LET OP! ROMANCE KOMT BIJ U THUIS! Indonesisch commentaar op overleg tussen Australië en Nederland De strijd voor kust Chi ina s Het visserijgeschil met IJsland Russisch antwoord op Westerse voorstellen over de kernwapenproeven Het Internationaal Astronautisch congres Weeroverzicht WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 12e Jaargang Nr 4462 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen DE AMERIKAANSE ATOOMPROEVEN Nog tien proeven en dan stop Amerikanen lanceren „Snark". Geen Russische waarne mers naar Amer. proeven. AMERIKAANSE REACTIE OP CHROESJTSJEFS ANTWOORD salens j'aèèrt" DE MIJNRAMP IN POLEN De actie van de Franse politie tegen de Algerijenen AANSLAG IN BEIROET. Townsend breekt reis af. RADIO PEKING WAARSCHUWT DE NATIONALISTISCHE BEZETTING VAN QUEMOY CHINA EN CAMBODJA Franse gebieden in Afrika en de nieuwe grondwet AANSLAG IN PARUS. Frankernig bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 3S150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre* Bureau van dit blad, 20 cent meer. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekend gemaakt dat men alvorens de kernproeven te staken nog onge- tien proefnemingen zal veer doen. De commissie deelde mede dat deze tien proefnemingen in de woestijn van Nevada met kern wapens van betrekkelijk geringe kracht zullen worden gehouden. Meer dan de helft der proeven wordt genomen met kernwapens van minder dan een kilo ton (een kiloton staat gelijk met de kracht der ontploffing, die door duizend ton van de bekende springstof t.n.t. teweeg wordt gebracht). Het krachtigste kernwapen zal een ontploffmgskracht van twin tig kiloton hebben. Met de proefnemingen, die in september en oktober zullen wor den gehouden en vóór 31 oktober a.s. voltooid zullen zijn, zal het voor 1958 door de Verenigde Sta ten opgestelde programma voor proefnemingen met kernwapens, dat in mei j.l. is begonnen met de proefontploffingen op het Atol Eniwetok en het eiland Johnston in de Grote Oceaan, voltooid zijn. Verscheidene kernwapens zul len in ondergrondse tunnels tot ontploffing worden gebracht. De overige kernwapens zullen hetzij vanaf torens, hetzij onder aan balonnen tot ontploffing komen. Bij de ontploffingen in tun nels zullen tevoren aan seimolo- gen bepaalde, voor hen van be lang zijnde gegevens, worden verstrekt. Journalisten en andere voor lichters van de openbare mening zullen worden uitgenodigd de proefnemingen in de woestijn van Nevada bij te wonen. Do Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt dat zij za terdagmorgen een internconti- nentaal projectiel van het type „Snark" hebben gelanceerd. De „Snark" heeft een reikwijd te van circa 10.000 km. Eerder deze week werd ook een „Snark" gelanceerd. Deze schijnt tenge- volg van een storm op ongeveer de helft van zijn baan in de Oceaan te zijn gestort. De Sowjet-Unie heeft een Amerikaanse uitnodiging om waarnemers te zenden naar een demonstratie met kernwapens onder laboratorium-omstandig heden afgewezen, zo meldt het officiële Sowjet-persbureau Tass In een nota die in Washington is overhandigd, verklaarde de Sowjet-Unie, dat de demonstra tie alleen maar bedoeld is om voorwendsels te vinden voortzetting van de Amerikaanse kernproeven. Die proeven zijn echter een bedreiging van de ge zondheid van de wereldbevol king. aldus de nota. Het Sowjetrussische antwoord op de voorstellen van Groot-Brit- tunnië en de Verenigde Staten tot het openen van onderhande lingen over de opschorting der proefnemingen met kernwapens is zaterdagavond aan de Ameri kaanse en de Britse ambassadeur te Moskou overhandigd. Het antwoord is gegeven in de vorm van een begeleidend schrij ven bij een afschrift van de ver klaring, welke Chroesjtsjef te genover de ..Pravda" heeft afge legd en die zaterdagochtend door dit officiële dagblad der Russische communistische partij werd gepubliceerd. De drie hoofpünten van Chroestsjefs verklaring waren: 1. Aanvaarding van het Wester se voorstel, om de besprekin gen 31 oktober a.s. te openen, waaraan gekoppeld het voor stel om de conferentie te Ge- nève te houden, 2. Er zou moeten worden ge sproken over een blijvende staking der kernwapenproef- nemingen. 