i De Algerijnse geweld plegingen in Frankrijk De atoomconferentie te Genève k ^>et- De rassenincidenten in Engeland Protest van vakverbond Westduits Weeroverzicht Pr ins Bernhard inspecteerde eskadron Spahi's kopen? REN Begin van het schooljaar de V.S. in HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1958 12e Jaargang Nr 4465 tijdbom aan boord VAN sabena- helikopter? brits protest GEEN WIJZIGING IN ZUIDAFRIKAANSE KABINET Parijse Algerijnen moeten vergunning hebben voor nachtelijk verblijf buitenshuis ALGERIJNSE REGERING IN BALLINGSCHAP FRANS KABINET KEURT GRONDWET GOED HET MIJNONGELUK IN POLEN DE TOESTAND OP CYPRUS URANIUM UIT ZEEWATER Radio-actieve scheikundige stoffen voor ontdekken van vingerafdrukken PRINS BERNHARD BEZOCHT ATOOM ONDERZEEBOOT „SKATE" HET ONTSLAG AAN ADJUDANT B. VERKLARING VAN PRESIDENT NASSER Verenigde Staten beschuldigd van agressie tegen China ZUID-KOREA DREIGT MET ACTIES TEGEN NOORD-KOREA Als Chinese communisten proberen nationalistische eilandjes voor kust van het vasteland te veroveren BESCHIETING VAN QUEMOY DUURT VOORT GEEN GARANTIEPRIJS VOOR KOOLZAAD De suggestie van de Australische oppositieleider Evatt over Nieuw-Guinea ig K 203 Woensdag Gehaktdag 500 gram. KWALITE1TS- GEHAKT voor 1.55 3 SLAVINKEN voor 0.98 150 gram gebraden KEURGEHAKT J 0.59 1 THEEWORSTJE f 0.49 FaE.A.IJsebaert Vlooswijkstraat 57 K-- ireldnieuws, en. Want... ;rd en zo in. Frankernig bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande F°dactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsiuitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per 'kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p«c advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handei»- advertenties)5 regels 1.—. Iedere regel meo: 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 atw Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre# Bureau van dit blad, 20 cent meer. In een weiland in Zegge bij Roosendaal is woensdagmorgen om 11.10 uur een helieoptère van de „Sabena" geland, nadat de piloot via de radio was mee gedeeld dat op de Heliport te Rotterdam bericht ontvangen as dat er zich een tijdbom aan ord van het toestel zou bevin den. 1c-re landde, werd afgezet en be- -akt door de koninklijke mare- -aussee. De treinverbinding BredaRoosendaal, die dicht bij bet weiland loopt, werd uit vei ligheidsoverweging omgelegd via Dordrecht. De helieoptère was om 10.15 uur van Rotterdam vertrokken en werd om 11.30 uur te Brussel verwacht. Aan het kantoor werd telefo nisch mededeling gedaan dat er zich aan boord van het vliegtuig een bom zou bevinden. Er is toen direct contact opgenomen met de piloot van het toestel. Behalve een piloot vervoerde het bewuste hefschroefvliegtuig 10 passagiers, maar geen van hen is, zoals men dit in de wan deling zou uitdrukken, een be langrijke passagier. Zij bevinden zich op het ogenblik in Roosen daal en getracht wordt hen zo spoedig mogelijk verder te trans porteren naar hun plaats van bestemming. De stremming van het treinverkeer op de lijn Roo sendaalEtten is tegen half opgeheven. Woensdagmiddag tegen half is de machine weer opgestegen om de reis naar Brussel te ver volgen. De mijnopruimings dienst uit Breda en de rijkspoli tie hebben het toestel en de bagage van de passagiers onder zocht, maar niets gevonden. De recherche te Rotterdam stelt nu esn onderzoek in naar de her komst van het telefoontje, waar in van de tijdbom melding was gemaakt. De Britse regering heeft haar ambassadeur in Reykjavik opgedragen te protesteren te gen de poging tot aanhouding van de Britse treiler „Northern Foam" op dinsdag jl. De IJslanders die door een IJslandse kanonneerboot aan boord van de Northern Foam werden gebracht „hadden zon der toestemming niets te ma ken aan boord van een Brits schip in open zee", zo heeft het „Foreign Office" bekend ge maakt. De Britse ambassadeur heeft voorts opdracht gekregen mee te delen, dat de Britten niet van plan zijn de IJslanders die dinsdag van de Northern Foam aan boord van het fregat East> bourne zijn gebracht, vast te houden. De Britten