De Gaulle in Dakar WEERT! De Algerijnse terreurdaden in Frankrijk Onbekend buitenlands vliegtuig boven West-Java Het bezoek van het Koninklijk gezin aan Brussel Hr Ms kruiser «De Zeven Provinciën» bij Den Helder gestrand Geen «Migs» op Formosa LITTLE ROCK HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN profiteren leesrecfame en Eeckhout Biedt? jordeel (dubbel zegels). de bekende OPJES! 85 ct. nge 59 ct. colade 59 ct. 45 ct. 65 ct. 119 ct. 53 ct. 'HOTEL okvlees 49 ct. WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1958 12e Jaargang Nr 4458 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma F. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD MISLUKTE POGINGEN VAN RUSSEN OM MAANRAKET TE LANCEREN SULTAN HAMID DE TWEEDE UIT GEVANGENIS ONTSLAGEN INDONESIËRS VLUCHTTEN NAAR NEDERLAND Bestand aan grens tussen India en Oost-Pakistan MAATREGELEN VAN OOSTDUITSE REGERING TEGEN VLUCHTEN NAAR HET WESTEN DE REGERINGSCRISIS IN FINLAND WERVELSTORM OVER WEST-JAPAN DE STRAAT VAN FORMOSA DE BRITSE VLOOT HET VERRE OOSTEN AMERIKAANS HOOGGERECHTSHOF BEHANDELT MORGEN KWESTIE LITTLE ROCK ERNSTIG VLIEGTUIGONGELUK IN MEXICO OENSDAG: ƒ2,50 per kg 1,75 per kg RUNDERLAPPEN 1,75 per 500 gram 1,30 per 500 gram el. 2431 - Terneuzen KMmmïOOWDÖtaS» winkels contant betaald. augustus 1958 en 17 zegels en 12 zegels en 12 zegels en 0 zegels en 13 zegels en 24 zegels en 11 zegels samen 49 U gram gingen voorbehouden Frankering bij abonnement: ï'erneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. Volgens berichten uit diplo matieke kringen in Oost-Beriijn zouden de Russen in augustus rie mislukte pogingen hebben daan om een maanraket te lanceren. Deze berichten zijn gebaseerd op gelijkluidende uit Moskou, Warschau en Praag. De raketten zouden kort na de start op een geheim gehouden basis in Sibe rië ontploft zijn. De Russische maanraketten zouden een ver beterde uitvoering zijn van het type waarmee Spoetnik nummer drie de ruimte werd ingeschoten. De eerste poging zou onder nomen zijn vóór het mislukte schot van de Amerikanen op de maan. De Russiche geleerden zouden van mening zijn dat de drie mis lukte pogingen niet zonder nut zijn geweest en hun talrijke aan wijzingen hebben gegeven. Mid den september zal een vierde po ging gedaan worden. Een voor aanstaande Russische raketdes- kundige zou tegen Poolse col lega's hebben gezegd dat deze poging hoogstwaarschijnlijk met succes bekroond zal worden. Det ontvangst van generaal De Gaulle in Dakar was lang niet zo enthousiast als in de an dere Afrikaanse steden die de generaal op deze reis reeds heeft bezocht. Slechts hier en daar langs de 17 km lange route van het vlieg veld naar de stad stonden groep jes mensen, merendeels Euro peanen. Tussen het zwakke ge juich door klonk ook de kreet „onafhankelijkheid". Aanhangers van de progres sieve unie van Senegal ver spreidden honderden pamflet ten, waarin onmiddellijke onaf hankelijkheid, de vorming van een Afrikaanse federatie en een multi-nationale confederatie met Frankrijk werd geëist. Een slagzin onder aan de pamfletten luidde: „Baas in eigen huis". In de voorsteden van Dakar hingen slechts weinig Franse vlaggen uit. Er waren enkel spandoeken opgehangen met de leuze „Fransen, gaat weg". De mensen die hier langs de weg stonden, zwaaiden met gele vlaggetjes van de progressieve unie met het opschrift: „De Gaulle ga weg". In de binnenstad was een gro- Nu de Ftanse autoriteiten de verwoesting taxeren, door Alge rijnse terioristen een etmaal ge leden aangericht bij aanslagen op oliedepóts in Zuid-Frankrijü, weiden de voornaamste benzine stations in Frankrijk