'^Provinciaal nieuwó Minister Casey in ons land TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening GERRIT DE JONGE ASFI®1* 2 ZONDAGDIENST ARTSEN Amerikaanse reactie op bood schap van Chinese communisten De Russische raketproeven LEZERS die schrijven DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 30 augustus 1958 Oranjestraat 2 Tel. 565 AXEL STOFFELIJK OVERSCHOT IN DE .MONDING VAN DE WESTERSCHELDE. Vrijdagochtend vroeg omstreeks zes uur heeft de loods van het Zweedse schip „Diana" bericht, dat in de monding van de Wes- tersehelde het stoffelijk over schot van een man was waarge nomen. De omgekomene was vermoedelijk in vliegerspak. Uit Vlissingen vertrokken sche pen van de konir ike marine en de rijkspolitie, i zij slaag- den er eerst des middags in het stoffelijk overschot te bergen. Tot dusver heeft men de iden titeit nog niet kunnen vaststel len. Het lijk verkeert in verre gaande staat van ontbinding. ERE BURGER VAN YERSEKE. Tijdens de buitengewone raads vergadering van vrijdagmorgen, belegd om afscheid te nemen van wethouder P. de Koeijer, is hem het ere-burgersehap en de gouden medaille van de gemeen te Yerseke aangeboden. De heer Koeijer is 39 jaar raads lid geweest, waarvan 31 jaar wethouder. TERNEUZEN Benoeming. Met ingang van 1 oktober a.s. is benoemd als stenografe bij de St.aten-Generaal te 's-Graven- hage mej. M. A. van Eek, thans steno-typiste ter gemeente-secre tarie alhier. Vakexamen. Bij het te Rotterdam gehouden examen voor gezel carrosserie bouwer slaagde de heer N. de Vin, alhier. AXEL. Axelse Boerenkamer breidt nog steeds uit. Axel, dat oude stadje, mist oude gebouwen, zoals men die in Hulst" vindt. Maar evenals te Hulst kan men er een museum bezichtigen en wel de Axelse Boerenkamer, waarin de Axelse boerenkleding en woninginrich ting wordt bewaard. 25 jaar ge leden werd besloten dit museum te stichten. Het was bij het 35- jarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina, dat hier een tentoonstelling werd gehou den van alles, wat op het boeren leven in deze streek betrekking heeft. Het aantal inzendingen overtrof de stoutste verwachtin gen en daardoor kwam bij de or ganisatoren dier tentoonstelling de gedachte op, dit alles te bewa ren" en als het kon een museum te stichten. Maar het gebouw om NATIONALE TREKPAARDEN-- WEDSTRIJDEN De Kon. Vereniging .,Het Ne derlandse Trekpaard" zal op 9 en 10 september haar jaarlijkse trekpaardententoonstelling te "s-Hertoger.bosch houden waar aan ook de nationale kampioen schappen in keuringen zullen zijn verbonden. Er wordt een inzen ding van ca. 450 paarden ver wacht. Op de eerste dagen zullen de rubrieken hengsten en merries gekeurd worden. In de middag volgen de keuringen van de fokgroepen" en de „merries met afstammeling". Op de twee de dag treden ook de hengsten met afstammeling en de vier spannen in oe ring. Op deze dag is ook de eindstrijd om de natio nale kampioenschappen. De namiddagdemonstratie zal worden gevormd door de natio nale trekpaardenshow, waaron der ook een défilé van de kam pioenen en oud-kampioenen. Hiernaast zullen enkele afde lingen afzonderlijke demonstra ties houden. Het programma zal worden opgeluisterd door demon, straties van jonge boerinnen en boeren. De Koninklijke Harmonie ,,'s-Hertogenbosch" zal mede werking verlenen. DE „SKATE" NIET OFFICIEEL IN DEN HELDER De Amerikaanse onderzeeboot U.S.S. Skate" (S.S.N. 5781, wel ke na zijn reis onder het Poolijs een vierdaags bezoek bracht aan Bergen in Noorwegen, zal in aan sluiting hierop van 1 tot 4 sep tember