t President Eisenhower waarschuwt communistisch China Logboek van de „Hugo de Groot" niet aan boord van trawler „Perion" Spel van kat en muis in de IJslandse viswateren De atoomconferentie te Genève «Honderdduizend» er uit Communistisch China breidt territoriale wateren uit Engelse vakbondsleider ageert tegen schepen onder goed kope vlag HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT Duitse oorlogsmisdadigers berecht VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1958 12e Jaargang Nr 4466 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD DE BRITSE PERS EN DE RASSENINCIDENTEN IN ENGELAND DE INCIDENTEN TE LONDEN DE MILITAIRE TOESTAND IN HET GEBIED VAN QUEMOY ,DE SLAG OM ARNHEM" Fa P. J. VAN DE SANDE Beschieting van nationalistische eilanden GROOT-BRITTANNIE EN DE EILANDEN VOOR DE CHINESE KUST Engeland zal uitbreiding niet erkennen Ook Amerika keert zich tegen Chinees besluit Vangsten zijn plotseling bedroevend MOEILIJKHEDEN VOOR DE ARGENTIJNSE MINISTER VOOR DE LUCHTMACHT DE CONFERENTIE VAN HET BRITSE VAKVERBOND DE TOESTAND IN ALGERIE EEN DER GROTE GEHEIMEN DER NATUUR IN LAATSTE 23 JAAR ONTDEKT NOORDERLICHT WAS LANGDURIG GOED TE ZIEN Een rechtbank te Ulm heef ien vroegere politieambtenaren ot gevangenisstraffen van drie ot 15 jaar veroordeeld wegens nedeplichtigheid aan moord op iuizenden Joodse mannen, /rouwen en kinderen. De moor den zijn in 1941 bij het begin van de Duitse veldtocht tegen Rusland gepleegd in het Litause grensgebied. De zwaarste straffen kregen de toenmalige commandant van de staatspolitie te Tilsi, Böhme en het hoofd van de S.D. te Tit sit, Hersmann, n.l. 15 jaar Z* vangenis. Böhme werd schut dig bevonden aan deelnemins aan de moord op 3907 Joden en Hersmann aan deelneming aaD de moord op 1656 Joden. J De behandeling van deze zaa» heeft vier maanden geduurd, welke tijd 170 getuigen en VIJ deskundigen zijn gehoord. PERSFOTOGRAFEN ALS DIEVENVANGERS Maandagavond zagen Haagse persfotografen hoe w de Loevensteynlaan een 'n; een portefeuille uit een gaP*je keerde auto stal. Zij zetten man achterna en leverden n aan de politie^ over. De m Erankernig bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Fractie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handela- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. President Eisenhower zal niet aarzelen Amerikaanse strijdkrachten te gebruiken oor de verdediging van de nationalistische eilanden voor de kust van commu nistisch China, als hij dat nodig acht voor de veilig heid van Formosa. Dit heeft minister Foster Dul les donderdag verklaard te New port (Rhode Island), waar de president met vakantie is. Dulles legde zijn verklaring af met machtiging van de president, na dat hij meer dan anderhalf uur met hem had geconfereerd. De minister zei, dat Eisenhower niet zal aarzelen te concluderen dat Formosa zelf bedreigd wordt als er een aanval wordt gedaan op Quemoy, Matsoe of andere na tionalistische eilanden voor de kust van het Chinese vasteland. De Verenigde Staten hebben ondanks het uitgesproken voor nemen van de communisten ooi' Quemoy aan te vallen nog niet de hoop opgegeven, dat Peking niet de vredeswil van de mens heid zal willen trotseren. „De president en ik hopen op recht dat het Chinese commu nistische regime niet weer, zoals in Korea, de grondbeginselen zal tarten waarvan de wereldorde afhangt, n.l. dat strijdkrachten niet gebruikt dienen te worden om territoriale verlangens te bevredigen", zo zei Dulles. Elk Verscheidene Britse bladen, n.l. de „Daily Mail" (conserva tief), de „Daily Herald" (socia listisch), de „Daily Mirror" en de „Daily Sketch", schreven donderdag, dat zij uit de rege ringsverklaring van woensdag middag lezen, dat de regering overweegt de immigratie van eekleurden in Groot-Brittannië in eigen hand te nemen. De „Daily Herald" schreef, dat de minister-president „be kendmaakt, dat de regering overweegt onze trotse en tradi tionele opendeurpolitiek bij de immigratie te wijzigen". Volgens de „Daily Mail" zou de regeringsverklaring beteke nen, dat gekleurden alleen voor lopig nog vrij Groot-Brittannië mogen binnenkomen. De „Times" schrijft, dat de rassenincidenten in een deel van Londen het vertrouwen van de gehele gekleurde gemeen schap van het gemenebest in Engeland in gevaar brengt. De Londense politie heeft op woensdagavond in Paddington, dat dichtbij Notting Hill ligt, moeten optreden tegen straat schenders. Negentien personen, allen blanken^ werden gearres teerd. Zij worden beschuldigd van beledigend optreden en be lemmering van de politie. In Notting Hill zelf was het woensdagavond voor het eerst sedert zaterdagavond rustig. i gebruik van naakt geweld zal kwestie opwerpen die ver boven de eilandjes voor de kust en zelfs de veiligheid van Formosa uit gaat. Een dergelijke ontwikke ling zou „wijdverspreid gebruik van geweld in het Verre Oosten aankondigen, dat de vitale posi ties van de vrije wereld en de veiligheid van de Verenigde Sta ten in gevaar zou brengen", zo waarschuwde Dulles. Overigens voegde hij hier nog aan toe, dat het niet „voor de hand ligt" dat de pogingen die de Chinese communisten doen of mogelijk nog zullen doen „niet kunnen worden bedwongen door de moedige en zuiver defensieve inspanning" van de nationalisti sche strijdkrachten van Formosa met de „aanzienlijke logistieke bijstand die de Verenigde Staten verschaffen". Een functionaris van het mini sterie van Buitenlandse Zaken verklaarde donderdag in Wash ington, dat de Ver. Staten snel zuilen handelen als zij zouden menen, dat de toestand in de Straat van Formosa uit de hand was gelopen en de nationalisti sche strijdkrachten zouden me nen dat zij de zaak niet alleen aankonden. Op de vraag van een verslag gever, of de verklaring van Eisenhower gezien moet wor den als een waarschuwing zon der meer aan communistisch China, antwoordde deze func tionaris, dat hij als hij in de plaats van de communistische machthebbers stond, zeker de gevolgen van wat hij noemt „verdere agressie" zou wegen. Militaire waarnemers te Kin- men op het eiland Quomoy zijn het er niet over eens of de Chi nese communisten een aanval zullen ondernemen of zullen pro beren de verdedigers klein te krijgen door een blokkade en artilleriebeschieting. Zowel bevelhebbers van het nationalistische garnizoen als Amerikaanse militaire adviseurs denken, dat de communisten spoedig een aanval zullen onder nemen op het eilandje Tatan, dat in de naar de communistisch-Chi- nese havenstad Amoy leidende zeestraat ligt. Op Tatan staat ar tillerie opgesteld. Bezetting van dit eilandje zou de communisten iets dichter bij Quemoy en klein- Quemoy brengen. De belemme ring van de scheepvaart naar Amoy zou echter nog niet zijn opgeheven, daar de nationalisten ook vanaf klein-Quemoy de toe gang tot Amoy kunnen beheer sen. Een deel van de waarnemers is van oordeel, dat de communisten van plan zijn de gehele eilanden groep door een blokkade en be schieting in hun macht te krij gen. Nationalisten hebben toege geven, dat de communisten de bevoorrading van de eilanden hebben gestoord met hun artil lerie, maar dat er geen sprake is van een blokkade. Wel hebben de communisten straalvliegtuigen en lichte oorlogsschepen gebruikt tegen nationalistische scheep vaart. Geen van de twintig duikboten waarover communistisch-China beschikt zijn in het betrokken zeegebied gezien. De meeste gro te oorlogsschepen bevinden zich in het noorden. Tijdens de laat ste dagen van de artilleriebe schieting zijn geen laagvliegende straaljagers van de communis ten waargenomen. Toch zijn er, zo wordt verder uit Kinmen gemeld, tekenen, die wijzen op militaire voorbereidin gen. Zes vliegvelden in de om geving van Quemoy zijn in pa raatheid gebracht en er zijn nieu we batterijen artillerie opgesteld, waarmee de nationalistische eilanden onder vuur kunnen worden genomen. (Advertentie.) Vanaf heden verkrijgbaar Met vele foto's. Prijs 9,90 BOEKHANDEL Noord straat Terneuzen Het nationalistische ministerie van