bewaakt door spldaten en politie. De ontploffingen na de aan slag op het grote oliedepöt in Mourepiane ten noorden van Marseille zaaiden paniek onder de bevolking in de buurt en maakten een abrupt einde aan de pogingen de vlammenzee meester te worden. Verscheidene brandspuiten gin gen verloren en op een gegeven ogenblik vreesde men dat 20" brandweerlieden om het leven waren gekomen. Later werd of ficieel vastgesteld dat 17 perso nen waren gewond, van wie drie ernstig. Dinsdag in de vroege morgen uren* maakte men plannen om te voorkomen dat het vuur het na bijgelegen havengebied bereikt. Men wilde een aarden wal op werpen. Later werd bericht dat het vuur bezig was uit te doven doch dat de toestand nog steeds gevaarlijk was. Circa 200 personen, die in de omgeving wonen, zijn geëva cueerd. Het depót van Moure piane werd van het aantal olie- depóts, dat het mikpunt vormde van de aanslagen der terroristen, het zwaarst getroffen. Deze ter reuractie van de Algerijnse na tionalisten is de grootste die in Frankrijk is gevoerd na het be gin van de Algerijnse opstand in november 1954. De Franse regering heeft niqu- we veiligheidsmaatregelen ge troffen. In Parijs, waar maandag vier politiemannen het slachtof fer werden van fanvallen van terroristen, zijn diezelfde dag nog 85 Algerijn engearresteerd. Op 20 man na werden zij later weer op vrije voeten gesteld. In Marseille, Toulouse, Narbonne en andere plaatsen, waar de saboteurs heb ben toegeslagen ondernam de politie grootscheepse acties. Van oificiële zijde is meege deeld, dat er in totaal 32 brand weerlieden zijn gewond. Men neemt aan dat er in Mourepiane meer dan 2 miljoen liter benzine is verbrand. De brand in Mourepiane was later gedoofd. Men schat, dat tien miljoen liter benzine en olie verbrand zijn. Uit Toulouse wordt bericht dat de exploisies van aet benzine depót aldaar een schade heeft veroorzaakt van circa 150 miljoen francs. Er is daar ruim 1 miljoen liter benzine verloren gegaan. Volgens de politie hebben sabo teurs maandag tevergeefs ge tracht oliedepöts in zes andere plaatsen in het zuiden van Frank rijk in brand te steken. te menigte op de been. De poli tie had moeite om voor de auto's van De Gaulle en zijn gevolg een weg te banen naar het paleis van de Franse hoge commissa ris. Slechts zwak klonk af en toe tussen het geroep van „Onaf hankelijkheid" de kreet ..Leve De Gaulle". Op een bijeenkomst in het pa leis verklaarde de generaal dat Frankrijk een nieuwe weg moet in slaan in de betrekkingen met de overzeese gebieden. Het nieu we Frankrijk heeft zijn beslis singen genomen, een nieuwe grondwet zal aan een volksstem ming worden onderworpen. De Gaulle voegde hieraan nog toe, dat in de ontworpen grond wet geen „politieke" wijzigingen meer zullen worden aangebracht, alleen wijziging van de redactie is nog mogelijk. De Gauile verklaarde op de bijeenkomst in het paleis in Da kar voorts, dat elk der overzeese gebieden de vrijheid heeft om niet aan de gemeenschap met Frankrijk deel te nemen en neen te zeggen bij de volksstemming. „Elk gebied kan dus zijn onaf hankelijkheid nemen als het dat beter acht. Het moederland zal geen enkele belemmering aan die afscheiding in de weg stellen. Frankrijk wenst het bij voorbaat geluk". Ook legde de premier, nadat hij gewezen had op de voordelen van de gemeenschap met Frank rijk, er de nadruk op dat een be paling in de nieuwe grondwet is voorzien die elk gebied het recht geeft om zijn vrijheid te herne men volgens een vastgestelde procedure. Ook het moederland behoudt zich dat recht voor. De premier van Frans Guinea, Sekoe Toere, heeft dinsdag