Eisenhower in zijn praatje rond de haard in De spanning het Verre Oosten De actie der Algerijnen in Frankrijk Srren°bewaak0r °f miU- „De Zeven Provinciën" vlot Het Koninklijk gezin in Brussel Pracht handen De afzetmoeilijkheden van de Europese kolenindustrie Volmacht voor Faubus De voorgenomen expeditie naar het Sterrengebergte in Ned. Nieuw Guinea Tube95ct Hameo Celei HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: i'erneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. VRIJE ZEEUW DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1958 12e Jaargang Nr 4459 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handd»- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 nnr Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit blad, 20 cent meer. LITTLE ROCK Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Eisenhower bekendgemaakt dat de Amerikaanse rege ring heden in de speciale zitting van het oppergerechtshof een verklaring zal indienen over de kwestie-Little Rock. De verklaring zal het standpunt weergeven, zoals hij dat de vorige week tot uitdrukking had gebracht, n.l. dat de landsregering niet haar verantwoordelijkheid zal ver- chenen indien men gerechtelijke bevelen tot integratie op de scholen opzettelijk negeert. Eisenhower weigerde te zeg gen ef hij persoonlijk voor deze integratie is. Gevraagd naar zijn mening over Faubus' wens naar een soortgelijke wet als van Vir ginia, krachtens welke elke staatsschool met verplichte op heffing der rassenscheiding ge sloten kan worden, zei de presi dent dat indien zulk een wet aan de praktijk zal worden getoetst deze een miserabele uitwerking zal hebben. Hij voegde eraan toe dat actie krachtens zulke wetten gevolgd zou worden door reek sen processen. ATOOM AANVALLEN De president heeft verklaard, dat elk land dat dwaas genoeg is om de Verenigde Staten met kernwapens aan te vallen, zelf vernietigd zal worden. Hij zei dit in antwoord op een vraag naar aanleiding van het onlangs gemelde meningsver schil over de vraag of de Ver. Staten ooit bereid zouden zijn zich over te geven om de wereld voor vernietiging door kernwa pens te behoeden. Een journalist vroeg, of de Ver. Staten ooit ver slagen konden worden in een reusachtige eerste aanval met kernwapens en of de president meende dat de Ver. Staten die eerste klap moeten opvangen. Eisenhower antwoordde, dat oorlogen d'kwijls onder onver wachte omstandigheden begin nen. Hij wees op de Japanse aan val op Pearl Harbour in 1941. Volgens deskundigen en politieke leiders zou dat de laatste plaats in het gebied van de Stille Oceaan zijn geweest waarop een aanval zou worden gedaan. De president zag geen reden waarom de Ver. Staten per sé de eerste klap zouden moeten op vangen. Zij moeten waakzaam zijn. Voorts is het dwaas om te zeggen dat de Ver. Staten bij een reusachtige eerste aanval ver slagen kunnen worden, om de eenvoudige reden dat Amerika zoveel kracht heeft ovn terug te slaan, dat elk land dat dwaas ge noeg zou zijn om zijn toevlucht tot een aanval met kernwapens te nemen, zelf vernietigd zou worden. Voorts deelde Eisenhower me de, dat de Ver. Staten niet hun ontwapeningspolitiek hebben ge wijzigd in verband met de voor gestelde opschorting van de kernproeven gedurende een jaar. De Ver. Staten hebben hun aan bod verbonden met de politiek waarin zij geloven, n.l. dat stop zetting van kernproeven verbon den moet worden met stopzet ting van produktie van materiaal voor kernwapens. CHINA Eisenhower verklaarde dat de Verenigde Staten hun verant woordelijkheid ten opzichte van nationaiistisch-China niet zullen verzaken, maar hij weigerde zich uit te laten over wat Amerika zal doen indien de Chinese com munisten op Quemoy en de Mat- soe eilanden zullen landen. Amerika zou zich houden aan de regeringsverklaringen over de verdediging van Formosa. Het beste wat men op het ogenblik kon doen was te blijven bij Dul les' verklaring van j.l. zaterdag over de communistisch-Chinese militaire activiteit in de Straat van Formosa, waarin hij het ge vaarlijk