NS I1CI :lt \Jote de /touw Moeder hield toch van haar LET OPÜ ROMAN CE ,J°rrr™N; U T H U I S U yermogens Teuef" glbond en KOMT BIJ xïïr"v,n - SS LET OP! KOMT BIJ Nieuwe Wasmachine LET OP! ROMANCE KOMT BIJ U THUIS! Menu van de week rangers Over opvoeding gesproken Voor het eerst naar de «Grote School» VOETBAL HOE ZIT DAT met de Perzische tapijten? kast Telef. 2573 U kunt niet alles weten Een eenvoudig jurkje )ETBALPROGRAMMA K. N. V. B. DAG 31 AUGUSTUS. ;ETAALD VOETBAL.) ERE DIVISIE. Blauw Wit. —Sportclub Enschedé. JCFeijenoord. MVV. Scheveningen Holland Sp. .—VVV. -Ajax. ia '54Willem II Elinkwijk. ERSTE DIVISI£ A: Volendam. -Alkmaar. ERSTE DIVISIE B: ilewijckersHVC. VVEEDE DIVISIE A: LONGA. AVEEDE DIVISIE B: itiaPEC. zaalZwolse Boys. edese Boys—Oosterparkers itas—Be Quick. 3FEICTELE OPENING RREIN „TERN. BOYS". een drietal wedstrijden hedenmiddag in het Zui- rtpark het nieuwe terrein Tern. Boys", officieel in ge- genomen. de hoofdschotel van de tmoeting tussen de Boys en pas naar de 4de klasse B. gepromoveerde AZW twee juniorenwedstrijden elftal van AZW wordt, men ons mededeelde, aan waantje opgewacht door het oer- en pijpercorps „Irene", eneens haar medewerking :nt aan de officiële inge- name en de gasten uit Axel het veld zal begeleiden, wedstrijd Tern. Boys vangt aan om 4.30 uur. Djakarta laat Min Tang-Chinezen arresteren woordvoerder der Indone- militaire autoriteiten blijkens een bericht van idonesische persbureau „An- donderdag te Djakarta igedeeld, dat de Indonesi- politie, bij kortgeleden uit- rde aanvallen, aanhangers te Chinese nationalistische der Kwo Min Tang heeft esteerd. woordvoerder voegde hier- oe, dat de Indonesische auto- en de Kwo Min Tang had verboden, „omdat zij over onwederlegbare bewijs be iken. dat „haar optreden de he id van de Indonesische in gevaar kan brengen". UZEN KIND EN KARAKTER Er zullen maar zelden twee zusjes zijn, die zo weinig op elkaar lijken als Toetie en Noortje. Toetie, de jongste, is een klein beeldje, dat door haar charmante maniertjes en mooi gezichtje iedereen voor zich inneemt; al op en top een klein koket vrouwtje, weet zij precies hoe zij haar bekoorlijkheid uit moet buiten. Noortje is onhandig, dood-verlegen, blinkt in niets uit en sleept als een loden last het besef van haar lelijkheid overal mee. Ze draagt een bril en heeft rood haar. luk. Moeder had partij voor haar getrokken. Moeder hield tóch van haar. MARCELLE. (Nadruk verboden). (Advertentie) Misschien zou het zo erg niet geweest zijn, als ze niet altijd de vergelijking met Toetie vlak naast zich had. Een vergelijking, die hopeloos in haar eigen na deel moet uitvallen. Hoe vaak ze het al niet heeft moeten horen, als vreemde mensen hen samen zagen: „Zijn jullie zusjes?" In de ongelovige verbazing lag voor het lelijke eendje het ontzaglijk krenkende. Temeer omdat ze dan telkens de plagend spotten de blik in de ogen van haar mooie zusje opving. Toetie kon harteloos zijn. Als er nieuwe kleren voor de kinde ren gekocht moesten worden, koos zij met groot raffinement altijd kleuren, die Noortje met haar rode haar niet dragen kon. Liefjes zei ze dan: „Noortje moet maar wat anders nemen, mam. Maar ik wil dit zo graag. Het zal me zo snoezig staan". En om dat alles haar inderdaad snoezig stond en het een genot was, om naar haar te kijken in die lieve kleurtjes, zwichtte moeder elke keer weer, zonder te beseffen, wat ze haar oudste aandeed. Noortje werd dan afgescheept met iets