Eric de Noorman - Ingrid Onthulling Willem Beukelsz. monument te Biervliet UIT DE PROVINCIE TELEVISIE door ons geïnstalleerd geelt de meeste voldoening GERRIT DE JONGE 2 DE VK1JE ZEEUW Zaterdag 6 »epternfier 19.38. O Te|t 565 AVCI Oranjestraat 2 AXEL Vrijdagmorgen al vroeg begon te Biervliet een opgewekt feest ter ere van de onthulling van het Willem Beukelsz.-monument. Herauten bliezen in historische kleding reveille vanaf de toren trans van de rustieke Ned. Her vormde kerk. Hierna begon de drumband haar eerste rondgang door de gemeente om ieder die het nog niet wist, nog eens duidelijk te maken, dat er in Biervliet iets bizonders aan de hand was. De dag begon Beschenen door een stralende zon deden de vele prachtig ver sierde straten het uitstekend. In de ochtenduren begonnen op de voetbalweide kinderspelen, waarmede jong en oud zich ver maakte. Al vrij gauw kwamen de eerste genodigden in Biervliet aan en heerste er een vrolijke en opge wekte stemming. Vooral de Katwijkse en Sche- veningse vissers vergezeld van hun vrouwen en gestoken in de gewestelijke kledij stalen alle Biervlietse harten. In de middaguren heerste er rond het gemeentehuis een grote feestelijke drukte. Auto's met genodigden reden af en aan. De Rijkspolitie, onder aanvoering van wachtmeester Ardonnen, en bijgestaan door een groot aantal rijkspolitie uit omliggende plaat sen regelde op perfecte wijze het parkeren der auto's. Na de aankomst van de Com missaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, vergezeld van de heren Philipse, Schout, Mes en Van Poelje van G. S., be gaven de genodigden zich in het gemeentehuis, waar eerst een verkoelende dronk werd aange boden. In de Ned. Herv. kerk Hierna begaven de genodigden zich naar de Ned. Herv. kerk, waar inmiddels een groot gezel schap aanwezig was. O.m. be merkten wij vele vooraanstaande figuren uit de visserijwereld o.m. de heer Kolkman, hoofd van de afdeling Visserijvoorlichting uit IJmuiden; de heer -K. van Dijk, directeur van het produkt- schap Visserij; nagenoeg alle burgemeesters uit omliggende ge meenten uit oostelijk en weste lijk Zeeuws-Vlaanderen; de heer Van Thiel, inspecteur der Rijks politie; burgemeesters uit vis serijgemeenten, alsmede 'n groot aantal plaatselijke en geweste lijke autoriteiten. Begroetingsrede burge meester A. P. Kostense In de historische kerk met zijn prachtige gedenkramen sprak burgemeester A. P. Kostense van Biervliet een begroetings woord. Hij sprak warme woorden van waardering tot het comité van aanbeveling, waarvan Z. K. H. Prins Bernhard voorzitter is, dat het mogelijk maakte in de krin gen van het bedrijfsleven en der visserij en aanverwante artikelen de idee, een monument ter ere van de man die het haringkaken uitvond, ingang te doen vinden. Een hartelijk welkomstwoord richtte de burgemeester tot de Commissaris der Koningin en de leden van het college van G. S., alsmede aan mr. Van Kranen burg uit IJmuiden van de Stich ting voor de Nederlandse Visserij en de deputaties uit Katwijk en Scheveningen. De burgemeester dook in Bier- vliets historie om hierna stil te staan bij de vraag: Wie was nu de echte Willem Beukelsz., die van Biervliet of van het nabij ge legen Hugovliet, waar geschied schrijvers ook een Willem Beu kelsz. ontdekten. Was dit misschien dezelfde man. die in het nabij gelegen Biervliet zijn bedrijf had? De geschiedenis bedekt vele vragen, doch aan de hand van een in 1661 onthuld gedenkraam