Uit de Provincie Eric de Noorman - Ingrid Rac Vier Vlaanderen rit" van de Z. E. V. A. C. (£sso) AGENDA BEURSBERICHTEN HET ALGERIJNSE VERZET IN FRANKRIJK BEKENDMAKING VAN GROENLANDSE REGERING NAUTILUS KREEG GROOTSE ONTVANGST IN NEW YORK SOEDAN VERWERPT EGYPTISCH PROTEST TURKIJE EN HET JONGSTE BRITSE PLAN VOOR CYPRUS Gevecht tussen rechtse en linkse Griekse Cyprioten DE TOESTAND IN LIBANON TERNEUZEN BIERVLIET. BRESKENS hoofdplaat. OSSENISSE. sluiskil. st. jansteen. VLISSINGEN. zaamslag de amerikanen in libanon schermutselingen in beiroet. het teko arbeidskr in oost-dl amerik; senaat aa wetson inzake v.i de ameri defensiebe zuidsl2 protest i Alle Pnrijse politieverloven zijn dinsdag mei liet oog op de Algerijnse verzetsdaden in Frankrijk ingetrokken. Uit het politieonderzoek naai de aanslagen op olieopslagplaat sen van maandag, waarbij ne gentien brandweerlieden gewond werden, en naar de dood van vier politieagenten in Parijs, is gebleken dat de aanvallers tot speciale „knokploegen" van het Algerijnse nationale bevrijdings front behoorden, welke voor het eerst in het Franse moederland optraden en als taak hebben de „oorlog naar Frankrijk zelf over te brengen". Het plaatselijke bestuur van Groenland heeft bekendgemaakt een visserijgrens van 12 mijl uit de kust te zullen eisen als IJs land en de Faroereilanden een grens van 12 mijl instellen. Er wordt thans een officië! aanbeveling opgesteld die bij de Deense regering zal worden in gediend, aldus is in Godhaab •(Groenla'nd) bekendgemaakt. Een eventuele uitbreiding van de vis serij grenzen van Groenland zou de controle op de visserij verbe teren. De huidige inspectiemaat regelen zijn „verre van voldoen de", zo heet het in de bekend making. De Amerikaanse atoomduik boot Nautilus is bij haar bezoek aan New York een grootse ont vangst ten deel gevallen Oceaanstomers bliezen een wel kom, brandweerboten spoten hoge stralen, en duizenden mensen op de omringende schepen in de haven en op de kaden juichten en wuifden toen de Nautilus langzaam de haven binnenvoer. De boot heeft twee wereldrecords op haar naam staatde pionierreis onder de Noordpoolkap door en een nieuw record voor een onder zeese Atlantische reis van En geland uit. De bemanning werd o.a. welkom geheten door de „vader" van de atoomduikbo ten. schout-bij-nacht Rickover. De regering van Soedan heeft een protest van de Ver. Arabi sche Republiek verworpen, vol gens hetwelk Soedan de over eenkomst inzake verdeling van het Nijlwater schendt door het water te verzamelen door de stuwdam van Sennar. De overeenkomst, die uit 1929 dateert, is door de twee mo gendheden die indertijd geza menlijk het bestuur over Soe dan voerden Engeland en Egypte) gesloten zonder Soeda nese deelneming. Daarom acht de huidige regering van Soedan zich niet gebonden, aldus een antwoordnota die op 20 augus tus aan de .ambassade van de V.A.R. in Khartoem is overhan digd en die maandag door ra dio-Cairo is gepubliceerd. De Soedanese regering gelooft niet dat zij werken moet onder breken die reeds veel geld en moeite hebben gekost en die bedoeld zijn om het levenspeil van de Soedanese bevolking te verhogen. Soedan is niettemin bereid met de V.A.R. besprekin gen over het geschil te voeren, aldus de nota. De Turkse minister van Bui tenlandse Zaken, Fatin Zorloe, heeft na een onderhoud met de Britse ambassadeur in Istanbul, gezegd, dat Turkije zijn voorstel 'tot deling van Cyprus niei heeft opgegeven. Maar het nieuwe Britse plan voor Cyprus achtte de minister te rijmen met dit voorstel. Turkije zou het nieuwe Britse plan steunen en Engeland niet hinderen in rijn pogingen, een