JAS AMER fRIEND Moeilijkheden in de Joego-Slavische handel met de Sowjet-Uuie Buitenlands nieuws EEN MEESTERWERK IS ZOEK RECHTSZAKEN innen lands nieuws Negende congres Internationale Astronautische Federatie geopend nen? I Uw pijn weg! )ben het f5,90 TELS 58,50 S N 63.- - 99.- Bi PROTEST VAN SAOEDI-ARABIE BIJ BELGIE KRACHTIGE BESTRIJDING VAN BESMETTELIJKE VARKENSZIEKTE BINNEN EEN EEUW EEN NIEUWE IJSTIJD? De komende volksstemming VERHOGING ENGELSE TELEGRAMTARIEVEN VOORGESTELD BRITS ESKADER VOOR GELEIDE PROJECTIELEN Pensioen voor presidenten en hun weauwfcn Nog steeds Duitse kopers voor Deense boter in de Deense grensplaatsen K 202 umatische spierpijnen .vegingen belemmeren, IPS ,,In£raphil" dan nieuw mens van1 U PHILIPS „Infraphil" slechthelende wonden ngen. \AT - TELEF. 2581 SN lellen Tel. 2575 vvvvvvvvvvvvvw^ In Belgrado wordt vernomen, dat Joegoslavische handelsfunc tionarissen zich ernstig ongerust maken over tekenen, dat de Sowjet-Unie in haar handel met Joego-Slavië opzettelijk haar leveranties vertraagt. Dit zou deel uitmaken van de nieuwe ideologische oorlog „tussen de beide landen". Functionarissen klagen er over, dat een hoeveelheid van 200 000 ton tarwe, die onder het HAAGSE POLITIE HIELD VERSCHILLENDE PERSONEN AAN De Haagse politie heeft de koopman C. M. J. Z. aangehou den, verdacht een zekere D. B. enige tijd geleden een ernstige steekwonde in de linkerzijde te hebben toegebracht. B. was door omstanders op het Oranjeplein aangetroffen, zittend op de grond. Toen men hem ophielp, zakte de man in elkaar. Hij werd naar een ziekenhuis over gebracht waar hij nog steeds verpleegd wordt. Vóór de steekpartij hadden Z. en B. een hevige woorden wisseling gehad. Voorts heeft de politie vastgehouden 'de werkman L. V.. die in een woon wagen B. B. H met een mes had gestoken. De dader heeft zich zelf bij de politie gemeld. Eveneens zijn aangehouden een 17-jarige loopjongen, een 16-jarige bloemenkoopman en twee 16-jarige scholieren, die uit een wijnhandel aan de Den nenweg ƒ900,— hadden gesto len. Het geld is in zijn geheel teruggevonden. Ook de dader van de diefstal uit het Achterom in de nacht van 2 op 3 augustus werd gevat. Dit bleek de 24-jarige olieman W. W. te zijn. Deze was een per ceel in bedoelde straat binnen geklommen en had daar uit een portefeuille ƒ2500 gestolen. Van het geld had hij goede sier ge maakt, onder andere in Parijs. Bij zijn aanhouding had hij nog een kwartje op zak. Tenslotte werd een 13-jarige scholier ingerekend die uit een tas van een vrouw, die inkopen op de markt deed een porte feuille met ƒ500 had weggeno men. verleden jaar gesloten handels verdrag zou worden geleverd, nog steeds niet is aangekomen. Hetzelfde doet zich voor bij le veranties van andere goederen, die door de Sowjet-Unie waren toegezegd. De Sowjet-Unie heeft Joego-Slavië medegedeeld, dat de levering van de tarwe op het ogenblik niet mogelijk is en de Joegoslaven geloven thans, dat er vrijwel geen hoop meer is, dat de tarwe toch nog zal wor den geleverd. Voor onderhandelingen over een handelsovereenkomst voor het jaar 1959 heeft de Sowjet- Unie nog steeds geen datum vastgesteld. Volgens ingelichte kringen heeft een deze maand te Belgrado gehouden bijeen komst van Russische en Joego slavische handelsfunctionaris sen geen resultaten opgeleverd. Deze bijeenkomst zou oorspron kelijk in mei j.l. zijn gehouden, maar werd uitgesteld, hetgeen deel uitmaakte van de