ïffie! VER3EEKÉ Chinese eilandjes wereldnieuws brengen het tot Binnenlands nieuws Radio en Televisie EEN MEESTERWERK IS ZOEK 244 79 98 ■LANGE 37 'bediende FIE alle soorten) «IDIJKOEK 45 3e pak gratis ENTEN 05 SCH FRUIT \PPELJAM 121 LM RECHTSZAKEN Wijziging Wegenverkeerswet Productschap vlees voor vee en Ambtenaar van Sociale Zaken stond terecht SCHAAK- EN DAMSPELEN RADIOREDE VAN VERWOERD M0HAMMED NATSIR c.s. ZULLEN GERECHTELIJK WORDEN VERVOLGD ZEEPOST Griekse reder Stavros Niarchos wenst telexverbinding met Schevenmgen Officiële Pablicatie redes te zijn op het RE koffie... dat is van de plantages. ÏN5C1IE SCHEEPSBOUW Terneuzen vraagt: ijke aankomende jo'r administra'ief werk op afdelingen. van 57 voor "T» 2 blik a 89 267 voor fi8. 2 DOt 98, 2e blik van 120, 2c blik Nr. 1 150 gram WestkolkstraJ Vrijdag 5 September 1958 ZEEUW 12e jaargang na. 4465 Europa ontdekte in de 16e eeuw bij monde van de Portuge zen een eiland dat men doopte met de naam Formosa, d.i. „Schoon eiland". Formosa werd 'spoedig door de grote mogendhe den vergeten, behalve door Japan dat het eiland rond het begin van deze eeuw onder zijn bestuur bracht. De Japanse kolonisatie is voor het eiland beslist niet nade lig geweest, want de Japanners brachten grotere welvaart op het eiland dan de Chinezen ooit ge daan hadden. Na de 2e wereld oorlog verdwenen de Japanners van Formosa en in 1949 verloor Tsjang Kai Tsjek de oorlog tegen de communisten in China en verplaatste hij de zetel van zijn regering naar Formosa. Hij voerde een deel van zijn legers met zich mede en daardoor steeg de bevolking van Formosa bin nen één maand van ca 200.000 zielen tot ca 8 miljoen. Deze intocht van Tsjank Kai Tsjek stelde het eiland voor gro te problemen die men in een vierjarenplan poogt op te lossen. Het grootgrondbezit werd tot grondverdeling gedwongen, de industrie werd met hulp uit de Ver. Staten en van de Ver. Naties weer opgebouwd, maar deson danks is het gem. volksinkomen lager dan vóór de oorlog. De enorme bevolkingstoename als mede de grote kosten voor het ca 50.000 man tellende leger zijn hier voor verantwoordelijk. De positie van Formosa zou echter nog veel ongunstiger zijn als het land niet rijkelijk voorzien was van bodemschatten. Men haalt er o.a. kolen, olie. goud, koper en bauxiet uit de grond. Dank zij de Japanners indertijd, heeft For mosa thans een voldoende voed- selproduktie en kan het zelfs nog vijst, suiker en thee uitvoeren. De strategische positie van Formosa is belangrijk omdat het een „vliegtuigmoederschip" is dat niet kan zinken. Amerika staat dan ook achter Formosa en heeft dit dan ook herhaaldelijk verklaard. In juni 1950 gaf Tru man de 7e vloot bevel om elke aanval van de communisten op Formosa te verhinderen; deze vloot bestaat o.a. uit 5 vliegtuig moederschepen en 7 kruisers. In januari 1955 kreeg Eisenhower de volmacht om met militaire middelen Formosa en de Pesca dores eilanden te beschermen en Tsjank Kai Tsjek hulp te ver schaffen hij de opbouw en reor ganisatie van diens leger. Rood- China antwoordde hierop met de verklaring dat men Formosa zou terugbrengen aan het Chinese moederland omdat het eiland deel uitmaakte van China. Nooit zou men een wapenstilstand met Tsjang Kai Tsjek sluiten. Voor de kust van het Chinese vasteland vinden wij een aantal eilandjes die ook onder het ge- zagsgebied van Tsjank Kai Sjek vallen (zie kaart). Deze eilandjes hebben alle een oppervlakte in de grootte van Walcheren en Rot tum. Het totale aantal bewoners van deze eilandjes wordt geschat Door hun positie als eiland vin den wij in deze streken nog de oudste vormen van de voorouder- verering, als religie vinden wij hier overwegend