en ines vit AG <3EZ> HISBENS 55**^ Sprang LD A AN De pers over de Arabische resolutie 1 f I i I BINNENLANDS NIEUWS Ruimtevaart met mensen aan boord is mogelijk Goede raad W DINGEMANSE 5 Is bericht i Nederlandse straaljagerpiloot ongedeerd na vliegtuigongeluk Hammarskjoeld maandag naar Amman RECHTSZAKEN BEURSOVERZICHT rdag 23 augustus 1958. Zaterdag 23 augustus 1958. DE VRIJE ZEEUW ;hten; Mevr. A. ïonstra, Emmen; Inschede; J. Lie' ils, Wageningen; Utrecht; P. den ompmaker, Enk- hoten; Mevr. de lissingen; Mevr. rke; J. Bouman, üvers, Kerkrade; hte, Amsterdam; H. v. d. Berg, tmus, 's-Graven- erlandse huis- at zij daaraan aar daarnaast elke dag het I's meest mo- stralend witte lat. N'DUS - LINCOLN izle vanaf 19,25 36,50 vanaf 30, ctr. en 8-daass 29,75 vanaf 49,50 BIMBAM MALTHE XAMEWEKKER 7,- 50, ƒ4,50, ƒ7,— doublé 24,—. 27,— V y y y y y I4*!44!44!^!44!44!44!4 I44!**!44!**!4*!44!44!44»44^ :erneuzen n brillen n voor uw kinderen De Arabische resolutie welke door de algemene vergadering der Verenigde Naties eenstem mig werd aanvaard, is door ver- scheidene vooraanstaande Britse bladen met gereserveerde in stemming begroet. De liberale „Manchester Guar dian" zegt, dat de resolutie „on verwacht bekommerd is om de Britse en Amerikaanse gevoe lens", maar geen der diep-gewor- telde problemen van het Midden oosten oplost. Resoluties alleen kunnen dit niet, aldus het blad dat hieraan toevoegt: „de belofte der Arabische regeringen om „zich te onthouden van elke ac tie tot verandering van de ge vestigde regeringsstelsels" bete kent niet, dat de revolutie in Jordanië niet zal doorgaan. Deze zal evenals de Libanese bur geroorlog alleen maar een bin nenlandse aangelegenheid wor den genoemd. Maar de resolutie biedt, wat ook haar tekortkomingen zijn, een uitweg'voor Engeland en de Verenigde Staten en geeft Ham- marskjoeld de bevoegdheid aan het werk te gaan". De conservatieve „Dailey Tele graph" schrijft, dat de resolutie iedere toekomstige ontwikkeling afhankelijk maakt van het goede gedrag van president Nasser. „Niemand zal beweren, dat zij een oplossing voor de problemen van het Midden-Oosten op lange termijn is. Zij komt neer op een afspraak waarbij de Britten en Amerikanen zich terugtrekken in ruil voor opschorting door kolonel Nasser van de ergste be standdelen van zijn expansinis- tische campagne. Ongelukkiger wijze is opschorten iets geheel anders dan beëindigen. Het is moeilijk in te zien hoe de resolu- tiek kan verzekeren, dat, wan neer het Westen zijn aandeel, na melijk terugtrekking, heeft ver wezenlijkt, kolonel Nasser niet opnieuw met stoken begint. Maar het is waarschijnlijk de moeite waard dit risico te nemen". De Arabische resolutie is geest driftig ontvangen door de New York Times, de New York Daily Hprald en de Washington Post. Het eerste blad zegt, dat de reso lutie het beste schijnt wat op het ogenblik is, mits zij goed wordt uitgevoerd. Het blad vraagt zich echter af. of de resolutie de Sow- jets en Nasser ervan zal weer houden hun politiek, die in de eerste plaats tot de crisis leidde voort zetten. Hun staat van dienst wat betreft het nakomen van beloften geeft weinig aanlei ding tot optimisme, aldus de „New York Times". De „New York Herald Tribu ne" schrijft, dat de resolutie 'n produkt van Arabische staats manschap en eensgezindheid is. Daar de huidige crisis door de Verhoudihg tussen de Verenigde Arabische Republiek en haar Arabische buren werd veroor zaakt, is deze eensgezindheid een goed voorteken voor de toe komst, aldus het blad. dat er