. BOND. Terneuzen: 10.30 uur Ds. Weth- raar, van Zaandam. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. Zwier. GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur Ds. Aangeen- brug; 2 uur leesdienst; 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Gebouw „Pro Rege") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en uur Ds. A. de Reuver. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur. 7,45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur. 10.15 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur en 17..00 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 7 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. W. Metting van Pijn. Biervliet: 9.30 uur Ds. W. S. Even huis. (Bed. H. Doop.) Breskens: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman, van Schoondijke. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 9.30 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Ejjgen- daal. (Bed, H. Doop.) Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 10 u. Ds. W. S. Hugo v. Dalen. (Bed. H. Doop.)7 uur Ds. W. S. Hugo v. Dalen. Retranehement: 9.30 uur Ds. S. Tijmstra. Schoondijke: 11 uur Ds. P. A, L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. St. Kruis: 9 uur Ds. W. Metting van Rijn. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 9.30 uur Ds. H. Kuyl- man. De presidentsverkiezingen in Chili Volgens een officieel commu niqué van het Chileense minis terie van Binnenlandse Zaken is senator Jorge Alessandri, kan didaat van de liberale en conser vatieve partij, met 386.192 stem, men tot president gekozen. De kandidaat van de linkse partijen, Allende, kreeg 354.300 stemmen. De christen-democratische kan didaat Eduardo Frei verwierf 254.323 stemmen, de radicaal Luis Bossay 189.182 en de kandi daat Zomorano 41.224 stemmen. Er zijn 19.716 blanco of ongel dige stemmen uitgebracht. Daar Alessandri niet de vol strekte meerderheid heeft tegen over zijn tegenkandidaten, zal zijn verkiezing binnen 50 dagen door een gemeenschappelijke vergadering van beide huizen van het congres bekrachtigd moeten worden. De opkomst der kiezers is gro ter geweest dan verwacht werd. Bijna 1.750.000 kiezers hebben hun stem uitgebracht. De stem bureaus werden door politie en militairen bewaakt om betogin gen te voorkomen. Japan en de Chinese uitbreiding der territoriale wateren Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een verklaring aan de pers gezegd, dat de internationale conferen tie over het zeerecht, de in fe bruari te Genève is gehouden, niet tot een overeenkomst is ge komen over een standaardgrens voor de territoriale wateren. Ja pan, aldus de verklaring, zal de grens van drie mijl blijven be schouwen als een grens die door het internationale recht als al gemene regel aanvaard is. De voorzitter van de vereni ging van Japanse vissers heeft medegedeeld, dat het Chinese be sluit geen invloed zal hebben op de visvangst langs de Chinese kust, daar de grenzen krachtens de Chinees-Japanse visserij overeenkomst nog ruimer zijn dan 12 mijl. gj De Noorse vereniging van treilereigenaars heeft zich te gen de uitbreiding van de IJs landse visserijgrens verklaard en de wettigheid van het besluit be twist. (Advertentie.)] De A.N.W.B. heeft de minis ter van Verkeer en Waterstaat verzocht wettelijke maatregelen te treffen waardoor een aantal thans in gebruik zijnde brom fietsen toch nog van een rijks keurmerk kan worden voorzien. Sinds het wegenverkeersregle ment op 4 juli werd gewijzigd, staat het vast, dat de thans be staande 800.000 bromfietsen in ons land slechts tot 1 januari 1963 erkend zullen zijn: dat be tekent dus dat zij na die datum GROTE EXPORT VAN UIEN TEGEN LAGE PRIJZEN In de uiencentra van ons land heerst reeds enige weken achtereen een grote bedrijvig heid. In grote hoeveelheden worden uien geëxporteerdin augustus wekelijks meer dan 5 miljoen kg. Hierdoor waren de uien na de tomaten het voor naamste exportprodukt uit de tuinbouwsector. Engeland is een belangrijke afnemer, direkt gevolgd door West-Duitsland. Naar België gaan geen Hollandse uien want de grenzen van dit land zijn sedert een maand voor dit pro- dukt gesloten. De grote