het Boeddhisme. Het eiland Quemoy was reeds eerder in de aandacht van de we reld en wel in september 1954 en januari 1955 toen de Chinese communisten acties tegen het eiland ondernamen. Ook op Mat- soe hebben de communisten een vergeefse aanval gedaan in sep tember 1954. In februari 1955 be zetten de communisten de Tas- jen eilanden in het noorden. TAPTOE VERSTEKELINGEN. Het was bij de finale van de taptoe-voorstelling te Delft, toen alle schijnwerpers een helder licht over de markt wierpen, dat een adjudant van politie iets zag schitteren door de gleuf in de grote kist, welke bij de Nieuwe Kerk stond en waarin de contro leurs de contrölestrookjes van de toegangskaarten deponeerden. De adjudant ging eens poolshoogte nemen en ontdekte in de kist twee kleine jongens, die door de gleuf van het kleurrijke schouw spel zaten te genieten. Zij waren over een muurtje bij de kerk ge klommen en hadden toen kans gezien ongemerkt in de kist te kruipen. op 150.000200.000 zielen. In de geschiedenis hebben deze eilan den nooit een rol van enige bete kenis gespeeld. Over het alge meen waren de eilanden in Chi nese handen, terwijl het ook wel gebeurde dat Chinese of Japanse zeerovers er hun „koninkrijk" vestigden. De bevolking van deze rotsachtige eilanden bedrijft er een beperkte veeteelt en land bouw, terwijl de industrie van weinig belang is. Het bouwen van schepen en de vervaardiging van visnetten is wel het belangrijkste ners van het zuiden, dat men hier vinden kan. Op het eiland Quemoy wordt veel vlas verbouwd, terwijl er nog een paar eilandjes zijn, waar men citroenen teelt. Er is niet veel samenhang tussen de eilanden te ontdekken, de bewoners van de noordelijke eilanden spreken een heel ander dialect dan de bewo ners van de zuidelijke. WEER EEN 100-JARIGE TE ROTTERDAM Evenals woensdag is gisteren een ingezetene van Rotterdam honderd jaar geworden. Het is mevrouw de Wed. I. Verhagen Vogelaar, geboren te Nieuw- Beijerland. Sinds februari 1884 woont ze te Rotterdam. De laatste tijd bij A. Wensveen aan de Zaagmolenstraat. Zij is se dert 1940 weduwe. Burgemeester en mevrouw Van Walsem hebben haar gis termiddag een bezoek gebracht. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND Woensdag is, doordat een kind met vuur speelde, in Kla- renbeek de kapitale, uit 1876 stammende, boerderij ,,De Hoed" tot de grond toe afge brand. De boerderij, alsmede het grootste gedeelte van de in boedel, eigendom van de heer R. Th. Pol, ging verloren. Een fokvarken kwam in de vlammen om. doch het overige vee kon tijdig in veiligheid worden ge bracht. Ook de gehele winter voorraad veevoeder werd door het vuur vernietigd. De brandweer van Klaren- beek, die snel assistentie kreeg van de brandweren uit Voorst, Twelle en Apeldoorn, kon tegen de vlammenzee weinig doen. Mede omdat het vrij lang duur de, alvorens men water kon ge ven. De boerderij was tegen brand verzekerd, de inboedel niet. ARTIS' NIJLPAARD TERUG VAN HUWELIJKSREIS Jan (1850 kilo) nijlpaard is weer terug in Artis. Na een be zoek van enkele maanden aan de diergaarde in Rotterdam, waar hij een kortstondig huwe lijk is aangegaan met twee al- N.V. Fa P. J. v. d. SANDE De nieuwe Zuidafrikaanse pre mier. dr. Hendrik Verwoerd, heeft woensdagavond in een ra diorede verklaard dat hij al zijn krachten zal aanwenden voor de stichting van een republiek in Zuid-Arika „op zo'n manier en op dat tijdstip dat het een duur zame zal zijn". Hij betoogde dat cie stichting van een republiek de Unie van „elke eenzijdige hechting" zal bevrijden en het haar gemakkelijker zal maken vriendschapsbanden en samen werking met andere landen te versterken. Over de rassenpoli tiek zei de