pen ling nt Communistische boodschap voor de verdedigers van Quemoy MM Beslissing Little Rock uitgesteld Generaal De Gaulle in Algerië Minister Casey over Indonesië Vele doden bij mijnramp Kunstmanen en raketten Strijd om de consementen- kredietmarkt in Engeland HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN elder witte elde Annie voor alles, s issen. Fan- :t schoon is. Donderdag reclame Nog geen compromis visserijgeschil in IJslandse BRAADWORSTJES 3 stuks voor 0.93 300 gram HACHÉVLEES f 1.39 100 gram GEBR. GEHAKT 0.42 100 gram PLOCKWORST f 0.49 Fa E. A. IJsebaert Vlooswijkstraat 57 >r- artikelen fe8 w Frankernig bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Sroidswal Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. ZEEUW VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1958 12e Jaargang Nr 4460 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma F. J. van de Sande. Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2.25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 tmr Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. De bevelhebbers van het com munistisch Chinese leger in de yrovincie Foekien hebben m een c'oor radio-Peking uitgezonden l odschap voor de nationalis tisch Chineese bevelhebber van t eiland Quemoy, generaal Hoe Lien, gezegd, dat zij plannen rebben opgesteld voor de „be vrijding van Quemoy", die on middellijk zullen worden uitge voerd. „Voordat met de operaties wordt begonnen, dringen wij er bij u op aan uw strijdkrachten bij de onze te voegen of u over te geven zonder te strijden voor de groep van Tsjiang Kai Sjek." In de radioboodschap, die ook tot andere nationalistische offi cieren is gericht, wordt gezegd, dat de val van Quemoy aan staande is. Terugtrekken op Formosa is voor de bezetting on mogelijk evenals het zenden van versterkingen van Formosa naar Quemoy. Tenslotte wordt in de bood schap verklaard, dat het comrnu- r.istisch-Chinese bevrijdingsleger vastbesloten is alle Chinese ge bieden te herwinnen, in het bij zonder Formosa en de eilanden langs de kust van het vasteland. Hoge Amerikaanse en*nationa- listisch-Chinese militairen heb ben donderdag op Formosa be sprekingen gevoerd over techni sche problemen van een even tuele samenwerking van de Amerikaanse en de nationalis- tisch-Chinese lucht- en zee- strijdkrachten om het hoofd te kunnen bicden aan een commu nistische aanval op onverschillig welk door nationalisten bezet eiland. De Amerikanen hebben tot dusver nog niet officiéél willen meedelen hoe hun houding zal zijn bij een communistische aan val. Amerikaanse ambtenaren zei den, dat Pekings dreiging op Quemoy te landen een zet kan rijn in een zenuwenoorlog. In dien de aanval zal worden onder nomen, is het een hachelijke zaak, zo meenden deze ambtena ren te Washington. Eén van hen zei, dat de „Chinese communis ten niet gewoon zijn te zeggen, dat zij Iets gaan ondernemen zon der zich een uitweg voor te be houden. Wij zullen de juiste be woordingen van de radiobood schap moeten bestuderen". Admiraal Lioe Hoh-Toe van het nationalistisch-Chinese ministe- sterie van Defensie zei over de communistische boodschap: „Wij weten, dat zij een inval op Que moy zullen ondernemen, maar zij moeten beter weten wat wij hen zullen doen." Amerikaanse en nationalis tisch-Chinese vliegtuigen hebben donderdag, de zesde dag van de beschieting van de nationalisti sche eilanden voor de kust van het vasteland, defensie-oefenin gen boven de kust van Formosa gehouden. 