a!nti-Joe- goslavische actie der Sowjet- Unie. Het uitblijven van de Russi sche tarwe is een slag voor de Joegoslaven, daar het er naar uitziet, dat hun oogst dit jaar aanzienlijk onder de verwach tingen zal blijven. Het land verwacht een tarwetekort van ongeveer 1 miljoen ton, waar van overigens een deel door de Verenigde Staten zal worden gedekt. Zoals bekend is, heeft de Een woerdvoerder van de Arabische liga heeft zondag verklaard, dat Saoedi-Arabfë of ficieel bij de Belgische regering heeft geprotesteerd tegen ver scherping van Israëlische anti- Arabische propaganda in Bel gië. Volgens de woordvoerder heeft het secretariaat van de liga onder de leden-landen een nota laten rondgaan over de anti-Arabische campagne die Israël in België zou voeren. De pers te Cairo had zondag ochtend gemeld, dat de regering van Saoedi-Arabië de Belgische zaakgelastigde te Djeddah had ontboden. Sowjet-Unie in mei j.l. de aan Joego-Slavië toegezegde kredie ten tot het equivalent van 285 miljoen dollar voor de indu striële ontwikkeling van het land opgeschort. Men had even wel de indruk, dat de gewone handel door zou gaan. De Joe goslaven verwachten nog steeds geen volledige verbreking van de handelsbetrekkingen, maar functionarissen der Sowjet-Unie hebben het duidelijk gemaakt, dat Moskou in de toekomst al leen overeenkomsten zal slui ten, die voor beide partijen van voordeel zijn. Een Russische di plomaat heeft verklaard, dat dit betekent, dat de Sowjet- Unie niet langer Joegoslavische pruimen zal aanvaarden in ruil voor zijn zware machinerieën. Ook in de handel met China worden moeilijkheden ver wacht men meent te weten, dat de regering vanChina be stellingen voor tabak, die Joe go-Slavië waarschijnlijk niet elders zal kunnen verkopen, heeft geannuleerd. Nadat enige tijd geleden het optreden van de besmettelijke varkensziekte athrophische rhi nitis niet te verwarren met de zogenaamde snuffelziekte in ons land was geconstateerd, bleek de ziekte verspreid te zijn in Noord-Limburg en met name te heersen onder de varkenssta pel in de gemeenten Horst, Ar- cen en Velden, Helden-Pannin- gen en omgeving, met uitlopers naar Echt en Vlodrop en enkele Brabantse grensgemeenten. De artsenijkundige dienst is inmid dels overgegaan tot krachtige be strijding van de ziekte, hetgeen mogelijk is, doordat de athrophi sche rhinitis tijdig onder de wer king van de veewet is gebracht. Het is de bedoeling de besmet tingshaard in het betrokken ge bied uit te roeien. Op ongeveer honderd bedrijven wordt tegen vergoeding van rijkswege de var kensstapel afgeslacht, waarmee ongeveer 5.500 tot 6.000 zieke of verdachte dieren zijn gemoeid. FRANKRIJK Twee Amerikaanse geleerden verwachten dat over ongeveer een eeuw een vijfde ijstijd zal beginnen, die op de duur West- Europa en het oostelijk deel van de Ver. Staten met een laag ijs van meer dan drie kilometer zal bedekken. De geleerden, dr. Maurice Ewing, directeur van het geolo gisch observatorium van de imi versiteit van Columbia, en Wil liam Donn, geoloog en meteo- loog van het Brooklyn Collegfe in New York, zijn n.l. ran me ning, dat gedurende de ijstijd het water van de Poolzee warm genoeg is geweest om ijsvrij te zijn. De Poolzee zou dus niet, zo als de geldende theorie luidt, in de ijstijden nog sterker bevro ren zijn geweest dan thans. Dr. Ewing en de heer Donn wijzen erop, dat het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan snel warmer