Gemeenteraadsvergaderingen Eric de Noorman - Ingrid UI BEURSOVERZICHT ZWEMMEN WATERPOLO DAMMEN Hervormde Gen AXEL AGENDA BRESKENS 'BRESKENS HEEFT MAAR EEN WETHOUDER „DE SLAG OM ARNHEM" Fa P. J. VAN DE SANDE INTERNATIONALE WAARDEN IETS HOGER, KON. OLIES LAGER Beursindices TERNE Woningn* RILL-' Overeenkomstig de gemeeente- wet kwam de nieuw gekozen raad van Axel op de eerste dinsdag in september büeen om geïnstalleerd te worden en daarna tot het ver kiezen van twee wethouders. De Voorzitter, burgemeester Van Oeveren, opende de vergadering met het uitspreken van het ge bedsformulier en ging toen over tot de beëdiging van de raads leden. De beren C. van Bendegem en K. Hamelink verzochten om de belofte af te leggen en de andere lieren legden de eed af. De Voorzitter wenste alle leden geluk met hun benoeming en rekende er op dat de uitgesproken belofte en de gezworen eed geen ijdele woorden of klank zou zijn, maar dat zü metterdaad, met alle verschillen van inzicht, zouden werken aan het geluk en de voor spoed der gemeente Axel. 3. Notulen. De notulen van de vergadering van 29 juli 1958 werden ongewij zigd vastgesteld. 4. Benoeming wethouders. De heer C. van Bendegem ver zocht de voorzitter vóór de stem ming een verklaring af te mogen leggen. Spreker zeide dat het al gemeen kiesrecht een verkregen goed is, dat niet hoog genoeg aan geslagen kan worden. En wan neer in een vrij land de kiezers in alle vrijheid hun keus gedaan heb ben, dan hebben de gekozenen zich hiernaar te richten. En zo moet het ook hier. De verkiezin gen hebben een eigenaardige uit slag gehad n.l. dat de stemmen van drie groeperingen nodig zijn om het college van B. en W. te kunnen formeren. Met uitzondering van de K.V.P., welke drie zetels verwierf, kregen alle overige partijen twee zetels in deze nieuwe raad. De K.V.P. kreeg hiermee een machtspositie, dat z\j uit kan ma ken wie er wethouder zal worden. Wat de Partij v. d. Arbeid be treft liggen er hier geen mogelijk heden, onze kiezers hebben bewust de macht aan anderen gebracht maar toch konden wij „partij" zijn in de voorbespreking over de samenstelling van het college. Bij dit overleg heeft de heer Kesbeke zijn mening gevraagd over de sa menstelling van het college van B, en W. Namens zijn groep heeft spreker gezegd, dat de P. v. d. A. het beste vond dat de K.V.P. en de C.H. de wethouders zouden le veren. De K.V.P. heeft uiteinde lijk anders beslist, maar laat zij wel bedenken, dat zij straks niet kan zeggen, dat zij noodgedwon gen met de heer C. de Putter in ree moest. Door de bereidheid ran de P. v. d. A. om een forma tie K.V.P.C.H. te steunen kon de K.V.P. kiezen en komt de volle verantwoordelijkheid dat de heer De Putter wethouder wordt bij de K.V.P. te liggen. De heer P. van Bendegem zeide, evenals de heer C. van Bendegem, svertuigd te zijn, dat de kaarten geschud zijn, en aansluitend hier op zeide hij, dat er ook overleg met hem is geweest. In deze bespreking met de ge hele K.V.P.-fractie is volledige jvereenstemming geweest, ook om trent de eis van de K.V.P. om trent he loco-burgemeesterschap, jets wat de heer Kesbeke een „conditio sine qua non" noemde. Twee dagen na dit accoord kreeg spreker de mededeling, dat de K.V.P. in zee ging met de A.R. Spreker vond dit toch nog, al kras. Een aangegaan akkoord, zij het dan ook een mondeling, dient men te handhaven,. Hier kijk ik, al dus de heer P. van Bendegem, niet de heer IJsebaert of de heer Maas op aan, maar wèl de heer Kesbeke. De®? heeft, na onze overeenstem ming met de heer Oggel de zaak nader bekeken en sprekers indruk is, dat Vivo H nu Vivo I is ge worden. Afgezien hiervan klopt de com binatie met A.R. niet, ook al niet omdat thans een minderheid gaat regeren, want de A.R. heeft om haat twee zetels te behalen de hulp nodig gehad van 180 oud- gereformeerde stemmen. Als deze mensen hadden geweten, dat hier door een samengaan