De toestand in de wateren rondom IJsland Hammarskjoeld opent de atoom conferentie te Genève Ontploffing te Hoek van Holland Deeconomischetoestand in de V.S. Politici over de atoom conferentie Spionage in Bonn? Weeroverzicht HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT I Frankernig bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande F°dactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N£ 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 3S150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per iraand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. VRIJE DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958 12e Jaargang Nr 4463 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p«r advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 u®r Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. AMERIKA EN DE VERDEDIGING VAN QUEMOY Maandag is van betrouwbare, doch niet officiële Philippijnse zijde verklaard, dat de Ameri kanen de Quemoy-eilanden- groep met hun zevende vloot zullen verdedigen als de Chi nese communisten zouden pro beren de eilanden te veroveren. OP EN OM QUEMOY De Chinese communisten heb ben maandag tot de ochtend schemering 100 granaten afge vuurd op Quemoy, klein Quemoy en Tatan, aldus heeft het natio nalistische ministerie van Defen sie bekendgemaakt. Het is de tiende achtereenvol gende dag, waarop wordt ge schoten en de derde achtereen volgende dag, waarop de be schieting niet bijzonder inten sief is. De Amerikaanse minister voor het leger, Brucker, waarschuw de maandag op een persconferen- tie in Taipeh de communisten tegen onderschatting van de waarschuwingen die president Eisenhower onlangs heeft geuit. PROCES TE BAGDAD In Bagdad is de doodstraf ge- eist tegen brigade-generaal Ah med Maarie, gewezen chef van de inlichtingendienst wegens zijn aandeel in een beweerde Syrië. Eerder was in deze zaak al de doodstraf geëist tegen de gene raals Rafiq Arof, gewezen staf chef van het leger, en Ghazi Daghestani zijn plaatsvervanger. EVATT OVER WEST NIEUW-GUINEA Ee leider van de socialistische oppositie in het Australische par lement, Evatt, heeft in een tele visie-interview zijn instemming betuigd met een voorstel, dat Nederland het bestuur over YVest- Nieuw-Guinea overdraagt aan Australië. Dit voorstel zou zijn gedaan in de Nederlandse Partij van de Arbeid. Uitvoering van dit plan zal de betrekkingen van Australië met Indonesië, dat het westelijk deel van Nieuw-Guinea voor zich op eist, gunstig beïnvloeden, aldus Evatt. Het zal bovendien een „uitstekende oplossing" zijn voor de kwestie-Nieuw-Guinea" Een dergelijke regeling zal voor Australië grote kosten met zich brengen, maar het Australische beheer zal erdoor worden uitge breid tot over het gehele eiland. Evatt zei van oordeel te zijn, dat het plan (aanvaardbaar is 'voor zijn partij en de meerderheid van de Australiërs. Auto van Prins Bernhard had lichte botsing Gisterochtend omstreeks acht uur is een auto, waarin Z.K.H. Prins Bernhard op weg was naar het kasteel Warmeloo in Overijssel, bij het inhalen van een paard en wagen tegen een boom gebotst en enigszins be schadigd. De Prins en zijn chauffeur mankeerden niets. De Prins kon na de botsing zijn reis voortzetten. Het ongeluk is gebeurd in de gemeente Diepenheim, waar de chauffeur bij het inhalen van een paard en wagen in een bocht, plotseling een tegenlig ger bemerkte en afremde. De rijkspolitie te Almelo heeft de zaak in onderzoek. Volgens de IJslandse radio, hebben twee Britse fregatten maandag, met het geschut klaar tot vuren, tussen twee IJslandse kanonneerboten en een Britse treiler in gevaren om het op brengen van de treiler te ver hinderen. De kanonneerboten trokken zich later terug. Dit was de eerste poging om een Britse treiler op_ te brengen waarvan melding is gemaakt sinds ongeveer 60 Britse treilers in de nacht van zondag op maan dag de nieuwe door IJsland inge stelde visserijgrens van 12 mijl uit de kust overschreden. De IJslandse kannonneerbo- ten die in de uitgebreide vis wateren patrouilleren hebben opdracht onder geen beding het vuur te openen. Wel