*11 Nieuwe moeilijkheden voor de Nederlanders in Indonesië RIBBENS AYÏ]EH*H3Z£2) Vliegtuig stort neer voorstad Southall in Londense Het visserijconflict Verwoerd gekozen tot premier van Z. Afrika Weeroverzicht trekking JANVIER n... GRATIS W DINGEMANSE De uitslag der verkiezingen in de Nederlandse Antillen Commerciële televisie binnen afzienbare tijd een feit? HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Bloemenbuurt |rs). DIPLOMA WEMONDERWIJZER(ES) C. J. MINK VAN DAMME WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1958 12e Jaargang Nr 4464 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen MILITAIR VLIEGTUIG BOVEN VLIEGBASIS LEEUWARDEN VERONGELUKT Piloot kwam zwaar gewond aan de grond AMERIKAANS MILITAIR VLIEGTUIG BIJ GOEAM VERONGELUKT STRAALJAGER NEERGESTORT Vlieger omgekomen Gisteravond omstreeks 22.10 is op de vliegbasis Volkel een straaljager van het type F 84-F „Thiuiderstreak" neergestort. De vlieger heeft getracht zich met de schietstoel te redden. Wegens de geringe hoogte waarop het vlieg tuig zieh bevond is hij hij het neerkomen gewond geraakt. Het slachtoffer is naar het hospitaal te Oss overgebracht, waar hij na aankomst is overleden. MIJNONGELUK IN POLEN SLECHT WEER IN ITALIË HANDELSONDERNEMING DE WERKGELEGENHEID PER EIND AUGUSTUS Zeeland telt 2038 werklozen NIEUW KRACHTIG IJSLANDS PROTEST BIJ ENGELAND PERSCOMMENTAREN OP VISSERIJKWESTIE NATIONALISTISCHE OORLOGSSCHEPEN IN ZEEGEVECHT MET COMMUNISTISCHE TORPEDOBOTEN BIJ QUEMOY IARMON1E TERNEUZEN Opleiding voor Kon. Ned. Zwem Bond) ladmeester); alsmede lager cte Gymnastiek (vakj.) Richtingen: lendrikstraat 8, Terneuzen euzen. ember. s in Hotel „Centraal". ;er-Worsfmakcr EN 3 TELEF. 2566 G en WOENSDAG sBIEDING voor 1.25 iLAPFEN voor2,19 iONADE voor 2,1» ne per kg voor f 1,50 ek voor I 2,50 Frankernig bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande p°dactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre* Bureau van dit blad, 20 cent meer. In Nederlandse zakenkringen 5n Djakarta is gisteren opnieuw ongerustheid ontstaan als gevoig an berichten over nieuwe maat- re geien van de Indonesische re- ring ten opzichte van de Xe- •landers in Indonesië. Het gaat liter om wat men emde de discriminerende afwij- ring van verzoeken om inreis- isa, welke waren ingediend c.'oor Nederlanders, die voorne mens waren hetzij voor zaken- doeleinden, hetzij voor een bui tenlands verlof Indonesië binnen kort tijdelijk te verlaten. Tijdens een vliegoefening bo ven de vliegbasis Leeuwarden is gistermorgen omstreeks half twaalf een Hunter merk 4 neer gestort. De piloot is van een hoogte van 60 tot 100 meter uit zijn machine gesprongen en zwaar gewond aan de grond ge komen* ongeveer 500 meter bui ten de landingsbaan. Het vlieg tuig zelf is nog een kilometer doorgevlogen en in een weiland neergestort, waarbij het geheel werd vernield. Een boerderij in de omgeving kreeg daardoor glasschade. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. De piloot is de 21-jarige ser geant E. Sjamaar uit De Bilt. Hij is levensgevaarlijk gewond, maar de toestand is niet zonder hoop. Naar de luchtmacht voorlich tingsdienst mededeelt heeft de parachute van de schietstoel zich nog geheel kunnen ont plooien, hoewel de hoogte waarop het ongeluk is geschied, ongeveer 60 meter, als de grens- afstand wordt beschouwd bin nen welke de schietstoel met parachute met succes in wer king kunnen worden gesteld. Het ongeval is vermoedelijk veroorzaakt door een te snel „doorzakken" van het vliegtuig bij het maken van een landings oefening. Het toestel raakte voortijdig de grond, waardoor schade aan de stuurinrichting ontstond. Hierdoor kon de vlie ger, die zijn toestel onmiddel lijk doorstartte, het vliegtuig niet meer onder controle krii- gen. Een Amerikaans militair vliegtuig dat een geregelde dienst tussen Goeam en de Philippijnen onderhield, is kort nadat het van Goeam was op gestegen, in zee