wat ze in haar hart ver foeide en moeder zuchtte; „Het is ook zó moeilijk met dat bie- zondere haar van jou". Met dat „biezondere haar" be doelde moeder natuurlijk dat ..afschuwelijke haar", dacht Noortje bezeerd. Met Toetje kon moeder eer in leggen. Aan Noor tje was niets besteed. .Moeder houdt niet van me", begon ze bitter te denken. Moe der wist, hoe onbarmhartig Toe tie haar soms plagen kon en ze er steeds op uit was, haar zusje met alles te overtroeven. Waar om hielp moeder haar dan nooit? Waarom kwam ze niet voor haar op en zette Toetie eens flink op haar plaats? Omdat Toetie mooi en aan trekkelijk was, omdat alles haar lief stond en ze met haar char mante maniertjes ieder om haar pink wist te winden, terwijl zij, Noortje, lelijk was en niemand graag naar haar keek Al vroeg leerde Noortje be grijpen, dat de weg, die de lelij- ken en onaantrekkelijken in hét leven af te leggen hebben, de weg van de eenzaamheid is. En zeker als je een zusje had, die zo verlammend op je inwerkte, omdat je in alles bij haar achter stond. Op een dag, dat Toetie in 'n biezonder plagerige bui was, riep ze: ,,Ik geloof nooit, dat jij bij ons hoort. Je bent vast een ondergeschoven kind met je rode haar". Eén ogenblik was het of Noortjes hart stil- T~) f\ TV /j A |\|I IT stond. Maar op hetzelfde mo- XvVvlVTAAiN V Ei ment kwam moeders hand op Toetie's wang neer. „Hoe durf je dat tegen je zusje te zeg gen, harteloos kind", zei moe der bleek van boosheid. In Noortjes hart smolt alle schrik t t f-pi T T T T T O t en angst en eenzaamheid weg I voor een groot gevoel van ge- C JL JL A X In hoeverre kan opvoeden resultaten opleveren? (Advertentie). „Hef is boter aan de galg gesmeerd", hoort men wel eens zeggen, wanneer het over de opvoeding van een kind gaat, dat een moeilijk karakter heeft. Hiermede wil men aangeven, dat opvoeden in dit geval geen zin heeft omdat de geestelijke eigen schappen van dat kind van dien aard zijn, dat er niets aan te veranderen valt. Hiermede komen we op het punt waar we eens over willen praten; in hoeverre kan op voeden resultaten opleveren? Men hoort wel eens de me ning verkondigen, dat opvoe ding nutteloos en overbodig is, omdat de mens nu eenmaal is I zoals hij is en daar in wezen weinig of niets aan valt te ver anderen. Dit zou een gevolg zijn van het feit, dat aan de geeste lijke eigenschappen, dié het kind via de erfelijkheid bij de geboorte heeft meegekregen, niets te verbeteren valt. Gevallen als hierboven ge noemd van moeilijke kinderen waar de opvoeders geen raad mee weten, dienen dan als be wijs, evenals die van enkelingen die het ver brachten, doch vrij wel geen opvoeding genoten en alles zelf deden. Is het werkelijk waar, dat wij niet in staat zijn door middel yan opvoeding regelend op te treden? Dit zullen we eens na der bekijken. hif h 'nderdaad een feit, dat roLo get30°rte van een kind mnu,„J^s'staat welke aanleg liike nrlL1»'611 wat ziJn geeste- TT TUT TT C T kere Vgrenz er t e °a a rf zl en h'J zal h>er nooit bovenuit hoewel tegenwoordig de ta pijten en kleden meestal machinaal vervaardigd worden, blijkt er toch nog grote vraag te bestaan naar de beroemde handgeknoop te Perzische tapijten. -.- daar in het Oosten het ta- PiJt dezelfde plaats in neemt, in het huishouden mlr.