noemde om te geloven dat een aanval op de eilanden voor de kust van China een be perkte operatie zou kunnen blij ven. Gevraagd over de bevoegdheid van plaatselijke Amerikaanse commandanten ten aanzien van taktische atoomwapens zei Eisenhower dat het hun niet ge oorloofd is deze wapens zonder speciale opdracht van hemzelf te gebruiken. De president veront schuldigde zich dat hij in lange tijd de richtlijnen over deze aan gelegenheid niet had doorge werkt en dat zijn geheugen hem wat in de steek liet. Maar hij dacht dat er een uitzondering bestond voor het geval wanneer Amerika zelf of een onderdeel van zijn strijdmacht zou worden aangevallen. Dan kon men elke maatregel treffen die voor de verdediging noodzakelijk wordt geacht. CHROESJTSJEF Eisenhower heeft zich bereid verklaard om samen met Chroesjtsjef, zijn hand te zetten onder enig stuk, dat zou strek ken tot niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen. Dit zei hij als commentaar op een krantenartikel van Steven son, die op zijn recente reis door de Sowjet-Unie Chroesjtsjef de mening had horen uiten dat Rus land, Amerika en andere landen samen een dergelijke verklaring zouden moeten tekenen. Eisen hower zou het evenwel liever een afspraak willen noemen dan een akkoord waaraan men zich zou moeten houden. Hij wees voorts op het belang van juiste definitie van „binnen landse aangelegenheden", waar over Rusland blijkens de Hon gaarse kwestie andere opvattin gen heeft. BESCHIETING VAN QUEMOY DUURT VOC?.T De Chinese communisten heb ben woensdag de beschieting van de Quemoy-eilanden voortgezet. Het is de vijfde achtereenvolgen de dag. De beschieting duurde circa 30 minuten. De communistische ar tillerie schoot „ongeveer 4.000 granaten" af op de nationalisti sche eilanden voor de Chinese kust, aldus het ministerie van Defensie van nationalistisch China. Het ministerie zei dat het de nationalistische artillerie dinsdag vier artilleriestellingen van de communisten op het vasteland had vernietigd. De communistische kustartil- lerie heeft woensdag, voor de vijfde opeenvolgende dag, het na- tionalistsche eiland Quemoy be schoten. Er werden circa 8000 granaten op het eiland afge vuurd. Voorts namen de commu nistische kanonnen het kleine eilandje Tatan, circa zes km van Amoy, gedurende meer dan een Franse regering neemt geheime maatregelen De Franse regering heeft geheime maatregelen genomen tegen de terreur van Algerijnen in Frankrijk. Belangrijke objec ten worden door soldaten en po litie bewaakt. Bij de Surété Na tionale zijn de verloven ingetrok ken. Mnister van Binnenlandse Za ken Pelletier heeft in een radio rede gezegd dat de schuldigen aan de terreurdaden voorbeeldig zullen worden gestraft. Volgens de politie wordt de terreur ge organiseerd door speciale knok ploegen van de Algerijnse ver zetsbeweging F. L.N., die een opleiding van een halt jaar heb ben gehad. Dinsdagavond zijn in Parijs weer vier politiemannen door Algerijnen aangeschoten. In Frankrijk zal na de Alge rijnse aanslagen van maandag speciale veiligheidsmaatregelen van kracht worden en alle be- angrijke objecten als bruggen, 2™^: -tallaties, stations, 'opslagplaat en zelfs mu-' van de Parijse ondergrondse oen soldaat door revolverschoten in de rug gewond. Voorts zijn drie politiemannen gewond twee van hen ernstig, toen zij bescho ten werden door twee Algerijnen die zij hadden aangehouden om hun papieren te controleren. Na deze laatste aanval zijn een twaalftal Noordafrikanen gear resteerd. De Parijse politie deelde woensdag mede, dat 30 Algerij nen die 'maandag werden gear resteerd, bekend hebben dat zij op bevel van het Algerijnse na tionale bevrijdingsfront verzets daden moesten plegen. In Bor deaux zijn tien Algerijnen aange houden. Het onafhankelijke blad „Pa- ris-Presse" verklaarde woens dag, dat de Algerijnse campagne in het afgelopen jaar is voorbe reid en dat drie weken geleden op een bijeenkomst van verzets leiders in Genève tot uitvoering van de plannen was besloten. uur onder schot. Het is niet be kend of de