a.s. een niet officieel be zoek brengen aan de marineba sis Den Helder. Mede in verband met de omstandigheid dat het maandag 1 september een Ame rikaanse feestdag is (Labor day) zal. de ontvangst een enigszins feestelijk karakter dragen. U.S.S. ..Skate" heeft reeds eerder een bezoek aan Nederland gebracht, namelijk van 15 tot 21 maart j.l. in Rotterdam. Het schip heeft een bemanning van 10 officieren en 96 schepelingen aan boord en -meet 2400 ton. De 17-jarige Avraham Ma- zliah die in een nederzetting bij Tel Aviv woont, heeft aanspra ken doen gelden op de nalaten schap van Noeri el Said, de Iraakse premier die vorige maand werd vermoord. Mazliah zegt een kleinzoon van Noeri te zijn, geboren uit het huwe lijk van Noeri's zoon Sabah El Said en een Joods-Iraakse vrouw. alles in onder te brengen ontbrak, tot bij de bouw van het gemeen tehuis in 1928 een ruimte be schikbaar werd gesteld om het verzamelde onder te brengen. In gericht werd o.a. een kamer met klederdracht en inrichting van omstreeks 50 jaar geleden en een van omstreeks 100 jaar geleden, terwijl in kasten en vitrines gou den en zilveren versierselen en voorwerpen, die uit geschiedkun dig oogpunt van belang zijn, zijn tentoongesteld. Elk jaar wordt het museum door ongeveer 300 a 400 personen bezocht. De ruim te is intussen te klein geworden om alles ten toon te stellen. Mis schien dat de tijd eens komt, dat men in Axel een eigen gebouw krijgt om alles beter ten toon te stellen. BRESKENS Smokkelauto aangehouden. Vrijdagnamiddag omstreeks half zes heeft de rijkspolitie uit Terneuzen ter hoogte van Kruis- dijk nabij Breskens na een ach tervolging een auto, voorzien van een niet-geldig kentekenbewijs, tot stilstand kunnen brengen. De auto, komende van Sluis en rijdende in de richting van Bres kens, was afkomstig uit Brabant en wekte, wegens het oude ken tekenbewijs de achterdocht van de rijkspolitie op. De bestuurder van de auto. die bemerkte dat de rijkspolitie hem op de hielen zat. reed met volle snelheid een binnenweg in, doch doordat hij de bocht te scherp nam, kwam de auto in de naast deze weg lopende sloot terecht. De wagen, welke vermoedelijk voor smokkeldoeleinden onder weg was, bleek bij onderzoek door de rijkspolitie leeg te zijn, doch de bestuurder, een Belg uit Maldeghem, kon worden gear resteerd. Drie weken geleden werd te Nieuwvliet een auto onder gelijke omstandigheden door de politie aangetroffen, doch toen wist de chauffeur, hoewel zijn auto zwaar beschadigd was, nog de dans te ontspringen. SLUISKIL Voorbereidende werkzaam heden in verband met ver breding kanaal Terneuzen Gent. Te Sluiskil doen tal van gissin gen de ronde in verband met het feit dat verscheidene instanties thans op zeer intensieve wijze een aanvang hebben gemaakt met het doen van metingen en boringen in en om Sluiskil. De boringen langs de westelijke oever van de kanaalzijde tussen Terneuzen en Sluiskil moeten niet in verband worden gebracht met de spanningen in het Verre Oosten en hier naar oliehoudende bronnen worden gezocht. Het is slechts om groncipeilingen te ver richten en op verschillende g-ronddiepten grondmonsters te nemen, waarvan de gesteldheid in het laboratorium zal worden onderzocht. In de kom zelf wordt door de meetkundige dienst van de Rijks waterstaat de situatie gecontro leerd op bestaande kaarten, die reeds tien jaren terug werden vervaardigd. Dit controlerend werk. waarmede men een twee tal jaren terug een aanvang maakte, werd begonnen vanaf de BelgischNederlandse grens, waardoor aan de hand van de reeds