wordt. De gemid delde temperatuur op Groen land en IJsland is in de afgelo pen jaren circa tien graden ge stegen en de ijskap aan de Noordpool is volgens de huidige ramingen 40 procent dunner dan 15 jaar geleden en ook aanzienlijk kleiner. Als nu maar voldoende warm water van de Atlantische Oceaan in de IJs zee vloeit, zal er een ijsvrije zee ontstaan. Dat zou condensatie van zeewater tot gevolg hebben en vrijwel onafgebroken sneeuw stormen, catastrofale stijging van het zeeniveau en het ont staan van gletsjers op het vas teland. De buiten de wet gestelde Al gerijnse communistische partij heeft maandag te Parijs vlug schriften verspreid, waarin zij er bij alle Algerijnen en „anti-kolo nialistische Europeanen" op aan dringt, de komende volksstem ming over een nieuwe Franse grondwet op 28 september te boycotten. Het onfatsoenlijke ka rakter van de volksstemming blijkt al uit de wijze waarop de kiezerslijsten worden opgesteld, aldus het pamflet. Communisten willen massademonstratie Het linkse „comité van verzet tegen het fascisme" en de com munistische vakbond van me- taaiarbeiders hebben in een com- muniqué alle Franse arbeiders en republikeinen opgeroepen om op 4 september op de Place de La Ropublique in Parijs een massa- damonstratie te houden. Zoals bekend zal De Gaulle op 4 september op de Place de La Republique zijn campagne voor de nieuwe grondwet in Frankrijk beginnen. Het comité en de vak bond willen dat de arbeiders en republikeinen een duidelijk „neen" laten horen op De Gaul- les voorsteilen t.a.v. de Franse grondwet. VER. S.TATEN sioen van 25.000 dollar aan voormalige presidenten der Ver enigde Staten, die voorts 50.000 dollar per jaar (belastingvrij) mogen besteden aan het doen verrichten van kantoorwerk zaamheden, waarbij de kan toorruimte gratis te hunner be schikking wordt gesteld. Zij mogen verder hun poststukken te allen tijde ongefrankeerd verzenden. Weduwen van ex-presidenten krijgen een pensioen van 10.000 dollar per jaar. De woordvoerder van het Witte Huis, James Hagerty, heeft medegedeeld dat vier personen pensioen volgens de nieuwe wet zullen krijgen, na melijk de voormalige presiden ten Herbert Hoover en Harry Truman en de weduwen van ex-president Wlodrow Wilson en ex-president Franklin Roose velt. In een rapport over de Engelse telegraafdienst worden aanbeve lingen gedaan tot het verhogen van de tarieven voor de normale binnenlandse telegrammen en de perstelegrammen. Daarnaast wordt voorgesteld gelukstelegrammen in te voeren van een meer luxueus karakter. Het rapport, dat door een on afhankelijke commissie is opge steld wijst erop, dat de Engelse telegraafdienst in het jaar 1956/ 57 een verlies heeft geleden van 3.400.000 pond sterling, wat neer komt op vier shilling per tele gram. Dit ondanks het feit dat de tarieven voor het binnenland se verkeer in 1954 zijn verdub beld. Voorgesteld wordt om de tarie ven voor perstelegrammen die momenteel 15 a 20 procent van het normale tarief bedragen, te verhogen tot 50 procent van het normale tarief. Het eerste eskader van de Royal Air Force voor geleide pro jectielen is thans opgericht en zal binnenkort bewapend wor den, zo heeft het Britse ministe rie van Defensie bekendgemaakt. TWEE EN EEN HALF JAAR MET AFTREK VOOR POGING TOT DOODSLAG OP ECHTGENOTE. De rechtbank te Amsterdam heeft dinsdagmorgen de 69-jarige Amsterdammer R. ï.I. M. wegens poging tot doodslag op zijn 59- jairge echtgenote