in Conakry verklaard, dat hij en zijn volgelingen alleen voor de nieu we Franse grondwet zullen stem men, als daarin uitdrukkelijk het recht van de overzeese gebieden op onbeperkte onafhankelijkheid wordt erkend. Dit recht moet zo wel in de tekst van de grondwet als in de aanhef ervan worden opgenomen. Hij en zijn aanhan gers waren, onder deze voor waarde, altijd voorstander ge weest „van een Frans-Afrikaan- re gemeenschap zoals gedefi nieerd op het inter-federaie con gres van de Afrikaanse democra tische volksbeweging en de con gressen van de democratische partij van Guinea". De minister van Binnenlandse Zaken en waarnemend premier van Haute Volta, Maurice Jame go, verklaarde dinsdag te Abid jan, dat de bevolking van Haute Volta unaniem voor de nieuwe grondwet zal stemmen. Er is ncoit sprake van geweest dat wij het grote Franse gezin zouden verlaten, zei hij. (Advertentie). Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP Het invloedrijke nationalisti sche blad „Suluh Indonesia" meldt, dat lboven West-Java een onbekend buitenlandse vliegtuig is waargenomen. Dit bericht valt samen met een verklaring van de legercommandant in Noord- Celebes, luitenant-kolonel Ruk- mito, dat onlangs een vliegtuig van de opstandelingen wapens heeft afgeworpen boven de vlieg velden van Kalawiran en Tasuka, die nog steeds in handen van de opstandelingen zijn. Dit vliegtuig is naar men aanneemt een bom menwerper van het type B-25. Volgens Rukmito is het hoogst waarschijnlijk, dat het zijn basis in het zuidelijke deel van de Philippijnen heett. Suluh Indonesia schrijft te heb ben vernomen, dat de vliegtui gen, die boven West-Java vliegen, hun basis hebben op de Cocos- en Christmaseilanden, die ten noor den van Australië liggen. In een commentaar op deze berichten beschuldigt het blad de Westelijke mogendheden van „dubbelhartige politiek". Het voegt er aan toe, dat wapens in West-Java worden afgewor pen voor de Darul Islam, die on langs een overval heeft gedaan op het Franse project voor wa- terkrachtwerken nabij Djatilu- hur, ten noorden van Bandung. ,.De Westelijke mogendheden hebben hun politiek gewijzigd na de ineenstorting van de opstand, die kennelijk werd gesteund met Amerikaanse wapenzendingen, doch de illegale vluchten boven Indonesisch grondgebied tonen aan, dat hun politiek nog steeds dubbelhartig is", aldus het partij orgaan van de P.N.I. Sultan Hamid de Tweede van van Pontianak, is de vorige week woensdag uit de gevangenis ont slagen. Hij heeft acht en half jaar in de gevangenis doorge bracht na terecht te hebben ge staan wegens pogingen tot om verwerping van de regering. Hij verblijft tijdelijk bij vrienden in Djakarta. In een onderhoud met de cor respondent van het ANP in Dja karta zeide sultan Ham.id dinsdag boven alles naar rust te verlan gen. Hij zag er gezond uit, maar is wel verouderd. Hij werd in april 1950 gear resteerd na de opzienbare aanval op Bandung door Westerling en zijn volgelingen. Hij was toen minister van Staat voor parle mentaire aangelegenheden. Drie jaar later stond hij terecht op beschuldiging pogingen te heb ben gedaan de eerste Indonesi sche regering na de overdracht van de souvereiniteit omver te werpen. Hij kreeg tien jaar ge vangenisstraf. Sultan Hamid zeide uit te zien naar de heieniging met zijn ge zin. Zijn echtgenote verblijft in Den Haag. Hij zeide, dat de tijd in de gevangenis hem zwaar was gevallen maar voegde er met na druk aan toe, dat hij altijd goed was behandeld. Gevraagd naar zijn plannen voor de naaste toe komst zeide hij, dat hij enige da gen zou gaan doorbrengen ten zuiden van Djakarta. Slechts