lell Eventueel opnieuw federale troepen naar Arkansas De Nederlandse dag op de Expo De Amerikaanse wapens voor Indonesië Over 't Midden-Oosten De comités voor openbaar welzijn IANVIER Ljzen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN aw wagen ïkt u een alle ver lens weer oonste die volledig moderne exclusieve rij-genot I.C.A. RUKWERKEN r. Fa P. J. v. d. SANDE DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1958 12e Jaargang Nr 4453 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Eisenhower op zijn wekelijkse persconferentie Prof. A. van Wijngaarden buiten levensgevaar De „Java" aan de grond gelopen IN MELKCONFLICT AMSTERDAM OPGELOST REACTIE VAN GOUVERNEUR FAUBUS OP EISENHOWERS VERKLARING LOGBOEK VAN „HUGO DE GROOT" GEVONDEN Gedenkteken uit zandzakken riep herinnering wakker aan de Nederlandse rampdagen in 1953 Zeeuwen dankten de helicopterpiloten VERENIGDE NATIES NEDERLAND EN WAPEN LEVERANTIES AAN INDONESIË ROEMENIE OOK BRITSE WAPENLEVERANTIES AAN INDONESIË TEGENSPRAAK VAN BERICHT OVER VOORGENOMEN INDONESISCHE INVASIE BRITS RAPPORT OVER CYPRUS Man verdronken toen opblaasbare boot leegliep BRITSE REGERING ZET CYPRUS-PLAN DOOR DE GENEEFSE CONFERENTIE otel „CENTRAAL", r beginners, gevor- olieren. 3otel „Centraal". aat 13 - Telef. 3383 igle-kanaal is opgelost, officiëel medegedeeld. inië en Chili zullen een sluiten betreffende de liteit over de eilanden in le-kanaal ten zuiden van welke voorwerp van uitmaken. Intussen zal van vijandige maatre- thouden. lekend is dezer dagen op de Argentijnen bezet ge- eilandje Snipe, waarop i aanspraak maakt, een vuurtoren afgebroken, rgentijnse marinestrijd- op Snipe zullen worden rokken en men zal een nte oplossing zoeken raag aan wie het eiland- ebehoren. ouwde in januari van dit a vuurtoren op Snipe, augustus door een Ar- torpedobootjager werd Argentijnse marine- chten bezetten later het Frankering bij abonnement: l'erneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adresSm idswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. VRIJE Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer; Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. President Eisenhower heeft «oensdag op zijn persconferen tie verklaard, dat men, als er voor het Midden-Oosten niet een akkoord wordt bereikt om de „in directe agressie" te beperken of geheel te beëindigen, voor nog veel meer moeilijkheden zal ko men te staan. Dit zou echter niet noodzakelijkerwijze tot een grote oorlog behoeven te leiden. De president gaf voorts als zijn oordeel te kennen, dat de economische ontwikkeling van gebieden als het Midden-Oosten Volgens telefonisch bericht uit Schotland aan de familie in Nederland zou prof. dr. ir. A. van Wijngaarden, uit Amstel veen, die bij een auto-ongeluk in Schotland ernstig is gewond, bui ten levensgevaar zijn. Het 9.333 ton metende vracht schip „Java" van de stoomvaart maatschappij „Nederland" is woensdagochtend in de monding van de Wezer, bij de z.g. Robben plaat, aan de grond gelopen. Het schip, dat op weg was naar Bre men, is bij hoog water buiten de vaargeul geraakt en kon niet meer op eigen kracht los komen- Twee sleepboten uit Bremer haven hebben vergeefs gepoogd de „Java" weer vlot te slepen. Er bestaat geen gevaar voor het schip. Woensdagmiddag is de „Java" met sleepboothulp vlotgekomen. „Na langdurig beraad zijn de consumptie-melkbedrijven" zo delen deze mede „met de slij tersorganisaties in Amsterdam tot een oplossing gekomen van het melkconflict, dat zijn oorzaak vond in de extra heffing van 1 cent door de regering. Met ingang van maandag 25 augustus 1958 zal de volledige betaling, inclusief de omstreden cent, door de slijters worden verricht. De herhaalde toezegging van het ministerie om per 1 novem ber a.s. de reeds geruime tijd uitgestelde verbetering van de detailhandelmarge tot uitvoering te brengen, is aanleiding ge weest tot wijziging van het standpunt van de slijtersorgani saties. Gezien de onhoudbare toestand van de bestaande situa tie in de beloning van de werk zaamheden van de melkhande laar, hebben de bedrijven beslo ten de over de afgelopen zes weken ontstane achterstand voorlopig niet te vorderen. Dins