veroordeeld tot twee en een half jaar gevange nisstraf met aftrek van het voor arrest. Er was vier jaar met af trek tegen hem geëist. De rechtbank achtte bewezen dat de man op zaterdagochtend 12 april j.l. zijn vrouw in het pen sion, dat zij samen beheerden, met een breekijzer op haar hoofd had geslagen. De man, die het huis spoedig zou moeten verlaten als gevolg van een beslissing in een tussen hem en zijn vrouw hangende echtscheidingsprocedu- In Nieuw Delhi zijn deze maand achttien personen om het leven gekomen tengevolge van het drinken van bedorven water. In de stad heerst een tekort aan drinkwater. *)*r Een wervelstorm heeft in West-Japan twee doden geëist. Twee mensen worden vermist. „Wij staan aan het begin van een nieuw tijdperk, waarin het reizen van de mens door de ruim te mogelijk zal worden. Vele problemen moeten nog worden opgelost, maar ik ben ervan over tuigd, dat de deskundigen, ieder op hun gebied, voor de opdoe mende vragen een antwoord zul len kunnen vinden". Aldus de heer C. Kolff, voor zitter van de Koninklijke Neder landse vereniging voor lucht vaart, bij de officiële opening van het negende congres van de In ternationale Astronautische Fe deratie, waarvan de Amerikaan Andrew G. Haley president is, in het bijzijn van talrijke leden van het erecomité, enkele honderden gedelegeerden van nationale or ganisaties voor de ruimtevaart en verder nog verscheidene man nen van de wetenschap, uit alle hoeken van de aarde, die op het congres, dat een week duurt, in leidingen zullen houden over diverse onderwerpen, op de ruimtevaart betrekking hebbend. De heer Kolff liet in zijn ope ningstoespraak uitkomen, dat het lanceren van kunstmanen sterk op de publieke verbeel dingskracht werkt. Voortgaande merkte de heer Kolff op, dat dit grote werk slechts kan slagen, als er op in ternationaal gebied nauwe sa menwerking is. „Miljoenen gul- gens zijn voor onderzoek en ont wikkeling nodig en geen land kan dit reusachtige gebied alleen bestrijken. Het is bemoedigend te constateren, dat zovele geleerden van 24 verschillende landen naar Amsterdam zijn gekomen om el kaar hier te treffen teneinde de diverse standpunten te leren ken. nen en gegevens uit te wisselen. Voorts mag erop worden ver trouwd, dat in de nabije toe komst coördinatie tussen de ver schillende landen tot stand zal komen teneinde geen tijd en geld teloor te laten gaan. „Is het niet gewenst", zo vroeg de voorzitter van de K.N.V.V.L. zich af, „dat in het kader van de U.N.O. een centrum voor de ruimtevaart wordt geschapen? Laat men niet vergeten, dat de mannen van de wetenschap eikaars taal uitste kend verstaan". Dr. Theodore von Karman, de voorzitter van de A.G.A.R.D. te Parijs, hield vervolgens een im provisatie over: „Dynamica van gasstromingen ibij beïnvloeding van een magnetisch veld in ver band met de ruimtevaart". Dr. Leonid Sedov, vice-presi dent van de I.A.F. en een der grote figuren van de Russische academie voor wetenschappen te Moskou, ging uitvoerig in op de resultaten van de waarnemingen verricht bij het lanceren en het om de aarde brengen van de drie sputniks. De voordracht werd in de Engelse taal voorgelezen door zijn collega, dr. Ogorodnikov, ter wijl prof. Sedov op de demon stratieborden diverse formules toverde. Het was duidelijk, dat geen „nieuwtjes" tijdens deze twee voordrachten werden geopen baard, maar wel deelde prof. Sedov mede, dat nog vele moge lijkheden voor het