bestaande gegevens kan worden nagegaan of er in de voorbije perioden veranderingen hebben plaats gevonden. VVegverbe tering kanaal. Oostzijde Vorig jaar begin september namen de wegverbeteringswerk- zaamheden aan de Oostelijke zijde van het kanaal, uitgevoerd door de firma Schobben en Franken uit Rotterdam, een aan vang. Op 300 meter vanaf de Minis ter Lelybrug, nabij de Zwaiuw- straat, begon bovenvermelde fir ma in aansluiting op de vernieu wingen komende vanaf Terneu zen en uitgevoerd door de firma De Bruijn uit Terneuzen, met een verbreding van het wegdek en vernieuwing van de fundering. Op een onderlaag van een hal ve meter zand werd twintig cen timeter beton gestort en tot even voorbij de brug doorgetrok ken, na het middenrijdek van zeer overzichtelijke verkeersop- standen te hebben voorzien. Deze werkzaamheden werden door de firma Schobben en Franken vervolgd van het brug getje naar de Sassing, terwijl 't stuk gelegen tussen de beide in dustrieën tot aan het bruggetje geheel afzonderlijk weer door de firma De Bruijn werd uitge voerd. Tot aan de Axelse Sassing, over een afstand van ongeveer 2'A km verrees uit een smal rij- dijk een hypermoderne hoofdrij baan met een breedte van 6.85 m, aan weerszijden gemarkeerd door ruime fietspaden. Vanaf de scherpe S-bocht voorbij het groot casino, waar zo dikwijls verkeers ongelukken plaats vonden, her kent men nauwelijks de omge ving meer. Het ligt in de bedoeling dezelf de scherpe draaiingen nabij de Axelse kreek door rechttrekking weg te werken, doch hiervan wordt verwacht dat de aanbeste ding niet vóór voorjaar 1959 zal plaats vinden. ZAAMSLAG Gemeenteraad. Op de agenda van de a.s. dins dag, des nam. 2.30 uur te houden vergadering van de gemeente raad komen o.m. de volgende punten voor: Beëdiging nieuw benoemde raadsleden. Benoeming wethouders. Ingekomen stukken en mede delingen. Benoeming lid commissie na zien rekeningen en begrotingen. Benoeming lid en plaatsver vangend lid van het Algemeen bestuur Centrale Dienst Bouw en Woningtoezicht. Benoeming leden commissie van advies woonruimtewet 1947. Benoeming led„n commissie tot wering van schoolverzuim. Behandeling bezwaarschrift hondenbelasting. Voorstel op een verzoek om aansluiting op het electrisch net op garantievoorwaarden. Aanbieding gemeentebegroting 1958. Koninklijke onderscheiding. Bij Koninklijk Besluit is de aan de Orde van Oranje Nassau ver bonden eremedaille, in brons, verleend aan de heer M. de Jon ge, landbouwersknecht-voorman op het landbouwbedrijf van de heer C. G. Haak, alhier. Y'akdiploina's. Onze dorpsgenoot de heer J. C. Oele slaagde dezer dagen bij het te Bergen op Zoom gehou den vakexamen voor het diplo ma broodbakker en te Rotterdam voor het vakexamen banketbak ker. BRITSE TREILER BIJ IJSLAND AANGEHOUDEN Een IJslandse kanonneerboot heeft vrijdag de Britse treiler „Lord Plender" aangehouden, die volgens een woordvoerder van de IJslandse kustwacht zich ruim binnen de vicr-mijlszóne bevond. De'aanhouding geschiedde tn de Baai van Beida, ten noorden van Reykjavik. De Britse treiler werd minder dan 72 uur aangehouden vór IJs. lands besluit om zijn territoriale wateren tot 12 mijl uit te brei den, van kracht wordt. Zoals be kend zijn kortgeleden een aantal Britse treilers onder bescherming van de Britse marine naar de wateren rond IJsland vertrokken. Engeland weigert de twaalf- mijlszóne te erkennen. RADIO-MOSKOU OVER VERRE-OOSTEN „De toestand in het Verre Oos ten kan elk ogenblik tot ontplof fing komen", aldus radio-Mos kou in een uitzending van