in de Herv. kerk staat het wel vast dat Wil lem Beukelsz. in Biervliet een belangrijke plaats heeft ingeno men. Het uitzoeken van deze histo rie liet de burgemeester graag aan deskundigen over, doch het vaststaande feit dat Willem Beu kelsz. het haringkaken heeft uit gevonden, gegrond op historische gegevens geeft Biervliet 't recht deze haringpromotor te eren. Door de activiteiten van Willem Beukelsz. werd een belangrijke basis gelegd voor de rijke han del in de middeleeuwen en het opbloeien van de vishandel in de gouden eeuw. Het is onmogelijk de Biervliet se visserij weg te denken uit de historie van ons bestaan. De onbekendheid met 't uiter lijk van Willem Beukelsz. heeft ons niet in verlegenheid ge bracht. Immers in zijn histori sche figuur willen wij alle he dendaagse vissers en reders van Nederland eren. Daarom werd de figuur van een hedendaagse visser als voorbeeld gekozen. Nogmaals bracht de burge meester ieder dank, die meehielp de oprichting van het monument mogelijk te maken. In zijn dankwoord betrok de burgemeester o.m. de beeldhou wer en ontwerper van het beeld de heer Ten Klooster uit Veere, alsmede de stedebouwkundige ir. 't Hooft. Hierna was er passend orgel spel door de organiste der Ned. Herv. kerk mej. De Kraker uit gevoerd. Mej. Annie Goossens, gestoken in visserskleding, droeg een ge dicht voor, dat betrekking had op de haringvisserij. Dr. H. A. H. van Kranenburg sprak een rede uit over de bete kenis van het kaken en de ha ringvisserij. Hierin hield hij een warm pleidooi voor overheids steun bij de uitbreiding der vis sersvloot met modern uitgeruste middelen. Vooral nu de Euromarkt voor de deur staat zal het, aldus dr. Van Kranenburg, zaak zijn de vernieuwing ter hand te nemen, met behoud van de eigen tradi ties. Er zullen tijdig maatregelen getroffen moeten worden om de haringvisserij voor ons land te behouden en deze met de historie vergroeide bedrijfstak in ere te houden. Naar de markt De genodigden begaven zich hierna naar de Markt, waar het ondertussen druk was geworden. Schoolkinderen stonden er aan getreden, terwijl ook Biervliets muziekgezelschap aanwezig was om de plechtigheid luister bij te zetten. Rede Commissaris van de Koningin Nadat het nog omhulde beeld geflankeerd was door de Kat wijkse en Scheveningse vissers vrouwen noemde de Commissa ris der Koningin het een groot voorrecht het monument te Bier vliet te mogen onthullen. Een uitvinding, welke zes eeuwen geleden is gedaan en nog steeds niet door de techniek is verdron gen, aldus de Commissaris, dat gebeurt niet vaak in de historie. Hulde en bijzondere waarde ring had de Commissaris voor de burgerij van Biervliet die de gemeente zo prachtig heeft ver sierd. Hulde vooral ook voor het initiatief om een monument in Biervliet op te richten en de voortreffelijke organisatie van de feestelijkheden. Aansluitende op wat reeds in de kerk was opgemerkt over de juistheid der historie, welke Wil lem Beukelsz. aanwijst als de eerste haringkaker, noemde de Commissaris het voor hem vast staand, dat Karei de Vijfde Bier vliet in de zestiende eeuw be zocht. Wie iets weet over de zorg vuldige voorbereiding van vor stelijke bezoeken zal zich er voor wachten iets aan vorstelijke per sonen te laten zien, dat niet op juiste grondslagen ligt veran kerd. Nu kost dit je baantje, al dus de Commissaris, vroeger misschien ook nog wel je leven. Voor hem stond dus onom stotelijk vast, dat het haring kaken door