onderzoek van de wereldruimte aanwezig zijn, waarbij hij de hoop uitsprak, dat door onderlinge samenwerking het tempo zou kunnen worden opgevoerd". En wanneer onze plannen zover gaan, dat er niet voldoende planeten zijn voor de wetenschappelijke experimenten, dan zullen wij een kunstmatige planeet scheppen". In de ochtenduren is een ple naire zitting gehouden voor de gedelegeerden van de diverse lan den. In de loop van deze week staan nog enkele van deze bijeen komsten op de agenda. re, had ter zitting met grote stel ligheid ontkend. Op de bewuste zaterdagoch tend stond het echtpaar in de keuken te praten. De vrouw hing, op een trapje staande, schone gordijnen voor de ramen en de man verliet de keuken. Volgens zijn verklaring hoorde hij zijn vrouw plotseling gillen en teen hij in de keuken terugkwam, trof hij haar op de grond aan. De lezing van de vrouw was anders. Zij had de keuken geheel opgeruimd én stond in afwach ting van de melkboer over de keukentafel gebogen even in de daarop liggende krant te lezen, toen zij plotseling een harde klap op het achterhoofd kreeg en het bewustzijn verloor. Toen zij bij kwam zag zij haar man in de deur staan met het breekijzer in zijn hand. Inplaats van haar te helpen zou hij toen opnieuw heb ben toegeslagen in haar nek en op haar schouders. Door de klap had de vrouw een scheur- wond op haar hoofd, ontvellin gen in de nek en blauwe plekken op de schouders opgelopen. De deskundige was van oordeel dat al deze verwondingen onmogelijk door een val op de grond konden zijn ontstaan. BOEKrtOUDER-KASSIER WEGENS VERDUISTERING TOT 2 JAAR VEROORDEELD. De 36-jarige boekhouder-kas sier G. J. A. H. uit Nederhorst den Berg, die volgens eigen op gave ten nadele van de Centrale Volksbank uit Utrecht in de af gelopen 8 jaar een bedrag van ƒ99.500 verduisterde, is dinsdag ochtend door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Er was drie jaar tegen hem ge- eist. De verdachte, die in Neder horst den Berg een eigen admi nistratiekantoor had opgericht, verkreeg in 1950 het agentschap van de Centrale Volksbank. Hij inde in die functie spaargelden van dorpsgenoten, waarmee hij acht jaar lang knoeide. Ter zitting van veertien dagen geleden werd echter vastgesteld, dat hij gedurende het laatste jaar gepoogd heeft „de kleine man" zoveel mogelijk te sparen. Hij had voorts nog een blanco straf blad. Van het verduisterde geld maak te hij in Amsterdam en ook op buitenlandse reizen goede sier. VIER JAAR GEËIST TEGEN DIRECTEUR VAN AMMERSTOLSE SPAARBANK „Er is bijna geen gezin in Ammerstol, of een lid ervan is wel door u getroffen. Eigenlijk was u de spaarbank", aldus gis termorgen de president van de strafkamer, mr. P. J. C. Schip per, tegen de 60-jarige accoun tant, en directeur van de Am- merstolse spaarbank, D. E. H. te Ammerstol, die dinsdag voor de rechtbank te Rotterdam te recht stond. De officier van Justitie, mr. I. H. van de Roemer, eiste tegen hem vier jaar gevangenisstraf met aftrek. H. was verduistering, oplich ting en valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Alles bij elkaar zou door zijn schuld ongeveer drie ton in gemiddeld tien jaar tijd verdwenen zijn, aldus de verklaringen van de politie. In de eerste plaats, aldus de dagvaarding, zou hij bedragen, variërend van 27.000,tot 350,—, geld van inleggers op de spaarbank, verduisterd heb- President Eisenhower heeft maandag het door het congres goedgekeurde wetsontwerp