aan toevoegt, dat de resolutie op zichzelf niet de vrede in het Mid den-Oosten kan verzekeren, maar wel een eerste stap in de goede richting en een gelukkige afloop van een gevaarlijke crisis bete kent. Het Franse rechts-radicale blad Oneervol ontslag voor „overgelopen" Indonesische diplomaten De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Suban- drio heeft vrijdag in het parle ment medegedeeld, dat zeven tien Indonesische diplomaten, die waren overgelopen naar het opstandelingenregiem in Mid- den-Sumatra en 'Noord-Celebes, oneervol zijn ontslagen. Dr. Su- bandrio voegde aan zijn mede delingen nog toe, dat de vroe gere ambassadeur in Italië, Mo hammad Rasjid „fondsen van de ambassade tot een bedrag van 596.314 Amerikaanse dollars heeft gestolen" en dat de ont slagen consul-generaal in Sai gon W. J. D. Pesik 8.921 dollars heeft weggenomen. Tot de diplomaten die open- Hik de zijde der opstandelingen hadden gekozen of hadden ver klaard het niet eens te zijn met de politiek der centrale regering ten opzichte van de opstand en hun ontslag hadden ingediend, behoorden ambassaderaden, mi litaire-, handels- en pers-atta- ché's in de Verenigde Staten, Engeland. Frankrijk, België, Ne derland, Singapore, Viëtnam, de Chinese volksrep. en Italië. ,.'1 Europe" vraagt zich af, hoe het mogelijk is de Arabieren te vertrouwen. De Verenigde Na ties kunnen zich geen illusie maken. In het Midden-Oosten is niets opgelost. De gevaren blij ven even groot en worden nog groter wanneer de Engelsen en Amerikanen zich te snel terug trekken uit Jordanië en Libanon. Alleen 'n akkoord tussen de gro te mogendheden kan werkelijk een einde maken aan de crisis, aldus '1 Europe. „Le Figaro" (gematigd rechts) ziet in de aanvaarding van de Arabische resolutie een „klin kende nederlaag" voor de Sowjet- Unie, maar „Combat" (links-on afhankelijk) spreekt van een „ne derlaag van de Verenigde Na ties". Radio-Moskou is van mening, dat Amerika en Engeland een morele en politieke nederlaag hebben geleden. Het Pekingse volksdagblad valt koning Hoessein van Jorda nië aan. „De dag zal komen, dat hij en zijn meesters voor het volk zullen terechtstaan. Dat kunnen Britse troepen noch Amerikaanse dollars verhinde ren". schrijft het. De Egyptische pers begroet de aanvaarding van de Arabische resolutie met kreten als „wij hebben gewonnen" en „de crisis is voorbij". Dit betekent echter niet, dat de aanvallen op koning Hoessein van Jordanië dadelijk worden ge staakt. Het Egyptische blad „Al Shaab" schrijft: „Engeland be schermt het laffe mannetje op de troon van Jordanië en is daar om verantwoordelijk voor zijn misdaden, de barbaarse martel methoden incluis". „Al Gomhoria" zegt dat de re solutie het internationale pres tige van de Arabieren heeft ver groot en de wereld opnieuw heeft bewezen, dat de Arabische eenheid te sterk is om te wor den gebroken. SLECHT WEER IN ENGELAND Grote delen van Engeland zijn vrijdag getroffen door hevige stormen, die het verkeer ont wrichtten en overstromingen veroorzaakten. Vooral Londen en omstreken hadden het zwaar te verduren. In Edmonton kwamen 200 huizen onder water te staan en in Noord-Londen veroorzaakte een zware hagelbui bijna nachtelijke duisternis. Ten zuidoosten van Liverpool stonden de spoorlijnen onder water zodat enkele treinen moesten worden omgeleid. in kringen van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken wordt meegedeeld, dat de Ver. Staten thans een Libanees verzoek om vijf miljoen dollar ter verbetering van de begroting bestuderen. Berichten