don derdagavond. „Amerika maakt zich op tot een onverhulde aan val op de Chinese bevolking en regering. Het Verre Oosten staat opnieuw aan de rand van de oor log, een toestand d'e vooral Dul les plezier doet". SYNGMAN RHEE OVER QUEMOY President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft vrijdag te Seoel verklaard, dat de communistisch- Chinese agressie tegen Quemoy een duidelijke aanwijzing is voor aanvallen die nog in andere ge bieden zullen komen". Deze ge bieden zijn de Pescadores en For mosa en „niet onwaarschijnlijk" Korea, de Philippijnen en Viet nam. In een verklaring van de Zuid- koreaanse regering wordt ge zegd, dat president Rhee luite nant-generaal You Jai Hoeng, voorzitter van de commissie van stafchefs, naar Formosa heeft gezonden om de toestand aldaar te bestuderen JAPANSE MINISTER OVER QUEMOY De beschieting van Quemoy door de communisten heeft waarschijnlijk ten doel de aan dacht van de wereld te vestigen op de aspiratie van communis- tisch-China om een belangrijke rol in de wereldpolitiek te spe len, zo heeft de Japanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Foedjijama te Tokio verklaard. Hij achtte het weinig waar schijnlijk dat de communisten onmiddellijk zullen trachten op de door de nationalisten bezet te eilanden te landen. Dit stand punt wordt, aldus de Japanse minister, door Washington ge deeld. Vrijwel alle Japanse schepen die varen tussen Hongkong en Japan, hebben opdracht om rondom Formosa te varen in plaats van via de straat tussen dit eiland en de Chinese kust. IN VIER UUR 783 SALVO'S OP QUEMOY De kustbatterijen van het Chi nese vasteland hebben vrijdag ochtend opnieuw gedurende enige uren Quemoy beschoten. Er werden in vier uur tijds 783 salvo's geteld. Vrijdagmiddag werden gedu rende een uur de eilandjes Talan en Erhtan beschoten. DE GAULLE IN ALGIERS Premier De Gaulle van Frank rijk heeft gisteren een rede ge houden voor radio-Algiers. De Gaulle verklaarde dat de Algerijnen op 28 september als volkomen gelijken en met één van beide woordjes „ja" of „neen" op een directe manier mede over het lot van Frankrijk zullen beslissen. Want van de stemmen van de Algerijnen zal voor een dee) af hangen of de nationale instel lingen vernieuwd zullen worden of dat men terug zal vallen in de dwaling die de republiek bijna in de afgrond hebben ge stort. De Gaulle is vrijdagavond uit Algiers in Parijs teruggekeerd. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur zal de praktijk der artsen worden waar genomen door dokter A. C. S. van Breda Vriesman, Tel. 2003. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69. Er »s gee" „„«.ar BAYERKRUIS k i i t k ik oSm lik* Het dreigement dat de bevel hebbers van het communistisch- Chinese leger in de provincie Foekien hebben laten horen met betrekking tot Quemoy en het zware bombardement op dit eiland zijn nieuwe bewijzen voor het militarisme en de agressieve expansiepolitiek van Feking en zijn in directe tegenspraak met de herhaalde verzekeringen van Peking dat het slechts vreedza me bedoelingen heeft, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. In de verklaring van het State Department wordt er met nadruk op gewezen dat het nauwe ver band dat radio-Peking heeft ge legd tussen de eilanden voor d» kust en Formosa een bevestiging betekent van de verklaring van Dulles, neergelegd in een brief aan de voorzitter van de com missie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardig den. Dulles zegt in die brief dat de banden tussen de eilanden voor de Chinese kust en