oplossing te winden voor het vraagstuk Cy prus. Bij een gevecht tussen links georiënteerde en rechtse Griek se Cyprioten zijn dinsdagochtend in het dorp Milea, op Oost-Cy- prus. een vrouw en een kind om het leven gekomen. Vijftien men sen liepen verwondingen op. De bewoners van het dorp hebben huisarrest gekregen. Britse militairen zijn tussen beide gekomen. Volgens nadere berichten zijn er twintig gewon- öen. Het gevecht ontstond toen er bommen werden gegooid naar teen auto waarin enige linksen xaten. Moskou-radio meldt, dat Ame rikaanse artillerie onverwacht Beiroet is genaderd en stellingen heeft betrokken tegenover die wan Libanese opstandelingen. In een Arabische uitzending heet bet verder, dat de opstandelingen begonnen zijn hun posities te ver sterken door loopgraven te ma ken en versterkingen in de stra ten te bouwen. Agenda gemeenteraad. De raad dezer gemeente komt dinsdag a.s. in openbare vergade ring bijeen ter behandeling van de volgende punten: Beëdiging raadsleden. Benoeming wethouders. Benoeming raadscommissies en vertegenwoordigers. Huldiging kampioen Zomer avondvoetbal. Op één der nieuwe sportvelden van het Zuidersportpark had gis teravond de huldiging plaats van het elftal van de N.V. „De Hoop" dat in de zomeravond-competitie beslag had weten te leggen op de kampioenstitel. Aan deze competitie werd deel genomen door elftalen van N.V „De Hoop", de Waterleiding Mij „Zeeuwsch-Vlaanderen", firma Van de Sande, „Spadella" van het metaalbewerkingsbedrijf Van der Oost, de N.V. Terneuzense Scheepsbouw Mij., „Bundeltouw" de personeelsvereniging der P.T.T., de P.Z.E.M. en een com binatie van handels- en kantoor bedienden H.K.C. Als voorzitter van de perso neelsvereniging „Excelsior" van de N.V. „De Hoop" sprak de heer W. v. d. Hooft woorden van hul de en dank aan het elftal dat zich zo kranig had geweerd. De heer Van der Hooft schetste de moei lijkheden die zich aanvankelijk hebben voorgedaan, maar door aller medewerking en niet in het minst door de leden van de com missie van de Zomeravondvoet bal, de heren P. J. van de Sande, H. A. Barendsen en J. Schooft. Deze kregen van spreker een ex tra dankwoord te horen. Spreker wees er verder op, dat het per- soneelsverenigingsbestuur alles in het werk stelt de leden zoveel mogelijk ontspanning te geven. Na ook namens de directie de spelers te hebben gelukgewenst overhandigde de heer Van der Hooft de aanvoerder van het elf tal, de heer De Bock, een bloem stuk. Ook de heer P. J. van de Sande sprak zijn gelukwensen tot de spelers uit. Hij memoreerde dat inderdaad de sterkste heeft ge wonnen. „Niet met grote cijfers werden de overwiningen be haald", aldus de heer Van de Sande, „maar constant spelend, met gemiddeld 4 doelpunten per wedstrijd, werd u ongeslagen kampioen." Ook hij overhandig de de heer De Bock een boeket fraaie bloemen. Tenslotte feliciteerde de heer Van Rijen namens de Waterlei ding Mij. „Zeeuwsch-Vlaanderen" die als laatste in de competitie eindigde. De heer De Bock dankte de sprekers voor de attenties. Daarna ging het gezelschap nog enige tijd napraten in Hotel „Centraal". Verkeersongeval. Gistermiddag te 12 uur kwam op het kruispunt Tramstraat Van Cantfortstraat een auto, be stuurd door de heer P. P. P. V. te Terneuzen, in botsing met de 10-jarige scholier E. A. P., die op zijn rijwiel uit de Van Cantfort straat kwam gereden. De knaap bleef gelukkig on gedeerd, terwijl auto en fiets licht beschadigd werden. Ongeval. Tijdens de busrit van Biervliet naar Hoofdplaat viel gisteravond te ongeveer kwart vóór zeven uit het rek in de bus een tas, waar in een fles, op