De wapenlevering aan Indonesië Arabische resolutie aangenomen Verklaring van koning Hoessein Nederland beschuldigt van steun aan Indonesische opstand HET WEER Rijkssubsidie voor schoolmelkvoorziening WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1958 12e Jaargang Nr 4454 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Engelse woordvoerder weigert verklaring over voorwaarden bij levering NEDERLANDS MOTORSCHIP NABIJ NOORD-IERLAND AAN DE GROND GELOPEN VOORLOPIG GEEN BELGISCHE WAPENLEVERANTIES AAN INDONESIË INDONESIË TRACHT „OVERAL" WAPENS TE KOPEN KONINKLIJK GEZIN MAANDAG NAAR BRUSSEL Gouden medaille van Oostenrijkse Rode Kruis voor Nederlandse zusterorganisatie BINNENKORT OOK FILTERSIGAREN BUSONGELUK IN COLOMBIA De Arabische resolutie SIMPLON-TUNNEL LANGE TIJD GEBLOKKEERD Communiqué van atoomconferentie Frankering bij abonnement: Ferneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRUE Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. Een woordvoerder van het En-1 gebruik maken bij een aanval op gelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdagavond medegedeeld, dat Engeland ver schillende verzoeken van Indo nesië in overweging heeft tot het leveren van Engelse militaire uitrusting. Hij verklaarde dit, nadat de Nederlandse zaakge- lasitgde, C. W. Baron van Boetze- iaar van Asperen, een bezoek had gebracht aan de Engelse on derminister van Buitenlandse Zaken, sir Frederick Hoyer-Mil- lar. De woordvoerder weigerde merle te delen, of Engeland aan Nederland de verzekering heeft gegeven dat aan Indonesië slechts uitrustingstukken zullen worden geleverd op de stilzwij gende voorwaarde, dat zij alleen zal worden gebruikt voor hand having van de orde en rust in Indonesië. Volgens diplomatieke - waar nemers zou Nederland om een dergelijke verzekering hebben verzocht, als reden daarvoor aan voerend, dat anders Indonesië van door het Westen geleverde wapens en uitrusting zou kunnen Het 473 ton metende Neder landse motorschip „Willemijn" is, tussen de lichtschepen van Skulmartin en Southrock, nabij Donaghadee, in Noord-Ierland, aan de grond gelopen. De „Willemijn" meldde geen onmiddellijke bijstand nodig te hebben. De kustvaarder „Willemijn" van N.V. Gruno Scheepvaartbe drijf is donderdagmorgen vroeg bij Burial Island aan de noord westkust van Ierland op volle kracht op de rotsen gelopen. Het schip was op weg van Du blin naar Sligo met een lading kunstmest. De „Willemijn" zit volgens de laatste berichten hoog op de rotsen en is lek ge slagen. De bemanning van 10 koppen verblijft nog aan boord maar heeft inmiddels een sloep gestreken voor noodgevallen. De „Willemijn" heeft aan een zijde een gat van vijf meter en aan de andere zijde een van on geveer een meter. Ook de kiel is beschadigd. De „Willemijn" zit zo hoog en droog, dat men om het schip heen kan lopen. Er is geen gevaar voor de bemanning, die nog aan boord is. Alleen de tan ken lekken. De machinekamer en het ruim zijn droog. Het roer en de schroef zijn niet beschadigd. Een Engelse bergingsboot is nu naar de kustvaarder onderweg, maar er is nog geen contract ge maakt voor de berging. Er is vol gens de rederij 50 procent kans, dat men er in zal slagen het schip van de rotsen te slepen. STRAALJAGER BIJ TERSCHELLING IN BRAND Piloot redde zich door middel van valscherm Om kwart over tien donder dagochtend is een straaljager die ter hoogte van Terschelling vloog, in brand geraakt. De vele badgasten die het ongeluk waar namen, zagen dat zich een val scherm. ontplooide en dat er nog iets (vermoedelijk de schietstoel) uit de lucht viel. Bij informatie bij de lucht machtvoorlichtingsdienst deelde men ons mede dat de formatie bestond uit vier „Thunderstreak" F 84 F straaljagers van de vlieg basis Volkel van de koninklijke luchtmacht. De formatie bevond zich op een oefenvlucht ter hoog te van Terschelling toen één der toestellen motorstoring kreeg. De bestuurder van dit vliegtuig, sergeant-vlieger A. B. Nieberg uit Amsterdam-, besloot het per schietstoel