nationalisten het vuur beantwoord hebben. De nationalistische autoritei ten op Formosa vrezen nu als in leiding van een aanval od Que moy een aanval op de eilanden Tatan en Erhtang, die de natio nalistische bevoorradingsweg tussen Formosa en Quemoy be heersen. Een van de medewerkers van president Tsjiang Kai Sjek, Tao Hsi-Sjeng, verklaarde woensdag, dat de communistische bombar dementen „zeer waarschijnlijk" een oorlog inluiden. Hij drong er 1 bij de bevolking van Formosa op aan om rustig te blijven „terwijl I het oorlogsgordijn wordt opge haald." In Londen verluidt, dat de Ver enigde Staten met Engeland overleg plegen over de spanning in het gebied van Formosa. En geland zou niet veel voor dit overleg hebben gevoeld, omdat het de communistische regering van Peking heeft erkend. Func tionarissen wilden gisteren niet zeggen wat het Britse standpunt ten aanzien van Quemoy en Mat- soe is. Over het algemeen gelooft men in Londen, dat de commu nisten eerder proberen de meer derheid in het luchtruim bij deze eilanden te winnen dan dat zij een aanval op Quemoy voorbe reiden. In Tokio hebben woensdag Amerikaanse en Japanse mili taire leiders besprekingen ge voerd, waarbij de Amerikanen verslag uitbrachten over de toe stand langs de Chinese kust. Uit Manilla wordt gemeld, dat alle vliegtuigen van de Ameri kaanse marine, die op de Philip- pijnen gestationeerd zijn, bevel hebben gekregen om paraat te zijn. Schepen van de 6de vloot naar Formosa. Vijf oorlogsschepen van de Amerikaanse zesde vloot zijn gis teren, op weg naar Formosa om de zevende vloot te versterken, in Port Said aangekomen. Het zijn het vliegdekschip „Essex" 42.000 ton) en vier torpedoboot- jagers. Donderdag zouden de schepen door loodsen van het gezagsor gaan voor het Suezkanaal door het kanaal geleid worden. zets^enVdeekbuargrersdzaullen ZT zullen voortzetten om de Franse „economische en kracht" verzetten. miUtaire Dinsdagnacht is in een station HAMMARSKJOELD IN AMMAN Secretaris-generaal Hammar- skjoeld is woensdag te Amman, de hoofdstad van Jordanië, aan gekomen waar hij een begin zal maken cnet de uitvoering van de vredesmissie die hem door de algemene vergadering is toever trouwd. Hij werd op het vlieg veld welkom geheten door o.a. premier Rifai. Fagerholm krijgt opdracht. De president van Finland, Urho Kekkonen, heeft de sociaal-öe- mccraat Fagerholm verzocht, zich met de samenstelling van een nieuwe regering, waarin alle Partijen in het parlement verte genwoordigd zijn, te belasten. Alle pogingen om een nieuwe coalitieregering te vormen na d*. algemene verkiezingen van juli hebben tot dusver gefaald. (Advertentie). Amerikanen lanceren raket Dc Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdagavond te Cape Ca naveral een proefraket van vijf trappen gelanceerd, bestemd voor onderzoek van hoge luchtlagen. De kruiser „De Zeven Provin ciën" is woensdagochtend om kwart over zes vlotgekomen. De kruiser is vlotgekomen zonder particuliere sleepboot hulp. Nadat grote hoeveelheden olie en munitie van het schip ge lost waren, trokken de marine sleepboten „Orkaan", „Berkel", „IJssel" en „Commel" woensdag morgen vroeg, tegen de tijd dat de hoogste waterstand bereikt moest worden, met alle paarde- kracht om het schip in beweging te krijgen. Dit gelukte niet. Pas na een half uur, om zes uur bij de hoogste waterstand, kwam er beweging en om veertien minu ten over zes gleed „De Zeven Provinciën" vlot weg, achteruit in de richting Marsdiep. De kruiser zou woensdagoch tend om acht uur in Den Helder aankomen. De hele nacht hebben de sleep boten „Zeeland" en „Simson" in de nabijheid van „De Zeven Pro vinciën" rondgekruist. De marine behoefde echter van hun krach ten geen gebruik te maken. Zij zijn naar hun thuishaven terug gekeerd. Gedurende 24 uur werd 1200 ton munitie, olie, water en inven tarisgoederen gelost, waardoor het schip (in normale omstan digheden) 54 centimeter minder diepgang zou hebben. Het onder zoek, dat nog niet geheel vol tooid is, heeft voorlopig geen aanwijzingen gegeven dat de