°nv een ameuble- E, T. *Jet vanzelfspre- e v'oerbedek- cwL van de taaiste tèrieur.n Van het in" ...de techniek om deze tanii ten met de hand te maken is reeds zeer oud vende nomadenstammen hadden reeds behoefte aan warme grondbedekkine en vervaardigden met behulp van eenvoudige aerppi schappen reeds kleden en tapijtjes. De manier van hTder de stammen was echter zeer verschil lend en men onderscheidt daardoor verschillende knopen, waarvan de sen- rie hT T6 chl°rdusknoop kwam men''elfs"toeten bruikt men hoofdzakeliik wol, die geleverd wordt door schapen, kamelen en angorageiten. Ook katoen en zijde worden, zij het in mindere mate, gebruikt. de wol is stevig, maar toch soepel, heeft bovendien een grote elasticiteit en is van een buitengewoon mooie glans. Naast de natuurlijke wolkleur heeft, men andere schitterende kleuren ver kregen door het combine ren van plantaardige en dierlijke kleurstoffen, hoe wel ook hier de moderne manier van de kunstmati ge kleurstoffen zijn intrede reeds heeft gedaan, de motieven, die in de ta pijten en kleden worden verwerkt, zijn meestal fan tasie van de maker zelf, hoewel ook een reeds ge maakte tekening tot onder werp dient. Porceleinen voorwerpen zijn een gelief koosd onderwerp, maar meestal gebruikt men toch dieren en planten als voor beeld. zo ziet men, dat ook hier de levende natuur inspira tie geeft tot het maken van kunstprodukten. (Nadruk verboden.) kunnen komen. Deze grenzen zijn voor alle mensen verschil lend. Een kleine groep eigenschap pen is dadelijk bij de geboorte aanwezig en zal zich in die eer ste periode ook manifesteren. Daarna krijgen we een uitbrei ding van het terrein dat auto matisch gebeurt, maar dan zijn we aan het einde van de dingen waarop wij geen invloed zouden kunnen uitoefenen. Het overige braakliggende terrein kan be werkt worden. Onderzoekingen wezen uit, dat dit in de meeste gevallen een zeer uitgebreid terrein is, waar nog alles mogelijk is en waarbij we rekening moeten houden met bepaalde erfelijke eigenschappen die zich nog niet geuit hebben, doch sluimeren. DE VERRASSINGEN Dan begint men met de op voeding van het kind en het is geheel afhankelijk van het ge volgde systeem, welke eigen schappen als een verrassing tevoorschijn zullen komen. Het is echter een uitgemaakte zaak, dat het mogelijk is be paalde aanwezige ongewenste eigenschappen te onderdrukken door het opvoedingssysteem, althans wanneer men dit dade lijk bij verschijnen doet. Daar entegen is het ook mogelijk be paalde gewenste eigenschappen door middel van de opvoeding extra te laten uitkomen, ze te activeren en op te voeren tot het maximum waartoe ze voor beschikt zijn. Het komt er derhalve op neer dat een goede opvoeding wel degelijk nut heeft. Het is ech ter niet zo als men vroeger dacht, dat de opvoeding alles is en de gehele mens maakt. Evenmin is het zo, dat opvoe ding geen zin zou hebben en de mens is, zoals hij is. REGELEN IS MOEILIJK De gulden middenweg is de enig ware en juiste, namelijk dat de opvoeding wel nut en zin heeft, doch zuiver als regelaar van de aanwezige eigenschap pen, waarbij de opvoeding niet in staat is ze te drukken onder een minimum en niet hoger kan opvoeren dan het erfelijk toegestaan maximumhiertus sen ligt het werkterrein. Bij elke opvoeding dient men rich echter af te vragen, welke goede en slechte eigenschappen sluimeren er? Hoe zorg ik er voor. dat de nog onbekende minder gewenste eigenschappen niet opduiken en naar voren treden en hoe peur ik de ge wenste eigenschappen en voer ze op? Dit is het gehele pro bleem van de opvoeding op geestelijk terrein. Duikt" een minder gewenste eigenschap door