Defensie te Taipeh meldt, dat communistisch geschut op Amoy 114 granaten heeft afge vuurd op Tatan, Erhtan, Klein- Quemoy en Groot-Quemoy. Woensdag werden 500 grana ten naar de Quemoy-eilanden geschoten. Het Amerikaanse blad „New York Times" meldt donderdag in een telegram uit Londen, dat bij de Britse regering langza merhand het standpunt veld wint, dat zij de Amerikaanse re gering moet steunen in de kwes tie van voor de Chinese kust liggende, door nationalisten be zette eilanden. Deze steun zal meer van di plomatieke en politieke aard zijn dan van militaire, aldus het blad. Het blijkt, dat het logboek van het op 14 augustus verongelukte K. L. M.-toestel „Hugo de Groot" niet aan boord van de Spaanse trawler Perion" is. De schipper van het vaartuig deelde het legertje journalisten, dat donderdagmorgen de aan komst van de trawler in Coruna stond af te wachten, mede, dat de bemanning van zijn schip geen enkel document of voor werp van het verongelukte vlieg tuig heeft opgevist. Hij voegde De communistische Chinese regering heeft donderdag mee gedeeld, dat 2ij Ue t„n.itoriaIe wateren uitbreidt tot twaalf mijl. wordt gezegd' dat^df „ieuwf grens zal gelden voor alle ee bieden van de volksrepubliek"" dus ook voor Formosa en allé andere eilanden die aan China behoren. een zekere H. D. had tU^jliel achtervolging de Port weggeworpen. Een Engelse vakverenigings leider heeft er de Amerikaanse regering en de Amerikaanse banken en verzekeringsmaat schappijen van beschuldigd de „onder goedkope vlag varende piraten" rechtstreeks te steu nen. De vakverenigingsleider, Ted Hill, deelde tijdens het jaarlijkse congres van de Britse vakbewe ging mede dat momenteel 15 miljoen ton scheepsruimte onder goedkope vlag vaart. Hij zei dat >3 r hiervan in Griekse en 40 in Amerikaanse handen was. Van de 33 miljoen ton aan or ders voor de scheepswerven in de wereld, is 8 miljoen ton be stemd voor schepen die in Ame rikaans eigendom eveneens on der goedkope vlag zullen varen. Hill verklaarde dat hierdoor bin nen vier jaar ongeveer een vier de van de wereldvloot onder zul ke vlag zal varen, hetgeen voor Engeland rampzalig zou zijn. Indien hieraan geen halt wordt toegeroepen zal dit betekenen dat de zeeliedenbonden niet al leen schade zullen ondervinden op het gebied van lonen en ar- beidsvoorwaarden, doch tevens door 't verlies van hun prestige, zo verklaarde Hill. Hij nodigde alle vakverenigin gen uit zich te beraden op een campagne tegen deze oneerlijke concurrentie. Hill stelde een resolutie voor waarin alle Britse vakverenigin gen worden uitgenodigd de bouw en reparatie van deze schepen te boycotten en de scheepseige naars te dwingen internationale regels te erkennen. De resolutie is naar het bestuur van het Brit se verbond van vakverenigingen gezonden, ter bestudering. De regering van Peking geeft voorts opnieuw uiting aan haar voornemen Formosa en de naburige eilanden met alle mogelijke middelen en op een geschikt tijdstip te „bevrij den". Dit is een zuiver Chinese binnenlandse aangelegenheid en buitenlandse inmenging zal niet worden geduld, aldus de verklaring. De uitbreiding van drie tot twaalf mijl betekent, dat Que moy en Matsoe, de door de na tionalistische Chinezen bezet te eilanden voor de kust welke de laatste tijd door de commu nisten zwaar zijn beschoten, binnen de territoriale wateren komen te liggen. In de Chinese verklaring wordt nog gezegd, dat geen enkel buitenlands oorlogsschip of militair vliegtuig in het ge bied van de territoriale wate ren mag komen. De Ameri kaanse strijdkrachten, die For mosa en de naburige Penghoe- eilanden „bezetten", maken in breuk op de territoriale on schendbaarheid en souvereini- teit van de Chinese volksrepu bliek, zo wordt gezegd. Uit gezaghebbende Britse bron wordt vernomen dat Engeland de uitbreiding der Chinese ter ritoriale wateren tot twaalf mijl niet za! erkennen, daar dit een eenzijdig besluit is dat „geen geldigheid beeft op grond van het internationale recht". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken dat zich tegen het Chinese besluit keert verklaarde dat het hier een „dui delijke poging" der Chinese com munisten orr „hun agressieve doelen te verhullen" betreft. aan zijn mededeling toe, dat zijn vaartuig pas 's avonds om tien uur op de plaats van de ramp was verschenen, waar toen- al een olietanker en twee andere vissersvaartuigen bezig waren met het bergen van stoffelijke overschotten en delen van het vliegtuig en de inhoud daarvan. De „Perion", die op 4 augus tus van Vigo was uitgevaren en tot gisteren in geen enkele ha ven is geweest, heeft zich alleen maar bezig gehouden met de visvangst. Zoals bekend, werd kort na de ramp met het vliegtuig bekend gemaakt, dat de „Perion" het logboek van de „Hugo de Groot" zou hebben opgevist, maar dat het schip opdracht had van de rederij niet eerder naar Spanje terug te keren dan nadat het de vistocht had volbracht. Politie en scheepvaartautori teiten in Ierland toonden zich donderdag verwonderd over de mededeling van de schipper van de „Perion", dat zijn schip het logboek noeli andere voorwerpen van de „Hugo de Groot" heeft opgevist. De politie te Bantry in het graafschap Cork verklaarde, een aantal dagen na de ramp het verzoek te hebben gekregen het logboek over te nemen van de „Perion" en de leden van de be manning te verhoren. De treiler kwam echter niet in Bantry aan. Wel arriveerde op 30 augustus een zusterschip, de „Falperra", in Berehaven, aan de zuidwest kust van Ierland. Op verzoek van de agent van de Spaanse reder en van Ierse politie- en douane autoriteiten stelde de schipper van dit schip zich per radio in verbinding met de „Perion". Vol gens de Ierse politie bevestigde de schipper van de „Perion", dat hij twee boeken en een dames kledingstuk aan boord had, die op de plaats van de ramp waren opgevist. Hij zou gezegd hebben dat hij deze zou overhandigen aan de havenautoriteiten te Vigo (Zoals bekend was het eerst de bedoeling dat de „Perion" in deze Spaanse haven, en niet in La Coruna, zou binnenlopen). ZATERDAG 6 SEPTEMBER De Britse treilers die sedert maandag onder bescherming van vier oorlogsschepen binnen de door IJsland afgekondigde twaalfmijlszone vissen, vangen bedroevend weinig. v.m. n.m. Bresker.s 6.29 6.48 Terneuzen 7.04 7.23 Hansweert 7.44 8.03. Walsoorden 7.54 8.13 ZON MAAN op onder op onder Sept. 5 5.56 19.20 22.28 13.21 6 5.58 19.18 23.12 14.17 7 6.00 19.16 15.09 9 6.03 19.11 1.05 16.36 10 6.05 19.08 2.13 17.13 11 6.06 19.06 3.26 17.45 12 6.08 19.04 4.44 18.15 De Argentijnse minister voor de Luchtmacht, commodore Ro berto Huerta, heeft donderdag de functie van generaal Miguel Moragues als opperbevelhebber van de luchtmacht overgeno men, zo is officieel in Buenos Aires bekendgemaakt. Volgens niet-officiële berich ten is Moragues gearresteerd na een geheimzinnig incident in het ministerie van Luchtvaart. Daar werden woensdag vijftien schoten gehoord nadat gewa pende officieren verhinderd hadden dat Huerta het gebouw betrad. Na dit incident, dat naar ver luidt een gevolg is van een „conflict" tussen verschillende groepen binnen de luchtmacht, werden woensdag direct alle ba ses en kantoren van de lucht macht omsingeld door gewa pende mannen die in auto's wa ren aangevoerd. Het „conflict' zou uitgebarsten zijn toen Huer ta de beëdiging van een aantal hoge officieren zou hijwonen. De beëdigingsplechtigheid werd na het incident afgelast. De onderminister voor de Luchtmacht verklaarde donder dag tegenover de pers, dat de toestanden bij dit onderdeel van de strijdkrachten „abnormaal" zijn. De positie van sommige luchtbases noemde hij „ver ward" als gevolg van gebrekkige voorlichting. De conferentie van het Britse vakverbond „Trade Union Con gress", dat meer dan acht mil joen leden telt, heeft donderdag te Bournemouth een resolutie aangenomen waarin de econo mische politiek van de conser vatieve regering wordt veroor deeld. De regering wordt onder meer verweten dat zij er niet in is geslaagd volledige