Willem Beukelsz. was uitgevonden. Daarom wen ste hij Biervliet van ganser harte geluk met de totstandkoming van het monument, en de heer Ten Klooster succes met het ont worpen beeld. De onthulling Hierna verwijderde de Com missaris het omhulsel van het beeld, De herauten bliezen van de to ren hun vreugde uit over de ont hulling, waarna schoolkinderen o.l.v. de heer Maas het histo risch overgebrachte Willem Beu- kelslied zongen, alsmede het Zeeuws-Vlaamse volkslied. Biervliets burgemeester dank te de Commissaris voor zijn aan deel in de plechtigheden, waarna de heer K. van Dijk. directeur van het Visserij Produktschap, in warme bewoordingen dank bracht aan Biervliet voor het initiatief om, het monument tot stand te brengen. Hij sprak de wens uit, dat het monument er toe mocht bijdragen Biervliets groei mee te helpen bevorderen. Hierna sprak de heer Schipper Jacobs namens de deputatie van het Utrechtse Studentencorps „Willem Beukelsz" dank voor de vriendelijke ontvangst in Bier vliet en zongen de studenten 'n inderhaast ingestudeerd „Wilem Beukelszlied", hetgeen zeer op prijs werd gesteld. De historische optocht Een grote historische optocht trok hierop voorbij de genodig den.^ Door een luidspreker werd uiteengezet wat de diverse groe pen betekenden. Op deze optocht komen wij in ons volgend nummer uitvoerig terug. Vast staat, dat deze schitteren de optocht niet weinig heeft bij gedragen tot het slagen van de feestelijkheden. De haring en het bier waren best Na dit officiële gedeelte volgde er een gezellig samenzijn. Er was voor de genodigden in rui me mate haring en bier. Het heerlijk gekoelde bier smaakte uitstekend bij de haring, een in Biervliet nu niet zo'n alledaags produkt, ondanks het feit dat Willem Beukelsz. er leefde. Concerten Ondertussen maakte de drum band nog een rondgang en con certeerde op de muziekkiosk het muziekgezelschap „Flandria", dat onder leiding van de heer Anthonisse een keurig verzorgd concert gaf, waarop tot groot vermaak der aanwezigen de Kat- wijkers en Scheveningers naar hartelust dansten. 's Avonds maakten muziekge zelschappen uit Sluis, Oostburg en Biervliet, vergezeld van de drumbands, een rondgang door de gemeente, waarbij zij o.a. de Commissaris der Koningin in hotel „De Vriendschap" een se renade brachten. De feestelijkheden van vrijdag werden besloten met een taptoe. (Advertentie). DE VRIJE VEREN De samenwerkende actie- comité's voor Vrije Veren hebben in een schrijven aan de leden van de Tweede en van de Eerste Kamer der Staten-Generaal me degedeeld, dat de deputaties van Goeree en Overflakkee, Schou wen en Duiveland en Zeeuws- Vlaanderen op een vergadering, gehouden te Zierikzee op 14 augustus j.l., hebben besloten eendrachtig samen te werken om hun belangen met betrekking tot de veerverbindingen ge meenschappelijk te behartigen; dat onder „vrije veren" wordt verstaan, gratis overtocht van personen, rijwielen en bromfiet sen en een tarief voor motor voertuigen op twee of meer wie len, gebaseerd op kilometersprijs van het af te leggen traject hemelsbreed; dat zij overtuigd zijn dat de huidige tarieven in het algemeen voor bovengenoemde gebieden zeer belemmerend werken op de ontwikkeling van de economi sche belangen van producent en consument en van het toerisme; dat zij het als een zuivere Rijkstaak beschouwen de onbe vredigende toestanden van de veerverbindingen ongedaan te maken; „dat wij van U vragen, dat U als goed en objectief