omstandigheden of fout in de opvoeding op, dan is het zaak deze eigenschap te belet ten zich verder te ontwikkelen, maar dit stoppen moet op de juiste manier geschieden. Om hieruit een keuze te maken is wel een der moeilijkste taken die de opvoeder gesteld kunnen worden, want via actie en reac tie kunnen weer andere onver moede eigenschappen worden opgewekt. Wanneer het de opvoeder echter gegeven is zijn taak op de juiste wijze uit te voeren, dan is opvoeding een zegen. (Nadruk verboden.) EN WEDEROM genieten wij van 't wondermooi gebeuren Hoe prachtig praalt en pronkt de hei in purperpaarse kleuren! De zon komt met haar gouden gloed het sprookjeskleed verlichten: Een weeldespel; een overvloed van kleur- en vèrgezichten. Landgenoot, als u komt kijken, (iedereen is invité Neem dan desnoods een klein takje, of, desnoods, méér takjes mee. Maar, als 't kan, wees wat bescheiden, u begrijpt toch. wel, misschien: Wat U wégplukt, kan een ander, dat is logisch, niet meer zien, Aan een vaasje met wat heide hebt u werkelijk niet veel, Heide is het allermooiste als u 't ziet in zijn gehéél- 't Is net als met Nederlanders; stuk voor stuk niet intressant, Maar, al één complex bekeken, vormen zij een prachtig land. En nóg iets: als U komt plukken, 't Is een kleine moeite maar, Zorg dan voor een mes of mesje, of een schaartje of een schaar. Ruk de hei niet uit mét wortels, néém de bloem, maar spaar de plant, Anders groeit er op dat plekje 't volgend jaar geen hei, maar zand. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden.) Een Nederlandse industrie I (D.R.U.) heeft, na geruime tijdl experimenteren, een nieuwe wasmachine gefabriceerd, die op de komende Najaarsbeurs in Utrecht voor het eerst zal wor den getoond. Het is een hydraulische trom mel-wasmachine (genaamd „Aquamatic"een z-g. water druk-machine, die wordt aange dreven door leidingwater. Via een slang wordt de machine aangesloten op een gewone drinkwaterkraan. Een druk van 2 a 3 atmosfeer, zoals die door elke waterleidingmaatschappij wordt gebruikt, is reeds vol doende. De installatiekosten van de machine worden zeer gering genoemd, n.l. de kosten van twee plastic slangen voor aan- en afvoer. Door de waterdruk aandrijving loopt de machine geruisloos. Het apparaat is tril- lingvrij en er treedt geen slij tage van kostbare onderdelen op. Inmiddels is op het aandrijf mechanisme octrooi aange vraagd. De machine is mechanisch ongevaarlijk. De draaiende trommel stopt automatisch, wanneer men met de hand tus sen trommel en kuip zou ko men. Door het ontbreken van elektriciteit bestaat er geen ge vaar voor kortsluiting of stroomschokken. De mantel is van een milli meter plaatstaal gemaakt en is vormvast door druk van 40 ton. De machine is in- en uitwendig dubbel geëmailleerd op een ge- decapeerde staalplaat. Kuip en trommel zijn loog bestendig. De drie trommellokken tillen het wasgoed op, laten het uit druipen en dompelen het weer in het sop. Deze continu-was- sing geeft volgens de fabrikan ten een grondige reiniging. TROOST VOOR MOEDERS ONDERWIJS IS EEN ZEGEN Omstreeks het zesde levensjaar voltrekken zich hij hei kind aanmerkelijke veranderingen naar lichaam en geest. De kinderen worden langer'en magerder. Ze verliezen de klcuterproporties van hoofd, romp en ledematen. Dit gaat samen met een rijping in psychisch opzicht, die hen geschikt maakt voor het schoolgaan en de daaraan ver bonden verstandsoefening. De heftige bewogenheid van