dagmiddag is de wethouder de heer B. Ram van deze beslissing in kennis gesteld." wellicht het beste kan geschie den door middel van een of an dere collectieve organisatie. Ook dacht hij dat de oprichting van een vredesstrijdmacht van de V. N. waarschijnlijk voor het ogenblik niet een feit zal worden Eisenhower herhaalde dat de V. S. hun troepen uit Libanon zullen terugtrekken, zodra de Libanese regering laat weten dat zij deze hulp niet langer nodig heeft of indien de V. N. bereid zijn de verantwoordelijkheid voor de vrede in dat gebied op zich te nemen. Daar er nog geen re soluties van de V. N. zijn of an dere regelingen zijn getroffen, wilde de president geen eenzij dige uitspraak over de terug trekking van de Amerikaanse troepen doen. Wel zei hij dat de Amerikanen niet een bepaalde afspraak met de Britten hebben gemaakt over een gelijktijdige terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Libanon en de Britse strijdkrach. ten uit Jordanië. Over het aan land gaan van duizend Amerikaanse mariniers te Singapore verklaarde de pre sident, dat de betrokkenen lang op zee waren geweest en dat het tijd was om hen in een recreatie centrum aan land te laten gaan. De Britten hadden desgevraagd hiervoor hun toestemming ge geven. Eisenhower sprak met klem berichten tegen als zouden de V. S. van plan zijn een vloot voor de Indische Oceaan te vor men. De president noemde de vorde ringen bij het overleg te Genève over methoden voor toezicht op de naleving van een eventueel akkoord tot beëiimiging van de proeven met kernwapens zeer bemoedigend. Een dergelijk akkoord gaf hoop dat men nog een stap verder kon gaan. De V. S., zo zei hij, kijken uit naar elke constructieve stap welke het de Amerikaanse regering mogelijk maakt, nieuwe stappen in overweging te nemen die uit eindelijk leiden tot een goed voor bereide topconferentie die resul taten kan afwerpen. Sprekend over de rassenkwes tie in Little Rock liet de presi dent doorschemeren dat hij zo nodig opnieuw federale troepen naar deze plaats in het zuiden zou sturen evenals vorig jaar. „Iedere Amerikaan moet be grijpen dat, als een enkeling, een gemeenschap of een staat uitspraken van de rechterlijke macht voortdurend en met suc ces trotseert, dit anarchie be tekent". Eisenhower zei er de voorkeur aan te geven, niet zijn persoon lijke gevoelens ten aanzien van de rassenkwestie op de Ameri kaanse scholen tot uitdrukking te brengen, daar elke verklaring van zijn kant zijn taak om als president de grondwet te verde digen moeilijker zou kunnen maken. Een trotseren van een gerech telijke uitspraak zou volgens hem echter een zeer ernstige kwestie zijn. Over de verant- woordelijheid van de federale re gering in dat geval zou z.i. geen misverstand kunnen bestaan. Gouverneur Orval Faubus van de staat Arkansas heeft woens dag kritiek geoefend op presi dent Eisenhowers verklaring, waaruit blijkt dat er wellicht weer federale troepen zullen worden gebruikt om de gerech telijke uitspraak betreffende de opheffing van de rassenschei ding op de staatsscholen af te dwingen. In een verklaring zegt Faubus dat de naam van de president „al maanden geleden zijn glans en aantrekkingskracht heeft verlo ren". „Wat de heer Eisenhower en vele anderen die hetzelfde standpunt huldigen zich niet rea liseren is, dat zij een gerechte lijke uitspraak steunen die niet grondwettig is en er zijn miljoe nen mensen in het land die dat weten", aldus de gouverneur. De kapitein van de Spaanse treiler „Joseph Lopez" uit San Sebastian heeft medegedeeld, dat een onbekend vissersvaar tuig, thuisbehorende in Vigo, per radio heeft aangekondigd het logboek van het K.L.M.