te verlaten. Vlieger en toestel zijn beide op Terschelling terechtgekomen. De heer Nieberg heeft zijn enkel verzwikt. Hij is met een op de vliegbasis Leeuwarden gestatio neerde helikopter gehaald. Het vliegtuig is op veertig me ter afstand van een kamp van de V. C. J. B. terechtgekomen. Er is niemand door in het rond vlie gende stukken van het toestel geraakt. Nederlands Nieuw-Guinea. Zij zeiden, dat Engeland een derge lijke verzekering niet heeft ge geven. De woordvoerder zeide: „De Engelse regering heeft vroeger van de Indonesische regering verschillende malen verzoeken ontvangen voor de levering van Engels militair materieel. Deze verzoeken zijn thans in overwe ging bij de betrokken departe menten". De Verenigde Staten verzenden naar Indonesië lichte wapens vol gens een een week geleden ge sloten overeenkomst. Volgens be richten heeft de Amerikaanse re gering aan de Nederlandse een verzekering gegeven over het gebruik ervan. Volgens gewoonlijk betrouw bare zegslieden is het er Indo nesië voornamelijk aan gelegen, om van Engeland geen lichte wa penen te ontvangen, doch uitrus ting voor zijn vloot en lucht macht. Naar men aanneemt is van Indonesische zijde de moge lijkheid van de aankoop van En gelse .militaire uitrusting te berde gebracht tijdens een bezoek, dat generaal sir Francis Festing, de chef van de imperiale generale staf, in juni aan Djakarta heeft gebracht. 'Naar wordt aangenomen, heeft de Nederlandse zaakgelastigde bij zijn bezoek aan Hoyer Millar ver zocht, op de hoogte te worden gesteld over de bedoelingen van Engeland met betrekking tot de verkoop van militaire uitrusting aan Indonesië. Een woordvoerder van de Bel gische „Fabrique Nationale" voor lichte wapenen heeft donderdag te Luik desgevraagd medege deeld, dat „voor het ogenblik" de uitvoer van in België vervaardig de wapenen naar Indonesië is op geschort. Aan een vertegenwoordiger van Reuter gaf hij te kennen, dat het „hoogst onwaarschijnlijk" is dat in België vervaardigde wa penen, waarvan een deel werd aangewend voor de uitrusting van de Indonesische strijdkrach ten toen Indonesië in 1949 onaf hankelijk werd, in de naaste toe komst wederom aan Indonesië zullen worden geleverd. „Wij hebben van de Belgische regering voor een periode van vele maanden geen toestemming verkregen voor de uitvoer van wapenen naar Indonesië", aldus deze woordvoerder, die overigens geen antwoord wilde geven op de vraag, of Indonesië in de laat ste tijd een nieuwe aanvraag voor de levering van wapenen heeft ingediend. Het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag bekendgemaakt, dat Indonesië „overal" wapens tracht te kopen. In een commentaar op berich ten uit Londen, dat Engeland overweegt wapens en militaire uitrusting aan Indonesië te ver kopen, zeide de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken Subandrio via zijn woordvoerder: „Wij zouden elk Brits aanbod toejuichen". Hij voegde hier aan toe: „Het is niet verwonderlijk, dat de Nederlandse regering zich tegen de verkoop van wapens door enig land aan Indonesië zou verzetten, doch wij zijn overtuigd dat wij bij het kopen van wapens in het buitenland, niet afhanke lijk zijn van het standpunt van Nederland". Minister Subandrio maakte deze opmerking naar aanleiding van de berichten uit Londen, dat Nederland zich krachtig heeft verzet tegen de levering van wa pens aan Indonesië door Enge land. Voorts zijn nog berichten ont vangen over de levering van uit rusting door West-Duitsland, doch deze berichten konden in regeringskringen niet worden bevestigd. Zij luiden, dat Indone sië in West-Duitsland een aantal voor de Indonesische marine ge schikte vaartuigen zou kopen. Te Brussel wordt bevestigd dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden en de vier Prinsessen, maandag voor een particulier bezoek te Brussel zullen aankomen. H. M. de Koningin en haar ge zin zullen onder meer de ten toonstelling bezoeken en in de Nederlandse ambassade hun in trek nemen. De Nederlandse koninklijke familie zal drie dagen in Brussel blijven en donderdagochtend naar Nederland terugkeren. Nederland steunt Arabische ontwerp resolutie en wil V. N.