wor den de namen genoteerd van de treilers die de verboden wa teren binnenvaren, aldus is van gezaghebbende zijde te Reykjavik gezegd. Men neemt in Reykjavik aan, dat de namen genoteeerd worden voor het geval de overtreders IJslandse havens moeten aan doen of voor het geval het ge schil bij, het internationale ge rechtshof aanhangig wordt ge maakt. In het NAVO-hoofdkwartier te Parijs wordt het verzoek van Denemarken om de NAVO-raad de kwestie te laten behandelen, nog bestudeerd. Het Russische persbureau Tass heeft Engeiands weigering om de nieuwe door IJsland inge stelde visserijgrenzen te erken nen een poging genoemd om IJs land ertoe te dwingen „af te zien van een besluit, dat volmaakt in overeenstemming is met de maatstaven van het internatio nale recht". Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken beeft gezegd, dat Engeland voor een ministercon ferentie van de NAVO over het geschil zal zijn als secretaris generaal Spaak het een goede gedachte zou vinden. De Britse admiraliteit heeft meegedeeld, dat de Britse trei lers bevel gekregen hebben in een van de drie „havens" binnen de 12-mijlsgrenzen te blijven en geen geweld te gebruiken tegen IJslandse patrouilleschepen die een poging zouden kunnen doen om de treilers aan te houden. Een correspondent van Reuter aan boord van een Britse treiler meldde maandag, dat de IJsland se kanonneerboot „Albert" de schipper van de treiler „Coven try City" heeft gewaarschuwd, dat het schip zich binnen de 12- mijlsgrens nevindt. De schipper van de Britse treiler antwoord de, dat hij buiten de 4-mijlsgrens was, die hij erkende. Toen het Britse fregat „Russell kwam, op dagen voer de „Albert" weg. De „Albert" had ook andere Britse treilers gewaarschuwd, maar er werd geen poging gedaan de trei lers te enteren. t De IJslandse communistische minister van Visserij, Josefsson, heeft in een vraaggesprek ge zegd, dat de herfststormen IJs land er door zullen helpen. „De Engelsen zullen ontdekken, dat zij niet elke keer als zij gaan vis sen oorlogsschepen kunnen zen den". IJSLAND SCHIET IN GEEN GEVAL Uit gezaghebbende bron in Reykjavik, wordt vernomen, dat de IJslandse kanonneerboten die in de nieuwe twaalfmijlszöne pa frouilleien, opdracht hebben ge kregen in geen geval te schieten GARANTIEPRIJS VOOR CONSUMPTIE AARDAPPELEN VAN DE OOGST 1958 VASTGESTELD De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de garantieprijs voor con sumptie-aardappelen van de oogst 1958 vastgesteld op 6,75 per 100 kg. Deze prijs geldt voor gesorteerde aardappelen, zowel van de klei- als van de zand grond mits van gezonde con sumptiekwaliteit, bij aflevering op de gebruikelijke laadplaats vrij in schip, wagon of auto. Pootaardappelen vallen buiten deze garantie. Het ligt in de bedoeling het komende seizoen tweemaal de gelegenheid tot aanbieding open te stellen n.l. eenmaal in de herfst en eenmaal in het voor jaar. De eerste mogelijkheid daartoe zal worden gegeven om streeks nov. a.s. De gelegen heid tot aanbieding in het voor jaar zal omstreeks maart-april vallen. Bij overname in het voorjaar zal voor een achttal consumptie rassen t.w. voor Bintje, Eigen heimer, Libertas, Noordeling, IJsselster, Furore, Meerlander en Bevelander een bewaarver- goeding worden verleend van ten hoogste 2 per 100 kg. De over nameprijs van deze rassen be draagt dan maximaal 8,75 per 100 kg. Voor de overige rassen bedraagt de overnameprijs dus ook in het voorjaar ƒ6,75 per 100 kg. De overname voorwaarden, waarbij bepaald kan worden dat de levering dient plaats te heb ben franco een door het V. I. B. te bepalen bestemming, zullen t.z.t. nader worden bekend ge maakt. De vaststelling van de garan tieprijs, die vergeleken met die voor oogst 1957 slechts een ge ringe verhoging (10 cent per 100 kg) vertoont, zal niet leiden tot verhoging van de aardappelprijs voor de consument aangezien de kostprijs nog belangrijk boven deze minimumgarantie ligt. TWEE DODEN EN EEN ERNSTIG GEWONDE Gistermiddag omstreeks kwart voor drie heeft zich in het En- else transitcamp te Hoek van Holland een ontploffing voorge daan, die aan twee Hollandse ar beiders