3. De beraadslagingen mogen niet langer dan twee of drie weken duren. In Amerikaanse diplomatieke kringen toonde men zich ver heugd over Chroesjtsjefs ver klaring dat hij bereid is op 31 oktober te Genève besprekingen te beginnen over een overeen komst inzake een verbod op kernwapenproeven met een daaraan verbonden controlesy steem. Maar gezien Chroesjtsjefs mededeling dat de Sowjet-Unie van zijn verplichting geen kern proeven te doen is ontheven, daar de V.S. en Engeland hun (Advertentie) Akapptfwf W apart* eocKtf markt 16 biwwtrijsiroat 9 ttm«uzeg modekapsels in lijn, coupe en kleur; de betere toiletartikeler. met vakkundig advies In de loop van vrijdag heeft men nog 16 lijken van veronge lukte mijnwerkers in Zabrze (Opper-Silezië) kunnen bergen. Hierdoor is het aantal door ver stikking om het leven gekomen mijnwerkers tot 72 gestegen. De ramp in deze Poolse mijn- stad werd veroorzaakt door een brand in de voornaamste lucht verversingsschacht van een der mijnen. De Franse politie heeft in het gebied van Toulon 1.800 Algerij nen gearresteerd. Later werden ze weer op vrije voeten gesteld. De politie maakte bekend dat zij in een verlaten jacht in de haven van Saint Tropez 4.000 pa tronen heeft aangetroffen. De laatste benzinetank van het grote oliedepöt te Mourepiane bij Marseille, die nog steeds brand de na de aanslag van Algerijnse Wiboteurs, is zaterdag in de lucht gevlogen. Te Beiroet is zaterdagmorgen e®n aanslag gepleegd op Mahdi el Samarai, voormalig militair attaché van Irak in Beiroet. Hij werd niet geraakt. Kolonel Samarai wordt er door h? f)u't'ige bewind in Irak van eschuldigd dat hij deelgenomen Syrië aa" sarnenzwerir|g tegen raT oge1? Reuter werd El Sama een PI gewond. Hij is naar WopereIrnd gebracht en direct wJerd in een drukke söhrto 'ee8d- Twee mannen auto On rtanuit een snelrijdende P de wagen van Stenaral. Kolonel Peter Townsend heeft zijn tweede wereldreis afgebro- v .ken. Hij is zaterdagochtend uit Venetië in Parijs aangekomen. Townsend wilde niets verklaren tegenover journalisten die hem zaterdagochtend in Parijs op wachtten. Hij was vergezeld van de Amerikaanse cineast die een film van ^un belevenissen zou maken. kernproeven hebben voortge zet om „.militair voordeel" te behalen, blijft het een open vraag of de Russen de proeven al dan niet zullen hervatten, zo merkte men op. Zoals bekend hebben de Amerikanen in hun voorstellen van de vorige week verklaard dat zij de kernproeven voor een jaar zullen stopzetten mits de- Russen de proeven niet zullen hervatten. Er is maar weinig kans op dat de V.S. Chroesjtsjefs hernieuw de eis. dat men moet komen tot een blijvende stopzetting van de kernproeven, zonder rekening te houden met andere ontwape ningsmaatregelen, zullen aan vaarden. In Londen is Chroesjtsjefs verklaring met instemming be groet. Een woordvoerder van het Foreign Office verklaarde, dat het wachten nu is op het officiële Russische antwoord op de Weste lijke nota waarin de conferentie van 31 oktober werd voorgesteld. VERJAARDAG PRINSES YVILHELMINA. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft zondag in intieme kring in het landhuis „Den Ruigenhoek" te Seheveningen haar 78ste ver jaardag gevierd. De communisten hebben hun bombardement van Quemoy tot zaterdagmorgen vroeg voortge zet, aldus is in Taipeh meege deeld. Het officiële nationalistische persbureau heeft zaterdag be kendgemaakt dat een sterke formatie vliegtuigen van de na tionalistische luchtmacht 'n ver kenningsvlucht heeft gemaakt boven de eilanden voor de kust en de kust van het vasteland. Deze „demonstratie van kracht" werd met grote instemming be groet door de verdedigers van de eilanden voor de kust, aldus het persbureau. Van bevoegde Amerikaanse zij de op Manilla heeft men tegen over een correspondent van A.F.P. verklaard, dat de eenhe den van de zevende