het hoofd van mevr. DijkLangstraat alhier, tengevolge waarvan zij het be wustzijn verloor. Te Driewegen werd mevr. Dijk in de woning van de heer Hu- bjrechtse binnengedragen, waar dokter Kalkman uit Biervliet de patiënte de eerste huln verleende. Na het geneeskundig onder zoek, waarbij dokter Kalkman niets ernstigs constateerde, werd mevr. Dijk door haar echtgenoot per auto naar haar woning ver voerd. Een serenade. Dinsdagavond bracht het mu- ziegezelschep „Uite het Volk Voor het Volk" aan de beide wet houders een serenade, in verband met de hen verleende koninklijke onderscheiding. De voorzitter van het muziek gezelschap, de heer I. de Hulster, bracht namens het corps zijn ge lukwensen over. Na het ten gehore brengen van enkele nummers, werd on der het spelen van marsmuziek naar het verenigingslokaal afge marcheerd. Koninklijke onderscheiding. Tijdens de gisteravond gehou- de vergadering van de gemeen teraad deelde burgemeester J. F. C. Temmerman mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd de heer Th. H. Wieleman de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau te verlenen. Nadat de voorzitter de onder scheiding op de borst van de heer Wieleman had gespeld, releveer de hij in zijn toespraak dat hij reeds in 1931 met de heer Wiele man zitting had in de gemeente raad en later als wethouder en burgemeester, in welk tijdsver loop er steeds een goede ver standhouding is geweest en vele werken tot stand zijn gekomen. De heer Wieleman betuigde hierop zijn dank voor de hem verleende koninklijke onderschei ding en de felicitatie van de zijde van de voorzitter en mede-raads leden. Na afloop van de vergadering bood de heer Wieleman in hotel Versaevel een verversing aan. Werken in de Dorpsstraat gereed. De vernieuwingswerken in de Dorpsstraat zijn thans, op enkele onderdeeltjes na, voltooid. Het werk omvatte het leggen van rio lering, een nieuw wegdek en trot toirs. Thans staat nog op het programma het asfalteren van de Kipstraat en het leggen van een duiker aan het begin van deze straat, met welke werken bin nen korte tijd een aanvang zal worden gemaakt. De verkabeling van het elektrisch net en een nieuwe straatverlichting zullen de verfraaiing van de dorpskern completeren. Een gedeelte van de nieuwe stalen lichtmasten is reeds geplaatst. Overigens zal in de naaste toekomst de bedrijvig heid, zij het dan buiten de dorps kern, nog wel toenemen, aange zien de plannen voor de dijkver zwaring in een ver gevorderd stadium zijn. Echtpaar Schieman viert gouden bruiloft. Het is vandaag precies een halve eeuw geleden, dat voor het Axels stadhuis een met rasechte Zeeuwse paarden bespannen hu welijksrijtuig stopte waaruit twee stralende jongemensen stapten om daarna de raadszaal te betreden en even later door de ambtenaar van de burgelij ke stand tot het echtpaar M. S. SchiemanBoeije te worden ver enigd. Hiermede waren de eerste schreden in het zo wisselvallige, doch desalniettemin romantische gebied van de huwelijks-sector gezet. Beluistert men thans na vijftig volle jaren uit monde van de kin deren de levensloop van het gouden paar, dan valt hieruit te merken de dankbaarheid en het respect hoe zij, al vechtend voor het bestaan, zich op prijzens waardige wijze van hun taak hebben gekweten. Het was niet alles rozengeur en maneschijn. De gouden jubilaris, die met zijn twee en zeventig jaren in de kanaalzonestreek, vnl. in Sluiskil en Zandstraat, nog dagelijks van huis tot huis met zijn textielwaren trekt, heeft het zelfstandig zakenleven steeds in (Advertentie) HET WAKEND OOG VAN ESSO DULDT IN UW MOTOR n „Deze lustrumrit, welke wij de