Uit de Provincie Vetihcu&e, tOFFEÉS EEN MEESTERWERK IS ZOEK Zc«<neeSmiddel BEURSOVERZICHT CYPRUS WEER CENSUUR INGESTELD IN LIBANON LONSVERHOGING VOOR BRITSE HAVENARBEIDERS NATURALISATIE EN BURGERSCHAP IN AUSTRALIË DE BETREKKINGEN TUSSEN AUSTRALIË EN INDONESIË DE DUITSE HERENIGING RAMP IN FORMOSAANSE VUURWERKFABRIEK TERNEUZEN. HOOFDPLAAT. ZEELAND PRESENTEERDE AMSTERDAM MOSSELEN-IN-HET- ZUÜR SAS VAN GENT SLUISKIL. VLISSINGEN. IJZEN DUKE- ©fc Maak er een feest Mn'meh. PROVINCIE ..WEST-IRIAN" HET MASSAPROCES IN PRETORIA Uitzonderingstoestand in Liberia duurt voort ZIERIKZEE AMERIKAANSE PROEVEN MET ATOOMKOPRAKETTEN IN GROTE OCEAAN BEËINDIGD LEZERS die schrijven De leider der Turkse minder heid op Cyprus, dr. Fadhil Koet- sjoek, heeft dinsdagavond op een persconferentie verklaard dat de Turkse Cyprioten het Turkse be sluit om het Britse plan voor de staatkundige toekomst van Cy prus te steunen, aanvaarden. „De Turkse gemeenschap op Cyprus stemt in met alles, dat de Turkse regering aanvaard baar acht", aldus dr. Koetsjoek. De censuur in Libanon op persberichten voor het buiten land is woensdag na een op schorting van 24 uur, weer van kracht geworden. De maatregel geldt niet voor de binnenlandse pers. Afgevaardigden van honderd duizenden Britse havenarbeiders hebben woensdag een door de werkgevers aangeboden loons verhoging van zeven shillings zes pense per week aanvaard. Men verwacht dat de loons verhoging, die de werkgevers bijna twintig miljoen gulden per jaar gaat kosten, maandag zal ingaan. Hiermee is het risico van een nationale havenstaking ver meden, doch nu dreigen elders in de industrie moeilijkheden, doordat werkgevers de looneisen van 3.000.000 arbeiders in de metaalindustrie hebben verwor pen. Het betrof hier eisen van 10 vakbonden, die gezamenlijk de confederatie van scheeps bouw- en metaalarbeidersbon den vormen, voor een loonsver hoging van minstens zes pro cent. geleidelijke invoering van een 40-urig:e werkweek in de ko mende drie jaar en vakantie toeslag van 50 shillings per va kantiedag. De werkgevers stel len bevriezing van de lonen ge durende een jaar als voorwaar de voor een nieuwe loonrege ling. De Australische minister voor Immigratie, Downer, heeft in het Huis van Afgevaardigden in Canberra een wetsontwerp inge diend om de huidige Australi sche naturalisatie- en burger- schapswet soepeler te maken, zo meldt de Londense „Times". Volgens de bestaande wet kan •le minister voor Immigratie ge naturaliseerde Australiërs van hun burgerschap vervallen ver klaren wegens o.a. ontrouw aan de soeverein, onwettige handel met de vijand, het verkrijgen van naturalisatie door fraude, ver oordeling binnen vijf jaar na de naturalisatie tot een gevangenis straf van twaalf maanden of lan ger, ook in het buitenland. Op deze bevoegdheden is de laatste tijd door verscheidene Europese immigranten kritiek geoefend. Minister Downer wil de bevoegd heid om een genaturaliseerde im migrant 'van zijn Australisch burgerschap vervallen te verkla ren, nu beperken tot gevallen waarin de naturalisatie door fraude is verkregen. De minister deelde bij de in diening van zijin wetsontwerp mede. dat slechts zeven van de 150.000 sedert de oorlog in Aus tralië genaturaliseerde mannen en vrouwen, door de bijzondere bevoegdheden getroffen waren, doch hij moest erkennen dat het bestaan v.an deze bevoegdheden kwetsend isc De Australische premier Men- zies heeft woensdag in het par lement gezegd, dat verklaringen waarin het wordt voorgesteld alsof de betrekkingen tussen Australië en Indonesië gespan nen zouden zijn, in hoge mate moeten worden afgekeurd. Verre van gespannen te zijn, zijn de