vloot, die op het ogenblik in de Straat van Formosa opereren, opdracht hebben gekregen elk contact met de communistische amfibiestrijd krachten, die een aanval op Que moy zouden doen, te vermijden. Washington schijnt besloten te hebben een oorlog in de Stille Oceaan te voorkomen. Het lijkt dan ook waarschijnlijk (lat de V. S. Quemoy aan zijn lot zullen overlaten. In Manilla circuleert het ge rucht dat de Amerikaanse mili taire adviseurs op Quemoy het eiland al hebben verlaten. Het nationalistische garnizoen op Quemoy zou niet meer gera vitailleerd kunnen worden door de zware bombardementen van de communistische artillerie. Generaal Yoe Jae Hoeng, voor zitter van de Zuidkoreaanse ge nerale staf, heeft bij aankomst op Formosa verklaard dat Zuid- Korea bereid is nationalistisch China te steunen met troepen, vliegtuigen en andere militaire middelen als de communisten een aanval zouden doen. De generaal is naar Formosa gekomen om de toestand ter plaatse te kunnen bestuderen. Radio Peking heeft de natio nalistische bezetting van het eiland Quemoy aangemaand om „ogenblikkelijk het verzet te staken en terug te keren naar het vaderland, anders zult ge ge heel vernietigd worden". Volgens de omroeper zijn de land- en zeestrijdkrachten van communistische China „een blokkade van Quemoy begon nen, dat geheel onder bereik van het communistisch geschut ligt en door luchtaanvallen vernietigd zal worden". Hij riep op om te trachten de na tionalistische bevelhebber over te halen het verzet te staken en naar volk-China over te steken, „waar de regering u zal belonen met hetgeen u ver dient". i,ZrVi Cmors:en negen uur heeft dr Wernher von Braun, de technische directeur van de af deling geleide projectielen van de Redstonebasis te Huntsville (Alabama), een voordracht ge houden over het lanceren van de „VerKeiuiei en over een deel van de gegevens, verzameld uit de waarnemingen. Hij wenste de leden van de Russische delegatie geluk met de resultaten van hun Snoet niks en merkte op, dat de acht minuten, welke verliepen alvo rens men wist, dat de Verken ner" in zijn baan was gekomen de moeilijkste van zijn leven waren geweest. Dr. Von Braun was van mening dat het een goede gedachte is geweest een deel van de arbeid, vervat in het internationaal geofysisch jaar. voort te zetten. Bovendien achtte hij het van groot belang, dat in de toekomst nauw zal worden samengewerkt voor het verzamelen en uitwisselen van gegevens over de ruimtevaart in al zijn aspecten. Vervolgens ging dr. Von Braun over tot het verstrekken van details over het lanceren van de Amerikaanse satellieten een en ander verduidelijkend met licht beelden. De raket van het Amerikaanse leger, vervaardigd in het Redestone-Arsenaal, had grote brandstoftanks. Boven dien werd geen alcohol gebruikt maar hydyne, waardoor de krachtontwikkeling aanzienlijk kon worden vergroot. De eerste trap was na 155 seconden uitge brand en enkele seconden later maakte deze zich automatisch van het gedeelte van de raket los. Dr. Von Braun beschreef de werking van de andere „trap pen" en deelde mede, dat de baan van het projectiel met ra dar was gevolgd en dat de ont vangen signalen aangaven hoe de versnellingen werden opge bouwd. De tweede, derde en vierde tevens laatste trap brandde elk slechts 5 seconden. Gebleken is, dat de hoek, waar ender de -kunstmaan tenslotte in zijn baan kwam, slechts 0,8 graad afweek van de berekende. Met het lanceren van de eer ste „Verkenner" stelde men zich ten doel de temperatuur te me ten hoog boven de aarde, het aantal micro meteorieten en de kosmische stofdeeltjes te no teren, alsmede om het effect te constateren, dat deze verschijn selen hebben op de oppervlakte van de kunstmaan. De eerste resultaten Inzake de kosmische stralingen waren fascinerend, waarbij 35.000 stralingen per seconde werden geteld, toen de Explorer I en de Explorer III de grootste hoogte hadden bereikt, boven Zuid-Amerika. Misschien is dit getal nog met eens hoog genoeg, aldus dr. Von Braun, maar de instrumen