vertegen woordiger van ons volk onze be langen in de vergaderingen der Staten-Generaal wilt verdedigen en behartigen", en dat zij gaarne bereid zijn in lichtingen te verschaffen aan gaande hoofdzaken of onder delen met betrekking tot deze actie. AANBIEDING GESCHENK VAN SCHOUWEN DUIVELAND AAN ZWEEDSE RODE KRUIS. De burgemeester van Zierikzee, mr F. Th. Dijckmeester, heeft vrijdag tijdens een plechtigheid in het hoofdkantoor van het Zweedse Rode Kruis te Stock holm aan de president van deze instelling, Emil Sandstroom, een voorwerp van sierglas overhan digd. Dit geschenk is bedoeld als uiting van dankbaarheid van de bevolking van Schouwen-Duive- land voor de in de watersnood- dagen door het Zweedse Rode Kruis verleende hulp. TERNEUZEN Vakdiploma." Bij het te Utrecht gehouden examen slaagde voor het diplo ma „Vakbekwaamheid Slagers- bedrijf", de neer J. P. de Koeijer, alhier. Laatste Expo-reis. Voor de laatste maal vertrok donderdagmorgen een Z.V.T.M.- bus naar de Expo te Brussel met een vijftigtal reizigers die een prijs hadden gewonnen in de „Klimop"-actie 1958. In totaal zijn vierhonderd klan ten van Terneuzense „Klimop"- winkeliers gratis naar de Expo geweest en werden 's avonds, waar zij ook woonden, door de goede zorgen van het bestuur thuis gebracht. Niet alleen degenen die zo ge lukkig waren aan één dezer rei zen te kunnen deelnemen, zijn zeer tevreden over de door „Klimop" gevoerde actie, ook de deelnemende winkeliers zijn er zeer voldaan over. Zeer zeker heeft deze attractie de kooplust van het publiek gestimuleerd. Het bestuur betreurt enkel dat niet meer leden hebben mee ge daan. Reed er nu om de veertien dagen een bus, bij deelname door alle leden had men minstens een bus per week kunnen doen rij den. Voor een volgende maal is het voor degenen die niet mee deden een aansporing in het vervolg niet meer werkeloos toe te zien. Het publiek apprecieert een der gelijke actie ten zeerste en het trekt veel bewoners uit de om trek naar Terneuzen. Dit heeft het groot aantal prijswinnaars dat niet in Terneuzen woonde, duidelijk aangetoond. Ober-Bayern in „Monopole". Gedurende de kermisweek zal restaurant-bar „Monopole" wor den herschapen in een origineel „Ober Bayern". Een orkest van vier personen in het kleurige costuum van deze landstreek zal er vrolijke muziek ten gehore brengen en daarbij zal het inté rieur beneden zowel als boven versierd worden met wijnranken, prieeltjes en alles wat verder no dig is om het bier (getapt in halve liter-pullen) extra goed te doen smaken. Ook de keuken zal gedurende die week aan deze sfeer zijn aangepast. Zuurkool en worst zullen hoogtij vieren. Een hartige hap voor degenen die niet gewend zijn de Terneu zense kermis ongemerkt voorbij te laten gaan. Dit alles zal zeker in staat zijn er een goede ouder wetse kermisstemming in te brengen. Kolonie oeverzwaluwen. De Vogelwacht O. Z.-Vl. maakt ons op het volgende attent: In de steile oever van de (nu uit gediepte) vijver van de voormalige boerderij van de heer Huijssen— de Bruijne, bij het Zwaantje (tegen over het Gulfstation) heeft zich dit jaar een kolonie oeverzwalu wen gevestigd met ruim 40 be woonde nesten. In tegenstelling tot andere zwa luwsoorten, die hun nesten in of aan gebouwen metselen, graaft deze soort met snavel en pootjes een ongeveer horizontale gang van een halve tot wel anderhalve meter lengte in steile onbegroeide oevers van rivieren en sloten enz. en in afgravingen. Aan