het leven heeft gekost, terwijl een andere arbeider ern stig gewond naar een Rotter dams ziekenhuis moest worden overgebracht. Een tiental arbeiders, onder leiding van uitvoerder H. G. Dickhoff uit Vlaardingen, in dienst van het Engelse leger te Hoek van Holland, was bezig met het optrekken van twee zo- Gelukwens van Ministerraad voor jarige Prinses De ministerraad heeft ter ge legenheid van de 78ste verjaar- •nJt" w, Prinses Wilhel- mina haar een bloemstuk gezon den. In de begeleidende ^eiuk- gemaakt'dat'zif 60^ g6Wag van 6s-Ln3.dKT Udl ZIJ bU jcldj* ^eleÖeil de regering aanvaardde De economische recessie in de Verenigde Staten heeft in april jl. haar dieptepunt bereikt en de voornaamste vraag is thans, hoe snel het herstel zich zal voltrek ken, zo schrijft de First National City Bank te New York in haar jongste maandelijkse overzicht van de economische toestand in de Verenigde Staten. De ommekeer in de economi sche toestand is volgens de Bank zo plotseling gekomen, dat de vraag rijst, hoelang in de komen de maanden het het snelle tempa van de stijging der economische bedrijvigheid zal kunnen hand haven. De thans ten einde lopende zomer is een bemoedigende pe riode voor het Amerikaanse za kenleven geweest, zo schrijft de Bank verder. Men had op grote schaal langere dan normale va- kantiesiuitingen van fabrieken verwacht en de verbetering, die in mei en juni reeds viel waar te nemen, had niet geheel de vrees weggenomen, dat de ontwikke ling weer in neerwaartse richting zou gaan en de recessie dieper zou worden. Ondanks deze vrees brachten juli en augustus even wel tekenen van aanhoudende vooruitgang. Over het geheel ge nomen is de industriële produk- ten verder gestegen. De stijging der produktie is niet alleen wegens de kracht van de eerste opleving opmerkelijk, maar ook wegens het brede front, waarover deze stijging plaatsvindt. Alle belangrijke tak ken van nijverheid hebben haar produktie kunnen verhogen ten opzichte van het lage punt, dat in het voorjaar van dit jaar werd bereikt. De algemeenheid van deze produktiestijging vormt een tegenstelling met de „rol ling readjustments" van recente jaren, toen de conjunctuurbewe gingen werden getemperd, door dat tegenover produktiestijgin- gen sommige takken van nijver heid produktiedalingen in andere sectoren stonden. genaamde nissenhutten. Drie andere hutten zouden worden verbouwd. De hutten waren der halve verlaten. Bij deze verbou wing moest een elektriciteits kabel worden verlegd en daar om waren twee elektriciens, een Hagenaar en een Rotterdammer, aan het graven op een soort weg getje tussen de hutten. Zij werk ten in zandgrond en het was geen zwaar werk. In de omtrek werkten de overige mannen on der wie de zwaargewonde, een timmerman uit Rotterdam. Een andere arbeider, J. Cohen uit Den Haag, had een praatje met zijn collega's gemaakt. Meters ver weggesmeten Cohen, die weg ging, en zich maar nauwelijks had omgedraaid hoorde een enorme ontploffing. Een grijsblauwe rookwolk spoot wel vijftig meter hoog de lucht in. Toen Cohen zich omkeerde waren de twee elektriciens ver dwenen, door de ontploffing me ters ver weg gesmeten. Waar zij gestaan hadden was een kuil ontstaan van ongeveer een me ter diep met een middellijn van vier meter. De ontploffing geschiedde aan de Havenweg en in dit deel van het kamp waren de administra tieve en verbindingsdiensten van de zogenaamde „permanent staf" gevestigd. De verbouwing geschiedde on der supervisie van de Britse ma joor P. F. Ford van de „Royal Engineers". Uitvoerder Dickhoff is er van overtuigd, dat er een blindganger bom of landmijn op onge veer een meter diep in de grond heeft gezeten, doch de politie verwerpt deze stelling op grond van haar onderzoek en denkt aan ontploft ric»lgas, terwijl weer anderen over kortsluiting praten. Een intensief onderzoek zal hier slechts de oplossing kunnen brengen. Zeker is, dat op een afstand van honderden me ters in de omtrek de knal is ge hoord en ruiten zijn gesneuveld. Een dame, die op een bromfiets over de Havenweg reed werd door de luchtdruk van haar fiets geslingerd. De telex- en