nieuwe premier dat men deze nog steeds verkeerd uitlegt. Slechts op de manier van thans konden de zwakken tegen de sterken worden verdedigd en kon men de minderheid zich vei- g doen voelen. Tegen de 45-jarige ambtenaar sociaal werk bij de dienst van Sociale Zaken te Rotterdam, G. Th. H. van den B., is gister morgen voor de rechtbank al daar tien maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd geëist. Volgens de dagvaarding zou - ten nadele van deze dienst m de tijd van november 1955 ™La?rf1 1958 4.378.70 hebben verduisterd. Ook zou hij, maar van Tas ^et ten laste gelegd, bii gezinnen voor wie vertrouwensman was, zich m totaal ƒ1200,— hebben toegeeigend Dit was geld dat de mensen hem gaven om hun schulden te betalen Verder zou hij in 2 gevallen ƒ400-, geld hem ter hand steld als mindering van schuld op sociale zaken, hebben ach tergehouden. De verduistering ten nadele van deze dienst betrof dertien gevallen, waarin hij uit de kas geld op mocht nemen om voor gezinnen de meest nodige aan schaffen te doen. „Dit laatste is wel het minst te begrijpen", zei de president mr. Ch. J. Enschedé, „voor een ambtenaar die dit werk met liefde en ijver doet, zoals bij u toch het geval was". Hij zou tot deze dingen gekomen zijn, aldus de president, door zwak te van karakter en moeilijke huiselijke omstandigheden. Zijn vrouw had een langdu rige doktersbehandeling nodig, zei de verdediger, mr. W. C. Koomans. „Deze man moest in gezinnen helpen, terwijl hij zelf een „stille arme" was. Het geld had hij niet ver brast, maar in zijn gezin ge bruikt. De raadsman voerde nog aan, dat zijn cliënt geen kontrole had, en dat hij zich niet ge realiseerd heeft hoe groot het bedrag aan het worden was, omdat het over een lange tijd steeds enkele gevallen waren. De officier van Justitie, mr. B. van der Meulen, zei voor de algemene preventie een hoge straf te moeten eisen. Deze man had een positie, waarbij men vertrouwen in hem moeten kunnen stellen, zei hij. leenwonende nijlpaarddames, is de nijlpaardman uit Artis, terug van zijn twee bazinnen, weer in zijn basis-bassin in Am sterdam geplonst. Nu hij toch in een transport kist zat, heeft men de gelegen heid te baat genomen hem, met vrachtauto en al, even op een weegbrug te zetten. Het re sultaat was, na aftrek van de overtollige ballast, 1850 kilo een gewicht, dat gezien Jans omvang misschien wat teleur stellend is. Dit neemt niet weg, dat hij toch een zwaargewicht kan worden genoemd. In Rotterdam wacht men thans met spanning af of men verblijd zal worden met een souvenir van Jans uitstapje. Verschenen is een nota naar aanleiding van het verslag van de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging van enige bepalin gen van de wegenverkeerswet. De minister van Verkeer en Waterstaat en de minister van justitie merken daarin o.a. op, dat de commissie zich kan ver enigen met het strafbaar stellen van de bestuurder van een mo torrijtuig, een rijwiel of een an der rij. of voertuig, die onder zo danige invloed verkeert van een andere stof dan alcoholhoudende drank, dat hij niet in staat ge acht moet worden zijn voertuig naar behoren te besturen, indien hij weet of redelijkerwijs moet vermoeden, dat het gebruik vari deze stof de rijvaardigheid ver mindert. Daarbij vraagt de com missie zich af wanneer een be stuurder redelijkerwijze moet weten, dat het gebruik van de stof de rijvaardigheid vermindert. Deze vraag kan alleen in het con crete geval door de rechter wor den beoordeeld, aldus de nota. Het voorstel in het ontwerp is niet alleen gedaan om de auto mobilist, die zowel alcoholhou dende drank als pervitine had ge bruikt en die is vrijgesproken, omdat niet