het gevoelsleven, waardoor de kleuterjaren worden ge kenmerkt, ligt nu achter hen. ZE WILLEN IETS LEREN De schooltijd is in geestelijk opzicht een rustige periode, nieu we onrust komt eigenlijk pas weer in de puberteit. Niet bij alle kinderen treedt de „schoolrijp- heid" op hetzelfde ogenblik in. De een bereikt dat punt veel eer der, dan de ander. Sommigen zijn op hun vijfde jaar al echte schoolkinderen om te zien en ook in hun ma nier van doen; ze willen dan graag ook wat „lezen". Het zou goed zijn als hun geest dan werkelijk voedsel kon krijgen, maar jammer genoeg is ons onderwijs over het algemeen niet zo soepel ingericht, dat hiertoe mogelijkheid bestaat. Arme madame Curie, die als klein meisje ontzettend bang was iets heel ondeugends te hebben gedaan, omdat zij zich zelf leerde lezen! Door automatische omkering van de trommel-beweging wordt „knoedelvorming" voorkomen. Het wassen geschiedt gelijkma tig. In de machine heeft men 15 liter zeepsop nodig en voor de aandrijving 55 liter leiding water, dat opgevangen wordt en als eerste spoelwater kan wor den gebruikt. De afmetingen zijn: hoog 78 cm, breed 50 cm en diep 38 cm. De vulling van de kuip en de trommel met sop en spoelwater geschiedt van bovenaf, het ge wicht van de machine is 27 kg. (Advertentie.) 9 Krijgt u nieuw linoleum in huis? Snijdt dan wat extra stukjes om onder de poten van kasten en bedden te leg gen. U voorkomt hier de le lijke moeten mee. Linnen verdient de voorkeur boven katoen, speciaal voor handdoeken en keukendoeken. Het neemt gemakkelijker en meer vocht op. Q Gebruik uw stofzuiger voor het reinigen van kleden en lopers. Kloppen is uit den boze. Schilderijen en spiegels die aan vochtige muren hangen, hebben niet zo veel te lijden, als men er stukjes kurk ach ter plakt. Kurk in een fles? Een kurk kan men uit 'n lege fles ver wijderen, door ammoniak in de fles te gieten. De kurk lost in enkele dagen op. Spijker in de muur slaan. U zult een spijker gemakkelijker in de muur slaan als u van tevoren een beetje zeep om de spijker hebt gesmeerd. Nikkelen voorwerpen mag u niet in sodawater wassen. Da gelijkse wasbeurt met gewoon heet water en wrijven met 'n schone doek is het beste mid del om deze voorwerpen vele jaren „als nieuw" te houden. Rieten meubelen maakt men schoon met lauw water waar in wat geest van Salmiak is gemengd. Borstelen met een harde borstel. (Nadruk verboden). EEN van de kledingstukken die een vrouw niet mag ontbreken, hoe uitge breid haar garderobe overigens mag zijn, is de eenvoudige jurk, zo'n bescheiden model, toch leuk, maar zonder pretenties. Dergelijke jurkjes zijn te kust en te keur verkrijgbaar in de modemagazijnen en zijn ook gemakkelijk zelf te maken. Maar er is één ding waarop men moet letten en dat is, dat zo'n eenvoudig jurkje de draagster werkelijk staat Bij zo'n $-etentieloos kledingstuk waar eigenlijk niets opvallends aan is, hangt alles af van de smaak van de koopster. Weet zij de juiste jurk te kiezen? Hier gaat het om harmonie tussen stof, model en degene die het zal dragen- Daarom is het kopen van een dergelijke jurk misschien moeilijker dan van een apart model. Onze illustratie geeft een voorbeeld van de goede combinatie. De stof waarvan de jurk is gemaakt is heel eenvoudig, een lichte ondergrond, waarop zacht blauwe bladmotieven. Het model van de jurk is rustig het enige opvallende is de brede taille tussen rok en bovenstuk. Maar de keuze is juist. De jurk staat