gestort. De twaalf passagiers en de zes le den der bemanning zijn allen om het leven gekomen. Het toestel was een C-124. Het toestel is neergestort tij dens oefeningen in het nachtvlie- gen. De oorzaak is vermoedelijk het uitvallen van de motor. Zeven mijnwerkers zijn maan dag in de kolenmijn Nowa Ruda n Neder-Silezië om het leven gekciren als gevolg van een mijn- gascntploffinc, zo meldt het Pool se persbureau P.A.P. Zeven anderen zijn in de mijn I de buitenwereld afgesloten. TJ,n..de Slopen 24 uur is in I aa'nlo .p'aa,seI>.ik grote schade I buiendoor zware onweers- Twee boeren zijn door de b iksem gedood. In Piemont ont- I ee?ni n verse5eidene branden als f r i Van blikseminslag. I aSSelegcn plaatsen in Na- ónu -jn om8eving kwamen ver- scneidene huizen onder water te staan. Hierdoor worden aan het Ne derlandse zakenleven aldaar nieuwe moeilijkheden in de weg gelegd. In deze weigering aan Nederlanders van toestemming om na beëindiging van het bui tenlands verblijf weer naar In donesië terug te keren, ziet men als een nieuwe aanwijzing, dat de Indonesische regering haar pogingen tot volkomen liquidatie van de Nederlandse economische invloed in Indonesië heeft geïn tensiveerd. In Indonesië gevestigde vreem delingen, die dit land willen ver iaten, hebben een uitreisvisum nodig, terwijl als zij weer naar Indonesië willen terugkeren, zij ook over een wederinreisvisum moeten beschikken. Na het in zetten van de anti-Nederlandse campagnes in december j.l. moes ten Nederlanders, die tijdelijk naar het buitenland vertrokken, bovendien nog een zogenaamde „toelatingskaart" hebben. De heer H. Scheffer, directeur van Volkers Aanneming Mij, het grootste Nederlandse bedrijf op dit gebied in Indonesië, kreeg een paar dagen geleden bericht, dat zijn aanvrage voor een wederinreisvisum was afgewe zen „als gevolg van de huidige betrekkingen tussen Nederland en Indonesië". De directeur van het automo bielbedrijf Fuchs Rens, de heer W. Casper, die al een wederin reisvisum en een toelatingskaart had gekregen, werd maandag medegedeeld, dat beide vergun ningen waren ingetrokken. Daar voor werd geen reden opge geven. Fuchs Rens werd een paar jaar geleden genationali seerd en de heer Caspers was de laatste Nederlandse directeur. Naast deze kennelijk nieuwe immigratiebepalingen noemde men in Nederlandse zakenkrin gen, waar men geen enkel straaltje hoop voor de toekomst meer koestert, de volgende kort geleden ingevoerde belemmerin gen. 1. Het ontslaan van het Ne derlandse personeel van verschil lende Nederlandse bedrijven zon der overleg met de Nederlandse aandeelhouders 2. in tenminste één geval is bekend, dat aan het ontslagen personeel de toegang tot het eigen kantoor werd ontzegd; 3. het uitstel bij het verlenen van vergunningen voor het over maken van spaargelden naar het vaderland. (Tot dusver heeft geen enkele Nederlander vergun- nig gekregen om een deel van zijn rupiah-inkomsten naar Ne derland over te maken.); 4. hernieuwde pogingen van de Indonesische regering om Ne derland en Nederlandse bedrijven van de Indonesische exporthan- del uit te sluiten. De nieuwe maatregelen vielen samen met de door president hM ^en° op de onafhankelijk- neiasdag gehouden redevoering, waarin hij zeide dat als Neder- la"d,.»stb£k°PPig" blijft in het geschil over Westelijk Nieuw- Gumea, de Nederlanders dit ge bied op oneervolle wijze zullen verhezen, terwijl zij zich onher stelbare verliezen voor de toe komst zullen toebrengen. In een maandag gehouden re devoering weidde Soekarno no° verder over dit thema uit toen hij in een redevoering verklaar de: „Gode zij dank, door het voe ren van de West-Irian-campa°-ne hebben wij alle koloniale banden verbroken". „Het verbreken van alle koloniale banden was de enige weg om tot „onze eigen identiteit'' terug te keren". Verder zeide de president, dat toen de koloniale economie haar hoogtij vierde, jaarlijks meer dan anderhalf miljard gulden