zeker was, dat zijn toestand aan het alcoholgebruik te wijten was, thans voor pervi- tinegebruik veroordeeld te krij gen. De voorzitter van het Produkt- schap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, heeft woensdag morgen in de te Utrecht gehou den vergadering van het Pro- duktschap, de suggestie gedaan, de boeren aan te raden op de lange duur jongvee voor de mes- terij aan te houden, omdat, vol gens hem, de exportmogelijk heden in de toekomst waarschijn lijk groter zullen worden. Het bestuur van het Produktschap zal onderzoeken, waar voor Ne- De Indonesische procureur- generaal Suprapto heeft don derdag verklaard, dat tegen de opstandelingenleiders van Mid- den-Sumatra, met inbegrip van de Masjumi-voorzitter Moham med Natsir, een gerechtelijke vervolging zal worden ingesteld. Mr. Suprapto zeide, dat tegen de leiders der opstandelingen (die zich nog steeds in de door de opstandelingen bezette ge bieden ophouden) zodra zij zijn gearresteerd, een onderzoek zal worden ingesteld. Mocht hun vervolging gerechtvaardigd zijn, dan zullen zij door het gerechts hof worden berecht, in overeen stemming met de positie welke zij vroeger in de regering inna men. Tot het indrukwekkend aan tal belangrijke leden van de Masjumi, die zich in het begin van dit jaar bij het opstande lingenregiem aansloten, behoor den drie oud-premiers. derland, in internationaal ver band gezien, de meest gunstige omvang van de mestveestapel ligt. Het bestuur besloot, de prijzen van de baconvarkens te hand haven op ƒ2,28 per kilo en de gewichtsgrens ongewijzigd te la ten. Men is van mening, dat een baconprijs van 2,28 in de juiste verhouding staat tot de prijzen van de varkens in de opvolgende gewichtsklassen. In de export van bacon naar Engeland zal evenmin verande ring gebracht worden. De prij zen op de Engelse markt zijn sta biel, maar niet hoog. De Denen beperken hun baconaanvoer wel iswaar iets, maar de Ieren en Engelsen leveren wat meer dan voorheen. Enige tijd geleden heeft het Produktschap de restitutie van de monopolieheffing bij de "ex port van hammen verlaagd van 40 tot 20 cent. Onder de huidige omstandigheden was het echter mogelijk, de subsidie weer op het oude peil terug te brengen. Bij wijze van overgang zal de restitutie in september 30 cent bedragen en van 1 oktober tot 4 november weer 40 cent. Voor hammen met vet en zwoerd wordt de restitutie van 10 cent verhoogd tot 20 cent. Op de rundveemarkt vallen ook geen schokkende ontwikkelingen te constateren. De prijzen zijn twee weken geleden iets geste gen, maar deze week kwam er alweer een eind aan de stijgende tendens, waarschijnlijk tengevol ge van het warme weer en de daarmee samenhangende afne ming van de consumptie. Er wor den wat meer koeien ingevoerd maar volgens de heer De Veer zal de grotere invoer in de komende weken nog niet tot uiting komen in een dalen van de rundveeprijzen. Of pervitine de door de wet gewraakte toestand in het leven roept en of de bestuurder dit redelijkerwijze moest weten, is, zoals gezegd, een vraag, die in het concrete geval door de rech ter moet worden uitgemaakt. Er zijn behalve pervitine ook andere verdovende stoffen, die de rijvaardigheid verminderen. Ook het gebruik van deze stof fen wordt strafbaar, indien de bestuurder wist of redelijker wijze moest vermoeden, dat zij zijn rijvaardigheid beïnvloed. Van sommige dergelijke stoffen is dit algemeen bekend. De mi nisters willen dus bepaald niet zeggen, aldus hun nota, dat de voorgestelde bepaling tot gevolg zal hebben, dat nu het gebruik van pervitine door autobestuur ders in alle gevallen strafbaar zal zijn. Dit hangt, zoals de commissie terecht opmerkt, mede af van de vraag in hoever de autobestuurders op de hoogte behoorde te zijn van de werking van deze stof. Dat wordt weder om bepaald door de mate van be kendheid, die aan de werking van pervitine op dit punt is ge geven. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië- m.s. „Yapeyu", 8 sept. Canada s.s. „Waterman", 13 sep. Chili Via New York, 11 sept. Indonesië s.s. „Antilochus", 8 sept. m.s. ,,Tarakan", 11 sept. Ned. Antillen: m.s. „Medan", 8 sept. Nieuw-Zeeland tt Via Engeland, 13 sept. Suriname m.s. „Oranjestad", 10 sept. Brits-Oost-Afrika s.s. „Africa", 11 sept. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpak ketten geven de postkantoren. De Griekse reder Stavros Niar chos, zwager van de reder Aris- toteles Onassis, wellicht de rijk ste reder ter wereld, wenst zijn luxe kantoorschip in de Middel landse Zee te voorzien van een r; dio-telexverbinding met Sc'ne- veningen Radio. De telex is een telegrafisch werkende schrijfmachine. De ra dio-telex. een uitvinding van dr. ir. H. C. A. van Duuren, direc teur van het P.T.T.-laboratorium te Leidsendam, wordt interna tionaal TOR, „telex-over-radio", genoemd. De apparatuur heeft de eigen schap tijdens het overseinen ver minkte tekens in de ontvanger te weigeren, waarop de zender het teken op weigeringssein van de ontvanger herhaalt. De TOR wordt gebruikt op de Atlantische verbindingen en o.a. ook op Zwitserland. De reder Stavros Niarchos, die thans reeds alle zakelijk telegra fisch verkeer via radio-Schevc- ningen Iaat verrichten, wil af van het seinen van zijn schip naar Scheveningen met morsetekens. Daarom heeft hij aan de Neder landse P.T.T. verzocht een TOR- verbinding te ontwerpen. De technici van het P.T.T.-laborato rium te Leidschendam zijn thans bezig deze eerste internationale mobiele" TOR-verbinding te ontwerpen. Gelukt deze proef, dan is het niet uitgesloten, dat Niarchos verder zal gaan en zal trachten al zijn tankers «n an dere schepen met deze radio- telexverbinding uit te rusten. Radiq-Scheveningen is van vrij wel alle punten der wereld da gelijks te bereiken. kind dronk benzine en overleed. Het bijna tweejarig jongetje René, van de familie Moling uit Elsloo heeft woensdagmiddag in een onbewaakt ogenblik uit een fles met benzine gedronken. De fles stond in de keuken op het aanrecht. Het jongetje overleed enkele uren later in een ziekenhuis te Sittard. Het was het enige kind uit het gezin. ZATERDAG 6 SEPTEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gr.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 V. d. jeugd; 9.05 Gym. v. d vrouw; 9.15 Gr.; (9.35—9.40 Waterst.); 10.00 Tij delijk uitgeschakeld, caus.10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Cabaret; 11.30 Bui- tenl. weekoverz.11.45 Klein vrouwenkoor; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinb. meded.12.33 Orgelspel; 12.55 Europese zwem- kampioensch.13.00 Nws; 13.15 VARA-Varia; 13.20 Amus. muz.; 13.45 Sportpraatje14.00 Lichte muz.; 14.25 V. d. jeugd; 15.00 Koorzang; 15.15 Boekbespr.; 15.35 Radio Philh. ork. en so liste 16.20 Student, politiek, Politeia, caus.; 16.35 Orgelspel; 17.00 Ge var. muz.; 17.30 Week- journ.18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Ritm. muz.; 18.45 Gram.; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Passepartout, caus.; 19.40 Ge sproken portret19.55 Deze week, caus.; 20.00 Nws; 20.05 Gevar. muz.20.35 Europese faciliteiten bij herbouw of herstel. He t Ministerie van Financiën deelt, in aansluiting aan reeds vroeger voi'gendaere gedeelten van Ret land gepubliceerde maatregelen, het de i rf^fn °m f'nanciële faciliteiten, welke in verband staan met cnroer ,ng van een bijdrage in oorlogsschade, geleden