de don kerharige slanke dame uitstekend en ge combineerd met een aardig hoedje is het een voortreffelijk geheel. (Nadruk verboden). Ook latertjzs Omgekeerd blijven een aantal jongens en meisjes nog tot in de tweede of derde klas van de la gere school echte kleuters in hun doen en laten. Hun molligheid en hun algehele lichaamsbouw zijn daarmee in overeenstem ming. Men behoeft geen arfs te zijn om deze kinderen er zo uit te pikken! Voor een ieder is het nodig, allerlei dingen te leren, die later in een werkkring en in het eigen gezinsleven te pas kunnen komen. Die dingen bestaan niet alleen uit rekenen, taal, aard rijkskunde, geschiedenis en ken nis van de natuur. Het is zeker van even groot belang, dat men eraan went deel uit te maken van een groep, te wedijveren met anderen, leiding te geven en te volgen. Onderwijs een zegen Op school is volop gelegenheid tot het verwerven van dergelijke vaardigheden. Onderwijs kan om al die redenen gerust een zegen worden genoemd. Bij ons te lande is er gelukkig, ondanks de vele tekortkomingen, toch een aantal zeer goede scho len waar door leerkrachten met toewijding wordt gewerkt. Het verplichte schoolbezoek met zijn vaste tijden heeft ver der nog het voordeel, dat het de kinderen zelf en de gezin nen, waaruit zij voortkomen, een regelmatige indeling van de dag bezorgt. Dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden). Helaas is de vakantie voor de meesten alweer voorbij! Voorde huisvrouw betekent dit, dat ze zo langzamerhand weer terug keert tot de normale gang van haar huishouden. Het is prettig om nu weer eens een extraatje klaar te ma ken voor de zondag. Wat denkt U b.v. van zo'n pruimentaart, die bijzonder fris en smakelijk is en niet eens zo heel veel tijd vraagt! ZONDAG: Witte ragoutsoep, biefstuk met snijbonen en aardappelen, pruimentaart. MAANDAGStamppot spits kool en tomaten, kaassaus, watergruel. DINSDAGPaprika's gevuld met gehakt, gestoofde kom kommer, rauw gebakken aardappelen, druiven. WOENSDAG: Eierragout, stoof- sla, rijst, karnemelk met gort en pruimen. DONDERDAGBloemkoólsla, saucijsjes, aardappelen, kou de rijstebrij. VRIJDAG: Gebakken vis, zo- merbietjes, aardappelpurée, vanillevla met geraspte ap pel. ZATERDAGBami, meloen. RECEPT: PRUIMEN TAART Voor het deeg: 250 g bloem, 12S g boter, 90 g suiker, 1 pak je vanillesuiker, iets zout, citroenrasp, 1 ei, 2 a 3 le pels melk. Voor de vulling: */—l kg prui men, 2 lepels gemalen amandelen, 50 g suiker, '.2 dl water, citroensap. De boter door de gezeefde bloem snijden en met de rest van de bestanddelen een stevig deeg ervan maken; hiermee een beboterde open vruchtentaart vorm voeren, de gehalveerde pruimen (zonder pit) erin leg gen, de amandelen erover strooien en het water, waarin de suiker is opgelost en waar citroensap aan is toegevoegd, er tot slot overgieten. De taart 30 a 40 min. in een matig hete oven bakken. f RECEPT: WITTE RA GOUT SOEP 1 l bouillon, iets foelie, pe terselie, 40 g bloem, 40 g roomboter, 1 ei, dl melk of room. iets citroensap, 50 g gehakt. De bouillon met de kruiden uur laten trekken en zeven. Met de boter en bloem een glad gebonden soep ervan koken. Van het gehakt kleine balletjes vormen en deze 10 min. in de soep mee laten koken. Het ei in de soepterrine kloppen, de melk erbij doen en onder voort durend roeren de hete soep erbij gieten. Op smaak afmaken met een paar druppels citroen sap.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5