ten konden het dan ook niet verwerken. Alleen een klein ge deelte van deze stralingen be vatte energie van hoge Massifi catie. Men heeft niet kunnen nagaan, waar deze stralingen vandaan komen, van de zon of uit de interplanetaire ruimte Het instrumentarium in Explo rer IV en V is speciaal samen gesteld met het doel deze stra lingen nader te onderzoeken. In dit verband liet men de instru menten voor de micro meteorie ten en voor de temperatuurme- tingen vervallen. Men had bij het lanceren berekend, dat de Explorer in 106 minuten rond de aarde moest zijn gecirkeld, doch het waren er acht minu ten meer. Explorer I is nog steeds in zijn baan, maar de batterijen zijn uitgebrand. Explorer III cirkelde 1260 maal rond de aarde en verdween op 28 juni, na sinds 26 mei in de ruimte te zijn geweest. Von Braun eindigde als volgt: Met de Amerikaanse kunst manen, de Explorers, konden wij een wezenlijke bijdrage leve ren ten aanzien van onze ken nis en wetenschappelijke be grippen van de ruimteproble men. Ik hoop, dat na deze start de astronautische wetenschap zich sterk zal ontwikkelen. Sinds het laatste congres in Barcelona is er wel wat veran derd. Toen meenden miljoenen mensen, dat de astronautische wetenschap als belachelijk moest worden bestempeld. Nu, een jaar later, mag ik wel zeg gen, dat de astronautische we tenschap gerangschikt kan wor den onder dé allerbelangrijkste takken van wetenschap" in de wereld van de mensheid, de aarde, onze kleine planeet, waar de kunstmanen nu in honderd of minder minuten omheen cir- celen, is te klein geworden voor oorlog en tweedracht. Zowel in officiële als in poli tieke kringen in Indonesië ziet men met spanning uit naar de resultaten van de besprekingen, welke in Den Haag tussen de Nederlandse en Australische mi nisters van Buitenlandse Zaken worden gevoerd. Over het algemeen verwacht men een bekendmaking over voortgezette samenwerking tus sen Australisch Nieuw-Guinea er. het Nederlandse, westelijke deel van dit eiland, dat door Indone sië wordt betwist. Communistisch China heeft Cambodja onvoorwaardelijk meer steun toegezegd om zijn econo mische onafhankelijkheid te ver zekeren, zo heeft prins Norodom Sihanoek, de eerste minister van Cambodja, woensdag bij zijn thuiskomst van een bezoek aan Peking medegedeeld. China zou bovendien krachtig de neutrali teit, soevereiniteit en onschend baarheid van het Cambodjaanse gebied steunen. Felix Houphouet-Boigny, één van de ministers van staat in het kabinetDe Gaulle, heeft als zijn oordeel te kennen gegeven dat alle Franse gebieden in Afrika bij de komende volksstemming de voorgestelde grondwet zullen aanvaarden. Hij zei dit bij zijn terugkeer uit Abidjan aan de Ivoorkust. De minister verklaarde dat de voorstellen van De Gaulle zul len worden aanvaard niettegen staande de zeer betreurenswaar dige incidenten te Dakar, die te gen de Franse premier waren gericht. De wijsheid en het gezonde verstand van de Afrikanen zullen weerstand bieden aan de cam pagne van de minderheid, aldus Houphouet-Boigny. Er heerste evenwel geen bij zondere bezorgdheid naar aan leiding van de beri: hten, dat Ne derland zou trachten tot een militair bondgenootschap met Australië te komen ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea. Tegenover de correspondent van het A.N.P. motiveerde de woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken dit ontbreken van be zorgdheid als volgt: „Wij hebben bekendgemaakt, dat wij het ge bied niet zullen aanvallen, en Australië heeft verklaard geen militair verdrag met Nederland over West-Irian te zullen slui ten." De woordvoerder, Ganis Har- sono, voegde hier nog aan toe, dat de herhaalda verzekeringen van Australië en Nederland dat zij de bevolking van Nieuw-Gui nea op zelfbestuur voorbereiden, naar de mening van Indonesië louter „politieke beweringen" zijn. „Wij geloven niet, dat er het zij door Nederland, dan wel door Australië ernstige pogingen wor den gedaan om de bevolking al daar gereed te maken voor zelf bestuur". „Beide