met de K.V.P. bevorderd zou worden, hadden zp zeker anders gestemd. De heer v» d. Lee staat gedeel telijk buiten de persoonlijke erva ringen van de vorige sprekers. Echter heeft hem de stap van de K.V.P. wel verwonderd en hij vindt 'ieze helemaal niet gelukkig. De gehele houding van de K.V.P. in. dit spel viel hem buitengewoon tegen. Nu toch blijkt, dat zij, on danks andere- gewekte verwach tingen, regelrecht op de verkie zing van de heer De Putter heeft aangestuurd'. De heer W. de Feijter zeide dat ook hij behoefte gevoelde om vóó: dat tot stemming werd over gegaan over het zeer belangrijke agendapunt „Benoeming van twee wethouders" hierover wat te zeg gen. AD de voortekenen niet bedrie- ©NGELDIGE WETHOUDERS- VERKIEZING IN NIGTEVECHT De benoeming van een der wethouders van Nigtevecht Iblijkt ongeldig te zijn. Nadat j.l. dinsdag met algemene stemming ïh een der beide vacatures was voorzien leverde de stemming ter vervulling van de tweede va cature als uitslag op: Drie stem men op H. Peteras (PvdA), drie stemmen op G. Hennipman (AR) ■en 1 stem blanco. Een tweede ■vrije stemming leverde hetzelfde resultaat op. Ook een derde stemming nu tussen de heide genoemde kandidaten leverde 'geen resultaat. Zodoende werd Tenslotte geloot en de heer Hen- aipman werd gekozen. Nu is men intussen tot de ont dekking gekomen dat de burge meester heeft verzuimd aan de raad mee te delen dat volgens de gemeentewet bij zulk een derde stemming de kandidaten zich van meestemmen moeten ont houden; zij hebben wel meege- stemd. De gemeenteraad van Nigte vecht is in verband hiermede voor een spoedvergadering voor hedenavond bijeengeroepen. gen zal het wethouderschap in handen vallen van de heren Kes beke en De Putter. Sprekende in het belang van de gemeente moet spreker toch waarschuwen tegen het samengaan van deze heren. Ik heb ernstig bezwaar tegen de benoeming van de heer De Putter, daar deze zich terugtrekt uit het organisatieleven, omdat de last hem te zwaar wordt. Geldt dit laatste niet in veel sterkere mate, om met kracht de gemeente belangen te kunnen behartigen? Bp herhaling heeft de heer De Putter in onze oude raad blpk ge geven de zaken niet duidelpk meer te zien. Ernstig bezwaar had spr. boven dien, omdat de heer De Putter niet alleen in de raad, maar bovendien ook in het college de zaken gaarne dwarsboomt en naar buiten in een kwaad daglicht stelt. Bp het stellen van de kandida ten voor de gemeenteraad heeft ook de heer Pijpelink door de on mogelijke samenwerking met de heer De Putter voor de kandida tuur moeten bedanken; iets wat de heer Pijpelink zwaar is geval len, omdat hü wist, dat hij bij de zittende personen een graag ge zien medelid was. Zijn niet terug komen wordt door alle oude raadsleden betreurd. Duidelijk blijkt hieruit, dat de heer De Putter in eigen kring niet zeer gezien is, hetgeen ook in de oude raad soms tot uiting kwam. Is het nu in het belang der ge meente, en gezien de samenstelling van de nieuwe raad, dat deze per soon benoemd zal worden? De heer De Putter is gaarne persoonlijk overal aanwezig, het geen hp liet gelden bp het vóór- overleg, zonder echter in het be lang der gemeente te zoeken naar de bekwaamste persoon. Dit kwam niet ter sprake! Spreker hoopte dat de heren bij de stemming het hoofd koel zullen houden en met de gedachte aan de zo pas afgelegde eed te zullen handelen naar eer en geweten in het belang der gemeente. In plaats van de heer De Put ter beveel ik bij U aan de heer P. J. van Bendegem, die zijn sporen heeft verdiend in goede en kwade dagen in het gemeentewerk, en die ook daadwerkelijk aan de uit breiding van onze gemeente heeft gewerkt. Nadat de voorzitter de heren C. van Bendegem, v. d. Lee en Og gel had verzocht het stembureau te vormen ging men over tot stemmen. Bij eerste stemming werd geko zen de heer A. J. M. Kesbeke met 7 stemmen, terwijl de heren P. en C. van