vraag voor export heeft echter niet tot gevolg gehad dat de prijzen zijn opgelopen, integendeel. De laatste weken hebben deze een voortdurend dalende lijn te zien gegeven. Thans wordt voor de export geschikte middelkwa liteit rond 9 cent per kg be taald. De oorzaak van deze prijsda ling ligt in het grote aanbod van de zijde der telers. Er is dit jaar een groot areaal uien in ons land en de kilo-opbrengst is bijzonder goed. Hierbij komt dat er veel telers zijn die geen gelegenheid hebben om de uien te bewaren en ze dus zo vlug mogelijk verkopen, mede omdat men weinig vertrouwen heeft in de toekomstige prijsontwik keling. Niet alleen in ons land zijn er namelijk veel uien maar ook in de andere uien-produ cerende landen van West-Euro pa. In telerskringen hoopt men echter op betere prijzen want ondanks de hoge kilo-opbrengst acht men de prijs van het ogenblik te laag voor een ren dabele teelt. niet meer aan het verkeer mo gen deelnemen. De A.N.W.B. is van mening dat dit een sociaal- economisch onrecht zou zijn. Sinds 1957 worden, op basis van een vrijwillige overeen komst, door de bij de R.A.I aangesloten industrieën en im porteurs uitsluitend bromfiet sen afgeleverd die niet sneller kunnen rijden dan 40 km/u. Een deel van deze ongeveer 20.000 bromfietsen heeft al een rijkskeurmerk gekregende bond meent dat het rechtvaar dig zou zijn ook de rest van deze voertuigen alsnog een der gelijk keurmerk te geven. De resterende 780.000 brom fietsen zullen echter op 1 janu ari 1963 zeker niet alle „uitge storven" zijn: het valt te ver wachten dat er op die datum nog zo'n 200.000 in redelijke staat van dienst zullen zijn, aldus het A.N.W.B. De bond noemt het onaanvaardbaar dat deze dan zonder meer van de weg zouden moeten verdwijnen. Naar schatting zullen bij deze 200.000 bromfietsen ongeveer 100.000 echte rijwielen-met-hulp- motor zijn, die door hun lage rijsnelheid voorbestemd zijn tot een lange levensduur. De bond meent dat wettelijke maatregelen moeten worden ge troffen om deze voertuigen, die als prototype van de bromfiets hebben gegolden, hun status van „rijwiel met hulpmotor" te doen behouden. De resterende 100.000 zullen dus snelbrommers zijn, die tot de overlevenden behoren omdat zij met zorg zijn bereden en om dat zij onderhouden zijn door mensen voor wie de aanschaf fing een belangrijke investering is geweest met als doelfamilie recreatie in weekenden en va kanties. Ook voor deze catego rie zullen, naar de mening van de A.N.W.B. maatregelen moe ten worden getroffen, opdat zij na het aanbrengen van tech nische voorzieningen alsnog van een keurmerk kunnen wor den voorzien. GEÏMPORTEERD DOOR N V. CIGARETTES IMPORT CY - A. J BLOK SCHEVENINGEN Het Britse liberale blad ..Manchester Guardian" schrijft vrijdag, dat de bevolking van Nieuw-Guinea te zijner tijd het recht van zelfbeschikking moet worden gegeven en niet ge dwongen mag worden deel uit te maken van een bepaald land of een bepaalde federatie. Het blad schrijft: „Niet alle Australiërs zullen een enkele dagen geleden door de heer R. G. Casey, Australie's vooruit strevende minister van Buiten landse Zaken, in Den Haag af gelegde verklaring goedkeuren, waarin wordt gezegd, dat de Nederlandse en de Australische regering tot taak hebben de be volking van Nieuw-Guinea voor te bereiden voor zelfregering". „Invloedrijke bladen als die welke worden geëxploiteerd door de „Australian Consolida ted Press" en haar helpers brengen op schreeuwerige wijze naar voren, dat de meest prak tische en waarschijnlijk voor de Australische belangen gun stigste politiek is ernaar te streven geheel Nieuw-Guinea, met inbegrip van Papoea, te handhaven als onderhorigheid van Australië". „Gelukkig is de heer Casey, die vriendschap wenst met de landen in Zuid Oost-Azië, door drongen van het belang en de rechtvaardigheid van zelfbe schikking voor Nieuw-Guinea, terwijl hij ten volle de huidige Nederlandse soevereiniteit over West Nieuw-Guinea steunt. Het (Advertentie.) ml. GASFORNUIZEN vanai f 298.