ge tekend, dat voorziet in het toe kennen van een jaarlijks pen- Voor de derde maal binnen 4 weken tijd heeft de Deense com missie voor de boterexport de prijs van Deense boter verhoogd Een pond boter kost thans onge veer 1.55 D.M. Duitse kopers moeten bij invoer in West-Duits- land 35 pfennig invoerrechten be- De levensmiddelenzaken in dt Deense grensplaatsen ten noor den van Flensburg maakten aan het einde van de week melding van een nog steeds gestadige en levendige stroom van Duitse ko pers. Volgens deze mededelingen heeft de prijsverhoging wegens het nog steeds grote verschil met de Duitse boterprijs nog geen in vloed gehad op de vraag. De Deens winkeliers zijn er toe over gegaan de automaten, waarvoor zich na sluitingstijd voortdurend kopers bevinden, niet alleen van Deense doch ook van Duitse op schriften te voorzien. Bovendien zijn de automaten zo ingericht, dat ze behalve voor Deense ook voor Duitse munten geschikt zijn door HILAIRE BELLOC 9.) (Nadruk verboden.) De heer Fagdon verwenste het slechte inzicht van Bensington als agent en Bensington maakte eerlijk zijn excuses, maar de heer Pucker was een betere klant. Hi' was echt dankbaar, want rijke mensen begrijpen het best de waarde van het geld; hij beloon de zijn Europese agent met nieu we opdrachten en met aanbeve lingen in de hele wereld. Henry Bensington was er. Van dat ogenblik af ging hij aldoor vooruit. Hij werd in de adelstand ver heven toen hij vijf-en-dertig was Drie jaar later kocht hij de Long- worth collectie, toen zijn eige naar zich gezelfmoord had. Hij adviseerde geregeld omtrent aan kopen voor de National Gallery. In die kwaliteit verrichtte hij iets, dat nog veel sluwer was en een buitengewone indruk op de mensen van die tijd maakte. Hij bewees namelijk rustig, maar met volharding, dat een pas aan gekochte Gelée (die onze onwe tende voorouders alleen kenden als een Claude Lorraine) een ver valsing was. Hij overtuigde niet alleen de autoriteiten, maar ook de pers en ik geef toe, dat de pers hem edelmoedig in zijn po gen ondersteunde. Het was be neden de waardigheid van Enge land, dat een vals schilderij, hoe mooi het dan oök mocht zijn, in het grote nationale schilderijen museum zou hangen. Hij ging verder. Hij wendde zich tot de autoriteiten, gaf toe, dat hij door zijn optreden de waarde van een doek, dat als een meesterwerk beschouwd werd, belangrijk verminderd had, maar hij verklaarde zich bereid, de schade te herstellen door het doek voor niet minder dan 250 pond sterling aan te kopen, hoe wel het, nu de vervalsing bekend was, geen 250 shilling gehaald zou hebben. Hij ging nog verder met zijn Don-Quichotterie. Hij vroeg ook, dat het nog enkele weken zou blijven hangen, opdat het publiek, dat zoveel belang gesteld had in de discussie over het doek, zijn nieuwsgierigheid zou kunnen bevredigen. Vreemd genoeg kwam in de loop van die weken een overi gens onbekende persoonlijkheid, een vriend van sir Henry, onder de verzekering, dat hij die grote kunstkenner niet onaangenaam wilde zijn. aandragen met nieu we bewijzen voor de echtheid van het schilderij. En die bewij zen waren veel sterker dan die, welke Bensington zelf had aan gevoerd tegen zijn echtheid. Bensington bleek niet de man te zijn, die uit een verkeerd be - grip van eer aan een onjuiste mening vasthield. Hij gaf volko men toe overtuigd te zijn van zijn ongelijk. Het schilderij was werkelijk een Claude (ik bedoel een