Algerijns verzet in Frankrijk Koninklijk gezin in Brussel Quemoy opnieuw beschoten hëTweër weerbericht hoogwater Verklaring van Daghestani Hittegolf in Midden-Oosten Moeilijkheden over arrestatie van Oostenrijker in Indonesië leente Terneuzen rtentie kkerij len DINSDAG 26 AUGUSTUS 1958 12e Jaargang Nr 4457 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Grote branden op olieterreinen TERECHTSTELLINGEN IN ALGERIE Perscommentaar VLIEGTUIG STORT NEER OP ZIEKENHUIS IN FRANKRIJK Amerikaanse marine in het Verre Oosten in paraatheid TREINONGELUK IN ENGELAND EIST ZES DODEN DE ENGELSE WAPENLEVERANTIES AAN INDONESIË Alle nationalistisch-Chinese organisaties in Djakarta f verboden. ZON- en MAANSTANDEN ra; 16.30 Gram.; 17.00 17.10 Vocaal en instr. Boekbespreking; 13.00 8.30 Voor de soldaten; :uws; 19.30 Wereldten- ag; 20.00 Syndicale lcro- 0 Gram.; 20.15 Voor de I.15 Gram.; 22.00 Nws; m.; 22.55 Nieuws. Ievisieproeramnia. .V.: 20.00 Journaal en zicht; 20.20 Documen- 20.35 Film. S BELG. T.V.: 16.30 We- onstelling; 19.30 Nieuws, lm-documentaire; 20.15 II.35 Wereldtentoonstel- Nieuws en journaal. OPENBARE LDSVERGADEKING rgemeester van Terneu- ïgt ter algemene kennis, openbare raadsvergade- worden gehouden op ag 28 augustus a.s. des gs 7 uur. urgemeester voornoemd, P. TELLEGEN en, 23 augustus 1958 it (van de gehele :en zetter, op een bediend wordt door tat het met :rk. manschap groot belang. if 1 jaar mulo of hbs) en hebben,en op geen 16 jaar waren, i schoolbezoek ratie der latiën in het Uf. Amsterdam-Z 1 oestel 26 Frankering bij abonnement: ferneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per "kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. ■JE ZE Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handela- advertenties): 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit blad, 20 cent meer. Bij aanvallen van Algerijnen o twee garages van de Franse litie te Parijs zijn naar ver- dt maandagmorgen vier poli mannen en twee Algerijnen n het leven gekomen. Een groep Algerijnen verscheen in een auto voor één van beide garages. De mannen sprongen uit de wagen en vuurden met een machinegeweer en pistolen op een aantal politiemannen die voor de garage stonden. Drie po litiemannen werden gedood en één gewond. De aanvallers wier pen toen flessen met benzine in de garage en namen de vlucht. Dc brand die in de garage ont stond, werd snel geblust. Te Vincennes opende een ben de Algerijnen het vuur op een politieman, die voor een garage uit een politiewagen stapte. De man stierflater in een ziekenhuis. Nadat alarm was gegeven voor de gehele stad, wierp de politie versperringen op om de aanval lers te pakken te krijgen. Alle auto's met Algerijnen werden aangehouden en onderzocht. Twee Algerijnen werden dooi de politie doodgeschoten toen zij trachtten met hun wagen doqj' een versperring te rijden. De politie is van mening dat de aanvallen een onderdeel vor men van een georganiseerde ac tie van terroristen in Parijs. Vol gens de politie braken er ten lij- de van de aanvallen op de gara ges verscheidene branden uit in de stad. Ook elders in het land, met name in het zuiden, ontstonden branden, nadat zich ontploffin gen hadden voorgedaan. Zo gin gen bij Marseille, Toulouse en Narbonne olie-opslagtanks in vlammen op, naar men aanneemt als gevolg van sabotage. Er wer den direct strenge veiligheids maatregelen getroffen voor de bescherming van andere derge lijke installaties. Bij de brand in het gebied van Marseille liepen vier brandweer lieden verwondingen op. Van drie van hen is de toestand ernstig. De brand bij Toulouse veroor zaakte een schade van naar schatting anderhalf miljoen gul