aan gebouwd Zandv i goed' betwelk in een der gemeenten 's-Gravenhage of 1958 inrii 1S Was Seleëen> moeten zijn ingediend voor 1 oktober Groót:, b'Jdrage vóór 1 april 1958 is ingeschreven in het van de w„ voor de Wederopbouw of toegekend op grond van art. 9 1 op de Materiële Oorlogsschaden; in gevallen, waarin de aan <1? na 1 april 1958 is ingeschreven of toegekend sluit de Was tpaLl®rmi-|n 6 maanden na inschrijving of toekenning, ze tr, vaststelling beroep aangetekend, dan sluit de termijn van cèü-n -h»\o beschikking op het beroepschrift in kracht door HILAIRE BELLOC 17) Nadruk verboden In ,inH^S?e is gegaan, doch niet voor 1 oktober '58. beschikkingen gestelde termijnen blijven onverlet. Voor de Lothario van Golders Green was het een deel van zijn gewone werk, maar de Fleet Street Lothario had weten te be- oingen, dat hij tien shilling per alinea zou krijgen. En die kreeg hij. Zo kwam het. dat sir Henry Kensington die morgen, toen hij aan zijn ontbijt „The Howl" in keek, tot zijn grote voldoening in de kolom „Onder de Chic" het volgende las: Een moderne Leonardo. „Men hoort tegenwoordig veel spreken over het verval van kunst en beschaving, vooral door zekere intellectuelen, die zelf niets verrichten. Ik vraag mij af, wat zij wel over een jaar of tien over die bij uitstek grote Frans man, Bourrot, zullen zeggen. Een van mijn vrienden, een groot cri ticus, wiens naam jaren lang het grootste gezag had in de Civilta van Florence, vertelde mij, enige jaren geleden, toen we elkaar aan tafel ontmoetten bij die nu helaas overleden uitsteken de gastheer Prins Giovanni Ame rigo, dat er in Parijs op dat ogen blik een man was, die Leonardo overtrof. Ik moet toegeven, dat ik de naam toen nog niet gehoord had, maar ik heb later dikwijls aan dat gesprek terug gedacht. Het was Bourrot." Hoewel het een Fransman is. „Wij zijn er tegenwoordig niet meer aan gewoon, veel van de Fransman te verwachten, maar zelfs de scherpste criticus zal moeten toegeven, dat Bourrot een uitzondering vormt. De betiteling „een moderne Leonardo", hoe sterk die ook is, is niet te sterk. En toch was het een arme boe renjongen, die 32 jaar geleden geboren werd in een klein dorp van de Champagne streek (waar de wijn vandaan komt) en hele maal een self-made man. In de laatste jaren had hij een groot aantal kennissen gekregen in Pa rijs en in Londen. Het is Jam mer, te moeten bedenken, dat er geen nieuw werk meer door zijn penseel zal worden voortge bracht." Dat had de Golders-Green-helft van Lothario geschreven. En dadelijk erop, en zonder dat je zien kon, dat er twee verschillen de auteurs aan het woord waren, volgden nu de stukjes van de Fleetstreet-meneer. Een groot kunstkenner. „Gisteren ontmoette ik sir Hen ry Bensington, op zijn wandeling in het park. Hij vertelde mij, dat hij zo gelukkig geweest is op ver schillende Bourrots de hand te leggen en dat hij juist enkele dagen geleden, bijna toevallig, het doek had weten te verwer ven dat het beroemdste van alle is en door de grote meester „Mijn Meesterwerk" genoemd werd en dat op meesterlijke wijze en met onuitsprekelijk meesterschap ge schilderd was. toen de meester nog jong was (zo had hij het ge schreven onder de invloed van wat veel bier, maar de redacteur had dit stukje meesterlijk in orde gemaakt). Maar als iemand waar dig is, dit stuk te bezitten, is het zeker sir Henry, die aan beide zijden van de Oceaan erkend kunstbeschermer, maar als de wordt niet alleen als de grootste beste kenner in de kunstwereld. Tussen haakjes, sir Henry Ben sington wordt donderdag 52 jaar. Onze gelukwensen!" Het Meesterwerk. „Wat het Meesterwerk betreft, ilc heb het voorrecht gehad