-vliegtuig „Hugo de Groot" uit de oceaan te hebben opgevist. Een nader onderzoek welk vissersvaartuig dit is geweest wordt thans inge steld. De leden van de commissie van onderzoek, die op het ogenblik nog in Shannon vertoeven, ble ken van deze mededeling op de hoogte te zijn, doch konden het bericht niet bevestigen. De commissie heeft in de loop van woensdag verhoren afgeno men van degenen, die bij de af handeling van de „Hugo de Groot" in de nacht van woens dag op donderdag van de vorige week op het vliegveld Shannon betrokken zijn geweest. De Ne derlandse autoriteiten zijn voorts nog steeds bezig gegevens te verzamelen met de bedoeling deze mede te nemen naar Neder land, waar met het definitieve onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk een begin zal wor den gemaakt. Elke conclusie om trent de oorzaak van de ramp mag in dit stadium van het on derzoek als voorbarig worden be schouwd. De Expo '58 stond gisteren in het teken van Nederland, het land van water met de karakte ristiek van de ducdalf, het geitje en bloemen. Met een groet van bloemen, in totaal zo'n vijftig stukken van gemengde anjelie ren, aan de verscheidene afde lingen en paviljoens, werd gis termorgen vroeg de Nederlandse Dag op de expositie te Brussel aangekondigd. De manifestaties in de verde re ochtenduren hadden een min of meer plechtig karakter. Mrg. Baeten, bisschop van Breda, celebreerde een pontificale Hoogmis in het paviljoen van het Vaticaan, die werd bijge woond door minister Luns. In het paviljoen der Prote stantse kerken gingen dr. W. F. Golderman, Doopsgezind predi kant, dr. E. Nagel en ds. P. Fa- gel, resp. Gereformeerd en Her vormd predikant, voor in een kerkdienst. Bij een eenvoudig, voor deze plechtigheid tijdelijk opgei- richt, gedenkteken uit zand zakken aan de voet van het Nederlandse paviljoen werd de herinnering wakker geroe pen aan de Nederlandse rampdagen van 1953. Janna en Daniël Bezuyen uit Ellemeet op Schouwen dankten daar in de persoon van Gerard Tremerie, chef van de helikop- terdienst van de „Sabena", de buitenlandse helikoptervliegers, die zoveel levens uit de vloed hebben gered, ook de levens van Janna en Daniël (nu 18 en 14 jaar) en hun ouders. De voorzit ter van het comité Nederlandse Dag, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, zeide dat dit symbool van dank baarheid wil aantonen, dat de Nederlanders de hulpverlening niet vergeten hebben. De heer Tremerie ontving geschenken van Zeeuwse bodem, bloemen en een kus van Janna, het boek „Gekwelde grond", en een foto van het verdronken Schouwen. In zijn dankwoord verklaarde de vlieger dat het positieve van de ramp, evenals deze Wereld tentoonstelling het wil, was dat de mensen nader tot elkander zijn gebracht. Vele tientallen genodigden verschenen daarna op de recep tie, die ter gelegenheid van de Nederlandse Dag door de heer en mevrouw Van Walsem werd gegeven. le westelijke helling van neter hoge Eiger in Zwit- ijn maandag twee Duit sten verongelukt. EERST ZON, LATER REGENKANS. De aanvoer van onstabiele lucht bleef woensdag gehand haafd. Er kwamen dan ook weer op vele plaatsen buien voor. De nadering van een randstoring van een oude depressie op de Noordzee veroorzaakte ook in de avonduren nog. plaatselijk flinke, buien. Deze randstoring die in N.O. richting ons land passeert, wordt gevolgd door een rug van hoge- druk die voorafgaat aan het front van een actieve depressie ten Z.W. van Engeland. De kern van de depressie be woog woensdagavond nog steeds in Z.O. richting en op grond daarvan wordt deze donderdag boven Midden- of Zuid-Frankrijk verwacht, Daardoor zal de wind boven ons land naar Z.O. krim pen. Voor het front van de lage- drukkern wordt dan lucht met opklaringen aangevoerd. In de loop van de dag zal dan de hemel weer dichttrekken met wolken- schermen van het front en de kans op enige regen neemt voor al in de zuidelijke helft van het land, later toe. Met wat meer zon dan woens dag kan vooral in de noordelijke helft van het land de tempera tuur wat hoger worden. De Ceylonese afgevaardigde bij de V. N., Sir Claude Corea, heeft woensdagmiddag op de derde dag van het debat over het Midden-Oosten door de algemene vergadering gezegd dat het ver schil tussen de resolutie van Rusland en die van de zeven lan den slechts een kwestie van be nadering is. Met een weinig vin dingrijkheid en goede wil moest men zijns inziens tot een for mule kunnen komen die beide partijen welgevallig is. De Jemenitische vertegenwoor diger, Rahim, vond dat de zeven- landen-resolutie geheel geen rekening met de noodtoestand houdt en geen oplossing levert. Vóór alles moeten de Britten en Amerikanen zich terugtrekken. Frankrijk zal