uit Beiroet, dat Liba non 100 tot 250 miljoen dollar wenst, werden onjuist genoemd. De totale gevraagde som is niet hoger dan 60 miljoen dollar. VAKANTIEGANGER VERDRONKEN De 44-jarige Amsterdammer D. van der Haak die bij de Oude Weteringbrug in de Ringvaart in de gemeente Haarlemmer meer op een woonschuit zijn va kantie doorbracht, is donderdag middag vermoedelijk gestruikeld en over boord geslagen. Om standers hebben enige tijd gedo ken en pas na een uur werd het stoffelijk overschot opgehaald. EEN DODE EN GEWONDE BIJ AUTO-ONGELUK. Op de Harderwijkerweg in Tan- sel, waar men bezig is de weg te teren, moest vrijdagmorgen de bestuurder van een vrachtauto H. T. te Hattem in verband met het één richtingsverkeer remmen voor stilstaande auto's. Tot zijn grote schrik bemerkte hij, dat de remmen weigerden. Naar links uithalen kon hij niet in verband met een tegenligger en recht door evenmin in verband met stil staande auto's en arbeiders. Hij gooide het stuur naar rechts, claxonneerde uit alle macht en wilde toen over het fietspad heen in de bermsloot rijden. Twee wielrijders, die zich juist op het fietspad bevonden konden niet tijdig meer weg komen. De ene. de 26-jarige H. Vermeer te Harderwijk werd in hoogst ern stige toestand naar het zieken huis Salen vervoerd, waar hij overleed. Hij was nog onge huwd maar in ondertrouw. De ander, de 25-jarige D. Karssen ook uit Harderwijk werd ook ernstig gewond, deze is gehuwd en vader van twee kinderen. Voor de overweg te Harder wijk had de chauffeur nog ge stopt. OPLOOP OP OUDE ZIJDS ACHTERBURGWAL TE AMSTERDAM Vier politieagenten stonden donderdagavond op de Oude Zijds Achterburgwal oog in oog met ongeveer honderd perso nen, die zich niet wilden ver spreiden. De agenten waren te hulp geroepen door een 53-jari- ge koopman, die op een van de bruggen over de O.Z. Burgwal met zijn auto door enkele voet gangers werd tegengehouden. Toen de koopman hen verzocht uit de weg te gaan kreeg hij een klap in zijn gezicht. Hij ging hierop onmiddellijk naar het bureau Warmoesstraat om as sistentie te vragen. Toen de agenten arriveerden was reeds een flinke oploop ontstaan, die na herhaalde waarschuwingen door de agenten met de sabel uiteen moest worden gedreven. GROENTE. EN FRUITINVOER IN ZWITSERLAND. Met ingang van 23 augustus is de invoer van appelen en prui men in Zwitserland verboden. De invoer van bleekselderie in' ge noemd land is met ingang van deze datum nog slechts in be perkte mate toegestaan. Tot op heden was de invoer van appelen en pruimen in Zwitserland in be perkte mate toegestaan. Vanuit ons land werd echter zeer weini; naar Zwitserland verladen. Een der agenten werd hierbij door omstanders gewond. VOEDSELVERGIFTIGING TE WINTERSWIJK In Winterswijk zijn dezer da gen bij vijf leden van de familie M. vader, moeder en drie doch ters, verschijselen van voed selvergiftiging geconstateerd. In ernstige toestand zijn zij in het R.K. ziekenhuis opgenomen. Zij maken het thans vrij goed. De voedselvergiftiging is ver moedelijk veroorzaakt door het gebruik van zalm in blik, door een familielid uit het westen des land naar Winterswijk mee genomen. De rijksinspectie voor de volksgezondheid kon ons in dit stadium van haar onderzoek geen nadere gegevens verstrek ken. OOIEVAARS GAAN ZICH REEDS VERZAMELEN. De laatste dagen worden in de omgeving van Meppel grote groe pen ooievaars waargenomen, die klaarblijkelijk bezig zijn zich te verzamelen voor de grote trek naar het Zuiden. Het zijn zowel oude als jonge ooievaars, die