Formosa nau wer zijn geworden en dat het ge vaarlijk is te menen, dat de Chi nese communisten, als zij zullen proberen de kleine eilandjes vlak voor de kust te veroveren, het hierbij zullen laten. In doorgaans welingelichte Londense kringen acht men hel waarschijnlijk dat de Chinese communisten een landing voor bereiden op één van de kleinere eilanden van de Quemoy-Archi- pel. Op grond van ontvangen be richten helde men echter over naar de mening dat de commu nisten niet op het punt staan om een grootscheepse aanval te doen op de belangrijkste nationalisti sche basis op Quemoy. Uit de berichten is n.l. niet gebleken d„t de communisten landings troepen samentrekken op grote schaol op 't vasteland van China Naar verluidt zou de Britse re gering van mening zijn dat Que moy en de andere eilanden vlak voor de Chinese kunst die in han den zijn van de nationalisten, het risico van een oorlog niet waard zijn. DE V.N.- STRIJDKR ACHTEN IN KOREA De V.N.-commissie voor ver eniging en herstel van Korea verklaart in haar jaarlijkse rap port, dat de V.N.-strijdkrachten naar haar mening in Korea moe ten blijven, totdat alle nodige maatregelen voor de vorming van een democratische en onaf hankelijke regering voor geheel Korea door vrije verkiezingen onder toezicht van de Verenigde Naties zijn voltooid en de veilig heid in Korea is hersteld. Het rapport was ondertekend door vertegenwoordigers van Australië, Turkije, Philippijnen, Pakistan en Thailand. Verhoging van bepaalde overheidspensioenen wegens de huurverhoging In het Staatsblad van giste ren is opgenomen de wet van 31 juli 1958 tot het verlenen van een bijslag op pensioen aan be paalde gepensioneerden in ver band met de huurverhoging per 1 augustus 1957 en tot wijziging van de wet beperking cumulatie pensioen en inkomsten. Deze wet treedt in werking mét ingang van 31 augustus en werkt terug tot 1 augustus 1957, voor een onderdeel tot 1 janu ari 1957. Wijziging kindertoeslagwet V gepensioneerden In het Staatsblad van giste ren is afgekondigd de wet van 31 juli 1958 tot wijziging van de kindertoeslagwet voor gepen sioneerden en toekenning duur- tetoeslag voor het jaar 1958. Deze wet treedt met ingang van vandaag in werking. Meer versterkingen voor de Amerikaanse vloot Een woordvoerder van de Ame rikaanse marine heeft vrijdag te Washington medegedeeld, dat de Amerikaanse zware kruiser „Les Angeles" Long Beach in Califor- nië heeft verlaten om de zevende vloot in het westen van de Stille Oceaan te versterken. De woordvoerder bevestigde, dat het vliegkampschip „Mid way" donderdag uit Pearl Har bor is vertrokken om zich even eens bij de zevende vloot te voe gen. De zevende vloot patrouil leert in de wateren van Formosa. De Australische minister van Buitenlandse Zaken de heer R. Casey, die tegen het middaguur met een K.L.M.-toestel uit Lon den naar Amsterdam is ge komen, heeft vóór dat zijn be sprekingen met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns te Den Haag zouden beginnen, op Schip hol tegenover persvertegenwoor digers de volgende verklaring af gelegd: Samenwerking tussen Austra lië en Nederland in verband met Nederlands Nieuw Guinea is noodzakelijk en kan vruchtbaar zijn. Australië erkent volkomen en ondersteunt ook de Neder landse souvereiniteit over het Westelijk deel van Nieuw Gui nea. Deze souvereiniteit wordt door Australië op ziiiver wettige gronden als onaantastbaar be schouwd. Het handhaven van liet Nederlands beheer is even eens onbetwistbaar noodzakelijk indien men het probleem be schouwt uit het oogpunt