Bendegem en v. d. Lee ieder twee stemmen kregen. Bij tweede stemming werd de heer C. de Putter met dezelfde stemverhouding gekozen. De Voorzitter begroette het nieuwe college en zeide, dat men van hem niet kon verwachten, dat hij zal zeggen: „Bien étonner. se trouver ensemble". Hü hoopte dat er een vruchtbare samenwer king zal mogelijk zijn om geza menlijk iets voor de gemeente te bereiken. Hiervoor is nodig dat wij ook gezamenlijk aan dezelfde streng zullen trekken. Daarnaast sprak hij woorden van dank aan de scheidende wet houder P. J. van Bendegem. Jaren lang heeft deze de gemeente ge diend. De historie bewijst, dat er een goede samenwerking is ge weest en U verdient hiervoor de dank van de gehele gemeente. Of men U die dank zal geven, weet spreker niet omdat dit in de toe komst ligt. De Voorzitter besloot: Nogmaals mijnheer Van Bendegem, ik weet zeker dat ik namens zeer velen spreek, als ik U oprecht dank voor de vele arbeid verricht in dienst der gemeente Axel. De heer Maas zeide dat de voor zitter een zin in het „Engels" heeft gesproken, welke hij niet heeft begrepen. Onder algemeen gelach verzocht hij de voorzitter deze zin in ,,'t Hollands" te willen sproken. De Voorzitter vroeg verschrikt of hij inderdaad Engels heeft ge sproken? Toen hem uit de vergadering werd verduidelijkt dat de heer Maas eigenlijk doelde op het Fran se gezegde, zeide de voorzitter „dat hij soms wel eens pienter is, maar dat hij niet pienter genoeg is om een spreekwoord te ver talen." Na dit humoristisch intermezzo begon de raad aan een lange rp schriftelijke stemmingen, welke het volgende resultaat hadden: Gascommissie: J. den Doelder, P. van Bendegem en L. Hamelink. (Het zittende lid K. Hamelink werd niet herkozen.) Bouwcommissie: C. v. Bende gem, M. IJsebaert, W. de Feijter en A. van Hoeve, als deskundige. Financiële commissie: K. Hame link, D. J. Oggel, A. H. v. d. Lee en M. IJsebaert. Commissie voor G. O. in ambte narenzaken: C. van Bendegem, E. A. Maas, L. Hamelink en W. van Luik. Commissie van strafverordenin gen: W. de Fepter, K. Hamelink, E. Maas, J. den Doelder. Woonruimtecommissie: J. Pij pelink, M. J. v. d. Berg, C. J. v. d. Bos, P. Scheele en I. C, Pro voost. Vertegenwoordiger der gemeen te voor de Waterleiding: D. J. Oggel. (De heer W. de Fepter niet herkozen.) Twee vertegenwoordigers bij de Stichting beschutte werkplaatsen: E. A. Maas en J. den Doelder. Twee vertegenwoordiges bij de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht: de burgemeester en de heer Kesbeke. (De heer P. van Bendegem niet herkozen.) Twee vertegenwoordigers in de commissie samenwerkende ge meenten in de Kanaalzone: de burgemeester en de heer D. J. Og gel. (De heer C. van Bendegem niet herkozen.) Vertegenwoordiger gemeente bij Prot. Ziekenzorg „Zeeuws-Vlaan- deren" te Terneuzen: de heer C. de Putter. Na deze benoemingen was de raad gekomen aan punt 17 der agenda, zpnde de ingekomen stuk ken en mededelingen, die z. h. s. voor kennisgeving werden aange nomen. Achtereenvolgens werd z. h. s. of discussie nog de volgende pun ten der agenda overeenkomstig de voorstellen van B. en W. aange nomen. Aan de heer J. C. Kerckhaert te Axel, Kpkuit, werd een perceel bouwgrond ter grootte van 850 m2, voor deprijs van 5,75 per m2, verkocht.' Van de heer F. van Dixhoorn te 's-Gravenhage werd door de ge meente it 788 m2 erfpachtsgrond, grenzend ten N. aan de Singel- weg, ten O. aan de gemeentegrond langs de Beatrixstraat, ten Z. aan de achtererven van de Bernhard- straat en ten W. aan de achter erven van de Irenestraat, voor de prijs van ƒ2 per m2 gekocht. Voor de verbetering van de weg ZoutespuiSchapenbout stelde de raad een gemeentelijke bpdrage van 15.000 ter beschikking. Voor de verandering van de gevel van het pand, Markt 15, van de heer R. D. Dieleman, werd aan hem een bijdrage verleend van 1000. De bestaande kasgeldlening van de