de zevenlanden- resolutie steunen, zo verklaarde medegedeeld door het K. N. M. I. geldig tot donderdagavond. Tijdelijke weersverbetering. Aanvankelijk enkele opklarin gen. daarna meer bewolking en later, vooral in de zuidelijke helft van het land, kans op enige regen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Overwegend matige wind tus sen zuid en zuidoost. VRIJDAG 22 AUGUUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 7.03 7.23 7.38 7.58 8.18 8.38 8.28 8.48 ZON MAAN op onder op onder Aug. 21 5.32 19.53 13.43 23.00 22 5.34 19.51 14.50 23.46 23 5.35 19.49 15.50 24 5.37 19.47 16.41 0.40 25 5.39 19.45 17.24 1.40 26 5.40 19.42 17.59 2.43 de Franse minister van Buiten landse Zaken, Couve de MurviHe, voor de Assemblee. De minister betuigde zijn in stemming met de economische voorstellen van Eisenhower maar zei het te betreuren dat men niet tot een topconferentie van bepaalde landen had kunnen komen om een oplossing voor de koude oorlog in het Midden- Oosten te zoeken. Hij hoopte dat men na regeling van de onmid dellijke problemen door middel van de zevenlanden-resolutie ver der zou kunnen gaan en Libanon een „internationale erkenning" zou kunnen geven. Couve de Murville zei dat Frankrijk evengoed als Engeland en Amerika terugtrekking van de troepen uit Jordanië en Liba non verlangt, maar de toestand was niet normaal en daarom scheen het noodzakelijk speciale maatregelen te treffen waaron der ook een versterking van de groep V. N.-waarnemers. Hij ver zekerde voorts dat alle besluiten van een topconferentie „uiter aard" aan de Verenigde Naties zouden zijn voorgelegd. Wat Jor danië betrof zou Frankrijk alle voorstellen steunen waardoor de aanwezigheid van de Verenigde Naties in dat land zou worden versterkt. De Rus Sobolef gaf vóór de vergadering tegenover verslag gevers te kennen dat zijn dele gatie mogelijk de Afrikaans-Azia- tisehe compromis-resolutie zal steunen, waarin aangedrongen wordt op een spoedige terugtrek king van de Britten en Ameri kanen. Naar zijn mening bevonden de Afrikaans-Aziatische landen zich op de juiste weg. De resolutie zelf is nog niet officieel inge diend. De Ethiopische gedelegeerde verdedigde in de vergadering het AmerikaansBritse optreden en vond dat de betrokken landen het volste recht hadden om zulk een optreden te verzoeken. De Afrikaans-Aziatische groep in de Verenigde Naties heeft woensdag tijdelijk afgezien van haar plan een resolutie over het Midden-Oosten in te dienen, al dus is officieel te New York meegedeeld. In kringen van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gez-yd, dat de V. S. ervan overtuigd zijn, dat de In donesische regering thans vol ledig doordrongen is van de ge varen die haar door communis tische ondermijning bedreigen. Men ziet het besluit om licht militair materiaal aan Indonesië te verkopen als een weerspiege-' ling van het vertrouwen dei- Amerikaanse regering in de mo gelijkheid der Indonesische rege ring om weerstand te bieden aan communistische infiltratie. Naar aanleiding van berichten uit Londen over eventuele Britse wapenleveranties aan Indonesië, heeft een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken woensdagavond desgevraagd verklaard, dat Ne derland bezwaar maakt tegen de levering van wapens, die zouden kunnen worden gebruikt voor agressieve acties. De Verenigde Staten hebben Nederland dan ook toegezegd, dergelijke wapens niet te zullen leveren. De woordvoerder voegde hieraan nog toe, dat de Neder landse bezwaren uiteraard even zeer gelden voor wapenleveran ties door andere landen. Voorts verklaren functionaris sen van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken, dat het vertrouwen der V. S. in de mogelijkheid der Indonesische regering om weerstand te bieden aan communistische druk ge deeltelijk gebaseerd is op de mening, dat hoge legerleiders een stabiele macht vormen. Men zei, dat luitenant-generaal Nasu- tion, de jeugdige stafchef van het Indonesische leger, door Washington als een krachtige anti-communist wordt be schouwd. De Amerikaans-Indonesische betrekkingen, die vorig jaar ge spannen waren, zijn sedert mei van dit jaar aanmerkelijk ver