schroefassen ontzet zouden zijn, noch dat andeie beschadigingen zijn opgetreden. Het onderzoek duurt nog voort en zal in de loop van vandaag zijn beslag hebben. De commandant Zeemacht Ne derland zal volgens de voorge schreven procedure een onder zoek doen instellen naar de oor zaak van het aan de grond lopen van Hr. Ms. „De Zeven Provin ciën" en nagaan of het ongeval aan de marineraad zal worden voorgelegd. HAWAII-DORP OP WERELD TENTOONSTELLING AFGEBRAND Het Hawaii-dorp op de wereld tentoonstelling is in de nacht van dinsdag op woensdag geheel afgebrand. Woensdagmorgen omstreeks 10 uur is de koninklijke familie de derde dag van het bezoek aan de Expo begonnen in het Britse paviljoen. Na een bezoek aan het pavil joen van Groot-Brittannië zette de koninklijke familie, in drie groepen, het bezoek aan de we reldtentoonstelling voort. Koningin Juliana met Prinses Marijke evenals de andere Prin sessen waren vrij vlug uit het oog verloren, maar Prins Bern- hard, die een lichtgrijs pak droeg en een anjer in het knoopsgat, liet zich naar het Ossegempark voeren. Hij zat in de auto naast zijn chauffeur. Toen hij uitge stapt was, begon hij een wande ling in de lommerijke lanen van het park. Hij bezocht verschil lende paviljoenen, o.m. dat van Nicaragua. In het shopping-cen trum van de wereldtentoonstel ling toonde de Prins, die een don kere bril droeg, veel belangstel ling voor de door de tentoonstel ling geïnspireerde juwelen die door een juwelier aldaar tentoon gesteld zijn. Hij stapte een win- Het Franse persbureau AFP meldt, dat in het voorjaar van 1959 een Frans-Nederlandse ex peditie naar het Sterrengebergte in Ned Nieuw-Guinea zal ver trekken. Volgens dit bericht zou de Nederlandse groep in deze expeditie, bestaande uit ongeveer 30 geleerden, de geologie van het Sterrengebergte onderzoeken terwijl de Fransen ongeveer tien man onder leiding van de natuur onderzoeker Gaisseau, zich voor stellen een weg te zoeken tussen de Idenburgrivier en de Eilan denrivier, over de centrale berg keten in Ned. Nieuw-Guinea. De expeditie die vier a zes maanden zou duren, zou van het nodige worden voorzien door middel van drie hefschroefvliegtuigen. 'Er zou van de expeditie een documentaire film in kleuren en cinemascoop worden gemaakt, (Advertentie) He» is de Hamamelis die 't 'm doet De Belgische minister van Eco- norrlsche Zaken heeft in een viaaggesprek n.et een redacteur van „Belga" over 't kolen vraag stuk opgemerkt, dat de kolen- VGOiraöen der Belgische mijnen thans de ongekend grote omvang van 5,5 miljoen (on hebben be- ri ikt. Indien de economische ach teruitgang aanhoudt, zullen de vcoi raden aan het einde van dit jaar wellicht 7 miljoen ton groot zijn, 10 meende de minister. Hij vestigde er de aandacht op, dat de huidige voorraden een zesde van de jaarlijkse kolen- produktie der Belgische mijnen vormen en herinnerde eraan, dat tijdens de opleving, die na de kolenrecessie van 1954 volgde, 18 maanden nodig waren om de 4 miljoen ton, waaruit de voorraad toen bestond, te ruimen. De op geslagen kolen zijn blootgesteld aan weer en wind en volgens de deskundigen gaat de handels waarde van opgeslagen kolen jaarlijks met 10 achteruit. Om minder kolen te moeten op slaan hebben talrijke mijnen reeds ploegdiensten laten verval len. Op het ogenblik moeten de arbeiders gedurende minstens twee achtereenvolgende dagen werkloos zijn om een werkloos heidsuitkering te kunnen ontvan gen. De regering onderzoekt thans de mogelijkheid deze ter mijn tot een dag te beperken. Pinde oktober, zo deelde de minister verder mede, is waar schijnlijk een rapport te verwach ten van oen commissie van des kundigen, die in opdracht van de nationale raad voor de steenko lenmijnen een onderzoek instelt naar de algemene toestand dei- Belgische kolenmijnen en voor stellen tot sanering van de kolen- industrie zal doen. Op grond van dit rapport zal het wellicht nodig zijn de sluiting te overwegen van sommige schachten, waarvan de kostprijs veel te hoog is en nim mer op bevredigende wijze zou kunnen