16.000 GRANATEN AFGESCHOTEN OP QUEMOY De communistische kustbatte- rijen hebben sedert woensdag ochtend meer dan 16.000 grana ten afgeschoten op het nationa listische eiland Quemoy. Het vliegdekschip en de vier torpedobootjagers van de Ame rikaanse Zesde Vloot, die op weg zijn naar de Zevende Vloot in de wateren van Formosa zullen in de Middellandse Zee door andere schepen, waaronder het reusach tige vliegdekschip „Forrestal", worden vervangen. De „Forre stal" zal de volgende week uit Norfolk (Virginië) vertrekken. President Eisenhower deelde woensdag op zijn persconferen tie mee, dat ongeveer een derde van de nationalistische strijd krachten verdeeld is over „be paalde eilanden ten westen van de Pescadoren" de eilanden groep bij Formosa. Hierdoor was de defensie van de nationalisti sche eilandjes voor de Chinese De visserijdeskundigen die op het ogenblik het geschil bespre ken voortvloeiend uit het besluit van de IJslandse regering haar grenzen voor de visserij van 4 tot 12 mijl uit de kust uit te breiden, hebben overeenstem ming bereikt over een compro misoplossing die waarschijnlijk door alle betrokken landen zal worden aanvaard, aldus is uit welingelichte kringen te Oslo vernomen. Het compromis werd woens dag door de Noorse regering in Oslo besproken. Na afloop van de buitengewone bijeenkomst van de regering werd geen commu niqué gepubliceerd. Maar in ge noemde kringen is gezegd, dat men reden heeft om aan te ne men dat de Noorse regering er in toegestemd heeft, dat de be sprekingen van de deskundigen te Parijs worden voortgezet met 't ontwerp-compromis als grond slag. Het blad van de Deense rege ringspartij „Social-Demokraten" meent te weten, dat het compro mis over de IJslandse visserij- fcwestie er op neer komt Aan de besprekingen wordt deelgenomen door vertegenwoor digers van België Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Ne- derland, Noorwegen. West-Duits- land en IJsland. Groot-Brittannië en andere be langhebbende landen zijn, zo werd vernomen, bereid te onder handelen over een compromis, waarbij IJsland een groter aan deel van de vangst wordt toege kend en waarborgen worden ge geven voor handhaving van de visstand in de IJslandse wateren. Deze landen kunnen echter niet toegeven op het punt van de twaalf-mijlsgrens, zo werd van welingelichte zijde vernomen. kust nauwer dan ooit verbonden met de verdediging van de Pes cadoren en Formosa. Donderdag was de beschieting minder intensief dan de voor gaande dagen. Het ministerie van Defensie op Formosa heeft be kendgemaakt. dat de nationalis ten twee communistische batte rijen tot zwijgen hebben ge bracht. Het in het Engels verschijnen de blad „China News" weet uit kringen van de nationalistische inlichtingendienst te melden, dat de communisten de volgende week wellicht een aanval op Mat- soe zullen wagen. Terwijl het bombardement van Quemoy gaande was, zouden de communisten aan de kust tegen over Matsoe dertig oorlogssche pen en bijna twee divisies mari niers hebben bijeengebracht. Het aantal communistische torpedo- boten aan de kust tegenover For mosa zou nu veertig bedragen. KONINKLIJK GEZIN IN NEDERLAND TERUG Donderdagochtend omstreeks half twaalf is de koninklijke fa milie op paleis Soestdijk aange komen na een driedaags onoffi cieel bezoek aan de Wereldten toonstelling in Brussel. Het koninklijk gezin arriveer de per vliegtuig op het vliegveld Soesterberg. TER DOOD VEROORDEELDE AMERIKAANSE NEGER KRIJGT LEVENSLANG De gouverneur van de Ameri kaanse staat Texas, Price Daniel, heelt het jegens een jonge neger gewezen doodvonnis wegens man slag in levenslange gevangenis straf veranderd. De neger, Norman Kizzec, had in een twist om twee dollar een blanke man met een hamer dood geslagen. Kizzee wordt als zwakzinnig beschouwd. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft donderdag bij het hooggerechtshof een verklaring ingediend, waarin dit hoogste gerechtelijke orgaan van de V.S. wordt verzocht alle huidige juridische belemmerin gen voor integratie op de scho len van Little Rock onmiddel lijk op te heffen. Het verzoek werd gedaan 2Va uur voordat het hooggerechts hof in buitengewone zitting bij een kwam om de kritieke kwes tie van de integratie te Little Rock in behandeling te nemen. Het hooggerechtshof behan. delt een verzoek van de nationale vereniging voor de behartiging van de belangen van gekleurde volken om de wedertoeiating van zeven negerleerlingen tot de centrale middelbare school te Little Rock te gelasten. Het hof onderbrak zijn reces om de zaak in behandeling te nemen. Het ministerie van Justitie heeft zich thans dus achter de vereniging geschaard. Het ministerie van Justitie zegt in zijn verzoek, dat de neger kinderen niets deden, wat ge weld en wanordelijk gedrag kon uitlokken. Doordat zij tot een ge kleurd ras behoren leidde louter hun aanwezigheid op de school anderen tot een gedrag, dat als een voldoende rechtvaardiging werd beschouwd om de grond wettelijke rechten van de neger kinderen op te schorten. „Indien grondwettelijke rechten zo ge makkelijk ongedaan kunnen wor den gemaakt, zouden zij weinig waard zijn", aldus de verklaring. Het Amerikaanse hooggerechts hof, dat gisteren over de al dan niet toelaten van 7 negerleerlin gen met ingang van het nieuwe vreemde vissers binnen de zóne die per 1 september als territo riale wateren geldt. De huidige grens is vier mijl. Deze regeling zou drie jaar van kracht blijven. In die tijd zou een nieuwe V. N.-conferentie worden gehouden om een inter nationale overeenkomst voor vis- serijgrenzen op te stellen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde donder dagmiddag, dat nog geen over eenstemming is bereikt. Het IJslandse regeringsblad „Timinn" verklaarde donderdag echter dat geen enkel eomprom-s 's 'M*rt>'kt. Op de conferentie in Parijs heeft de IJslandse ambas sadeur het IJslandse standpunt uiteengezet, doch de andere lan den hebben geen voorstellen ge daan waarmee IJsland kan in stemmen. Het blad achtte het zelfs mogelijk dat geen aan- i aardbare voorst ellen zouden worden ingediend. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Parijs is vernomen, dat de geheime besprekingen te Pa- rlls over een compromis-oplos sing voor het geschil over de vis serij in de wateren rondom IJs land donderdag in een kritiek stadium zijn geraakt. Op een be langrijk principieel punt bestaat verschil van inzicht. De Franse minister-president generaal De Gaulle, heeft don derdag een begin gemaakt met gesprekken met vertegenwoor digers van het volk van Algerië om uit de eerste hand inlichtin gen te krijgen over de proble men, ideeën en zorgen van de Algerijnen. Een officiële woord voerder zei, dat generaal De dat Gaulle donderdag en vrijda» ge sprekken zal hebben met onge veer dertig Christenen, Moham medanen en Joden uit alle delen van Algerië. Algiers is De Gaulles laatste' pleisterplaats op zijn reis van tien dagen door Frans Afrika. De personen, die De Gaulle donderdag en vrijdag ontvangt, zijn vertegenwoordigers van godsdienstige groepen en be roeps- en vakverenigingen. Het zijn niet allen leiders van deze organisaties. Van personen uit de omgeving van generaal De Gaulle werd vernomen, dat men in hun krin gen ervan overtuigd is, dat nog vele moeilijkheden overwonnen moeten worden. In vele gevallen moeten geestesgesteldheid en wijze van optreden nog worden veranderd. Een