Australische betrekkin gen met Indonesië over de gehe le linie buitengewoon goed, aldus de premier. Beide landen hebben vele punten van aanraking en er bestaat op slechts één punt ver schil van mening, namelijk Wes telijk Nieuw-Guinea. Op initiatief van de Westduitse regering is dezer dagen in Bonn, Parijs Londen en Washington het overleg begonnen over de vorming van een permanente vier-mogendhedencommissie voor de Duitse hereniging, zo is in goedingelichte kringen in Bonn vernomen. Het voorstel voor deze perma nente commissie waarin ver tegenwoordigers van Amerika. Frankrijk, Engeland en de Sow- jet-Unie een oplossing van de kwestie der Duitse hereniging zouden moeten zoeken, is inder tijd gedaan door het Westduitse parlement. In een vuurwerkfabriek te Tsjiaji (Zuid Formosa) heeft ach dinsdag een ontploffing voorgedaan, die aan 23 mensen, merendeels jonge meisjes die in de fabriek werkten, het leven heeft gekost, aldus berichten die «oensdag in Taipeh zijn ontvan gen. 13 mensen werden gewond, zeker twaalf worden er nog ver- Concert nabij de Watertoren. In samenwerking met de Ter- neuzense V.V.V. zal de „Harmo nie Terneuzen" zaterdagavond a.s. ter gelegenheid van de ver jaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina een concert met tap toe geven aan het Oostelijk Bol werk, nabij de watertoren. Het programma van het klein concert zal uit de volgende num mers bestaan: 1. Per Aspera ad Astra, mars E. Urbach 2. Nabucco ouverture G. Verdi 3. Rosette, wals P. B. Bisselink 4. Neerlands Jubelmars S. P. van Leeuwen 5. Heitere Ouverture E. Fülling 6. Met Zwaard en Lans, mars H. Starke Taptoe: 1. Roffel tambours met hoorn blazers Drumband Taptoe Orkest: dankgebed Drumband: Russische taptoe 2. 3. 4. 5. 6. .7. 8. 9. 10. 11. 12. Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering van dinsdagavond deelde de voor zitter, burgemeester J. F. C. Tem merman, mede, dat de riolering op de wijk Nummer Een, welke een bedrag heeft gevergd van on geveer 1400, tot stand is geko men. Besloten werd op voorstel van B. en W. tot herziening over te gaan van de pachtprijs van een perceel bouwland, gelegen te Slijkplaat en gepacht door de heer P. A. Temmerman. De pachtprijs werd vastgesteld op 150 per ha. Adhaesie werd betuigd aan de motie van de gemeente 's Heeren- hoek inzake de verhoging der veertarieven. Besloten werd te zijner tijd tot invoering van werkklassificatie over te gaan; dit evenwel vóór 1 januari 1961. In afwachting van de terzake te verwachten rege ling, besloot men ingaande 1 april 1958 ten behoeve van de ge meentewerklieden een tijdelijke overgangstoeslag van 3 procent toe te kennen. De Stichting tot steun van de Orkest: Danck nu allen God Protestantsch Geestelijke Verzor- Drumband Orkest: St. Triffon Drumband Orkest: Trafalgar Drumband Orkest en Drumband: Mar- che Gendarmerie National de Belgique Wilhelmus Brandje. Gistermiddag te half één ont stond in het houten keetje aan de Kerkhoflaan, dat in gebruik is bij de Stichting Beschutte Werkplaatsen, brand bij de berei ding van boenwas door minder- validen. De gealarmeerde brandweer heeft de brand met een nevel spuit geblust. Heropening gemoderniseerde meubelzaak. De uitgebreide en gemoderni seerde meubelzaak van de firma Doorns werd gisteren officieel geopend. Dit pand aan de Noord- straat 89-91 heeft een grondige verandering ondergaan en is tot een aantrekkelijk en modern winkelpand omgebouwd. De 12 meter brede winkelpui, die bijna geheel uit glas bestaat, trekt onmiddellijk de aandacht en geeft een uitstekende indruk van de grote voorraad meubelen die de firma ter beschikking der klanten heeft. De winkeloppervlakte is