enkele mensen hebben hem tot dusverre in het eenvou dige huis, waar hij sinds de vo rige week verblijft, opgezocht. Zijn vrijlating is niet algemeen in Djakarta bekend, daar de plaatselijke pers het bericht daar over niet heeft opgenomen- De Indoesische minister van Justitie. Maengkom, heeft ver klaard, dat de regering heeft ge tracht illegale emigratie naar Nederland te voorkomen door de schepen, die naar Nederland vertrokken, nauwkeurig te laten doorzoeken, hij gaf echter toe, dat een aantal Inndonesische staatsburgers de laatste maan den illegaal naar Nederland is vertrokken. Hij zeide niet het juiste aantal te kunnen mede delen. Premier Nehroe van India heeft ingestemd met een voor stel van zijn Pakistaanse col lega Noen om langs de grens tussen India en Öost-Pakistan een wapenstilstand te sluiten, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenland se Zaken te Karatsji meege deeld. Het bestand is gistermid dag van kracht geworden. Volgens in West-Berlijn ont vangen berichten zijn de Oost- duitse autoriteiten van plan strenge maatregelen te nemen om de vloed van vluchtelingen naar het Westen in te dammen. De plaatsvervangende Oostduitse minister van Binnenlandse Za ken, generaal Grünstein, zou de regionale overheden instructies hebben gegeven voor een offen sief tegen de „verleiding tot de- serte van Oostduitse burgers". De regionale overheid is uitge nodigd nauw samen te werken met de volkspolitei om de vluch ten naar het Westen te voorko men. Er zullen openbare bijeenkom sten georganiseerd worden, waarop de bevolking voorlichting zal worden gegeven op de wet op het vreemdelingenverkeer, die de reizen tussen beide Duitslan- den aan banden legt. Overtre ders van de wet zullen streng worden gestraft. De cremineie politie van Oost- Beriijn heeft voorts geweigerd bij de achtervolging van misda digers met haar collega's van West-Berlijn samen te werken. De besprekingen tussen Fin- lands zes niet-communistische partijen ever de vorming van een coalitieregering zijn op niets uit gelopen. Het was de derde mis lukte poging. Bij de vorige maand gehouden algemene verkiezingen kwamen de communisten als grootste partij uit de bus. Ook zij zijn er niet in geslaagd een regering samen te stellen. De bezoekers op de Wereld tentoonstelling die gisteren te gen de middag in het paviljoen van Argentinië waren, keken verwonderd toen plotseling de aanwezigheid van Z.K.H. de Prins der Nederlanden en H.H.K.K.H.H. de Prinsessen in dit paviljoen werd opgemerkt. De Prinsessen waren in gezel schap van een gezelschapsda me. De heer Missair, directeur van de persdienst van het Argen tijnse commissariaat, was de eerste die de prinselijke gasten herkende en begroette. Daarna werden de hoge gasten ontvan gen door de commissaris-gene raal van het paviljoen en zijn plaatsvervanger. Na in het Nederlandse pavil joen geluncht te hebben, keer den de Prins en de Prinsessen naar het Argentijnse paviljoen terug, waar Prins Bernhard in het restaurant inlichtingen vroeg over het Argentijnse vlees. De hoge bezoekers hebben gisteren ook een bezoek ge bracht aan het Italiaanse pa viljoen. Het bezoek heeft zich voorts uitgestrekt tot het Russische paviljoen. Het is niet bekend waarheen de koninklijke gas ten na het bezoek aan de Rus sische inzending' zijn gegaan, aangezien niemand hen uit het paviljoen heeft zien terug keren. De Nederlandse koninklijke familie heett in het paviljoen van de Verenigde Staten een aperitief gebruikt. De lunch De wervelstorm „Flossie" die maandagavond West-Japan trof, heeft aan 15 personen het le ven gekost. Drie mensen wor den vermist