van de welvaart van de bewoners van Nederlands Nieuw Guinea en de verdere economische ontwikke ling te doen geschieden in het be lang van alle bewoners van het eiland en volgens reeds vastge stelde lijnen. Minister Casey herinnerde daarbij aan de regeling, welke in 1954 werd getroffen. Resultaten zijn reeds zichtbaar en het ope nen van een geregelde luchtlijn tussen Australië en Nederlands Nieuw Guinea mag men zien als een opmerkelijk voorbeeld. Minister Casey voegde eraan toe. dat hij enkele maanden ge leden Nederlands en Australisch Nieuw-Guiriea heeft bezocht en daar zelf heeft geconstateerd, dat de samenwerking innig is en dat de diverse contacten verder wor den ontwikkeld. Zowel Australië als Nederland staat op het standpunt, dat de beide bevolkingen moeten wor den voorbereid op het doel, dat leidt naar een eigen regerings vorm. De regeringsautoriteiten van beide landen moeten steeds zoeken naar een basis voor een gemeenschappelijke politiek en die stappen vermijden, welke in strijd zouden zijn met een goede onderlinge verstandhouding tus sen de beide helften van Nieuw- Guinea, mede met het oog op het feit, dat de in de toekomst beide bevolkingsgroepen, in eigen vrije wil, eventueel een besluit moeten nemen over het vormen van een politiek geheel. Wat zal ei gebeuren, zo vraagt men zich in Nederland af, aldus minister Case.v, als Indonesië een gewapende aanval op Neder lands Nieuw-Guinea uitvoert? Australië is evenals Nederland verontrust, als verantwoordelijke politieke leiders van Indonesië verklaringen afleggen, waaruit kan worden geconcludeerd dat er eens een dag zal komen waar op Indonesië gewapenderhand zijn aanspraak op Nederlands Nieuw-Guinea zal willen door zetten. Het toevlucht nemen tot geweld zou in strijd zijn met het Handvest van de Verenigde Na ties, waarvan Indonesië gezegd heeft dit te zullen eerbiedigen. Minister Casey merkte op, dat Australië twee maal een offi ciële Indonesische verklaring heeft ontvangen, waarbij de ver zekering heeft gekregen, dat In donesië niet zijn toevlucht tot geweld zal nemen. Australië is een buurland van Indonesië. Australië wenst en heeft in feite ook vriendschappelijke betrek kingen met Indonesië. Het vraagstuk van de souvereiniteit en het beheer over Nederlands Nieuw-Guinea is het enige wer kelijke geschilpunt tussen de beide landen. Australië heeft met grote bezorgdheid de behande ling van Nederlanders en van Nederlandse vestigingen in In donesië gadegeslagen, in het bij zonder sinds eind vorig jaar. On ze bezorgdheid, aldus de minister bobben wij openlijk tijdens de In donesische acties kenbaar ge maakt en ook nog bij latere ge legenheden. Aan het einde van zijn verkla ring memoreerde minister Casey dat de honderdduizend Neder landers, die in Australië werk zaam zijn, in alle opzichten een waardevolle aanwinst blijken te zijn voor de Australische vevol- king. Er is veel onderling begrip tussen de beide landen, aldus de minister, en persoonlijk contact tussen de regeringsleiders van Australië en Nederland kan de onderlinge verhouding slechts verbeteren. „De besprekingen tussen de minister Luns en mij, gedurende de korte tijd. dat ik in Nederland verblijf, zijn zonder twijfel van groot belang. Na een bezoek aan de Fokker fabrieken, keer ik zaterdagavond naar En geland terug", aldus de Austra lische minister van Buitenlandse Zaken. name-apparaat een film werd gemaakt van hun gedrag. Het totale gewicht van de ver blijfplaats der honden en de wetenschappelijke instrumen ten dat door de raket werd ver