beterd. Functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken en diplomaten ver klaren, dat de wapenverkoop geen verandering van de Ameri kaanse politiek tegenover Indo nesië betekent, maar meer een natuurlijke ontwikkeling is in de verbetering van de betrekkingen tussen beide landen in de afge lopen paar maanden. Van officiële zijde is niet ge sproken over de waarde van het lichte militaire materiaal voor Indonesië, maar uit betrouwbare diplomatieke bron wordt ver nomen, dat men gelooft dat de waarde niet groter is dan 5 mil joen dollar. Het verzoek om licht materiaal voor de binnenlandse veiligheid en zelfverdediging werd enige weken geleden door Indonesië gedaan. Richard Casey, de Australi sche minister van Buitenlandse Zaken, heeft woensdag ver klaard, dat de Amerikaanse lich te wapens voor Indonesië niet ge schikt zijn voor acties als een aanval op Nederlands Nieuw- Guinea. Het overkoepelend comité voor openbaar welzijn voor Algerië en de Sahara heeft op een aantal vergaderingen in Algiers de or ganisatie van de comité's in Al gerië vastgelegd. Het heeft zich daarbij, volgens een woordvoer der, laten leiden door het besluit van generaal Salan van 11 juni, volgens hetwelk het werk van de comité's de volgende punten om vatten moest: 1. Het verzekeren van de grootst mogelijke verspreiding van het hernieuwingswerk dat door de generaal De Gaulle is ondernomen. 2. Het verzekeren van de ver binding tussen de bevolking en de burgerlijke en militaire auto riteiten. 3. Het actief samenwerken met de burgerlijke autoriteiten door hen van de wensen van de bevolking op de hoogte te hou den. 4. Het helpen van het leger en de burgerlijke autoriteiten voor de strijd tegen de onder mijnende krachten. Waarnemers zien ln het besluit van het comité weinig meer dan een legaliseren van wat reeds be stond. Het comité zou een ont werp, dat van de comité's voor openbaar welzijn een politieke beweging zou hebben gemaakt, verworpen hebben. Volgens Zuid-Slavische kran tenberichten uit Boekarest heeft Roemenië de doodstraf ingesteld op diefstal, verduistering of be schadiging van openbare eigen dommen. De economische misdrijven vormen nu een van de ernstigste binnenlandse vraagstukken in Roemenië, zo wordt gemeld. De regering had in het begin van de maand toepassing: van zeer strenge maatregelen gelast. De berichten gewagen tenslotte van vele arrestaties. Australië had zijn goedkeuring aan het Amerikaanse besluit ge geven omdat „wij van mening zijn, dat Indonesië moet worden gesteund om zijn regering te helpen de binnenlandse veilig heid te handhaven, in het bijzon der op Java". Reuter verneemt in gewoonlijk betrouwbare kringen in Londen, dat de Britse regering verzoeken van Indonesië overweegt voor de leveranties van wapens en an dere militaire uitrusting. Verwacht wordt, dat binnen kort hierover een mededeling zal worden gedaan. Indonesië zou zijn geïnteresseerd in Brits ma teriaal voor de Indonesische ma rine en in stafopleidingen voor Indonesische officieren. Naar verluidt zouden tot dusverre be zwaren van Nederland een over eenkomst tussen Engeland en In donesië in de weg hebben ge staan. Het is volgens Reuter in Londen niet bekend, of Neder land thans nog hetzelfde stand punt inneemt. Volgens diploma tieke waarnemers in Londen zijn de betrekkingen tussen de Indo nesische regering en het Westen geleidelijk verbeterd sinds het in het Westen duidelijk is geworden, dat de Indonesische opstand wordt onderdrukt en mank gaat aan steun door brede lagen van de Indonesische bevolking. In gezaghebbende Amerikaan se kringen te Washington heeft men woensdag gesmaald om een bericht, dat Indonesië van plan zou zijn in november een invasie in Nieuw-Guinea te beginnen. Een woordvoerder van de In donesische ambassade heeft het bericht vierkant tegengesproken. Volgens dit bericht, dat door een Australisch blad is gepubliceerd, zou de Indonesische regering amnestie willen aanbieden aan de opstandelingen in Indonesië en hen willen uitnodigen aan de „invasie" deel te nemen. De woordvoerder noemde de berich ten over het verzamelen van een strijdmacht in Indonesië voor een invasie „de grootst mogelijke on zin". Amerikaanse functionarissen