-politieleger De Oostenrijkse zaakgelastig de in Nederland, dr. M. E. Schmid, heeft gistermorgen in de ambassade te 's Gravenhage, de eerste vice-voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, luite nant-generaal A. G. J. M. F. v/d Kroon, de gouden medaille overhandigd die het Oostenrijk se Rode Kruis haar zusterorga nisatie schenkt als blijk van waardering voor het vele werk dat door het Nederlandse Rode Kruis is verricht voor de Hon gaarse vluchtelingen in Oosten rijk. De eerste spreker op de ver gadering van de Assemblee dei- Verenigde Naties over het Mid den-Oosten was donderdag de Belg Joseph Nisot, die in een korte verklaring de Westelijke voorstellen steunde en het Rus sische voorstel als niet-opbou- wend kenschetste. De Soedanese minister van Buitenlandse Zaken, Mahgoeb, zei dat wat het Midden-Oosten nodig heeft, een versterkte Ara bisch Liga is, die een grotere rol moet kunnen spelen dan totnog toe. De Tunesische vertegenwoor diger, Mongi Slim, meende dat de aanwezigheid van vreemde troe pen in Jordanië en de Libanon de binnenlandse toestand in deze landen niet verergerd had. Maar hoe gerechtvaardigd dit optreden ook was, het is in elk geval een factor waardoor de spanning in het Midden-Oosten is toegeno men, aldus Slim. Terugtrekking achtte hij noodzakelijk, maar onvoldoende zonder begeleidende waarborgen dat de onafhanke lijkheid en integriteit der landen in het Midden-Oosten verzekerd zijn. De Nepalees Risjikesj Sjaha drong aan op oprichting van een V. N.-hulpmacht. Een gezaghebbende Westelijke Een sigarenindustrie in Roo sendaal (Kaveewee) zal binnen kort de eerste filtersigaar intro duceren. Na langdurige proefnemingen is men er in geslaagd in de normale bolknaksigaar een fil ter van bijzondere samenstel ling aan te brengen. Het filter wordt in het bosje verwerkt en is alleen aan het mond-einde van de sigaar zichtbaar. Het heeft een lengte van anderhal ve centimeter en een doorsnede van 9 milimeter. Rond het fil ter is een harde omtrek aange bracht waardoor het mondein- de, ook al wordt er op gekauwd, zijn juiste vorm houdt. Op het filter is oktrooi aangevraagd. Als druk van buitenaf is opgeheven zullen wij om de terugtrekking van de Britse troepen verzoeken Koning Hoessein van Jordanië heeft donderdag op een perscon ferentie te Amman verklaard dat de binnenlandse toestand „voor treffelijk" was, maar dat het enige vraagstuk van buitenlandse aard was, zodra de druk van bui tenaf is opgeheven, zullen wij om de terugtrekking van de Britse strijdkrachten verzoeken. Het is niet duidelijk wanneer wij dat zullen vragen, maar het zal mo gelijk spoedig zijn", aldus de 23- jarige vorst. Van een vervanging van de Britse militairen door een strijd macht van de V. N. wilde hij niet weten. Hij zei dat hij de moge lijkheid onderzocht van een uit breiding van de Jordaanse strijd krachten. Zo nodig zou Jordanië Engeland of de Verenigde Staten vragen, een militaire adviesgroep te sturen en in de kosten van de uitbreiding bij de dragen. Koning Hoessein verklaarde dat zijn land akkoord zou kun nen gaan met de aanwezigheid Een eutobus met 59 inzittenden is woensdag nabij Cajamarca, in het Cclumbiaaase departement Tolnra' in een afgrond van 400 meter diepte gestort. 42 mensen vonden de dcod en 15 werden zwaar gewond. De bus was op weg van Cali naar Bogota. van waarnemers der V. N. op zijn gebied mits het optreden van deze waarnemers niet tot Jorda^" nië zou worden beperkt maar zich ook tot andere landen in het Midden-Oosten uitstrekt over eenkomstig een door allen aan vaard plan. De vorst was van oordeel dat de ontwerp-resolutie welke tien Arabische staten bij de alge mene vergadering willen indie nen, „dingen bevat die goed schij nen te zijn". (Volgens gezegheb- bende kringen bij de V. N. krijgt secretaris-generaal Hammars- kjoeld volgens deze resolutie de bevoegdheid om