stellen voor dat de IJslanders buiten de IJslandse territoriale wateren door een IJslands schip van de Eastbourne worden overgeno men. Dr. Hendrik Verwoerd, de nieu we premier van Zuid-Afrika, heeft geen wijzigingen in het ka binet aangebracht, maar hij heeft dinsdagavond meegedeeld, dat de omvang van de regering tijdens de huidige parlementaire zitting van 14 tot 16 leden zal worden uitgebreid. f' Verwoerd deelde voorts mede, dat hij de portefeuille van Natu- rellenzaken tot het einde van de huidige perlementszitting zal blijven beheren. De Franse politie heeft sedert het begin van de golf van aan slagen van Algerijnen op 25 augustus 14 000 Algerijnen die in Frankrijk verblijven, verhoord. In die periode zijn vier Algerijn se verzetslieden gedood, 10 ge wond en 26 gearresteerd. Voorts werden 249 Algerijnse agitators aangehouden. 17 Noordafrikanen hebben aanzegging gekregen dat zij niet buiten een bepaald ge bied mogen komen. In Marseille zijn dinsdag twee Algerijnen aangehouden omdat in het huis waar zij woonden, explosieven waren gevonden. Te Parijs wonende Noordafri- kaanse arbeiders zullen zich in het vervolg zonder een speciale pelitievergunning tussen 9 uur 's avonds en half zes 's morgens niet meer op straat mogen be vinden. Arbeiders, die nachtdienst ver richten, zullen, op vertoon van een brief van hun werkgevers, eer. dergelijke vergunning krij gen. De maatregel is genomen, na dat twee Algerijnse terroristen in de nacht van maandag op dins dag hadden gevuurd op Franse koloniale valschermsoldaten, het geen aan één der bcschctenen het leven heeft gekost. Algerijnen, die het verbod over treden, zullen de nacht cp het politiebureau moeten doorbren gen. Er wonen meer dan honderd duizend Algerijnen in het dis trict Parijs. Er is een Algerijnse regering in ballingschap gevormd. Zij zal op een gepast tijdstip in de open baarheid treden. Dit heeft do voorzitter van een delegatie van het Algerijnse „nationale bevrij dingsfront" in de Westduitsè Bondsrepubliek, dr. Ait Ahcene, dinsdag op een persconferentie te Hamburg meegedeeld. De zetel van de regering zal nog geheim worden gehouden, aldus dr. Ahcene. Hij verklaarde verder, dat het 120.000 man sterke Algerijnse leger, dat tegenover 700.000 Fran se militairen zou staan, tot dus ver zijn wapens uit westelijke landen heeft betrokken. Als dit niet meer mogelijk zou zijn, zou men ook wapens uit het Oosten trachten te krijgen. Er zijn in Algerië geen commu nisten. Het communisme is een „Europese ziekte", aldus de dele gatievoorzitter. De Franse raad van ministers heeft woensdag de definitieve tekst van de nieuwe grondwet goedgekeurd. Op 28 september zal de bevol king van het moederland en de overzeese gebieden zich er bij referendum over uitspreken. Vrijdag zal de grondwet wor den gepubliceerd. Zij vergroot de bevoegdheden van de president. .Het parlement heeft nog slechts een controlerende taak. De pre sident zal door een speciaal kies college in plaats van door het parlement worden gekozen. De eerste-minister wordt door de president benoemd. De overzeese gebieden kunnen voor onafhan kelijkheid kiezen door bij het re ferendum „neen" te stemmen. Volgens minister van Voorlich ting Soustelle hebben de minis ters geen belangrijke wijzigingen in het ontwerp aangebracht. Door een mijngasontploffing die zich maandag in de kolen mijn Now Ruda in Neder-Silezië heeft voorgedaan, zijn 14 men sen omgekomen. De vorige week kwamen door een mijnongeluk in Zabrze in Opper-Silezië 72 mijnwerkers om het leven. 