den. Twee tanks van de maat schappij „Bobiloil" geraakten in brand. De ene tank bevatte 900.000 liter benzine, de andere 300.000 liter van dezelfde brand stof. Op het terrein van de belang rijke oliedepöts te Martigues- Lavera, ten westen van Marseille, werd een plastieke bom gevon den. Volgens de politie +iebben acht Noord-Afrikanen geprobeerd de olieraffinaderij te Frontignan buiten werking te stellen door onder acht benzinetanks ontplof bare stoffen te plaatsen. Door de komst van een tankauto werden zij echter in hun poging gestoord. Volgens nadere berichten zijn bij de aanvallen op twee garages van de Parijse politie drie Alge rijnen om het leven gekomen. Naar aanleiding van de schiet partij zijn vijftig Algerijnen aan gehouden. Aanslagen op olie-opslagplaat sen te Cap Pinede, bij Marseille, te La Mede, nabij Martigues, en te Notre-Dame de Gravenchon, in het gebied van Le Havre, zijn mislukt. Te Parijs is maandagochtend op het ministerie van Einnenlandse Zaken een conferentie gehouden, waarop maatregelen ter verzeke ring van de veiligheid en de be zittingen van de bevolking wer den besproken. Volgens een com muniqué zijn de aanvallen en de sabotagedaden gepleegd door „terroristische organisaties van het Algerijnse nationale bevrij dingsfront". Bij het depót te Notre-Dame de Gravenchon werd een met brand wonden overdekt lijk gevonden, dat niet kon worden geïdentifi ceerd. Op het terrein van het olie- depót te Mourepiane, waar reeds eerder op de dag enkele zware branden hadden gewoed, brak maandagmiddag weer brand uit. Maandagavond sloegen daar nog 300 meter hoge vlammen uit zeven tanks. Er is zeker drie miljoen liter benzine verbrand. Huizen in de buurt van het op slagterrein moesten worden ont ruimd. Na de overvallen in Parijs zijn vijftig Algerijenen gearresteerd. Acht van hen bleken in het be zit van wapens te zijn. De Parij se commissaris van politie, Mau rice Papon, verklaarde, dat dank zij deze arrestaties pogingen tot brandstichting in het gebied van Parijs verhinderd zijn. Zo waren de verzetslieden van plan de mu nitiefabriek te Saint-Mande op te blazen. President Coty heeft in een brief aan de minister van Bin nenlandse Zaken verklaard „zeer verontrust" te zijn over de aan vallen op de politie. De politie had min of meer een nieuwe golf van Algerijnse aanslagen verwacht als onder deel van een actie om stemming te kweken met het oog op het komende referendum over de nieuwe Franse grondwet. De aanslagen vielen samen met de terechtstelling van twee Algerijnse verzetslieden in Al giers, die wegens het vermoor den van een Mohammedaans ge zin ter dood veroordeeld waren. Te Martiques is maandag een barak waar Mohammedaanse Algerijnen wonen na het ont ploffen van een bom. in brand gevlogen. Het vuur verspreidde zich zo snel dat de plaatselijke brandweer versterking moest vragen. Tegen acht uur deed zich maandagavond een nieuwe krachtige ontploffing voor bij een oliedepót van Mourepiane. Er zouden slachtoffers te betreu ren zijn. Het vuur verspreidde zich alras over andere tanks. Verscheidene miljoenen liters olie zijn reeds verloren gegaan. Het gehele opslagterrein was na de laatste explosie een vuur zee. Naar verluidt zijn 20 brand weerlieden om het leven geko men. Boven Marseille, dat dicht bij Mourepiane ligt, hangt een zwarte rookwolk; de hemel is vele kilometers in het rond hel verlicht. Op het terrein bevinden zich veertig tanks. In de onmid dellijke omgeving van de brand is onder de bewoners een ware paniek uitgebroken. Het is on mogelijk het terrein van de ramp dichter dan op 2 km te benade ren. Generaal-majoor Ghazi Da ghestani, de roegere assistent stafchef van