door de verbouwing verdubbeld en het interieur doet bijzonder prettig aan door de moderne vloerbedek king, het vele licht en de leven dige kleuren. Ook de toonzalen op de 1ste étage zijn tweemaal zo groot ge worden en bieden de adspirant- koper volop gelegenheid om rus tig zijn keus te bepalen. Tientallen bloemstukken en heel veel persoonlijke bezoeken toonden dat de firma Dooms bij zeer velen een goéde naam heeft. De Noordstraat is er met dit imposante pand alweer veel op vooruit gegaan. Amsterdam kent thans de mosselman. Verhuld in fluwelen wambuis, geveerde baret en puntbaardje heeft de herleefde vermaarde oester- en mossel kenner uit de veertiende eeuw Pieter Corneliszoon tezamen met de Rotterdamse Kaat Mossel, haar vriendin Ruige Keet, een aantal historisch geklede figuren en meer hedendaags, in Zuidbe- velands costuum, gekleed vrouw volk, zijn intreden in de hoofd stad gedaan. De muziekvereniging „Mozart" uit Yerseke blies lustig de van nature nieuwsgierige Amster dammers bijeen. Blijkens op schriften in de stoet trachtte het comité „Zeeland presenteert" de Amsterdammers bekend te ma ken met het feit, dat volgende week vrijdag de eerste oesters weer op de markt worden ge bracht, in verband waarmee Yer seke vandaag „vlaggetjesdag" houdt. Voorts presenteerde Zeeland de waarnemend burgemeester, heer B. Ram, enkele mosselen- in-het-zuur. De oesters moeten nog gevangen worden. De heer Ram zei in zijn be groetingswoord van het omvang rijke Zeeuwse gezelschap op het stadhuis, dat de aanvoer van mosselen op de Amsterdamse markt gedaald is van 200.000 kg in 1948 tot beneden 100.000 kg thans. En dit is niet het gevolg van een verminderde belangstel ling van de Amsterdammers, maar van de hogere prijs, die de Zeeuwen voor deze produkten kunnen maken op de markten van onze Zuiderburen. De heer Ram sprak de hoop uit, dat men zorg zal dragen voor een meer geregelde aanvoer van deze lek kernijen op de Amsterdamse markt, maar dan tegen op smal ler beurzen berekende prijzen. Pieter Corneliszoon kon de heer Ram slechts toezeggen dat hem na donderdag een vaatje oesters zal bereiken. Na een glaasje en een dansje, dit laatste op de binnenplaats van het stadhuis, maakte het ge zelschap, voorafgegaan door de Amsterdamse Politie-kapèl een mars door de hoofdstad. ging van het Nederlandsche le ger verzocht een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvan gen. B. en W. adviseerden, mede in verband met de gemeente- financiën, afwijzend te beschik ken, waartoe de raad besloot. Het Waterschap „Het Vrije van Sluis" is bereid gevonden een ge deelte van de z.g. Tweede Molen weg te verbeteren, evenwel op voorwaarde, dat de gemeente dat gedeelte in beheer en onderhoud overneemt. De raad bleek hiertoe bereid te zijn. Tot slot gaf de voorzitter een overzicht van de meest belangrij ke werken, welke door de werk zaamheid van de raad gedurende de laatste zittingsperiode van 5 jaar tqj; jStand konden worden ge- bra§hj. Hij hoopte, dat de komen de zittingsperiode even vrucht baar zou mogen zijn. T.V.-toestel cadeau Bij de prijsvraag „Door welke pluspunten is Grundig Televisie beter", waarvoor door Grundig Radio Nederland 20 televisie toestellen grdtis beschikbaar wa ren gesteld, heeft ook het lot in Zeeland een gelukkige winnaar aangewezen, n.l. de heer Eug. de Vriend, alhier. Uit naam van Grundig Radio Nederland is hem door de officië ler Radio Tazelaar te Terneuzen een prachtig 4-standaard 53 cm televisieapparaat overhandigd. Fanfare heeft drumband. De Sluiskilse R.K. Fanfare „St. Franciscus" is uitgebreid met een drumband, die a.s. zaterdag om 4 uur te Sluiskil een muzi kale rondwandeling