Rijkspostspaarbank ten bedrage van 250.000 tegen een rente van 4 werd verlengd. Een vaste geldlening groot ƒ20.000, rentende 4% werd aan gegaan met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten te 's-Graven hage. Tenslotte werden de gemeente begroting en de bedrijfsbegrotin- gen voop 1959 aangeboden. Rondvraag. De heer Oggel wilde de aan dacht van B. en W. vestigen op de toestand aan de Polenstraat. Bij zware regenval spoelt er telkens grond weg. De heer C. van Bendegem in formeerde hoe ver men nu eigen lijk staat met de werkzaamheden aan het te stichten recreatieoord in en om de Grote kreek. Hij had gehoord, dat er nogal wat tegen werking bestaat in kringen, welke aan de voorbereiding moeten medewerken. Verder diende dezelfde spreker een voorstel in, om in de volgende vergadering te behandelen, van de volgende strekking: „De raad der gemeente Axel in vergadering bijeen besluit om ieder jaax op de zaterdagmiddag voor afgaande aan Pinksteren en ver volgens op 2e en 3e Pinksterdag gelegenheid te geven tot het hou den van een kermis." De heer Maas zeide: le. dat hem op een door hem gestelde vraag al eens toegezegd is, dat bij de op haaldienst van huisvuil een open vrachtauto mee zou rijden om het vuil op te laden dat met de trom melauto niet kan worden meege nomen. Hierdoor voorkomt men, dat er overal een vuilnisbelt ont staat. Verder vroeg hp wanneer de vuilnis achter de J. de Moorstraat en de Bankertstraat eindelijk eens wordt opgeruimd. 2e. De werkzaamheden aan het voetbalveld worden gedaan door mensen, die beter ander werk zou den kunnen doen. De straten lig gen er zeer slecht bp. Bij een vorige bespreking hierover is dooi de wethouders gezegd, dat dit kwam omdat, er geen mensen vol doende waren. 3e. De beloning van ambtena ren wordt op normale wijze opge voerd, b.v. door prestatiebeloning enz. Kunnen in dit verband wel licht de lonen van hen, die in de G.S.W.-regeling lopen, ook ver hoogd worden? Wanneer een in valide gehuwde arbeider maar 43 per week verdient, is dit toch veel te weinig. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst met het uitspreken van het dankgebed. VRIJDAG 5 SEPTEMBER TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Heute blau und mor gen blau". Collecte Koningin Wilhel- mina Fonds. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De liefde van een prinses". ZATERDAG 6 SEPTEMBER. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Heute blau und mor gen blau". Concertgebouw, 8 uur: „Bloedige vergelding". Collecte Koningin Wilhei- mina Fonds. Terrein Zuidersportpark, 3 uur: Tern. Boys A-jun.—Tern. A-jun.; 4 uur: Tern. Boys 1 Rillandia 1. ZAAMSLAG: (Groenstraat). Bedrijf W. de Mul, 2 uur: 3e- lectieploegwedstrijd. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De Gentleman-inbro- ker van Parijs". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „7 jaren pech". Tijdens de dinsdagavond ge houden raadsvergadering van Breskens wees burgemeester J. J. Eekhout de raadsleden op de consequenties van het lidmaat schap, verbonden aan de door hen aanvaarde functie. Met grote nadruk vroeg de burgemeester de leden samen te werken en Breskens door de moeilijke jaren, welke onge twijfeld zullen komen, heen te helpen. Na de installatie der leden door de raadsvoorzitter kwam de wethoudersverkiezing aan de orde. De heer W. C. van der Hooft, legde naar aanleiding hiervan een verklaring af. Hij betreurde het dat aan de prettige samen werking in het college van B. en W. een einde dreigde te ko men. Thans immers hebben de andere groeperingen, waarbij de houding der Vrije lijst nog al bekritiseerd werd, gemeend dat inderdaad de P.v.d.A. wel recht heeft op een zetel in het college van B. en W„ doch dat men met de door de P.v.d.A. naar voren geschoven oandi- daat, n.l. de fractieleider de heer W. C. van der Hooft, geen ge noegen kan nemen. Dit gedrag laakte de heer Van