het eind van zo'n gang van ongeveer 5 cm wijdte maken ze een ruime nestholte waarin de eitjes worden gelegd en later de jongen worden grootge bracht. In de vlucht is de oeverzwaluw van de boeren- en huiszwaluw te onderscheiden door de bruine kleur bovenop. De andere soorten zijn meer blauw-zwart. Zij is ook klei ner; de staart slechts ondiep ge vorkt. Hoewel de oeverzwaluw in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen niet tot de zeldzaamheden behoort, is het af- en aanvliegen bij de nesten, vooral tegen de avond, voor de passeren de wandelaar een aantrekkelijke bezienswaardigheid. De langs de vijver staande prik keldraadomheining heeft er voor gezorgd, dat het broedseizoen on gestoord kon verlopen, terwijl ook de plaatselijke politie een oogje in 't zeil heeft gehouden. Daar de kolonie zich laat heeft gevestigd (wellicht zijn de nesten elders verstoord), is het mogelijk, dat er nu nog jongen te verzorgen zfjn. Deze soort broedt soms zó laat, dat ze nog hulpeloze jongen in de nesten moeten achterlaten als de tijd voor de trek naar het zuiden is aangebroken (sept. tot half okt.). Laten wij hopen dat ze volgend jaar, bij de terugkeer van de trek (eind april—mei), weer zo'n steile oever bij deze vijver mogen aan treffen; er is een zeer goede kans dat ze deze plaats dan weer zullen uitkiezen voor het uitgraven van hun nieuwe nesten. Het zou toch mooi zijn deze kolo nie van aardige nuttige vogeltjes (ze leven van insecten) voor de ge meente te kunnen behouden. Wie kan, werke hieraan mee Uitstapje Vrouwenbond N.V.V. Begunstigd door fraai zomer weer vertrok donderdagmorgen een bus met vrouwen van de Vrouwenbond N.V.V. voor een uitstapje naar Breda. Daar aangekomen werd men begroet door een deputatie van de afdeling Breda, die voor deze dag de gids voor de gasten uit Terneuzen wilden zijn. Nadat gezamenlijk de koffie was gebruikt, trok men de stad in, alwaar winkelgrage dames hun hart konden ophalen. Om 3 uur vertrok het gezel schap per bus naar het Mastbos. Doel van de tocht waren de zgn. „Zeven heuveltjes"; spoedig had men deze bereikt en kon men genieten van het prachtige na tuurschoon en de uitzonderlijke heerlijke temperatuur. Hier werd al spoedig een zangkoor ge vormd en onder leiding van me vrouw Sol klonken weldra de bekende strijd- en volksliederen Hierop werd 'n forum gevormd, waarbij bleek dat de dames nog zeer fit waren, getuige het aan tal lastige vragen dat het forum te verwerken kreeg. Veel te gauw was de tijd aan gebroken om het bos te verlaten, maar het programma moest ver der worden afgewerkt. Om 6 uur aanvaardde het ge- 50. Erics ontsteltenis ontgaat Thorfinn niet en op dieng vraag zet de Noorman in 't kort de toestand uiteen. „Zo ziet ge, vriend, dat het vaak nuttig is eerst te praten al vorens te handelen 1 Zo mogelijk moeten we zien te voorkomen, dat het meisje in de handen van Arnar te recht komt. Allereerst moeten Olaf en de an deren gewaarschuwd worden, zodat Arnar niet de kans krijgt hen om de tuin te leiden. Het is het bes te, dat ik nu naar Olaf terugkeer en gij mijn zoon naar de burcht brengt. Ik zal U een boodschap meegeren: ge krijgt dan een snel paard en kunt dan gemakkelijk de verloren tijd weer inhalen." „Dusik kan met Arnar af rekenen op mijn manier?" vraagt Thorfinn met flikkerende ogen. „Het is goed, koning... heb dank!" „Het is meer aan m\j om U te danken 1" zegt Eric. „Gij redde mijn leven, en dat van mijn zoon. Ga