Franse officier zei, dat het moeilijk is zekere Europeanen ervan te overtuigen, dat de Mohammedanen burgers zijn als zijzelf. Generaal De Gaulle zal heden middag om half vier een radio toespraak houden. Na afloop daarvan vertrekt hij naar Parijs. Algerijnse opstandelingen heb ben donderdag tussen El Kantara en El Oetaja een Franse trein met militairen en munitie opge blazen. Volgens de eerste berich ten werden twee militairen en 2 burgers gewond. Een gedeelte van de munitie ontplofte doordat de ontspoorde wagons in brand vlogen. Volgens de Franse autoriteiten zijn bij gevechten in de afgelopen 24 uur veertig opstandelingen buitengevecht gesteld. WEER AANSLAG OP BENZINEDEPOT IN FRANKRIJK Twee Algerijnse saboteurs zijn gisternacht gedood 'nadat zij brand hadden gesticht in vijf benzinetanks bij Rouaan, zo heeft de politie bekendgemaakt. Een van hen werd door de politie neergeschoten en overleed in een ziekenhuis, de tweede kwam tot zijn middel in brandende ben zine te staan en is levend ver brand. Andere deelnemers aan dejze sabotagedaad zijn voort vluchtig. De brand, die inmiddels onder controle is, richtte voor vijftig miljoen frank schade aan. In Parijs duren de arrestaties van verdachte Algerijnen nog voort. De arrestanten worden naar 't grote Velodrome d'Hiver gebracht. In de afgelopen 24 uur zouden meer dan 3.000 Algerij nen zijn aangehouden. Bij de brand van maandag in de depots in Zuid-Frankrijk is vijftien miljoen liter olie en ben zine in vlammen opgegaan. Dit komt overeen met het olie. en benzineverbruik van een da<? in Frankrijk. Later- meldde de politie echter, dat de tweede saboteur niet dood is doch met zware verwondingen naar een ziekenhuis is overge bracht. schooljaar (maandag a.s.) op de centrale middelbare school van Little Rock beraadslaagde, heeft zijn beslissing tot II september uitgesteld. SAMENZWERING TEGEN SAMI SOHL Het Libanese blad ,,I' Oriënt" meldt, dat een samenzwering is ontdekt tegen premier Sami Sohl. De man die de aanslag op de premier zou plegen, een zekere Joenes uit Tripoli (Syrië) zou gearresteerd zijn en bekend heb ben. MAKARIOS OVER HET BRITSE PLAN VOOR CYPRUS „De Britse politiek ten aanzien van Cyprus is negatief geweest, zonder -een constructieve, geest en over het geheel tegenstrijdig en onoprecht. Wij hebben geen vertrouwen meer in de Britse re gering'zo heeft aartsbisschop Makarios donderdag op een pers conferentie te Athene verklaard. Hij voegde hieraan toe, dat de Griekse Cyprioten zich tot elke prijs zullen verzetten tegen de tenuitvoerlegging van het Britse plan, dat volgens hem alleen er cp gericht is, de vrijheid van de Griekse Cyprioten te ontnemen. De aartsbisschop gaf als zijn mening te kennen, dat de tijd is gekomen voor „inmenging op aanzienlijke schaal" door de V. N teneinde op Cyprus de vrede te herstellen. Hij herinnerde in dit verband aan de „positieve en wel dadige" interventie van de volke renorganisatie in het Midden- Oosten. In een vraaggesprek voor de radio heeft de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken, R. Casey o.a. vragen over Indo nesië beantwoord. Op de vraag: Ziet u uit naar min of meer goede betrekkingen met de Indonesische regering? De mogelijkheid van burgeroor log moet een grote zorg voor Australië zijn geweest, ant woordde de minister: „Wij be ogen in Australië tot de best mo gelijke betrekkingen, die met Indonesië en het bezoek van minister Casey aan Den Haag De Indonesiche minister van Buitenlandse Zaken, dr. Suban- drio, heeft in Djakarta donder dag verklaard, dat Indonesië „niet passief" zo kunnen blijven ten opzichte van een militair