zal maken ter gelegenheid van de verjaar dag van H. H. H. Prinses Wilhel mina op zondag a.s. De drum band is samengesteld uit hoofd zakelijk jonge (zowel mannelijke als vrouwelijke krachten. Onder leiding van de heer C. Neels werd gedurende enige weken intensief geoefend. De drumband is nu zo ver dat voor de eerste maal in het openbaar kan worden opge treden. Vernielzucht. Blijkbaar met evenveel animo als bij een verwoed knikkerspel, touwtje springen of een vlieger oplaten, hebben enkele knapen der Sluiskilse jeugd zich thans kennelijk bezig gehouden, met een minder te waarderen ver nieling. De een dezer dagen van ge meentewege gloednieuw opge leverde abri voor het busverkeer op Kanaalweg Noord, in welk tussenschot vrij kostbaar spie gelglas met stopverf werd, inge zet, bleek een dag later het stop verf grotendeels te zijn verwij derd. Het mag een geluk heten dat het euvel tijdig werd opgemerkt, want bij eventuele aanleuning door een buspassagier of een krachtige windstoot waren deze ruiten aan diggelen gegaan. Wer den deze ruiten eergisteren we derom met stopverf vastgezet en de vorige met de duim inge drukte omlijstingen bijgewerkt, gisteren werd het jeugdig van- aalisme, zij het in veel geringere mate. nogmaals geprolongeerd. De uit voorzorg daags tevoren aangebrachte verflaag heeft de knapen blijkbaar van een nog intensievere vernieling doen al- zien. De achter het wachtlokaaltje bevindende afrastering had ook een bewerking ondergaan. Een omstaander, die het ge luid had vernomen, was van me ning geweest, dat men van ge meentelijke zijde de laatste hand aan de werkzaamheden legde. Het is begrijpelijk dat de po litie een wakend oog in het zeil zal houden, doch het is eveneens begrijpelijk dat haar taak om vattender geacht moet worden dan het alleen wachtkloppen uit voorzorg voor eventueel abri- vandalisme. Piloot geborgen. De rijksluchtvaartdienst tracht nog steeds, in samenwerking met de Koninklijke marine, het wrak te bergen van het Engelse sportvliegtuigje G-Akyd, dat op 14 augustus in de Westerschelde nabij Vlissingen naar beneden is gestort. In de afgelopen da gen heeft een bergingsvaartuig van de marine regelmatig de omgeving afgedregd, doch de werkzaamheden worden zeer bemoeilijkt doordat slechts bij dood tij een duiker naar be neden kan om de toestand op te nemen. Dinsdag is men de hele dag aan het dreggen ge weest, doch men kon niets vin den. Bij het terugkeren naar de haven van Vlissingen echter ontdekte men op de Wester schelde een drijvend lichaam dat later het stoffelijk overschot bleek te zijn van de 31-jarige genaturaliseerde, Hongaarse sportvlieger Jozef Paul Kipke uit Rotterdam, de piloot van het sportvliegtuigje. Piloot Kipke was nog in opleiding in Engeland en had dus nog niet het brevet dat hem toestond met passagiers te vliegen. De piloot had nog een kop telefoon op en in zijn kleding bevonden zich nog enkele par ticuliere eigendommen en pa- pieren. Gisteren is het stoffelijk overschot overgebracht naar Rotterdam, waar het ter aarde zal Worden besteld. Tot dusverre heeft men het stoffelijk overschot van de der de inzittende, de Bredase han delaar in oude metalen, Haneet- man, nog niet weten te bergen, evenmin, als de resten van het sportvliegtuigje. Ongeval. Toén de landbouwer H. met zijn tractor en twee aanhangwa gens huiswaarts keerde, liep na bij wijk „Turkije" het 5-jarig zoontje van. de familie F. de J. .tussen de twee aanhangwagens door. Hij kwam hierbij te vallen en één der wielen reed het knaap je over dijbeen, en. armpje. Hoewel dit ongeluk zich eerst niet al te ernstig liet aanzien werd'het knaapje naar de ouder lijke 'woning overgebracht. Later oordeelde de ontboden dokter het toch raadzamer dat het knaapje ter observatie in het ziekenhuis te Qostburg werd op genomen. Daar bleek dat het ventje ook inwendige kneuzingen aan de rug had opgelopen. Het gaat „Flandria" goed. De. radio-caneerterf, welke de Phil.