thans, Thorfinn Snelvoet Een gebruinde knuist grijpt de uitgestoken hand van Eric en zw(j. gend gaan ze uiteen. Lenig springt Eric in het zadel en terwijl Thorfinn Snelvoet de tocht naar Olal's burcht voortzet, stormt Eric de Noorman, diep over zijn paard gebogen voort Arnar heeft een ruime voorsprong en maar al te goed beseft Eric dat in deze wedloop alle kansen tegen hem zijn zeischap de terugtocht, nadat de voorzitster van de afdeling Ter neuzen de Bredase dames dank te voor de prettige geleide en tevens de afdeling Breda uitno digde om bij gelegenheid ook eens de gast van Terneuzen te willen zijn. Zij eindigde met de hoop uit te spreken, dat de beide afdelingen in kracht zouden toe nemen om hun werk in het N.V.V. te kunnen verrichten. Mevr. Jecsny vertolkte de daar na de gevoelens van de Bredase dames door te zeggen dat zij het zeer prettig hadden gevonden deze dag samen met de afd. Ter neuzen te mogen doorbrengen en dat ook zij hoopten op een tegenbezoek. Nadat op de terugreis nog even was gepauzeerd voor het gebruiken van een verversing, kwam het gezelschap, hoogst voldaan, om half tien in Terneu zen terug. Zwemdiploma's uitgereikt Door de consulent voor Licha melijke Opvoeding, de heer S. J. Klompe, met assistentie van de sportleraren, de heren E. Waage en G. J. Mink werden in het Ter neuzense zwembad aan 219 leer lingen der scholen het zwem- examen afgenomen. 208 behaalden het diploma. Waar niet nader ver meld werd het diploma voor de zwemproef (1) behaald. Aan som migen werd ook het zwemdiploma (2) uitgereikt. Laiidbouwhuishoudschool: A. F. de Feijter; E. M. v. d. Hooft; M. F. Lokerse (2); N. M. Meljler; A. F. Hofman M. E. Platteeuw; W. Steketee; M. N. A. de Maas. Openbare School A: G. Rijn berg (1 en 2); R. Visser; J. Herre- bout; R. Lodewijk; R. P. Leroux (1 en 2); M. N. Jonker; G. Lode wijk; P. de Boer; J. R. v. d. Bent; H. S. de Kunder (2); J. Hamelink; M. C. de Smidt. Chr. ULO-school: W. N. Meij- ler (2); G. B. L. Voogt (2); F. Romeijnsen (2); C. P. Vermeulen (2); A. J. Voogt (2); J. A. P. Die- leman; J. M. Meeuwsen; F. J. La- vooij; J. Schutte; J. J. N. Beel- dens; J. Kruijsse (1 en 2); P. M. Simons (1 en 2); C. J. de Bree; N. E. C. de Putter; J. M. Pfjpe- link; G. Meindertsma (2); K. de Kraker; C. Vis; C. Kaijser; M. P. Laurens (2); C. de Bokx; M. Rib- bens M. E. de Blaefj; J. J. van Schaik (2); M. de Jonge (1 en 2); M. Fieret; C. A. Wolfert; H. A. van 't Hof (2) E. P. Dieleman; E. Ollebek; C. Dooms (1 en 2). R.K. ULO-school: J. M. Abbink (1 en 2)F. F. de Bakker (1 en 2) J. F. Verwilghen (1 en 2); E. Tie- leman (2); A. van der Kraay (1 en 2). Openbaar Lyceum: J. v. d. Kooy; L. J. Stolk (1 en 2); J. de Man (1 en 2); N. Willeboordse (1 en 2); B. Verstraeten (1 en 2); P. Verdopw (2); H. Staal (2); J. Vis ser; C. de Jonge; M. Huisman (2); J. Stolk; C. Bareman; A. Wille boordse; H. Vis (2); L. Tooreman (1 en 2); P. van Os; P. van Es; P. Simons; Th. Stenvert '1 en 2);' C. Muller (1 en 2); W. de Feijter (1 en 2); E. de Vriend; M. van Os; A. Klaassen (1 en 2). Openbare ULO-School: A. de Zeeuw; A. van Poelje (1 en 2); A. de Groot (1 en 2); P. Meijer; G. Riemens (2)A. van Alphen (1 en 2); J. de Zeeuw (2); A. E. Koster: R. Visser (2); C. Meeuw sen (2); A. van de Klooster (1 en 2)J. P. Geensen (2)F. W. Schutz (2). Openbare Zuidlandsehool L. van der Hooft; W. Loof; L. J. Blok: L. M. Eijke (2); R. F. Lammens; A. G. Gazan (1 en 2)M. K. van Eek (1 en 2); M. Frederiksen; C. Meijer; L. 