Vier Vlaanderenrit genoemd hebben, moet een extra sportief evenement zijn en wij twijfelen niet of de belangstelling hier voor zal onze goede voorberei ding rechtvaardigen", aldus de secretaris van de sportcommissie de heer R. R. Visser uit Terneu zen. In verband met de „Vier Vlaanderen-rit" welke de Z.E. V.A.C. ter gelegenheid van haar 5 jarig bestaan organiseert, was te Axel in restaurant Zomer - lust" een persconferentie be legd. Op deze conferentie gaf de voorzitter van de Z.E.V.A.C., jhr L. E. D. S. van Bönninghausen, een uiteenzetting over de te hou den rit. De naam van deze jubi- leumrit is als Vier Vlaanderen rit aangeduid, omdat deze gaat door Oost- en West Zeeuws- Vlaanderen en door de beide Belgische Vlaanderen. Wij hebben deze rit ingedeeld in drie klassen t.w. een A- en B.-klasse waarin de deelnemers elkaar bekampen in het kaart lezen, en een toeristenklasse waarin ook een zeker wedstrijd element zit, maar waarmee toch meer bedoeld is de streek te Ie ren kennen en eens stil te staan bij plekjes, waar men anders zo licht aan voorbij gaat. De start is dit jaar in St. Ni klaas op de grote en mooie markt en de finish is in Ter- neuzen. De belangstelling en medewerking van autoriteiten is zeer groot, en zo kon jhr. Van Bönninghausen mededelen, dat er voor de A-klasse een medaille beschikbaar is gesteld door de Koning van België. Een medaille van Z.K.H. Prins Bernhard is beschikbaar gesteld voor de B- klasse. Verder zijn er medailles van de gouverneurs der beide Belgische Viaanderens en van de Commissaris der Koningin in Zeeland. Verder schonk de stad St. Niklaas een medaille voor deze jubileumrit en zullen de prijzen van de Z.E.V.A.C. zelf bestaan uit kunstvoorwerpen. De sportcommissie bestaande uit de heren P. Bosch, opper wachtmeester der Kon. Mare chaussee, R. R. Visser en A. E. Wolfert gaven om beurten enige technische uitleg omtrent de rit. Allereerst is voor de rit een blinde lijn aangegeven waarvoor verschillende schalen gelden. Nu gaat het er maar om voor de deelnemers om het juiste punt te weten, waar men in een an dere schaal overgaat. Het tweede deel is een gedeel te van lijnstukken waarbij men een lijn moet benaderen en deze zelf moet aantekenen op de kaart, zonder dat men de lijn zelf mag naderen of kruisen. Tenslotte is er .nog een plaatse lijke oriëntatiyrit. Voor de A- klasse is de opgave nogal moeilijk maar niettemin goed op te los sen. De gemiddelde snelheid zal 40 km per uur bedragen. Voor de B-klasse zal men zich ook moeten inspannen, maar de rit is korter, dus daarom ook min der inspannend. De gemiddelde snelheid voor deze klasse is 32 km. De toeristenklasse is popu lair gehouden en is bedoeld als training voor het sportrijden en ook om de streek te leren ken nen. De start zal om 10.30 uur te St. Niklaas plaats vinden voor de A-klasse en voor de B- klasse vanaf 11.31 uur. De toeristen vertrekken tussen beide tijden. Theoretisch kan men om 17 uur in Terneuzen zijn, doch ver wacht wordt dat dit wel wat la ter zal zijn. Het aankomstpunt is hotel Rotterdam, waar een ge zamenlijke broodmaaltijd zal plaats hebben. Het bestuur deelde mede, dat ook van Belgische zijde grote belangstelling voor deze rit be staat en de C.R.A.C., het over koepelend orgaan van alle Bel gische regionale clubs, haar vol le medewerking verleent. De Vier Vlaanderen-rit zal ge controleerd worden door de heer Besters uit Venlo, sportcommis- saris van R.A.C. Zuid. De route is al gecontroleerd door de heer Bierma uit Vlissin- gen, commissaris van de Dolfijn. De organisatoren, die deze rit tot in de puntjes hebben voor bereid en hiervoor