en zeventien wer den gewond. Ongeveer duizend huizen zijn door overstromingen beschadigd of vernield. Om zes uur dinsdagochtend is Hr Ms kruiser „De Zeven Provin ciën" bij het binnenlopen van de haven van Den Helder op de glooiing van de strekdam van het Harssenseiiand als gevolg van 'n mislukte manoeuvre aan de grond gelopen. Volgens de mari nevoorlichtingsdienst moet deze stranding aan een technisch de fect van het schip worden gewe ten. Maandag was de kruiser voor een normaal oefenprogramma uitgevaren en buiten het Schul- pengat werd in de flens van de hoofdstoomleiding een lek gecon stateerd. De commandant, kapitein ter zee M. J. Vos, gaf daarop op dracht voor anker te gaan. Dins dagochtend besloot hij naar Den Helder terug te keren. Door het lek in de stoomleiding was de stuurboordmotor en dus ook de Het nationalistische ministe rie van Defensie heeft dinsdag op Formosa aanhoudende ge ruchten tegengesproken, vol gens welke enkele communisti sche piloten met hun Mig- straaljagers naar Formosa wa ren uitgeweken. De Chinese communisten maakten dinsdag bekend, dat hun straaljagers een van de acht nationalistische jagers hebben neergeschoten die maan dagnacht boven de kustprovin cie Foekien gevlogen hebben. De „Izwestia", het blad van de Sowjet-regering, beschuldigde dinsdag de Ver. Staten ervan, dat zij nieuwe „militaire provocaties" in Azië voorbereiden, nadat zij in het Midden-Oosten „hun vin gers hadden gebrand". De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Suban- drio, verklaarde dinsdag, dat hij uit een gesprek met de vertegen woordiger van communistisch China in Djakarta niet de indruk had gekregen dat er een grote slag zal ontstaan, zolang geen buitenlandse inmenging plaats vindt. Premier Nehroe van India be treurde dinsdag in het parlement in Nieuw Delhi, dat er in het Verre Oosten nieuwe spanning is gerezen, juist nu in het Midden- Oosten de spanning wat gezakt is. Uit nationalistische bron is dinsdag in Taipeh vernomen, dat het grootste deel van de communistische vloot in de Oost- Chinese Zee op weg is naar het zuiden en geconcentreerd wordt voor de kust van Foekien, bij Matsoe. Volgens hardnekkige geruch ten te Taipeh hebben dinsdag twee piloten van Mig-straalja gers van communistisch China de zijde van de nationalisten ge kozen. Zij zouden met hun vlieg tuigen op een basis bij Taipeh op Formosa zijn geland. Nationalis tische autoi iteiten wilden het be richt bevestigen noch ontken nen. Naar uit Taipeh wordt gemeld hebben de Chinese communis ten hun artillerievuur op Que- i moy verminderd. Het communistische persbu reau Nieuw-China meldt, dat een nationalistisch schip met troepen door artillerievuur van het vas teland is getroffen. Het is aan de grond gezet. Verder werdt ge zegd dat in een beschieting van 17 minuten de nationalistiscne artillerie op het eiland Quemoy tot zwijgen is gebracht. Volgens Nieuw-China zijn op Blitse koopvaardijschepen uit Hongkong zes nationalistische agenten gearresteerd. Zi.i zouden in Hongkong voor spionnage zijn opgeleid. De Britse vloot voor het Verre Oosten, die op het ogenblik krui sers als grootste schepen heett, zal blijvend versterkt worden met twee vliegdekschepen, zo heeft het Britse vlootcommando in Singapore bekendgemaakt. Één der schepen beschikt over helikopters voor duikbootbestrij- ding en om in noodgevallen com mando's mariniers te kunnen la ten landen. stuurboordschroef uitgevallen. „De Zeven Provinciën", die twee schroeven heeft en als „dubbel- schroever" zeer manoeuvreer- baar is, werd daardoor veel moei lijker te toesturen. Het gevolg was, dat het schip alleen