'van Eenennaam; J. Dooms: M. Schippers; M. Sol; A. v. d. Wege; W. van Driel; M. de Roo; A. de Putter; G. Viveen; C. de Fouw; C. Hofman; W. van de Bospoort. Chr. School Jozinastraat: G. van der Steen; L. Wisse; M. van Overbeeke; H. Ribbens; J. Exalto; J. van der Velde; J. de Feijter. Hervormde School: R. van Gor- .sel; J. van Hinnen (1 en 2); J. van Es (1 en 2); K. Verlinde; R. van Eijk (1 en 2); H. Bol; J. de Put ter; M. de Vriend; M. Grootjans (2)H. Kraak (1 en 2)I. Schutte; A. Kruseman; J. Doorns (2); M. Muinen; M. Klaassen (1 en 2); A. Kaijser; S. Berwaid; J. Smalle- gange; S. de Zeeuw; A. de Blaaij; A. de Bokx: R. van Kerkvoort. R.K. Meisjesschool: L. v. Grem- bergen; L. van Puyvelde (2); R. Sprenkels; R. Kegels; C. Botte- manne; A. Koster. R.K. Jongensschool: R. Fermont; K. Goossens; J. Bolsius. Lagere Technische School: P. Maas; M. Koekkoek; B. de Poo- ter; C. Mechielsen (1 en 2); .T. Hofman: J. van Driel: J. Wieland: G. van Houdt; J. Siecker (1 en 2); P. Hamelink: J. Wisse; M. Len- sen; M. de Pooter (1 en 2); N. van der Eijk (1 en 2); A. Mein dertsma (1 en 2); A. Verduijn; P. Zandstra; K. Muller; W. Donze; C. van de Broecke J. van Bende- gem: G. Meertens; C. Riemens: D. Haak; P. Scheele W. Dieleman: R. Verstringe: H. den Hamer (1 en 2); R. Zaal (1 en 2); A. Rot tier; R. van Puijvelde: J. Van- straten (1 en 2); J. Bakker; J. Verhoef; A. Maas; A. Korstanje (2)Th. Sprenkels. Uitgebreid Technische School: P. Cappendijk; W. Groosman; G. de Schepper; S. van Raalten; J. van Tatenhove; J. Vercouteren- J. van Dommelen (1 en 2); R. Kie- boom; A. Aarsen (1 en 2): A. Rammeloo (1 en 2); .T. Voorhans; A. Risseeuw; J. de Feijter. Openbare School te Hoek: S. Bodderij: L. de Visser. R.K. Huishoudschool te IJzen- dijke; L. Vervaet. R.K. School te Biervliet: H. van Vooren. SLUISKIL. Per abuis. Het onlangs nieuw in gebruik genomen postkantoor, blijkt be halve tal van voordelen, ook een nadeel te bevatten. Hiervan is de oorzaak gelegen in het feit dat op volkomen archi tectonisch ongewenste wijze aan de buitenzijde zowel aan het oude als het nieuwe pand, een ge legenheid is aangebracht, die de briefpostende Sluiskillenaar dik wijls in verlegenheid deed stel len. Wat is nu n.l. het geval. Aan postzijde-gevel bevindt zich naast de aankondigingen van het open stellingsbord. de zegelautomaten, de brievenbus, ook nog een ope ning die bij nader informatie voor des postmeesters privé-toi- let blijkt te zijn. Deze twee inweipmogelijk- heden, uiterst links en rechts aan de gevelzijde geprojecteerd, zijn herhaalde malen de bron van verkeerde handelswijzen geweest. Zo ook donderdag toen een in woonster de foutieve inworp wil de doen, doch tijdig door een spe lend joch van amper 6 jaar werd gewaarschuwd, dat zij haar brief loutief postte. Moge dit episteltje er toe lei den, dat de postale zendingen op de juiste wijze aan de P.T.T. worden toevertrouwd. Heroprichting bestuur. V.K.A., Het is niet iedere vereniging beschoren een reeks van levens jaren te bestaan, zoals de zes jaar geleden plaatselijke afdeling van de Vrouwelijke Katholieke Arbeiders Jeugd onciervond. Enige maanden terug werd door een groep van actieve dames de verenigingsdraad weer opgenomen. Gestart met een piomerstersgroep, heeft de her opgerichte V. K. A.J. gegronde hoop voor de toekomst. Op een onder presidium var. de ïeestelijk adviseur pater The- dulis gehouden ledenvergadering werd t nieuwe bestuur samenge steld