maatregelen te treffen om het de Amerikaanse en Britse strijdkrachten mogelijk te maken zich uit Libanon en Jordanië terug te trekken, terwijl de resolutie voorts een waarborg wil geven tegen buitenlandse in menging in deze landen). Indonesië heeft donderdag de beschuldiging geuit, dat „Neder land de opstandelingen heeft ge steund" in een poging om de In donesische campagne voor de be vrijding van Westelijk Nieuw- Guinea „te belemmeren". In een speciale uitzending voor radio Indonesië van het ministe rie van Voorlichting werd be weerd, dat „Nederlandse oorlogs schepen zich illegaal in de Indo nesische territoriale wateren hebben begeven en Indonesische schepen hebben aangehouden, terwijl de strijdkrachten van In donesië in militaire operaties gewikkeld waren voor het neer slaan van de opstand. Voorts uitte het ministerie van Voorlichting de beschuldiging, dat Nederland soldaten van het voormalige Koninklijk Neder lands-Indische Leger, het KNIL, alsmede Nederlandse troepen heeft gebruikt om tegen de Indo nesische strijdkrachten te vech ten. Ook werd Nederland be schuldigd van het rondstrooien van beweringen in kringen van de Verenigde Naties, dat Indone sië infiltratie in het gebied van Westelijk Nieuw-Guinea zou voorbereiden en dat de Indonesi sche strijdkrachten door de com munisten zouden worden gehoi- peri. De Nieuw-Guinea campagne van december vorig jaar, die re sulteerde in het overnemen van Nederlandse bedrijven en het doen repatriëren van niet in In donesië nodige Nederlandse on derdanen, „heeft het prestige van Indonesië als een volk dat ernstig voor zijn rechten vecht, verhoogd". Het werd verwacht, aldus de uitzending verder, dat Nederland met een tegenactie zou antwoor den, om de plannen van de Indo nesische regering te dwarsbo men „door te trachten een chaos in het land te veroorzaken": Het vertrek naar Singapore van een aantal schepen van de K. P. M„ beweringen dat de cam pagne over Westelijk Nieuw-Gui nea door de communisten werd geleid, alsmede beweringen dat ook andere buitenlandse zaken- belangen door de Indonesische regering in beslag zouden wor den genomen, maakten een on derdeel uit van deze Nederlandse actie. „Al deze pogingen om Indone- sië's reputatie te benadelen, lie pen op een jammerlijke misluk king uit. In plaats daarvan nam Indonesië's prestige toe als ge volg van publikaties in het bui tenland, dat er in Indonesië geen verwarring heerste en dat de campagne op vreedzame en or delijke manier werd gevoerd". Tot besluit werd in de uitzen ding gezegd, dat de „Nederlandse koloniale overheersing in Weste lijk Nieuw-Guinea nog steeds een potentiële bedreiging voor Indonesië betekent". bron verklaarde in een wandel gang tegenover verslaggevers, dat hoewel het nog te vroeg was om over terugtrekking van troe pen te spreken, deze toch in geen geval voor eind november een voltooid feit zou kunnen zijn. De groep Afrikaans-Aziatische landen in de V. N., die 28 leden telt, heeft donderdag eenparig de Arabische resolutie goedgekeurd, die haar in een besloten bijeen komst werd overhandigd. De resolutie verzoekt de leden van de Verenigde Naties de be ginselen van het handvest aan gaande de territoriale onschend baarheid en de soevereiniteit van andere landen, alsook het begin sel van niet-inmenging in de bin nenlandse zaken van andere lan den, te eerbiedigen. De resolutie bevat een verzoek aan de secretaris-generaal van de V. N. zich zo spoedig mogelijk met de betrokken landen te ver staan teneinde het terugtrekken van de Britse en Amerikaanse troepen uit Jordanië en Libanon te vergemakkelijken. Hammarskjoeld zou verder de studie moeten voortzetten over het in het leven roepen van een instelling voor de bevordering van de economische ontwikkeling der Arabische landen. Aan alle landen wordt verzocht ten volle mede te werken aan de uitvoering van de resolutie. Secretaris-generaal Hammars kjoeld zou uiterlijk 30 september verslag moeten uitbrengen over de uitvoering van de beoogde maatregelen. De Soedanese minister