-Harmonicaclub „Flandria" de laatste tijd heeft verzorgd, schijnen de omroepverenigingen goed te zijn bevallen. De K.R.O. heeft thans deze amateursvereniging voor een. tweede maal uitgenodigd een con- cert in haar programma te willen verzorgen. fötVJ.y. 32 ct. per 100 gr. Kornets 85 st. ert_f LM 9 Dinsdagavond zijn vijftien personen gewond bij een ont sporing ten zuiden van Milaan. rechtszaki De Indonesische regering heeft woensdag bekend gemaakt, dat de hoofdstad van de Indone sische provincie „West-Irian" van Soa Siu, op het eilandje Ti- dore, tijdelijk is overgebracht naar Djailolo, op de westkust van Halmaheira. De minister van Binnenlandse Zaken, Sanusi Hardjadinata, die dit mededeelde, zeide dat de 'ver plaatsing is geschied om aan „regionale woelingen" het" hoofd te bieden. De provincie West-Irian be staat uit een aantal kleine eilan den tussen Celebes en Neder lands Nieuw-Guniea. Het speciale hof te Pretoria waarvoor 91 Zuidafrikanen van verschillende rassen terechtstaan op beschuldiging van verraad, heeft de openbare aanklager ge last, de verdediging meer bijzon derheden omtrent de tenlaste legging te verstrekken. Vorige week vrijdag werd het proces verdaagd na een strijd van tien dagen over de vorm van de aan klacht. De voornaamste verdedi ger was van oordeel dat uit de tenlastelegging niet het beweer de misdrijf bleek. Het hof wees een verzoek van de verdediging om de tenlaste legging te vernietigen van de hand. De beklaagden worden er van beschuldigd dat zij tussen 1952 en 1956 hebben samengezworen om- de gewelddadige omverwer ping van de staat voor te berei den. Het proces is verdaagd tot 29 september. President Tubman van Liberia heeft de uitzonderingstoestand vier maanden verlengd na de ontdekking, dat er op grote schaal springstof het land bin nen wordt gesmokkeld. Een niet genoemd aantal personen is ge arresteerd. Onder hen is een Amerikaanse piloot. Kritiek op Vleeskeurings dienst. Het hoofd van dienst van de vleeskeuringsdienst kring Zie- rikzee op Schouwen-Duiveland, de heer J. Sïevense, heeft in het jaarverslag over 1957 kritiek ge uit over dbze dienst. In het jaarverslag schrijft hij,, dat bij de dienst ook in 1957 geen. en kele vooruitgang te bespeuren is geweest en dat hij zodbende in zijn onverantwoordelijke- kin derschoenen is blijven staan. Er is nog steeds geert openhaar slachthuis gebouwd en ook heeft ment in het afgelopen, jaar niet de beschikking gekregen over eert laboratorium err een noodslacbtplaats met een. be hoorlijke koelruimte. De logi sche gevolgen, van al deze fn- convenënten zijn, dat vele be slissingen op veel te losse schroeven moeten worden ge nomen en zodoende weten schappelijk onverantwoord zijn. In het jaarverslag wordt verder opgemerkt, dat, hoewel de vee stapel zich op Schouwen-Duive land reeds behoorlijk, heeft her steld, toch. nog de invoer van mindere kwaliteiten vlees van buiten het. eiland bleef aanhou den. In de week van 8 t/m 14 sep tember a.s. zal het Algemeen So ciaal Fonds „Draagt Elkanders Lasten" weer een beroep op Uw offervaardigheid doen. In deze periode wordt in onze gemeente een openbare collecte gehouden voor dit fonds. Naast de tjb.e.-bestrijding ver leent dit fonds hulp bij tal van andere noden op het terrein van de Volksgezondheid, o.a. asthma, rheuma, kanker, polio, kinderuit zending, rusthuisverpleging enz. Gaarne willen wij de nood, die in vele gezinnen heerst helpen dragen. Dit is echter alleen moge lijk, wanneer U hierbij helpt door Uw medewerking en Uw offer. Gezondheid is een groot goed. Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging en de commissie voor de kernenergie hebben in een gemeenschappe lijke verklaring medegedeeld waarvoor we dankbaar moeten dat de proefnemingen, die dit zijn. Toon dan deze dankbaarheid jaar op het eiland Johnston in door enige uren van Uw vrije tijd de Grote Oceaan met atoom-beschikbaar te stellen voor hen raketten zijn genomen, met sue- die dit grote goed moeten missen. ces zijn bekroond en afgesloten. Er zijn slechts twee proefne mingen bekendgemaakt, die respectievelijk op 1 en 12 augus tus j.l. werden genomen. Mijnhardt's Zenuwtabletten U kunt zich aanmelden als col lectant (e) aan onderstaande adressen. Veel kan worden bereikt mits U Uw steun óók geeft. Opgave s.v.p. aan onderstaan de adressen: W. HELMENDACH, Donze Visserstraat 52; C. DOBBELAAR, Baandijk 14; NIC. HAAK, Nieuwediepstr. 21. UNILEVERS, AKU'S EN SCHEEPVAART WILLIG Er heerste gisteren in ver scheidene hoeken ter beurze een willige stemming. Van de inter nationale waarden gold dit voor aandelen Unilever en AKU. De dinsdag aanwezige vaste stem ming voor de margarine-aan delen werd gisteren voortgezet. De initiatiefnemers hiertoe wa ren de beroepshandelaren, ge volgd door het publiek. De hoofdoorzaak voor de zeer vaste stemming' in aandelen Unilever is het belang, dat de maat schappij heeft in de margarine Union A.G. in West-Duitsland, De nieuwe belastingwetgeving aldaar houdt o.a. in, dat de door de maatschappijen ingehouden winsten met 47 pet worden be last en die van de uitgekeerde winsten met 11 pet. De maat- schappijen worden hierdoor ge dwongen van de winst een hoog bedrag; uit te keren en minder in kas te houden voor zelffinan ciering: De bonusgeruchten ter beurze voor Unilever worden hiermee in verband gebracht, terwijl ook de geruchten over introductie* van de certificaten van dit concern op de West duitse beurzen haar steentje bijdroegen, tot de grote koers stijging. De aandelen werden bij de opening: verhandeld op 390 tegen, een vorige slotprijs van 383' 2. In het verdere beurs- verloop trok de koers aan tot 392. De motieven voor de haus se-stemming van: aandelen Uni lever golden ook voor die van de AKU-papieren. Deze maat schappij heeft een groot belang bij de Vereinigte- Glanzstoff. De kunstzijdeaandelen schommel den vrijwel de gehele beursduur rond de- 205 en boekten een winst van 4 punten. In Philips ging bijna niets om en de koers van 320V2 stelde zich een fractie beneden de vorige slotprijs. Aandelen Kon. Olie werden bijna niet aangekeken en no teerden op. 168.80 circa een halve gulden. lager dan dinsdag. De Newyorkse pariteit bedroeg 169.80. De handel was zeer minimaal. De invoerbeperking van het produkt in Amerika gaf in Wall Street iets lagere koersen te zien. voor de inter nationale oliewaarden en hier door was er geen enkele stimu lans om tot aankopen van aan delen Kon Olie op het Damrak over te gaan. In KLM veran derde niet veeL door HILAIRE BELLOC 10) (Nadruk verboden.) De Salon wees het natuurlijk af. Inspiratie van dat Soort wordt zelden begrepen. Niet alleen het comité van de Salon weigerde het maar ook de Indépendant, de Nouvel Indépendant, de Déca dent en zelfs de Eccentrique. Ten laatste slaagde Bourrot er met moeite in het doek tentoonge steld te krijgen in de Absolu. Nu was er in Parijs, gelukkig voor de goede naam van de kunst een man met voldoende visie. Dit was een klein en tenger ge bouwd criticus met een gevoelige stem. die in Montparnasse be