uit de dames Verhoeve, Verschuren en Claes, resp. presi dente, secretaresse en penning- meesteresse. Ongeval Omstreeks kwart over vijf heeft gistermiddag een verkeersonge val plaats gehad op Kanaalweg zuid ter hoogte van de Spoor straat, dat zien erg liet aanzien doch naderhand bleek mee te val len. Hierbij liep de bromfietsbe rijder F. M., wonende in de Aan- uijkepolder te Zaamslag, dusda nige kwetsuren op, dat hij per amoulance naar net Elizabeth ziekenhuis alhier ipoest worden vervoerd. Komende uit de richting Sas van Gent stak M., na op het ach terkomend verkeer te hebben ge let, de rijweg over in de richting Spoorstraat. Vermoedelijk dooi de voor hem staande lange file wachtende auto's voor het brug- verkeer, bemerkte hij de aanko mende Volkswagen, bestuurd door de heer J. M. uit Sas van Gent, te laat. Deze laatste heelt ondanks scherp uitwijken, waar door de auto in de Spoorstraat te recht kwam, een aanrijding njt; kunnen voorkomen. De politie was snel ter plaatse aanwezig, evenals de ambulance wagen van het ziekenhuis. L>e heer M. kon, na medische hulp, per ambulance-auto naar zijn woning worden overge bracht. Zowel bromfiets als auto had den materiële schade. Vrouwenbond N.V.V. vergaderde De plaatselijke afdeling van de Vrouwenbond van het N.V.V. heeft ondanks de milde na- zomerzon haar leden toch al weer in wintersfeer weten te brengen door het uitschrijven van een al lereerste bijeenkomst voor het naderend seizoen. In het openingswoord hoopte de presidente dat evenals voor heen de contactavonden weer een succes zullen worden. In de plaatselijke afdeling, al dus de presidente, zit groei en bloei en verwacht mag worden dat zij ook in de komende perio de van zich zal laten horen. Er werd o.m. besloten om voor het a.s. St. Nicolaas-festijn, indien mogelijk, weer de instelling Kin* derzorg uit Middelburg te adop teren, welk voorstel door alle aanwezigen met enthousiasme werd goedgekeurd. Er behoeft niet aan te worden getwijfeld dat de vele kinderhar ten, welke toen door de Sluiskil se afdeling werden gelukkig ge maakt, ook ditmaal weer in de gulheid van de leden zullen de len. Met een genoegelijk samen zijn werd deze eerste vergade ring in het nieuwe seizoen be sloten. Oprichting parochiale jrffgd' raad in rectoraat Sluiskil. Het plaatselijk Katholiek jeugd leven heeft met de parochial jeugdraad een streven verweze- lijkt waarvan de wenselijkheid een jaar geleden door het Inter parochiaal Sociaal Charitatief Centrum Terneuzen en Sluiskil naar voren werd gebracht. taak van deze geïnstalleerde raad is om buiten schoolverband op een zo'n breed mogelijke basis de belangen te behartigen van jeugdvorming en ontspan ning. Daarnaast zal met het ver krijgen van bepaalde subsidies aan het verkrijgen van lokalitei ten de nodige aandacht worden besteed. Wat het winterprogram ma betreft, hiermede is men in voorbereiding en men hoop' voor de volwassen jeugd dat her programma veel aantrekkelijks zal bieden. In de jeugdraad namen zitting als aalmoezeniers de paters Vl' caris en Theodulus, als leidster van het vrouwelijk jeugdwerk de eerw. zr. Marie-Sophie. Het bestuur is als volgt samenge steld: Drs. F. Berbers, voorzit' ter; G. Elskamp, secretaris, en mej. F. Schelstrate, penning' meesteresse en de heren ■1°* Blok, H. van Kouteren, Jos. van Kouteren en M. Talboom werden aan het bestuurscollege alz *'eI' kende leden toegevoegd.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2