bergen werk hebben verzet, rekenen op een flinke deelname en zij twijfelen er niet aan of .alles zal een vlot verloop hebben. Gebruik daarom uitsluitend NIEUWE ESSO BENZINE verrijkt met alle eigenschappen van bovensmering NIEUWE GOUDEN S Sc ESSO EXTRA MOTOR OIL het bloed gezeten. Begonnen als metselaar in loondienst, liet hij deze arbeidstak snel varen en vestigde zich te Axel als opko per van vlasklodden, een afval- produkt der vlasvezel, repareerde zelf partijen tweede-hands opge kochte zakken, daarbij voortref felijk terzijde gestaan door zijn vrouw om deze zakken, na door haar hersteld te zijn, weer als zo goed als nieuw op de markt te brengen. Van deze ruwvezelbranche werd overgeschakeld op textiel waren, die hij thans, reeds in de leeftijd der sterken met élan en zwier aan de vrouw weet te brengen. Zijn verkoopkracht zit hem in het feit dat er een ge zonde concurrentie bestaat, die hij nauwlettend weet te volgen. Hun huwelijk werd gezegend met acht kinderen, waarvan nog zes in leven en een zestal klein kinderen, die de trots van opa en oma Schieman zijn. Al met al belooft het vandaag in de Vinkenstraat voor de fa milie SchiemanBoeije een heu gelijke dag te worden, waarvan men hoopt dat deze even prettig en zonnig zal zijn als die op 27 augustus van het jaar 1908. Ernstige aanrijding Op de rijksweg Nederlandse grensHulst had zondagavond omstreeks 11 uur een ernstige aanrijding plaats waarbij mevr. Van Lorselaer uit Lamswaarde ernstig werd gewond. Op voornoemde rijksweg tus sen de Roskam en de Wittebrug stond de vrachtwagen van de vrachtrijder J. uit Kapellebrug aan de linkerkant van de weg ge parkeerd. Deze was, volgens ver klaringen, voorzien van de ver eiste parkeerlichten. De wagen, welke men bezig was te laden, stond met de kop naar Kapelle brug geparkeerd. Óp genoemd tijdstip kwam de luxe wagen, bestuurd door de heer Van Dorselaer jr uit de rich ting grens gereden. Of de be stuurder de geparkeerde vracht wagen te laat heeft opgemerkt, of dat hij de vrachtwagen niet meer kon ontwijken of passex-en door een juist tegemoetkomende auto, zal het onderzoek moeten uitwijzen. De luxe wagen reed boven op de vrachtwagen en werd geheel ingedrukt, waarbij de bumper van de vrachtwagen tot aan het dashbord in de luxe wagen drong. Mevr. Van Dorselaer geraakte hierbij bekneld en werd zwaar gewond. Na veel mceite kon zij uit de totaal vernielde wagen worden bevrijd, waarna zij in ern stige toestand naar het zieken huis te Hulst werd vervoerd. Ook haar zoon werd gewond, doch niet ernstig. De rijkspolitie van Hulst en St Jansteen waren spoedig ter plaatse, evenais de verkeers- groep uit Terneuzen om het on derzoek te verrichten. Het ongeval bracht ondanks het late uur grote stagnatie met zich mede op deze drukke ver keersweg naar en van België. Koninklijke onderscheiding. Bij Koninkl. Besluit is de aan de Orde van Oranje Nassau ver bonden eremedaille in brons ver leend aan de heer H. Kaashoek, alhier, bankwerker bij de N. V. Provinciale Zeeuwsche Electrici- teits Maatschappij. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau der rijkspolitie zijn als gevonden aangegeven en terug te bekomen aan de daar achter vermelde adressen de vol gende voorwerpen: Bril, Veer B 20a; schilderijtje, Polderstraat 19. WOENSDAG 27 AEG. TERNEUZËN: Luxor-Theater, 8 uur: „Peyton Place, dorp dei- zonde". SAS VAN GENT: Olympia- Theater. 