telefooncentrale, die tamelijk dicht in de buurt lag, bleek na de ontploffing nog te werken. De bezetting was van schrik wegge lopen. Enkele hutten waren ver- dwenen en een aantal hutten was in elkaar gestort en een tiental werd meer of minder ernstig be schadigd. Er heeft zich gelukkig geen brand voorgedaan. Na de ontploffing kwam van alle kan ten hulp opdagen, zodat men de gewonde timmerman direct de eerste hulp kon bieden. Slachtoffers Naar wij van de politie nader vernemen zijn de twee elektri- ciëns, die bij de ontploffing om het leven zijn gekomen, de 25- jarige P. J. de W. uit 's-Graven- hage en de 34-jarige M. S. uit Rotterdam. De timmerman, die zwaar gewond in het Sint Fran- ciscus Gasthuis te Rotterdam moest worden opgenomen is de 19-jarige B. G. van D. uit Rot terdam- Tenslotte is nog geble ken, dat de 57-jarige J. N. A. van der S. uit 's-Gravenzande schaaf- wondjes heeft opgelopen, maar hij kon na behandeling in het Gemeenteziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gravenhage naar huis terugkeren. 5000 ATOOM GELEERDEN VOOR DE CONFERENTIE OVER „ATOMEN VOOR DE VREDE" BIJEEN De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammars- koeld, heeft in zijn welkomst woord tot 5.000 atoomgeleerden uit 66 landen, die maandagoch tend te Genève voor de eerste maal bijeengekomen waren voor de nieuwe conferentie over „Atomen voor de vrede" gezegd, dat het duidelijk is, dat het nood zakelijk is tot internationale overeenstemming te komen over vele gebieden van de atoomener gie. Hammarskjoeld, die zijn vre- deszending in het Midden Oos ten heeft onderbroken om de af gevaardigden op de openings vergadering te kunnen toespre ken, zei, dat het met het oog op de uitgaven voor atooenprojee ten in de diverse landen van het grootste belang fs, dat deze lan den een reël inzicht hebben in de moeilijkheden die nog voor de boeg liggen. Indien zou blijken, dat deze zeer groot zullen zijn, wordt de noodzaak van internationale sa menwerking om binnen een re delijke tijd en met redelijke kos ten praktische resultaten te ver krijgen, zelfs nog duidelijker en dringender dan thans. De secretaris-generaal sprak er zijn voldoening over uit, dat een aantal van de laatste bar rières, die tot dusver geheime inlichtingen omgaven, voor het begin van de conferentie zijn ge sloopt. Nu vele van de wetenschappe lijke grondbeginselen zijn vast gesteld, is het misschien van zelfsprekend, dat „met het snel toenemende technische en com merciële belang van de kern energie, wij een nieuwe periode van gewone commerciële ge heimhouding binnengaan", aldus Hammarskjoeld. Hammarskjoeld verklaarde voorts, dat er sedert de eerste V. N.-conferentie over vreed zaam gebruik van atoomenergie in 1955 zeer veel op het gebied der kernenergie is gebeurd, doch dat de vorderingen die gemaakt zijn naar het voornaamste doel, goedkope atoomenergiecentrales wellicht niet zo indrukwekkend zijn. Hij legde in zijn rede vooral de nadruk op het belang van inter nationale samenwerking. Veel landen komen voor de vraag te staan, wat zij moeten doen met het splijtbare materiaal dat in hun reactors wordt ge maakt. Vreedzaam gebruik hier van is van levensbelang voor het toekomstige welzijn van de mensheid. Een tweede vraagstuk is 't opruimen van radio-actieve afval. Ook daarvoor zal interna tionale samenwerking nodig zijn. De secretaris-generaal hoopte, dat de huidige conferentie enig licht zal kunnen brengen in de vraag wanneer atoomenergie zal kunnen concurreren met gewone energie. In zijn rede heeft secretaris generaal Hammarskjoeld voorts gesproken over de economische toepassing van de kernenergie. In sommige opzichten zijn de moei lijkheden, die men bij het econo misch bruikbaar maken van de kernenergie ontmoet, groter dan vier jaar geleden, op de eerste atoomconferentie, werd ver wacht. Gezien het feit, dat zelfs ver scheidene kleine staten reeds aanzienlijke sommen gelds uitge ven op het terrein van de atoom energie, achtte Hammarskjoeld het van zeer groot belang, dat deze landen een gefundeerd overzicht geven van de proble men, die nog om een oplossing vragen. Als deze problemen