wor den waargenomen. Tegen het eind van de vorige week werd reeds een groep van 25 waarge nomen in het Veeningerveld on der Zuidwolde. Deze week wer den grote groepen gesignaleerd in de buurt van Dedemsvaart. Aan de Sponturfwijk aldaar wer den 42 ooievaars geteld. Nabij Balkbrug in de buurt De Pol streken er dinsdag 32 neer op de daken van enkele woningen. De volgende dag telde men er 52. In de reestlanden onder Dedems vaart nabij de buurtschap Den Oosterhuis was een 50-tal bijeen, dat zich tegoed deed aan aller lei lekkere hapjes, welke in de door de slagregens der laatste dagen drassig geworden lande rijen gemakkelijk te vangen ble ken. Ook te Giethoorn werd een gro te groep ooievaars waargenomen. Daar werden ongeveer 60 van deze trekvogels geteld, die later in zuid-oostelijke richting weg vlogen. „SCHEVENINGEN 68" VOOR ONDERGANG BEHOED In de nacht van donderdag op vrijdag heeft men onder de Ne derlandse kust tussen Hoek van Holland en Scheveningen met grote moeite, de kotter Scheve- ningen-68 „Temmetje" kunnen behouden. Het scheepje was van Scheveningen uit ter visserij gegaan onder de kust bij de Nieuwe Rotterdamse Waterweg toen het donderdagnacht lek stootte op de masten van een wrak. Het net ging verloren, de schroef werd ernstig beschadigd en de kotter liep in de romp drie gaten op. Schipper De Kra zette koers naar de Schevening- se haven terwijl de andere be manningsleden aan de pompen stonden om het scheepje drij vende te houden. Uit alle macht moest worden gewerkt, maar omstreeks vier uur donderdag nacht werd de haven van Sche veningen bereikt. Daar men bezig was de sleephelling in ge reedheid te brengen om de kot ter droog te zetten, moest het scheepje worden afgemeerd aan Pensioen voor voormalige Amerikaanse presidenten Het congres heeft donderdag j.l. een wetsontwerp aanvaard, waarin is bepaald dat voorma lige presidenten der Verenigde Staten in het vervolg een jaar lijks pensioen van 25.000 dollar zullen krijgen. Hun weduwen krijgen 10.000 dollar. De gewezen presidenten zul len voorts jaarlijks tot een be drag van 50000 dollar (belas tingvrij) kunnen besteden voor het doen verrichten van kan toorwerkzaamheden, waarbij de benodigde kantoorruimte hun vrij van kosten ter beschikking wordt gesteld. Zij mogen verder hun post te allen tijde ongefrankeerd ver zenden. Er zijn twee voormalige Amerikaanse presidenten in le ven, namelijk Herbert Hoover en Harry Truman. Eerste étappe van zijn missie in Midden-Oosten Secretaris-generaal Dag Ham marskjoeld is van plan maandag per vliegtuig naar Amman te gaan, als eerste étappe van de vervulling van zijn missie in het Midden-Oosten. De secretaris-generaal, die zijn plannen op een persconferentie ontvouwde, zei dat deze nog „voorlopig" waren. Zoals de za ken nu stonden zou hij maandag naar Jordanië vertrekken en daar de rest van de week blij ven. Van Amman zou hij zon dag en maandag naar Genève gaan voor de atoomconferentie. Vervolgens hoopte hij naar Cairo te reizen. Voor de periode daar na waren de plannen nog vaag. In elk geval zou hij echter bezoe ken aan Beiroet en Bagdad bren gen. Op de vraag of hij plannen had voor de opvullintr van „het vacuum in Jordanië wanneer de Britse troepen zijn teruggetrok ken", antwoordde Hammars kjoeld dat hij verscheidene mo gelijkheden had onderzocht, maar niet tot een bepaald plan was gekomen. Dit achtte hij trouwens gezien zijn opdracht niet nodig. Volgens de Arabi sche resolutie moest hij nl. met de betrokken regeringen over leg plegen en praktische rege