het land uit ging. „Wij zijn arm ge worden als gevolg van de Neder landse koloniale drainerings- politiek". „Wij werden een volk van koelies, een van koelie on der de volkeren", aldus presi dent Soekarno. De Nederlandse bedrijven in In donesië, waarvan de waarde voor het begin van de anti-Nederland se campagne op meer dan zes miljard gulden werd geraamd, hebben in de eerste acht maan den van dit jaar miljoenen ver loren. Nederlandse zakenlieden in Djakarta verklaarden tegenover de correspondent van het A.N.P. geen enkele aanleiding te kun nen. zien om te geloven dat aan dit proces een einde zal komen zolang de laatste overblijfselen van de Nederlandse invloed op de Indonesische economie niet zijn geliquideerd. Advertentie) 5000 deskundige woorden en 85 prenten over 'Knap het op met kleur' gratis - als u even schrijft aan Flexa, postbus 2, Leiden. de verf voor het schilderfeest met de 67 feestelijke kleuren die jaren feestelijk blijven FLEXA o.a. verkrijgbaar bij WESTKOLKSTRAAT 40 TERNEUZEN Li/» [JIJ, UO_».D*OGlSTItfcMM?CIAIH" Axelsestraat 3 en 91 TERNEUZEN De uitslagen van de maandag gehouden verkiezingen in de Ne derlandse Antillen zijn als volgt: Curasao: Nationale volkspartij (N.V.P) samen met de Curagaose Onaf hankelijke Partij (C.O.P) 20.353 stemmen 6 zetels. Democratische Partij (D.P.) 1S.770 stemmen 5 zetels. Katholieke Volkspartij (K.V.P.) 5.490 stemmen 1 zetel. Aruba: Partido Popular Arubano P. P. A.) 9.913 stemmen 5 zetels. Arubaanse Volkspartij (A.V.P.) 4.505 stemmen 2 zetels. De U.N.A., de R.K. partij op Aruba 2.044 stemmen 1 zetel. Nationale Volkspartij Aruba 705 stemmen 0 zetels. Bonaire: Democratische Partij van Bo naire 1.373 stemmen 1 zetel. U.N.I. 1.138 stemmen 0 zetels. Bovenwindse eilanden: Democratische Partij 904 stem men 1 zetel. Nationale Volkspartij 511 stem men 0 zetels. Het resultaat van de verkie zingen is dat de huidige rege ringscoalitie een nieuw mandaat heelt gekregen, ni, de vijf zetels van de Democratische Partij op Curagao, de vijf zetels van de Partido Popular Arubano en de twee zetels van de Bovenwindse eilanden en Bonaire. In wezen brachten de verkie zingen geen noemenswaardige veranderingen hoewel de demo cratische Partij op Curagao en de P.P.A. oc, Aruba procentsge- wijze vooruitgingen. Trouwens ook de overwinningen op Bo naire en de Bovenwindse eilan den werden met ruimere cijfers dan vorige maal behaald. Verwacht wordt dat wanneer de nieuwe staten op 23 septem ber bijeenkomen, spoedig een re gering zal worden gevormd. Er gaan geruchten dat de huidige minister van Justitie, mr. S. W. In kringen van het bedrijfs leven wordt het niet onwaar schijnlijk geacht, dat de staats secretaris van het departement voor Onderwijs, Kunsten en We tenschappen binnen afzienbare tijd stappen zal ondernemen om de commerciële televisie in ons land te realiseren. De rede die de voorzitter van de Raad van Beheer der Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, de vorige week over het vraagstuk der commer ciële televisie heeft gehouden, is in kringen van het bedrijfsleven goed ontvangen. De heer Van der Wal deelde desgevraagd nog mede, dat de Jaarbeurs zelf niet het initiatief tot oprichting van een commer ciële televisie organisatie zal ne men maar er geen bezwaar tegen neutraal bem.iddelingsinstituut tussen handel en industrie daar bij zou worden ingeschakeld. Instanties die een cultuurdra- gende taak hebben moet zich onthouden van activiteiten met betrekking tot de commerciële ,lsle' aldus de heer Van der Wal, evenals commerciële orga nen het terrein der cultuur moe ten mijden. De commerciële affiniteit waarover de Jaarbeurs beschikt zou, volgens de heer Van der Wal, inderdaad een orgaan dat de commerciële televisie omvat te stade kunnen komen. Desgevraagd is van de zijde van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschap pen verklaard dat de staats secretaris van het departement nog geen standpunt