van Buitenlandse Zaken Mahgoeb heeft donderdagavond de Arabi sche ontwerp-resolutie ingediend, die ondertekend is door Irak, Jordanië, Libanon, Libië, Marok ko, Saoedi-Arabië, Soedan, Tune sië, de Verenigde Arabische Re publiek en Jemen. Mahgoeb vertolkte de Arabi sche dank aan alle afgevaardig den die het Arabische nationalis me erkend hadden. „Wij zijn ook erg dankbaar jegens allen die hun krachten beproefd hebben op resoluties om oplossingen te vin den voor de impasse en de inter nationale spanning", aldus de Soedanese minister. Na hulde te hebben gebracht aan voorzitter Munro en secreta ris-generaal Hammarskjoeld, zei Mahgoeb, dat de ontwerp-resolu tie voorziet in de apparatuur voor Hammarskjoeld om de spanning en de onrust in het Midden-Oosten „voorgoed" op te heffen. Wat de aspecten van de economische ontwikkeling op lange termijn betreft, zei Mah goeb er zeker van te zijn, dat Hammarskjoeld besprekingen zou voeren om te weten te ko- Ter bevordering van het melk- drinken op scholen (waaraan op het ogenblik in 231 gemeenten ongeveer 450.000 kinderen deel nemen en waarvoor reeds de ge meenten en het centraal school- melkcomité subsidie verstrekken) zal thans ook het rijk overgaan tot het subsidiëren van de plaat selijke schoolmelkcomité's. Deze subsidieverlening, waar mede binnenkort een begin zal worden gemaakt, bedraagt voor alle plaatselijke comité's zes cent per liter. Hierdoor wordt het mo gelijk de bijdrage, welke de ouders voor de schoolmelk beta len, in het algemeen tot dertig cent per liter terug te brengen. (Het Centraal Schoolmelkco- mité, Cort van der Lindenstraat 7 te Rijswijk (Z.H.), zal aan be langstellenden gaarne nadere in lichtingen verstrekken.) 9 Volgens officiële schattingen zijn dezer dagen in het gebied von Dyarbaki in Turkije 33 men sen overleden na het eten van bedorven brood. ONBESTENDIG Ons land bevond zich donder dag in een gebied met weinig wind. De aangevoerde lucht was enigszins onstabiel, maar er werden over het algemeen toch maar weinig buien gerappor teerd en de neerslaghoeveelhe den waren op de meeste stations ook gering. De maximumtemperaturen la gen tussen 18 en 21 graden. Ook vandaag blijft het weer onbesten dig. Een depressie, die donderdag boven Bretagne lag, trekt wat in betekenis afnemend, verder naar Noord-Frankrijk. Onder invloed hiervan zal de zwakke tot matige wind bij ons waaien uit richtin gen tussen oost én zuid. Plaatse lijk verwachten we weer enige buien, terwijl er weinig verande ring in temperatuur zal komen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Onbestendig Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige buien. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Weinig verandering in tem peratuur. ZON MAAN op onder op onder Aug. 22 5.34 19.51 14.50 23.46 23 5.35 19.49 15.50 24 5.37 19.47 16.41 0.40 25 5.39 19.45 17.24 1.40 26 5.40 19.42 17.59 2.43 Ee spoorlijn door de Simplon- tunnel van Italië naar Zwitser land zai drie tot vier weken ge blokkeerd blijven als gevolg van een aardverschuiving in Italië. Het volledig herstel van de Simplnoautoweg, die eveneens door een aardverschuiving werd afgesloten, zal naar schatting drie maanden vergen, maar een nauw weggedeelte zal eerder voor het verkeer worden opengesteld. Het internationale verkeer zal door de St. Gotthard- en de Montcenis-tunnel worden geleid. De aardverschuiving, als ge volg van stortbuien, viel op het dorp van San Giovanni, dat vrij wel geheel werd verwoest. men welke de beste middelen zijn. In een tijd, dat sommigen alle hoop verloren hadden en de mensheid dacht, dat een nieuwe wereldoorlog op komst was, wa ren de Arabieren in staat ge weest tot „een vriendschappelij ke status" te komen en een op lossing aan de hand te doen, die, daar was Mahgoeb zeker van, door allen zou worden goedge keurd. Een ovatie volgde op de ver klaring van de Soedanese minis ter van Buitenlandse Zaken. REDE Mr SCHUERMANN. De Nederlandse afgevaardigde bij de Ver. Naties, mr C. VV, A. Schürmaim, heeft