der Hooft, die het als een recht der fractie zelf beschouw de, wie er candidaat zou zijn voor de wethoudersverkiezing. De heer Van der Hooft deed een dringend beroep op de frac ties om hun ingenomen stand punt prijs te geven. Dit in het belang der goede samenwerking en in het belang der gemeente Breskens. De heer Cambier meende, dat wel gesproken was over een ze tel voor de P.v.d.A, doch dat niet de candidaat genoemd was. De heer Carels merkte op, dat ook in de landspolitiek 't meer dere malen is gebeurd, dat een door de fractie naar voren ge schoven candidaat voor minis ter door de andere partij of fractie niet werd aanvaard. De eerste vrije stemming le verde 5 stemmen op voor de heer Van der Hooft en mevr. NiermansGosseije, beiden P.v.d.A. Hierop verklaarde de heer Van der Hooft, dat mevr. Niermans geen benoeming zal aannemen. De tweede vrije stemming bracht 1 blanco stem, 1 op mevr. Niermans, 4 op de heer De Nooijer (P.v.d.A.) en eveneens 4 op de heer Van der Hooft. Hierop vroeg de heer Van der Hooft de voorzitter de vergade- (Advertentie). Vanaf heden verkrijgbaar Met vele foto's. Prijs ƒ9,90 BOEKHANDEL Noordstraat Terneuzen ring te schorsen voor nader overleg in de fracties. Bij de herstemming tussen de heer De Nooijer en Van der Hooft, waarbij de candidaten zelf niet meestemden werden er 5 stemmen uitgebracht op de heer De Nooijer en 3 op de heer Van der Hooft. De heer De Nooijer verklaar de geen prijs te stellen op de wethoudersfunctie. Hierop verklaarde de voorzit ter dat ingevolge de gemeente wet binnen 8 dagen opnieuw een vergadering zal worden be legd om in de functie van wet houder te voorzien. Daarna ging men over tot het stemmen voor de 2e wethou derszetel. De eerste vrije stem ming leverde voor de heer Ze- gers (Prot.-Chr.) 5 stemmen en voor de heer Van der Hooft eveneens 5 stemmen op. De tweede vrije stemming viel eveneens zo uit, zodat herstem ming nodig was. Thans waren er 8 stemmen uitgebracht, en wel 4 op de heer Zegers en 4 op de heer Van der Hooft. Na loting bleek de heer Van der Hooft tot wethouder te zijn ver kozen. Hij hield zijn benoeming in beraad, doch naar wij woens dagmiddag ter secretarie verna men heeft de heer Van der Hooft mondeling medegedeeld zijn be noeming te zullen aanvaarden. Van de rondvraag maakte mevr. Niermans gebruik om te informeren naar de afwerking van de schuurtjes bij de nieu we woningen. Voorts wees zij er op, dat voor de bewoners van de visserswijk de bushalte na de verplaatsing der veerhaven, wel erg ver af is komen te liggen. De voorzitter gaf dit volmon dig toe, en zegde toe nog eens een onderhoud hierover met de S.B.M. te zullen aanvragen. De heer Cambier vroeg het gemeentebestuur eens te willen bekijken of het niet mogelijk is zelf een busje door de diverse wijken naar de boot te laten lopen. De heer Carels vroeg B. en W. grote haast te zetten achter de stichting N.V. Strandbad Bres kens; dit ter compensatie van het verlies dat de middenstand lijdt met het verplaatsen der veerhaven. De burgemeester deelde mede, dat dit al in studie is, en er reeds een verzoek om advies weg is naar de vereniging voor Ned. Gemeenten. De voorzitter sloot tenslotte" met een ferme hamerklop deze z:er bewogen vergadering. F^OONDTTT" De nieuwe raad kwam dins dag j.l. onder voorzitterschap van burgemeester Van Rose- velt voor het eerst bijeen. De beide wethouders de heren Joh. de Feijter en P. W. Toesseint werden herkozen. Op beide he ren werden 5 stemmen uitge bracht, terwijl 2 stemmen wer den uitgebracht op de heer J. RisseeuwManneke. Een aantal verzoeken om sub sidie werden afgewezen met het oog op de moeilijke financiële positie van de gemeente. Alleen het subsidieverzoek van de Vogelbeschermingswacht W. Z.-Vlaanderen werd ingewilligd tot een bedrag van 0,01 per in woner. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten en het ministerie van Landbouw besloot de raad tot gunning van het 2e gedeelte van de centrale verwarming van de Rijks Middelbare Land bouwschool aan de Fa. Sawema voor de som van 7336,de begroting bedroeg 8200,—. Ook de uitbreiding 2e gedeel te van bovengenoemde school werd behoudens dezelfde goed keuringen gegund aan de Fa. Iz, de Bliek te Schoondijke voor de som van ƒ74.300,De be groting voor deze onderhandse aanbesteding beliep een bedrag van 75.800, Tot onderwijzer aan de o.l.- school werd benoemd de heer A. A. van Lare te Groiede. Met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten werd een geldlening aangegaan groot 5000,loop tijd 30 jaar, rente 4% Aan B. Roose te Schoondijke werd een perceel tuingrond ver kocht gelegen aan de Veldstraat voor de som van 186,40. Dokter Rozemeijer te IJzen- dijke werd benoemd als lijk schouwer. De affaire had gistermiddag op het Damrak niet veel om het lijf. De openingskoersen lagen voor de meeste internationale waarden aan de hoge kant, doch konden het niveau van de niet-offjciële ochtendhandel echter niet halen. Aan de ma nier waarop de koersen tot stand kwamen was duidelijk te merken, dat de gang er wat uit is. Op politiek gebied gebeurt niets bijzonders. De gezamenlij ke manoeuvres van de Chinees- nationalistische en Amerikaan se oorlogsschepen zijn tot 8 sep tember uitgesteld. Doch geven de politieke situaties in het Midden- en Verre-Oosten de beurs aanleiding, om met het aangaan van posities dicht bij huis te blijven. Aandelen Kon. Olie lagen niet bepaald prettig in de markt. Bij een openings koers van 165.70 lag de prijs een halve gulden beneden de slotkoers van de vorige dag en 0.80 beneden pariteit New York. In het verdere beursver- loop zakte de koers verder in tot 165.40. De geruchten, dat de Federal Reserve Board in Amerika een actie voert om al daar het officiële disconto met een half procent te verhogen, werd in Amsterdam als een baisse factor aangemerkt. Hier mee hield de beurs gistermid dag reeds rekening en dit viel in de koers van aandelen Kon. Olie duidelijk waar te nemen. In de Philipshoek was het, vergeleken bij woensdag toen 346.000 in deze aandelen is omgezet, gisteren zeer rustig. De eerste affaire vond plaats cp 324%. De arbitrage had te genstrijdige belangen en het publiek plus de beroepshandel hield zich afzijdig. In de koers veranderde niet veel en de winst t.o.v. woensdag bedroeg circa 2 pet. Unilevers openden op 394, plus 2 pet, doch moes ten hiervan in het verdere beursverloop één punt afstaan. KLM werd een paar dubbeltjes lager vernomen. AKU's konden zich goed handhaven op 202' 2. Dat de KPM eind september een 6-wekelijkse dienst gaat openen tussen de Perzische Golf enerzijds en Oost-Afrika anderzijds was aan de koers van deze scheepvaartaandelen zeker niet te merken. Het onge twijfeld bovenvermelde stimu lerende bericht werd volkomen genegeerd en doordat het aan bod de vraag voor deze aan- Geen ernstig grensgeschil tussen India en China Premier Nehroe van India heeft in de Tweede Kamer op een vraag van een afgevaardigde verklaard, dat India de aandacht van communistisch China ge vestigd heeft op zekere officiële kaarten, waarop sommige, tot India behorende gebieden, bij China zijn gevoegd. De Chinese regering had geantwoord, dat de bedoelde kaarten reproduk- ties van oude kaarten uit de tijd van Tsjiang Kai Sjek waren en gewijzigd zullen worden. Nehroe maakte duidelijk, dat er geen ernstige grenskwesties bestaat tussen India en commu nistisch China. De verkeerssituatie nabij de Hervormde kerk zal gewijzigd worden. Het is de bedoeling om één van de wegopeningen voor de Ned. Herv. kerk in de rich ting Breskens te sluiten, terwijl de route voor de autobussen zal gelegd worden over het Dorps plein, zodat de ventwëg voor het locaalverkeer vrij blijft. De hoek tussen de Ned. Herv. kerk en consistoriekamer krijgt een bestemming als openbaar plant soen. Op een verzoek van het R.K. Schoolbestuur krachtens art. 72 der L. O. Wet werd afwijzend beschikt, omdat het schoolbe stuur anders door het verstrij ken van de in de wet gestelde termijn genoodzaakt zou zijn zonder meer medewerking te verlenen. 