lieeft in zake de commerciële televisie. Zelfs al zou hij een beslissing wensen, dan nog moet dit door de ministerraad worden bespro ken, aangezien het al of niet in stellen van commerciële televisie een regeringsaangelegenheid is, heeft indien de Jaarbeurs ais'aldus het ministerie. van der Moer. als gevolmachtig de minister naar Nederland zal gaan om de heer Lampe te ver vangen. Men verwacht tevens dat nu de coalitie een nieuwe mandaat heeft gekregen, de nieuwe rege ring zo spoedig mogelijk bespre kingen om te komen tot herzie ning van het statuut za] vragen. De verkiezingen zijn overal iUi.tig verlopen. Vijftien mensen kwamen om het leven Vijftien mensen, o.w. twee kin deren, zijn dinsdagochtend om het leven gekomen toen een twee- ir.otorig vliegtuig in de Londense voorstad Scuthall op een rij hui zen neerstortte. Onder de slachtoffers bevinden zich de drie inzittenden van hei vliegtuig, een „Viking" van een particuliere maatschappij, op weg naar Nice. Blijkens een mededeling van het ministerie van Sociale Zaken waren er per eind augustus 71.194 werkloze mannen geregi streerd (tegen 77.305 eind juli en 36.179 tegen eind augustus 1957) 12.149 waren op sociale werk voorzieningsobjecten te werk ge steld en 11.719 waren op aanvul lende werken werkzaam, (eind juli 13.177, eind augustus 1957 6.632). Er waren 6.724 werkloze vrouwen geregistreerd. De openstaande aanvragen be liepen eind augustus 24.433 man nen en 25.631 vrouwen. In Zeeland waren er in juli en augustus resp. 1800 en 1691 werklozen; 452 en 392 werkzaam op A. W. en 2252 en 2038 geregi streerde arbeidsreserves. B Kolonel Towsend is dins dagochtend uit Parijs naar Zag reb Zuid-Si avië vertrokken om vandaar zijn reis om de wereld te hervatten. Het Britse fregat „Eastbourne" heeft dinsdag tien IJslanders, die door twee IJslandse kanon neerboten op een Britse treiier waren gezet om die op te bren gen, verwijderd. De kanonneerboten weigerden het tiental terug te nemen, zo dat het aan boord van het Brit se fregat is gebleven. Bij de eerste gelegenheid zullen de IJs landers aan land worden gezet. Volgens de IJslandse lezing van het incident is de bezettings- ploeg door de Britten gearres teerd en ondanks krachtig pro test aan boord van het Britse fregat. In de IJslandse verkla ring wordt verder gezegd, dat dezelfde bezettingsploeg eerder had getracht aan boord van een andere Britse treiier te gaan. De bemanning van die treiier had dat echter met stokken en stra len water verhinderd. De IJslandse minister van Bui tenlandse Zaken, Gudmundur Gudmundsson, heeft dinsdagmid dag de door hem op het minis terie van Buitenlandse Zaken ontboden Britse ambassadeur een tweede protestnota oTerhan- digd. Hierin wordt in krachtige bewoordingen geprotesteerd tegen het feit, dat Britse marine mannen een IJslandse enter- greep hebben verwijderd van de Britse treiier ..Northorn Foam". In welingelichte Reykjavikse kringen was men dinsdagavond van mening dat alle hoop op een spoedige hervatting der onder handelingen over het geschil be treffende de door IJsland opge eiste twaalfmijlszone thans wel als vervlogen kan worden be schouwd. Het geschil over de uitbrei ding van de IJslandse visserij zóne tot twaalf mijl kan op nieuw de kwestie van de Ameri kaanse basis op IJsland en de structuur van de Noordatlanti- sche defensie in het geding brengen, aldus meent de „New York Times". Het blad wijst er op dat de linkse regering die op IJsland aan de macht is, naar aanleiding van de visserij- kwestie duidt op de mogelijk heid dat het eiland de Navo verlaat. Het conflict dat in eer ste instantie een economische aangelegenheid is, mag volgens de „New York Times" echter niet er toe leiden dat de betrok kenen de politieke en de de fensie-aspecten van het geval over het hoofd gaan zien/ Het blad hoopt dan ook dat men binnen de Navo-raad of in de algemene vergadering van de V.N. tot een compromis zal we ten te komen. De „New York Herald Tri1- bune" is van mening dat men tot een oplossing moet komen teneinde „dergelijke voorvallen te voorkomen, waarin een kust staat wellicht er niet tevreden mee zal zijn, de namen en nummers te noteren van de schepen die als overtreders worden beschouwd". „De zee is hetuitsluitend eigendom van een of andere staat en er moet een wettige methode zijn voor het regelen van aanspraken. Anders kunnen eventuele wrij vingen in kostbare conflicten eindigen", aldus de „New York Herald Tribune". De wrakstukken van het toe stel vernielden vier huizen en beschadigden andere. Er brak brand uit. o.a. doordat uitstro mend gas van gebroken gaslei dingen in brand vloog. In één der huizen is een moe der met haar pas geboren kindje om het leven gekomen. Tenminste vijf mensen zouden gewond zijn. Volgens een ooggetuige raakte het vliegtuig een lantaarnpaal en sloeg daarna tegen de huizen aan. Een vrouw zei, dat de motoren van het toestel niet draaiden teen het neerkwam. Een andere vrouw verklaarde dat de piloot zijn uiterste best scheen te doen om de huizen niet te raken. Het vliegtuig is in stukken uit eengevallen. De motoren kwa men neer in een tuintje, waar ze in brand vlogen. Brandende stuk ken van de romp en de vleugels regenden op de huizen neer. Een woordvoerder van de eige naresse van het vliegtuig, de „In dependent Air Travel" heeft ver klaard, dat de Viking op weg was naar Tel Aviv. Het vliegtuig was van het gro te Londense vliegveld „London Airport vertrokken. Het kreeg kort na het opstijgen motorsto ring en probeerde daarop het vliegveld Blackbushe bij Londen te bereiken. De mensen in de getroffen hui zen zaten net aan het ontbijt toen het toestel uit de laaghangende mist boven de straat verscheen. Volgens de laatste berichten zijn er zestien gewonden. Tientallen zieken- en brand weerauto's snelden naar de plaats van het ongeluk zodra alarm was gegeven. Terwijl het reddingswerk gaande was, kniel de een geestelijke tussen de puin hopen om te bidden. De brandweer had twee uur werk om de branden onder de knie te krijgen. Later is officieel bekendge maakt, dat zeven mensen om het, leven zijn gekomen. Nader is gebleken dat zich on der de omgekomen bemannings leden van het toestel dat dins dagochtend in Londen neerstort te ook een Nederlander bevindt: de 26-jarige Gerald Altena uit Rotterdam, eerste piloot. De heer Altena was gehuwd. Nationalistische oorlogssche pen hebben dinsdagochtend vroeg tijdens een zeegevecht van 34 mi nuten bij Quemoy elf communis tische torpedoboten vernietigd. Een nationalistisch schip is be schadigd, doch het kon veilig naar de thuishaven worden teruggesleept, zo heeft het natio nalistische ministerie van Defen sie te Taipeh bekendgemaakt. In het officiële communiqué wordt gezegd, dat circa half één maandagnacht (plaatselijke tijd) acht communistische torpedo- boten een aantal nationalistische schepen aanvielen die bij Liao- loewah (ten O. van Quemoy) patrouilleerden. Na verloop van een kwartier werden twee van de aanvallers tot zinken ge bracht. Om één uur voegden zich nog vier communistische torpedoboten bij de aanvallers. Drie hiervan werden onmiddel lijk tot zinken gebracht. Om tien over één vlogen zes commu nistische boten de lucht in. De overgebleven torpedoboot sloeg toen op de vlucht. Op het getroffen nationalisti sche schip zijn 30 slachtoffers te betreuren. Bij het gevecht waren aan nationalistische zijde vier schepen betrokken. In de loop van maandagnacht hebben de communisten voorts Quemoy met hun kustgeschut bestookt. De onderbevelhebber van Que moy, generaal-majoor Kao Jang Fon, verklaarde dinsdag, dat de communisten spoedig een inva sie zullen wagen. Hij voorspel de. dat de aanval, evenals in 1949 zal worden afgeslagen. Bij de aanval van 1949 sneuvelden 15.000 communisten, aldus de generaal. Generaal Kao deelde voorts mede, dat Quemoy nog steeds over zee en door de lucht wordt bevoorraad. Het