Gelée) en hij stelde dan ook voor, dat het voor het rijk zou worden gekocht, hetgeen een voudiger was, daar het de mu ren niet verlaten had. Zelf wilde hij er niets meer voor hebben dan wat hij er voor betaald had: 250 pond sterling. Maar hij vond het alleen maar billijk, dat de man, die triom fantelijk de echtheid van het schilderij had bewezen, een be hoorlijke beloning zou krijgen. En die kreeg hij. (Het bedrag was vijfduizend pond.) De onbekende persoonlijkheid gaf aan zijn vriend een tastbaar blijk van zijn dankbaarheid en daarmee was de zaak afgelopen. Het is maar een simpel geval, maar het karakteriseert de man en één van de directeuren, die zelf ook met de grote zakenwe reld bekend was, vond er aan leiding in, op te merken, dat sir Henry Bensington nog eens in het Hogerhuis zou terechtkomen. En die voorspelling komt uit ook! Want nu ik de proeven van dit boek corrigeer, hoor ik juist, dat hij aanbevolen is voor het pairschap. Dat was de man, aan wiens machtig vernuft die vroege Bour- rot, de L'Ame Bourgeoise, zijn gevaren, zijn grote roem, zijn ongelooflijke lotgevallen en zijn eindelijk belanden in een van de beste particuliere collecties vaa Londen zou danken. HOOFDSTUK IV. Het zal ongeveer twee jaar vóór de dood van de oude hoer Delgairn geweest zijn Harry was nog in Oxford toen Henry Bensington's buitengemeen ge voelig oor in het wereldgeraas de naam van Bourrot opving. Er was reden voor, aan die naam aandacht te schenken. De jonge man was bekend geworden met een schilderij, dat allerlei avon turen gehad had, die in 'n triomf eindigden. Hij had (hij was er zelf beschaamd over, dat hij iets zo conventioneels deed) naar de Salon van dat jaar een schilderij gestuurd van de zuiverste sym boliek, een schilderij, dat han delde over 's mensen lot na de dood. Hij had dat doek genaamd Le Néant. Het was iets volkomen nieuws in de geschiedenis der Europese kunst. Het was klein, zoals al zijn schilderijen, minder dan twee vierkante voet, maar het was ook, zoals alle grote din gen zijn, van een verheven een voud. Het was een effen zwart vlak: niets meer en dan was het ingelijst in een van die smalle witte lijsten, waarin die schilder altijd zijn werk tentoonstelde. (Wordt vervolgd.) ben van januari 1952 tot febru- arie 1958. In totaal ongeveer ƒ64.900. Dit is echter een „bloemlezing", zei de officier. In werkelijkheid waren er 464 spaarders, onder wie 185 school kinderen, en het geleden verlies per spaarder is gemiddeld 460,De rente kon men niet als verduistering aanmerken, aldus de officier. Vervolgens zou hij 9600, van de „Nezio" te Den Haag verduisterd hebben. Dit was door een bode geïnd contribu- tiegeld, dat H. aan de zieken fondsen had moeten doen toe komen. Het derde en vierde punt van de dagvaarding betrof oplich ting in 1956 en '57., ƒ4.000 ten nadele van de veehouder G. de J. Dit geld zou verdachte zoge naamd besteden voor een voor delige aankoop van een auto, en 17.000 ten nadele van de café houder P. O., voor wie hij een boerderijtje zou aankopen. De niet ten laste gelegde gevallen meegerekend, zouden de oplich tingen in totaal 94.500 belopen hebben, aldus de officier. De valsheid in geschrifte had tenslotte betrekking op het ver valsen van verzegelde volmach ten voor een onteigeningsproce dure. Uit het verhoor kwam naar ♦oren, dat alles heel klein be gonnen was, n.l. met kleine be dragen uit de kas te nemen in 1934, toen hij nog hoofdonder