in derdaad zeer groot zouden blij ken te zijn, zou de noodzaak van internationale samenwerking voor het bereiken van de prak tische resultaten binnen een re delijke tijd en tegen redelijke kosten nog groter zijn dan deze nu al is, aldus de secretaris generaal. De voorzitter van de conferen tie, Francis Perrin, herdacht aan het einde van zijn openingsrede de onlangs overleden atoomge leerden Frederic Joliot en Ernest Lawrence. Hun ontijdig ver scheiden legt een schaduw over deze conferentie, zo zei hij. De vergadering nam ter nage dachtenis aan de overleden ge leerden staande enkele ogen blikken stilte in acht. De directeur-generaal van het internationale bureau voor de atoomenergie, Sterling Cole, die een overzicht gaf van de werk zaamheden van dit bureau, deel de mee, dat tot nu toe bijna een dozijn landen advies en bijstand hebben gevraagd. De landen, die op atoomgebied vooraan staan hebben aangeboden deskundigen beschikbaar te stellen om door het bureau te worden uitgezon den. Men Is voorts bezig de laat ste hand te leggen aan een over zicht van alle civiele kernreac tors ter wereld, met vermelding van alle essentiële gegevens er van. De directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie, dr M. H. Candau, tenslotte legde onder meer de nadruk op het be lang van het onderzoek naar af doende bescherming van reac- torpersoneel tegen straling. Secretaresse gearresteerd Het te Diisseldorf verschijnen de Westduitse dagblad „Der Mit- tag", meldde maandagochtend, dat te Bonn de secretaresse van een hoge officier, verbonden aan de afdeling „technische ontwik keling" van het Westduitse mi nisterie van Landsveidediging, is gearresteerd. Zij zou inlichtingen hebben ver strekt aan twee medewerkers van de Franse militaire attaché te Bonn. De twee Fransen zouden deze inlichtingen niet aan hun chef hebben doorgegeven, maar aan vertegenwoordigers van een Oosteuropese mogendheid. Op het Westduitse ministerie van Landsverdediging is de ar restatie van een secretaresse be vestigd. Men wilde echter niet mededelen, of dit op vermoeden van spionage was geschied. En op de Franse ambassade te Bonn verklaarde men niets van de gehele zaak af te weten, waar bij werd opgemerkt dat „Der Mittag" dat niet onder de ge zaghebbende Westduitse dagbla den wordt gerekend over spionage spreekt, „terwijl de Frans-Westduitse samenwerking iets dergelijks ongerijmd doet schijnen". Het Westduitse ministerie van Defensie heeft bevestigd, dat VERKLARING VAN MAKARIOS. Aartsbisschop Makarios, de ver bannen patriarch van Cyprus, heeft maandag in een kathedraal te Mytilene op het Aegeïsche eiland Lesbos, verlaard, dat de „Britse regering over de lijken van een half miljoen Cyprioten zal moeten gaan alvorens zij haar plan voor Cyprus in parktijk zal kunnen brengen. vier weken geleden de secreta resse van een hoge officier, (lie op het ministerie bij de afdeling wapenteehniek werkt, gearre steerd is wegens spionage. Zij zou contact hebben onder houden met leden van de Franse ambassade te Bonn. Het voor onderzoek in deze zaak is bijna voltooid. De Franse ambassade in Bonn heeft ontkend, dat zij ooit in lichtingen van de secretaresse zou hebben ontvangen. Aantal staatslieden spreken hun beste wensen uit voor een welslagen van de conferentie Op de openingsdag van de tweede internationale atoomcon ferentie in Genevè heeft 'n aan tal staatslieden de deelnemers boodschappen gezonden, waarin zij hun beste wensen voor het welslagen ervan uitspreken. De voorzitter van de minister raad der Sowjet-Unie, Chroesjt- sjef, verklaart in zijn boodschap te menen, dat het bijeenkomen van deze conferentie grote mo gelijkheden opent voor samen werking en uitwisseling van de laatste ontdekkingen en gege vens op het gebied van atoom wetenschap en -techniek. „Deze samenwerking zou van onvergelijkelijk groter nut zijn als er een verdrag werd geslo ten, waarbij de atoomwapens zouden worden verboden en als deze wapens uit de bewapening van alle landen zouden worden verwijderd. Dan zou het mogelijk zijn de gehele macht van de atoomindustrie in dienst te stel len van vrede en vooruitgang", aldus