het Iraakse leger, heeft voor een ,'jgsraad in Bagdad verklaard, dat hij erin had toegestemd het militaire deel van een staatsgreep in Sy rië te leiden, omdat hij wilde voorkomen dat het Iraakse le ger bij de staatsgreep zou wor den betrokken. De staatsgreep was echter niet doorgegaan. Daghestani staat op het ogen blik in de Iraakse hoofdstad terecht op beschuldiging van verraad. Daghestani zei, dat hij de keus had gehad tussen aftreden of een koers volgen die het Iraakse leger buiten de plannen voor een staatsgreep zou hou den. Het gevolg van zijn optre den was geweest, dat het plan niet was uitgevoerd. Oud-premier Noeri El Said, die bij de opstand in Irak is vermoord, had hem in 1956 naar de vroegere Syrische president Sjisjakli gezonden, die in Zwit serland vertoefde. Sjisjakli had circa 300.000 gulden gevraagd als eerste betaling voor de staatsgreep, doch hij had hem slechts 100000 gulden gegeven; In de gevangenis van Algiers zijn maandagochtend twee Alge rijnse verzetslieden terechtge steld, die vorig jaar september ter dood veroordeeld waren. Zij hadden meegewerkt aan het ont voeren en vermoorden van een Mohammedaans gezin van vijf personen te Doear Kif Lakhdar. De terechtgestelden zijn Aoeiffi Mohamed Ben Mohamed en Aoeiffi Mohamed Ben Besjir. Het waren de eerste terechtstel lingen in Algerië sedert het op treden van de Franse militaire leiders op 13 mei. hij vertrouwde het plan niet. De volgende dag was Sjisjalkli verdwenen zonder hem iets van zijn plannen te vertellen. Na dien had Dhagestani niets meer met het plan voor de samen zwering uitstaande gehad. Kor te tijd later had hij vernomen dat men het plan had opgege ven. De openbare aanklager las zondag een aantal berichten voor, die Daghestani zou heb ben gezonden aan kolonel Sa- marrai, de militaire attaché van Irak in Beiroet. Daarin was sprake van wapenzendingen naar Beiroet, overleg met de Britse en Amerikaanse ambas sades in de Libanese hoofdstad en gebruik van de radio-instal latie van de Britse ambassade aldaar. In de landen van het Midden- Oosten heerst een ongekende zware hittegolf met zuidelijke en oostelijke winden, die zeer war me lucht uit de woestijnen aan voeren. In het dal van de Eufraat is een recordtemperatuur van 52 graden Celsius in de schaduw gemeten. ïn Bagdad, Basrah, Koeweit en Bahrein is het met 4 graden iets „koeler", 's Nachts daalt het kwik in deze plaatsen niet verder dan 39 graden. In Jeruzalem is het zo warm, dat men maandag niet de kaar sen in de kerk van het heilig graf kon ontsteken. Ze smolten als gevolg van de temperatuur van 40 graden. In het Israëlische deel van de stad heeft de hitte het gewonnen van de orthodoxe rabbijnen: een menigte heeft het nieuwe bad in gebruik genomen waar men gemengd mag zwem men, ondanks het verzet van or thodoxe zijde. In Istanbul zijn temperaturen van 41 graden Celsius gemeten. Het is daar in 50 jaar niet zo warm geweest. De Italiaanse ten nisspeler Orlando Sirola die maandag moest uitkomen in de halve finale van het internatio nale toernooi in Turkije, bezweek ip het tennisveld. De Britse troepen op Cyprus en de Amerikaanse mariniers in Libanon hebben opdracht gekre gen hun munitievoorraden in de schaduw te houden om spontane explosies te voorkomen. Vooral de Amerikanen die op de schepen voor de Libanese kust in reserve worden gehouden, hebben erg van de hitte te lijden. Ook in Griekenland is het on gekend warm. In Thessalië steeg het kwik tot 47,2 graden Celsius, te Larissa tot 45 graden en te Athene tot 41 graden. In Libanon, op Kreta, op Cy prus en in Turkije zijn bosbran den ontstaan. In het dal van de Nijl zijn de temperaturen normaal. In Cairo Stond het kwik maandag op 36 graden, hetgeen niet ongewoon is in deze tijd van het jaar. De New York Times schrijft, dat het klimaat voor een topcon ferentie er iets beter op is ge worden dank zij het succesvolle werk van de V.N.