varend op een draaien de bakboordschroef ter hoogte van het westelijke havenhoofd, in de havenmonding, strandde, door het aflopende getij steeds verder in de glooiing wegzakte en tenslotte enigszins begon over te hellen. Terstond werd met de Zeesleep vaart en bergingsmaatschappij N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden een contract afgesloten om te trachten de gestrande krui ser vlot te brengen. De sleepboot „Zeeland' 'van het bureau, die een vermogen van 2500 pk heeft en in Den Helder is gestatio neerd. betrok korte tijd later de wacht bij het schip. Hr Ms kruiser „De Zeven Pro vinciën", een van de twee lichte kruisers van de Koninklijke Ma rine (de andere is Hr Ms „De Ruyter") is 185.70 meter lang 17.25 meter breed en heeft een diepgang van 6.40 meter. Het schip, dat een waterverplaatsing van 8500 ton heeft, was bij het middenschip ter hoogte van de machinekamer' vastgelopen. Dinsdagavond tussen half vijf en zes uur hebben vier sleepuo- ten van de koninklijke marine vastgemaakt op het achterdek van de „Zeven Provinciën. Het zijn: de „Orkaan", de „Dommel", de „Dintel" en de „IJssel". De sleepboten „Simson" en „Zee land" van bureau Wijsmuller zijn inmiddels in de haven van Den Helder voor anker gegaan en wachten daar op nadere orders. De poging van de vier marine sleepboten de gestrande kruiser in de namiddag bij hoog water vlot te slepen, is mislukt. Er was geen beweging in het schip te krijgen. In de loop van de nacht is 1000 ton olie en munitie uit het schip overgeladen op landingsboten, waardoor de oorlogsbodem circa 15 cm hoger is komen te liggen. Hedenochtend zal bij hoog wa ter (zes uur) een nieuwe poging worden ondernomen de kruiser van de strekdam af te trekken. Gouverneur Faubus van Ar kansas heeft dinsdag een spe ciale vergadering van Akansas wetgevende vergadering ver zocht hem in een wetsontwerp de bevoegdheid te geven om de openbare scholen met name de centrale middelbare school van Little Rock te sluiten in dien integratie wordt opgelegd. Faubus verklaarde dat deze maatregel noodzakelijk is om herhaling van de incidenten van het vorige jaar te voorkomen. Hij zei: „De kwestie is ons op gedrongen; wij moeten of onze rechten verdedigen of ons erbij neerleggen". Het door de gouverneur voor gestelde wetsontwerp voorziet in een volksstemming in het ge bied van een eventueel gesloten school om binnen dertig dagen te beslissen of de school geslo ten blijft dan wel met toepassing van integratie heropent. Drie televisiemaatschappijen zonden Faubus' toespraak over de Ver. Staten uit. Faubus betoogde in zijn toe spraak dat de federale regering grondwettelijk geen integratie op openbare scholen kan afdwin gen, omdat er geen duidelijk federaal statuut over integratie op scholen bestaat. En zo dat toch het geval zou zijn, zou het ongrondwettelijk zijn omdat de bevoegdheid voor de controle op de openbare opvoeding door de staten nimmer aan de federale regering is overgedragen, aldus Faubus. Het hooggerechtshof, het hoogste gerechtelijke orgaan in de V.S., heeft besloten zijn va kantie te onderbreken en don derdag in buitengewone zitting bijeen te komen om de kritieke kwestie van de integratie op de middelbare school van Little Rock in behandeling te nemen. De nationale vereniging voor de bevordering van de belangen van gekleurde volkeren heeft een uitspraak gevraagd in ver band met een beslissing van het hof van beroep van St. Louis waardoor de integratie op de school zou worden uitge steld. De vereniging verzet zich te gen uitstel. In Norfolk (Virginia) gaf een federale rechter schoolbesturen opdracht de aanvragen