lingen te treffen. In antwoord op de vraag, of hij zich bevoegd achtte te zeggen, wanneer de tijd rijp is voor de terugtrekking van de Amerikaanse en Britse troepen uit Libanon en Jordanië, verklaarde hij dan ook dat er bij deze kwestie andere regeringen betrokken zijn. „Mijn eerste rapport zal handelen over wat ik zelf doe. Anderen moeten dan beoordelen wat de gevolgen van de getroffen maatregelen moe ten zijn", aldus de secretaris generaal. „Ik wil niet de rol van deze of gene regering, of van een belangrijk orgaan van de V, N, spelen". de kade. Op het moment dat met het pompen werd gestopt, zonk de „Temmetje" in de Scheveningse haven. De kotter verdween niet geheel onder wa ter zodat het schip na het in blazen van lucht gistermorgen kon worden gelicht. Het schip is daarna op de helling ge plaatst voor reparatie. VERDWENEN MEISJE TERECHT. De Rotterdamse politie heeft donderdagmiddag het 15-jarige meisje F. A. M. Meuffels uit Hil versum aangehouden, dat op 13 augustus het ouderlijk huis had verlaten. Zij was met vakantie gegaan, maar had niets van zich laten horen, omdat zij verschil van mening met haar vader had gekregen. Haar ouders, die niet wisten waar zij was en zich ongerust maak ten, hadden donderdagmiddag een bericht via de radio laten verspreiden. Het meisje was ech ter bij een familie te Rotterdam terechtgekomen, die zij op haar vakantietocht had leren kennen. Omwonenden dachten na het ra diobericht, dat het logétje van de buren wel eens 't vermiste meis je kon zijn. De politie werd ge waarschuwd en het bleek dat het meisje inderdaad de gezochte was. Onder geleide is zij naar haar ouders teruggebracht. POLITIERECHTER MIDDELBURG. Voor de politierechter te Mid delburg stonden donderdag ver schillende jongelieden terecht, die werkend in groepjes van twee, doch onafhankelijk van elkaar, waren binnengeslopen in Vlis- singse restaurants. Op 10 maart waren dit de 22-jarige straatma ker H. M. v. d. S. en de eveneens 22-jarige J. M. du B., beiden uit Breskens, die in de stationsres tauratie te Vlissingen tijdens een nachtelijk bezoek geld en sigaret ten wegnamen. De politierechter, mr Thöne ver oordeelde hen tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van zes weken met een proeftijd van drie jaar en 40 boete, hetgeen con form de eis was. De jongelieden hadden zich, na dat zij de laatste boot naar Bres kens hadden gemist, via de keu ken en een doorgeefluik toegang tot de restauratie verschaft. Zij verbleven er de gehele nacht en namen tegen de morgen mee, wat van hun gading was. (Zeeuws Dagblad.) Toestel had te kampen met brandstofgebrek De Nederlandse piloot van een „Sabre" straaljager is donder dagavond veilig aan zijn val scherm op de aarde aangekomen nadat zijn toestel te Sangatte, ongeveer negen km ten Westen van Calais, op het strand was neergestort. Het Nederlandse consulaat te Calais deelde mee, dat de piloot de 22-jarige W. H. M. Boland is die vertelde dat hij 's avonds de vliegbasis Twenthe had verlaten en benzinegebrek had gekregen. De Luchtmachtvoorlichtings dienst deelt, naar aanleiding van het bovenstaande het volgende mede: „Een F-86-K"-nachtjager van de koninklijke luchtmacht is don derdagavond bij Calais in zee ge stort. Te omstreeks 20.15 uur TWEE ISRAËLIËRS IN ALGERIE GEDOOD De Algerijnse verzetsbeweging F.L.N. heeft meegedeeld dat de twee Israëliërs, die in februari door de F.L.N. zijn ontvoerd, dood zijn. Zij waren door het Joodse bureau voor Israël naar Algerië gezonden om de Alge rijnse Joden die naar Israël wensten