- door HILAIRE BELLOC 18) Nadruk verboden. Deze dingen moeten goed voorbereid en afgestemd wor den. Als je te lang hard schreeuwt, zonder het publiek iets concreets te geven, kan de inzinking plotseling komen. Daarom kreeg Lothario last, mee te delen, dat sir Henry Bensington het ontbrekende meesterwerk de schitterende prestatie uit Bourrots jeugd wi. ,teUoanstellen in Martins «riiai en,in Bondstreet. Hij eerst. Particuliere bezich tiging op invitatie hebben, en Phiicit ,werden vooral naar Chelsea gestuurd. De halve Lo thario uit Golders Green kreeg van zijn bTOdhe» de opdracht, de details van tijd, plaats, toe gangsprijzen e.d. na te gaan De andere vrolijker helft uit Fleet Street, kreeg het beleefd ver zoek een schilderachtig verhaal op te hangen van de visie, wel ke aan de ogen van het publiek en de grote kenners van Chel- sea zou worden geboden. Die tweede aansporing had nog meer succes dan gedacht was. Chelsea werd gek van de Ame Bourgeoise en vocht en drong erom heen tijdens de par ticuliere bezichtiging. Als het met door een koperen hek be schermd was, zou het onschat bare doek beschadigd zijn en men durft aan de tragedie daar van niet te denken. Toen het bij Martins was, twee dagen later, waren heel het rijke Lon den en al de kunstenaars, en al de schrijvers (arme kerels-) en zeker een derde van de voorste den, hevig opgewonden over het meesterwerk. Bondstreet is geen goede straat kom in de rij te staan, maar sir Henry was een machtig man en de politie liet het toe. Die rij liep buiten Mar tins de hele straat over tot aan de hoek en rond de hoek tot in Brutonstreet en bijna tot Ber keley Square. En de rij kroop langzaam naar binnen als een worm, die door een vogel wordt opgegeten, uur na uur, hoewel het twee shillings en sixpence per persoon kostte om het mees terwerk te zien. Henry Bensington had het ge val goed geënsceneerd, zo als hij alle dingen goed deed. De grote binnenzaal van Martins was helemaal gedrapeerd in dof zwart, met zwarte doeken tegen het plafond, zwart vloerkleed, zwarte kleden over het hek. Al les was zwart, behalve het val licht. En aan het einde hing helemaal alleen tegen de don kere leegte, dat kleine onster felijk stuk, de Ame Bourgeoise als een bewijs, dat de kunst leeft, zelfs in onze moderne tijd. Onder het doek las men in een grote rouwlijst van ebben hout, het pathetische woord, door de dode zelf geschreven: „Mijn Meesterwerk, Mijn Mees terwerk De onbekende vriend van sir Henry Bensington, dezelfde, die jaren geleden zo vrij was ge weest, zijn inzichten ten aan zien van de Claude te crtiseren, schreef nu aan „The Times" op de vijfde dag van de tentoon stelling, terwijl de duizenden er nog naar toestroomden, dat naar zijn bescheiden mening, de Ame Bourgeoise verkeerd was opgehangen. Het oog of liever, wat het publiek in zijn onnozelheid voor een oog hield, moest niet boven in de linkerhoek, maar in de linkerbenedenhoek zttten, met andere woorden: de Ame Bour geoise moest dwars opgehangen worden en niet in de lengte. Henry Bensington schreef een warm betoog om zijn eigen oor deel in deze aangelegenheid te verdedigen en de grootste na men in Engeland of liever de grootste namen op kunstgebied (behalve de lui van de wedren nen en van de Nationale Sport Club, die het probleem uit de weg gingen) kozen positie. Lord Stagger, een erkende autoriteit, was er sterk voor het in de lengte te hangen; Philip Bilk, de schrijver, was gematigd ervoor het dwars op te hangen, maar Rosa Gabble, die een grote invloed heeft op de jonge ren, zei, dat het aan een hoek moest worden opgehangen. Op dit ogenblik, toen de geest drift z'n hoogtepunt bereikt had, gebeurde, wat gebeuren moest. Verecundia, vijftiende markie zin van Norbolt, een-en-twintig- ste gravin van Pulborough, drie- en-dertigste'barones Workup in het graafschap Northumber land, grootvrouwe van Puffin Eiland, kwam tot de Grote Meester der kunstwereld en deed een bod. Het geeft niets, als u mij ver telt, dat dames zich niet aan kondigen als zoveelste Markie zin en zoveelste Gravin enz., maar dat alleen de mannelijke leden van dat soort het voor recht hebben, die rangnummers op hun vingers af te tellen. Ik moet u zeggen, dat Verecundia zich op die maner voorstelde. Zij schiep er vreugde in. Maar Verecundia heeft er recht op, nog vollediger aan u te worden voorgesteld en dit zal