-assemblee en de atoomgeleerden op hun con ferentie in Genève. Maar de voornaamste belem meringen voor het welslagen van sen topgesprek zijn volgens het blad nog met opgeruimd. Er is no? geen aanwijzing, aldus de New Jfork Times, dat de Russen werkelijk belang stellen in een gecontroleerde ontwapening, in een gecontroleerde ontwapening, in een hereniging van Duitsland op de grondslag van vrije verkie zingen of in het toepassen van de bepalingen inzake de rechten van de mans op de Oosteuropese lan den. Naar aanleiding van de be schieting van de Quemoy-eilan- den schrijft het blad, dat dit een typische communistische ma noeuvre is om de wereld in beroe ring te houden. Zij werd onderno men zodra de toestand zich in 't Midden-Oosten enigszins begon te ontspannen. Het besluit van Amerika om wapens naar Indonesië te zenden is volgens de New York Times een laat succes van de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, John Allison. Deze was van mening dat het, gezien de steun die president Soekarno van de overgrote meerderheid van de bevolking genoot, het beste was te trachten zaken met hem te doen teneinde te verhinderen, dat hij te zeer van Moskou of Peking alhankelijk zou worden. Maar, zo schrijft het blad, Dulles was het niet met die tactiek eens, riep Allison terug en zond hem naar Praag. De Londense Times schrijft dat het tijd wordt dat Amerika zijn politiek ten aanzien van commu nistisch China herziet. „Het is zelfbedrog de landen te blijven tellen, die de regering op Formo sa steunen. Wat moet worden overwogen is, of de wereld niet een rampzalige crisis tegemoet gaat door de isolatie van China te bestendigen, aldus de Times. Een vliegtuig is maandag neer gestort op een Canadees zieken huis in Grostenquin in Oost- Frankrijk, waardoor vijf mensen de dood 'vonden en tien werden gewond. Het toestel was een van twee Canadese straalvliegtuigen die boven de Canadese basis te Gros tenquin tegen elkaar vlogen. Drie van de vier vliegers kwamen om het leven. De andere kwam ongedeerd aan zijn valscherm op de grond. In het ziekenhuis werden twee mensen gedood en tien gewond. Het tweede Canadese vliegtuig stortte neer in het open veld. H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en H.H.K.K.H.H. de Prinsessen van Nederland zijn maandagochtend voor een parti culier bezoek aan Brussel in de Belgische hoofdstad aangeko men. De vostin en haar gezin zijn op de ambassade van Nederland ontvangen. Na hun aankomst in Brussel begaf het koninklijk gezin zich naar de wereldtentoonstelling waar het enkele afdelingen be zocht. H.M. de Koningin was verge zeld van Prinses Marijke, Z.K.H. de Prins was alleen en de drie andere Prinsessen bezochten de paviljoens tezamen. Om 12.30 uur verenigde het koninklijke gezin zich in het Ne derlandse paviljoen waar in de ere-hal mandjes stonden met rode, rose en gele dahlia's. Zowel in ais buiten het pavil joen werd er hartelijk gejuicht. De koninklijke bezoekers werden in de salons van het commissa riaat-generaal begroet door de commissaris-generaal en de Ne derlandse ambassadeur in Brus sel jhr. mr. P. D. E. Teixeira de Mattos. Het koninklijk gezin zou in het commissariaat lunchen. Hare Majesteit en Prinses Ma rijke waren het eerst in de ont vangsthal. Onder de wachtende Maandagochtend zijn de Chine zen van het vasteland weer ecu zware beschieting van de Que- moy-eilandengroep begonnen. Het is de dei de achtereenvol gende