8 uur: „Gevaarlijke liefde". De Amerikaanse strijdkrach ten hebben op drie plaatsen op wegen tussen Beiroet en het in ternationale vliegveld tankfor maties geplaatst om de verbin dingslijnen en bevoorradingswe gen der strijdkrachten te be schermen. Dit heeft een militai re woordvoerder dinsdag meege deeld na berichten van radio- Moskou e.a., dat de Amerikaan se artillerie onverwacht Beiroet was genaderd en stellingen had betrokken tegenover die van Li banese opstandelingen. De versterkingen waren aan gebracht op plaatsen waar de Amerikaanse strijdkrachten on langs bestookt waren en militair materiaal, waaronder wapens, waren gestolen. De onlangs gekozen maar nog niet in functie zijnde president Foead Sjehab is er maandag avond niet in geslaagd vijf oppo sitieleiders- te overreden hun hui dige posities op te geven en de algemene staking te beëindigen. Zij zullen dit pas doen wanneer de „verrader" Sjamcen als presi dent is afgetreden. Zoals bekend loopt president Sjamoens ambts termijn op 24 september af. In een communiqué van de oppositie wordt gezegd, dat de oppositie in de regering wil wor den opgenomen nadat Sjehalb zijn ambt heeft aanvaard. Sjehab zou ervoor moeten zorgen dat de Amerikanen onmiddellijk het land verlaten zonder dat op in ternationale regelingen wordt ge wacht. Ook de waarnemers der Verenigde Naties zouden moeten vertrekken. INHALEN VERLET 27 DECEMBER Dit jaar valt de 27ste december op een zaterdag. Verscheidene be drijven wijlen de arbeid op deze dag stop zetten en het verlet la ten inhalen. Teneinde dit mogelijk te ma ken, heeft de staatssecretaris van Sociale Zakén 'aan hoofden of be stuurders van fabrieken of werk plaatsen en/of pakhuizen een al gemene vergunning verleend, de verzuimde uren tot een maxi mum van 5% uur onder bepaalde voorwaarden door arbeiders van 16 jaar en ouder te laten inhalen in het tijdvak van 1 november tot 15 januari. Q In Brescia (Noord-Italië) zijn maandag bij eeu hagelbui hagel stenen zo groot als noten geval len. Binnen enkele minuten lag de hagel 40 cm dik. Aan de te velde "staande gewassen is enor me schade aangericht. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn 621 artsen en 166 professoren en lectoren van universiteiten uit Oost-Duitsland naar het Westen gevlucht, zo meldt het anti-communistische voorlichtingsbureau „West" in Berlijn. Radio-Boedapest meldt, dat van alle chauffeurs dia in Hon garije een verkeersongeluk ver oorzaken het rijbewijs zal wor den ingetrokken. Na twee maan- dne kunnen zij het terugkrijgen mits zij slagen voor een nieuw verkeersexamen., Het Britse ministerie van Landsverdediging heeft maandag avond medegedeeld, dat binnen kort de eerste Amerikaanse raket voor middelbare afstand in Groot-Bi iltannië zal worden op gesteld. Het ministerie gaf geen andere bijzonderheden, doch van bepaal de zijde wordt vernomen dat het hier een „Thor"-raket betreft. 41. De eerste zonne stralen spelen om de bergtoppen als een ruiterschare in ge strekte draf door de vallei naar het Noor den rijdt. „Ik vraag me af, waarom Arnar er al leen op uitgegaan is", zegt de Noorman die met Svein Langtand en Olaf de Berenjager aan het hoofd van de troep rijdt, Olaf haalt nors zijn schouders op. „Be grijp je dat niet, Ko ning? Ik wel. Hij maakt zich ongerust over Ingrid, da's duidelijk genoeg. Maar ik vraag mezelf ook wat af; waar die zoon van je uithangt. Ik wil helemaal niets beweren, maar vreemd vind ik het." „En ik niet minder, Olaf!" knikt Eric met een frons. De Berenjager gromt onver staanbaar en staart voor zich uit. Maar dan houdt hij ineens de teugels in en luistert scherp. „Stil eensIk hoor een paard hinni ken." Ook de anderen hebben het gehoord eri; grimmig zet Eric zijn ros in galop. „Dat beest heeft wat" roept hij, „hoor het te keer gaan In een wolk van stof stonnt de Noorman vooruit en angst