de Russische premier. Eerste minister MacMillan van Groot-Brittannië zegt verheugd te zijn over deze demonstratie van de bereidheid der naties om samen te werken en van elkaar te leren op het atoomgebied, dat zoveel belooft voor de gehele mensheid. Generaal De Gaulle, de minis ter-president van Frankrijk, her innert er in zijn boodschap aan, dat de conferentie wordt gehou den op een moment, dat alle vol keren der v/ereld de ogen gericht hebben op een nieuwe onmete lijke bron van energie, die of werktuig voor vrede en welvaart, of een wapen voor wereldvernie tiging kan zijn. De Canadese premier Diefen- baker herinnert er aan, dat de eerste atoomconferentie twee jaar geleden de atoomweten schap enorm vooruit heeft ge bracht en spreekt de hoop uit, dat hetzelfde van de nu begon nen bijeenkomst zal kunnen wor den gezegd. Premier Nehroe van India ten slotte uit zich in dezelfde geest. Hij zegt te hopen, dat de confe rentie zal helpen de fundamen ten te leggen voor een blijvende vrede en onderling begrip tus sen de volkeren. Ook president Eisenhower heeft tot dp conferentie 'n bood schap gericht. „De volkeren der wereld geven elk jaar schatten uit ter verbetering van gezond heid, opvoeding en algemeen welzijn. Zij doen dit, omdat zij zich realiseren, dat ziekten en te lage levensstandaarden de broed plaatsen zijn van wanorde en p conflicten. Bijna elke weten- I schappelijke ontwikkeling kan worden gebruikt voor de verho ging van het welzijn der mens heid. De nieuwste en wellicht, machtigste ontwikkeling, waar over wij de beschikking hebben gekregen is de atoomenergie. Ik heb het volste vertrouwen, dat de wetenschap ons zal tonen, hoe haar veiliger te gebruiken en dat te doen op manieren, die onze verbeeldingskracht op het ogen blik nog te boven gaan", aldus de Amerikaanse president. Een hogedrukgebied boven Noord-Europa behield zijn in vloed ook op het weer in ons land. Met zuidoostelijke winden, die nogal krachtig waren, werd droge lucht aangevoerd, waarin vrijwel geen bewolking voor kwam. De temperatuur steeg tot ongeveer 25 graden. In midden- WOENSDAG 3 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.38 5.12 5.52 6.02 n.m. 4.50 5.25 6.05 6.15 ZON MAAN op onder op onder Sept. 3 5.53 19.25 21.19 11.21 4 5.55 19.22 21.51 12.22 5 5.56 19.20 22.28 13.21 en zuid-Duitsland werd koelere lucht uit oost-Europa aangevoerd en steeg de thermometer wèl bo ven 20 maar niet tot 25 graden. Deze lucht zal de komende 24 uur ook ons land binnenstromen. Dat houdt in dat de maximum temperaturen wat lager zullen zijn. Overigens verandert er in het weer weinig. De luchtdruk- verschillen blijven tamelijk groot en daardoor de windkrachten vrij groot. De windrichting is zuid oostelijk en zij blijft dat terwijl de aangevoerde lucht ook weinig of geen bewolking bevat. Op nieuw dus een volop zonnige dag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Zonnig Droog en zonnig weer met een matige tot krachtige oostelijke wind. Iets Jagere temperaturen. DE TOESTAND OP CYPRUS In de Ledastraat in Nicosia, waar reeds veel aanslagen zijn gepleegd, is maandag een Brit se militair neergeschoten. Hij werd ernstig gewond en is la ter aan de bekomen verwondin gen overleden. De Labourpartij zal zich voorts beraden over een beroep op de Verenigde Naties om de Britse verantwoordelijkheid over Cyprus over te nemen. De afdeling Sheffield wil er bij de regering op aandringen om te erkennen dat Engeland geen oplossing meer kan bieden die voor alle Cyprioten aanvaard baar is en om bereid te zijn zich van het eiland terug te trekken. Dit laatste vooropge steld dat de V.N. de verant woordelijkheid overnemen zo lang plannen voor zelfbestuur nog niet verwerkelijkt zijn. Vrijspraak op Cyprus Negen Turkse Cyprioten, zijn maandag vrijgesproken. De rechter verklaarde het eens te zijn met de verdedi ging, dat de verklaringen der getuigen tegenstrijdig waren. De gedode Griekse Cyprioot was een der acht, die in juni bij een aanslag in de omgeving van het Turks-Cypriotische dorp Geunjeli om het leven werden gebracht.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1