52 werden gewond. Dinsdagavond is in het dorp Aylanja, ten zuiden van de hoofd stad van Cyprus, een lid van de Britse luchtmacht doodgeschoten en zijn echtgenote gewond. Dit geschiedde bij het Britse mili taire ziekenhuis. Verscheidene verdachten zouden gearresteerd zijn. In Famagusta hebben Griekse Cyprioten gisteren een algemene staking van een dag georgani seerd ten teken van rouw over vier verzetslieden die maandag bij een schietpartij te Liopetri werden gedood. In Nicosia en de voorsteden van de hoofdstad van Cyprus moeten alle Griekse Cyprioten van 15 tot 25 jaar met ingang van woensdag tot nader order in huis blijven. Deze maatregel volgt op de moord op twee Brit ten in Nicosia. De Britse veiligheidsdienst vreest dat de activiteit van de verzetsbeweging Eoka wellicht zal toenemen als gevolg van de dood van 4 Grieks-Cyprische ver zetsstrijders op dinsdag. Rotterdam maakte kennis met Algerijnse Spahis Vele honderden Rotterdam mers die zich rond het middag uur op de zonovergoten Coolsin- ge] voor het stadhuis van een plaatsje hadden voorzian, zijn getuige geweest van het inspec teren van een eskadron Algerijn se spahi's door Z.K.H. Prins Bernhard, die vergezeld werd door H. K. H. Prinses Irene. Reeds voor twaalf uur kwam het eskadron onder commando van zijn chef Jevardat de Fam- belle aangereden. Het 60 man tellende eskadron omvat een trompetterkorps, een vaandel- wacht en twee pelotons. De Al- De Amerikanen verwachten dat het eerste koopvaardijschin ia£nnt °S at0°menergie begin I960 rn de vaart zal kunnen worden gebracht en dat het 300.000 mijl zal kunnen varen op eén lading kernbrandstof De snelheid van het schip de „N.S. Savannah", dat thans in aanbouw is, zal iets meer dan 20 knopen per uur bedragen De levensduur van de eerste reactorlading van dit schip zal ongeveer drie jaar zijn. Dit heeft de directeur van de Amerikaanse maatschappij Ge neral Nuclear Engineering Cor poration", W. H. Zinn, gister middag verklaard op de tweede Negerkinderen konden ongestoord school betreden Te Clinton is dinsdag het nieuwe schooljaar rustig begon nen. 10 negerjongens en neger meisjes konden ongehinderd de middelbare school betreden in tegenstelling tot twee jaar ge- onf? IT" er "geregeldheden ontstonden naar aanleiding van de opheffing van de rassenschei ding op scholen en staatstroepen moesten ingrijpen. «Incoet_"abijSelegen Oak Ridge Zf r geweest. zön 80 negers temmen met on Bgaan2'2»^ naaischool 3üï V s ini- et zuiden van de reeann ir S. g scholen open gegaan. Er zijn geen berichten ontvangen over ongeregeldheden naar aanleiding van de integra tie. In het platsje Vanburen in Arkansas zagen 24 negerleerlin gen dinsdag ruw geschilderde opschriften bij de middelbare school met waarschuwingen als „dit is een school voor blanken" en „nikker ga naar huis". Twee steden in Virginia, die bij de integratie zijn betrokken, Charlottesville en Norfolk, heb ben het begin van de scholen tot 22 september uitgesteld. In een derde plaats in Virginia, Alexan dria, zal een rechter vermoede lijk binnenkort beslissen wie van de 30 negerleerlingen op de school moet worden toegelaten. Het schoolbestuur heeft de ope ning van de school uitgesteld tot dat de beslissing genomen is. De centrale middelbare school te Little Rock (Arkansas) opent 15 september, 4 dagen nadat het Amerikaanse hooggerechtshof bijengekomen is om definitief te beslissen of negers wel of niet moeten worden toegelaten. atoomconferentie in Genève. Ook van Franse en Japanse zijde werden mededelingen ge daan over onderzoekingen naar het gebruik van kernenergie voor de voortstuwing van com merciële schepen. De Japan ners verklaarden, dat de voor uitzichten voor de exploitatie van tankers met kernaandrij ving op het ogenblik econo misch nog niet aantrekkelijk zijn en dat daarom vooral ge zocht wordt naar een methode om de bouwkosten te verlagen. Sowjet-gcleerden hebben een methode ontwikkeld om uranium de brandstof voor kernener giecentrales - uit zeewater te winnen. In een rapport, dat woensdag op de atoomconferentie te Genè ve werd gepubliceerd, zeggen ui ie Russische geleerden verder, dat de natuurlijke wateren een geweldige hoeveelheid uranium bevatten. Hoewel zeewater minder ura nium bevat dan sommige ertsen met weinig uranium, kan de win ning toch goedkoper geschieden. Het proces vereist noch een groot aantal technici noch verbruik van rapport. een groot energie, aldus het Japanse geleerden hebben met behulp van radio-actieve schei kundige stoffen vingerafdrukken «t die met de bestaande methoden niet gevonden kunnen worden, aldus blijkt uit een woensdag op de Geneefse atoom conferentie gepubliceerd