knijpt hem de keel dicht... Het zou Er- vvin's paard kunnen zijn dat daar zo aungstig hinnikt Over de top van de heuvel heen krijgt hij het dier in het oog; het rent kennelijk door het dolle heen in grote cirkels in het rond, achtervolgd door een rui- „Wat is dat voor een malle ver toning", gromt Svein, die hem met Olaf achterna gekomen is. „Wat heeft dat beest daar op de rug?" Op dat moment is de ruiter die hen nog niet opgemerkt schflnt te hebben er in geslaagd het dolle paard bij de teugel te grijpen en het weerspannige dier ruw mee trekkend, verdwijnt hij echter een boomgroepje. „Daar moet ik het mijne van hebben", gromt Olaf, zijn paard aanzettend, „kom mee. mannen!" Bij een gevecht, dat dinsdag in de door opstandelingen beheerste zóne van Beiroet is geleverd tus sen opstandelingen en ordetroe pen, zijn drie opstandelingen ge dood en zes gewond. Een Canadese officier, lid van de groep waarnemers van de Verenigde Naties, werd door zes kogels getroffen en is in een zie kenhuis overleden. Botsing tussen Libanese mili tairen en opstandelingen. Het Arabische persbureau meidt dat ene sergeant van de waar- nemersgroep der Verenigde Na ties in Libanon dinsdagavond ern stig is gewond bij een botsing tussen Libanese militairen en op standelingen, die plaats vond aan de weg tussen het vliegveld van Beiroet en de stad. Bij de strijd, die een uur duur de en die werd geleverd in de na bijheid van een der drie plaatsen waar de Amerikanen tanks heb ben samengetrokken, zijn nog minstens acht andere personen gewond. Het persbureau meldt voorts, dat Libanese legerleiders, aan voerders der opstandelingen en Amerikaanse autoriteiten heb ben verklaard, dat de Amerikaan se mariniers niet in het gevecht, dat in hun nabijheid werd gele verd, betrokken zijn geweest. UNILEVERS HOGER IN KLEURLOZE MARKT Er heerste gistermiddag op het Damrak een zeer kalme stemming, waarbij de koersen van de internationale waarden, bij de opening niet veel afweken bij de slotkoersen van de vorige dag. De gebeurtenissen in de straat van Formosa hebben op de Newyorkse beurs van maan dag geen invloed gehad en de markt sloot daar vrijwel onver anderd. Van die zijde kwam er voor het Damrak geen stimu lans en aangezien er in de we reldpolitiek ook niets schok kends viel waar te nemen, ge beurde er op de Amsterdamse beurs bitter weinig. De interes se, die de laatste veertien da gen voor de aandelenmarkt door het publiek en de beroeps- handel aan de dag was gelegd, is aanzienlijk afgenomen. Al leen stimulerend nieuws kan nieuwe kopers in de markt brengen, aldus de beurs. Wel worden de tweede kwartaalcij fers van het Philipsconcern zeer binnenkort verwacht, doch deze zijn reeds in de koers van de aandelen verdisconteerd. Over de komende tweede kwar taalcijfers van de Koninklijke Shell-groep is men ter beurze niet optimistisch. De koersvor- ming van aandelen Kon. Olie wordt echter niet meer, zoals vroeger, op het Damrak be paald, maar in Wall Street. De aandelen schommelden gister middag rond de 169.30, tegen maandag ƒ169.70 en een New yorkse pariteit ad 170.70. Ten gevolge van binnenlandse moei lijkheden was Parijs met een paar stukjes aan de markt, waar hoegenaamd geen vraag tegenover stond. De gehele markt lag trouwens wat top zwaar en een technische reactie op de koersstijging van de afge lopen veertien dagen wordt ter beurze gezond geacht. Aandelen Philips liepen in een vermoeide markt op van 32012 tot 321' 2 (onv. bij maandag). AKU's van 200 naar de 201 (200%), Unile vers echter ontmoetten behoor lijke vraag en konden circa 2 punten winst boeken. KLM werd een halve gulden lager