werden verlaagd. De Belgische minister van Eco nomische Zaken meent, dat voor de financiering van de voorraden de medewerking van de E.G.K.S. vereist is, daar de voorraden dei- Belgische mijnen niet alleen ten behoeve van de Belgische markt, maar voor alle zes de landen der gemeenschap worden aangehou den. Hij deelde mede daarom de hoge autoriteit der gemeenschap te hebben gevraagd het belang rijke vraagstuk van de financie ring der conjuncturele kolen- voorraden opnieuw in studie te willen nemen. De hoge autoriteit heeft toegezegd het onderzoek van dit vraagstuk onmiddellijk te zullen voortzetten. Len Duitse mijndirecteur, Fer dinand Münstermann van de Concordia Bergbau A.G. te Obcr- hausen, heeft dinsdag tegenover de pers verklaard te vrezen, dat de mijnvoorraden kolen en cokes in West-Duitsland in het voor jaar van 1959 een omvang van 14 miljoen ton zullen bereiken. Een daling van de voorraden, die thans circa 10 miljoen ton groot zijn is in ieder geval voorlopig niet te verwachten. die zou worden opgedragen aan Prinses Marijke. Als kosten voor het Franse deel der expeditie wordt in het AFP-bericht een half miljoen gulden genoemd. (Naar het ANP in Den Haag vernam, heeft het ministerie van Zaken Overzee inderdaad een contact tot stand gebracht tus sen de stichting wetenschappe lijke expeditie Ned. Nieuw-Gui nea en een Franse filmonderne- ming, die eveneens voornemens is een expeditie naar Ned. Nw- Guinea te zenden voor het ma ken van een film. Het doel is, beide expedities te coördineren, waardoor op de kosten zou kun nen worden bezuinigd. De eerste besprekingen tussen de stichting en de Franse maat schappij zijn reeds gehouden, doch het gesprek bevindt zich nog in een inleidend stadium. Zowel van de zijde der stichting als van het ministerie van Zaken Overzee is echter verklaard, dat over de bedragen der kostenver deling bepaald niets vaststaat. De stichting deelde aan het ANP voorts nog mede, dat er inder daad besprekingen zijn gevoerd, doch dat zeker nog niet zo ver is dat vaststaat, dat inderdaad met de Franse maatschappij zal worden samengewerkt.) OVEREENKOMST TUSSEN NEDERLAND EN DE U.S.R.S. BETREFFENDE LUCHTDIENSTEN De minister van Buitenlandse Zaken heeft ter voldoening aan het bepaalde in artikel 60, lid 2 van de grondwet de voorzitter der Tweede Kamer mededeling gedaan van de op 17 juni 1958 te 's Gravenhage tussen 't Konink rijk der Nederlanden en de Unie van Socialistische Sovjet-Repu blieken gesloten overeenkomst betreffende luchtdiensten. Wat het Koninkrijk der Neder landen betreft zal de overeen komst alleen voor Nederland gelden. De regering overweegt de overeenkomst aan de goedkeu ring der Staten-Generaal te on derwerpen. De beide huizen van het par lement van Arkansas hebben woensdag met overweldigende meerderheid een door gouver neur Faubns voorgesteld wets ontwerp goedgekeurd, dat hem machtigt de scholen te sluiten i.p.v. te berusten In afgedwon gen opheffing van de rassen scheiding. Volgens waarnemers heeft het parlement van Arkansas onge woon snel gehandeld, om het op perste gerechtshof dat vandaag in Washington de kwestie-Little Rock zal bespreken, voor een voldongen feit te stellen. Het Huis van Afgevaardigden van Arkansas nam het wetsont werp aan met 94 stemmen voor en één tegen, de Senaat keurde het met 33 tegen nul stemmen goed. Gouverneur Faubus had het parlement in spoedzitting bijeen geroepen. De Amerikaanse minister van Justitie, Rogers, heeft woensdag op een bijeenkomst in Los An geles verklaard, dat de Ameri kaanse staten de uitvoering van de bevelen van federale ge rechtshoven over de opheffing van de rassenscheiding niet mo gen belemmeren. Zonder direct te verwijzen naar het gebruik van federale troepen, vorig jaar, bij het begin van het schooljaar in Little Rock, verklaarde de minister, dat het niet meer mag voorkomen dat de federale rege ring moet optreden om de uit voering van een uiteindelijke be slissing van een federaal ge rechtshof te ondersteunen en te verzekeren. DE GAULLE IN ALGERIE Generaal De Gaulle