dag dat er wordt gescho ten. De communisten zouden zon dag circa 36.000 granaten op Quemoy hebben afgevuurd. Van officiële nationalistische zijde is meegedeeld dat er circa 200 bur gers en militairen bij dit bombar dement zijn gedood of gewond. Bij de gevechten die zondag avond en zaterdagmorgen vroeg op zee zijn gevoerd ten zuiden van Quemoy. werd een landings vaartuig van de nationalisten be schadigd. Het lot van een ander- is nog niet bekend. Officieel werd bekendgemaakt dat beide schepen gewonde sol daten vervoerden. Twee „Mig" straalvliegtuigen van de Chinese communisten zijn maandagmiddag neergeschoten bij een luchtgevecht tussen een formatie der nationalisten en een groep van 48 jagers der commu nisten, aldus een officiële mede deling in Taipeh, de hoofdstad van Formosa. Het gevecht werd niet ver van Quemoy geleverd. Het in Peking verschijnende volksdagblad schreef maandag, dat de beschieting van Quemoy, die op zaterdag begon met een bombardement van twee uur, een „afstraffing" van de „ban dieten van Tsjang Kai Sjek" is. Waarnemers merkten maandag in Peking op, dat geen der com munistische bladen het voorstelt alsof de bombardementen de in leiding van een grootscheeps communistisch offensief zijn. Het communistische pers bureau „Nieuw China" meldt dat communistische artillerie en tor- pedoboten zondag een nationalis tisch vaartuig tot zinken hebben gebracht en een ander hebben beschadigd. Volgens „Nieuw Chi na" brachten de nationalistische schepen versterkingen naar Que moy. Het persbureau voegt hieraan toe dat de nationalistische artil lerie zondag het vuur opende op de eilanden Tateng, Weitoe en Hoetsoesjan om het binnenlopen van een nationalistische troepen schip in de baai van Liaolo op Quemoy te dekken. De Amerikaanse marinestrijd krachten in het Verre Oosten zijn maandag in staat van paraatheid gebracht. Inmiddels beraadt Washington zich op de betekenis van de activiteit van de Chinese communisten in de Straat van Formosa. Uit de Formosaanse hoofdstad Taipeh wordt gemeld, dat natio nalistische oorlogsschepen maan dagochtend vroeg twee torpedo- boten van de communisten tot zinken hebben gebracht en een aantal gevangenen hebben ge maakt. Zondag waren twee com munistische vlooteenheden ver jaagd. De Amerikaanse zevende vloot, die zich bij Formosa bevindt, be staat naar men gelooft uit mins tens vier vliegdekschepen, zes kruisers, een 20-tal torpedoboot- jagers en enkele duikboten. De staat van paraatheid geldt ook voor de andere Amerikaanse ma rineschepen in het Verre Oosten. Men gelooft dat ook de schepen uit de omgeving van Japan, de Philippijnen en Hawaii naar For mosa zullen opstomen. In officiële kringen te Wash ington legt men er de nadruk op, dat men in het Verre Oosten niet dadelijk een noodtoestand verwacht. De afkondiging van de paraatheidstoestand wordt be schouwd als een nieuwe waar schuwing aan de Chinese com munisten geen oorlog te riske ren. Vice-admiraal Wallac Beakley, commandant van de zevende Amerikaanse vloot, heeft maan dag bekendgemaakt dat eenhe den van de zevende vloot en de strijdkrachten van nationalistisch China in de eerste week van sep tember gecombineerde manoeu vres zullen houden bij Fang Liao in het zuiden van Formosa. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine verklaarde maandag in Singapore dat het eskader en het bataljon mari niers die zich op het ogenblik in de haven van Singapore bevin den, misschien binnenkort zullen vertrekken. Hij wist niet of de marine-een heden gewaarschuwd waren i.v.m,. de crisis rond Formosa. Bij het seinhuisje van East bourne (Sussex) is de nachttrein uit Glasgouw maandagmorgen op een elektrische trein gereden, die van Eastbourne op weg was naar Londen. De trein naar Londen was een forensentrein, de nachttrein uit Glasgouw zat vol vakantiegan gers. Volgens de laatste berichten zijn hierbij zes mensen om het leven gekomen en 31 gewond. Bijna alle slachtoffers zaten in de elektrische trein. De Oostenrijkse legatie in Dja karta heeft maandag bekendge maakt, dat de Oostenrijkse on derdaan dr. Heinz Kruparz door de Indonesische politie twee maanden lang werd aangehou den, zonder dat de legatie van zijn arrestatie op de hoogte werd gesteld. De legatie verklaarde, dat alle in deze zaak door haar onderno men stappen geen resultaat heb ben opgeleverd. „Deze zaak zal bij de federale Oostenrijkse regering ongetwij feld vragen doen rijzen over het nut van een legatie in Indone sië", aldus de legatie in haar ver klaring. Dr. Kruparz werd eind mei door de politie van Koepang, op het eiland Timor, aangehouden „wegens beweerde verdenking van spionage". Na omstreeks negen weken lang te zijn vastgehouden, werd hij naar Djakarta overgebracht, uit zijn arrest bij de politie ont slagen en onder politietoezicht gesteld. Eerst toen was Kruparz, die in dienst is van de Indonesi sche geologische dienst, in de ge legenheid de Oostenrijkse legatie van zijn aanhouding op de hoogte te stellen. De volgende dag werd hij op nieuw gearresteerd. De Oosten rijkse gezant, dr. Anton M. Mayr- Harting stelde zich in verbinding met de politie-autoriteiten en het ministerie van Buitenlandse Za ken en verlangde, dat dr. Kru parz onmiddellijk in vrijheid zou worden gesteld, en dat anders bekendheid zou worden gegeven aan zijn arrestatie en twee maan den lange aanhouding zonder be rechting en zonder dat van zijn arrestatie kennis werd gegeven aan het ministerie van Buiten landse Zaken en de Oostenrijkse legatie. Na enkele dagen van vergeefse bezoeken aan ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken, vroeg de gezant een drin gend onderhoud aan met de mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio. Hem werd mede gedeeld, dat de minister hem niet eerder dan de volgende dag kon ontvangen. „Tot dusver is de Oostenrijkse legatie niet officiëel op de hoog te gesteld", aldus de verklaring van het Oostenrijkse gezantschap in Djakarta. Volgens gewoonlijk betrouwba re kringen zou Engeland een be slissing over de verkoop van mi litaire uitrusting aan Indonesië, willen uitstellen tot na de be sprekingen met de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, die zondag in Londen is aangekomen. Naar verluidt, zou de Engelse regering van de minister willen weten of Australië bezwaren heeft. Volgens genoemde kringen, zouden tot dusver nog geen waarborgen aan Nederland zijn gegeven. De plaatselijk militair comman dant van Djakarta, luitenant-ko lonel Endang Dachjar, heeft met ingang van gisteren alle nationa listisch-Chinese organisaties in de Indonesische hoofdstad verboden. Dit militaire besluit, waarbij de Kuomintang-partij en alle vereni gingen en instellingen, die deel uitmaken van of dezelfde ideolo gie aanhangen als de Kuomin- tang, werd uitgegeven „met het oog op de veiligheid van de staat en in het belang van de veilig heid". In het besluit is bepaald, dat politieke partijen, die een afde ling zijn van een politieke partij in het buitenland en welker leden buitenlanders zijn, in Indonesië niet mogen bestaan. De activiteit van de Kuomin- tang brengt de rust en orde en de algemene veiligheid in gevaar aldus de motivering. Het bestuur van de Kuomin tang-partij kreeg opdracht zich bij de militaire gezaghebber van Djakarta te melden. Hetzelfde geldt voor de leden van de Kuomintang en verenigin