49. „Meent ge in het land van Eric de Noorman ongestraft te kunnen doden?" zegt Eric fronsend. „Daar vraag ik niet naar," antwoordt de jager trots. „Dat is een zaak tussen mij en Arnar Alsof dit onderwerp daarmede is afgedaan, wijst hü op Erwin en vervolgt dan „Laat ons verder geen tijd verspillen, deze stak ker heeft dringend hulp nodig „fk ben op weg om hem naar Olafs burcht te brengen, maar dat kunt gij nu doen, dan zet ik Arnar achterna Ge wilt toch niet, dat deze bandiet, die niet alleen ons beiden wilde vermoorden, maar bovendien al tweemaal een aanslag heeft ge pleegd op deze prins der Noren, ongemoeid zal worden gelaten?" „Ge kunt overtuigd zijn van het tegendeel", geeft Eric ten ant woord „want deze prins der No ren is mijn zoon Arnar zal boeten voor zqn wandaden, maar ik kan niet dulden, dat gii eigen rechter speelt „Ook niet als ge weet, dat Arnar de bewoners van mijn dorp, 70 zie len, mannen, .vrouwen, kinderen en grijsaards, de dood heeft inge jaagd?" geeft Thorfinn, die zich niet veel aan Erics koningsschap gelegen laat liggen, scherp ten antwoord. „Weet ge, koning, wat het betekent om van alles be roofd, zonder wapens, voldoende kleding, zonder onderdak en voed sel blootgesteld te zijn aan de ijzi ge koude van een sneeuwstorm en overgeleverd aan de wolven? Moet ik U soms eerst alle verschrikkin gen vertellen vóór ge me gelooft?" „Ik geloof U," zegt Eric zacht, „en er is mij nu een boel duidelijk geworden, Thorfinn. Alleen... hoe wist re wie Erwin is en... dat hij op Olafs burcht vertoefde?" In korte, afgebeten zinnen ver telt Thorfinn, die duidelük tekenen van ongeduld geeft, van zijn ont moeting met Hrap Eric verbleekt, als de betekenis van deze woorden goed tot hem doordringtEr is er maar één, die Arnar verteld kan hebben, dat Thorfinn met Erwin op weg was naar de burchtHrap! Maar die zou zoiets nooit aan een vreem de vertellen... tenzü noodgewon- gen. In dat geval is de kans groot dat Arnar meteen de schuilplaats van Ingrid aan de weet is geko menen dan is het meisje in levensgevaar "delen verre overtrof, leed het fonds een verlies van circa 4 punten. Ongunstige dividend- geruchten over aandelen KPM deden de ronde ter beurze. Flauw waren Van Nievelt met een verlies van 5 punten en de overige waarden 1 tot 3 punten lager. Certificaten Deli waren giste ren voor de verandering aan de lage kant op ƒ119.20 tegen de vorige slotprijs 121.60. Het speculatieve karakter van Deli treedt hier duidelijk naar vo ren. Staatsfondsen rustig en prijshoudend. Prolongatie 3'/j pet. Int. concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 2/3 3/9 4/9 296.17 295.66 296.00 154.85 154.66 155.63 138.28 136.14 136.14 125.82 125.00 125.33 88.81 87.98 87.43 209.04 208.51 208.75 Nabeurskoersen Kon. Olie: 164.00—165.00 (165.80) Unilever: 390—392'2 392% Philips 324—325% (325%) Deli :119.00 laten 119.50 gedaan (118.85) kind op eerste schooldag verongelukt Op weg van de school, die zij woensdag voor het eerst had bezocht, naar haar huis is de zesjarige Else Braaksma te Bre da bij het oversteken van de straat door een auto gegrepen. Zij werd daardoor zo zwaar ge wond, dat zij naar het zieken huis moest worden overge bracht. Daar is het kind in de loop van de dag overleden. bejaarde wielrijder gedood Vermoedelijk door een ruk wind is de 85-jarige H. C. Mul der, voorzitter van het water schap „Concordia" dinsdag met zijn rijwiel in aanrijding geko men met de bromfietser Rade maker op de Hoofdweg te Wes- terlee. Het slachtoffer werd ern stig gewond en overleed onge veer een half uur later in het ziekenhuis te Winschoten. De bromfietser 'kreeg slechts gering letsel. Tineke Lagerberg Europees kampioene 100 meter vlinderslag Onze landgenote Tineke Lager, berg heeft te Boedajiest de fins le 100 meter vlinderslag gewo» nen in 1 min. 11.9 sec. De uitslag van de eindstrijd luidt: 1. en Europees kampioene 'Fine I ke Lagerberg (Ned.) 1.11.9; 2. Atie Voorbij (Ned.) 1.12.2; 3. Mar- ta Skupilova Tsj.