te emigreren behulp zaam tp zijn. Het waren de 36- jarige Jaacov Hassan en de 38- jarige Rafaël Ben Jara. Het Rode Kruis deelde al op 11 juli mee, dat volgens zijn ge gevens de beide Israëliërs op 11 april waren omgebracht. De F.L.N. sprak dat toen tegen en beloofde vrijlating. KINDJE GESTIKT Het ruim éénjarig dochtertje van de familie D. Reienga te Lemmer is donderdag, toen het buiten in de box speelde met het koord van haar mutsje aan de box blijven haken en gestikt. (Advertentie) is gratis: vraag ons het adres van uw dichtstbijzijnde Flexa- dealer. Hij vertelt u alles over zelf schilderen van houtwerk en muren en het Flexa- schilderfeest. de Yerf voor het schilderfeest Vraag het gratis hoekje 'Knap het op met kleur' aan FLEXA, postbus 2, Leiden FLEXA o.a. verkrijgbaar bij HANDELSONDERNEMING WESTKOLKSTRAAT 40 TERNEUZEN eiktiartii .DIOGIIUM-AMOCUht- Axelsestraat 3 en 91 TERNEUZEN was het toestel, bestuurd dooi de 22-jarige ongehuwde reserve sergeant W. H. M. Boland uit Duiven, van de vliegbasis Twen- the voor een nachtvlucht opge stegen. Het radiocontact met het vlieg tuig. dat aanvankelijk zwak was, hield later geheel op. Vermoe delijk is de vlieger hierdoor ver dwaald en boven Frankrijk te recht gekomen Het toestel kreeg brandstofgebrek, de vlieger heeft daarom zijn vliegtuig per schiet stoel verlaten. Toestel en vlieger kwamen in zee terecht. Uitgeva ren reddingboten haalden ser geant Boland, die ongedeerd is gebleven, spoedig op het droge." DE GROND VERSCHUIVINGEN IN ITALIË Donderdag is de weg tussen Domodossola en Bagnanco vrij gemaakt. Volgens ooggetuigen zijn in Bagnanco zes kamers van een hotel door grondverschuivin gen meegevoerd. In de straten stond het water een halve meter hoog. De tuinen waren onder modder bedolven. Pogingen om voedsel, kleren en medicamenten naar San Gio vanni te brengen, waar woens dag 13 mensen om het leven kwamen en 15 huizen door een grondverschuiving werden ver- wbest, werden donderdag door regen ernstig bemoeilijkt. Tot dusver zijn acht lijken geborgen. De kleine Italiaans plaatsen Varzo en Iselle worden vanuit Zwitserland van voorraden voor zien. Levensmiddelen en medicamen. ten worden thans door mensen over steile bergpaden naar het Italiaanse Alpendo'rp Bognanco gebracht. Vakantiegangers, die in een verblindende regen over ezel paadjes donderdag naar Domo dossola zijn gelopen, hebben ge zegd, dat het voedsel voor de 1023 inwoners van Bognanco en de meer dan 1000 toeristen die daar gestrand zijn schaars wordt. Van de zijde van de politie is gezegd, dat Bognanco door nieuwe grondverschuivingen en overstromingen wordt bedreigd. In Midden-Frankrijk hebben stormen zware schade aange richt. VOETBALPROGRAMMA K. N. V. B. ZONDAG 24 AUGUSTUS. (BETAALD VOETBAL.) EREDIVISIE. Blauw Wit—PSV Spel. EnschedéDOS FeijenoordNOAD MVW Rapid JC SHSNAC VVV—ADO AjaxDWS/Amsterdam Willem IISparta ElinkwijkFortuna '54 TWEEDE DIVISIE A. BaronieLonga ZeistDHC VeloxWilhelmina TWEEDE DIVISIE B. RhedenTubantia UITSLAG ZOMERAVOND COMPETITIE HKCPZEM 3—0. Door deze uitslag is de beslis sing gevallen in de zomeravond competitie en heeft „De Hoop" het kampioenschap 1958 behaald. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Highland Prin- cess" (26/8); s.s. „Argentina" (30/8). Australië: m.s. „Reifenstein" (26/8)s.s. „Strathmore" (30/8). Brazilië: s.s. „Highland Princess" (26'8); s.s. „Argentina" (30/8).