plaatst, bedroeg 1.690 kg. De wetenschappelijke Instru menten, waaronder toestellen voor de bestudering van de op perste luchtlagen, werkten gedu rende de vlucht normaal. Zij hebben gegevens verschaft, die thans worden bestudeerd, aldus „Tass". De Russen hebben een raket met twee honden aan boord tot een hoogte van 450 km gescho ten. De raket keerde op een vooraf vastgestelde plaats terug. De honden kwamen behouden aan. Dit meldt het persbureau Tass. Dit geschiedde woensdag j.l. met een ééntrapsraket, die werd gelanceerd in het kader van het internationale Geofijsische jaar. De twee honden bevonden zich in een hermetisch afgeslo ten ruimte. Volgens „Tass" wa ren zij tevoren dooY dierkundi gen zodanig op de raketvlucht! voorbereid en vertrouwd ge maakt met hun verblijfplaats, de instrumenten en de omstan digheden van hun komende ra^ ketvaart, dat zij, toen het ogen blik daar was, rustig en vrijwil lig plaats namen in de voor hen bestemde ruimte. „De door biologen verkregen gegevens van het gedrag van 'n levend wezen en de werking van zijn lichamelijke organisme bij een vlucht tot grote hoogte zijn dus vrij van de storende uitwer king, die vrees daarop zou heb ben uitgeoefend", aldus het Rus sische persbureau, dat ook meldt dat gebruik werd gemaakt van katapuitwerktuigen voor de lan ding van de dieren en de instru menten. Gemeld wordt, dat de getrof fen veiligheidsmaatregelen „zeer afdoende" waren. De toestand der honden na de landing was goed. In hun ver blijfplaats bevonden zich toestel len voor het vastleggen van hun biologische functies gedurende de vlucht, terwijl er door een op- GEÈN GRIEKEN NAAR NAVO-HOOFD- KWARTIER TE IZMIR De Griekse regering zou don derdag het voorstel van generaal Lauris Norstad, de opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrach- ten in Europa, om de Griekse mi litaire staf van het NAVO-hoofd- kwartier in Izmir, die in jun; naar Griekenland werd terugge roepen in verband met het Grieks-Turkse geschil over Cy prus, weer naar Izmir in Turkije terug te zenden, afgeslagen heb ben. - Van gezaghebbende Griekse zijde werd meegedeeld, dat de Grieken niet terug kunnen keren naar Izmir, voordat de redenen, die geleid hebben tot de terug trekking zijn weggenomen, en aan de Turkse „vijandigheid" t.o.v. Griekenland inzake Cyprus een einde is gekomen. Als gevolg van de weigering van Griekenland om met Turkije samen te werken zouden de geal lieerde manoeuvres, die volgens plan half september gehouden zouden worden, afgelast zijn en vervangen worden door „natio nale" manoeuvres. Generaal Norstad verklaarde later dat hij de NAVO-manoeu- vres, die half september gehou den hadden moeten worden, had afgelast en voornamelijk „om mi litaire redenen" had vervangen door nationale manoeuvres op kleine schaal. De manoeuvres in NAVO-ver- band waren bedoeld om de doel treffendheid van de Griekse en Turkse strijdkrachten te beproe ven bij de verdediging van strate gische punten in Grieks en Turks Thracië. DE STRIJD IN ALGERIE De Franse legerleiding te Al giers heeft medegedeeld dat 47 Algerijnse rebellen het leven heb ben verloren in een woensdag j.l. geëindigde tweedaagse militaire operatie, die werd uitgevoerd in het berggebied van Cherchel, in het district Algiers. Nabij Batna is een Franse mi litaire trein op een mijn gelopen, twee soldaten zijn hierbij gedood en twintig gewond. Ook vijf bur gers werden bij deze aanslag ge wond. DE ALGERIJNEN IN EUROPEES FRANKRIJK De Franse minister van Bin nenlandse Zaken, Pelletier, heeft gisteren op de begrafenis van