werkge legenheid te verschaffen. De loonpolitiek van het T.U.C. werd bevestigd. Deze omvat een ver werping van het beginsel van „zelfbeheersing" bij het stellen van looneisen. Voorts werd een resolutie aan vaard, waarin de opheffing van alle belemmeringen van de Brit se handel met de Sowjet-Unie en China wordt geëist. De algemene raad van het T.U.C. drong er bij de Britse ar beiders op aan rassenconflicten in Engeland te voorkomen. De treilers moeten in vier klei ne zeegebieden onder bewaking van de Britse fregatten blijven om aanhouding door patrouille rende IJslandse kanonneerboten te voorkomen. De vis in de IJs landse wateren is kennelijk niet op deze drukte gesteld en laat zich niet zien. De IJslanders, die acht sche pen hebben uitgezonden, hou den de Britse vissers dag en nacht bezig. Zodra een Brit wat afdrijft, schiet een IJs- lands oorlogsschip toe, waar door de Brit haastig de netten moet inhalen en over de radio de hulp van de „Royal Navy" inroepen. De IJslandse minister van Vis serij, Josefsson, verklaarde don derdag, dat de Britten dit spel op de duur zullen verliezen. De Britse vissers kunnen het niet volhouden om in groepjes onder bescherming van een oorlogs schip te vissen en in konvooien heen en weer naar Engeland te varen. Bovendien is het vrijwel zeker dat verscheidene Britse treilers door de komende sep- temberstormen gedwongen zul len worden in IJslandse havens een schuilplaats te zoeken. Zij zullen dan in de havens worden aangehouden. De minister sprak berichten tegen, volgens welke IJsland van plan is economische maat regelen tegen Engeland te ne men. Minister Josefsson zei voorts, dat IJsland niet als gevolg van het visserijgesehil uit de NAVO zal treden. Men moet de kwestie van de visserijgrenzen en het lidmaatschap van de NAVO niet met elkaar verwarren, zei de mi nister, die lid van de IJslandse communistische partij is. De Algerijnse opstandelingen hebben de bevolking van het gebied van Guelma in Algerië gewaarschuwd, dat Mohamme danen die meehelpen aan de organisatie van de volksstem ming op 28 september, ter dood veroordeeld zullen worden, al dus een mededeling van Franse legerautoriteiten. De autoriteiten zeggen, dat op de dagen van de stemming ge welddaden kunnen worden ge pleegd. In sommige dorpen wa ren vrouwen, die zich op de kiezerslijst hadden laten in schrijven door de opstandelin gen beboet. Prof. Umberto Bernardini van de Cern, <he( Europese centrum voor kernenergie, heeft op de Geneefse conferentie een op zienbarende ontdekking van zijn staf van deskundigen bekendge maakt. De groep die onder zijn leiding werkt, heeft vastgesteld dat een pi-meson een transmu tatie onderging en een elektron en een neutrino gaf. Deze ontdekking, zuiver we tenschappelijk en voor leken weinig interessant wellicht, is van grote betekenis voor de kennis van het gedrag van ele mentaire deeltjes die het laat ste stadium van de stof vor men. De transformatie van het pi-meson is in de afgelopen 23 jaar voor de geleerden een der grote geheimen van de natuur geweest. Uit de verhandelingen die don derdag in Genève zijn gehouden is eens te meer gebleken, dat op het gebied der kernfusie nie mand er nog in is geslaagd een beheerste fusie, hoe kort ook, tot stand te brengen. Over de atoom-centrales is be kend geworden, dat men er in de Sowjet-Unie in is geslaagd cen trales te laten werken op slechts In de 540e Staatsloterij, vierde klasse, achtste lijst, is de hon derdduizend gevallen op lot 20173 Het winnende lot is in 6 series verkocht. Serie A werd verkocht door mevr. Bloemen te Kerk- rade, Burg. Zavelberglaan 30. Serie B door mevr. W. Hosting, Hoflaan 10 te Dieren. Serie C door mevr. G. Harinck, Ruyg- rocklaan 8 te 's-Gravenhage. Se rie D door mevr. G. Veniet, Sta tionsstraat 52 te Zaandam. Serie E werd in twee delen verkocht, de ene helft verkocht de heer P. Jansen, Koenderstraat 20 te Delft en de andere verkocht de heer P. de Nooy, Hilvertsweg 7 te Hilversum,. Serie F werd in Almelo verkocht