Japans rapport. Maar vingerafdrukken op kle ding die gewoonlijk met de be staande methoden niet zichtbaar gemaakt kunnen worden, konden op de nieuwe manier ook niet worden ontdekt. V 652 gerijnen, allen te paard, zagen er kleurrijk uit in hun rode unifor men, witte boernoes en blauw grijze broeken, alsmede witte tulbanden, die afstaken tegen de door de woestijnzon gebruinde gezichten. Met getrokken sabel zaten zij op hun bruine en witte paarden. Het geheel ademde rust, totdat de Prins, gekleed in het gene raalsuniform van de blauwe hu zaren, en de Franse commandant van de spahi's, luitenant Albert Millier, het bordes van het stad huis betraden. De trompetten werden gestoken en terwijl de signalen over de binnenstad klonken, inspecteerden de Prins, door luitenant Millier vergezeld, het eskadron, op de voet gevolgd door de Franse ambassadeur, baron E, Petit de Beauverger de Franse militaire attaché en de burgemeester van Rotterdam, mr. G. C. van Walsum. Daarna maakte het eskadron nog eenmaal de tocht langs het stadhuis en toen vertrok het weer naar de manege aan de Kralingse weg, waar het inter nationale concours hippique wordt gehouden en het iedere dag zal optreden. Prins Bernhard en Prinses Irene, de laatste in een lichtge kleurd zomerjaponnetje, gingen korte tijd later weer weg. Rotterdam had kennis ge maakt met de spahi's. Prins Bernhard heeft woens dag in zijn functie van inspec teur-generaal der koninklijke ma rine een bezoek gebracht aan de Amerikaanse atoomonderzeeboot Skate. De Prins, die gekleed was in het uniform van luitenant- admiraal, landde om kwart voor zes met de helicopter „Jezebel" van het vliegveld Valkenburg, op een grasveld in de onmiddel lijke nabijheid van het schip. Na begroet te zijn door de per 4 september tot vice-admiraal be noemde commandant-zeemacht Nederland G. B. Fortuyn, begaf de Prins zich aan boord van de „Skate", welks commandant en de officieren aan hem werden voorgesteld. Prins Bernhard on derhield zich geruime tijd met hen en vertrok na de bezichti ging om tien over half zeven per helikopter. Tot de aanwezi gen behoorde de Amerikaanse ambassadeur Philip Young. Dinsdag heeft de staatssecreta ris van Marine, vice-admiraal H. C. D. Moorman de „Skate" be zocht en woensdagochtend wa ren het minister ir. C. Staf en minister Luns, die met het schip en de bemanning kwamen ken nismaken. In het Londense district Not- ting Hill is het dinsdagavond weer tot incidenten tussen blan ke jongelui en gekleurden geko men. Er werden 58 personen aan gehouden. Et ontstonden gevechten toen er uit een passerende auto ben zinebommen werden gegooid en de politie, die door vele honder den .manschappen was versterkt, een groep van honderd blanke „nozems" uiteendreef, die „weg met de nikkers" zong. Intussen wint de opvatting veld, dat er fascistische invloed achter deze rassenkwestie schuilt. De „News Chronicle", de „Times" en de „Daily Sketch" wijden over deze mogelijkheid uit. De „Times" zegt, dat „de aanhoudende agita tie van „fascistische elementen" om „Engeland blank te houden" niet genegeerd zal worden. De federale regering van de Westindische federatie heeft in middels uitdrukking gegeven aan haar „groeiende bezorgdheid" over de incidenten in Engeland (veel van de bij de relletjes be trokken gekleurden komen uit West-Indië). De vice-premier, dr. Carl Lacorbiniere, zou direct naar Londen vertrekken om met de leden van de Britse regering te spreken. Dit besluit werd ge nomen op een spoedbijeenkomst van de Raad van State welke was belegd met het oog op „de ernstige toestand." De Britse regering heeft ver klaard dat zij er voor het ogen blik niet aan denkt, de immigra tie uit overzeese gebieden te beperken. Het vraagstuk wordt wel be studeerd, zo wordt gezegd in een communiqué dat naar aanleiding van de rassenincidenten in enige wijken van Londen woensdag is uitgegeven. De regering geeft uitdrukking aan haar wens om „de onpartij dige toepassing van de wet" te doen eerbiedigen. Zij acht het belangrijk dat „in Engeland en overzee de betekenis van de in cidenten niet wordt