hebben gezegd, dat er hoege naamd geen inlichtingen zijn ter staving van de berichten over een voorgenomen invasie van Weste lijk Nieuw-Guinea. Ter gelegenheid van de Ne derlandse Dag op de Wereldten toonstelling te Brussel heeft de Stichting Nederlandse Textiel- jaarbeurs een show georgani seerd waaraan hostesses van vrijwel alle exposerende landen deelnamen. De hostesses hadden tot taak op de een of andere manier hun land uit te beelden. De jury wees de presentatie van Engeland als de meest geslaagde aan. De En gelse hostess die vanaf de vuur toren op het Nederlands pavil joen in een boot langs de kunst matige dijk roeide declameerde een stuk uit Shakespeare. De voordracht werd muzikaal om lijst door de Scottish Pipers, die zich op de pier hadden opgesteld. Mr. Luns zat aan de dijk en ir. Staf overzag vanaf de vuur toren de vreedzame slag der hostesses, die defileerden voor een jury onder voorzitterschap van Jhr. De Ranitz en waarvan deel uitmaakten mevrouw Rika Hopper, mevrouw Geveke, Annie M. G. Schmidt, Wim lbo en de journalist Van Deinse uit Utrecht De jury heeft de tweede prijs toegekend aan Oostenrijk voor een gesproken en getekend ver haal over Oostenrijks positie in Europa, de derde prijs aan België dat een koe met daarop een plat tegrond van de Expo voorleidde, en de vierde prijs aan Brazilië, dat in ruil voor de aangeprezen koffie, Hollandse kaas kreeg. Na de show van de hostesses zijn de Zeeuwse groep, de andere folkloristische groepen uit Ne derland, Scheveningse, Spaken- burgse, Friese, Limburgse, en ook een delegatie uit de West in optocht over het terrein getrok ken tot aan de Belvédère. Daar is aan de Belgische commissaris generaal, Baron Moens de Fer- nig, een speciale bloemenhulde gebracht: een tulpenbol „Expo '58", die blauwe bloemen draagt en die gekweekt is door H. Schol ten van de Fa Rijnveld Zn N.V. in Hillegom, en een roos „Moens de Fernig" van de heer G. Ver beek uit Aalsmeer. Intussen had het publiek weer bij drommen bezit genomen van het Nederlandse paviljoen, aan de voorzijde waarvan 't Utrechts stedelijk orgel het karakter van deze Nederlandse Dag muzikaal onderstreepte. In een donderdag gepubliceerd rapport van het Britse ministe rie van Koloniën over Cyprus wordt gezegd, dat de meeste Cy prioten tegen het einde van het vorige jaar genoeg hadden van de gewelddaden en het bloedver gieten, maar dat zij hun mond hebben gehouden met het oog op vreesaanjaging door de verzets lieden. In het rapport wordt een over zicht gegeven van de politieke en economische ontwikkeling op het eiland in 1957. Het nationale comité voor Cy prus in Engeland heeft een „wake" van 48 uur voor de ambtswoning van premier Mac- Millan, op nr. 10 in Downing Street, georganiseerd om „krach tig te protesteren tegen de vast beslotenheid van de Britse rege ring om het plan-MacMillan aan het volk van Cyprus op te leg gen". De deelnemers aan de wake zullen in het zwart gekleed zijn als teken van rouw over de „200 mensen die in de afgelopen twee maanden op Cyprus gedood zijn". ZWITSERLAND De 24-jarige E S. Naers gebo ren te Hoensbroek, is dinsdag in het meer van Lugano verdron ken. Hij was gaan varen in een opblaasbare rubberboot, die ech ter plotseling leeg liep. De jongeman kon niet zwem men en verdronk. Zijn stoffelijk overschot werd een uur nader hand gevonden. Het verwerpen van het Britse plan voor Cyprus door de Griek se regering heeft te LondeQ een zekere teleurstelling gestekt, maar de Britse regering Jheeft besloten haar plan toch tcfl, uit voer te leggen, zo hééft een woordvoerder van het '-Hritse ministerie van Buitenlandse Za ken woensdag meegedeeld. De deskundigen van Oost en West, die sinds 1 juli in Genève bijeen zijn, hebben dinsdag con clusies over een controlestelsel voor het registreren van schen dingen van een mogelijke over eenkomst inzake staking van proeven met kernwapens goed gekeurd. De conferentie ging daarna verder met de bespreking van een eindrapport. Van gezagheb bende zijde is gezegd, dat de con ferentie „zeer goede vorderin gen" heeft gemaakt en woens dag of donderdag de zitting zal besluiten.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1