bondgenootschap tussen Austra lië en Nederland inzake het be twiste gebied van West-Irian. Deze verklaring werd bekend gemaakt door het ministerie van Buitenlandse Zaken. De woord voerder zei, dat deze verklaring betrekking had op een lunch van de ministers van Buitenlandse Zaken van Australië en Neder land, R. Casey en mr. J. M. A. H. Luns, op vrijdag in Den Haag. Dr. Sugandrio merkte op dat Australië en Nederland elk jaar overleg hadden gepleegd inzake Nieuw-Guinea, en zei: „Zeker dit jaar zal Indonesië meer op zijn hoede zijn met betrekking tot berichten over een eventueel slui ten van een Australisch-Neder- lands militair bondgenootschap in West-Irian. Ik geloof in Aus- tralië's wijsheid in deze aange legenheid. Australië weet zeker dat Indonesië niet passief zal blijven tegen enig militair bond genootschap, dat gericht is tegen Indonesië". Indonesië te verkrijgen zijn, te geraken. Ons enige punt van verschil betreft Nederland-Nw- Guinea. Wij steunen de Neder landse soevereiniteit in Nieuw- Guinea uit juridisch oogpunt en in het belang van de bevolking zelf. De zorgen van de Australische regering inzake Indonesië be stonden daarin dat er geleidelijk een aanzienlijk toenemende com munistische invloed was en dat kort geleden nogal verontrusten de verklaringen door gezagheb bende personen in Indonesië werden afgelegd over de moge lijkheid van gebruik van geweld in Nieuw-Guinea". Op de vraag of hij het eens was met de Amerikanen dat het goed was wapens aan de huidige Indonesische regering te ver strekken, antwoordde minister Casey: „Wij steunen het ver schaffen van wapens voor de binnenlandse veiligheid, maar wij geloven dat het daartoe be perkt moet blijven. Er bestaat geen rechtvaardiging voor het verschaffen van wapens voor enig buitenlands avontuur." VLIEGTUINON GELUK IN VER. STATEN Geen van de 60 inzittenden kwam om het leven Bij het vliegveld van Minnea polis is donderdagochtend vroeg een DC-6B van de Northwest Orient Airlines neergestort. Geen van de 60 inzittenden van het toestel, dat op weg was naar Seattle, kwam om, het leven. Slechts enkelen werden gewond. Het toestel vloog in brand na dat het de startbaan had verla ten. Het viel terug, verloor een vleugel en ploegde enkele honder den meters door een akker. Ten slotte raakte het wrak enige schuren en kwam tien meter van een boerderij tot stilstand. Vijftig personen werden naar een zie kenhuis overgebracht, doch slechts een van hen had ernstige verwondingen opgelopen. Het merendeel van de inzitten den ontsnapten uit het brandende wrak door het gat dat was ont staan door het afbreken van de vleugel. Sommige van hen wisten zelfs hun bagage mee (e nemen. Er deed zich geen paniek voor. Een brand in de voornaamste luchtverversingsschacht van een kolenmijn bij de Poolse plaats Zabrze is donderdag oorzaak ge weest dat 56 mijnwerkers, die op 300 meter diepte werkten, door verstikking om het leven zijn ge komen. Reddingsploegen, die in groten getale ook van naburige mijnen te hulp schoten, konden echter nog vele mijnwerkers red den, maar 52 van hen moesten naar een ziekenhuis worden over gebracht, 14 konden na behande ling naar huis. Uit een voorlopig onderzoek Busongeluk in Colombia Een bus met 58 inzittenden is in Noordoost-Colombia in een 300 meter diep ravijn gestort, waardoor 31 mensen omkwamen en meer dan 20 gewond werden, aldus donderdag te Bogota ont vangen berichten. Het ongeluk gebeurde op het schiereiland Guajira, dichtbij de grens met Venezuela. Volgens het voor de Verenigde Staten bestemde Russische tijd schrift „U.S.S.R." is in de Sow- jet-Unie een ééntrapsraket ge maakt, waarmee