vernomen. In de scheepvaartsector zat gisteren de klad. Na dagen met behoorlijke omzetten ging er gistermiddag niets in deze waar den om en de koersen stelden zich over vrijwel de gehele linie beneden die van de vorige dag. Van de cultures trokken alleen certificaten Deli wat belang stelling-. Het bericht dat 4500 pakken Sumatratabak van de maatschappij onrechtmatig zou den zijn onttrokken, had op de koers van de certificaten totaal geen invloed. Na een opening van 121.50 liep de koers nog verder een paar dubbeltjes op. waardoor de totale winst t.o.v. maandag circa 1.30 bedroeg. Bij informatie bleek dat de waarde van deze 4500 pakken tabak door de maatschappij ge ring wordt geacht. Tengevolge van gelimiteerd aanbod in de staffellening wa ren de koersen voor de staats fondsen aan de gemakkelijke kant. Aandelen Kaiser-Frazer wer den op 223 (222) vernomen op het liquidatievoorstel. Prolongatie 3' 2 procent. BEURSINDICES 22/8 25/8 26/8 Int. concerns 297.69 296.51 296.51 Industrie 153.80 154.15 154.61 Scheepvaart 138.49 137.64 137.21 Banken 123.53 123.70 124.19 Ind. fondsen 88.17 87.80 88.17 Algemeen 209.25 208.68 208.84 NABEURSKOERSEX Kon. Olie: 168.50—169.70 (ƒ169.35) Unilever: 383% (383%) Philips: 320%321 (321%) De autoriteiten land trachten op manieren het hc aan het tekort krachten. Blijken lijn ontvangen bi nu een campagne Oostberlijnse het westelijk i Dit zijn naar mensen, terwijl 1 uit West-Berlijn v het oostelijke sta De Oostberlijns weigeren hun Berlijn op te hun woning kwijl naar andere del Duitsland overget in genationaliset of op collectieve werk te worden De Amerikaans een door het Hui: digden aanvaai goedgekeurd waai de V.N. verzoekt te militaire macl vormen welke toe ten uitoefenen in ,.de toestand de heid in gevaar bi De Senaat hat een V.N.-macht troon van de pc het Midden-Oost President Eist vrijdag j.l. de w zing van gelden kaanse defensie Het bedrag van 39.602.827.000 dol cord voor vredes Het is meer d meer dan Eise achtte voor de de Ver. Staten. Ook heeft de p op het feit dat 1 plichte minimurr legerreserves hee ven. Dat feit zeer", het is een der precedent v politiek", zo zei Zuid-Slavië he ring te Peking g gen „gewetenlozt Zuid-Slavië van bassade in Belgt dagavond gemeld Het protest 1 nadat de Chines in Belgrado, T een Zuidslavisct zich neergelegd had, dat de amb ten met anti-Zu kelen zou blijven het „revisionism Volgens „Borb orgaan van d communistische anti-Zuidslaviscb publiceerd in e< de Russische taa wordt gedrukt e se ambassade Zuidslavische joi kele particuliere 0 De regering van Kenia heeft dinsdag in Nairobi bekendge maakt dat de Britse strategische reserve in Kenia verdubbeld zal worden. DONDERDAG Hilversum I. 7.00 AV 8.00-24.0 AVRO: 7.00 Nie 7.20 Gram.; VPE ning; AVRO: 8. Gram.; 9.10 Voo Gram.; 9.35 Wt Morgenwijding; Voor de kleuters wal en het schip praan en pian Schweitzer over van zaken in caus.; 12.00 An Land- en tuint Gram.; 12.50 langen, caus.; 13.15 Meded. 1 Amus. muz.; 1! ten; 14.00 Teno Gram.; 14.45 A( Gram.; 15.30 1 Cabaret; 16.35 de jeugd; 17.45 Nieuws; 18.15 r Sportpraatje; brie! uit Lond orkest; 19.40 F Nieuws; 20.05 I en soliste. (In —21.30 De taak literatuurkritiel Act.; 22.35 Lit Sportact.; 23.0 Koersen v. X 24.00 Gram. Hilversum II, 7.00 K 11.00 I NCRV. KRO: 7.00 Nie 7.45 Morgenge 8.00 Nieuws; Voor de huisvrt Gram.; 10.03 G gendienst; KR zieken; 11.45 C dagkiok Not 12.35 Land- e 12.38 Franse Zonnewijzer; Kath. nieuws; en plano; 13.41 14.00 Gr.; 14.4= 15.15 Gitaar ei beloverdenking rinet en piano; specialiteiten, 1 Jeugd; 17.30 Gi

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2