landen hebban toegegeven, dat zij in hun pogin gen in dit opzicht geen vooruit gang hebben geboekt." De officiële reacile op het be zoek van de Australische minis ter van Buitenlandse Zaken, Ca sey. aan Nederland weerspiegel de zich in de commentaren van de pers in Djakarta. De invloedrijke nationalistische „Suluh Indonesia" verondersteld dat Nederland de huidige crisis in de Straat "van Formosa als ar gument zou kunnen gebruiken om Australië te overtuigen van de noodzaak van een militair verdrag met Nederland ten aan zien van westelijk Nieuw-Guinea. Het blad voegde er echter aan' toe. dat „de houding der Austra lische regering bliik geeft van een grotere mate van begrip voor de door Indonesië genomen stap pen". De Deense regering heeft alle vissersvaartuigen van Denemar ken en de Faroër aangeraden de nieuwe twaalfmijlszöne rondom IJsland te eerbiedigen, in af wachting van een bijeenkomst van de ministers van Buitenland se Zaken van de Noordatlanti- sche-verdragsorganisatie. De Deense regering had zater dag besloten te vragen om een conferentie van Navo-ministers van Buitenlandse Zaken. Men gelooft, dat Engeland gunstig heeft gereageerd op een Amerikaans verzoek om zelfbe heersing en matiging in het ge schil over de nieuwe visgrens, temeer daar uit berichten uit Reykjavik zou blijken, dat de IJslandse patrouilleschepen er zich wellicht voorlopig, toe zul len beperken treilers die de voorschriften overtreden, op de zwarte lijst te plaatsen. De Britse regering zegt in een zondagavond uitgegeven officiële verklaring, dat zij de onderhan delingen over het visserijgeschil met IJsland zal voortzetten, maar in afwachting van een overeen komst „het recht van de Britse schepen in volle zee moet hand haven". De verklaring valt samen met het van kracht worden van de uitbreiding van IJslands visserij- grenzen van vier tot twaalf mijl op 1 september. De Britse regering deelt mee, dat IJsland tijdens de onderhan delingen onder auspiciën van de Noordatlantische verdragsorga nisatie te Parijs twee compromis oplossingen waren voorgesteld, welke beide waren verworpen. De eerste zou de IJslandse vis sers een „royaal deel" van de to tale vangst in het gehele gebied rondom IJsland hebben gegaran deerd en belangrijke gebieden zouden uitsluitend voor IJslandse vissers gereserveerd worden. Volgens de tweede oplossing zou een gordel van zes mijl langs het grootste deel van IJsland voor IJslandse vissers gereser veerd worden. Bovendien zouden in enkele belangrijke gebieden concessies aan IJsland worden verleend. Deze regeling zou voor drie jaar gelden of korter indien er eerder op een conferentie overeenstemming over territo riale wateren en visserijgreaeen zou worden bereikt. De IJslandse regering eiste echter, dat de andere betrokken regeringen het recht van IJsland om zijn visserijgrenzen tot 12 mijl uit te breiden zouden erken nen. Zij was niet bereid een re servering van rechten door an dere partijen in een overeen komst op te nemen, aldus de Britse verklaring. Uit gezaghebbende bron wordt te Londen vernomen, dat Enge land bereid is een conferentie van ministers, zoals Denemarken heeft voorgesteld, of verdere be sprekingen van deskundigen bij te wonen. De onafhankelijke „Times oE Indonesia" prees de verklaring van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Suban- drio, dat Indonesië niet passief zal blijven tegen enige tegen In donesië gericht militair bondge nootschap. Het blad betoogde, dat „zelfs zonder aan gewelddadige of zelfs aan vergeldingsmaatregelen te denken, Indonesië slechts zijn tijd behoeft af te wachten en dat de wereldmachten zich tegen Nederland zullen keren; het duurt niet meer zolang of een overweldigende meerderheid der volkeren en van het mensdom zal het Nederlandse bewind over West-Irian beschouwen niet al leen als een belediging voor Azië, maar voor de gehele beschaafde wereld, en als een poging o.m de loop van de historische vooruit gang tegen te houden". MINISTER CASEY VER TROKKEN. Zowel minister