het te zien, maar ik zal onder geen voorwaarde vertellen wat het voorstelt. Alleen de titel zeg ik u. Het heet de Ame Bourgeoise, wat we voor Engeland zouden kunnen vertalen als de Burger- mansziel. U weet, dat in artis tieke kringen in Parijs het woord Bourgeois gebruikt wordt voor alles wat laag bij de grond en van slechte smaak is en niet (zoals elders op het (Continent en vooral bij de Russen) voor kapi talisme in het algemeen. Maar dat is een andere geschiedenis, om met Kipling te spreken." Met voldoening legde Henry Bensington het blad neer. Dat was het soort dingen, die je ze moest vertellen! Hij nam de tele foon op om een afspraak met lord Borstal te maken, regelde het voor de lunch op diezelfde dag en maakte daar nog grotere vorderingen. Het intellectuele weekblad, dat door die edelman werd uitgegeven, deed een felle aanval op Bourrot, waarvan het gevolg was, dat er een reeks brieven kwamen, zowel brieven van protest als van instemming. De pers van Holloway kwam in zekere zin terug op de houding, die ze had aangenomen en ze gaf nu wel de grootheid van Bourrot toe, maar toch protesteerde ze tegen de overdreven hulde aan buitenlandse grootheid, er aan toevoegende dat ze gehoord had, dat de beweging om propaganda voor bezoek aan Engeland te ma ken. en de rest van het arti kel was over onze hotels in de provincie, die de beste van de wereld zijn. (Wordt vervolgd.) zwemkampioensch.20.50 Gr. 21.10 Strijkork.21.50 Socialis tisch comm.; 22.05 Cabaret; 22.35 Gram.; 23.00 Nws; 23.15 Gram.23.3024.00 Ballroom- orkest. HILVERSUM. II7.00 Nieuws, 7.15 Gewijde muz.; 7.45 Morgen gebed en lit. kal.8.00 Nws8.15 Gram.; 8.50 V. d. huisvr.10.00 V. d. kleuters10.15 Gram.10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zie ken; 11.45 Gram.; 12.00 Middag klok; 12.03 Dansork. en sol.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Lichte muz.; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nws; 13.20 Platennieuws13.30 Metropole-ork. en solist14.00 V. d. jeugd; 14.20 Instr. octet; 14.40 Kron. v. letteren en kun sten; 15.05 Gram.; 15.10 Ama- teursprogr.15.50 Boekbespr. 16.00 V. d. jeugd; 16.50 Grego riaanse zang; 17.20 Wereldkam- pioensch. wielrennen17.30 Amateursprogr.17.45 Lichte muz.; 18.00 Journ. weekoverz.; 18.10 Gram.; 18.25 Strijkork.; 18.45 Vragenbeantwoording 19.00 Nws; 19.10 Comm.; 19.15 Kamerork.20.00 Lichtbaken, caus.; 20.15 Gevar. muz.; 21.00 De gewone man; 21.05 Act.; 21.20 Gram.; 22.00 Lichte muz.; 22.35 Wij luiden de zondag in; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Espe ranto; 23.2224.00 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Ork. conc.12.30 Weerber.12.34 Ge sproken aperitief; 12.45 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Radio Alma nak; 14.30, 15.00, 15.15, 15.45 en 16.00 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Dagklapper; 17.20 Gram.; 18.00 Lichte muz.; 18.30 V. d. sold, en rep.; 19.00 Nws; 19.30 Wereld tentoonstelling; 20.00 Gram.i 21.10 Idem; 21.15 Amus. ork.; 22.00 Nws; 22.15 Gram.; 23.00 Nws; 23.05 Jazz.; 23.35—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. 16.00 V. d. kind.; 16.30—17.30 Eurovisie: Sportrep. uit Frank rijk; 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Gevar. progr.21.00 Lich te muz.; 21.15 Inspecteur Lund en het masker, detective-spel; 21.45 Quizprogr. BELGIË (VI.): 15.00 Overna me v. d. B.B.C.Rep. int. lucht vaartmeeting te Farnborough; 16.30 EurovisieOvername v. d. Franse T.V.Sportrep.; 17.30 V. d. jeugd; 18.30 Wereldten- toonst.; 19.50 Nieuws; 19.45 De week in beeld; 20.20 Overname v. d. N.T.S.Gevar. progr.; 21.50 Feuill.22.15 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5