gen, die met deze organisatie ge lieerd zijn. menigte ter plaatse ontstond plotseling beweging toen Prins Bernhard via een achterdeur al leen binnenkwam, en achter de wachtenden ging staan. Hij werd spoedig herkend en door twee politiemannen door de menigte geleid. De Prins droeg een grijs pak met een anjer in het knoopsgat. Hij scheen veel plezier te beleven aan zijn verrassende aankomst. Hij werd hartelijk toegejuicht. Kort voor 13 uur wachtte het publiek en de ordedienst een nieuwe verrassing: Langs een andere ingang waar men ze niet verwachtte kwamen de drie ove rige Nederlandse Prinsessen op hun beurt het paviljoen binnen. Zij droegen een mantelpak en een witzijden hoofddoek. De door de zon gebruinde Prinsessen be zochten maandagochtend de we reldtentoonstelling als toeristen. Spoedig betraden zij de salon, waar zij hun ouders en hun jong ste zuster begroetten. Na een laatste glas champagne gedron ken te hebben ging men aan ta fel. Sommige personen onder het publiek wachtten totdat de leden van de koninklijke familie het paviljoen verlieten, maar de meeste bezoekers bleven niet lan ger. De toeschouwers, die buiten waren blijven staan, konden slechts moeilijk vrede nemen met het denkbeeld dat geheel de Nederlandse koninklijke familie zich reeds in het paviljoen be vond, zonder dat zij daar iets van hadden bemerkt. Even voor twee uur hebben Koningin Juliana, Prins Bern hard en de Nederlandse Prinses sen het Nederlandse paviljoen verlaten zoals zij er waren bin nengegaan, namelijk in drie af zonderlijke groepjes. Evenals 's ochtends hebben de mensen die buiten het paviljoen stonden te wachten niets kunnen zien daar de koninklijke familie door de achterdeuren van het paviljoen naar buiten is gegaan. Ook het publiek dat zich ïn de ontvanghal bevond kon slechts vaststellen dat de doorluchtige bezoekers het paviljoen streng incognito hadden verlaten. De hofdame van de Koningin had over haar blauwe en witte japon een plastic regenmantel met kap aangetrokken. De regen viel in derdaad bij stromen neer. Een van de koninklijke wagens heeft de tentoonstelling verlaten door de Beneluxpoort. De andere re den in volle vaart weg naar een onbekende plaats van bestem ming binnen de tentoonstelling. Toch bleef een gedeelte van het publiek, niettegenstaande de re gen onverschrokken voor het Nederlandse paviljoen wachten, doch vergeefs daar geen enkel lid van de Nederlandse koninklij ke familie er zou terugkeren. AANSLAG IN ORAN. Maandag zijn 17 mensen ge wond door een handgranaat, die door een opstandeling in een autobus te Oran werd geworpen. De aanslag werd gepleegd toen aioeiders van een fabriek in de bus stapten. De dader wist op een fiets te ontsnappen. VRIJ ZONNIG. Een trogvormige storing, sa menhangend met een depressie boven Zweden veroorzaakte de afgelopen 24 uur weer tamelijk veel buien. Een rug van hoge- druk, die zich boven de Britse eilanden bevindt verplaatst zich langzaam naar onze omgeving, waardoor de buien worden on derdrukt en vandaag de zonnige perioden weer de overhand zul len krijgen. Na een betrekkelijke koude ochtend kan de tempera tuur enkele graden hoger oplo pen dan gisteren. De wind blijft echter westelijk. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. WESTELIJKE WIND. Aanvankelijk nog plaatselijk buien, overigens vrij zonnig weer. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Iets hogere middagtemperaturen. WOENSDAG 27 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 0.30 12.52 1.05 1.27 1.45 2.07 1.55 2.17 ZON MAAN op onder op onder Aug. 26 5.40 19.42 17.59 2.43 27 5.42 19.40 18.29 3.50

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1