een hoogte van 473 kilometer is bereikt. Een andere Russische raket heeft, aldus het blad, een lading van 2200 kilogram meegevoerd tot een hoogte van 212 kilometer. Volgens de „U.S.S.R." zijn de apparaten en de honden, die zich in de raketten van dit type be vonden, behouden op aarde teruggekeerd. Een woordvoerder van de Sow- jet-ambassade in Oost-Berlijn heeft persberichten tegengespro ken waarin gezegd werd dat in de Sowjet-Unie drie pogingen om maanraketten te lanceren mis lukt waren. Volgens de woord voerder waren deze berichten kennelijk bedoeld om de aan dacht van het mislukken van de eerste Amerikaanse maanraket af te leiden. De berichten over de mislukte Sowjet-proeven waren afkomstig uit Oost-Berlijnse diplomatieke kringen. De Russische maanra ketten zouden begin agustus kort na de start van een lanceerbasis in Siberië ontploft zijn. Professor L. Sedov heeft mede gedeeld, dat er in de Sowjet-Unie tot nu toe geen pogingen zijn ge daan een raket naar de maan te lanceren. Prof. Sedov is leider van de Russische delegatie op 't ruimtevaartcongres te Amster dam. De grote banken en de huur- koopfinaneieringsniaatsc.happijen in Engeland hebben zich opge maakt voor een strijd om de consumentenkredietmarkt in En geland, waarop jaarlijks onge veer 500 miljoen pond sterling omgaat. Deze strijd is dinsdag begon nen, toen de Midlandbank, een van de vijf grootste banken, een regeling bekendmaakte, waar onder haar rekeninghouders zon der onderpand tweejarige kre dieten van 50 a 500 pond sterling tegen een rente van 5 procent kunnen opnemen. De Westmin ster Bank heeft dit voorbeeld woensdag gevolgd, en terwijl de andere drie grote banken Bar clays, Lloyds en de Nationale Provincial overwegen even eens een dergelijke regeling te treffen, heeft het huurkoopfi- nancieringsbedrijf besloten terug te slaan. De eerste tegenaanval is gekomen van de United Dra pery Stores, een onderneming met een kapitaal van 24 miljoen pond sterling, die 700 winkels in Londen en het noorden Enge land bezit. Deze onderneming heeft on middellijk haar rente voor huur koopkrediet verlaagd van 5 tot 3% procent. Twaalf van de grootste huurkoopfinancierings maatschappijen in Engeland hebben bekendgemaakt dat zij binnen 14 dagen een gemeen schappelijke actie zullen bespre ken. Een derde bank, de Clydesdale and North of Scotland Bank, heeft woensdag bekendgemaakt, dat zij eveneens blanco krediet in kleine bedragen zal verstrek ken. Men verwacht overigens niet dat de andere Schotse ban ken dit voorbeeld onmiddellijk zullen volgen. Het een en ander heeft terug slag op de effectenbeurs gehad. Zo stegen de aandelen van de Midlandbank dinsdag met 2 shil ling en 3 pence tot 78 shilling, terwijl ook vele andere bankaan delen een koersstijging te zien gaven. Anderzijds ondergingen de koersen van sommige huur koopfinancieringsmaatschappijen een daling. De grootste daling was die van de Union Dominion Trust, die 4 shilling bedroeg. Engeland bestudeert de moge lijkheid om mee te doen op het gebied van de lancering van kunstmanen. Dit heeft de Britse minister van Bevoorrading, Aubrey Jones, tijdens een bezoek aan Victoria in Brits-Columgia verklaard. De militaire inspanning zou enigszins nadeel ondervinden van een dergelijke activiteit, maar de wetenschappelijke waar de wordt afgewogen tegen de mi litaire. Alles wat ik kan zeggen is. dat de zaak wordt bekeken, aldus de minister, die voorts mee deelde, dat Engeland ook de bouw van atoomduikboten bestu deert. AMERIKAANSE „JUPITER"-RAKET GELANCEERD Het Amerikaanse leger heeft woensdagavond een „Jupiter"- raket, met een reikwijdte van 2.400 