llend was als de Slavische pro feet cn zijn artikelen onderte kende met de schuilnaam CRSK tot zijn uitgever hem met grote moeite wist te overreden er ten minste één klinker aan toe tc voegen en er CRESK van te ma ken. Die ondertekening was een waarborg voor goede smaak. Zijn meesterschap over de inzichten van de ontwikkelden Was te meer merkwaardig, als men op zijn af komst lette. Zijn ouders, die nog gelukkig leefden waren een paar gezonde en gezeten boeren uit de Champagne. En zij waren veel trotser op de reputatie van hun zoon in de hoofdstad clan hij op hen. Deze geheimzinnige figuur was natuurlijk erg gezocht bij de gro ten der hoofdstad; maar Cresk was net zo selectief in de keuze van .zijn vrienden als in die van zijn schilderijen. Onder de mas sa van zijn kennissen had hij er maar twee, die hij vrienden noe men mocht. De ene was de her togin van Crcii en de ander het ai wat oudere en gedistingeerde lid der academie Charles de Mal- lencourt. Dat waren de enige in tieme vrienden onder de aanzien lijken, maar door hen beheerste hij de schilderijcnmr.'kt van Pa rijs. Toen hij voor liet eerst plotse ling Le Néant zag, was hij alleen Eigenlijk was hij de tentoonstel ling de Absolu alleen maar bin nengelopen, omdat .lij door een hevig onweer overvallen was. Hij hield anders niet van die tentoon stellingen, die niet in de mode waren. Maar Le Neant trof hem als een donderslag. Toen het on weer voorbij was, liep hij als in een droom het gebouw uit naar het naastbi.jzi.jnde café en daar schreef hij en bleer hij schrijven. De volgende dag verscheen het artikel in het blad Pétrone en een naam, die tot dan toe onbe kend was. steeg als een meteoor aan de hemel en bleef daar schij nen boven de stad do naam van Bourrot. Cresk kon uren lang. hij; het doek staan en hij bracht vol eer bied, zijn vrie,n.den erheen, wier oordeel hij bepaalde en die op hun beurt de kliek beheersten, die de markt bepaalt. Toen de Absolu gesloten werd, werd Le Néant voor de staat gekocht dooi de heer Machabée. wiens vrouw erg bevriend was met de minis ter voor schone kunsten, de heer Bernard. Het doek ging naar het museum Luxembourg. Er mogen kunstenaars zijn, die door plotseling succes bedorven worden, maar zo was Bourrot niet. Het volgende jaar overtrof hij de roem van Lo Néant in de nog grotere triomf van Amour Perdu, waarvan de diepere zin d„ moderne ziel diep moest tref fen. De broer van de lieer Macha bée, Charles Grant McCabs van Chicago kocht het voor vijfdui zend dollars cn trok er de Ver enigde Staten mee door onder de titel: „O, de jaren gaan voorbij!" IIij liet in iedere stad in het Mid den Westen er een toelichting bi.i geven door een Franse deskundi ge. die hij daarvoor gehuurd had voet' tien dollars per keer. En dit orakel verklaarde bet beroep op hel gevoel, dat het doek deed aan dat deel van de bevolking, dat de diepten van de hedendaag se kunst niet kan peilen. Dit jaar had sir Henry Ben- sington de nieuwe ster geobser veerd. Toen kwam er plotseling een telefoontje van zijn waarne mer aan de overkant van de oce aan, waaruit hem bleek, dat het ogenblik om te handelen was ge komen.. Carlos Fucker had de Amour Perdu gekocht en hij had er 25.009 dollar voor betaald. Er was geen tijd meer te ver liezen. Het telefoontje kwam even na. tienen 's morgens, enige mi nuten, nadat de afzender het nieuws gehoord had. Dat was in Londen iets over drieën. Vooi vieren was alles geregeld en vloog Bénsington bij mooi, kalm weer tweeduizend voet boven Kent, op weg naar Parijs. Nog vóór het eten had hij de Bour- rots opgebeld en toen het tijd was voor een cocktail, was hij in hun flat. Bourrot was dans