-Sl.) 1.14.3; 4. Christine Gosden (G'.-B.1.14.3; 5. Jutta Langenau (O. Did) 1 1.14.3; 6. Kristina Larssen (Zwe- I den) 1.15.1. Jans Koster Europees kampioene 400 meter vrije slag Het Europese kampioenschap 400 meter vrije slag dames eüv digde in een overwinning voor Jans Koster. De uitslag van de finale luidt: 1. en Europees kampioene Jans Koster (Ned.) 5.02.6; 2. Corrie Schimmel (Ned.) 5.02.6; 3. Nan Rae (G.-B.) 5.07.7; 4. Ulvi Voo- (Rusl.) 5.13.8; 5. Karin Larssos (Zweden 1 5.16.3; 6. Velleda Veschi (It.) 5.20.5. de europese zvvemka m it oe nscha ppe Het Nederlandse waterpolo- team behaalde donderdagmió dag een 43 zege op West Duitsland. Bij de rust hadden onze landgenoten reeds een —1 voorsprong. Ondanks de overwinning Nederland toch uitgeschaker voor een plaats in de finale- poule. Finalisten zijn naiwW» Hongarije. Zuid-Slavië, Rus®"® en Italië. Nederland speelt mei West-Duitsland, Oost-Duit^®1 en Frankrijk een halve coriPe' titie om de 5e t/m 9e plaats. tweekamp om wereldkampioenschap in nederland De tweekamp om het wereld- kampioenschapdammen, tusse: de Canadese titelhouder Mare Deslauriers en diens Russi-f- uitdager Iser Koeperman IW1 naar van 't kandidaten-toer» te Rotterdam), zal van 4 okto» tot en met 1 november as Nederland worden gehouden. De 20 partijen zullen wor. gespeeld in Den Haag, A'T.st dam, Rotterdam, Schevenn%; Utrecht, Apeldoorn, Almelo, schedé, Gieten, Schiedam. en nog enkele nader vast te len plaatsen. ai- De eerste partij vindt, eve 3 de officiële ontvangst, op 2? dag 4 oktober a.s. plaats 1 „Pulehri Studio" te Den HMPj Beide grootmeesters zulle1Lri:l de officiële wedstrijd nog tijd in Nederland-blijven voo^t spelen van enkele korte nooien, het geven van simu seances enz. OUDEN VAN DA LANDDAG T Met 5 Z.V.T trokken de oude Oost Zeeuws-Vl de Landdag te I gunstigd door h se weer, is dez deelnemers een gewerden. In Middelburg de andere bus delen der provir in Middelburg r vertoefd gingen leide voorop, d< lange sliert (45 naar Domburg. Hier kwamen het prachtige 01 waar op dat mo tropische warmt' luisteren naar c uit Vlissingen, hooggestemde re over dit samei Deze wees wel O] schil tussen vro de verzorging va De middag w< zikaal omlijst do caclub uit Vliss Domburg zelf no om pl.m. half z< voor de Zeeuws de terugreis te dwars door het ren ging de reis I hiervan werd vol Meer dan volc iets vermoeid ar weer tijdig op h bestemming. In de plaats van Campen die de R.K. Jongens werd door het sc noemd mej. A. Hulst, thans ond De Heere nam mijn lieve Vrou Moeder, Behuv Grootmoeder, c'atharina li dekker goh. in de leeftijd va 71 jaar. Ps. 103 1' Oostburg: W. Dekker. Ouanne: F. J. Dekker. J. DekkerDe Manthelan: J. QuaakDek D. Quaak. Goes: M. Dekker. Retranchement: J. Dekker. C. Dekker—Vc Terneuzen: A. ScheeleD J. Scheele. Bossay sur Clai: C. L. QuaakI M. J. Quaak en Kleinkii Oostburg, 4 sept Oude Haven 3. De teraardebe: zal plaats hebbe op maandag 8 s ber des n.m. 3 u Voor de vele blij deelneming, ontvor het overlijden van liefde Broeder, Zw Oom JACOB DE BR betuigen wij U o rechte dank. Mede namens de P. A. DE Terneuzen. 5 sept, j Met ingang van a DAG, 7 SEPTEMB len er ook morgen worden belegd in bouw aan de KerI Aanvang: 10 uur. DE KERK Uitzoek uit drie w Eén middenstands- wei kmanswoninger van één direkt te den. Adres- P- VERHAGE, Niei straat 33. Terneuzi ZATERDAG 6 Zuidersportp; 3 uur; Tem. Boys A-jui Terneuze 4 uur: TERN. BOYS I- Entree 50 ct. kinrior SLAGERI Gediplo wllhelmlna Profiteert van VRI 1 kg v< 1 kg mi

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2