ik thans doen. HOOFDSTUK VI. Verecundia, vijftiende markie zin, enz. enz., kwam, als men al uit haar naam kan afleiden, uit exotische streken. Hoofd zakelijk was ze van Noors bloed en van het ras, dat de Britse eilanden bewoont, voorzover zij wist of ik of iemand anders. Want de naam van wijlen haar vader, althans de naam, waar onder hij het laatst bekend ge weest was, was Wugg. Waar haar moeder eigenlijk vandaan kwam, is niet bekend, maar, naar haar dochter te oordelen, moet ze een flinke zuidelijke in slag gehad hebben. Verecundia was niet in Engeland grootge bracht. Die vader van haar had zijn enorm fortuin verworven door de exploitatie, eer dan door de ontdekking van de Manium- ertslagen In de Paramooka- eilanden van de Stille Oceaan. Toen heette hij Wonks, hoewel oudere vrienden hem bij een naam noemden, die op Malche- do leek. Maar de wereld, waarin hij zich bewoog, vraagt niet na. 't Is voldoende te weten, dat, toen hij stierf en twintig mil joen pond naliet en zijn ener gieke dochter en erfgename in Londen, Parijs, de Rivièra en Deauville verscheen, er ook geen vraag gedaan werd. Ze had de twee dingen, die nodig zijnhet tweede is een heers zuchtig karakter en misschien moet ik er nog een derde bijvoe gen voor een vrouw van haar leeftijd: een goede gezondheid. Ze was zo sterk als een paard. (Wordt vervolgd.) is duidelijk, dat zelfbeschikking thans nog niet uitvoerbaar is en ook over lange tijd nog niet uitvoerbaar zal zijn, omdat de omstandigheden in het gebied uiterst primitief zijn", aldus de „Manchester Guardian". Het Britse blad schrijft ver der: „Men moet spoedig over gaan tot de eenmaking van het bestuur van het Nederlandse en Australische doel van het ge bied en de heer Casey en zijn Nederlandse ambtgenoten heb ben er verstandig aan gedaan er over te spreken hoe dit met spoed kan geschieden". „Het is geruststellend, dat de Indonesische ambassadeur in Canberra lechts een paar da gen geleden van zijn regering opdracht heeft gekregen het Australische kabinet mee te de len, dat zij niet van plan is te trachten haar politiek ten aan zien van West Nieuw-Guinea met geweld te steunen". „Er zijn twee dingen onaan vaardbaar in de eerste plaats, dat wordt toegelaten, dat Indo nesië zijn wil oplegt aan een onontwikkelde en onsamenhan gende bevolking en in de twee de plaats, dat Australië en Ne derland het gebied en de bewo ners ervan beschouwen als on- vervreembare delen van hun eigendom". „Na verloop van tijd moet Nieuw-Guinea worden toege staan zelf te bepalen of het deel wil uitmaken van een nieuwe melanesische federatie, binnen of buiten het Britse ge menebest, of van Indonesië of een onafhankelijk land wil worden", aldus de „Manchester Guardian", PERSSTEMMEN OVER DE AMERIKAANSE POLITIEK IN HET VERRE OOSTEN "V Het Britse blad „Manchester Guardian" schrijft over de Ame rikaanse verklaring van donder dag over de Quemoy- en Mat- soe-eilanden, dat deze verklaring voldoende is om de beste vrien den van de Verenigde Staten te doen wanhopen. In de eerste plaats is zij vaag, maar indien de belangrijkste zinsneden iets be tekenen, is het, dat de Verenig de Staten bereid zijn tot een we reldoorlog over de voor de Chi nese kust liggende eilandjes. De „News Chronicle" is van oordeel, dat in de Verenigde Staten goed moet worden be grepen, dat hun Europese bondgenoten het behoud van de voor de kust liggende eilandjes niet beschouwen als een kwestie die voor de Ver enigde Staten van levensbe lang is. De Amerikanen mo gen niet verwachten, dat hun vrienden zich bij hen aanslui ten om de eilandjes te verde digen, aldus de „News Chro nicle". Volgens de „New York Times" zijn er redenen om aan te nemen, dat de Amerikaanse waarschu wingen voldoende zullen zijn om de Chinese communisten te weerhouden van 'n rechtstreek se aanval. Het belangrijkste woord in de Amerikaanse waar schuwing van donderdag is „in dien", aldus het blad. Dit bete kent, dat Eisenhower eerst moet vaststellen of gebruik van Ame rikaanse strijdkrachten voor de verdediging van voor de kust liggende eilandjes noodzakelijk is voor de bescherming van For mosa en de Pescadores

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3