ses meubles (neem me niet kwalijk! Ik bedoel dat hij nu in een „stijlvol" mi lieu zal). Zijn armoede was ver dwenen, maar zijn eenvoud niet. En zijn Aanbidster al evenmin. Hij wist, dat hij beroemd was; de bedragen, die hij al ontvangen had, 500 pond sterling voor zijn eerste en 1000 pond sterling voor zijn tweede werk, deden hem nog duizelen. Toen hij de naam en de stem van Henry Bénsington in de tele foon hoorde, was hij even aange daan alsof de grote kunstkoper- bij hem gekomen was, twintig maanden eerder, toen niemand zijn naam kende. Hij ontving de meester der schiiderijenkopers als een vorst. Eh hij werd niet teleurgesteld. (Wordt vervolgd.) Er heerste in de scheepvaart - hoek een inflatiestemming. Aan de koersstijging van aandelen KPM scheen geen einde te ko men. Begin beurs was van een activiteit in de scheepvaarthoek nauwelijks sprake, doch de koersen waren bij gebrek aan aanbod, waartegenover wat vraag aanwezig was, aan de vaste kant. In het verdere beursverloop kwam er steeds meer vraag voor de scheep vaart-aandelen los in een vrij wel lege markt. Hierdoor ont stonden wat abnormale koers winsten. Aandelen KPM b.v. liepen op van 142 tot 149 en zo tegen het slot werden de stuk ken afgedaan op 147'/i tegen dinsdag 138. Scheepvaart Unies en Van Nievelt boekten circa 4 punten winst, terwijl ook de overige aandelen 1 tot 3 punten hoger waren. In de cultuursec tor viel heel weinig te beleven en de koersen veranderden t.o.v. dinsdag heel weinig. De gepu bliceerde weekstaat van de Ne derlandsche Bank had op de staatsfondsen geen enkele in vloed. De stemming was hier prijshoudend. Aandelen Heineken werden op 385 bieden (382 gedaan en bieden) geadviseerd. Prolongatie 31procent. BEURS INDICES 25/8 26/8 27/8 Int. concerns 296.51 296.51:297.86 Industrie 154.15 154.61 155.28 Scheepvaart 137.64 137.21 139.77 Banken 123.70 124.19 125,00 Ind. fondsen- 87.80 88.17 87.25 Algemeen 208.68 208.84 209.79 NABEURSKOERSEN. Kon. Olie 169.40—168.00 Unilever 393—392 (391 Va.) Philips 321%. ged. en laten320 (319%) A.K.U. 205%. (205%) COOP VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 28 augustus. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 6—10,70. Per stuk: Bloemkool 1241 ct; Groene komkommer C 16 ct; Witte komkommer 810 ct. Per bos: Peterselie 4 ct; Sel derij 1011 ct; Peen 1116 ct; Kreten 6 ct. Per kg: Andijvie 9—15 ct; Stok- princessen 33—50 et; Stoksnijbo- nen 26—43 ct; Princessebonen 2530 ct; Saxa II 2527 ct; Sabo II 2832 ct; Pronkbonen 16—22 ct; Kroten 3% ct; Spits kool 6 ct; Savoyekool 716 ct.; Witte kool68 ct; Waspeen 10— 22 ct; Breekpeen 69 ct; Prei 15 29 ct; Rabarber 5—12 ct; Spi nazie II 14 ct: Tomaten A 3136 ct; B 31—37 ct; C 24—27 ct; Uien 3.-8 ct, AARDAPPELEN. Per 100 kg: Eerstelingen I ƒ9,70; II 6,60; Eigenheimers I ƒ11; Bintjes bonken 10-f 11,80; I 6—10,10. FRUIT. Per 100 kg: Peren. Clapp's Favouriete HI 65/75 33,50— ƒ35,50, 55 65 ƒ30,20—ƒ33, H II 21—26, K 25—31, F 17- ƒ28; Précoce de Trévoux H I 60 43—46, m. 55 34—36, m. 50 ƒ30, K ƒ22—29, F ƒ18. Appelen. Mank's Codlin Hl 70/80 31 '60 70 21,40, K 16- ƒ21, F ƒ13—ƒ22; James Grieve H I 80 36—38, m, 75 37—40, m 70 35—41, m. 65 33—40, IIII ƒ35, K ƒ33—ƒ40, F 21- 25; Zigeunerin I 6o 75 35, HII 21, K 28, F 18—23; Perzikrode zomerappel H II 28; Zoete appelen 1622. Prui men. Belle de Louvain I 75— 80, grof 5976, F 44—62; Reine Victoria I ƒ91. F 35— 45; Reine Claude d'Althan grot 73__/76, F ƒ60; Reine Claude Verte grof 97—98, F 72; Jefferson grof 85ƒ95; Kirke; grof f65—ƒ69; Czar II 41— ƒ60; Boere Witte F ƒ70; Mon sieur Hative I 70. Per stuk: Meloenen 6175 ct.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2