van 151 negers, die tot scholen voor blanken wilden worden toegela ten, opnieuw in overweging te nemen. Alle negerleerlingen waren om verschillende rede nen afgewezen. werd hun in Het Portugees pa viljoen opgediend. In de vroege namiddag gingen de leden van de koninklijke familie elk hun weg en bezichtigden de tentoon stelling verder. Zo zag men Prinses Marijke begeleid door een hofdame en samen met de kinderen van de Nederlandse ambassadeur te Brussel naar het attractiepark trekken. Na het noenmaal te hebben gebruikt in het restaurant van het Portugees paviljoen troffen de Koningin en de Prins en Prin ses Marijke elkaar aan in het paviljoen van Tsjecho-Slowakije. Prinses Marijke, aan de arm van haar gouvernante lopend, was de eerste op de afspraak. Zij droeg een blauw jurkje met kleurig borduurwerk en een wit wollen jasje. Toen haar moeder op haar beurt de erehal van het paviljoen binnentrad liep zij op haar toe en vloog haar om de hals. Zij deed dat eveneens bij haar vader die even later verscheen. De Ko ningin droeg een crèmekleurige rok en een blauw en witte bloes, met een stola van dezelfde stof als haar rok. Prins Bernhard droeg een kastanjekleurig pak met een witte anjer in het knoopsgat. Het duurde niet lang of de koninklijke bezoekers werden omringd door de steeds talrijker wordende menigte. De Koningin en haar jongste dochtertje vin gen hun rondgang aan rechts, terwijl de Prins links afsloeg, zich mengend onder de menigte, die niet ophield de hoge bezoe kers haar sympathie te betuigen en toe te juichen. Weer samen gekomen in de cultuurzaal, woonden de Koningin, de Prins en de Prinses een vertoning bij van de „Toverlantaarn", de Tsje- choslowaakse nonstoprevue. De andere drie Prinsessen waren niet bij hun ouders ver schenen. De leden van de koninklijke familie zijn omstreeks 18 uur naar de ambassade teruggekeerd, waar 's avonds te hunner ere een diner werd aangeboden. Zeventien mensen zijn maan dagavond cm het leven gekomen bij een botsing tussen twee vlieg tuigen, die tegelijkeiïijd tracht- ten te landen op Iieï vliegveld van het stadje .Yajaicn in de Zuiümtxicaanse provincie Chia pas. Beide tc-stcllen, die volkomen vernield werden, waren eigen dom van een kleine vervoerson derneming, die buiten toezicht van de Mexicaanse autoriteiten om, binnenlandse reizen organi seert. Het schijnt dat één van beide piloten bij het dalen door de zon werd verblind. IETS WARMER. In de afgelopen 24 uur ontwik kelde zich boven Frankrijk een hogedrukgebied, dat in de rich ting van West-Duitsland trekt. Dit hogedrukgelbied heeft een uitloper naar de Noordzee. Boven de Oceaan bevindt zich een uit gebreid depressiesysteem, dat weinig van plaats verandert. Er is weinig kans dat het regen front van deze depressie ons reeds vóór de avond bereikt, zo dat op een droge vrij zonnige dag met iets hogere middagtempera- turen kan worden gerekend. Boven Zuid-Frankrijk begint de luchtdruk nu te dalen. Hierdoor zal de wind bij ons krimpen naar zuidoost en tot matig of vrij krachtig toenemen. medegedeeld door het K.N.M.I., te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woendagsavond. VRIJ ZONNIG. Vrij koude ochtend met plaat selijk mist. Overdag vrij zonnig weer met zwakke tot matige, la ter af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en oost. Iets hogere middagtemperaturen. DONDERDAG 28 AUGUSTUS Breskens Terneueen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.15 1.31 1.50 2.06 2.30 2.46 2.40 2.56 ZON MAAN op onder op onder Aug. 27 5.42 19.40 18.29 3.50 28 5.44 19.38 18.56 4.56

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1