door mevr. P. Geerdink, Adastraat 23. Mevr. G. HarinckBiekart uit de Ruichrockstraat in 's-Graven hage heeft voor de tweede maal een gelukkige serie verkocht. In de hoofdstad verkocht zij serie C, waarop de hoofdprijs van 100.000 gulden viel, in twee kwartloten en de rest in tientjes. „Er zijn onder de prijswin naars enkele weduwen", vertelde zij gistermorgen, „die kunnen hun prijs dus best gebruiken". „Het is heel gek", vertelde ze lachend, „maar wanneer de men sen dat nu horen, dan sta je ge woon versteld van de nieuwe ge zichten die allemaal bij jou wil len komen kopen. Er komt ge woon een stroom van mensen, wat je natuurlijk niet verwacht, want als de hoofdprijs een keer bij je is gevallen, verwacht je heus niet dat dit nog een keer gebeurt". De stroom zal echter weer ver groot worden, verwachtte ze, want de goeie dingen plegen, zo zegt men, vaak in drie-voud te gebeuren. De serie A van het winnende lot werd verkocht te Kerkrade door de collectrice mevr. Bloe menDelsing, in de Burgemees ter Savelberglaan 30. Haar lot heeft zes verschillende personen of groepen van personen geluk kig gemaakt. Een half lot, goed voor 50.000 min 15 belasting, verkocht zij op 14 juli aan een inwoner in Bocholz. Een kwart lot werd gekocht door een beambtenclub- je op een der Kerkraadse mijn bedrijven. Dit is de tweede keer, dat na de bevrijding de 100.000 in Kerkrade valt. De eerste keer was in 1950, toen heel het lot op het Kerkraadse politiebureau te recht kwam. Mevr. Bloemen Delsing die het lot verkocht, heeft in de zes jaren, dat zij voor de Staatsloterij als collectrice op treedt, nog nooit het grote lot verkocht. Wel had zij al vaker prijzen van 25.000 en 10.000. zeer weinig verrijkt uranium, waardoor de prijs van de opge wekte elektriciteit aanzienlijk lager kan worden. Dr. A. H. W. Aten van het in stituut voor kernfysisch onder zoek te Amsterdam verklaarde donderdag, dat radio-actieve iso topen wellicht een rol kunnen spelen bij het verhinderen van kust-erosie. Er bestaan moge lijkheden voor nuttig gebruik van isotopen voor dit doel, zei hij. Voorts bestreed dr. Aten de vrees dat veelvuldig gebruik van isotopen de radioactiviteit in de wereld in de loop der jaren zou kunnen vergroten. Bij industrieel gebruik van isotopen is de radio activiteit slechts een klein deel van de radio-activiteit die in zee water en de lucht bestaat. Als men redelijk te werk gaat. be hoeft er geen gevaar te zijn, al dus dr. Aten. In vrijwel geheel Nederland was gisteravond een zeer helder Noorderlicht langdurig te zien. Van negen uur gisteravond af ontving het K.N.M.I. in De Bilt meldingen van waarnemingen uit tal van plaatsen, onder meer uit Amsterdam, Den Haag, Biltho- ven, Gramsbergen, Dongen en Roermond. Het Noorderlicht is een licht verschijnsel aan de hemel, dat in de poolstreken het meest en het duidelijkst wordt waargenomen. Ook in ons land is het enige da gen per jaar te zien. Het licht van gisteravond werd door des kundigen bijzonder helder ge noemd. Sommige ogenblikken stonden grote delen van de hemel in een gloed, in kleur genuan ceerd van felrood via zachtrood naar wit. Nog steeds wordt het weer in onze omgeving bepaald door een hogedrukgebied boven Scandina vië, dat bij ons een oostelijke stro ming in stand houdt. Deze stro ming voert droge lucht aan. Vochtiger lucht bevindt zich bo ven Frankrijk. Een onweershaard die hierin dicht bij de Belgische zuidgrens voorkwam, doofde donderdag uit. De mogelijkheid bestaat echter, dat er zich vandaag opnieuw een storing in zal ontwikkelen. In ver band hiermee blijft er in het zui den van Nederland een kleine kans op onweer bestaan. Elders blijft de invloed van het genoem de hogedrukgebied overheersen zodat daar zonnig weer onver minderd zal voortduren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Dezelfde temperaturen Vrij zonnig weer met in het zuiden van het land slechts een kleine kans op onweer. Overwe gend matige oostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1