is woens dag uit Dakar in Algiers aange komen als laatste halteplaats op zijn Afrikaanse tocht om steun te zoeken voor zijn nieuwe grondwet. Bevreesd voor geweld dadige acties van de opstande lingen hebben de Franse extra veiligheidsmaatregelen getroffen. Men vermoedt dat de opstande lingen met soortgelijke acties als in het Franse moederland deze week zijn bezoek willen versto ren en hun laatste kaart willen uitspelen om de volksstemmnig in september te beïnvloeden. kei van aanstekers binnen en haalde zijn eigen aansteker te voorschijn, die niet al te best fun geerde. De winkelier, die de klant niet scheen herkend te heb ben, deed vlug het nodige. Prins Bernhard ging voorts een juwe- iierszaak binnen. Hij liet zich verschillende juwelen tonen. De Prins had niet lang werk om zijn aankopen te doen. De leden van de koninklijke familie ontmoetten elkaar bij het atomium. De eerste die daar aankwam was Koningin Juliana, die vergezeld was door Prinses Marijke. Enkele ogenblikken later kwam Prins Bernhard aan, en evenals de Koningin nam hij onmiddellijk plaats in de lift om zich naar de bovenste bol te be geven. Nu werden nog de drie Prin sessen verwacht en een grote menigte hield zich bij het ato mium op en terwijl een lange rij voor de ilft wachtte stopte een grote zwarte wagen, waaruit de drie Prinsessen te voorschijn kwamen. Zij begaven zich op hun beurt naar de hal op de be nedenverdieping van het ato mium. De bewaker haastte zich om de liftdeur te openen en wei dra stegen ook zij naar de boven ste bol. Na het panaroma te hebben aanschouwd gebruikten de ko ninklijke bezoekers een aperitief. Toen zij omstreeks 13 uur het atomium verlieten tsond een gro te menigte hen op te wachten en van alle kanten gingen toejui chingen op toen zij plaatsnamen in hun wagens om zich naar Stuyveriberg te begeven. Tijdens het bezoek van de koninklijke familie maandagmid dag aan het paviljoen van Tune sië werden Koningin Juliana een met zilver versierde gedreven koperen schaal, een flesje Tune- sisch rozenparfum en een zilve ren borstspeld aangeboden. Prins Bernhard proefde de Tu nesische koffie. Na hun hele voormiddag aan het bezoek van de paviljoenen der internationale organisaties te hebben besteed, hetlben de drie Nederlandse prinsessen zich 's namiddags naar het interna tionaal paleis der schone kun sten begeven. Koningin Juliana heeft giste ren in gezelschap van Prinses Marijke ook de luchtvaartafde ling van het paviljoen van het vervoer bezocht. Na de maquette te hebben be wonderd van de Boeiing 707-320, een toestel met vier straalmoto ren, dat van 1959 af door de Bel gische luchtlijnen zal worden ge bruikt, vertoefde de Koningin gedurende geruime tijd aan de luchthaven van Frankfort (ver kleind model). Gisteravond dineerde de Neder landse koninklijke familie op het Belvedère alvorens zich naar Vro- lijk-België te begeven. VRIJ WARM. Een gebied van hoge luchtdruk verplaatste zich van Frankrijk naar Duitsland. Als gevolg hier van ontstond boven West-Europa een zuidoostelijke luchtstroming. Hiermee werd vrij droge conti nentale lucht aangevoerd, zodat de middagtemperaturen tot om streeks 23 graden konden oplo pen. Ten westen van Ierland be vindt zich een depressie, die zich langzaam in de richting van de Britse eilanden verplaatst. Een hierbij behorend front veroor zaakte regen in Ierland. Het is niet waarschijnlijk dat dit regengebied tot ons land zal doordringen, wel kunnen in de hogere niveaus wolkenvelden binnendrijven. De temperaturen zullen opnieuw iets verder stij gen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. VRIJ WARM. Vrij warm weer met later wat mee rbewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Overwe gend matige wind tussen zuid en oost. VRIJDAG 29 AUGUSTUS v.m. njn. Breskens 1.53 2.07 Terneuzen 2.28 2.42 Hansweert 3.08 3.22 Walsoorden 3.18 3.32 ZON MAAN op onder op onder Aug. 28 5.44 19.38 18.56 4.56 29 5.45 19.36 19.19 6.03 30 5.47 19.34 19.42 7.08 31 5.48 19.32 20.04 8.12

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1