overdreven". „Wat de politieke implicaties van deze incidenten betreft is de Britse regering, die sinds enige tijd de gevolgen van een onbe perkte immigratie uit landen van het gemenebest en de koloniën bestudeert, van oordeel dat er geen beslissingen op lange ter mijn moeten worden genomen zonder dat men het probleem in zijn geheel zorgvuldig heeft onderzocht", aldus het commu niqué. De leider van de Labour-opposi- tie, Hugh Gaitskell, heeft in een verklaring als zijn oordeel te ken nen gegeven, dat „niets" de relle tjes en de straatschenderij van de laatste paar dagen kan recht vaardigen". „Een dergelijk ge drag kan alleen maar de reputa tie van ons land schaden, de een heid van het gemenebest ver zwakken en de spanning tussen de rassen doen toenemen zonder dat de sociale en economische vraagstukken, welke aan deze spanning ten grondslag liggen, worden opgelost", aldus Gait skell. Ruim twintig vooraanstaande revue-artisten, zowel blanken als gekleurden, hebben op hun ge hoor een beroep gedaan, rassen discriminatie uit te bannen. On der de betrokkenen bevonden zich Tommy Steele, Larry Adler, Ray Ellington en Ted Heath. Intussen hebben zich woensdag 53 mannen en twee vrouwen voor de rechter moeten verantwoor den voor hun optreden bij de in cidenten in de Londense wijk Notting Hill. Het merendeel van hen, onder wie talrijke minder jarigen, waren beschuldigd van het dragen van verboden wapens of verzet tegen de politie. Eén be klaagde werd tot zes weken ge vangenisstraf veroordeeld en 7 kregen boetes van één tot twaalf pond. Vier verdachten werden in voorlopige hechtenis gehouden. De legervoorlichtingsdienst deelt het volgende mede: „Het aan de adjudant-onder officier B. aangezegde ontslag uit de militaire dienst staat op generlei wijze in verband met de door deze adjudant-onderofficier bij zijn commandant ingediende klacht over de door hem onder vonden behandeling van een on derofficier van de Koninklijke Marechaussee. Deze klacht, die bij het nemen van de beslissing op het ministe rie van Oorlog niet bekend was, is eerst heden ter kennis van de minister gekomen. De minister is van mening, dat het hier betreft een rapport van een adjudant onderofficier omtrent het optre den van een opperwachtmeester der Koninklijke Marechaussee. Geheel los van het strafgeding dient aan dit rapport de volle aandacht te worden gegeven. Ten einde het onderzoek in de goede sfeer te doen geschieden, heeft de minister besloten het aan de adjudant-onderofficier B. reeds eerder kenbaar gemaakte voornemen om hem ontslag te verlenen, voorshands ongedaan te maken". Het bestuur van het Westduit- se vakverbond heeft op een ver gadering in Berlijn een resolu tie aangenomen, waarin namens alle Duitse arbeiders geprotes teerd wordt tegen de „terroris tische onderdrukking" van de Oostduitse bevolking. De steeds toenemende druk op de bevolking in Oost-Duitsland heeft, samen met uitbuiting van van de arbeiders door hogere ar- beidsnormen, geleid tot een aan zienlijke verhoging van het aan tal Oostduitsers dat naar het Westen vlucht, aldus de resolu tie. In een tweede resolutie waar schuwen de vakverenigingen voor politieke en economische gevaren die kunnen voortvloeien uit de huidige neiging naar on beperkte concentratie van econo mische macht in West-Duitsland in de handen van slechts weini gen. De voorzitter van het vakver bond, Willv Richter, verklaarde woensdag op een persconferen tie, dat de vakbondsleiders be reid zijn besprekingen te voeren „met de zeer machtigen" van de grote vier in hun eigen hoofd steden, als dit nuttig zou zijn voor de hereniging van Duits land. President Nasser van de Ver enigde Arabische Republiek heeft woensdag in een rede de Verenig de Staten van agressie tegen China beschuldigd. Formosa was aardrijkskundig een deel van China en China had het recht dit deel terug te nemen. Nasser drong aan op onmiddellijke te rugtrekking van de Brits-Ame rikaanse strijdkrachten in Liba non en Jordanië en op „de onaf hankelijkheid van Algerië en de bevrijding van Aden". De voorzitter van de staf chefs der Zuidkoreaanse