Casey als mi nister Luns, die hem samen met de Australische ambassadeur in Nederland, de heer H. McClure Smith en de minister voor Over zeese Gebiedsdelen mr G. Ph. Helders uitgeleide deed, noemden de besprekingen over Nieuw- Guinea met nadruk „buitenge woon vruchtbaar". Minister Ca sey meende zelfs in lange tijd niet zulke nuttige besprekingen met een buitenlandse ambtsge noot te hebben gevoerd. De Australische minister van Buitenlandse Zaken Casey, die vrijdag en zaterdag in Den Haag met zijn Nederlandse ambtgenoot minister mr. J. M. A. H. Luns besprekingen over Nieuw-Guinea heeft gevoerd, is zaterdagmiddag om kwart vóór zes van Schiphol met het lijntoestel van de B.E.A. naar Londen vertrokken. Een Algerijn heeft zaterdag op een Parijs station geschoten op een jonge militair. De soldaat werd zwaar gewond. Een meisje werd licht gewond door een ket sende kogel. De Algerijn wist te ontvluchten. De soldaat is later overleden. Achteraf blijkt, dat het meisje door een terugketsende kogel licht is gewond toen politieman nen op de vluchtende Algerijn schoten. De Franse regering heeft za terdagochtend onder leiding van generaal De Gaulle vergaderd. De maatregelen die de minister van Binnenlandse Zaken, Pelletier, feeds tijdens De Gaulles afwe zigheid had genomen ter bestrij ding van de Algerijnse activiteit in Frankrijk, werden goedge keurd. Voorts kreeg Pelletier nog „de nodige extra middelen". Wat dit inhoudt is niet bekend ge maakt. Boven Noordwest-Rusland ligt een uitgebreid en krachtig hoge- drukgebied. Het heeft een uit loper over Duitsland. Over dat land waaien dan ook zuidooste lijke winden die warme lucht aanvoeren. Boven West-Europa, in 't bij zonder West-Frankrijk en Enge land, is vochtige en koelere lucht aanwezig. De scheidingslijn tussen deze twee luchtsoorten lag zondag de gehele dag boven Nederland. In het zuidwesten en westen werden maar maximumtemperaturen van omstreeks 20 graden geme ten, terwijl in het noorden, oos ten, midden en zuidoosten het kwik tot omstreeks 28 graden sieeg. Daar was ook minder bfc wolking en na de ochtenduren ook geen mist of nevel meer. Zondagavond lag een kleine storing aan hét front boven de Alpen. De storing op zichzelf had niet veel te betekenen. Maar ze ging gepaard met iuchtdrukda- lingen. Dat heeft tot gevolg dat zuidoostelijke wind over Duits land en een groot deel van ons land gehandhaafd zal blijven en mogelijk nog iets krachtiger wordt. Daarmee is de aanvoer van iets drogere en nog steeds warme lucht verzekerd. De on. weerskans in deze lucht bestaat wel, maar moet klein genoemci worden. DE ZOMER VAN 1958. Het K. N. M. I. deelt mede: De gemiddelde temperatuur van de drie zomermaanden juni, juli en augustus bedroeg te De Bilt 16,2 graden Celsius tegen 16,4 graden Celsius normaal. Het was over het algemeen een weinig kouder dan in de zomer van het vorige jaar. Het aantal zomerse dagen was te De Bilt 11 tegen 19 normaal. Augustus leverde er hiervan 5, de beide andere maan den elk 3. Van de 92 dagen, die de drie zomermaanden tellen, waren er 36 aan de warme kant. Het aantal uren zon bedroeg te De Bilt 537 tegen 615 normaal, het aantal uren regen 137 tegen 93 normaal. Het is vrijwel over al in het land aan de natte kant geweest, hoewel minder dan in het vorige jaar. In het oosten was het over het algemeen nat ter dan in het westen. Op 52 dagen werd daarbij ergens on weer gehoord tegen 47 dagen normaal. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot maandag avond. Minder drukkend. Overwegend zonnig en aanhou dend warm tot vrij warm weer met een kleine kans op een bui. Matige wind, in hoofdzaak zuid oostelijk. In het zuidwesten van het land tijdelijk mist. DINSDAG 2 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 4.05 4.19 Terneuzen 4.40 4.54 Hansweert 5.20 5.34 Walsoorden 5.30 5.44 ZON op onder Sept. 1 5.50 2 5.52 3 5.53 4 5.55 MAAN 19.29 19.27 19.25 19.22 op 20.27 20.51 21.19 21.51 onder 9.16 10.19 11.21 12.22

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1