wijzer was en om zijn inkom sten wat te versterken tevens een praktijk als accountant be gon. H. was in dat jaar direc teur van de Ammerstolse spaar bank geworden, maar dit werk was voornamelijk „pro deo". De verschillende kassen zou hij toen zijn gaan vermengen. In 1947 werd hij voor de keuze ge steld of zijn ambt als hoofdon derwijzer of zijn andere werk zaamheden te laten schieten. Hij koos het eerste. In die tijd zouden de kastekorten nog aan te vullen zijn geweest, aldus de officier. Maar toen hij zijn vaste salaris moest missen, wer den de knoeierijen groter en controle had H. niet. De com missarissen van de stichting Ammerstolsche Spaarbank zou den niet voor hun taak berekend zijn geweest en dreven geheel op verdachte. Bij de Ned. spaar- bankbond wilde men zich niet aansluiten. Kritiek werd zowel door de officier als de verdedi ger, mr. J. van Meurs, geleverd op de belastingdienst in Gouda. „Als van deze zijde was inge grepen zou alles veel eerder zijn uitgekomen", aldus de officier. Vóór 1952 kreeg H. steeds aan maningen en dwangbevelen, en toen hij tenslotte geen aangif tebiljetten meer invulde, sloeg men hem ambtshalve aan. Vijf jaar lang heeft dit geduurd, zonder dat er een onderzoek door de belastingen werd inge steld. Bovendien kon men niet van een „bank" in Ammerstol spre ken, verdachte hield deze in een gesloten huis. H. was „de" fi nanciële deskundige in deze ge meente van duizend zielen, die voornamelijk bestaat uit arbei ders en kleine middenstanders, aldus de officier. Onder de ge dupeerde spaarders zijn tragi sche gevallen, merkte hij nog op. O.a. van een bedlegerig iemand, a.s. echtparen, en een weduwe die volkomen van de nalatenschap van haar man beroofd is. Het waren meest kleine spaarders met een doel voor ogen. De politie had grote moeite wijs te worden uit de deels in complete, deels gefingeerde boekhouding. De verdachte gaf alles toe. Ook dat hij per jaar zo'n ƒ43.000 voor zichzelf gebruikte, terwijl zijn bruto inkomen ge middeld twintig mille bedroeg. „U leefde ver boven uw stand", zei de president. „Ieder jaar kocht u een duurder merk- auto, en tenslotte leefde u op een vulkaan en om „de dag des oordeels" uit te stellen ging u oplichtingen plegen en in de staatsloterij spelen". „Nezifo" in Den Haag was degene die lont begon te ruiken. „Nu is het spel uitgespeeld" had verdachte toen gezegd, en was zelf naar het hoofdbureau van politie te Rotterdam gegaan met de mededeling: ,Ik heb on geveer een ton verduisterd". Dat was op 18 februari j.l. Dat het veel meer was, zou hij niet geweten hebben. „In de cel is mijn cliënt tot het besef gekomen wat hij eigenlijk allemaal gedaan heeft", aldus de verdediger in zijn pleidooi. „En hij is daar zó van geschrokken, dat hij een paar keer een lichte hartaanval gehad heeft". Mr. Van Meurs schetste het leven van deze man die uit een eenvoudig gezin kwam en „ho gerop" wilde komen. Hij heeft altijd „de grote man" willen zijn. In Ammerstol liep hij rond in een lange zwarte jas en bol hoed. Hij woonde in het duur ste huis van Schoonoven. Maar altijd heeft hij hard gewerkt, vaak veertien uur per dag. Deze zaak wordt overheerst door triestheid, zei mr. Van Meurs, maar ook het leven van deze man is triest geweest. Hij vroeg de rechtbank alles tegen elkaar af te wegen. „Ik begrijp, dat ik een zware straf verdiend heb", was het laatste woord van H.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5