vier door Algerijnen gedo de Parijse politieagenten het Franse volk ervoor gewaar schuwd niet over te gaan tot op rasverschil gebaseerde acties tegen de Algerijnen. Men mag een ..handvol terroristen en fa natici" niet verwarren met „dat ijverige Mohammedaanse volk". De strijd tegen het „terroris me" zal worden voortgezet, al dus minister Pelletier. VERKEERS- OVERTREDERE OP DE FOTO Frankrijk gaat binnenkort een interessante proef nemen in de strijd tegen de verkeers onveiligheid. Op de hoofdweg Parijs—Fontainebleau zullen bij de gevaarlijkste kruispunten en bochten fototoestellen aan de achterzijde van de verkeersbor den worden gemonteerd. Wan neer een auto met bovenmatige snelheid of op de verkeerde rij baan het gevaarlijke punt na dert, wordt met behulp van foto-elektrische cellen de be treffende camera in werking gesteld. Op deze wijze worden overtredingen van automobilis ten geregistreerd en heeft de politie de gelegenheid om ver- keersovertreders alsnog te ach terhalen. Een proef met dit soort verkeerscontrole in Bois de Vincennes heeft tot uit stekende resultaten geleid, zo dat in de maand september tot bovengenoemde proef op grote schaal wordt overgegaan. STOPZETTING INVOER PEREN IN BELGIË, Opnieuw is een Nederlands tuin- bouwprodukt toegevoegd aan de rij van produkten welke niet meer naar België geëxporteerd mogen worden. Belgische autoriteiten hebben namelijk bekend gemaakt, dat met ingang van zondag 31 aug. de invoer van Nederlandse peren zal worden stopgezet. Zaterdag 30 augustus is de laat ste dag van inklaring. In de afgelopen dagen was er steeds een behoorlijke vraag van Belgische zijde naar Nederlandse peren. De prijzen van het hoofd ras, de Clapp's Favourite, ver toonden elke dag een lichte stij ging. 31 AUGUSTUS. Dat was in mijn schooljaren de laatste dag van de vacantie, maar het verdriet om dit einde van de vrijheid werd ruimschoot» weggenomen door de feesteUii'e viering van Koningin's verjaar dag, zoals die dag wellicht gram maticaal niet geheel juist altoos genoemd werd. En zo bleef er toch nog altijd wel iets van feestelijkheid in je wanneer je dan de volgende dag naar school ging. Zij, die die jeugdhèrinneringen delen zijn ouder geworden en al wil ik niet zeggen dat wij geen vacantie meer hebben, wat nu daarvoor doorgaat is toch niet meer die onbezorgde tijd zoals die nu in onze herinnering leeft als één reeks van zonnige dage' waarin wij doen en laten kondw wat wij wilden. En als slot van al die feestelijke vrije dagen isel ook niet meer het vuurwerk van die Koninginnedag. Daar staat gelukkig een hele boel tegenover, waarover wij all kind niet zo dachten-maar dat wij nu als ouderen toch wél be seffen. Was het vroeger maar een betrekkelijk klein deel dat van die vacantie kon genieten door de vrije natuur in te trek ken, nu is het juist maar een klein deel dat niet mee kan doen en zo kan gelukkig het overgroti deel van ons Nederlandse volk weer kracht en goede moed ver zamelen om de nieuwe cyclui van arbeid aan te vangen. Daarom kan er ook nu met te groter vrijmoedigheid op die joel' altijd nog gedenkwaardige 31s,e augustus op het hele Nederlarri se volk een beroep gedaan wor den voor de collecte ten behoed van de vereniging „Het Koning'" Wilhelmina Fonds" voor de ka" kerbestrijding. Met Uw ga\ aan dit fonds sluit U dan toch ooi weer uw vacantie op een feest? lijke manier af en tevens ster*' deze gemeenschapsdaad U M het aanvaarden van de taak d'e na de vacantie weer wacht. P. TELLEGEN-

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2