kilometer, gelanceerd. naar de oorzaak van de brand is gebleken, dat een lasser en een helper op een reglementair ver boden plaats gelast hebben, het geen de brand veroorzaakte. De vlammen vonden gretig voedsel in de houten stutten en al gauw ontstond in de gangen een op eenhoping van kolendamp. De lasser en zijn maat zijn gearres teerd. DE WERELDRAAD VAN KERKEN EN DE ONTWAPENING OP KERNGEBIED Het centrale comité van de Wereldraad van Kerken heeft donderdag een beroep op de staatslieden van de wereld ge daan om te blijven strijden voor ontwapening op kerngebied. Het comité aanvaardde een stemmig een resolutie, voorbe reid door bisschop Otto Dibe- lius uit Berlijn, die in alle ker ken die bij de Wereldraad zijn aangesloten van de kansel zal worden afgelezen. De resolutie juicht de eerste stappen toe die genomen zijn in de richting van controle, op kernwapenproeven. Verklaard wordt dat opschor ting van de kernproeven moet leiden tot krachtige inspanning om de produktie van kernwa pens stop te zetten, en om een vermindering van de bestaande bewapening te verwezenlijken. Het comité nam voorts, even eens met algemene stemmen, een resolutie aan, waarin „ern stige bezorgdheid over de ver schrikkelijke toestand op Cy- prys" wordt uitgesproken. Het comité hoopt, dat onderhande lingen over terugkeer van aarts bisschop Makarios zullen sla gen. GEVECHT TUSSEN ARMENEN IN BEIROET In één der buitenwijken van Beiroet hebben twee groepen Ar- menen, waarvan de ene de oppo sitie steunt en de andere de re gering, een vuurgevecht van 24 uur geleverd, daarbij zijn vier mensen onder wie een vrouw ge dood. Een groep, parlementsleden die de regering aanhangen, heeft een beroep gedaan op het leger om uitlevernig te eisen van alle wa pens die in het bezit van burgers zijn. Deze „loyalen" spraken hun vertrouwen uit in de nieuwe ge kozen president, Foead Sjehab. doch zij zeiden tevens dat 2;ij geen regering zullen steunen waarin opstandelingenleiders zit ting hebben. De oppositie had twee dagen geleden generaal Sje hab verzocht leden van de oppo sitie en „andere betrouwbare ele menten" in zijn regering op te nemen. Ontploffing in centrale te Genk In de elektrische centrale te Genk in de Belgische provincie Limburg heeft zich donderdag omstreeks half zes een ontplof fing voorgedaan waarbij een dode en verscheidene gewonden te betreuren zijn. Plaatselijk onweer. Een gebied van hoge lucht druk boven Oost-Europa nam nog wat in omvang toe, terwijl het centrum hiervan zich ver plaatste van Duitsland naar de Oostzee. Hierdoor bleef de aan voer van warme continentale lucht in onze omgeving voortdu ren en werden in het zuiden van het land maximumtemperatu ren van 30 graden bereikt. In de namiddag ontwikkelden zich hier en daar onweersbuien, die over het algemeen evenwel met weinig regen vergezeld gin gen, daar de lucht in hogere la gen van de atmosfeer droog is. In verband met het naderbij komen van een frontale storing boven de Britse eilanden zal de onweersactiviteit toenemen en plaatselijk, voornamelijk in de kustgebieden, gepaard gaan met afkoeling. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijavond. Enkele onweersbuien. Minder warm met enkele re gen. of onweersbuien. Overwe gend matige wind tussen zuid oost en zuidwest. ZATERDAG 30 AUGUSTUS Bresken s Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.30 3.05 3.45 3.55 n.m. 2.39 3.14 3.54 4.04 ZON MAAN op onder op onder Aug. 29 5.45 19.36 19.19 6.03 30 5.47 19.34 19.42 7.08 31 5.48 19.32 20.04 8.12 Sept. 1 5.50 19,29 20.27 9.16 2 5.52 19.27 20.51 10.19

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1