donderdag ge zegd, zijn stem te zullen geven aan de Arabische ontwerp-reso lutie. Nederland zou graag voor de eerdere resolutie van zeven landen hebben gestemd, maar nu de Arabieren een iets anders ge formuleerde resolutie hadden in gediend, „die niettemin dezelfde beginselen bevat, juichen wij de ze nieuwe ontwikkeling toe. die goeds voorspelt voor de toekom stige samenwerking onder lien". Mr Schürmann zei ervan over- tugd te zijn, dat aanvaarding van de resolutie een waardig einde van de werkzaamheden van de spoedeisende vergadering van de algemene vergadering zou zijn. De Nederlandse afgevaardigde zei verder, dat als werd erkend, dat een regering gerechtigd was zich tot een bondgenoot of vriend te wenden om hulp ter afwen ding van een gevaar van buiten af dat niet door optreden van de Ver. Naties bezworen kon wor den, het de vraag blijft, of de re gering om wier hulp verzocht is het recht heeft het verzoek in te willigen. De Nederlandse delega tie is van mening dat een derge lijk recht ongetwijfeld bestaat en dat het door alle staten erkend dient te worden. De Nederlandse delegatie is van gevoelen, dat het terugtrek ken van de Britse en Amerikaan se troepen slechts mag geschie den onder omstandigheden, die de waarborg inhouden, dat deze stap niet gevolgd wordt dooi ,,'n terugkeer naar de toestand die aanleiding gaf tot het zenden van de troepen naar het betrokken gebied". Aangaande president Eisenho wers voorstellen voor de econo mische ontwikkeling der landen van het Midden-Oosten zei mr Schürmann, dat deze voorstellen het begin zouden kunnen lijken van een waagstuk waarvan het welslagen van werkelijk voordeel voor de volken van het Midden- Oosten en voor de rest van de wereld zouden zijn. Volgens mr Schürmann heb ben de gebeurtenissen overduide lijk bewezen, dat er dringend be hoefte is am een politieleger van de Ver. Naties. De Nederlandse delegatie hoopt, aldus mr Schürmann, dat de volgende zitting van de alge mene vergadering tot positieve besluiten zal komen. De algemene vergadering heeft donderdag de Arabische resolutie over bet Midden-Oosten goedge keurd. De resolutie, ingediend door tien Arabische landen, werd met algemene stemmen aangenomen. Zij is gericht op het herstel van omstandigheden in Libanon en Jordanië dat terugtrekking van de Amerikaanse en Britse troe pen zal mogelijk maken. De resolutie belast secretaris generaal Hammarskjoeld met een vredesmissie in het Midden- Oosten. Tachtig landen hebben voor de Arabische resolutie gestemd. Al leen de Dominicaanse republiek was niet aanwezig. De resoluties van de Sovvjet- Unie en de zeven-mogendheden zijn ingetrokken. De conferentie van atoom deskundigen van Oost en West te Genève heeft gisteren op de slotzitting een communiqué uitgegeven, waarin wordt ge zegd dat men het eens is ge worden over de technische mid delen voor het ontdekken van kernproeven. Men is tot de slotsom geko men, dat een controlesysteem onder leiding moet staan van een internationaal coördinerend orgaan. De leider van de Russische delegatie, prof. E. Fyodorof, ZATERDAG 23 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 8.11 8.44 8.46 9.19 9.26 9.59 9.36 10.09 heeft op de slotvergadering ge zegd, dat het controlesysteem niet ingewikkeld behoeft te zijn. Zelfs kleine kernontploffingen, ook in de cosmische ruimte, on der water of ondergronds, kun nen ontdekt worden. De morele en sociale kanten van de zaak zijn niet bestudeerd, zei hij. Hij is van mening, dat er een be scheiden bijdrage tot de wereld vrede is geleverd. Het is volgens het slotcom muniqué noodzakelijk, dat er over de gehele wereld een net van controleposten wordt inge steld. Ook enkele schepen zou den dienst moeten doen. Over het werk van de confe rentie zal een vertrouwelijk rapport worden uitgebracht aan de regeringen van de acht landen die aan het overleg heb ben deelgenomen Amerika, Rusland, Engeland, Frankrijk, Canada, Tsjecho-Slowakije, Po len en Roemenië.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1