- Canada: s.s. „Beavercove" (24/8) s.s. „Groote Beer" (30 8) s.s. „Zuiderkruis" (26/8); m.s. „Noordam" (28 8) via New York. Indonesië: s.s. „Aeneas" (25/8). Ned. Antillen: m.s. „Prins der Nederlanden" 26 '8 Ned. Nw-Guinea: m.s. „Almkerk" (25/8). Nieuw Zeeland: via Engeland (30 8). Suriname: s.s. „Castor" (28/8). Unie van Z.-Afrika en Z. W.-Afrikam.s. „Pretoria Castle" (30/8). Brits O.-Afrika: s.s. „Pierre Loti" (30'S). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpaketten geven de postkantoren. MARKT OVER DE GEHELE LINIE AANHOUDEND VAST De beurs sloot de week af met een vaste stemming. Hiertoe hebben ongetwijfeld de hogere slotkoersen van Wall Street'bij gedragen. Door het eenstemmig aanvaarden van de Arabische resolutie over het Midden-Oos ten in de algemene vergadering der Verenigde Naties van don derdag, was men op het Dam rak van oordeel, dat hierdoor een ontspanning in de wereld politieke situatie is ingetreden i.v.m. het Midden-Oosten. Op het scheppen van rust n de olierijke gebieden aldaar en de vaste tendentie voor de olie waarden in New York, waren aandelen Kon. Olie in Amster dam gisteren aan de vaste kant. Het herstel van de vorige dag voor deze aandelen zette zich gistermiddag verder voort De prijs schommelde rond de 170.70. hetgeen een winst t.o.v de slotkoers van de vorige dag van circa twee gulden beteken de. De handel bleef, i.v.m. het De voorzitter van de Nederlandse vereniging voor ruimtevaart (gastvrouwe van het negende congres van de Internationale Astronautische Federatie te Amsterdam) dr. ir. J. M. j. Kooy, lector aan de Koninklijke Militaire Academie, heeft aan de voor avond van de samenkomst van meer dan 400 geleerden op het ge bied van de ruimtevaart, het volgende geantwoord op een vraag van een verslaggever van het A.N.P. of de bemande ruimtevaart mogelijk is en zo ja, op welk tijdstip men dit kan verwachten. Ruimtevaart met mensen aan boord van sateilieten of ruimte schepen zal mogelijk blijken te zijn. De gevolgen van zeer grote versnellingen ontstaan na de start van de raket of het ruimte schip kan door de mens worden doorstaan. Het menselijk orga nisme is eveneens in staat gedu rende meer dagen in een toe stand van gewichtloosheid te blijven ontbreken van de zwaar tekracht). Dat een mens te zwaar zou zijn om in een raket of ruimteschip omhoog te wor den geschoten is onjuist, want een mens van gemiddeld 80 kg gewicht moet een plaats kunnen vinden in een dergelijke satelliet, vooral indien men weet dat de Spoetnik alleen al 1000 kg woog, toen zij werd gelanceerd. Het grote probleem is hoe de raket op de aarde terug kan komen. De raketkiacht dient te worden afgeremd, het temperatuurs- vraagstuk (wrijving met de at mosfeer) moet worden opgelost en voorts een middel gevonden om een veilige landing op de aarde (parachuten) te waarbor gen. Het verwerkelijken van de idee van een bemand ruimteschip zal zeker vijf tot tien jaar vorde ren, al gaat de ontwikkeling, in ternationaal gezien, zeer snel. De geleerden zijn thans bezig de problemen op te lossen, die aan een veilige terugkeer van onbemande raketten vastzitten. De praktische ervaringen met dergelijke -proeven opgedaan, zullen het vraagstuk van de be mande ruimteschepen zonder twijfel vereenvoudigen. Op de vraag hoever men Is met de voortstuwingsmiddelen voor een raket of ruimteschip en of op het Amsterdamse congres daar omtrent nieuwe „mogelijkheden" door de geleerden zullen worden aangegeven, luidde het antwoord van dr. ir. Kooy: Het congres staat voor een belangrijk deel in het teken van de voortstuwings systemen en de daarvoor beno digde brandstof. Uit de keuze der talrijke voordrachten blijkt