strijd krachten, generaal Joe Jae Hoeng, heeft volgens het Fran se persbureau A.F.P. aan de na tionalistische leiders op Formo sa de verzekering gegeven, dat Zuid-Korea operaties tegen Noord-Korea zal beginnen als de Chinese communisten pro beren de nationalistische eiland jes voor de kust van het vaste land te veroveren. Generaal Hoeng heeft de af gelopen dagen op Formosa be sprekingen gevoerd. Hij is woensdag naar Zuid-Korea te ruggekeerd. Op een persconferentie ver klaarde hij woensdag, dat hij naar Formosa was gekomen om zich op de hoogte te stellen van de toestand in de Straat van Formosa. Hij had volledige overeenstemming met de na tionalistische regering bereikt over de militaire samenwerking tussen Zuid-Korea en Formosa. De Chinese communisten heb ben gisteren hun beschieting van Quemoy voortgezet, doch even als de laatste dagen was het kanonvuur niet zwaar. Het Landbouwschap heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gevraagd voor koolzaad van de oogst 1959 een garantieprijs in het vooruit zicht te willen stellen. Nadat het Landbouwschap tij dens de jongste bespreking met de minister het verzoek had toe gelicht, heeft dr. A. Vondeling thans aan het Landbouwschap laten weten, dat hij zich omtrent deze aangelegenheid nader heeft beraden. Daarbij zijn de aspec ten van de koolzaadteelt en een mogelijke ontwikkeling daarvan bij een garantieprijs onder ogen gezien. De minister is tenslotte tot de conclusie gekomen, dat er onder de huidige omstandig heden onvoldoende aanleiding bestaat, voor koolzaad een ga rantieprijs in uitzicht te stellen. Hij is echter bereid bij de vast stelling van de garantieprijzen voor andere akkerbouwproduk- ten de ongunstige prijsvorming van koolzaad mede in beschou wing te nemen. Het parlementslid E. M. Man- sjuf, tevens lid van de afdeling defensie van het Indonesische parlement, heeft woensdag ver klaard, dat de suggestie van de Australische oppositieleider Evat om westelijk Nieuw-Gui nea aan. Australië over te dra gen, Indonesië heeft „verbaasd". Enkele dagen geleden gaf Evatt als zijn oordeel te ken nen, dat overdracht van dit ge bied aan Australië de beste op lossing zou zijn voor het geschil tussen Indonesië en Nederland. Mansjur verklaarde, dat een dergelijke stap krachtig verzet van het Indonesische volk zou ontmoeten. De beste oplossing voor het geschil zou zijn zo betoogde hij als Nederland het gebied aan Indonesië zou teruggeven. Terwijl in ons land het fraaie weer onverminderd voortduur de bewoog over het noorden van Frankrijk, Engeland en Wales, een storing, die daar vergezeld van flinke onweersbuien hevige regens veroorzaakte. Dit laatste bleek wel duidelijk uit de neer slaghoeveelheden die dinsdag avond in die streken werden af getapt. Op sommige stations was meer dan 30 mm gevallen, terwijl een waarnemingspost in Wales zelfs bijna 40 mm aftap te. Ondanks de aanwezigheid VRIJDAG 5 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 5.46 6.01 Terneuzen 6.21 6.36 Hansweert 7.01 7.16 Walsoorden 7.11 7.26 ZON op onder Sept. 5 5.56 6 5.58 7 G.00 MAAN op 19.20 22.28 19.18 23.12 19.16 onder 13.21 14.17 15.09 van het hogedrukgebied boven Scandinavië dat nog vrijwel niets in kracht heeft ingeboet, dringt de storing heel langzaam verder naar het noordoosten op. Woensdagavond was de activi teit ervan tot in België merk baar terwijl ook in het uiterste zuiden van ons land iets meer bewolking in de hogere niveaux verscheen. Op grond hiervan moet worden verwacht dat van daag ook in het zuiden van Ne derland enkele verspreide on weersbuien zullen voorkomen. Daar het genoemde hogedruk gebied boven Scandinavië zich vrijwel niet verplaatst, ziet het er echter naar uit dat het zon nige weer in de noordelijke helft van het land zal voortduren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Ongeveer dezelfde temperaturen Weinig bewolking met 'n over wegend matige oostelijke wind, maar in het zuiden tijdelijk meer bewolking met enkele verspreide onweersbuien en een zwakke tot matige veranderlijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1