vliegveld van de eilandengroep, dat tijdens het bombardement van de vorige week werd gesloten, is weer opengesteld. Er zijn tekenen waargenomen die er op wijzen, dat de commu nisten op het vasteland houten boten bijeen brengen voor een aanval. Hendrik Verwoord, de 57-jari- je minister van Naturellenzaken, is dinsdag tot premier van Zuid- Afrika gekozen. De verkiezing geschiedde door de parlementaire fracties van de nationale partij. Verwoerd, die wijlen premier Strijdom opvolgt, is de voornaam ste ontwerper geweest van de apartheidspolitiek van de natio nale partij Fraai weer zoals we dit thans in het overgrote deel van Euro pa beleven, gaat in de regel ge paard met een hogedrukgebied boven Scandinavië. Ook thans is dit het geval. Aan de zuid kant hiervan staat boven Duits land, onze omgeving, de Noord zee en de Britse eilanden een oostelijke tot zuidoostelijke stro ming. De temperaturen hierin varieerden dinsdag boven Ne derland van 22 graden langs de Wadden tot 26 graden in het zuiden van het land. Door de aanwezigheid van het genoem de hogedrukgebied kunnen DONDERDAG SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 5.10 5.24 Terneuzen 5.45 5.59 Hansweert 6.25 6.39 Walsoorden 6.35 6.49 ZON MAAN op onder op onder Sept. 4 5.55 19.22 21.51 12.22 5 5.56 19.20 22.28 13.21 6 5.58 19.18 23.12 14.17 7 6.00 19.16 15.09 oceaan-depressies heel moeilijk tot onze omgeving doordringen. Zo bevindt zich ten westen van Ierland een flink lagedrukge bied dat zich echter maar zeer weinig verplaatst. De invloed daarvan strekte zich dinsdag dan ook niet verder uit dan Ier land, het uiterste zuidwesten van Engeland en de punt van Bretagne. In Ierland viel op een station niet minder dan 19 mm. Ook in Brest werd 10 mm afgetapt. Het ziet er evenwel niet naar uit dat deze regenzone zich het komende etmaal belangrijk naar het oosten zal uitbreiden. Ver wacht wordt daarom dat het huidige fraaie weer onvermin derd voortduurt, dus ook voor vandaag: Zonnig, droog met een overwegend matige oostelijke wind en ongeveer dezelfde ma ximumtemperaturen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Aanhoudend zonnig Droog en zonnig weer met een overwegend matige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren. Dr. Verwoerd werd in 1901 ge boren. Hij ontving zijn opleiding in de Oranje-Vrijstaat en in Zuid-Rhodesië. Hij studeerde psychologie aan de universiteit van Stellenbosch. Na een tijd als lector werkzaam geweest te zijn, ging Verwoerd naar Europa waar hij de universiteiten van Ham burg, Leipzig en Berlijn bezocht. Hij heeft ook voor zijn weten schappelijke scholing in Frank rijk, Nederland, Engeland en de Ver. Staten vertoefd en interna tionale conferenties over psycho logie bijgewoond. In 1937 werd Verwoerd be noemd tot hoofd-redacteur van het dagblad „Die Transvaler", het orgaan van de nationale par tij, dat in hetzelfde jaar is opge richt. Dr. Verwoerd heeft het hoofdredacteurschap tot 1948 be kleed tot aan zijn benoeming tot lid van de senaat. Dr. Verwoerd is gehuwd met Elisabeth Schoombee en heeft zeven kinderen vijf zoons en twee dochters. De tegenkandidaten van Ver woerd voor het premierschap wa ren de minister van Justitie en waarnemend eerste minister Swart en de minister van Bin nenlandse Zaken dr. Doenges. Verwoerd is 10 jaar leider van de fractie der nationale partij in de senaat geweest. Hendrik Verwoerd werd op 8 september 1901 te Amsterdam geboren. Toen hij twee jaar oud was emigreerde het gezin naar de Oranjevrijstaat waar het zich in Brandfort vestigde. Voor de verkiezing van de nieu we premier is tweemaal gestemd. De eerste maal werden er 80 stemmen op Verwoerd uitge bracht, 52 op Doenges en 41 op Swart. Bij de tweede stemming kreeg Verwoerd 98 en Doenges 75 stemmen. Gouverneur-generaal dr. Er- nest Jansen heeft Verwoerd ver zocht een kabinet te vormen dat vandaag wordt beëdigd.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1