dui delijk dat de inleiders zich inten sief met de mogelijkheden op dit gebied bezig houden. Het spreekt vanzelf, dat de brandstof hier mede nauw verband houdt. Voor de komende jaren zijn er de vol gende nieuwe mogelijkheden: 1. Het toepassen van radicalen als nieuwe chemische hulp bronnen. Dit brandstofvraag- stuk wordt intensief bestu deerd, maar is op het ogenblik praktisch nog niét uitvoer baar. 2. Met gebruikmaking van atoomsplitsing wordt de sa menstelling van een raketmo tor onderzocht. De research is op dit punt van de kernener gie reeds vrij ver gevorderd. Het gebruikmaken van' atoomfusie voor de aandrij ving van de raketmotor is in het allereerste stadium van ontwikkeling. Het moeilijkste probleem is de warmteont wikkeling bij atóomfusie. 3. Studie wordt gemaakt van elektrische of z.g. ionenvoort stuwing bij de ruimtevaart. 4. Voortstuwing met behulp van zonnestraling. Deze kracht bron kan de raket niet in de ruimte stoten. De methode kan alleen worden toegepast indien de raket reeds in de ruimte is 5. Voortstuwing door middel van uitstraling van lichtdeel tjes (photonen) of anders ge zegd. gebruik maken van de energie der lichtgolven. Ook deze methode kan alleen wor den toegepast, als de raket zich reeds in de ruimte be vindt. Zowel Amerikaanse als Russische geleerden houden zich intensief met dit vraag stuk bezig naderende lange weekeinde klein. Aandelen Philips lagen op 3231 '2 als een muur in de markt. Aangezien er de laatste tijd op en boven de driehonderd pet vrij veel materiaal werd ver kocht, zijn de verkooplimites in grote mate opgedroogd. Hier door overheerst de vraag het aanbod en dit werkt begrijpelij kerwijs een koersstijging voor deze aandelen in de 'hand. De winst voor giste.ren bedroeg circa twee punten. Die voor de converteerbare obilgaties Phi lips één punt. een- .0 opguldenz enen enei» Unilevers ontmoetten mid denkoers vraag en waren bij de opening op 383' 2 zes punten be ter. Introductiegeruchten van certificaten Unilever op de Westduitse beurzen blijven aan houden. Hieraan wordt nog toe gevoegd, dat het officiële intro ductietarief van 3 pet verlaagd zal worden. Het Philipsconcern ondervond indertijd bij de in troductie van haar aandelen in West-Duitsland een dergelijke tegemoetkoming. De hoge ope ningskoers kon echter niet be houden blijven en viel terug tot 381. AKU's handhaafden zich op circa 200 en de handel in deze hoek was belangrijk klei ner dan donderdag. KLM werd, ingevolge Wall Street, twee gul den hoger getaxeerd. Op de gepubliceerde bonusge ruchten van de KPM was blijk baar vraag losgekomen. Deze scheepvaartaandelen verbeter den gisteren opnieuw circa drie punten, terwijl ook de overige waarden in deze sector één tot drie punten boven donderdag uitkwamen. Van de cultures ontmoetten certificaten Deli wederom vraag en waren op onverklaarbare wijze circa vier gulden hoger. HVA's verbeter den één punt. Staatsfondsen verlaten. Aan delen Heineken werden op 382 (378) vernomen, deze aandelen hebben de laatste veertien da gen een flinke koersstijging on dergaan op herkapitalisatiege- ruchten. Prolongatie 3' 2 procent. Beursindices 20/8 21/8 22/8 Int. concerns 290.75 294.65 297.69 Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 151.84 152.91 153.80 136.14 137.85 138.49 123.86 123.70 123.53 86.14 87.15 88 17 205.09 207.44 209.25 Nabeurskoersen Kon. Olie: 170.00—171 Unilever: 380—381 Philips: 322)2—323 Yt AKU: 201'/2—202 (170.85): (380 V,) (323)4) (20054)

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5